בכיר באופוזיציה הכורדית בסוריה: בכוונתנו להקים חבל כורדי עצמאי

לדברי הבכיר, הכורדים בסוריה מתכוונים להקים חבל עצמאי בדומה לזה הקיים בעיראק. מאמצים מצד טורקיה וארה"ב לשלבם בכוחות המורדים עלו בינתיים בתוהו

"אנחנו מתכוונים להקים חבל כורדי עצמאי בסוריה ומאמצינו מכוונים עכשיו לכיוון זה"- כך אמר ל"הארץ" בכיר באופוזיציה הכורדית בסוריה ממקום שהותו בארביל בירת החבל הכורדי בעיראק. הבכיר שאישר כי אנשיו מקבלים אימון צבאי ונשק מהפשמרגה, הצבא הכורדי שבכורדיסטאן, הוסיף כי המורדים הכורדים הם עכשיו גוף עצמאי ואין לראות באופוזיציה הכורדית שבסיסה בעיר חסכה שבצפון סוריה חלק מן המועצה הלאומית הסורית. "איננו יכולים לסמוך על כך שהמועצה הלאומית הסורית תוכל או תרצה להבטיח את זכויות הכורדים בסוריה לאחר נפילת אסד. אנחנו נדאג לעצמנו כפי שהכורדים בעיראק דאגו לעצמם כאשר החליטו להקים חבל עצמאי ובלתי תלוי בממשל העיראקי".

גורם בכיר בממשל בכורדיסטאן אישר ל"הארץ" כי הנהגת החבל שבראשו עומד מסעוד ברזאני לא רק מסייעת בנשק, אימונים וכסף למורדים הכורדים בסוריה היא "מעודדת את הכורדים בסוריה לאמץ את הלקחים של הכורדים בעיראק, להקים חבל עצמאי ולדאוג בעצמם לאינטרסים שלהם". בשלב זה אין הכורדים מתכוונים לאחד כוחות ולהקים מדינה עצמאית, אבל לדברי הבכיר בממשל הכורדי "נראה כי בסופו של התהליך טורקיה, עיראק וסוריה, ימצאו עצמן מול כמה מיני-מדינות כורדיות, והן יצטרכו להשלים המציאות הזאת".
זוהי ההתפתחות שממנה חרדה במיוחד טורקיה. ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן אף ביקש מהנשיא האמריקאי ברק אובמה להפעיל לחצים על הכורדים בעיראק ובסוריה.

דובר מחלקת המדינה הביע אמנם משאלה ש"הכורדים יאחדו כוחות עם האופוזיציה הסורית" אבל למשאלה הזאת לא היה כל הד כורדי. גם מנהיג המועצה הלאומית הסורית, עבד אל-באסט סיידא, כורדי בעצמו שמונה לתפקידו בחודש יוני אחרי מחלוקת עמוקה בשורות האופוזיציה על כך שאין ייצוג לכורדים, מנסה לשכנע את האופוזיציה הכורדית לשוב אל שורות האופוזיציה הסורית. סיידא שוהה מיום ראשון בארביל ומנהל שיחות עם נציגי האופוזיציה ועם מסעוד ברזאני. האופוזיציה הכורדית איננה עשויה אמנם מעור אחד, יש בה פעילים ממפלגת הפועלים הכורדית, פק"ק, שנחשבת לארגון טרור, פעילים שמקורבים לברזאני, ופעילים שמקורבים לג'לאל טלבאני נשיא עיראק. כל קבוצה הקימה לעצמה ארגון חמוש אולם לאחרונה הם איחדו כוחות כדי להציג חזית כורדית שתביעותיה נפרדות מאלה של האופוזיציה הסורית.

פליט סורי במחנה פליטים בחבל כורדיסטאן בעיראקרויטרס

היום הגיע לארביל גם שר החוץ הטורקי, אהמט דאוותאולו במטרה להפעיל לחץ על ברזאני שיחדל מעידוד הקמתו של חבל כורדי עצמאי בסוריה. אולם נראה כי ברזאני רואה במרי הכורדי בסוריה הזדמנות לקדם את חזון העצמאות הכורדית הגדולה. על פי חזון זה, גם אם לא תקום מדינה כורדית עצמאית, היא תהפוך את המיעוט הכורדי בסוריה לגורם רב עוצמה שיוכל להשפיע על עתידה של המדינה, בדיוק כפי שהחבל שבראשו הוא עומד מכתיב במידה רבה את הפוליטיקה של המדינה.

ברזאני אינו מתיר לצבא העיראקי להגיע אל מעברי הגבול עם סוריה שנמצאים בחבל כורדיסטאן ובכך הוא מאפשר תנועה חופשית של פליטים וחמושים בין סוריה לכורדיסטאן. זהו חלק מן הסיוע הלוגיסטי החשוב שמעניק ברזאני למורדים הכורדים, צעד שמרתיח לא רק את ממשלת עיראק בראשות נורי אל-מאליכי, אותו שואף ברזאני לסלק מן השלטון, אלא גם את איראן, אשר מוצאת לפתע שנתיבי העברת הנשק למשטר הסורי סגורים בפניה.

לתוך המאבקים הפנימיים הללו משתרבב גם שמה של ישראל. דיווחים בתקשורת העיראקית סיפרו כי חברת התעופה אל-על חתמה על הסכם מסחרי עם ממשלת חבל כורדיסטאן על פיו יוכלו מטוסי החברה לנחות ולהמריא משדה התעופה בארביל, לייצא סחורות מישראל לחבל הכורדי ומשם יוכלו הכורדים לייצא את הסחורות למדינות אחרות. ממשלת עיראק מיהרה "להאשים" את ממשלת החבל בכריתת הסכמים עם ישראל ויועצת ראש הממשלה העיראקי, מרים אל-רייס, הצהירה כי "ממשלת עיראק מתנגדת לכל הסכם שייחתם ללא אישור הממשלה המרכזית" ותבעה מן הממשלה הכורדית, שהכחישה מכל וכל את קיומו של ההסכם, לספק הוכחות לכך שאין הסכם.

כשנשאל הבכיר באופוזיציה הכורדית האם בעתיד אפשר יהיה לחשוב על קשרים בין חבל כורדי שיקום בסוריה לבין ישראל, השיב "אנחנו נשמח לקיים קשרים עם כל מי שתומך בזכויות של הכורדים".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 19
  הלוואי שתקימו מדינה עצמאית אחת ומאוחדת

  גם אם הטיפש מאנקרה והסוכן האיראני בבגדאד או הכסיל השוכן בטהראן.
  חושבים אחרת, אם הפלסטינים טוענים לזכויות ( שקריות ומזויפות ככל שיהיו ) גם לכורדים יש מקום לבניית מדינה.

 2. 18
  יש להם גם אחלה אוכל
 3. 17
  עכשיו מתבהר לנו שכל סיפור המרמרה נועד ליצור פרובוקציה יזומה שלנו

  היו לנו קשרים גלויים עם ברזאני הרבה שנים אחורנית. עכשו נראה שבמוחם הקודח של הצמד ביברק התבשלה מזימה לפורר גם את טורקיה .מבהיל עד כמה קל לייצר אצלנו מצג שווא. ועד כמה הביברקים ועושי דברם שוברים את הכלים ומשתמשים בנו כעכברי מעבדה..

 4. 16
  לקיים איתם מיד יחסים דיפלומטיים! 40 מיליון כורדים ולא שומעים עליהם מילה בעולם
 5. 15
  ל 11 אני כורדי גאה אבל שאול מופז פרסי

  זה לא בושה להיות פרסי או כורדי אנחנו השחורים הרוב במדינה ואנחנו בנינו אותה במו ידנו ולא התקשורת הלבנה

 6. 14
  יחי מדינת כורדיסטאן!

  זה הדבר הטוב היחיד שנוצר מהאביב הערבי! העקשנות של הכורדים השתלמה והלואי גם בטורקיה אצל ארדואן תקום מדינת כורדיסטאן.

 7. 13
  הם נמצאים במפגש גבולות ורצונות הכי באזור נפט ומים אירן, טורקיה סוריה ועירק וברקע בוחשים גם ארה"ב ורוסיה
 8. 12
  הכורדים ניצלו עד תום את התוהו ובוהו שקיים בעיראק ובתוך המוח של ארדואגאן הטורקי השחצן

  הכורדים שיתפו פעולה עם המרד נגד אסד מחד ומאידך דאגו שהמרד נגד אסד יהא על אש נמוכה בשיתוף פעולה של אסד ללא הרוגים רבים וללא נשק חם כנגד השלטון המרכזי. ברגע האמת אסד מסר להם את המפתחות.
  הכורדים ימשיכו להיות חלק מהמרד הסורי עד שסוריה תתפרק לחלקים וגורמים ואז הם יכריזו על עצמאות.
  כך גם עושה בראזני בכורדיסתאן שגוזר כל יום קופון על חשבון העיראקים עם שברגע הנכון יכריז על מדינה עצמאית או קונפדרציה של מדינות עם חבל הכורדי בסוריה תוך העמדת טורקיה בפני מצב פוליטי בין לאומי שידרוש ממנה לוותר על חבל ארץ של הכורדים שבטורקיה .......ואיראן בדרך.
  אזאדי

 9. 11
  נו כבר חשבתי שמופז מצטרף סוף סוף לאופוזיציה הכורדית בסוריה.
 10. 10
  כל הכבוד והגיע הזמן שגם הכורדים בישראל ילמדו מהם ויקימו חבל עצמאי
 11. 9
  ברכות למדינת כורדיסטאן שבדרך

  איך מקימים מדינה כורדיסטאנית? פשוט וחלק! לקחת שליש מעיראק, שליש מסוריה ושליש מטורקיה וכך תיווצר מדינה בגבולה הצפוני של ישראל..והם בבא היום יטפלו בסוריה ואולי אפילו בטורקיה המנוולת.

  1. וגם באיראן הכורדים שהם סונים הם מיעוט נרדף
  2. תתפלא אבל חלקם שיעים

   מה שלא מונע מהם לשנוא ולשגע את המשטר הפרסי המקולל.

  3. גם אם זה יקרה הם לא יהיו בגבולה הצפוני של ישראל
 12. 8
  כורדי זה לא סוג נחות של אתיופי?
  1. ואתה ממטרה שמשפריצה טפשות ורשעות לכל עבר
  2. מתברר שאתה יותר נחות ומקופח מזרחן ממנו
 13. 7
  תחי כורדיסטאן !!!
 14. 6
  מעניין למה "העולם הנאור", תומס פרידמן ועיתון הארץ, לא תומכים במדינה לכורדים ? מה, רק לפלשתינים המומצאים מגיע ?
 15. 5
  אנא כורדי

  הבטחת העצמאות לכורדים על חורבות האימפריה העותמנית הופרה ברגל גסה. מדינה כורדית - תיקון המעוות

 16. 4
  בהצלחה לכם והלוואי שיהיה לכם מדינה משלכם בסוריה

  האביב הכורדי מגיע!

 17. 3
  הכורדים עם נכבד של 15 מיליון נפש,מגיעה להם מדינה!
  1. הם 40 מיליון.. ובהחלט, מגיעה להם מדינה.
 18. 2
  תודה, אבל אולי תברר לנו

  אם השמועות על מותו הלא טבעי של בנדאר בן רבי סולטן בוש שנפוצות באתרי קונספירציה הזויים למיניהם נכונות או מוקדמות.

 19. 1
  אני אוהב את הכורדים האלה

  מת עליכם !!!
  אוח כמה חבל שהכורדים לא איתנו בגבול או בסיני.
  דרך צלחה לכם