הערכת המודיעין האמריקאי על הגרעין האיראני עודכנה באחרונה לחומרה

מסקנות הדו"ח כמעט זהות לאלה של המודיעין הישראלי ומצביעות על התקדמות משמעותית של איראן במחקר ופיתוח כמה מרכיבים בתוכנית הגרעין הצבאית

נשיא ארה"ב ברק אובמה קיבל לידיו בימים האחרונים את דו"ח הערכת המודיעין הלאומית (NIE - national intelligence estimate) החדש והמעודכן בנושא תוכנית הגרעין האיראנית - כך נודע ל"הארץ" מפי דיפלומטים מערביים ופקידים ישראלים בכירים. ההערכה החדשה הוגשה על רקע חשש בארה"ב מתקיפה ישראלית חד-צדדית נגד מתקני הגרעין של איראן.

דו"ח הערכת המודיעין הלאומית הוא המסמך המודיעיני החשוב ביותר שקהיליית המודיעין האמריקאית מגישה לנשיא ולמקבלי ההחלטות הבכירים. הדו"ח גובש על ידי צוות בין-סוכנותי בראשותו של מנהל המודיעין הלאומי של ארה"ב, ג'יימס קלאפר, ותכניו מייצגים את עמדותיהן של סוכנויות המודיעין האמריקאיות.

דו"ח הערכת המודיעין בנושא איראן היה אמור להיות מוגש לנשיא אובמה כבר לפני כמה שבועות, אולם בעקבות מידע מודיעיני חדש בנוגע למרכיבים הצבאיים של תוכנית הגרעין האיראנית הוא עבר עדכון לחומרה. ל"הארץ" נודע כי מסקנות הדו"ח כמעט זהות לאלה של קהיליית המודיעין הישראלית ומצביעות על כך שאיראן השיגה התקדמות מפתיעה ומשמעותית במחקר ופיתוח כמה מרכיבים בתוכנית הגרעין הצבאית שלה.

אובמה ומנהל המודיעין הלאומי של ארה"ב, ג'יימס קלאפר בלומברג

בניגוד לדו"ח הערכת המודיעין הלאומית של ארה"ב בנושא איראן מ-2007, שכלל גם תקציר בלתי מסווג, הפעם החליט הבית הלבן לשמור על תוכני הדו"ח ואפילו על עצם קיומו והגשתו לנשיא אובמה באיפול.

דו"ח הערכת המודיעין הלאומית של ארה"ב בנושא איראן מ-2007 הכה בהלם את ישראל, רבות ממדינות המערב ואף כמה בכירים בבית הלבן באותה תקופה. הדו"ח קבע כי איראן הפסיקה את תוכנית הגרעין הצבאית שלה ב-2003 וכי לא ניתן לקבוע בוודאות שחודשה. המסקנות היו מכה קשה לקמפיין הבינלאומי שניהלה ישראל נגד תוכנית הגרעין האיראנית.

ההערכה בישראל באותה תקופה היתה שמסקנות הדו"ח הושפעו מכישלון קהיליית המודיעין האמריקאית בכל הנוגע להימצאות נשק להשמדה המונית בעיראק. לפני הפלישה לעיראק העריך המודיעין האמריקאי כי סדאם חוסיין ממשיך לפתח נשק להשמדה המונית, מה שעודד את הנשיא דאז ג'ורג' בוש לצאת למלחמה.

אחרי כיבוש עיראק התברר שהיא הפסיקה את תוכנית הגרעין שלה וכן את תוכנית הנשק הכימי. בעקבות אותו כישלון מודיעיני אף הוקמה ועדת חקירה ממלכתית בארה"ב.

בישראל סברו כי קהיליית המודיעין ומערכת הביטחון האמריקאית חששו שהנשיא ג'ורג' בוש ייצא למלחמה נגד איראן, במקביל ללחימה בעיראק ואפגניסטאן, ולכן ציינו בדו"ח שלא ניתן לקבוע שאיראן מנסה לפתח נשק גרעיני.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 23
  אין דו"ח כזה!!!!! אם הייתי בעל העיתון היית עף מכל המדרגות בגלל שלא בדקת עם הבית הלבן.
 2. 22
  ויקשיח את עורפו

  אנחנו מתקרבים למבצע הפחתת אוכלוסית כדור הארץ בכדי לשמור על איזון נוסחאת הקיום

 3. 21
  בחורות ערומים זה חולירע
 4. 20
  האבסורד בהתגלמותו: שלום העולם תלוי בלוח הזמנים והשאיפות של איש אחד!
 5. 19
  להפחיד ויפה שעה קודם ! אה...התבלבלתי, התכוונתי להתקיף
 6. 18
  שיקרו לכם כל כך הרבה פעמים על עירק ועל לוב ועל אפג
 7. 17
  מזל שהארץ יודע על כל הסודות של ארה״ב

  הוטל איפול על עצם קיום הדו״ח אבל הארץ האלה הכל הם יודעים, אפילו שהדו״ח זהה בהערכות שלו לדו״ח הישראלי... זו מקצוענות!!!

 8. 16
  הפעם הוחלט לשמור..." ואפילו על עצם קיומו והגשתו לנשיא אובמה באיפול": הצחקתם, הצחקתם את הבכירים בממשלת ישראל

  חברים טובים תומכים זה בזה, כלומר בבחירות של זה ושל זה

 9. 15
  למרות ההפחדות של כתבי הארץ לסוגיהם לתקוף ובמלוא הכוח כי האלטרנטיבה היא אסון
 10. 14
  התנהלות אובמה בנושא הגרעין האירני מדאיגה ביותר - נכון עושים רוה"מ ושר הביטחון בנושא

  ניראה שארה"ב אינה מנהיגה בעת הזאת את העולם הערבי - מדאיג ביותר

 11. 13
  צריך לקרוא את הידיעה עם קורט של מלח: כיצד זה מכל כלי התקשורת בעולם - הדלפת דוח המודיעין הלאומי האמריקני שהוגש לאובמה לפני מספר ימים בוצעה דווקא בצינורות ישראלים ?

  מה קרה , הניו יורק טיימס נרדם בשמירה במה שנוגע ישירות לבטחון הלאומי האמריקני ? על מנת לדעת אם באמת הוגשה הערכת מודיעין אמריקנית חדשה שתואמת להערכות נתניהו וברק - צריך לחכות לדיווחים או הדלפות בכלי תקשורת אמינים בארה"ב . למשל, ניו יורק טיימס , לוס אנגלס טיימס . והכי מהיימן:בנושאים אלה : חתן פרס פוליצר סיימור הירש. בהדלפות האמריקניות נוכל לפחות לקרוא במה מדובר , ולא להישאר באמירות כוללניות .
  ולגוף הכתבה בהארץ שטוענת כי דוח המודיעין האמריקני החדש מוחק ומבטל את הערכת המודיעין הלאומית של ארה"ב ( כלל 16 סוכנויות המודיעין) משנת 2007 שקבעה כי איראן הפסיקה את תכנית הנשק הגרעיני ב-2003 , ולא חידשה מאז את התכנית הצבאית: בישראל מתעלמים משום מה מהערכת המודיעין הלאומית האמריקנית שהוגשה ב-2011 וקבעה פעם נוספת כי איראן עצרה את תכנית הנשק הגרעיני בשנת 2003 , ולא חידשה מאז.

 12. 12
  איראן השיגה התקדמות מפתיעה?

  מדוע מפתיעה?
  איזו גזענות ויהירות!
  מה חשבתם? שאחרי 15 שנים של מחקר הם לא ישיגו התקדמות?

 13. 11
  בקיצור, משיקולים פוליטיים רגעיים ולא רלוונטיים הממשל הזה יאפשר לאיראן להיות גרעינית והילדים שלנו יצטרכו לגדול תחת איום קיומי. העיקר שמקשקשים לנו על ביבי, כאילו זה בכלל רלוונטי. צריך לדעת על מי לסמוך בעולם הזה.
 14. 10
  הכל הכנה לקראת מלחמת גוג ומגוג באיראן.
 15. 9
  גם אם יש להם 1,000 טילים שמכוונים לוושינגטון והזעה באצבעות

  לא יקרה כלום לפני הבחירות באמריקה.
  לא יעזור שום דו"ח

 16. 8
  חס וחלילה לחשוף את הדוח! זה עוד עלול לגרום ללחץ ציבורי על השרלטן הזה לעשות משהו
  1. גרוע מכך! זה עוד עלול לגרום לדויד גרוסמן לתמוך בחיסול בתקיפת האטום של האייתולות הנחמדים...
 17. 7
  הגרעין האיראני - עמדתי הנחרצת!

  "אני בטוח שנתניהו צודק בעניין הגרעין האיראני. חייבים להתקיף אותם מיד. הגעתי למסקנה הזו בעקבות ניתוח אנליטי של כל הנתונים שאני יודע על איראן: 1. אחשוורוש היה פרסי. 2. לפרסים יש מבטא מצחיק. המסקנה האנליטית היא שאסור להפקיר נשק מסוכן אצל אנשים טיפשים כמו אחשוורוש, שמדברים במבטא מצחיק.

  "אשתי, מצד שני, בטוחה שמאיר דגן צודק בנושא הזה. היא מסתמכת על מאגר הידע שלה בנושאי איראן: הסבא שלה טען בתוקף, על סמך ניסיונו העסקי עם מוכר נעליים פרסי אחד במעברה, שהפרסים באמת קמצנים. אשתי אומרת שקמצנים כאלה, שהשקיעו מיליארדים בבניית טיל - לא ימהרו לפוצץ אותו.

  "מישהו אמר לי שקצת מוזר שאנחנו מגבשים דעה כה נחרצת בהתבסס על נתונים כה מעטים. אני לא מצליח להבין אותו. קטן עליי הגרעין האיראני; אני הרי ישראלי. בלי שיש לי השכלה כלשהי בביטחון, בכלכלה או בספורט, אני משיא רצף אינסופי של עצות-סלון לרמטכ"ל, לנגיד בנק ישראל ולמאמן הנבחרת הלאומית בכדורגל. בלבי אני סבור שהייתי מצליח בתפקידים הללו יותר מהגלמים שממלאים אותם היום. לדעתי, הייתי יכול די בקלות למלא את שלושת התפקידים הללו גם יחד. כך אני חושב בעומק לבי. מדי פעם (ליתר דיוק - חמש פעמים ביום) אני חושף את עומק לבי הזה בפני חבריי.

  "כל המדינאים הגדולים האלה, תאמינו לי, מקרוב הם נראים בדיוק כמונו. פעם הגיע אליי למסעדה שר הביטחון. אחרי שהצטלמנו, הוא התחיל לתת לי עצות איך להכין את החמוצים שלי. אמרתי לו: בחייאת, כמה פעמים כבשת מלפפונים בחיים שלך? אני עושה את זה כבר שלושים וחמש שנה. אתה תכבוש אויבים, אני אכבוש מלפפונים. הוא צחק, אבל המשיך לנסות ללמד אותי מה לשים בחמוצים. צחקתי גם, אבל בפנים רתחתי מכעס. אם יש דבר שמרגיז אותי, זה אנשים שמתעקשים לדבר בנחרצות בנושאים שהם לא מבינים בהם כלום".

  (התפרסם לפני ארבעה חודשים ב"מקור ראשון". לצערי עדיין אקטואלי).

  1. אז תכלס מה לשים במלפפונים?
  2. get a life man
 18. 6
  אבקש לעדכן את השמאל בישראל דחוף ביותר.
  1. תמיד הופכים את כל השמאל למקשה אחת -> לשמאל קיצוני. יש שמאלנים פטריוטים מאוד מספיק עם הקשקוש הזה. לא כל שמאלני הוא קיצוני ובעד מדינה דו לאומית. זה הכל פרופוגנדה ימנית זולה.
  2. עידכנתי אותו. הוא מוסר בחזרה "תגידו לאדיוט שעלי הקשקושים בטחוניים לא עובדים, ושיהיה לכם בהצלחה"
  3. תבין, לשמאל אין בעיה עם איראן גרעינית

   ואולי מנשק בכלל.
   כך שאין צורך להגיד, זה לא ישנה לו כלום.
   הוא בכלל לא רואה נשק גרעיני איראני מאיים על ישראל, כי השמאל הוא רציונלי ולכן עבורו העולם הוא רציונלי, אלא אם כן הוכח אחרת, כמו למשל במקרה של נתניהו והאובבסיה שלו.
   השמאל לא מעדיף אף אחד על אף אחד (ניסוח מוזר).
   הוא בעד שלום ושכל אחד יעשה את מה שצריך בשביל זה.
   למשל, שישראל לא תכבוש עם אחר, ולא תמנע ממישהו אחר מה שיש לה. השמאל הוא שיוויוני. אני יכול להמשיך ולהמשיך עד אין קץ, אבל זה לא יעזור. פער ההבנה הוא עצום.
   אם מישהו רוצה מלחמה תמיד אפשר למצוא סיבה.
   אבל חתירה לשלום היא הרבה יותר קשה ותובענית. תראה כמה מהר ישראל ויתרה על השלום. תאר לך שהיא היתה מוותרת על מלחמות באותה מהירות?!

 19. 5
  מי הם "הפקידים הישראלים"

  בלי לציין את תפקידם הידיעה הזאת מצוצה מהאצבע...
  סוף שבוע מגיע ונראה שזו כבר מסורת לשחרר הפחדות על העם המסכן שלנו. חלאס, נמאסתם צאו לחופש.

 20. 4
  ביבי רק עסוק בבחירות. טובת ישראל לא מעניינת אותו.
  1. אתה אידיוט
  2. ביבי הוא מראשי הממשלה הכי טובים שהיו לישראל בשנים האחרונות
 21. 3
  כמובן שאובמה מטיל איפול על הדו"ח, תוצאה של מדיניותו הבוגדנית. במשך שלוש שנים הוא נתן לאירן יד חפשית. עכשיו הוא מעונין שהציבור לא יידע את התוצאות. הנשיא הכושל ביותר בתולדות ארה"ב, סכנה נוראה לעולם החופשי
  1. אתה מבין כמו שאני צנצנת. מי שנרדם בשמירה זה *בוש*, שנתן לאיראנים שנים של פיתוח ללא חשש.

   אובאמה מסתיר את הדו"ח מסיבותיו שלו - הוא כבר הוכיח עם בין-לאדן שהוא לא חושש מעימותים. לפחות זה לא דו"ח שמנקה את איראן בפומבי...
   ולסיום: זה כ"כ אירוני שבשל המידע המוטעה שישראל העבירה לארה"ב אודות הגרעין העיראקי - אנחנו עכשיו סובלים מהגרעין האיראני. מין אירוניה כזו של הגורל. אם יש פה שיעור לביבוני הימין - ודאי, אבל ממתי הם לומדים מהניסיון?

 22. 2
  זה ממש לא משנה, כי אובמה לא מעוניין בעצירת הגרעין האיראני. הוא רוצה למרוח זמן עד הבחירות

  אובמה לא מעוניין בעצירת הגרעין האיראני. בודאי שאין לו כוונות לשלוח חיילים אמריקאםי לתקוף את איראן.
  הוא מפחד שנתניהו יעז (לשם שינוי) לעשות משהו, ואז אובמה יצטרך להתמודד עם מה שייגרם.
  עניינית, הוא ממש לא מעוניין בכל הסיפור.

  1. מישהו התבלבל,זהו ביבי שמושך זמן עד .......
 23. 1
  תקוף ברק (אובמה), תקוף!!!