עליה חדה במספר אירועי תג מחיר בגדה המערבית

114 פלסטינים נפצעו השנה מידי מתנחלים, לעומת 27 מתנחלים שנפצעו מידי פלסטינים. התקריות האלימות הן תמריץ לפעולות נקם גם בת"א

אולי בזכות המחיר השערורייתי שמשלם המסים הישראלי שילם לפולשי מגרון, כדי שיואילו בטובם לעבור לדיור ציבורי חדש, העבריינים הצעירים המכונים "נוער הגבעות" חסו על השכנים הפלסטינים. עד כתיבת שורות אלה לא דווח על פעולות "תג מחיר" באזור. אבל בחודשים האחרונים מניין פעולות הטרור של מתנחלים נגד פלסטינים בגדה המערבית גדול ממספר פעולות הטרור של פלסטינים נגד ישראלים. ביולי נרשמו בגדה ובירושלים 34 מקרים של השלכת בקבוקי תבערה ושני מטעני צד (נתוני השב"כ). לא נמסר על נפגעים.

על פי הדו"ח האחרון של המשרד לעניינים הומניטריים של האו"ם (אוצ'ה), 114 פלסטינים נפצעו השנה מידי מתנחלים, לעומת 27 מתנחלים שנפצעו בתקריות עם פלסטינים. כל זאת בנוסף ל-2,066 פלסטינים שנפגעו מידי כוחות הביטחון הישראליים (ממוצע שבועי של 61 נפגעים, לעומת 28 אשתקד). בין דפי הדו"ח מסתתר דיווח יבש על הריסת חמש בארות מים, השייכות לשלוש משפחות פלסטיניות (המונות 23 נפשות) בכפרים בית קאד ודיר אבו דעיף שבנפת ג'נין.

הריסת בארות ומתקנים חיוניים אחרים הנמצאים באזור C נהפכה לסיפור של כלב נשך אדם. ואולם שני הכפרים נמצאים באזור B. שם, כידוע, אין למינהל האזרחי סמכויות בתחום התכנון והבנייה. תגובת דובר מתאם הפעולות בשטחים: "מדובר בבארות שאוצ'ה בעצמו מאשר, כי נבנו ללא היתר רשיון מטעם ועדת המים הישראלית-פלסטינית, שבה יושב יו"ר משרד המים הפלסטיני בכבודו ובעצמו". הבעיה היא, שהוועדה לא התכנסה זה יותר מעשר שנים, מאז מבצע חומת מגן. לשאלת סמכות המינהל לפעול באזור B לא התקבלה תגובה.

איור: עמוס בידרמן

הריסת הבארות פוגעת במקור מחייתן של כ-130 משפחות המתפרנסות מחקלאות. אלפי מלים נכתבו על החלוקה המעוותת של אספקת המים בין הפלסטינים למתנחלים. לפי שעה הרשות הפלסטינית ממלאת פיה מים וגורמי הביטחון שלה דואגים לביטחוננו. בניגוד לפיגועי ההתאבדות, מטבע הדברים העדר פעולות מחאה נגד הכיבוש אינו זוכה לתשומת לב יתרה אצלנו. התרגלנו שלכיבוש אין תג מחיר. אולי אי אפשר לקבל שלום בלי לתת שטחים, אבל אם יש ביטחון - מי צריך שלום?

לא כך חושבת יו"ר מרצ, זהבה גלאון. במכתב ששלחה בשבוע שעבר לשר הביטחון, אהוד ברק, ביקשה גלאון לברר, אם יש בידיו נתונים על השפעת משטר הכיבוש על המוטיווציות של מחבלים ועל ההקצנה הדתית בגדה. גלאון צירפה למכתב את הניתוח של יריב מוהר מארגון רבנים לזכויות אדם, המסתמך על מחקר שערכו לפני כמה שנים הפרופסור לפסיכולוגיה שאול קמחי וקצין המודיעין הבכיר בדימוס ד"ר שמואל אבן. ממצאי מחקר מטעם המכון למחקרי ביטחון לאומי מראים, שטרור המתאבדים קשור לגורמים רבים. ניתוח האב-טיפוס של המחבל-המתאבד שנכשל במשימתו מגלה, בין היתר, רצון לנקמה על מוות או פציעה קשה של בן משפחה או של קרוב אחר, השפלה אישית או עדות להשפלה של בן משפחה, או אירוע קשה - פיסי או פסיכולוגי - הקשור לסכסוך.

החוקרים מניחים, שהתקדמות לפתרון מדיני והקטנת החיכוך עם האוכלוסייה הפלסטינית (מחסומים, עוצר, חסימת צירים וכו') יביאו בטווח הארוך להקטנת מספר המועמדים להתאבדות מהאב-טיפוס הנוקם. החוקרים מציעים לתכנן צעדים לצמצום של התמיכה הציבורית והכספית במתאבדים.

ואולם כדי שהצעדים הללו יביאו לצמצום משמעותי בפיגועי ההתאבדות החוקרים ממליצים להציג תנאים, שייתנו לפלסטינים תקווה לפתרון מדיני בעתיד. את האמת הפשוטה הזאת מכירים גם ממשיכי דרכו של ברוך גולדשטיין. הטבח שביצע במתפללים במערת המכפלה בתחילת שנת 1994 לא הותיר סיכוי רב לפתרון המדיני. רצח 29 המתפללים שם קץ לוויכוח "ההלכתי" בהנהגת החמאס בסוגיית פיגועי ההתאבדות ושחק את תמיכת הציבור הישראלי בתהליך אוסלו.

איך יתרגמו לערבית את הביטוי המכובס "תג מחיר", כאשר "נערי הגבעות" שלהם יחליטו לנקום ביושבי בתי הקפה בתל אביב על הפגיעה הקשה בנוסעי המונית הפלסטינית ליד בת עין, על הירי על רועי צאן בהר חברון, על סדרת ההתנכלויות לערבים בירושלים, ששיאה היה בלינץ' במרכז העיר, על שריפת מסגדים וכריתת עצי זית בשומרון ועל הריסת בארות ליד ג'נין?

תיקון טעות

בשבוע שעבר החמאתי לאביגדור ליברמן על היותו שר החוץ הראשון שמינה ישראלי דרוזי לשגריר. למרבה הבושה, הסתפקתי בציטוט מאתר של "ישראל ביתנו" על אירוע שהתקיים בכפר מעאר לרגל מינוי של בן המקום, פרופ' נעים עריידי, לשגריר בנורווגיה. נאמר שם, כי עריידי הוא "בן העדה הדרוזית הראשון בהיסטוריה של מדינת ישראל שנבחר לתפקיד בכיר זה". ועוד נאמר שם, כי "עריידי הודה לשר באומרו "נדמה לי שבהיסטוריה של עם ישראל לא היה מינוי כזה לעדה הדרוזית, בתפקיד כה בכיר. העדה הדרוזית תדע לגמול לך על זה".

כמה קוראים הפנו את תשומת לבי לכך, שלא פחות משלושה מבני העדה הדרוזית נשאו בתואר שגריר. רדא מנצור מונה כבר ב-2000 לשגריר באקוודור. וליד מנצור שימש לפני יותר מעשור שגריר בפרו. ליברמן עצמו מינה לפני פחות משנה את בהיג' מנצור לשגריר בניגריה. כן ירבו.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 31
  איזה קריקטורה אנטישמית. מדהים.

  אני בטוח שהיוצר לא התכוון. אבל ממש יצא לו..

 2. 30
  כמה הערות

  1. מדוע מובא הנושא של פינוי מגרון? איך הוא קשור להמשך המאמר המדבר על אלימות גוברת? ישנם עוד הרבה דברים שעליהם משלם המיסים הישראלי משלם, לדוגמא תיאטראות המציגים הצגות אנטי-ישראליות, ישיבות שבהן לומדים אנשים שאינם משרתים בצה"ל, לטעמי האישי ההתיישבות במגרון הוא מהלך ציוני ביותר (אך זה כמובן סובייקטיבי) בכל מקרה לדעתי הכותב הכניס שורות אלה כדי לזרוע שנאה בקרב מעמד הביניים עוד לפני הצגת העובדות.
  2. אכן גם אם תשאל את יושבי מגרון , הכסף לפינויים הוא מבוזבז, היה עדיף שיישארו במקומם והכסף היה הולך לדברים חיוביים יותר.
  3. הקריקטורה אנטישימית ביותר קשה לי להביט בה.
  4. אני לא מכיר שמות של מנהיגים של בני הנוער המכונים "נוער הגבעות" , ייתכן שיש כאלו אך בכל מקרה אין כאן ארגון מתוכנן ומסודר כארגוני טרור אחרים, כמו כן לאחר שיש פעולות נגד ערבים המוצגת לאור הזרקורים למשך תקופה ארוכה (כאשר ישנן התקפות מהצד השני הדבר נסתר ולא מקבל בימה כיוון שאין עניין לציבור), נדיר ששומעים את שמם וזהותם של הפורעים היהודים, מדוע? אני מכיר כמה מתנחלים ולא יצא לי לראות מישהו שיוצא חוצץ נגד הערבים ברמה כזאת של "עובר לעשייתן"
  5. הלינץ' הוזכר בכתבה כמעשה של מתנחלים למרות שלא בוצע ע"י "נוער הגבעות".
  6. גם אם כל העובדות נכונות (ראה ערך המסגד בטובא זנגריא), המאמר מזכיר כפעילות טרור שבה נהגו ערבים רק את מעשהו הנפשע של ברוך גולדשטיין (בשנת 94), עדיין לא מצאנו שירו בתינוקת ברובה צלפים (שלהבת פס), הרגו ילדים ונשים בשנתם (לא חסר דוגמאות), בינתיים לא היה מקרה דומה לכיוון השני ואני מאוד מקווה מאוד שגם לא יהיה.
  7. לכאורה מקריאת המכתבה מתקבל הרושם שנוער הגבעות הרס את הבארות, בפועל אלו היו רשויות החוק. יש כאן ערבוב נורא, הכותב מתחיל לדבר על יושבי מגרון כאילו הם מוצצים את דם הישראלי הממוצע, לאחר מכן מדברים על אלימות נוער הגבעות (אולי גם בכך אשמים יושבי מגרון) , ואז על הריסת הבארות (לא ע"י פורעי חוק) וחוזר ומסיים , בנוער הגבעות, מי שקורא את הכתבה ברפרוף חושב שנוער הגבעות או אפילו יושבי מגרון הם שהרסו את הבאר.

 3. 29
  אם עקיבא אלדר היה חי ב1945 הוא היה כותב כך:

  קצת היסטוריה...
  הכותרת ממש מדברת לאנשים מפגרים ("חושבים" עליק)
  "114 פלסטינים נפצעו השנה מידי מתנחלים, לעומת 27 מתנחלים שנפצעו מידי פלסטינים. התקריות האלימות הן תמריץ לפעולות נקם גם בת"א"

  אם עקיבא אלדר היה חי ב1945 הוא היה כותב כך:
  ...
  בין 25,000 ל-40,000 גרמנים נהרגו בהפצצת דרזדן מידי חיל-תג-המחיר המלכותי, לעומת כשמונה מאות אזרחים שנהרגו במהלך "הבליץ על קובנטרי" על ידי חיל האוויר הגרמני. התקריות האלימות הן תמריץ לפעולות נקם גם בלונדון.

 4. 28
  סחתיין על האיור! דר שטרימר מפורש.
 5. 27
  הארץ דוגל בשלטון החוק רק כאשר זה משמש תירוץ להריסת בתי משפחות. כשמדובר בחשודים בלבד (כן, גם ערבי יכול לרסס את צמד המילים תג מחיר - זה לא כזה בלתי נתפס), אז הארץ לא מחכה יותר מדי ששלטון החוק ישפוט וייתן גזר דין.
 6. 26
  עקיבא, מתי לאחרונה דיברת עם מתנחל? כן, מתנחל יהודי כזה, ממש?

  רק 27 יהודים נפצעו השנה ע"י פלסטינים?
  איפה אתה חי, בג'נבה?
  כמה קל לחיות כאן אבל לקחת נתונים מהאו"ם (כן, אלה שמועצת זכויות האדם שלהם לא הצליחה במשך יותר משנה להוציא גינוי על הטבח בסוריה, אבל רוב אבסולוטי של ההחלטות שלה מגנה את ישראל בצורה חסרת פרופורציה).

  אתה אולי לא באמת מכיר את המתנחלים שאתה כל כך אוהב לדמיין בצירוף שיניים חדות ואף מעוקל ומרושע. אני מכירה אותם ורק אני בעצמי שמעתי על יותר מ-20 פגיעות שלהם בידי פלסטינים. אז זהו? זה כל מה שהיה השנה?

  אלוהים יודע מה גרם לך להעדיף נתונים שהם בלי ספק שקריים רק כי זה עוזר לך להשחיר את אחיך בני עמך.

 7. 25
  לאעדיאל מחשיבים פעולות של ערבים ישראלים שזורקים

  אבנים על רכבים באוניברסיטה העברית ולפעמים גם פוגעים... זה שהם מפספסים לא אומר שאין כוונה לפיגוע, אל תשוו רק בין פגיעות במתנחלים לפלסטינים כי גם הישראלי הממוצע- הסטודנט נפגע בירושלים, באיזור הר הצופים שעליו אין שום מחלוקת או תירוצים

 8. 24
  באותה משוואה גרפיטי ורצח

  חבל. האינטלגנציה שלנו יותר מהתעמולה הזו.

 9. 23
  לחוקק חוק על ונדליזם ופוגרום עונש של 1000000 ש"ח יפתור את כל הבעיות.
 10. 22
  יהודי גאה

  איך מלקקים לערבים את התחת בושה וחרפה אני לא מצדיק את מה שעשו היהודים אבל כשערבים הורגים ורוצחים יהודים אף אחד לא עושה תארם כזה גדול

 11. 21
  פיגועים, שקרן? פיגועים, עבד הרוצחים? פיגועים?!

  אתה מתכוון, בתי קפה מפוצצים? תינוקות שחוטים? שקרן מתועב, דמגוג צבוע.

 12. 20
  מדיניות פשיסטית!
 13. 19
  השורה שהכי אהבתי

  ״ התרגלנו שלכיבוש אין תג מחיר״. כי פיגועים מדממים, תינוקות מתים, ורציחות בלב הערים, או של משפחות ישנות בביתן, שנעשו לכאורה בשם המלחמה בכיבוש, אינם נחשבים לצורך הכתבה האובייקטיבית. הפעם הרחקתם לכת, עיתון לאנשים חושבים.

 14. 18
  לא נכון

  הלוואי זה היה נכון שקרנים !!!! שימות כל הערבים היום שכולם יגידו אמן !!!!!!!

 15. 17
  אתה מכשיר בדבריך פיגועים בתל אביב

  נניח שהנתונים עליהם נסמכת נכונים, הרי תסכים איתי שאין דמיון בין אלימות הכוללת השלכת אבנים, או אפילו בקבוק תבערה, לבין פיצוץ מטען בבית קפה הומה אדם. הרי כאשר הצבא עוצר משליכי אבנים ערבים קטינים כולכם נזעקים וצועקים. אפילו על הטילים שנורו לשדרות הגנתם בטענה שאלה ״ סתם צינורות״. ברור שאין גם כל קשר בין הנערים היהודים, שעושים מעשים ראויים לכל גינוי ומקומם בכלא, לבין המפגעים הערבים, שמאחוריהם עומדים גופי טרור חזקים, עשירים, נתמכים בידי מדינות ערביות ונוספות, שמטרתם היא להשפיע על מהלכים הרבה יותר גדולים כאן. אז לבוא ולקרוא למחבל פוטנציאלי ״ נער גבעות״ זה זלזול במקרה הטוב ותמיכה ברצח במקרה הרע. אפילו באשר ללינץ׳ המזעזע בירושלים, האם אפילו אתה לא תסכים על כך שמצבו של ערבי המהלך בכיכר ציון טוב לעין שיעור ממצבו של יהודי שנקלע בטעות לקסבה בשכם? עד כמה אפשר להיות צבועים??

 16. 16
  על מה אתם מדברים?! כל יום הם זורקים עלינו פה בלוקים!! זה שהם פגעו ב-27 בלבד זה כבר משהו אחר.. אם כל בלוק/בקבוק תבערה היה נגמר כמו במקרה פאלמר - היו היום לפחות 1000 הרוגים יהודים בשנה.
 17. 15
  שקרנים!!!!! כמה רוע ושנאה

  מסתמכים על נתוני האום
  השבוע מזכל האו"ם הקשיב לחמינאי בטהרן
  האו"ם טוען שחיזבאללה הוא לא ארגון טרור
  באותה מידה הנתונים שבכתבה נכונים

  1. קשה לך לפתוח את העיניים הסומות שלך?

   או שהאמת לא נעימה לך?

 18. 14
  חומר למחשבה, כמה תינוקות רצחו היהודים?
  1. יש לי גם שאלה: כמה ראשי ממשלה נרצחו על ידי פלישתינאים? המתנחבלים ניסו עם הבקת"ב אם אתה כבר שואל. ואל תדאג הם יגיעו לזה גם... ואז מה תגיד?

   טוב שאתה שואף למשהו...

 19. 13
  יאא איזה קטע

  שלושה שגרירים דרוזים ושלושתם מנצור, איזה פוקס(:

 20. 12
  ברק וההגיון שלו יורדים לשטח

  אם הייתי יהודי הייתי מצטרף לתג מחיר ..הינה אמירת הנגד למה שהגה אז מר. ברק!

 21. 11
  איך בכלל אתה משווה בין נפגעי טרור ערבי לטרור יהוד?
 22. 10
  "אולי אי אפשר לקבל שלום בלי לתת שטחים, אבל אם יש ביטחון - מי צריך שלום?" (פסקה רביעית)

  זהו בדיוק. כאשר הפלשתינאים יפנימו שהתנאי להשגת השטחים הוא התניית הביטחון בהסדר מוסכם, לא יהיה ביטחון. אם נהיה בני מזל ישלמו רק המתנחלים את המחיר; במקרה האחר אנו עלולים לחזות בהתחדשות הטרור נוסח 2000 - 2005.

 23. 9
  אין כל מקום להשוות את מספר הפלשתינאים הפצועים לזה של המתנחלים להבדיל

  מתנחל הפוגע במקומי מבצע מעשה טרור מובהק, המצטרף לעצם שהייתן בשטח פלשתינה הערבית שאף הוא מעשה טרור. לעומתו פלשתינאי הפוגע במתנחל רק מפחית מכמות הטרור.

  1. על שכמוך באמת שאפשר להתפלל

   שאלוהים יפטור אותנו מנוכחותך הרבה לפני ש"יפטור" אותנו מנוכחותו של עוד "מתנחל", כמו שאתה כנראה חולם בחלומות הרטובים.

   בעעעעעע גרמת לי להרגיש צורך עז להקיא.

 24. 8
  הקרבן הפך לקלגס, גאה ואכזר, ושכח שהיה גר במצרים, ושכח לא לעשות לאחר את ששנוא עלינו, עמלק זה כאן, וזה ניבט בפנינו כשאנו מסתכלים במראה
 25. 7
  בסוף יתגלה שהיהודים הם הטרוריסטים האמיתיים ולא הפלסטינים
 26. 6
  מה המטרה של ההשוואה הזאת, שהערבים "ישתפרו " ?

  העיתון החביב עלי - מפתיע אותי לרעה ...

 27. 5
  זה מה שקורה כאשר המעשים נעשים תחת מטריית השלטון המטורף של ישראל.
 28. 4
  אתם בכלל משווים בין סוגי האלימות ?

  הארץ,,לא לחינם מצבכם הולך ונעשה רע,אתם פשוט אומני התעתועים וסילוף עובדות.אתם משווים בין מעשה קונדס או פעולות חסמבה של מיעוט מתנחלים למעשה טרור אכזריים של מחבלים ערביים ? אולי היה מקרה אחד שנזרק בקבוק תבערה על רכב שזה באמת חמור ולא מאפיין יהודיים,אבל יש לכם את החוצפה להדביק ליהודים מעשה טרור ,,כולה כמה כתובות נאצה על מבנים,,,מאחל לעיתון שלכם סוף מר.

  1. ארז, כנראה שאתה קורא רק מה שאתה כבר "יודע" - על פי הדו"ח האחרון של המשרד לעניינים הומניטריים של האו"ם (אוצ'ה), 114 פלסטינים נפצעו השנה מידי מתנחלים, לעומת 27 מתנחלים שנפצעו בתקריות עם פלסטינים.

   כל זאת בנוסף ל-2,066 פלסטינים שנפגעו מידי כוחות הביטחון הישראליים (ממוצע שבועי של 61 נפגעים, לעומת 28 אשתקד). בין דפי הדו"ח מסתתר דיווח יבש על הריסת חמש בארות מים, השייכות לשלוש משפחות פלסטיניות (המונות 23 נפשות) בכפרים בית קאד ודיר אבו דעיף שבנפת ג'נין.

 29. 3
  זאת ההוכחה שתג מחיר עובד
 30. 2
  תגדיר נסיונות טרור של יהודים מול ערבים !

  מטענים נחשב שריפת יערות נחשב כי זה יהודים לא עשו אבל ערבים חופשי מה פוטנציאל ההרג אתה יודע?.

 31. 1
  עדיף שהערבים יפחדו ולא יהודים. עדיף שהצבא ילחם באלימות הערבית ולא אזרחים יהודים
  1. לא עדיף ששנינו לא נפחד ?

   לא עדיף שהצבא יכלול את כל מרבד האזרחים?
   לא עדיף שהמדינה תתן לי סיבה להרגיש חלק מהמדינה הזאת?
   לא עדיף שכולנו נרד מהעץ עליו נתקינו?

   לא עדיף בלי דת ומדינה?
   לא עדיף על הקמת מדינה לשני עמים עם חוקים נוקשים של חילוניות?

  2. אתאיסט, אתה מציע למחוק את המציאות ? אז לא, זה לא עדיף. ספריי על קיר זו השחתת רכוש, לוחמת חירות פלשתינאית זה רצח ממניעים פאשיסטיים. די להכפשת אזרחי ישראל. נמאס.