מיצי שובי הביתה

חתולת בית של בני זוג מפלורידה שאבדה בטיול משפחתי הצליחה למצוא את ביתה ממרחק של 300 קילומטרים אחרי שצעדה במשך חודשיים תמימים

ג'ייקוב ובוני ריכטר כמעט הרימו ידיים. מאז איבדו את החתולה שלהם בפסטיבל קרוואנים 300 קילומטרים מביתם, עברו כבר חודשיים, וחרף כל מאמציהם - בהם תליית מודעות ופנייה לסוכנויות שונות - אף קצה חוט לא התגלה. אך אז, בערב חג המולד, התגלתה החתולה - צולעת, חלשה וסובלת מתת-תזונה - בחצר אחורית של בית הרחוק כקילומטר וחצי בלבד מביתם שבפלורידה. את 300 הקילומטרים פסעה בחודשיים שלמים, ציפורני רגליה האחוריות מעידות על המרחק הרב שגמעה.

בני הזוג התקשו להאמין למזלם הטוב, ואולם מי שעוד יותר התקשו להאמין הם אנשי המדע. "אתם בטוחים שזה אותו חתול?" שאל בפליאה ג'ון ברדשו, מנהל המכון לחקר הקשר בין בני אדם לחיות באוניברסיטת בריסטול. לדבריו, ברוב המקרים "החתולים האלה הם סתם חתולי רחוב תועים, והאנשים ממציאים לעצמם כל מיני הצדקות להאמין שזה אותו חתול".

אלא שלהולי לא רק פרווה מיוחדת למראה, בדוגמת מעוינים שחורים-חומים, היא גם נושאת צ'יפ שמסגיר את זהותה. "קשה מאוד להסביר סיפורים כאלו, למרות שאני מאמין להם", אומר מארק בקוף, אקולוג התנהגותי מאוניברסיטת קולורדו. "אולי זה נובע מחכמת רחוב של החתולים, אולי מיכולת לקרוא כל מיני סימנים של בעלי חיים, אולי זה הכישרון לזהות מכוניות ואולי כי הם ציידים טובים. אין לי שום נתון של ממש בעניין זה".

ואכן, כמעט ולא נעשתה עבודה מדעית על כושר הניווט של חתולים. בעלי חיים נודדים, כגון עופות, צבים וחרקים, נלמדים זה זמן רב, וידוע שהם נעזרים בשדות מגנטיים, סמני ריח ובשמש. סיפורים על כלבים השבים לביתם גם הם שכיחים יותר, ומדענים משערים כי ירשו את כישוריהם מהזאבים המנווטים בעזרת סמנים מגנטיים. עם זאת, לדברי ברדשו, כלבים גם נלקחים יותר מחתולים לטיולים משפחתיים, וגם זוכים יותר לתשומת לב מצד עוברי אורח, שמסייעים להם בדרכם.

מה שכן ידוע הוא שהחתולים מנווטים היטב באזורים המוכרים להם, זוכרים מיקום על פי המראה והריח, ומוצאים קיצורי דרך בקלות. "איש אינו מתכוון לערוך ניסוי ובו ייקחו קבוצת חתולים לכיוונים שונים ויראו מי מהם חוזר הביתה", אומר פיטר בורצ'לט, חוקר התנהגות בעלי חיים. הדבר הקרוב ביותר שנעשה הוא מחקר גרמני משנת 1954, בו הוכנסו החתולים למבוך עגול, ולו שערי יציאה מדי 15 מעלות. התברר אז כי החתולים בחרו לרוב ביציאה שהיתה בכיוון ביתם. עם זאת, התוצאות היו מהימנות יותר כשהבתים היו במרחק מקסימלי של 5 קילומטרים ממקום הניסוי.

מחקר חדש שנערך לאחרונה מטעם נשיונל ג'יאוגרפיק ואוניברסיטת ג'ורג'יה, בו הוצמדו מצלמות וידאו זעירות לקולר של 55 חתולי בית, גילה גם כי התנהגותם מורכבת למדי. כך למשל, כמה מהחתולים תועדו בוגדים לכאורה בבעליהם, ומבקרים בבתים אחרים כדי לקבל מזון וחיבה. למזלם של בני הזוג ריכטר, עם זאת, נראה כי הולי היתה נאמנה יותר.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 20
  גמאה. לא "גמעה".
 2. 19
  לחתולים כישורים רבים שעדיין לא נבדקו

  חפשו את הספר הישן "לא סתם חתולים" בו רוכזו מקרים אמיתיים על חתולים שחזרו ממרחקים, טלפתיה, חתולים מרפאים ועוד.

 3. 18
  אוהבת ומכורה לחתולים אבל צר לי סיפור לא אמין

  לי נשמע יותר הגיוני שמישהו לקח אותה ועם כל הפירסומים והמודעות ידע גם לאן להחזיר אותה......או משהו בסגנון הזה....
  נו באמת מי יכול להוכיח שהחתולה הלכה 300 ק"מ בדרך שאף פעם לא הלכה??
  אבל אם כן.............אז אווווווווווך בובה קטנה - ככה או ככה אני כבר מכורה :-)

 4. 17
  ולי החתולים הדפוקים שלכם מחרבנים בחדר

  המדרגות מייללים כל הלילה ומתרבים בטור גיאומטרי הנדסי והווטרינר העירוני גם הוא איזה הומו חובב חתולים תגידו אתם אנשים מקסימים מה הפתרון? הסופי?

 5. 16
  ולי החתולים הדפוקים שלכם מחרבנים בחדר

  המדרגות מייללים כל הלילה ומתרבים בטור גיאומטרי הנדסי והווטרינר העירוני גם הוא איזה הומו חובב חתולים תגידו אתם אנשים מקסימים מה הפתרון? הסופי?

 6. 15
  מי המטומטמים שלוקחים חתול לטיול משפחתי, חתול אוהב להיות רק בבית או בסביבתו, תפנימו.
 7. 14
  more clever

  . tt shows again that animals are more intelligent that human beings.

 8. 13
  היא נושאת צ'יפ?! מה רע במילה "שבב"...
 9. 12
  שוב חתולים?
  1. ולי החתולים הדפוקים שלכם מחרבנים בחדר

   המדרגות מייללים כל הלילה ומתרבים בטור גיאומטרי הנדסי והווטרינר העירוני גם הוא איזה הומו חובב חתולים תגידו אתם אנשים מקסימים מה הפתרון? הסופי?

  2. הייל מיזנטרופ. הסיבה היא שמישהו בבניין נותן להם אוכל (אך לא מכניס אותם הביתה)

   הפתרון הסופי, הוא שתעבור דירה למקום הו גרים אנשים בעלי דיעות חשוכות כמו שלך ("הומו חובב חתולים")
   בהצלחה

 10. 11
  זה רק המדענים שלא רואים ולא מבינים כלום
  1. מה שכתבת הרבה פעמים נכון. לא תמיד
 11. 10
  קרה גם לנו, פחות מחודשיים ומרחק קטן יותר

  החתול שלנו ששבר רגל נקלח לוטרינר הרחק (יחסית) ממקום מגוריונו, ואיכשהו הצליח לברוח (על שלוש רגליים). אחרי נסיונות נואשים למצוא אותו, קיבלנו כעובדה שהוא מת. איך ישרוד חתול עם שלוש רגליים לבדו?

  ארבעה שבועות לאחר מכן הוא הופיע בביתנו. כחוש מאד, אך מלבד זאת - שום הבדל.

  1. סיפורך מרגש אבל חתול יכול לשרוד עם שלוש רגליים

   יש לנו חתולה יפיפיה, טריקולור, מבקרת קבועה בחצר שקראנו לה 'תלת לג' על שם שלושת רגליה, שמנמנה ומבסוטה, חיה טוב וקופצת מגבהים של שני מטר בערך. אלוהים חנן אותן בארבע רגליים כדי שיהיו ספר...

 12. 9
  חתולה בת-מזל.יש המון חתולים אובדים-אבל סיכוייהם לחצות אלפי כבישים במהלך נדידה או נסיון חזרה הביתה-קלושים.מתישהו רכב פוגע בהם - בעיקר בכבישים דו-כיווניים בהם לא יכולים לצפות תנועה מהכיוון ההפוך ונתקעים בפאניקה משתקת,באמצע הכביש ללא יכולת להחליט מה כיוון ההימלטות הרצוי. חתולה בת-מזל,ללא ספק.
 13. 8
  מי לוקח חתולה לטיול משפחתי?
 14. 7
  מי לוקח חתולה לטיול במרחק של 300 ק"מ מהבית? - צפויה ללכת לאיבוד
  1. הסיבה בגוף הכתבה
 15. 6
  כל מיני אמירות שגדלנו עליהם אינן תמיד נכונות

  תמיד סיפרו על החתול שאינו נאמן כמו הכלב, שילך למקום בו נותנים לו אוכל ולאו דווקא למשפחה שגידלה ואהבה אותו. אז זהו, זה לא נכון. יש חתולים 'סוציופטים', כמו שיש אנשים, ויש חתולים שמייללים מעבר לדלת כשאתה חוזר מהעבודה, נשכבים על הגב ומצפים שתדגדג להם את הבטן, נאמנים ויוצרים קשר חם עם מגדליהם לא פחות מכלבים. כמו כל דבר, לא כדאי להכליל, חוץ מזה שחובבי חתולים הם אנשים מקסימים.....

 16. 5
  בתקווה שהמרחק הרב ש"גמעה" לא הזיק לקיבתה.
  1. "המרחק הרב שגמעה" LOL
 17. 4
  שוב אתם והבחירות...

  לפי הכותרת חשבתי שאתם כותבים על דן מרידור.

 18. 3
  הכתבה המקורית כל כך יותר מעניינת

  כל מה שצריך זה 20 דקות של תירגום מאנגלית פשוטה לעברית.

  1. ואתה כל כך יותר פוץ
  2. וגם ידיעת הההבדל בין גמעה לגמאה יכולה לעזור.
  3. אנא שלחו את האתר
 19. 2
  "בוגדים???" למה מי החליט שהקוד האתי של אסא כשר תקף לחתולים? כנראה מירי רגב. מתאים לה.
  1. לא בוגדים, רק מרעיפים אהבה על יותר נתינים.
 20. 1
  מרגש ויש לכל אוהבי החיות סיפורים מדהימים לא פחות אבל השם הולי (קדושה) ראוי ביותר ובכלל, אולי, ורק אולי היה לה גי.פי אס מוצפן בציפ
  1. היה לה, אני התקנתי לה אותו.