מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

ממשלת תוניסיה פוזרה בעקבות המהומות לאחר רצח מנהיג האופוזיציה

רה"מ ג'באלי החליט למנות ממשלת מומחים זמנית במקום ממשלת האיסלאמיסטים. שוקרי בלעיד נורה אתמול למוות מטווח קצר כשיצא מביתו

האיסלאמיסטים ששולטים בתוניסיה פיזרו אתמול בלילה את הממשלה והבטיחו בחירות בקרוב מאוד בניסיון להחזיר את השקט למדינה לאחר ההתנקשות במנהיג האופוזיציה החילוני שוקרי בלעיד. ראש הממשלה, חמאדי ג'באלי, הצהיר אתמול (רביעי) כי ממשלת מומחים זמנית תהיה זו שתחליף את הממשלה האיסלאמיסטית. ההחלטה באה בעקבות ההתנקשות בבלעיד, עורך דין בן 49 ומנהיג פוליטי שמאלן שייצג רבים החוששים כי הקיצונים הדתיים יגבילו את החופש במדינה שהציתה את האביב הערבי לפני שנתיים.

בעקבות ההתנקשות בבלעיד פרצו אתמול מהומות ברחבי תוניסיה. בלעיד נרצח אתמול בבוקר בעת שיצא מפתח ביתו שבבירה תוניס על ידי אלמונים שירו בו מטווח קצר ונמלטו מהמקום. זמן קצר לאחר הרצח התאספו מאות בני אדם מול בית החולים בתוניס שאליו הועברה הגופה וערכו במקום עצרת מחאה. מחוץ לבניין משרד הפנים בבירה התאספו יותר מאלף מפגינים שדרשו "מהפכה חדשה" וקראו להפיל את הממשלה". כך גם מחוץ לבניין מפלגת השלטון בעיר מזונה שבמרכז תוניסיה. תושב העיירה סידי-באוזיד, סיפר כי בעירו "יותר מ-4,000 בני אדם מפגינים מחוץ לבניין המשטרה, שורפים צמיגים ומיידים אבנים". ברוב המקרים פוזרו המפגינים בגז מדמיע.

שוקרי בלעיד
שוקרי בלעיד. צילום: אי–פי

ברבות ממדינות העולם הערבי העלו כלי התקשורת משדרים מיוחדים המדווחים על ההתנקשות והמהומות שהתעוררו בעקבותיה. ג'באלי הגדיר את רצח בלעיד "מעשה נפשע שמאיים על אזרחי תוניסיה", וכינס את שריו לישיבת חירום. "זהו מעשה טרור לא רק נגד בלעיד אלא נגד המדינה כולה", אמר אתמול בצהריים בראיון לתחנת רדיו תוניסאית. "נעשה כל מאמץ להניח את ידינו על הרוצחים בהקדם האפשרי".

נשיא תוניסיה, אלמונסף אל-מרזוקי, קטע בעקבות האירועים את ביקורו בפאריס וכן ביטל את השתתפותו המתוכננת בוועידת המדינות האסלאמיות שנפתחה אתמול בקהיר. "אויבינו מנסים להכשיל את המהפכה, והרצח הנתעב שאירע היום הוא עוד הוכחה לכך", אמר הנשיא. "הכרתי את בלעיד שנים רבות, הוא היה חבר שלי".

Article video embed code

בלעיד, עורך דין חילוני בן 49, היה אחד המתנגדים הגדולים למדיניות הממשלה, שמונהגת על ידי מפלגת אנהאדה האיסלאמיסטית שעלתה לאחר המהפיכה במדינה. ההתנקשות בחייו התרחשה בתזמון בעייתי מאוד מבחינת מפלגת השלטון, שכן בראיון האחרון שהעניק לפני מספר ימים לערוץ טלוויזיה תוניסאי טען בלעיד כי הממשלה הקימה מעין "משמרות מהפכה" שמטרתן לפגוע באישים משורות האופוזיציה. יצויין כי מאז הפלתו של הנשיא זין אל-עבאדין בן עלי, בתחילת 2011 מתנהל בתוניסה מאבק קשה בין הזרמים האיסלאמיים לבין החוגים הליברלים על אופיה של המדינה.

בעקבות ההתנקשות קראה האופוזיציה התוניסאית לשביתה כללית ברחבי המדינה החל מהיום. כתב בי-בי-סי בתוניס דיווח כי נראה שמרבית תושבי הבירה יענו לקריאה, לאור הצניחה בפופולריות של מפלגת השלטון. האוניברסיטאות, בתי הספר וכל בתי העסק צפויים להיסגר. בפרלמנט התוניסאי לא יתקיימו דיונים.
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות 01 דת השלום והאחווה. כל מקום בו איסלאם רדיקלי שליו ושקט  (לת) תנחומים למשפחתו
  • 19:14
  • 06.02.13

02 עוד נצחון גדול לאובמה, התומך הנלהב בשלטון ה"דמוקרטי" של האחים המוסלמים במצרים, תוניס, תורכיה ובקרוב גם בעירק וסוריה.  (לת) ג'ימי ברגר
  • 19:15
  • 06.02.13

03 שוקרי בלעיד סגרון ניסים
  • 23:12
  • 06.02.13

צפיתי בו בתוכניות פוליטיקה בערוץ נסמה האיש אמיץ אומר מה שהוא חושב על האסלמיסטים מבלי לפחד .אצל המפלגות הדתיות משתלטים על המדינה בצורה דמוקרטית נגמרת הדמוקרטיה.ואוי ואבוי למי שיתנגד.

04 ארה"ב נתנה לחומייני לחזור לאירן מן הגלות ותוך זמן קצר הפכה אירן לאויבת מרה שוב זה חוזר
  • 11:49
  • 09.02.13

לפני 30 שנה הנשיא ג'ימי קרטר החזיר מן הגלות את חומייני לאירן, וכך נפל השאה, וארה"ב קיבלה בתמורה את אירן החומנייסטית, האויבת הגדולה שלה בעולם. כך גם עכשיו, אובמה התמים, ממשיכו של ג'ימי קרטר של אז, הביא לאסון במדינות ערב הידידות לארה"ב, כשתמך ב"אביב הערבי", ואיבד את המשטרים האוהדים, ובמקומם קיבל משטרים איסלמיסטים קיצוניים ושונאים.

פרוייקטים מיוחדים