פוטין הורה לשלוח 20 אלף אנשי חירום והצלה לאזור פגיעת המטאוריט

המטאוריט פגע באגם קפוא בהרי אורל שברוסיה ויצר מכתש בקוטר שישה מטרים. כ-1,200 בני אדם נפגעו מהדף הפיצוץ, בהם 200 ילדים

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הורה לשלוח 20 אלף אנשי חירום והצלה להרי אורל, כדי לסייע לתושבי האזור ולפנות את שרידי המטאוריט שנחת שם אתמול (שישי). פוטין אמר כי הוא מודה לאלוהים ששברים גדולים של המטאוריט לא התרסקו על אזורים מיושבים.

כ-1,200 בני אדם נפגעו מפיצוץ המטאוריט, בהם 200 ילדים, רובם על ידי שברי זכוכיות. פגיעת המטאוריט ברוסיה היא החמורה ביותר המתועדת מבחינת מספר נפגעים.

לדברי מושל מחוז צ'ליאבינסק, שבו אירעה הפגיעה, המטאוריט נחת באגם הנמצא קילומטר מהעיר צ'בארקול, שבה גרים 46 אלף בני אדם. דובר הצבא הרוסי אמר המטאוריט יצר מכתש של שישה מטרים. סרגיי סרקוב, תושב צ'בארקול, סיפר כי העיר הרגישה אתמול כמו "אזור מלחמה". "ישבתי במשרד ופתאום ראיתי הבזק בהיר וחד בחלון שמולי", שחזר את הנפילה. "שנייה אחר כך נשמע פיצוץ אדיר, ואחריו המון פיצוצים קטנים".

הפיצוץ בהרי אורל נגרם על ידי מטאוריט בן עשרה טונות, שעורר גל הדף חזק כשנכנס לאטמוספירה, כך אמרה האקדמיה הרוסית למדעים. המדענים העריכו כי הגרם השמימי התפוצץ בגובה של 30 עד 50 ק"מ מעל לאדמה. הטלגרף הבריטי ציטט את נאס"א, סוכנות החלל האמריקאית, שהעריכה כי האנרגיה ששוחררה כשהוא נכנס לאטמוספירה היא 500 קילוטון, פי שלושים מהאנרגיה ששוחררה בפיצוץ האטומי בהירושימה. 

מהאקדמיה למדעים נמסר כי המטאוריט היה יוצא דופן משום שהכה באטמוספירה בעוצמה חזקה, וייתכן שהכיל ברזל. סימון גודווין, מומחה לאסטרופיזיקה באוניברסיטת שפילד, אמר כי עצמים שמשקלם הכולל הוא בין אלף לעשרת אלפים טונות מגיעים מהחלל לכיוון כדור הארץ בכל יום, אולם רובם נשרפים באטמוספירה. "אירועים גדולים כל כך הם נדירים, אך מקרים שיכולים לגרום לנזק ומוות יכולים לקרות בכל רגע. לרוע המזל, אין דבר שאנו יכולים לעשות כדי לעצור את זה", אמר. ב-1908 הרס מטאוריט אזור נידח של 2,000 קמ"ר בסיביר. אז נהרסו מעוצמת ההדף חלונות במרחק של 200 ק"מ ממקום הפגיעה.

כתוצאה מהפיצוץ נחתו כדורי אש בשטח נרחב, ונוצר גל הדף שגרם לשבירת חלונות ולפגיעה בבניינים. אזעקות של מכוניות הופעלו, ושיבושים חלו ברשת הסלולרית. רבים מהנפגעים היו בעיר צ'ליאבינסק, שנמצאת 1,500 ק"מ מזרחית למוסקווה. "ראיתי הבזק בחלון, וכשהבטתי לעברו הבחנתי בענן בוער, שהוקף על ידי עשן וירד לכיוון מטה – זה הזכיר לי את מה שרואים לאחר פיצוץ", אמרה מריה פוליקובה, בת 25, שעובדת בבית מלון בעיר.

במשרד המושל של צ'ליאבינסק אמרו כי הנזק שגרם המטאוריט מגיע למעל ל-30 מיליון דולרים, ומהמשרד למצבי חירום נמסר כי אמר כי 300 בניינים נפגעו. על אף אזהרות לא להתקרב לחומרים שנפלו מהשמיים, כמה תושבים קיוו להרוויח מהאירוע החריג. "מטאוריט שנפל בצ'ליאבינסק!", כתב אדם באתר מכירות רוסי פופלארי. הוא הוסיף תמונה של אבן שחורה, ונקב במחיר - 50 דולר.

רבים באינטרנט מיהרו לצחוק על האירוע. אתר אחד הפיץ תמונה של פוטין רוכב על המטאוריט, ואילו הפוליטיקאי הלאומני ולדימיר ז'ירינובסקי התלוצץ ואמר כי ייתכן שמדובר היה בניסוי נשק חדש שביצעה ארצות הברית. 

שעות אחדות אחרי פגיעת המטאוריט ברוסיה, חלף אמש (שישי) אסטרואיד שגודלו כ-50 מטרים על פני כדור הארץ, במרחק של כ-27.5 אלף קילומטר מעל הקרקע – קרוב יותר לכדור ממספר לא מבוטל של לוויינים המשוטטים בחלל. הגוף השמיימי, שזכה לשם DA14 2012, אומנם לא ניתן היה לזיהוי בעין בלתי מזוינת אך אתמול בערב הוא חלף במהירות של 13 קמ"ש גם מעל שמי ישראל. לדברי מדענים, אין קשר בין המטאוריט שפגע בהרי אורל לבין האסטרואיד. 

ה-DA14 2012, שגודלו כגודל בריכה אולימפית, התגלה לפני שנה בידי אסטרונום ספרדי ולוח הזמנים של מעברו מעל כדור הארץ נחזה במדויק. רבבות התאפסו אתמול במצפי כוכבים ברחבי העולם כדי לנסות ולתפוס את האסטרואיד בעדשת הטלסקופ.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 26
  אסטרולוגיה

  איך אסטרולוגיה קשורה לכל הסיפור הזה?

 2. 25
  רוסיה לא היתה פחותה מהיטלר,נותנת סיוע גרעיני לצורר ישראל, דחפה את מצרים וסוריה להפתיע את ישראל במלחמת יום הכיפורים,ועל נענשת וזה רק התחלה !!
 3. 24
  זו התוצאה של פצצת האטום האירנית ששוגרה בטיל נהוג בקוף בצפון קוריאה
 4. 23
  בסוף פוטין ירשה ל 20,000 איש לחזור מסיביר ?
 5. 22
  איזה ביזבוז,חבל שהמטאור לא פגע בעזה,זה היה פותר בעיות רבות

  אין חמאס וגיהאד אין גראדים וקאסמים,אין רצועה=לאין טירור

  1. חבל - שזה לא נפל על ראשך . או שכבר חטפת משהו בראש ?
 6. 21
  נ"נ - אני אוהב אותך!!!
 7. 20
  נשמע יותר הגיוני שאין זה מטאוריט , אלא פיצוץ של מגא טיל חדשני. מזל גדול שלא נהרגו שם .
 8. 19
  שבת שלום אלהים יקר שלי!!!!

  http://hacohen.goop.co.il

 9. 18
  אתם חושבים שזה הכל מיקרי?? משהו קורה.
  1. I agree, something is going on.
 10. 17
  רוסיה בפבואר קרררררררר
 11. 16
  בטח שיש קשר... זה סימן לתהפוכות הגורל שמתרגשות ובאות. ארועים אפוקליפטיים.
 12. 15
  אסטרואיד אחד , מכתש תל אביב
 13. 14
  יש אלוהים?כמה מאות מטרים שמאלה-ימינה והיתה טרגדיה גדולה.מזל.
  1. אין אלוהים! הפגיעה הקודמת היתה גם בסיביר ב- 1908.
  2. כן אבל הייתה גם שואה
  3. נראה לי שהוא דווקא כיוון שמאלה - ימינה אבל פיספס
 14. 13
  ממה נגרמו פיצוצי המשנה שנמשעו לאחר הפיצוץ העיקרי?
  1. התפרקות של החלקים הקטנים יותר ופגיעות בקרקע.
 15. 12
  עשר אלף טון? כל יום?

  אולי טעיתם בכמה אפסים?

 16. 11
  ממש מוזר שהכתבה העיקרית ב״עיתון לאנשים חושבים״

  לוקה בבעיית מושגים בסיסית: ההבדל בין ״מטאור״ לבין ״מטאוריט״

  1. מטאור ומטאוריט

   המסלול הגלוי של מטרואיד שנכנס לאטמוספירת כדור הארץ (או של גוף אחר) נקרא מטאור או כוכב נופל. אם מטרואיד מגיע לקרקע ושורד את הפגיעה הוא נקרא מטאוריט.
   אז מה הבעיה?

 17. 10
  אז זהו שהוא לא התלוצץ וזה מפחיד יותר מעשרה מטאורים.
 18. 9
  מה זה סיבריה???
 19. 8
  בבקשה (:
 20. 7
  אני עדיין מפחד יותר מההרס שהאדם יוצר..
 21. 6
  המטאור מדגים כמה שההישרדות שלנו היא לא בטוחה .

  האנושות צריכה להתמקד במחקר במדע ובחיפוש אמצעי הישרדות למקרים כאלה .
  אנושות שחלקה הגדול מפגר ובור ונלחם מחלמות אכזריות ולא ממשתתף המאמץ הכללי להישרדות לא תצליח להישרד .צו השעה הוא הפסקת האלימות חינוך וקידמה . עמים שהורגים כמו בסוריה איש את רעהו והדתות אכזריות המעכבות את הקידמה הן בפרוש פשע נגד האנושות -כי הן מסכנות את ההישרדות שלנו שגם אם נתכונן לא ניהיה בטוחים אבל נגדיל את הסיכויים להישרד .

 22. 5
  ולא "לצחוק על האירוע" אלא "לצחוק לאירוע" או "להתבדח על האירוע".
 23. 4
  нихуя себе
 24. 3
  וכמה "נפגעי חרדה" היו שם?!
 25. 2
  זהו רבותיי ככל הנראה המאורע הטוב ביותר שארע באיזור זה ב 1000 שנה האחרונות - תיירות מכאן ועד המכתש הגדול
 26. 1
  they found iranian monkey inside