בכירים בוושינגטון: קרי יציב את הסכסוך הישראלי-פלסטיני במרכז פעילותו המדינית

קרי התבקש לבטל ביקורו בישראל כדי לא לגנוב את ההצגה לאובמה. בממשל אובמה מתואר חידוש התהליך כאמצעי חיוני למניעת התחדשות האלימות

שר החוץ האמריקאי החדש, ג’ון קרי, מתכוון להציב את יישוב הסכסוך הישראלי-פלסטיני במרכז פעילותו המדינית, ולחתור להשגת הסכם בין הצדדים בכהונתו השנייה של הנשיא ברק אובמה – כך מעריכים בכירים בוושינגטון ובניו יורק.

הבכירים מסרו שהחלטתו של קרי לפסוח על ירושלים ורמאללה, במסגרת סיורו הראשון בחו”ל שיחל היום, זכתה לפרשנויות מוטעות כאילו מסמן הדבר את חוסר עניינו של הממשל האמריקאי בקידום תהליך השלום. לדבריהם, מלבד העיתוי הלא נוח, הנובע מהתארכות הרכבת הקואליציה בישראל, הבית הלבן ביקש מקרי במפורש לבטל את בואו המתוכנן לארץ כדי לא לגנוב את ההצגה מהנשיא אובמה, שצפוי לבוא לישראל ב-20 למארס, וכדי לא לשבש את ההכנות המדוקדקות לקראת הביקור.

עם זאת, משיחות שקיימו קרי ומקורביו עם שרי חוץ אירופיים, פקידים ישראלים ופלסטינים ומנהיגים יהודיים אמריקאים עולה תמונה ברורה של נחישות הגובלת באובססיה, כפי שתיאר זאת אחד המעורבים, להביא לפריצת דרך ביחסים בין ישראלים לפלסטינים.

שר החוץ קרי באוניברסיטת וירג'יניה בשבוע שעב. יתמקד בסוגיה הישראלית-פלסטיניתאי–פי

“הוא רואה זאת כמשימה הקדושה של חייו”, אמר בכיר. מנהיגים יהודיים שקיימו בשבועות האחרונים מגעים עם בכירים במחלקת המדינה ומקורבים לקרי הודו שהופתעו מהלהט שמפגין קרי לגבי יכולתו להצליח היכן שכשלו קודמיו בקירוב בין ישראל לפלסטינים.

אישים ששוחחו עם קרי בשבועות האחרונים התרשמו ששר החוץ החדש משוכנע שניסיונו רב-השנים באזור והיכרותו הקרובה עם הנפשות הפועלות – ובהן בנימין נתניהו – מעניקות לו הזדמנות חד-פעמית לגבש מתווה שיאפשר לחדש את המשא ומתן ולחתור להשגת הסכם. בניגוד לנשיא אובמה ויועציו בבית הלבן, הרואים בשינוי ציר לאזור מזרח אסיה והים השקט יעד מרכזי של מדיניות החוץ האמריקאית בשנים הקרובות, קרי סבור שיש להמשיך ולהתמקד במזרח התיכון בכלל, ובסכסוך הישראלי-פלסטיני בפרט, כמפתח מרכזי לשיפור מעמדה של ארצות הברית בעולם.

בשיחות פנימיות בממשל מתואר חידוש התהליך כאמצעי חירום חיוני למניעת התחדשות האלימות, קריסת הרשות הפלסטינית והשתלטות של החמאס על הגדה המערבית. התפתחויות אלו נתפשות כמסוכנות לא רק לישראל אלא גם ליציבותה של ירדן ולמעמדה של ארצות הברית באזור. קרי נתן ביטוי להשקפה זו בעדותו בסוף ינואר בפני ועדת החוץ של הסנאט. קרי אמר אז כי “הרבה מאוד ממה שאנו שואפים להשיג וממה שאנו חייבים לבצע בעולם -  מה שאנו צריכים לעשות באזור המגרב ודרום אסיה, דרום מרכז אסיה, באזור המפרץ הפרסי – קשור למה שקורה או לא קורה ביחס לישראל-פלסטין”.

הבכירים מסרו שהסוגיות האקוטיות בביקורו של אובמה יהיו המצב בסוריה ורצונו של הממשל לתאם עמדות עם ישראל בנושא איראן, אולם הביקור הנשיאותי אמור גם להניח תשתית להמשך פעילותו של קרי במישור הישראלי-פלסטיני. קרי ויועציו, שנפגשו ביום חמישי עם משלחת פלסטינית בראשות סאאב עריקאת ושלדברי מקורות שונים גם קיימו שיחות עם יועצו המדיני של נתניהו, יעקב עמידרור, עסוקים כעת בגיבוש ניירות עמדה לקראת ההכרעה הפנימית על האסטרטגיה והטקטיקה שבהן ינקטו כדי להביא לפריצת דרך בתהליך המדיני.  אובמה, לדברי הבכירים, איננו מתכוון לעסוק באופן אישי בפרטי המשא ומתן, אך הוא הסכים להעניק לקרי חבל ארוך כדי לנסות ולהביא לקידומו. אם קרי יחוש שדרושה התערבות נשיאותית כדי להביא לפריצת דרך אובמה לא יוכל לסרב לו, אמר אחד הבכירים שהודרכו באחרונה על ידי פקידים במחלקת המדינה.

עם האשרור הצפוי בסנט השבוע למינוי שר ההגנה האמריקאי החדש, צ’ק הייגל, תושלם גם הקמתו של הקוורטט שינווט את המדיניות האמריקאית כלפי ישראל בשנים הקרובות – אובמה, קרי, הייגל וסגן הנשיא ג’ו ביידן. לארבעה ראייה משותפת לגבי מרכזיות הסכסוך הישראלי-פלסטיני במזרח התיכון והתועלת הרבה שעשויה לצמוח לארצות הברית אם יבוא על פתרונו.  בניגוד לאחרים, קרי גם משוכנע כנראה שניתן לעשות משהו בעניין.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 26
  הזדמנות נדירה. אולי האחרונה

  לשרד את התהום הכלכלית והבדידות המדינית והמצורעות המוסרית הנפערות מול עיננו המסומאות. ועד עניין:אזוב(או אזובית)תמיד יהיה אזוב גם אם הוא עושה קול של ארז לבנון.

 2. 25
  הזדמנות נדירה. אולי האחרונה

  לשרד את התהום הכלכלית והבדידות המדינית והמצורעות המוסרית הנפערות מול עיננו המסומאות. ועד עניין:אזוב(או אזובית)תמיד יהיה אזוב גם אם הוא עושה קול של ארז לבנון.

 3. 24
  הבית היהודי לא יאהב את זה ,הם רוצים מדינה דו לאומית
 4. 23
  ל- 04 אתה קצת דביל.
 5. 22
  תלחצו עד שיצא מיץ אין שום דרך אחרת להגיע להסכם.
 6. 21
  "קשור למה שקורה או לא קורה ביחס לישראל-פלסטין" ? חבורה של מטומטמים שחושבים בתוך הקופסא מנהלת את העולם. אוי ואבוי לכולנו.

  מוכרים ציוד צבאי ב-60 מיליארד דולר לסעודיה, המממנת הראשית של הפונדמנטליזם האיסלאמי, ומקשקשים על ישראל. חבורה של עיוורים שמהווים סכנה אמיתית לעתיד העולם. השוני היחיד בין מדיניות הפיוס של המעצמות בשנות ה-30 של המאה הקודמת לבין המדיניות היום, היא שהיום מעבר להעלמת העין (להוציא צ'כוסלובקיה), יש פה סיוע בפועל לנאצים החדשים-ישנים. כאילו הצבא האמריקני עומד בגבול צ'כוסלובקיה 1938, לצד הצבא הגרמני, ורווזוולט מציע למנהיגיה הצעה שאי-אפשר לסרב לה, כשהיטלר עומד מהצד ומתפוצץ מצחוק. ובצדק, מבחינתו. יתרה מזו, אין ספק שהוא מתפוצץ מצחוק ממש עכשיו, בגיהינום.

  הכל קשור לרוצח-המונים חובב-קטינות שהמציא אידיאולוגיה רצחנית, וכל מי שמדמיין שמדובר במשהו אחר טועה, מטעה ומסכן את כולנו. המגרב? מה לערבים ולמגרב? המולדת הערבית היא חצי-האי ערב. כל דבר מחוץ לה - כיבוש ערבי. שיקום מזכיר המדינה קרי ויגיד את האמת - לא אכפת לנו מהכיבוש הערבי. בעצם, אכפת לנו. אנו מתים מפחד. משקשקים. קודם כל ולפני הכל, בגלל מחירי הנפט. דבר שני, בגלל הפנטיות המוסלמית. כן, אנחנו, האומה האמריקנית החזקה, לא באמת בנויים למלחמה אמיתית על העקרונות שלנו. הרבה יותר מעניין אותנו מחיר הדלק. אחרת באמת נראה לכם שהיינו מקיימים יחסים דיפלומטים עם מדינה שהחוק שלה מאפשר נישואי-קטינות? ושתדעו לכם, היינו ככה מלאפשר לאובמה למכור את אחת הבנות שלו לאיזה שייח' סעודי במסגרת הדיפלומטיה. בכל זאת, הן בגילאים המתאימים, עם שורשים מוסלמים, וגוון עור ששם אצלם, בחצי-האי, היה הופך את הבנות לשפחות-מין ליגיטימיות. הנה, אבא שלהן כבר קד בפני עבדאללה. אבל הכל בגלל הסכסוך.

  עצוב. עצוב לראות את המעצמה הגדולה, שפעם ידעה להבחין בין טוב לרע, מוכרת את עצמה תמורת נזיד עדשים (מה שכן, המחיר גבוה. אתם יודעים כמה עולה הגז בכדי לבשל את הנזיד?) עצוב לראות את העולם החופשי, שפעם ידע להילחם בנאצים, שואל את הנאצים החדשים-ישנים באיזו תנוחה הם מעדיפים לדפוק את העולם החופשי, בדרך לגרור את כולנו למאה ה-7. כי אז, כשאנסנו קטינות ורצחנו בני-ברית, אז העולם היה מושלם. תשאלו את מוחמד, שבחיים שלו לא שמע על פלסטינים, אבל על יהודים - דווקא כן.

 7. 20
  כדי להביא להסכם אפילו על פי מתווה קלינטון, אבו מאזן צריך להסכים לסיום הסכסוך, לויתור על זכות השיבה ולקבלת העיקרון של שתי מדינות לאום...הסיכוי שהוא יעשה את כל אלו (בלי לחטוף כדור בראש מהחאמס), הוא כמו שקרי יסכים לסיפוח שטח C לישראל...
 8. 19
  קרי יביא ב-4 שנים לשלום אמת בין ישראל לפלסטינים באותה הסתברות שפייגלין יבנה את בית המקדש בהר הבית...
 9. 18
  עובדה: שיא האלימות היה בשיא התהליך המדיני

  וסביר שחידוש התהליך יביא לחידוש האלימות. אבל פלא שלנשיא אהבל יש שר חוץ אהבל?

 10. 17
  ידע היטב בנט למה כרת ברית עם לפיד וסינדל אותו כשומר של ההתנחליות .. מצביעי לפיד בתורם (הפריירים) יתכבדו וישרתו ארבעים ימים בשנה בגשם של אבנים באינטיפדה הבאה הבאה עלינו לטובה.
 11. 16
  You'll Grind your Teeth 4 Peace -- Against Zionist AIPAC Wasps, Mr. John Kerry
 12. 15
  איינשטין לא אמר פעם משהו על זה שמבצע את אותו ניסוי ומצפה לקבל תוצאה שונה?
 13. 14
  לא הספיקה לו המעורבות הכושלת של ארה"ב בווייטנאם?
 14. 13
  קרי הוא יותר מסוכן לישראל מאחמדין נאגד מאחר וסדר העדיפויות שלו הם מלאכותיות ומראות ששנאתו ליהודים גדולה מאהבתו למוסלמים

  קרי הוא יותר מסוכן לישראל מאחמדין נאגד מאחר וסדר העדיפויות שלו הם מלאכותיות ומראות ששנאתו ליהודים גדולה מאהבתו למוסלמים

  1. כבר ציטטנו את ז'ורז' קלמנסו - ‎מה ההבדל בין פטריוט ללאומן? -- פטריוט א ו ה ב את מולדתו - ו ל א ו מ ן שונא את כל האחרים והזרים A PATRIOT Loves his Country; a NATIONAL Hates ALL Others
 15. 12
  בהצלחה קרי. תציל אותנו בבקשה.
 16. 11
  בכיניהו מתנהג כבת יענה ,השטחים בנקודת רתיחה ורה"מ מנסה להקים קואליציה בלתי אפשרית בעליל במקום להצטרף לרצון לבוא שינוי ...
 17. 10
  מי ניפח את בלון הניסוי הזה? כמה פעמים צריך המימשל בוושינגטו להיכוות ברותחין כדי להיזהר בצוננין ? טוב לפחות שהנשיא אובמה מפוכח. שליבני תיפגש עם קרי ועם כל בעלי האמביציה המדינית. הלוואי והפעם תימצא נוסחת פשרה מעשית. כישראלית אני מאד סקפטית. מאז ניסיונו העקר של אהוד ברק לייצר הסכם בקמפ דיויד, בהיותו ראש ממשלת מיעוט לאחר שש"ס נטשו את הקואליציה, כבר חלף יותר מעשור. ממשלת נתניהו השלישית,אם תיכון, תשתמש בשרותיה הדיפלומטים של ליבני רק כדי לשפר את תדמיתנו בעולם. ולא כדי לממש איזשהוא פרור של טיוטת שלום.
  1. מתגובתך אני מסיק שאת אכן סקפטית לגבי נתניהו, אך יש לך מאידך אמון מוחלט בשאיפות השלום של אש"ף וחמאס L0L.
 18. 9
  מי יצילנו מידינו
 19. 8
  אז הוא מתכוון להלחם בכל התעשיות שממנות את הכיבוש והסיכסוך ?
 20. 7
  מזל טוב. מזמן הגיע הזמן ללחץ אמריקאי להזיז את ההזויים והאמפוטנטים כאן
  1. לחץ שמחץ. ארה"ב לא צריכה ללחוץ על ישראל כדי לגרום לשינוי במדיניותה, מספיק שהיא תנטוש אותה לאיזה שלוש דקות, זה כבר יעשה את העבודה. אלא מה, הרשות הציונית, במאמציה לשמר את כיבושיה, הצליחה ליצור מצב שארה"ב לא מוכנה לשלם את המחיר של סיכסוכון עם השותף האלים במזרח התיכון, היא צריכה את שירותיו. בנתיים מתחזקת ההכרה בקרב האליטה האימפריאליסטית שלחברות עם המדינה הציונית פורעת החוק יש מחיר גבוה, לא רק במזה"ת, אלא בחצי הגלובוס, בעזרת השם. אם כן נשאלת השאלה, האם בסה"כ השיקולים של האימפריה כבר נטתה הכף? אני לא בטוח. מכל מקום, קשה לי לראות שאם יהיה סיבוב נוסף בו ארה"ב תשקיע את היוקרה שלה (ככה חושבת אימפריה, יוקרה שמוקרה) ובסופו יהיה כישלון, לא יוציא את החשק של האימפירה להמשיך להיראות בציבור בסביבתה של המופרעת מהמזה"ת.
  2. ראשית על קרי לשכנע את ישראל להפנין רצון טוב

   ע"י פינוי מהיר של ההתנחלויות המבודדות. זה ישחחר שטח "נטו" סביר עבור מדינה פלסטינית עתידית וירגיע את העולם מנקיטת סנקציות חמורות מיידיות. זה יביא את הפלסטינים לשולחן הדיונים וימנע קונפליקטים אלימים בגדה.
   הטענה שאין לתת לפלסטינים מאומה לפני הסכם שלום סופי היא מוטעית מהיסוד.

 21. 6
  סיחסוך פלסטני ישראלי דרוש נכונות פלסטינית בילבד שם זה הבעיה ולא כאן

  יש צורך להתמכד רק בפליסטנים כי הם פוחדנים מהפתרון פחד מוות

 22. 5
  טוב שבמזרח צפון קוריאה משגרת טילים

  גרעיניים ובסוריה שם מתגורר ידידו של קרי עורפים ראשים הכי קל זה להיטפל לישראל , שיהיה לו בהצלחה ...

 23. 4
  כל העולם המוסלמי מתפרק ,ורק ה״עניין הפלסטיני״ בראש מעיניכם .
 24. 3
  יבורך גוהן קרי-אדם רציני הפועל למען מטרה שניתן להשיגה, אם לא השלב אחד(שנתניהו כנראה לא מסוגל לבלוע)-אז בשני שלבים שהראשון הוא קמת מדינה פלשתינאית עוד ב2013 בקוים זמניים: על בסיס הגדר ממערב וכביש הבקעה ממזרח. השלב השני הוא הסכם שלום מלא על בסיס מתווה אובמה, שיושג עד 2016
 25. 2
  האם קרי לא יודע שקיימת בעיה פלסטינאית?
 26. 1
  רעיון !

  חברי מערכת "הארץ" מתבקשים על ידי קוראים בעלי זכרון לדרוש בשלומו של פרידמן מן הניו יורק טיימס שבעת מסע הבחירות איים על מדינת ישראל מהסתלקותו של מימשל אובמה מעיסוק בשאלת ארץ ישראל.