בכיר במורדים באוקראינה מודה: ברשותנו טילים מהסוג שהפיל את המטוס

זוהי הפעם הראשונה לאחר התרסקות המטוס המלזי בה מודים המורדים בכך שהמערכת היתה בידיהם; בדלנים בדונייצק יירטו שני מטוסים אוקראינים

בכיר במורדים האוקראינים אישר היום כי בידי הבדלנים טילים נגד מטוסים מהסוג שוושינגטון טוענת ששימשה להפלת טיסה MH17 של "מלזיה איירליינס". בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס הודה לראשונה אלכסנדר חודקובסקי, מפקד גדוד ווסטוק של הבדלנים, שברשות הבדלנים מערכת טילים מסוג "BUK". הוא אף רמז כי ייתכן שהטילים הגיעו מרוסיה, ונשלחו אליה בחזרה כדי להסיר עדויות לנוכחותם בשטח.

עוד לפני הפלת המטוס התפארו המורדים בכך שהשיגו טילי BUK, שיכולים להפיל מטוסים בגובה רב. אך מאז האסון הקבוצה המרכזית של המורדים, שהכריזה על הקמת "רפובליקה עממית" בדונייצק, הכחישה כי בידיהם נשק כזה. מאז התרסק המטוס עם 298 הנוסעים ואנשי הצוות על סיפונו, האשימו בקייב ובמערב את המורדים בירי הטיל באזורי הקרבות.

חודקובסקי האשים את הרשויות בקייב בכך שיצרו פרובוקציה שיכולה היתה להביא לירי הטיל שיירט את המטוס, ואמר כי אוקראינה ביצעה תקיפות אוויריות מכוונות באזור, מתוך ידיעה כי הטילים היו שם. "הם ידעו על קיום מערכת BUK, וכי היא בדרכה לסנז'ינויה", אמר בהתייחס לכפר הנמצא כעשרה קילומטר מערבית לאתר ההתרסקות. "הם ידעו שהיא תוצב שם, ויצרו פרובוקציה בכך שהחלו בתקיפות אוויריות על מטרה שלא היו צריכים, ושהמטוסים שלהם לא הפציצו במשך שבוע. ביום הזה היו טיסות אינטנסיביות שלהם, ובדיוק ברגע בו המטוס עבר שם, הם פתחו במתקפה אווירית. אפילו אם היו טילי BUK ואפילו אם היה שימוש בהם, אוקראינה עשתה כל דבר להבטיח שמטוס אזרחי יופל", אמר.

השיירה ובה ארונות ההרוגים יוצאת מנמל התעופה באיינדהובןREUTERS

שני מטוסים צבאיים הנושאים 40 ארונות קבורה ובהם קורבנות הטיסה המלזית, נחתו היום בעיר איינדהובן שבדרום הולנד, המדינה ממנה באים יותר ממחצית ההרוגים בטיסה. פעמוני כנסיה צלצלו והדגלים הורדו לחצי התורן ביום האבל הלאומי הראשון בהולנד זה יותר מ–50 שנה. המלך ויליאם־אלכסנדר וראש הממשלה מארק רוטה קיבלו את המטוסים שהגיעו אל נמל התעופה מהעיר האוקראינית חרקוב, וחצוצרן בודד השמיע מנגינה המוקדשת לחללים שנפלו במלחמה. לאחר דקת דומיה שנערכה ברחבי האומה, חיילים עלו על סיפון שני המטוסים ונשאו את הארונות מבטן המטוס. מנמל התעופה הועברו הארונות בשיירה בליווי משטרתי אל העיר הילברסום, שם יחלו מומחים בתהליך זיהוי הגופות.

הטיסות הן הראשונות שנועדו להביא את גופות ההרוגים שנמצאו עד כה מאוקראינה להולנד. הגעתן התעכבה בכמה ימים, לאחר שהמורדים לא איפשרו לרכבות בהן אוכסנו הגופות לעזוב את האזור שבשליטתם. ראש ממשלת הולנד אמר כי ייתכן שחלק מהקורבנות יזוהו במהרה, אך חלק מהמשפחות יצטרכו אולי לחכות שבועות לזיהוי יקיריהם.

בטקס שנערך לפני ההמראת המטוס הראשון מנמל התעופה הבינלאומי של חרקוב, עירבו בכירים אוקראינים ודיפלומטים זרים דברי הספד עם דרישות זועמות למצוא את האחראים להפלת המטוס ולהביאם למשפט."זוהי טרגדיה בממדים שלא יעלו על הדעת", אמר לנוכחים אנגוס האוסטון, הנציג האוסטרלי, לצדו ניצב משמר כבוד של צבא אוקראינה לבוש מדים שחורים. "האשמים במעשה הטרור הזה צריכים לבוא על עונשם", אמר סגן ראש ממשלת אוקראינה, וולודימיר גרויסמן. בדבריו לא הותיר ספק שאוקראינה אינה מטילה את האשמה אך ורק על המורדים הפרו־רוסים, אלא גם על רוסיה. גרויסמן טען ש"אנשי צבא רוסיים שיגרו את הטיל שפגע במטוס האזרחי המלזי", והוסיף: "היום אנו משלחים מכאן נרצחים חפים מפשע".

משרד ההגנה האוקראיני הודיע היום כי שני מטוסי קרב יורטו ליד הישוב "סאור מוגילה", סמוך לאתר ההתרסקות של המטוס המלזי, וכי ייתכן שהטילים שהפילו אותם נורו מרוסיה. "הם הופלו באופן מאוד מקצועי, לטרוריסטים אין אנשי מקצוע כאלה", אמר אנדרי ליסנקו, דובר המועצה הביטחונית של אוקראינה, בהתייחס לבדלנים הפרו־רוסים.

בפראוודה האוקראינית דווח כי מדובר בשני מטוסי קרב מסוג סוחוי 25 לטייס יחיד, וכי ככל הנראה הטייסים הספיקו להימלט מהמטוס. הבדלנים מ"הרפובליקה העממית של דונייצק" מסרו בהצהרה כי הפילו את המטוסים בעצמם. לדבריהם אחד הטייסים נהרג והם מחפשים אחר השני. סרטון שפרסמו הבדלנים המתעד את הפלת אחד המטוסים:

לפני הפלת המטוסים, הודיע דובר של המועצה הלאומית להגנה ולביטחון של אוקראינה בקייב על התקדמות המבצע הצבאי לדיכוי המורדים במזרח, ומסר כי כוחות הממשלה כבשו מחדש את הערים סוורודונייצק ופופסנה באזור לוהאנסק, שעה שהם ממשיכים לדחוק את המורדים מצפון וממערב. בעלי תפקידים מסרו כי המורדים פוצצו גשר למעבר כלי רכב, גשר רכבת ומסילת רכבת בעיר גורלובקה. הם מסרו כי נמשכת הלחימה הקשה לאורך הגבול עם רוסיה שנותר פרוץ. כוחות אוקראינים עושים מאמצים נואשים לסגור את הגבול כדי למנוע חידוש אספקת הנשק והכנסת לוחמים חדשים לאוקראינה. דובר של צבא אוקראינה הודיע שרוסיה הגדילה את נוכחות כוחותיה לאורך הגבול וכי עלה מספר תקריות ירי משני צדי הגבול.

 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 7
  Oakley Sunglasses Coupons Vegas

  endure, TripAdvisor (pink sheets,dow jones:experience) Is a motivating the internet spinoff. Oakley Sunglasses Coupons Vegas http://marlani.ro/BT/Oakley-Sunglasses-Coupons-Vegas-0361.ehtml

 2. 6
  Jordan Retro Early Releases

  and exactly how we understand this is it's an impressive spirited item as we ever have 500 above 500 submitting centres in great britain at this moment i always can motorboat course beyond. Jordan Retro Early Releases http://marlani.ro/LWX/Jordan-Retro-Early-Releases-043671.chtml

 3. 5
  תכסיס ההפללה שתוכנן בקפידה עובד טוב מאוד
 4. 4
  אותו נשק יש בשני הצדדים,גם לאוקראינה זו שחלק ממשלתה N-Nz מוצהרים וכי

  ממתי פחותה זכותם לעצמאות של המחוזות במזרח אותה המדינה לעומת קוסובו שהתנתקה מסרביה. "הקהיליה הבינלאומית" היאענו ליברל-דמוקרטית ומשחק האינטרסים שלה - נראה שגם אנחנו כאן צריכים להיזהר מהחברים.
  אגב, מותם של נוסעי המטוס נורא וההולנדים כואבים ומזועזעים,אבל לא שמענו מצדם זעזוע וחשבון נפש לנוכח האדישות של יחידות הצבא שלהם כאשר בשלוות נפש שאיפשרו רצח עם מול עיניהם בסרבניצה שבבוסניה,נאדה.
  יא כל מיני וגם אותו ז'ורנליסט אנשיל מהארץ,תפסיקו כבר עם סיסמאות כמו פוטין-שמוטין ותחשבו לא מהבטן. צמח באירופה קונפליקט שלא ייגמר כ"כ מהר,ג'וב טוב של מנהיגי המערב (גם אנחנו הקטנים במועדון) שחשבו בגאונותם שזאת דרום אמריקה מלפני כמה עשורים ובישלו הפלת הממשלה הלגיטימית באוקראינה,כך הביאו לעולם אותו איזור חדש של קונפליקט ומלחמה, רק חבל על העמים שסובלים.
  לסיכום, טעות לחשוב שהזעזועים יורגשו רק ברוסיה,בצורה זו אחרת כל אירופה תאכל את הצואה הזאת.
  לבסוף תסירו חשד מלבכם,הכותב הוא בן המזרח הקרוב ולא דובר רוסית - כמו כולנו רק כמה קללות למדתי משמיעה.

 5. 3
  הצלחה כבירה, טילי הנ.מ (בוק או אס אי 14) פועלים ללא דופי. אחוז פגיעה

  גבוה ללא תקדים - גם על מטרות גדולות בגובה של 10 ק"מ. עוד הצלחה לוולדימיר. תעשיית האמל"ח הרוסית עובדת במלא הקיטור, הזמנות מכל העולם, גם מהחיזבאללה בלבנון. (רק הנעבכים מעזה עדיין מייצרים טילים על מחרטה מימי הביניים - והמלאי הולך ואוזל. געוואלד).

 6. 2
  מצפים מחברות תעופה זרות לא לטוס מעל שטחה האווירי הרפובליקה של דונייצק

  מעניין מה יקרה אם הבדלנים יישבו את הטייסים האוקראינים. מעבר לכך, לא ברור איפה באן קי-מון שיקרא להפסקת אש והיכן האו"ם שיעניק עצמאות לדונייצק. כל מי שרוצה מדינה - מגיע לו. אה, ואיפה מועצת זכויות האדם? הלו, מטוסי קרב מעל שטחה של רפובליקה ריבונית! למה מחכים, שיופגזו אזרחים?!

 7. 1
  ילדים שגדלו על משחקי מחשב מדממים מתחברים לזה יופי - נורא