המהפכה של הולנד והשמאל הצרפתי

השמאל הצרפתי, שחוזר לשלטון לאחר 17 שנים, חגג עוד לפני שנודעו התוצאות הרשמיות. סרקוזי הודה בתבוסה, לה פן צפויה לנצל עתה את חולשת הימין

מנהיג המפלגה הסוציאליסטית של צרפת, פרנסואה הולנד, קיבל אתמול בשש בערב את הידיעה בעיר הקטנה טול במחוז ה"מאסיף סנטראל", שם התמודד בעבר ומאז שמר לה אמונים: עוד לפני סגירת הקלפיות בערים הגדולות, היה ברור שהוא ניצח את הנשיא היוצא, ניקולא סרקוזי, במהפך היסטורי מימין לשמאל.

17 שנות שלטון הימין הסתיימו אתמול בערב בהקלה גדולה בקרב מיליוני צרפתים שדשדשו בשנה האחרונה בייאוש וחרדה. בצעקות "יחי הנשיא, תחי צרפת!" ברחובות. בחגיגות חדורות תקווה גדולה.

המגישים בכל ערוצי הטלוויזיה התקשו לציית לחוק המטופש המחייב אותם לחכות עד 8 בערב עם פרסום התוצאות, ולהעמיד פנים כאילו התוצאות אינן ידועות. בשש וחצי כבר תיעדו המצלמות את הרבבות שנהרו לרחוב סולפרינו, הצטופפו שם מול המטה של המפלגה הסוציאליסטית, ולמעשה חסמו את הרחוב בחגיגה מתפרצת. ובעוד המנחים מתאפקים, פרצו כל מהדורות החדשות באירופה עם הידיעה המרעישה "נשיא חדש לצרפת".

החגיגות החלו בכל מקום יותר משעה לפני פרסום התוצאות הרשמיות. במערכת ה"ליברסיון" הגיעו הכתבים והעורכים לבושים בגדים הדורים, והיין החל להימזג. לא רק העיתונאים היו שם. על פי המסורת, כל אחד הזמין חמישה חברים למסיבת "אחרי הבחירות", ואלה החלו להגיע כבר בשבע בערב, לבושים בהידור ומחייכים.

לוותיקים היה זה פיצוי נאות על ההלם והצער של הסיבוב הראשון ב-2002. הצעירים דיברו בעיניים בורקות על מהפך 81' האגדי. "יחי השמאל", אמר מישהו בצחוק. "יחי השמאל", ענתה לו קומה שלמה בשיא הרצינות. במהלך היום כולו עקבו הכתבים בערוצי הטלוויזיה השונים אחר ההצבעה, ויותר מכל ניסו לתפוס את זנב האירועים סביב שני המתמודדים. אלה הרגעים שבהם בולטת יותר מכל התרבות הפוליטית הצרפתית כפי שהיא (עדיין) באמת: תרבות מונרכית לכל דבר ועניין, המתייחסת לכל מלך חדש בהערצה.

בשמונה בערב נחסם רחוב סולפרינו והמה צעקות "ניצחנו ניצחנו", האמנים שאמורים להופיע בבסטיליה כבר יצאו אל הכיכר מלווים במנהיגי הארגונים המקורבים לשמאל כמו הארלם דזיר מ"אס.או.אס גזענות", אבל הכתב האומלל של ערוץ 2 עדיין חיכה שתיפתח הדלת ללשכתו של פרנסואה הולנד וצרפת כולה תדע "מי הנשיא הבא של צרפת" בחמש השנים הבאות.

בצר לה, דיווחה הטלוויזיה בהתלהבות על תוכנה המדויק של המנה שאכל פרנסואה הולנד לארוחת צהריים במסעדה האהובה עליו בעיר הקטנה טול (קונפי ארנבת, למי שמתעניין, וכוס יין מקומי משובח ש"נבחר בקפידה למענו על ידי ראש העיר", מה שיקדם, אולי, את סיכוייו של ראש העיר הנ"ל לזכות במשרה ציבורית חשובה), אך עברה במהירות על פניה של רעיית הנשיא, קרלה ברוני. זהו, אולי, הסימן המובהק ביותר לכך שהעיתונות המליכה את הולנד כבר בבוקר.

בחמש דקות לשמונה היתה כיכר הבסטיליה מלאה עד להתפקע בחוגגים, שצעקו מאחורי גבו של הכתב "ניצחנו ניצחנו". בחדר הישיבות של ה"ליברסיון", המלא להתפקע לא פחות, היתה ההתרגשות בלתי נסבלת כמעט. כל הנאספים כבר ידעו מה התוצאה, ואף על פי חיכו בקוצר-רוח להודעה הרשמית. כשזו ניתנה, סוף-סוף, פרצו הכל בצרחות שמחה. במערכת העיתון וברחובות. אפשר היה לשמוע את הצעקות לא רק בטלוויזיה, גם מהחלונות הפונים אל הרחוב. עשר דקות אחר כך התייצב הנשיא היוצא, המפסיד, עגום הפנים, מול המצלמות ונשא דברים.

אל מול קהל אוהדים כועס ומאוכזב, התקשה סרקוזי לוותר על דימויו כ"אאוטסיידר" וקורבן למתקפות. הוא לא שכח להזכיר ש"ניהלנו מסע בחירות אמיץ טיפה מול כוחות חזקים, ורק אלוהים יודע איך וכמה הם התאחדו נגדנו". אבל כעבור רגעים אחדים התעשת, וקרא: "צרפת בחרה נשיא, צרפת עשתה מעשה שיש לכבדו, אני אומר זאת בעיקר לצעירים שבינינו: עכשיו צריך לחשוב על שעתה הגדולה של צרפת, נזכור שהחיים מורכבים מרגעי ניצחון ורגעי כישלון, נהיה מכובדים, נהיה ללא שנאה, נראה לכולם שאנחנו ההיפך מהדימוי שמנסים להדביק לנו".

עוד לפני שסרקוזי החל לדבר, יורשו העתידי, ז'אן-פרנסואה קופה, מזכיר מפלגת UMP, המכונה "סרקו הקטן" וידוע בחריפות לשונו, הזדרז לדבר על עתידה של צרפת אל מול המשבר המתחולל באירופה. אפשר להניח שהוא זה שינסה לאחות את השברים ולאגור במהירות כוח לקראת הבחירות לפרלמנט שייערכו בקרוב. החשש הגדול המקנן עכשיו בימין, וצריך להדאיג למעשה את כל הצרפתים, הוא שמרין לה פן, שחיכתה בקוצר רוח לרגע הנפילה של סרקוזי, תנצל עתה את חולשת הימין המתון כדי לתפוס את מקומו. החברה הצרפתית תצטרך לדעת להתמודד עם הסכנה הממשית הזאת.

בשעה שסרקוזי סיים את דבריו, החלו המוזמנים הרבים ב"ליברסיון" לתכנן לאילו מסעדות הם הולכים כדי לחגוג. בכיכר הבסטיליה החלו האמנים להתארגן לקונצרט ענק. יאניק נואה, הזמר הפופולארי יליד מרטיניק, אלוף טניס מהולל לשעבר, דיבר בהתרגשות גדולה על הניצחון, והכל חיכו עדיין לנאומו של הולנד, אבל למי אכפת, אמרו כולם. למי אכפת. ניצחנו. השינוי כאן. או לפחות הערב הוא כאן.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 62
  נקווה שהם חגגו אתמול כמו שצריך, כי ממחר הם הולכים לבכות.
 2. 61
  כל התגובות כאן ובמקומות אחרים מראות שאין באמת דמוקרטיה - הטייקונים שולטים ולפיהם מחליטים אם זה טוב או לא שנשיא סוציאליסט נבחר.

  למה ללכת ולהצביע אם אח"כ במילא הכל נמדד לפי מדדי הקפיטליזם? כל מה שמדברים עליו זה בורסות, משקיעים, גירעון וכד' ואם נבחר נשיא סוציאליסט בארץ זו או אחרת, אז זה מפריע ואם קפיטליסט אז זה טוב...
  אולי צריך לבטל את הבחירות האלו ולתת לטייקונים לשלוט. הם במילא עושים את זה בהשקעות ובאמצעות שליטתם באמצעי התקשורת.

 3. 60
  אירופה הולכת שמאלה אחרי עשור ויותר שהימין שלט

  גם בהולנד חוזים הסקרים ניצחון למפלגה הסוציאליסטית. המשבר הכלכלי הוא הגורם.

 4. 59
  צרפת הפחה לגן חיות כושי-מוסלמי

  הליוואי ומרי לה פן תצבור כוח ותשפיע!!!
  סוף-סוף יהי שוב ניתן לבקר בצרפת בלי חשש שכושי או מוסלמי יוכל אותך ברחוב.

 5. 58
  מהפכה???נו באמת..מיליון איש בחרו בהולנד יותר מסרקו.מהפכה?אם לה פן הייתה נותנת הנחיה להצביע סרקו הולנד היה על הקרשים.אירופה חולה וצרפת אתה.לא יעזרו המילים ולא הפוזות.גם אצלנו המצב על הפנים וממשיכים לחגוג "השיגים".המבוכה והמבולקה מיטיבים עם הימין הקיצוני.ביוון מפלגה נאו נאצית נכנסה לפרלמנט בצרפת לה פן קיבלה קרוב ל 20% מן הקולות.טוב לא הולך להיות.אירופה על סף אינפלוזיון.ישרדו אלה שלמדו לגדל עגבניות בפח זיתים על אדן החלון,כרגיל בהיסטוריה האנושית
 6. 57
  מה חבל, איבדנו ידיד למדינה
 7. 56
  יאניק נואה

  תיקון : יאניק נואה נולד בצרפת לאם צרפתייה ואב מקמרון

 8. 55
  האסון הכלכלי והחברתי הגדול ביותר בצרפת מאז 1945

  אם באמת ילך פרנסואה הולנד בדרך הכלכלית והחברתית שעליה היצהיר במערכת הבחירות המהומות באתונה יראו כבדיחה לעומת מהומות ההמונים האלימות שיהיו בפריז, אלה שהימליכו את הולנד יתלו אותו בכיכר הבסטיליה, מי שחושב שצרפת של הולנד תוכל להמשיך לחיות על חשבון גרמניה טועה, דרכו הכלכלית של הולנד תוביל את צרפת למצב של תורים ללחם ואבטלה של 30% ומהומות אתניות רוויות דם.אם מדיניות ההגירה שלו תתגשם הנוטרה דם תהרס ובמקומה יקום מסגד חדש לאימם של פריז.

  1. לשם בדיוק הוביל הקפיטליזם הניאו ליברלי.

   או יותר נכון לעליית הימין הקיצוני, לשנאת הזרים ולמשבר כלכלי חמור. . ואם למדת משהו בבית ספר, אתה אמור לדעת איפוא מסתיים כל זה.

 9. 54
  מדוע החוק למניעת פרסום התוצאות מטופש?

  אינך מבינה שכך עלולות תוצאות הבחירות להיות מושפעות ישירות ממספר מצומצם של אנשי תקשורת המפרסמים ידיעות לא נכונות?

  1. לתת לבלגים לפחות פעם בשבע שנים לעשות משהו חיובי.
 10. 53
  אל: ציבור הבוחרים בישראל

  הגיע הזמן להתעורר ובמקום לבכות, לקטר ולדבר על " כמה רע כאן" עשו את המהפכה/מהפך. ראו את הצרפתים שהרגישו כי הסאה הוגדשה והם קמו ועשו מעשה.
  אל תפחדו. יש כמה פוליטיקאים הרבה הרבה יותר טובים וכראויים מביבי נתניהו
  אפילו בליכוד עצמו - ח"כ כחלון, למשל. תנו להם את קולותיכם.
  מנהיג צריך לעשות יום ולילה למען נתיניו ולא לדבר ולדבר ולדבר היום כך ומחר אחרת לפי הרוח הנושבת.
  בישראל על כל בעיותיה לא יכול לשבת מנהיג שכל מעשיו מכוונים לנהנתנות שלו ושל חבריו, לבניית העתיד שלו והכל על גבנו.
  הגיע הזמן של "מושחתים נמאסתם" קומו וןעשו מעשה כדי שגם לילדים שלנו יהיה מקום יותר טוב לחיות בו.

 11. 52
  17 שנה של ימין חברתי וצרפת עדיין נשלטת ע"י איגודי עובדים. אני לא רוצה לחשוב מה יקרה עכשיו. אני חושש שצרפת בדרך למטה וזה חמור, כי צרפת היא מדינה חשובה יותר מאירלנד, ספרד או פורטוגל ואפילו מאיטליה.

  נראה שהאירופאים לא מבינים עם אילו אתגרים עליהם להתמודד בכלכלה ובדמוגרפיה.

  לפחות אבירמה שמחה.

  1. זהו שהבינו בדיוק

   שעדיף וועדי עובדים חזקים מטייקונים חזקים. ( כי זו הברירה האמיתית)
   מתי אצלינו יבינו זאת ???

 12. 51
  הרוצחים בפארקים והמשתוללים בכדורגל - כולם שמאלנים

  אהה לא, הם בטח דווקא מצביעי ימין.

 13. 50
  הדיווח כל כך חד צדדי

  איש יחסי הציבור של הולנד לא יכל לכתוב כתבה יותר אוהדת ופחות ביקורתית. מה היה קורה אילו גברת גולן הייתה מצמצמת במחצית את כמות הסופרלטיבים כלפי מועמד השמאל?

 14. 49
  בכל העולם עולים לשלטון מנהיגים נאורים שמחליפים מנהיגים קצת פחות נאורים ואצלנו

  היהודים החושך שולט עד מתי?

 15. 48
  בקרוב אצלנו
 16. 47
  The left is on the rise!!-first Obama now Hollande--capitalism only bring about poverty and misery
  1. To Benny

   You may want to improve your English (i.e. Brings instead of Bring), before you try to "educate" us on the perils of Capitalism.

  2. צודק. הסוציאליזם הכי טוב לכלכלה ולעם

   כשכולם עניים בצורה שווה, אף אחד לא יכול להתלונן על מצבו של מעמד הביניים

  3. And what did socialism bring?

   Care to name one socialist successful country? Last time I checked people in the so called "peoples republics" were lining up in queues to western embassies for visa permit. Everyone wanted to flee socialist paradise to a capitalist jungle.

 17. 46
  הנשיא הבא כבר יהיה מוסלמי בעצמו
  1. מה שבטוח - הוא יהיה צרפתי. הדת שלו, יהודי או מוסלמי, ממש לא רלוונטית.
  2. כמו שלצרפת היה רה"מ יהודי

   והדומים לך אמרו דברים דומים

  3. כמו בארה"ב?
  4. בטוח שלא יהיה ימני ישראלי היסטרי חסר מושג בסיסי על העולם, כל המערב הופך למדינות רב-אתניות, רב תרבותיות ורב-דתיות ויש תהליך של הסתגלות לזה מתוך הבנה שזה בלתי נמנע. האיסלאם מעולם לא כפה את עצמו בכוח על לא-מוסלמים
  5. "מהלך ההסטוריה", לך תלמד היסטוריה לפני שאתה כותב שטויות

   לאורך כל ההיסטוריה האיסלאם כפה את עצמו בכח על "הכופרים". כל "ארצות הליבה" של האיסלם נכבשו ע"י המוסלמים במאה ה7-9. צפון אפריקה, סוריה, א"י נכבשו מהביזנטים, פרס נכבשה לאחר הקרב על קאדיסיה ב-636 לספירה. מה לעשות שהיסטוריה ותקינות פוליטית בדרך כלל לא הולכים ביחד.

  6. הדת שלו לא היתה רלוונטית כל זמן שערכי הרפובליקה נשמרו. עוד מעט יבוא האיסלאם, ואז יהיה שמח.
 18. 45
  אולי גם בארץ אנשים יתעשתו ויצאו בהמוניהם להצביע, רק לא ימין!. נקודה.
  1. הישראלים לא רוצים שינוי. הם השפוטים של המגה מניפולטור, ראש הממשלה החלול חלוליהו, שלא נותן כלום ולא מציע כלום
  2. אולי אנשים בארץ גם יתאבדו קולקטיבית כמו בכת השמש בשנת 1999

   הקטנת שעות העבודה בשבוע, הפסקת הקיצוצים במשרדי הממשלה, הורדת גיל הפרישה, קיצור שבוע העבודה - כלכלת צרפת בדרך למיתון עמוק.

   עתידות: בקרוב מאד תראה את מחירי הדירות בנתניה עולים.

 19. 44
  הולנד הבטיח לקצר את שבוע העבודה, להוריד את גיל הפרישה ועוד ...
 20. 43
  צרפת דורשת עצמאות מ.....גרמניה.

  מהפכה צרפתית פעם נוספת. הפעם פריס מבקשת להתנתק מ"סיפוחה הזוחל על ידי ברלין״.תמכת מרקל בסרקוזי היוותה פסק דין מוות,מבחינתו.

  1. זה תרגיל גאוני של הביון הגרמני.

   זי וולאן פרנס וואך, מית שטרנגה גברשאפט, ודנאך : ואך פראנס.
   הם (הגרמנים) רוצים צרפת חלשה, עם איגודי עובדים חזקים, שיגרמו לצרפת להיחלש.

 21. 42
  היוונים מתנגדים לגרמניה והצרפתים בוחרים את הולנד
 22. 41
  93% מהצרפתים בארץ הצביעו סרקוזי - והפסידו

  בקצב הזה, ביבי הולך הביתה

  1. בקצב שהטיפשים חושבים שביבי אחראי לחצ'קון על הפרצוף שלהם תגמר לנו המדינה
  2. איזה כישלון לוגי

   אין מילים

 23. 40
  חבל שהרצח בבאר שבע לא בראשי הכותרת של הארץ זה קצת יותר מטריד מחדשות הגוים.
  1. באר שבעי תשאר בקוביה שלך
  2. צא מהגטו מהר
  3. היה רצח דומה ברחובות, את אותך, מן הסתם, זה לא מעניין
 24. 39
  לקרוא ולהבין הבעיה האמיתית!!!!!!!!!!

  המדינה,בשיתוף משרד האוצר וחברות הביטוח לא מוכנים לספר ולהוציא רשימות שלמות של עשרות חברות שיש בבם כסף המוגדר "כסף אבוד". אזרחי ישראל שבעבר נתנו מלוות מדינה, אזרחים שעברו מעבודה אחת לאחרת,אזרחים שפוטרו ולקחו רק את הפיצויים... הערכה היא כי יש למעלה מ15 מיליארד ש"ח( ניתן לבדוק לבד בגוגל) יש אתר בארץ שנקרא: איילי-החברה הארצית לאיתור ומימוש זכויות ונכסים. כל אזרח מעל גיל 47, וכל אזרח שאי פעם עבד בעבודה ועבר לאחרת וכמובן ילדים להורים שנפטרו, יש אפשרות לבדיקה מקיפה באתר במחיר של 47 ש"ח ( אגרה שצריך לשלם בדואר לדעתי..)בכל 147 הגופים הפיננסיים. תנסו גם לעזור למי שלא יודע להשתמש באינטרנט,פשוט להכנס ולרשום את שמכם, מי שסיכוייו נמוכים האגרה תעלה יותר וכנראה גם לא ממש משתלם לא לבדוק..בכל מקרה בהצלחה לכולם.

  1. הבעיה היא שימוש מופרז בסימני קריאה
  2. מדובר בטרול. בכל כתבה הוא מכניס את הפרסומת הסמויה הזו שלו לשירות בתשלום של חברה למטרות רווח (אשר יעילות הפניה אליה מוטלת בספק, וזאת בלשון המעטה)
 25. 38
  יאניק נואא

  יאניק נואא לא נולד במרטיניק אל בצרפת בעיר סדן
  אביו ממוצא כמרון במערב אירופה

 26. 37
  "אכל קונפי ארנבת..."וקינח בכוס יין,משום מה עולה לראש האמירה של הרב ש"ך -"אוכלי השפנים...".למרות שזה היה בהקשר אחר לחלוטין,יש בכל זאת קשר בין התרבות (גם הקולינרית) ההדוניסטית הצרפתית,לבין המצב אותו תיאר הרב ש"ך זצ"ל.
  1. מה רצית שהוא יאכל גפילטע פיש? ויקנח ביין של הרבנות הצבאית?

   יכול להיות שפרנסואה הולנד לא מתכונן לשבת לרגליו של הצדיק שלך בגן עדן

 27. 36
  עוד 4 שנים ילדות קטנות כבר לא ירוצו בפנים חשופות וללא ליווי משפחתי כמו בתמונה
 28. 35
  לעלות על הבסטיליה
 29. 34
  בקרוב אצלנו

  למרות שלא נראה שינוי בקרוב

 30. 33
  אם סרקוזי יכול ללכת הביתה ‏-‏ גם נתניהו יכול‏!‏
 31. 32
  צרפת מצטרפת מחדש למועדון האנטי-ישראלי.
 32. 31
  זו היתה צריכה להיות סגולן רויאל. חבל שהיא לא התמודדה אחרי כשלונו של סרקו
 33. 30
  ולשמחה מה זו עושה?

  סרקוזי תמך בישראל במאמציה לבלום את הגרעין האיראני. הולנד, כמדומה, שווה נפש וכל כולו ממוקד בבעיות הפנים של צרפת.

 34. 29
  את מתלהבת קצת יותר מדי. זה לא בדיוק מהפכה או אפילו קרוב לכך. הצרפתים פשוט הצביעו בעד מי שהבטיח לשפוך כסף לשוק, להגדיל את המעורבות הממשלתית וליצור מראית עיין של צמיחה. כמובן שבפועל, העניין יחזור כבומרנג כאשר האינפלציה תרים ראש ותשחק את כוח הקניה. בקיצור, מעדיפים לחיות כאן ועכשיו, ע"ח העתיד השחור הצפוי לכלכלת צרפת ואירופה שיגיע במהירות, ואיתו ההתפקחות (כלומר, החזרת הסוציאליסטים לפינה הראויה להם). גן עדן של שוטים.
 35. 28
  "המלך מת יחי המלך החדש"

  איך כל התומכים מתלהבים, שמחים וצוהלים, מתנשקים ומתחבקים. תודה לאל, עכשיו כשהשמאל בצרפת "ניצח" הכל יהייה כל כך טוב,מעכשיו ! הככככככככל יתחיל להסתדר! חכו חכו........

 36. 27
  מחמם את הלב

  מחמם את הלב לראות את הימין הפוליטי אוכלֹ אותה.

 37. 26
  שיהיה בהצלחה

  למרות שהצבעתי לסרקוזי (עם אף סתום) ולמרות החששות הכבדים, עכשיו, לחמש שנים הולנד הוא הנשיא אז, לטובת כולם... שיהיה בהצלחה !

 38. 25
  השמאל חוזר ולא רק בצרפת!!
 39. 24
  אם גרמניה תמשיך במדיניות מרסנת וצרפת במדיניות מרחיבה ההון יברח לגרמניה

  אם גרמניה בהנהגת מרקל תמשיך במדיניות תקציבית מרסנת ובדה רגולציה, ואילו צרפת הסוציאליסטית תגדיל תקציבים ותטיל מיסים חדשים למימונם, אזי ההשקעות יעברו לגרמניה מצרפת. המשמעות תהיה שאמנם יהיו מקומות עבודה חדשים לצרפתים, אבל הם יהיו בגרמניה. הצרפתים יהיו עובדים זרים בגרמניה. הנסיון הסוציאליסטי במשק פתוח פשוט לא יעבוד. בנוסף הצרוף של רולנד הסוציאליסט + יוון פושטת הרגל ללא ממשלה יציבה יכול למוטט את גוש האירו.

 40. 23
  די לכתוב שטויות

  יניק נוח לא יליד מרטיניק אלא נולד בצרפת גופא. אביו אגב קמרוני.

 41. 22
  גם השמאל הישראלי צריך להתעשת. זה יבוא דרך הפגנות הרחוב במחאת הקיץ, החל ממוצאי שבת הקרובה.
 42. 21
  לנשיא צרפת קוראים עכשיו הולנד. זה מבלבל.
 43. 20
  זה הסוף של אירופה. היורו יתרסק האיחוד יתפרק. צרפת תלך בעיקבות יוון. קטסטרופה שתשפיע גם על המשק הישראלי.
 44. 19
  יותר משהולנד זכה, סרקוזי הפסיד.. ולא הולנד הביס אותו, סרקוזי עצמו עשה את המלאכה. חמש שנותיו בשלטון היו דוכמה של התנהגות ברברית וולגארית, והשיא היה בשבועיים האחרונים, בהם הרבה לגהק על 'האומה', 'הגבולות', 'הזהות' ועוד פנינים מבית היוצר הלאומני. ברוך שפטרנו.
 45. 18
  האפשרות שמרין לה פן עשויה להפוך בבחירות הבאות לאלטרנטיבה הימנית האמיתית לשמאל ולהחליף את הימין הרפובליקני הכושל צריכה לעודד את כל מי שרוצה שצרפת תישאר צרפתית . כלומר תרבות אירופית מפוארת וזה לא מי שחגגו את נצחון השמאל מוסלמים ואפריקאים שאם לא תופסק הגירתם תחוסל תרבות נפלאה ותוחלף בנחשלות וברבריות כמו במדינות המקור שלהם..
 46. 17
  אנחנו כאן קבלנו את כל היהודים הצרפתים תומכי סרקוזי, שיט
 47. 16
  חבל שהסוציאליסטים הם לא באמת מהפכנים, יחי מלנשון!
 48. 15
  סרקוזי הוא מאותה הפרעה של נתניהו, קצת יותר חולה, האמת, לא הרבה
 49. 14
  ברכות חמות לצרפה ואיחולי הצלחה לממשלת השמאל !!!!
 50. 13
  vicious circle of the left

  the election was decided by a very small margin. It can be said that immigrants and welfare recepients decided who will govern France. And what the left will do? Let in even more immigrants, more social benefit dependant population who will automatically vote left. And in 10 years Marceille will look like Karachi

 51. 12
  כמו שנאמר, צרפת החלטתה להיכנס למאה 21 ברוורס
 52. 11
  בחירות אלה אינן ביטוי לאהבת אידיאולוגית השמאל, אלא חשש מן המצב הכלכלי!
 53. 10
  בטח, למה נראה למישהו סרקוזי לוקח? הכל זה מלמעלה

  כשאני אומר מלמעלה, אני מתכוון לממשלת הבובות שנשלטת על ידי חבורות כמו הבונים החופשיים.. גם נתניהו, גם סרקוזי ואפילו ג'ורג' בוש בזמנו.. הכל כמו 1984.. ממליץ לקרוא עוד בנושא בבלוג "קוד הסודות העתיק" בגוגל

 54. 9
  נשמע כמו המערכון על יואב טוקר של החמישייה הקאמרית
 55. 8
  מסכן נתניהו. ברלוסקוני עף, סרקוזי עף, אובמה עומד לנצח בגדול. בסוף השמרן היחיד שיישאר הוא קמרון שגם הוא לא סובל את ביבי
 56. 7
  לאט לאט אזרחי העולם מתעוררים מאשליות הימין שהטיפו לשוק "חופשי" בו כולנו עבדים של מעטי טייקונים. בוקר טוב אירופה. האביב התחיל!!!
 57. 6
  בקרוב אצלנו
 58. 5
  משוויצה שהזמינו אותך ל"ליברסיון"

  כתבת קצת חיה בסרט, לא?

 59. 4
  מיקרונזיה עדיין בידינו (וגם נאורו, טובאלו ואיי פיג'י)

  לאחר סילוקם בבושת פנים של הציונים אסנאר, בלייר, בוש וברלוסקוני, הגיע תורו של אחרון הציונים בעולם המתקרא חופשי. כעת מוטב לה לישראל להשקיע את מאמציה הדיפלומאטיים במערב החדש - איי האוקיאנוס השקט.

 60. 3
  אמן אמן שבספטמבר ביבי יפסיד בבחירות אצלנו
 61. 2
  Socialist theory has a solution

  The return of socialism, the failure of the theory of Vajuyama

 62. 1
  נקווה שהפעם השחר לא יהיה כמו ,האביב" הערבי שהשמאל עיטר בכל הכתרים, רק ש"השחר" הפך ליום שחור.
  1. לימין כלומר לציונות זה יום שחור יותר נכון אפור כי הסוציאליסטים של הולנד לא משהו
  2. לא הבנת כלום, לא באביב ולא בשחר, תמשיכו להידבק לחושך

   החורפי שלכם, חכו בשמחה למלחמה הבאה....

  3. חופש הוא טוב רק עם הוא "בידיים הנכונות"? ומה הקשר לבחירות בצרפת?
  4. איזה בעיות יש לך עם האביב הערבי שלא היו לך קודם?