צרפת של הולנד: המאיון העליון ישלם

אחרי הניצחון המשכנע של מועמד השמאל צרפת תעבור שינוי משמעותי לא רק בסגנון הנשיאותי, אלא גם בשאלות מהותיות הנוגעות לכלכלה ומדיניות חוץ

חילופי השלטון בדמוקרטיות הן תמיד רגע משובב נפש. האכזריות והמיידיות של פסק דינו של הבוחר הן משום תזכורת כי למרות כל החוליים, השחיתויות והסיאוב השלטוני כאשר הדמוקרטיה מתפקדת היא מנגנון יוצא מגדר הרגיל כדי למנוע מבודדים לאחוז במשאבים השייכים לרבים. בצרפת, שבה עדיין יש בפונקציה הנשיאותית יותר מקמצוץ של מלוכה, הסילוק מהשלטון הוא אכזרי ומרשים אף יותר. עד לפני רגע היה ניקולא סרקוזי כל יכול ובאבחת פסק דינם של עשרות מיליוני בוחרים הוא אורז את החליפות ומפנה את הארמון. ניצחונו המרשים של פרנסואה הולנד אמש יביא שינוי לא מבוטל בשורה של תחומים. בשבועות ובחודשים הראשונים יהיה כדאי למקד את המבט בשלושה מהם.

הכלכלה. המומחים תמימי דעים כי סרקוזי הפסיד את הבחירות יותר מאשר הולנד, האיש שהיה שם, ניצח אותן. אבל בה בעת היתה הצעה אחת שבמובנים רבים הביאה להולנד את הנשיאות: מס 75%. המועמד הסוציאליסטי כבר אמר בראשית הקמפיין כי הוא "אינו אוהב" את העשירים. ואולם, חודשיים לפני ההצבעה הוא הגדיל לעשות והעלה הצעה קונקרטית: מס של 75% על מי שמשתכרים מעל מיליון אירו בשנה. ההצעה הזו עוררה עליו את חמת זעמם של אנשי הימין אבל הוא לא נסוג בו. אל מול סרקוזי, שאחד מהצעדים הראשונים שנקט כנשיא היה לחוקק את חוק "המגן הפיסקלי" שמנע מהעשירים לשלם יותר מ-50% מס, זהו שינוי מהותי, בתוכן ולא רק בסגנון. נותר לראות כיצד יישם הולנד את ההצעה שתרמה לנצחונו. המחנה שבחר בו כולל רבים מהשמאל הקיצוני שממתינים לכך בקוצר רוח.

הסגנון. המהות אמנם חשובה ובמדיניות הכלכלית צפויים שינויים של ממש, אבל אסור לשכוח כי הולנד נבחר וסרקוזי הפסיד גם בשל הסגנון. הנשיא המוחצן, חברם של העשירים שאינו מתבייש בכך, נשיא ה"בלינג-בלינג" סרקוזי נבעט מהאליזה כי התנהג באופן לא נשיאותי בעליל. הצרפתים מוכנים להרשות לנשיאים שלהם הרבה, אבל רוצים איזושהי מכובדות ומורמות מעם שסרקוזי לא השכיל לתת להם.

אין משמעות הדבר שהצערת הפונקציה הנשיאותית לה אחראי סרקוזי לא תשרוד כעת. הולנד נכנס לאליזה אחר מאשר זה שמצא סרקוזי. אם ינהג בתבונה יוכל לשמור על נגישות גדולה יותר לציבור ועדיין להיות נשיא מרוחק משהו, בדיוק כפי שהצרפתים אוהבים. למרות החזות האפרורית שלו, אסור לשכוח שהולנד מביא איתו לאליזה חיים אישים סבוכים לא פחות מאשר סרקוזי. אם ארבעת ילדיו ממנה נפרד רשמית אחרי מסע הבחירות הכושל שלה לאליזה לפני חמש שנים היא הרי סגולן רויאל. המועמדת הכושלת של 2007 עדיין נחשבת לאחת ממנהיגות המפלגה הסוציאליסטית ומוזכרת כמועמדת מובילה לנשיאות האסיפה הלאומית אם השמאל ינצח בבחירות הקרובות לפרלמנט בחודש הבא. אמש רויאל ישבה באולפני הטלוויזיה, זוהרת כתמיד, והביטה בעיניים מזוגגות בבנם המשותף שניהל את מטה הבחירות של האבא. אותו בן בכור, תומא הולנד, מצטייר כבר כעת כדמות מרכזית בגלקסיה המקיפה את האבא ועשוי לזכות בתפקיד רשמי באליזה, דבר מקובל בצרפת. את תפקיד הגברת הראשונה תתפוס ואלרי טריירויילר, העיתונאית הפוליטית לשעבר שהפכה בשנים האחרונות לזוגתו של הולנד. גם בלי קרלה ברוני משעמם לא יהיה באליזה.

מדיניות החוץ. כבר בנאום הראשון שנשא הולנד, בכיכר הקתדרלה של טול, הוא נקב רק בשמה של מדינה אחת, גרמניה. הביקור הראשון שלו כנשיא מחוץ לצרפת יהיה בגרמניה וזאת למרות העובדה שהקנצלרית מרקל תמכה באופן מופגן ביריבו סרקוזי. אבל כדי להציל את האיחוד האירופי יאלצו מרקל והולנד לעבוד יחד, למרות חילוקי הדעות המהותיים ביניהם (הוא בעד להוציא יותר כסף, היא בעד לקצץ). חיכוכים פומביים בין השנים עשויים להביא להתמוטטות גוש האירו. ההישג המדאיג של הימין הקיצוני ביוון, יחד עם ההתבססות של הימין הקיצוני בצרפת סביב רף 20% מהקולות, מבהירים עד כמה המשימה של שמירה על אחדותה של אירופה בימי משבר אינה מובנית מאליה.

עם ירושה כזו די ברור מדוע הולנד יהיה פנוי פחות לעסוק במדיניות חוץ המגעת מעבר לגבולות האיחוד האירופי. אבל אין פירוש הדבר שבנימין נתניהו יכול להיות מרוצה. בשנה האחרונה נרשמה אמנם התקררות משמעותית ביחסים ההדוקים בינו לניקולא סרקוזי, ועדיין ראש ממשלת ישראל מאבד בעל ברית קרוב בזירה הבינלאומית, ששינה באופן מופגן את המדיניות הצרפתית לפחות בכל הנוגע לסוריה וללוב. אחרי לכתו של ברלוסקוני באיטליה, נתניהו ימצא באליזה אדם שאינו חשוד בעוינות כלפי ישראל, אבל בה בעת סוציאליסט שיש לו הסתייגות בסיסית מהימין הישראלי וממדיניות ההתנחלות בגדה המערבית. אפשר לצפות כי כבר בקרוב הטון של הודעות הגינוי של משרד החוץ הצרפתי יוחרף לפחות בכל הנוגע לנושאים האלה. יש להמתין ולראות כמובן את מי ימנה הולנד למשרת שר החוץ שלו, אבל סביר להניח שירח הדבש הישראלי צרפתי תחת הצמד סרקוזי-נתניהו הסתיים. האם הולנד ירחיק לכת עד כדי קבלת מנהיגת מפלגת העבודה הישראלית לפגישה בפאריס במהלך מערכת הבחירות בישראל? יש להמתין ולראות.

בסוגיה המשמעותית ביותר כיום על סדר היום הבינלאומי, הגרעין האיראני, אפשר להאמין כי לפי שעה הנוקשות של פאריס כלפי טהראן תישמר. ואולם, אם האיראנים יציגו היענות חלקית לדרישות קבוצת המעצמות בשיחות הקרובות על אודות הגרעין, מעניין יהיה לראות כיצד תגיב צרפת ואם תמשיך לשמש כסמן ימני בכל הנוגע לדרישות להפסקת העשרת האוראניום בשטח הרפובליקה האיסלאמית.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 30
  Vive François Hollande !
 2. 29
  יהודי צרפת בעשרות אלפים כבר בדרך לישראל, עם הרבה אירו
 3. 28
  לכל שונאי השמאל רואי השחורות: אתם יכולים להמשיך לקשקש כרצונכם. עובדה היא שצרפת פרחה בתקופת כהונתו של הנשיא פרנסואה מיטראן הסוציאליסט. עובדה היא שכמה מעשירי העשירים בצרפת התכנסו לפני כשנה וחתמו במשותף על מסמך עקרונות ששלחו לנשיא לשעבר סרקוזי ובו הצהירו שהם מוכנים ומזומנים לשלם מס הכנסה גבוה יותר כדי לעזור למשק הצרפתי כהשקעה לטווח ארוך. האמת: אתם רואים יהודים עושים דבר כזה? בנוסף: הגרמנים כבר הבינו שלמעשה יאלצו לשאת ולתת על "דיל" פיסקאלי חדש כי מדיניות ה"צנע" של ד"ר מרקל (היא ד"ר לפיזיקה למי שלא יודע) פשוט לא תעבוד בשאר מדינות האיחוד האירופי - ודווקא לגרמנים יש הכי הרבה מה להפסיד מהתמוטטות האירגון הזה. כל מה שהולנד יעשה יהיה לסחוט מן הגרמנים ארנק פתוח קצת יותר. אחרי הכל אם כולם ב"צמע" המשק רק מצטמק ובמקום צמיחה יש צניחה. כך קרה בצרפת, כך קרה בבריטניה ועכשיו הספרדים מגלים מאיפה משתינה הלקרדה. הפיתרון היחידי יהיה כל מה שהקפיטליסטים שונאים: כלכלה מתוכננת ומבוזרת שתנוהל מבריסל. מי שקונה את הלוקש שכל עשירי אירופה יברחו לאסיה או לאוסטרליה - שיהיה לו לבריאות. תארו לעצמכם: לעשות מיליונים רק כדי לחיות בסין או בסינגפור? ברר....
 4. 27
  אשרי הצרפתים התמימים החושבים שהולנד מסוגל לממש אלפית האחוז מהבטחותיו

  הצרפתים החליפו נשיא ,אך לא יהיה שום שינוי במדיניות הכלכלית של צרפת.
  כל שינוי יגרור תגובות של המשק העולמי שתעלה לצרפת הרבה מאוד.
  משום כך הנשיא הצרפתי כלוא בכלוב שיצר סרקוזי.
  במידה וינסה לשבור את הכלוב , אזרחי צרפת ישלמו והרבה מאוד.

 5. 26
  תראו את הישראלים הקאפיטאליסטים יהירים חושבים שהם יודעים הכל גם מה טוב לצרפת!כן ניקח לגנבים העשירים 75% מס ואתם אגב לא מוזמנים לכאן ותמשיכו לאכול פלאפל
 6. 25
  Two points: France will go bankrupt--but not yet, because Bibi's attack on Iran will bring $50 oil

  The rich are escaping France, and take their capital with them. All the multinationals have already made plans to lay off people and withdraw assets and investments. In five years France will be another Greece
  However, they may have a year of reprieve, after Gulf War 3 (due to Bibi and Barak) will bring $50 oil, and so save Europe half a trillion dollars a year-- and the same for the US. This will cause a huge bull market-- just as Gulf War 1 (1991) and Gulf War 2 (2003) did

 7. 24
  הולנד הוא פטריוט גרמני מתחזה, הוא יבריח את ההון הצרפתי לגרמניה.

  ההצעה של הולנד למס הכנסה בשיעור 75% על הכנסות גבוהות והרחבה פיסקלית היא בשורה רעה מאוד לעם הצרפתי. בשורה טובה לעם הגרמני ובשורה רעה לכלכלה הגלובלית. ביחד עם הכאוס ביוון יתכנו שני תרחישים. הפחות גרוע הון צרפתי יברח לגרמניה וזו תהנה מהאידיוטיזם הסוציאליסטי. תרחיש יותר גרוע: משבר כלכלי גלובלי שיגרוף הן את גוש היורו והן את שאר העולם. בגלל תיקו פוליטי בארה"ב אובמה לא יוכל לעשות דבר, דבר שיגרום לכך שאובמה יפסיד את הבחירות בנובמבר.

  1. שטויות ברוטב ויניגרט. לפני פחות משנה התכנסו כמה מגדולי עשירי צרפת והודיעו לנשיא סרקוזי שהם מוכנים ומזומנים לשלם מס גבוה יותר כדי ליצב את הכלכלה הצרפתית. כבר היום מתחילים להבין גם באירופה וגם בארה"ב שכל מערכת המושגים הגלובלית של הקפיטליזם אינה אלא קיש-קוש. מה שמסתמן הוא שקרון המטבע והבנק העולמי יאלצו לשנות את תפקידיהם ולנטוש את המודל של "צנע" שפירושו בד"כ הפיכת העניים לעניים יותר, הטבות לעשירים (בתקוות שווא ש"ייצרו מקומות עבודה" - דבר שלא קרה בשום מקום בעולם שנהג לפי המרשם הזה - כולל בריטניה עם ממשלתה השמרנית וגם בגרמניה למעשה אין צמיחה אלא דישדוש). התכניות שהיו לסרקוזי לקבל עזרה מן הסינים נכשלו ואילו רוסיה עומדת מן הצד ונהנית מכך שהמערב זוחל על ארבע לקנות ממנה גז ונפט. מה שמסתמן הוא "איתחול מחדש" של המערכת הבנקאית העולמית בד בבד עם ניטרול סוכנויות הדירוג שהפכו להיות השליטות הבלתי-נבחרות בעולם שמתיימר לקרוא לעצמו "העולם החפשי". או "הדמוקרטי".. והיה ותכנית שיקום גלובלית תיכשל - האיחוד האירופי יפורק והעולם יכנס כולו ל"תקופת קרח" כלכלית שכמוה לא היתה מימי הביניים ופיחות המטבע הביזנטי ואז - אובוי - לא יעזור לעשירים כל הונם ואת זה מורותי ורבותי הם (או לפחות רבים מהם) יודעים היטב - ועל כן ישתפו פעולה על אפם ועל חמתם ויאותו למיסוי גבוה יותר למרות האגואיזם החולני של רבים מהם ולמרות טיפשותם של אלה שעדין מתינחסים לקפיטליזם כאל פרה קדושה ומתעלמים מן הגללים שהיא מטילה...
 8. 23
  מיקרונזיה עדיין בידינו (וגם נאורו, טובאלו ואיי פיג'י)

  לאחר סילוקם בבושת פנים של הציונים אסנאר, בלייר, בוש וברלוסקוני, הגיע תורו של אחרון הציונים בעולם המתקרא חופשי. כעת מוטב לה לישראל להשקיע את מאמציה הדיפלומאטיים במערב החדש - איי האוקיאנוס השקט.

 9. 22
  היכונו לביאת היהודים מצרפת, עוד עלייה של 10% במחירי הדיור
  1. יששש! מאות אלפי עולים לישראל
 10. 21
  גם כן נצחון. הולנד והשמאל יגלו מהר מאד שאין כסף. שהמצב פקקט. ושאין פתרונות קסם. ירצו לחזור לחלק קצבאות בלי לעבוד? סבבה. אבל יוון יש רק אחת. צרפת תהיה במצב נורא אחרי כהונת הולנד - אם הוא יעז לממש את ההבטחות שלו. אנחנו כבר היינו בסרט הזה עם הכלכלה הנכונה של בגין וארידור.
 11. 20
  75% מס? נראה כמה מהכסף של העשירים ישאר בצרפת. פופוליזם זו לא מדיניות.
 12. 19
  סוציאל דמוקרטי

  מי שלא סוציאליסט בצעירותו משהו לא בסדר איתו. מי שנשאר סוציאליסט בבחרותו כנראה לא הצליח בחיים..

  1. האימרה של מוסוליני בשינוי שלהלן:

   מי שלא סוציאליסט בצעירותו הוא מנוול. מי שסוציאליסט בבגרותו הוא אידיוט.

  2. קרוב, זה אוטו פון ביסמארק
 13. 18
  סוציאליזם

  שוה פופוליזם. 75% מס על עשירים זה טיפשות. גם ככה העשירים משלמים הכי הרבה. הם לא פושעים ולא צריכים להענש על ההצלחה שלהם. מי מהעשירים שיוכל להעביר עסקים למדינות שכנות עם אפס מס כמו מונאקו יעשה את זה. צרפת והצרפתים יפסידו. שלי יחימוביץ תרצה לעשות פה מהלך דומה..

 14. 17
  וויוו לה רבוליסיון
 15. 16
  אולי זה יגרום לכל היהודים הצרפתים העשירים להשקיע יותר בארץ או לעלות
 16. 15
  כתבה פשוט מצויינת!! תודה.
 17. 14
  לא רק המאיון העליון ישלם - כל צרפת תשלם וביוקר על גחמות הסוציאליזם ההזוי של הולנד ותומכיו.

  מדינת הרווחה הצרפתית לא מסוגלת להחזיק את עצמה באקלים הכלכלי הנוכחי. צרפת בצרות, ולמרות זאת מערכת הבחירות התעלמה מכך לחלוטין. הבחירות נסבו סביב שאלות של ביטחון, טרור והגירה, ושני הצדדים רק רבצו במנטרות והאשמות - כמו גם דשו בשאלות אישיות למכביר - ולא בשאלה אם מדינת הרווחה יכולה להתקיים בתקופתנו. רק מועמד אחד, פראנוסאה בירו, תבע להביט מבט בתקציב ולהילחם בגירעון התקציבי העמוק ובהיעדר הרווחיות במשק. אם ינסה לקיים את מה שהבטיח לבוחרים ערב נצחונו, וישמור על המדינה הגדולה הולנד ימשיך בכך להתעלם מהמצוקה וכך יעמיק אותה עד כדי משבר ואפילו התפוצצות.
  S&P כבר הורידה (ובצדק) את דירוג האשראי הצרפתי והדרוג עומד לרדת פעם נוספת. גוש היורו ידרדר עוד יותר, עימות בין האזרחים לפרלמנט ולמימשל עלול להיראות כמו עוד הסתערות על הבסטילייה, ויחסי העבודה הטובים שהיו בין סרקוזי ומרקל יתפוגגו ויושלכו אל הפח, כאשר צרפת תהיה הסובלת העיקרית מכך. זו תהיה התוצאה של נצחון הסוציאליסטים בצרפת. אני מציע לאיש לא לשמוח.

 18. 13
  לא נעים לשמוע אבל ככל הנראה הולנד יסלל את הדרך ללה פן. בימין חוגגים את ה"ניצחון"
 19. 12
  יום עצוב לצרפת. בשורת איוב לאירופה ולכלכלה העולמית. חבל.

  יום עצוב לצרפת. בשורת איוב לאירופה ולכלכלה העולמית. חבל.

  1. ושמחתך בהמודרניסט תהייה ללא ספק שלמה כשהנשיא אובמה יבחר לעוד קדנציה אי"ה ובנו - בנובמבר הקרוב. אמן.
  2. בשם איזה מודרנה אתה מדבר?

   המודרניזם שם לו למטרה לקדם את האנושות ובעיקר את האנשים, עם המשבר הנוכחי ניראה שאנשים רק הולכים לאחור!!!

 20. 11
  75% tax on any sum above one million, not on the entire income.

  if one earns 1.1 million only 0.1 will be taxed at 75%

 21. 10
  למה אתה כותב שסרקוזי "נבעט"??

  היריב נבחר בהפרש מזערי - למה הסגנון הגס ? אתה מתענג על התוצאה ?

  1. סגנונו של הכותב מתאים לאידאולוגית העתון.
  2. הפרש מזערי? מיליון קולות!!
 22. 9
  מזל טוב צרפת. ואולי בקרוב גם לנו יקרה נס ו"קיסרות השמש" תעוף מהארמון ברחוב
  1. אולי יהיה נס וחזירים יצמיחו כנפיים וילמדו לעוף

   בינתיים רוב הישראלים יצבוא לראש ממשלה שבמשמרת שלו אוטובוסים ומסעדות לא התפוצצו אחת לשבוע.

 23. 8
  תהיה לו הסתייגות בסיסית מהימין הישראלי וממדיניות ההתנחלות בגדה המערבית? וואו, איך זה יתכן?

  טוב, נשאר רק לקוות שביבי לא יבחר שוב. אני פסימי אבל אולי משב רוח סוציאליסטי יעבור בעמנו.

 24. 7
  הלוואי עלינו
 25. 6
  גם אצלנו יש לבחור בסוציאליסטים אוהבי האדם ולא בתאבי הבצע השודדים אותנו! אמן
  1. המצב בצרפת שונה בתכלית. מדינת הרווח שם גדולה מעבר למידותיה ואילו בישראל היא נעלמה וקטנה עם השנים, אולי קצת כמו ברזיל.
 26. 5
  75% מסים?

  כל המיליונרים ירשמו את החברות בליכטנשטיין..

 27. 4
  מס כזה יבריח את "העשירים" לגרמניה ובלגיה... בסך הכל הגביה תרד...

  נראה לכם שמעצב אופנה שמרוויח מיליוני יורו בשנה ישאר לעבוד בצרפת? הוא יעתיק את מגוריו לשוויץ, בלגיה, גרמניה או לוקסמבוג... תצוגות האופנה ימשיכו להתקיים בפאריס, אבל החשבוניות ישולמו לארצות השכנות... תוך 4 שנים צרפת תראה כמו יוון...

  1. השלטון הסוציאליסטי בבריטניה בשנות ה-70 גרם לגל הגירה גדול לאוסטרליה
  2. המס השולי. לא על כל המיליונים
 28. 3
  ועכשין התקווה שהעשירים ישלמו על המשבר שהם יצרו
  1. לעשירים יש כסף להחליף כתובת לשוויץ או גרמניה או בלגיה

   הם ימשיכו לעשות עסקים בצרפת, רק ישלמו מס במדינה אחרת.

   בינתיים, קופת צרפת תקטן והמטומטמים שהצביעו לסוציאליסט כדי לשפר את איכות חייהם רק יהיו יותר עניים.

 29. 2
  צרפת הולכת בדרכה של ספרד=בעוד שנה מהיום 20 אחוז מהצעירים יהיו מובטלים

  הולנד מציע מסים גבוהים כאלו שהעשירים ובעלי ההון
  יברחו מצרפת.התוצאה פחות מפעלים פחות תעשיה פחות עבודה
  ויותר אבטלה.
  מה עוד מציע הנשיא החדש?מדיניות מרחיבה -כלומר להגדיל
  את ההוצאות הציבוריות.ומי בדיוק ישלם אותם?
  הולנד ילמד מהר מאוד שאם הוא לא רוצה להכניס את צרפת
  לסחרור הוא יצטרך לנהל מדיניות שמרנית ואפילו מאוד שמרנית.
  אחרת בעוד שנה מהיום כיכר הבסטיליה תהיה מלאה במפגיני לחם עבודה.

  1. 20%? 50% אבטלה זה מספר יותר סביר. בספרד המספרים מטורפים.
 30. 1
  לא רק המאיון העליון ישלם, כל צרפת תשלם.
  1. כלל לא בטוח
  2. זה די בטוח
  3. המאיון העליון הוא זה שלא ישלם כי אין לו פרוטה
  4. המאיון העליון לא ישלם, כל שאר צרפת תשלם. (לת)