האיחוד האירופי אישר אמברגו נפט על איראן במטרה לעצור את הגרעין האיראני - המזרח התיכון - הארץ
מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

למרות אזהרות טהראן, הצי האמריקאי שב למפרץ || האיחוד אישר אמברגו נפט על איראן

שרי החוץ האירופים צפויים לאשר היום גם הקפאת נכסים של הבנק המרכזי. נושאת המטוסים אברהם לינקולן ומשחתות מצרפת ובריטניה חצו את הורמוז

שרי החוץ של האיחוד האירופי אישרו היום (שני) את ההחלטה להטיל אמברגו נפט על איראן כחלק מהגברת הלחץ הבינלאומי על המדינה. בנוסף, צפויה להתקבל בוועידת שרי החוץ הנערכת בבריסל, החלטה להקפיא נכסים השייכים לבנק האיראני. "מטרת הסנקציות היא לנסות ולהבהיר לאיראנים לקחת ברצינות את הדרישה שלנו לשבת לשולחן המשא ומתן", אמרה שרת החוץ של האיחוד קתרין אשטון.

מדינות האיחוד האירופי גיבשו הסכם לפיו 27 המדינות יפתחו בחרם על מוצרי הנפט של איראן בעוד חצי שנה, וכמו כן, יפסיקו לרכוש מוצרים פטרוכימיים מטהראן תוך שלושה חודשים. זאת בעקבות תוכנית הגרעין של המשטר בטהראן.

יוון, איטליה וספרד, שכלכלתן נחשבת לחלשה, תלויות רבות בנפט האיראני ולחצו למתן "תקופות חסד" ארוכות כדי שיוכלו למצוא חלופות לפני נקיטת צעדים וכדי למנוע זעזוע נוסף אצלן.

"לחלק מהחברות האיראניות חובות עצומים באירופה והן מפצות על כך לא בכסף אלא בנפט", אמר דיפלומט באיחוד. "הוצע שפיצוי יימשך במתכונת זו. אנחנו מדברים על חוב קיים – בלתי אפשרי לצבור חובות חדשים", הבהיר.

שר החוץ הגרמני (במרכז) עם שר החוץ הצרפתי (משמאל)
שר החוץ הגרמני (במרכז) עם שר החוץ הצרפתי (משמאל). צילום: רויטרס

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

שר החוץ של צרפת, אלן ז'ופה, אמר לפני כשבועיים כי במידה והאיחוד האירופי יחליט להטיל אמברגו נפט על איראן ארצו לא תפגע מכך ומחירי הנפט לא יעלו, שכן מספר יצרניות נפט הסכימו להעלות את תפוקתן במידת הצורך. "המדינות הללו לא רוצות שנדבר על כך, אבל בשיחות חשאיות הן הביעו את הסכמתן", אמר ז'ופה לאחר שנשאל על כך בבית המחוקקים הצרפתי. כשנשאל בדבר תלותן של יוון ואיטליה בנפט האיראני אמר כי האיחוד האירופי ינסה לשכנע אותן כי ישנם מקורות חלופיים.

מספר ימים לאחר מכן, הזהירה איראן את שכנותיה, שלא להגביר את היקף ייצוא הנפט שלהן ולתפוס את מקומה נוכח אמברגו הנפט הצפוי , כך אמר ראש אופ"ק באיראן, מוחמד עלי חטיבי, בראיון לעיתון אל-שארק הקטארי.

"השלכותיו של העניין הזה קשות לחיזוי. על כן, על שכנותינו הערביות להימנע מלשתף פעולה עם ההרפתקנים האלה", אמר חטיבי בראיון. מדינות האיחוד האירופי הגיעו להסכמה עקרונית להטיל חרם נפט על איראן במסגרת הניסיון להפעיל לחצים כבדים על טהראן בעניין הגרעיני.

נושאת המטוסים אברהם לינקולן בדרכה למפרץ הפרסי
נושאת המטוסים אברהם לינקולן בדרכה למפרץ הפרסי. צילום: אי–פי

שר הנפט הסעודי, עלי אל-נעימי, אמר כי ארצו נכונה להגביר את תפוקת הנפט ככל שיידרש כדי לספק את צרכי מדינות המערב. איראן, ספקית הנפט השנייה בגודלה מבין חברות אופ"ק, שואבת מדי יום 3.5 מיליון חביות.

על רקע ההחלטה הצפויה של האיחוד, רמז בשבוע שעבר ראש ממשלת סין, ואן גי'אבאו, כי ארצו תמשיך לרכוש נפט מאיראן, במסיבת עיתונאים שערך במהלך ביקורו בקטאר, בתום ביקורו באזור, הוא אמר כי "סחר הנפט שלנו עם איראן הוא פעילות סחר לגיטימית. אסור לפגוע בפעילות שכזו, כי אז כלכלת העולם תהיה בסכנה". סוגיית הנפט האיראני ריחפה מעל ביקורו של ראש ממשלת סין במזרח התיכון. אחת ממטרות הביקור הייתה לחזק את הקשרים עם המדינות השכנות לאיראן, נוכח הלחץ האמריקאי על בייג'ין כי תפחית את תלותה בנפט האיראני. עם זאת, לפי התבטאויותיו של וואן אתמול, הוא לא מתכוון לוותר על סחר הנפט הנרחב עם איראן - דבר שהיה עשוי לפגוע קשות בכלכלה האיראנית.

הבוקר הודיע הפנטגון כי נושאת המטוסים האמריקאית, אברהם לינקולן, חצתה את מיצרי הורמוז, בכניסה למפרץ הפרסי, ביחד עם משחתת בריטית וספינת קרב צרפתית. זאת לאחר שהאיראנים איימו כי במידה ותשוב נושאת המטוסים לאזור, הם "ינקטו צעדים". "איראן לא תחזור שנית על האזהרה שלה... נושאת המטוסים של האויב עזבה את מימי עומאן בגלל התרגיל שלנו. אני ממליץ ומדגיש כי נושאת המטוסים לא תשוב למפרץ הפרסי", אמר בשעתו הרמטכ"ל האיראני אטוללה סאלחי. לעת עתה הצעד האמריקאי עבר ללא כל תגובה מצידה של איראן. 

Read this article in English: EU agrees on oil embargo over Iran nuclear program
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות 01 מהר, הראל, האשם גם אותם בקוטריות או לפחות בכניעה לתכתיבים ההיסטריים של ישראל. גם את הסעודים בבקשה. שנצחק.  (לת) אינפיניטי
 • 12:53
 • 23.01.12

02 תודה לאירופה על שהות שניתנה לעוד כמה פצצות עד יולי ( עובדים על יהודים ) אייטולות
 • 13:55
 • 23.01.12

הראשון יהיה על שדות הנפט הסעודי
והמחיר שלנו יהיה 500 $ לחבית
תתחילו לחסוך

03 אבל AL אמר שהם... לא רלוונטיים.  (לת) אורי כדורי
 • 14:54
 • 23.01.12

04 גם הפרסים מבינים את המשחק,שאובמה לא יצא למלחמה בשנת בחירות,ובכל זאתכל אידיוט פרסי מבין שמלחמה ימית עים ארה'ב זה סוף חיל הים הפרסי.במשחק הזה ,המערב חייב לתת "שח מט" על ידי חיזוק האופוזיציה פנים אירנית ולגרום למהפכה של רוב העם בפרס ,שהוא תחת גיל ה30  (לת) נביא הזעם...
 • 15:02
 • 23.01.12

05 מי ישכב על הגדר? ערן
 • 17:27
 • 23.01.12

במלחמת העולם השניה אלה היו הבריטים והם שילמו על זה באימפריה שלהם (שהם גזלו במו ידיהם מהילידים).
אז עלו האמריקאים.
האם הפעם האמריקאים ישכבו על הגדר ואחריהם הסינים יקצרו את הפירות?

06 אני דובר פרסי וחבר בקבוצה של כמאתיים אלף צעירים.... אביב
 • 23:23
 • 25.01.12

אני דובר פרסי וחבר בקבוצה של כמאתיים אלף צעירים באיראן. הסנקציות כן עזרו ויש שם רוחות מהפכה ממשיות!!!

07 יחדיו עם עירק לשעבר ואפגניסטאן זה יוצא יותר טוב מקודם- לעולם המערבי קט
 • 19:38
 • 10.03.12

חוץ מאותו איום גרעיני. בר-ת קיימא וכל היתר..
הסכם מישהו אמר- ארה"ב עם צפון קוריאה על הסכם הסגרת נשק אטום..?
מי? ארה"ב.במשא ומתן זאת שמועה..?

פרוייקטים מיוחדים