הקרב על החמאס

טורקיה עשויה להעניק לארגון סיוע שנתי של 300 מיליון דולר

אנקרה שואפת להחליף את טהראן, שקיצצה במימון הארגון; איראן זימנה את הנייה לביקור, כדי שלא יערוק ל"מחנה הערבי"; ובראשון: משעל אצל עבדאללה

טורקיה עשויה להעניק לחמאס סיוע שנתי בסדר גודל של כ-300 מיליון דולר במקום הסיוע שהעניקה לו איראן עד כה ואשר הופחת באופן משמעותי. מקורות טורקיים מדווחים כי איסמעיל הנייה, ראש ממשלת חמאס בעזה, קיבל ככל הנראה הבטחות ברוח זו כאשר ביקר בטורקיה בתחילת החודש.

הנייה התקבל בחום רב על ידי ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן ואף זכה לתשואות כאשר ביקר בפרלמנט הטורקי. טורקיה תומכת בפיוס בין פתח לחמאס ועל פי המקורות הטורקיים הבטיחה ממשלתו של ארדואן כי תסייע באופן משמעותי לקידום הפיוס.

המקורות הטורקיים מסרו כי הנייה פרש לפני ארדואן את הקשיים הפיננסיים שבפניהם עומד הארגון אחרי שהתשלומים מאיראן, שעמדו על כ-300-250 מיליון דולר לשנה, לא הגיעו בזמן וקוצצו באופן משמעותי, ובעקבות זאת מתקשה חמאס לשלם משכורות לעובדים. בה בעת דיווחו אותם גורמים כי חאלד משעל עזב באופן סופי את סוריה וכי הוא שוקל להעתיק את מרכז הפעילות של הארגון לקטר או לירדן. היום התייחס לנושא גם הנשיא שמעון פרס, והאשים את טורקיה במימון החמאס.

הנייה וארדואן בטורקיה, בראשית החודשרויטרס

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

מחר צפוי משעל להיפגש עם עבדאללה מלך ירדן, אולם עמאן הודיעה בפומבי כי לביקור זה אין "השלכות מדיניות ואין הוא מאותת על שינוי באג'נדה המדינית של ירדן". לעבדאללה, שביקר בשבוע שעבר בארה"ב ונפגש עם הנשיא ברק אובמה, הובהר באופן נחרץ שארה"ב רואה בחומרה את האפשרות שחמאס ינהל את מפקדותיו מירדן.

בה בעת הזמינה איראן את הנייה לביקור רשמי באיראן מבלי שנקבע מועד לביקור. לא ברור אם איראן מתכוונת לתמוך בהנייה כמחליפו של משעל – אם אמנם יחליט לפרוש סופית מן מהנהגת הארגון – כשם שהנייה לא הבהיר אם בכוונתו להגיע לאיראן. בתוך חמאס מתנהלים לאחרונה דיונים בשאלת "הזיקה המדינית" העתידית של הארגון, שמטרתם לקבוע האם על חמאס לחזור אל ה"חיק הערבי", שפירושו להתנתק מאיראן וליישר קו עם מדינות כמו מצרים סעודיה, קטאר וירדן, או לנסות ולרקוד על כל החתונות מבלי להתנתק מאיראן.
 

Read this article in English: Turkey may provide Hamas with $300 million in annual aid

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 14
  על כל דולר שנתרם לחמאס, יש לתרום עשרה דולרים למימון המחתרת הכורדית. טורקיה מנפצת לשמאל בפנים את תרמית ה"איסלאם המתון". מדובר במדינה טרוריסטית לכל דבר.
 2. 13
  אולי

  לאור הציר הנרקם : טורקיה , איראן , עיראק , ויתכן גם מצרים תשתלב לציר הזה , אולי פעם ישראל תקבל כתף חמה מכתבי "הארץ" . בעצם לא , אתם רק מגרים את יצר הקיום שלנו באזור .

 3. 12
  אם כך, שישראל תיתן סיוע צבאי לכורדים.
 4. 11
  טורקיה תתרום בעקיפין לירדן או לארץ בה ישהה משעל. וגם לאשתו שהיא מיליונרית (מאיזה כסף?) !!!!!
 5. 10
  שוד ושבר, החמאס מתחבר לטורקיה ומתנתק מאיראן. מהר, צריך למצוא תירוץ חדש להמשך הכיבוש.
 6. 9
  צריך להודיע כי ישראל עשויה לתמוך כספית במחתרת הכורדית.
 7. 8
  הערבים בעד הכסף

  אין להם שום אידאולגיה. אם ישראל היו תורמים להם 400 מיליון הם היו נגד כל מי שנרצה. הכל למען הכסף. איראן עברה מעולמה של החמאס כי הם לא ממנים. סוריה? על ערש שוואי והעכבר חלד משאל ברח. את טורקיה עוד נוריד על הברכיים כלכלית ואז נראה. בנתיים ארדואן הוא איום על האיזור.

 8. 7
  ועדיין תמצא ישראלים שנופשים בטורקיה כדי לחסוך כמה מאות שקלים, זאת לטעמי, ממש בגידה במדינה, בעם ובצה"ל.
 9. 6
  ומאחרי כל זה אובמה?
 10. 5
  האמירה "טרוריסטים שולטים בטורקיה" הייתה כנראה מדויקת.
 11. 4
  הכותרת צריכה להיות תורכיה עלולה ולא תורכיה עשויה
  1. לכל עיתון יש את הזכות להביע גם דעה.
 12. 3
  וארדואן קורא למדינות "האביבי הערבי" לאמץ את ערכי "הדמוקרטיה" הטורקית....
 13. 2
  צ'רצ'יל צדק

  "כמה איומות הקללות אשר המוחמדניות הביאה על מאמיניה! בנוסף לפנטיות, אשר מסוכנת לאדם ככלבת לכלב, ישנה הגורליות הפטליסטית הזאת. ניתן לראות בהשפעות אילו במדינות רבות. הרגלים ארכאיים, שיטות חקלאות ישנות, שיטות מסחר איטיות, ואי ביטחון לרכוש קיים בכל מקום בו מאמיני הנביא חיים וקיימים. סנסואליות מבזה מקפחת את החיים מחסדם ומעידונם; הבא הוא מכבודם וקדושתם. העובדה היא שבחוק מוחמדני כל אישה חייבת להיות שייכת לגבר מסוים כרכושו המוחלט, בין אל ילדה, אישה, או שושבין, חייבת לעכב את היכחדות העבדות, עד תום היות האסלאם כוח גדול בין בני האדם.
  בודדים מוסלמים עשויים להראות תכונות מעולות - אבל השפעת הדת משתקת את ההתפתחויות החברתיות של מאמיניה. אין כוח חזק יותר אשר מושך אחורה הקיים בעולם הזה. רחוקה מלהיות חסרת כוח חיים, מוחמדניות היא אמונה מסיתה ואלימה. היא כבר התפשטה דרך מרכז אפריקה, מרימה לוחמים ללא פחד בכל שעל; והאין זה שהנצרות מוגנת בידי ידיו החזקות של המדע, המדע שנגדו היא נאבקה בנחישות, הציוויליזציה של אירופה המודרנית אולי תיפול, כאשר נפלה הציוויליזציה הרומאית." ~ מתוך הספר "מלחמת הנהר" של צ'רצ'יל

  1. יפה וחכם.
 14. 1
  תמונה אחת שווה אלף מילים. ובכל זאת הנה כמה: כשעבאס מתחבק עם אמנה מונא וארדואן מניף ידיים עם הנייה, רק אדיוט גמור יכול לדמיין שפני הערבים להסדר ודוקא ישראל - המדינה היחידה בעת החדשה שויתרה על שטחים תמורת שלום תוך פינוי תושביה מרצון, ומציעה הצעות שונות ומשונות לפלסטינים כבר מ48 - איכשהו אשמה בסרבנותם הרצחנית, האווילית, המוסלמית, ההידרופובית. ותיכף גם יקפצו כמה אדיוטים כאלה בתגובות. הופ!

  תמונה אחת שווה אלף מילים. ובכל זאת הנה כמה: כשעבאס מתחבק עם אמנה מונא וארדואן מניף ידיים עם הנייה, רק אדיוט גמור יכול לדמיין שפני הערבים להסדר ודוקא ישראל - המדינה היחידה בעת החדשה שויתרה על שטחים תמורת שלום תוך פינוי תושביה מרצון, ומציעה הצעות שונות ומשונות לפלסטינים כבר מ48 - איכשהו אשמה בסרבנותם הרצחנית, האווילית, המוסלמית, ההידרופובית. ותיכף גם יקפצו כמה אדיוטים כאלה בתגובות. הופ!

  1. המדינה היחידה? אם מתעלמים מכל שאר המדינות שעשו זאת.

   היו הרבה מלחמות במאה העשרים: באסיה, באפריקה, באמריקה, באירופה. בהרבה מקרים צבאות נסוגו מהשטחים שכבשו במסגרת הסכם שלום. ולגבי פינוי תושבים, מה עם צרפת, שפינתה מיליון אזרחיה מאלג'יריה?
   מה שכן, ישראל היא אולי המדינה היחידה שמקיימת משטר אפרטהייד, בין הפלשתינאים נטולי האזרחות והזכויות לבין שאר אזרחי ישראל.