הטבח עולה מדרגה, ובאו"ם ממשיכים לפטפט

אסד לא צריך להתרגש מהדיונים של מועצת הביטחון, כאשר מהצעת הליגה הערבית נושרים החלקים האסרטיביים; עדיין לא ברור כיצד תצביע רוסיה

337 הרוגים, כ-1,300 פצועים, חלקי גופות ברחובות, בתים הרוסים ופטפטת באו"ם: זהו פחות או יותר סיכום היום המחריד בסוריה, שבו החליט הצבא הסורי לתקוף באופן חסר תקדים את העיר חומס.

אסד יכול בינתיים שלא להתרגש מהדיונים שעל גדות נהר האיסט בניו יורק, כאשר מהצעת הליגה הערבית הולכים ונושרים החלקים האסרטיביים, וכל שישאר יהיה ככל הנראה הודעת גינוי ואולי קריאה חסרת משמעות להעביר את סמכויותיו לסגנו פארוק אל-שרע.

רוסיה עדיין לא העבירה את הצעותיה להצעת ההחלטה, ולא ברור אם תטיל ווטו, תימנע או תתמוך בנוסח החדש והמיימי שאינו כולל שום איום בהתערבות צבאית, לא פוסל את המשך מכירת הנשק הרוסי לסוריה ואין בו שום רמז לסנקציות נוספות. ספק אם הטבח אתמול והיום ישפיעו על עמדתה לשמש פיגום איתן למשטרו של אסד.

הפגנות נגד אסד ליד חומס, אתמולאי-אף-פי

כאשר הלחץ הבינלאומי עלול להסתיים באוושה דקה, יכול אסד להמשיך באסטרטגיה החדשה שבה הוא מפציץ במרגמות כבדות את הערים הגועשות, הורג ללא אבחנה ומפעיל את השיטות הרוסיות שיושמו בצ'צ'ניה.

נכון שמנגד ממשיך זרזיף העריקה מן הצבא הסורי, כשאתמול דווח על עריקת מפקד בכיר בחיל האוויר בשם קאסם סעד אל-דין, בנוסף לקבוצה של קצינים זוטרים, וגם הצבא הסורי החופשי מצלם את דגליו כשהם מונפים מעל מבנה צבאי ואף עוצר חיילים סוריים. אבל, אין ביכולתו של הצבא הזה להשבית את תנופתו של הצבא הסורי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב פרשנויות "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

על פי דיווחים של האופוזיציה, זוכה הצבא הסורי החופשי לסיוע בכסף מקטאר ומסעודיה והוא מצליח להבריח כלי נשק מלבנון - בה הוא מחזיק בסיס לוגיסטי. עם זאת, אין ברשותו כלי נשק כבדים שיכולים להשיב מלחמה דומה לצבא הסורי.

היעד של צבא סוריה כעת הוא לא רק להשיב לשליטתו את הפרברים והכפרים שנתפסו על ידי צבא סוריה החופשי ולמנוע התקוממות ממשית ברבעים של סוריה, אלא להתייחס אל הערים המורדות כאל שטח אויב שיש לכבוש במלואו. לצורך זה, כל האמצעים כשרים. זיכרון הטבח בעיר חמאה לפני שלושים שנה, בו נהרגו עשרות אלפי סורים, מהדהד בסוריה, הן בליבם של המפגינים והן בראשו של אסד הבן שעדיין לא הגיע לשיאו של אביו.
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 23
  למה ישראל לא עוזרת לעם הסורי

  כי אין לה ענין בדמוקרטיות ..ביבי ליברמן ש"ס =זה לא דמוקרטיה

 2. 22
  שאלה: האם יש מה לחשוש שסוריה מנצלת את התשומת לב העולמית לטבח כדי להעביר נשק ??וזה גם אולי מסביר את התמיכה האיראנית ...???
 3. 21
  אבל הבעיה התגובות בכל העולם מהציבור הערבי

  ראיתי בי כמה מקומות למשל אלערבייה אלג'זירה וכו'. לא מאשימים את רוסיה וסין להפך , מאשימים את ישראל. איך אתה רוצה שאני אגיב ! הם מאשימים אותנו תמיד , ולכן שתמשיך סוריה וסין להטיל ויטו. אפילו שאני נגד ההחלטה הזאת. אך שנאת הערבים כלפינו מאוד גברה , כי לא כפת להם הטבח הגיע 5000 אזרחים חפים מפשע , אך העיקר שלהם הם היהודים . לא יאומן אנשים בלי שכל לגמרי. מובארק אמר פעם כי הוא לא רוצה לעזוב את השלטון בגלל מצריים תיחרב , ובאמת צדק ! ....

 4. 20
  תראו איך הרוסים נלחמים כמו אריות מול כל העולם בעד בעלת הברית שלהם

  לישראל שנטשה את צד"ל יש המון מה ללמוד מההתנהגות הזו.

  1. צודק! הרוסים מבינים שהם יאבדו בסופו של יום את בן בריתם אסאד, אבל לטווח ארוך הם בונים את עצמם כפיאודל יציב ועקבי: לווסך שבגד בפיאודל שלו ניתן לסלוח, אך פיאודל שבגד בווסל שלו מאבד קרדיט לחלוטין: כך ישראל וצד"ל, כך ארה"ב ומובאראק - בושה וחרפה ובכיה לדורות
 5. 19
  סוריה ?

  הבעיה היא לא סוריה אלא רוסיה, סטלין הרג מיליוני רוסים והסורים הורגים באלפים, אז מה קרה? מי קרא תדר על סטלין? או פוטין? רק בכח הזרוע. איך אמר אסד? אל תדחפו אותי לקיר, אני עלול לעשות מעשים לא רצוניים, להתקיף את ישראל בטילים? יותר מזה,לערב את איזבללה! חמס! ואולי גם אירן שלא כל כך סביר? עושים חושבים מאזינים ולא מדברים!!! לסורים ולרוסים מותר להרוג אזרחים חפים מפשע, לנו אסור ??? כללי מלחמה שונים ומשונים בעולם ששונא יהודים ואת ישראל, בושה לעולם הנאור ובושה לאו״מ שמו״מ!!!!

  1. צ.ו. צודק מעכשיו צריך להרשות גם לישראל להרוג חפים מפשע. פשוט לא פייר שלא נותנים לנו לרצוח. גם אנחנו רוצים.

   מה, יהודים לא נהנים לראות דם של חפים מפשע נשפך?

 6. 18
  ל-10. אני כבר מחכה כמה שבועות לקרוא איזה כתבה של גדעון לוי בנידון, אולי הוא יגיד שהטבח באזרחים בסוריה זה באשמתנו, נורא מעניין מה הוא חושב בנידון.
 7. 17
  מרחץ דמים לשמו! העם הסורי האמיץ חייב לקום הכל כוחו על ארמון הנשיאות ולהניס את הרוצח השפל לכל העזאזל
 8. 16
  למה האו"ם קיים ??? אנחנו צריכים ללמוד מזה שהאו"ם לא נזעק לעזרה שצריך וביכלל אין(!!!) על מי לסמוך! רק על עצמנו/כוחנו !
 9. 15
  רק רוסיה מנהלת תעולם
 10. 14
  הטבח מעניין את העולם בדיוק כמו שהוא מעניין את התקשורת שלנו. בסוריה אי אפשר לזרוק רפש על ביבי. למרות שעם קצת תעוזה אפשר להפיל את הטבח בסוריה על ביבי, שזה קורה בגלל הכיבוש ובגלל שאין שלום.
 11. 13
  למה גדעון לוי שותק?
 12. 12
  ללמדנו שאם תהיה עוד שואה אין על מי לסמוך
  1. כך היה מאז ומעולם

   אין חדש תחת השמש

 13. 11
  פשוט נורא. ההיסטוריה חוזרת על עצמה כל יום ולא לומדים. לאף מדינה "נאורה" כנראה לא ממש אכפת שחיי אדם נשפכים ככה סתם בגלל אסד העריץ המגלומן. אותה התנהלות במלחמת העולם השנייה...
 14. 10
  תיקון קל, לא מדובר במעשה חסר תקדים בחומס .
 15. 9
  העולם שותק !תזכורת לכל מי שסומך על הקהילה הבינלאומית בפתרון סכסוכים .

  האיוולת המתמשכת בכל מה שקשור בהסתמכות על הקהילה הבינלאומית והאו"ם בכלל ובאיזורנו בפרט עולה לגבהים חשדים ! הציניות עוד יותר .הרי את למוברק קראו כל המתחסדים בעולם ללכת כשתחילו הפגנות ואת קדאפי טבחו מדינות נאטו מאינטרסים של נפט ...אבל אסד ?כולם מפחדים מהאיראנים ומהרוסים ...והרודן טבח אלפים כל שבוע ומה מבקשות ממנו מדינות העולם ? להעביר חלק מסמכויותו -ככה זה רשע וטב לו

 16. 8
  "ברחובות, בתים הרוסים - ופטפטת באו"ם". בדיוק מה שצפוי לנו אם לא

  נאמין ל"הבטחות" האירניות.

 17. 7
  בראל עזוב אותךמחומס. ליד חלמיש שבחבל בנימין, נפצעה צרפתיה מירי גז של צה"ל. זה חדשות.
 18. 6
  הליגה הערבית הליגה למניעת התערבות
 19. 5
  הנבואה של אסד
 20. 4
  ישראל מצפצפת על האו"ם כבר 60 שנה בעזרת ארה"ב

  עכשיו גם סוריה עושה את זה...

 21. 3
  הוכחה

  עוד הוכחה במיותרתו של המין האנושי עלי אדמות

 22. 2
  אין נפט, אין דאגות.
 23. 1
  אל לנו לשאוף להתערבות צבאית של האו"ם

  התערבות צבאית בעניינים פנימיים הרסניים ככל שיהיו (כדוגמת לוב) תגרום להטיית הכף לכיווון לא רצוי (כמו בלוב).. מן הראוי לעסוק בסנקציות בלבד, שם מדינות בודדות יכולות להטיל זאת, ללא התערבות האום (כמו באירן).
  אנו מעוניינים בהתערבות של האו"ם בענייינים פנימיים כשזה מתאים לנו, ודורשים מהם לעזוב אותנו לנפשנו כשזה לא מתאים.