הקשר בין מארגן המשט לעזה ללשכת אסד

על פי תכתובת שהדליף "אנונימוס" והגיעה לידי "הארץ", יועצת הנשיא הסורי התגייסה לסייע למשט באוקטובר 2010: "אני שמחה להשקיע זמן ואנרגיה"

מארגן של אחד המשטים לרצועת עזה ביקש סיוע מלשכתו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד כדי לאפשר את יציאתו מנמל לטקייה. הדברים נחשפו בתכתובת דואר אלקטרוני בין חבר הפרלמנט הבריטי לשעבר ג'ורג' גאלווי, שעומד בראש ארגון "ויוה פלסטינה" לבין בות'יינה שעבאן, יועצת התקשורת של אסד. התכתובת, שהגיע לידי "הארץ", הודלפה בעקבות התקפה של קבוצת ההאקרים "אנונימוס".

התקפת ההאקרים על שרת הדואר האלקטרוני של המשרד לענייני נשיאות בסוריה התרחשה בלילה שבין יום ראשון ליום שני. כ-78 תיבות דואר של יועצים ועוזרים בלשכת אסד נפרצו, חלקן די בקלות. הסיסמא שבה השתמשו חלק מהיועצים היתה "12345". מבין היועצים שהתכתבויות הדואר האלקטרוני שלהם נחשפו היו גם גורמים בכירים כמו השר לענייני הנשיאות, מנסור עזאם, ויועצת התקשורת שעבאן. הבוקר נחשפה תכתובת נוספת, מסמך ההכנה עבור הנשיא אסד לקראת הראיון שהעניק לעיתונאית ברברה וולטרס ב-7 בדצמבר 2011. 

גאלווי, שמזוהה עם השמאל הקיצוני בבריטניה, כיהן כחבר בפרלמנט הבריטי עד מאי 2010. בעבר הוא היה חבר במפלגת הלייבור, אך סולק ממנה ב-2003 בשל התקפותיו על יו"ר המפלגה, ראש הממשלה דאז טוני בלייר, והתנגדותו למלחמה בעיראק.

גאלווי מקיים קשרים הדוקים עם דיקטטורים וגורמים קיצוניים בעולם הערבי זה שנים רבות. בסוף שנות ה-90' הוא היה מקורב לנשיא עיראק סדאם חוסיין, למשטר אסד בסוריה, לחמאס בעזה ואפילו למשטר האיראני.

התכתובת המקורית. לחץ להגדלה
התכתובת המקורית. לחץ להגדלה

ביולי 2011, בעוד אסד טובח את בני עמו, התראיין גאלווי לרשת אל-מנאר ששייכת לחיזבאללה ושיבח את הנשיא הסורי. "אסד רוצה רפורמות ושינוי כדי לממש את שאיפותיהם של בני עמו", אמר בראיון שצוטט בסוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנא. "הם מנסים להפעיל לחץ על סוריה ועל הנשיא אסד בגלל הדברים הטובים שהוא עושה, כמו סיוע להתנגדות הפלסטינית והלבנונית וסירובו להיכנע לישראל".

בינואר 2009 הקים גאלווי את ארגון "ויוה פלסטינה" שהתחיל לארגן שיירות סיוע לרצועת עזה. שירות הביטחון הכללי מגדיר את הארגון כ"פרו-חמאסי" ומעריך כי פעילי "ויוה פלסטינה" מעורבים בהעברות כספים לחמאס.

גאלווי נחשב לפרסונה נון-גראטה בשורה של מדינות. במרץ 2009 מנעה קנדה את כניסתו לשטחה וקבעה כי ארגונו מסייע לחמאס, בין השאר באמצעות העברת כספים. בינואר 2010 הוא גורש ממצרים לאחר ביקור ברצועת עזה שבמהלכו פעילי ארגונו התעמתו עם חיילים מצרים במעבר רפיח, מה שהביא למותו של שוטר מצרי. מאז מסרבת מצרים לאפשר את כניסתו לעזה משטחה.

ב-11 באוגוסט 2010 פנה גאלווי ליועצת התקשורת של בשאר אל-אסד, בות'יינה שעבאן, שנחשבת לאחד הגורמים המקורבים ביותר לנשיא הסורי. בהודעת דואר אלקטרוני תחת הכותרת "חשוב, פרטי וסודי" ביקש גאלווי משעבאן סיוע בארגון שיירת הסיוע לעזה.

"אני כותב לך שוב כדי לבקש את שיתוף הפעולה של סוריה, אף שאני לא מטיל בו ספק לרגע. סוריה היא, כפי שאני אומר לעתים קרובות, המבצר האחרון של כבוד ערבי", ציין גאלווי. "השיירה יוצאת ב-18 בספטמבר מלונדון, קזבלנקה והמפרץ, ונרצה להפגש בלטקייה ולהפליג משם לאל-עריש".

אוהבים הדלפות? עשו לנו לייק בפייסבוק והישארו מעודכנים

גאלווי פירט את רשימת הארגונים שישתתפו במשט ובהם גם ארגון ה-IHH הטורקי שאירגן את המשט לעזה במאי 2010. "אנחנו מתכוונים שכלי הרכב והנוסעים יפליגו לאל-עריש על סיפון המאווי מרמרה, שכפי שאת יודעת נמצאת בבעלות ה-IHH", כתב. "אם הנשיא אסד וממשלתו יקבלו את ההצעה באופן עקרוני ייתכן שתוכלו למנות אנשים שאתם נוכל לתאם את הפרטים".

גאלווי עידכן את שעבאן כי שני הפעילים בארגונו שאחראים על המשט הם קווין אובנדון וזאהר ביראווי. לטענת שירות הביטחון הכללי, ביראווי הוא פעיל חמאס שמזוהה עם האחים המוסלמים. הוא מתגורר בבריטניה, עוסק בפעילות אנטי-ישראלית אינטנסיבית והיה מעורב בעבר בארגון שיירות ומשטים לרצועת עזה. אובנדון הוא פעיל שמאל קיצוני בריטי שהיה על סיפון ה"מאווי מרמרה" במשט לעזה במאי 2010.

אחרי שלושה ימים שלחה שעבאן אי-מייל לגאלווי שבו הביעה התלהבות מהרעיון. "לכבוד הוא לי להיות חלק מזה", כתבה. "...אתה תמצא שאני שמחה להשקיע זמן ואנרגיה כדי לעזור למטרה החשובה ביותר של המאה ה-21".

גאלווי השיב באי-מייל משלו. "ידעתי שאני יכול לסמוך עלייך ועל המדינה הערבית האחרונה במסע ההיסטורי הזה", כתב. "אבקש שגורמים רשמיים בדמשק ובלטקייה ייצרו איתנו קשר לפני הגעתנו לסוריה".

בסופו של דבר יצא המשט מנמל לטקייה ב-18 באוקטובר 2010, ללא המאווי מרמרה. הוא הגיע לאל-עריש כעבור שלושה ימים ומשם המשיך בשיירה יבשתית של עשרות כלי רכב ומאות פעילים לרצועת עזה. שירותי הביטחון המצריים אסרו בתחילה על כניסתם של גאלווי ועוד 16 פעילים לעזה , אך בסופו של דבר התאפשר לשיירה כולה להיכנס לרצועה לאחר מו"מ בין ממשלת מצרים לממשלת סוריה.

Read this article in English: Haaretz exclusive: Organizer of Gaza flotilla sought assistance from Assad's office

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 18
  שמאל קיצוני? סתם אנטישמי. תומך בכל מה ומי שנגד ישראל
 2. 17
  תגובה לפרשנויות למיניהן

  בחלק ניכר מן ההתייחסויות לכתבה ראיתי נסיונות לצמד בין המידע בידיעה (התקשרות בין ג'ורג' גלאווי ליועצת הסורית) לבין שלל גופים, עקרונות, ואידאולוגיות. למשל:
  - חיים (01) סבור שאנשי שמאל מעריצים דיקטטורים (אני דווקא חשבתי את ההפך), וסבור שהכתבה מוכיחה זו.
  - גבריאל (02) מוצא בדברים הוכחה שכל פעיל שמאל מסתיר אויבים לישראל. גבריאל - תנועת השמאל היא נרחבת ומכילה תחום נרחב מהקשת הפוליטית והעמדות, לצד זה או אחר. אף על פי כן, קשה לי למצוא הגדרה שמציבה את יוזמת המשט בעזה בתחום ה'שמאל הפוליטי'. אם כבר פעולה כוחנית שכזו הייתי קל יותר להניח במחנה הימין, רק של הצד שאתה מגדיר אויב, וראייתך הצרה מונעת ממך מלהבדיל בין שני גורמים שמביעים עמדה מנוגדת לשלך. השמאל הישראלי, אם לכך אתה מתכוון, גינה את הצורה בה ישראל הגיבה לאירוע, ולא שיבח את ההחלטה לקיים אותו למעט יוצאים מן הכלל.
  - 'אלה החברים זועבי' (09) טוען (או טוענת?) שישראל מאבדת את התמיכה העולמית משום שהיא איננה מעמידה למשפט חברי כנסת על סמך דעותיהם, דוגמת חנין זועבי, גם בהעדר ראיות כנגדם (נגיד שעל סמך תחושת בטן או משהו כזה, אם לא לקרוא לחיה בשמה). כלומר הדרך להשיב תמיכה עולמית בישראל תהיה להקצין את המגמה האנטי-דמוקרטית במערכת המשפט. גם כאן נעלם מעיני ההיקש הלוגי שמסייע באבחנתו של 'החברים זועבי'.
  - רינה (10) מאופקים, מבקשת לומר שהשמאלנים הם צבועים ורעים (כל השמאלנים, רינה? מה זה בדיוק שמאל רינה? אני בספק אם רינה הייתה מייצרת תשובות ראויה), ושקומוניזם ונאציזם הן בעצם מילים נרדפות. רינה, דיקטטורה היא המשתנה אותו את מנטרלת כשאת מנסה להסמיך בין שתי האידאולוגיות. אחרי שתביני את זה את מוזמנת לברר על היחס הבא - קומוניזם ⊃ קשת שמאל הפוליטי.

  לכם ולכל המגיבים ברוחכם אני רוצה לאמר - תנסו בבקשה להגיב את דעתכם, אחרי שביררתם מה עומד מאחוריה.
  לפעמים אנחנו מציגים עקרונות מסויימים כטריוויאליים ומובנים מאליהם, מבלי שטרחנו אי פעם לאמת את נכונות הטענות, ובסוגיות מוסריות כגון אלו שאנחנו עדים להן בפוליטיקה הישראלית, לדעתי מן הראוי שאזרח שמצביע בבחירות יעשה עם עצמו חשבון נפש, מה הם הערכים האוניברסליים בהם הוא דוגל, וכיצד הם מתרגמים לעמדות פוליטיות מוחשיות.
  פעמים רבות מדי יש לי התחושה שהמסר שנישא על גלי הטוקבקים, שהוא מעין ערבול התבטאויות של קהל הבוחרים בסופו של דבר, מעיד על כך שרוב הישראלים לא טרחו אפילו לבדוק למשל, מה המשמעות של הגדרתה של ישראל כמדינה 'יהודית ודמוקרטית', לא כי הם לא רואים בעייתיות בכך אלא כי לשאלה אין אפילו סיכוי לעלות בראשם. השפה שהם דוברים היא שפה שונה לחלוטין. לא ביקורתית, חד-גונית, מוכתבת. באמצעות השפה הזו הם יכולים להכליל את כל 'אויבי ישראל' למעין אסיפה גדולה של אנטישמים מרושעים הכוללת כל מוסלמי, שמאלני, אירופאי, או בעצם כל גורם שמציב תפיסת עולם שאינה דרה בכפיפה אחת עם ישראל הכובשת וה'בטוחה'. באותה שפה הם גם דוחים על הסף כל ביקורת על תפיסת העולם. מעין גדר ביטחון מחשבתית. איך מפילים את החומה?

  1. לכל מטבע

   את חושבת שאם תתפלפלי פה שעתיים זה יהפוך אותך לצודקת ? את בדיוק כמו אלו שאת כותבת נגדם- לא מסוגלת להבין את הטיעונים המגוחכים שאת יורה לכל עבר. רוצה לדעת איך מפילים את החומה ? פוקחים את העיניים. מפסיקים לרסס שיטנה על המדינה רק בגלל שמי שעומד בראשה לא מוצא חן בעיניך. לא מבקרים את ישראל על תגובה קשה כנגד מעשה לא לגיטימי כמו המשט ( הסגר על עזה לגיטימי על פי החוק הבינלאומי ) לא קוראים לגורמים חיצוניים להפעיל לחץ על המדינה שלך כאילו אנחנו סוריה או שבישראל שולט רודן שמדכא את עמו. זוכרים שבסופו של דבר אנחנו במילחמה עם הערבים ושהצד השני רחוק מלהיות תמים ומסכן כפי שנהוג להציג אותו , למעשה הצד השני לא עושה שום דבר לטובת קירוב השלום, כלום. מתבצר בעמדתו, דורש מחוות מישראל וקורא לעולם שיכפה הסדר.

 3. 16
  איפה הסיפור כאן? מה הפלא שסוריה נאותה לעזור, היא לא מתיימרת להיות חברה של ישראל.
  1. הסיפור כאן, גד, הוא שישראלים נטלו חלק בפעולה שתוכננה (ואולי מומנה?) בידי האוייב הסורי כדי לפגוע בישראל. הסיפור הוא שכל המעורבים במשטים אינם רק משת"פים של חמאס בכח, אלא משת"פים של סוריה בפועל. לא מצליח להבין עדיין? חזור לכיתה גימל.

   הסיפור כאן, גד, הוא שישראלים נטלו חלק בפעולה שתוכננה (ואולי מומנה?) בידי האוייב הסורי כדי לפגוע בישראל. הסיפור הוא שכל המעורבים במשטים אינם רק משת"פים של חמאס בכח, אלא משת"פים של סוריה בפועל. לא מצליח להבין עדיין? חזור לכיתה גימל.

 4. 15
  ממתי השב"כ עוקב אחרי אזרחים בריטיים על אדמת בריטניה?
 5. 14
  פעם ראשונה בהארץ,ידיעה כנגד השמאל !!! פעמי משיח .
 6. 13
  ג. לוי, ע. הס, י. שפירא וב. אסד - אמור לי מי חבריך
 7. 12
  לא מפתיע, אז יונתן שפירא ועמירה הס הן למעשה בובות של אסד?
 8. 11
  זו כבר הידיעה השנייה היום של ברק רביד שמגיעה זמן-מה אחרי שהבלוג של פוריין פוליסי פירסם אותה.

  הנה מה שהרגע קראתי בפוריין פוליסי:
  http://blog.foreignpolicy.com/posts/2012/02/06/george_galloway_flatters_assads_media_advisor

  ומוקדם יותר היום ברק רביד פרסם את הידיעה שמופיעה כאן:
  http://blog.foreignpolicy.com/posts/2012/02/06/syrians_troll_through_hacked_emails_of_bashars_presidential_aides

 9. 10
  השמאל הוא שיא הצביעות והרוע האנושי,הקומוניזים הוא דרגה אחת מתחת לנאציזם.נקודה.
  1. למה אין קשר בין תגובתך לכתבה? זו בעיה קבועה אצל הימין!
 10. 9
  מדינה שמפחדת לבדוק את האויב מבפנים מאבדת את התמיכה מבחוץ זועבי מעולם לא נחקרה על קשריה עם מנהיגי חמאס במשט , וכך נשארה קורבן תמים אוהבת שלום וצדק
 11. 8
  המונח "שמאל קיצוני" בכתבה ב"הארץ"? בטוח מישהו במערכת התרשל...
  1. סרברוס, לדעתי.
 12. 7
  מעניין מתי תיפרץ תיבת המייל של מר שטרית וחבריו:

  כבוד השר רוצה להקים מאגר ביומטרי בלתי ניתן לפריצה

 13. 6
  This is not news

  This is news? You don't like Galloway. We already know that.

 14. 5
  חייב להיות מייל יותר פיקנטי אצל יועצי אסד , עוד נשמע
 15. 4
  המיילים מופיעים בהתכתבות - אתם מוזמנים להתשמש בהם כאוות נפשכם!
 16. 3
  נדמה לי שסוריה היא אויב????

  http://hacohen.goop.co.il

 17. 2
  כשנוברים במעמקי השמאל, מתגלה עומק השאול

  לידיעתך פעיל יקר:
  מאחורי כל פעיל שמאל - אויב ישראל גדול

  1. כשנוברים במעמקי הימין - לא מתגלה כלום. אין. ריק.
 18. 1
  תופעה פסיכיאטרית מעניינת:-

  הערצתם של אנשי שמאל לטרוריסטים ודיקטטורים. סטאלין קרא להם: ״אידיוטים מועילים״.

  1. אתה בכלל מבין מה שקראת?
  2. הוא מבין בדיוק, גאלווי הוא שמאלני קיצוני מסקוטלנד שתומך בדיקטטורים.
  3. "תוהה" שמאלני שחצן שחושב בטעות שהמוח בצד שלו.

   מרבית התגובות השמאלניות כוללות שחצנות או דיבור מלוכלך אופייני. זה גם פרדוקס כמו זה שהביא המגיב הראשון.