ההשפעה הרוסית: אסד מטפל בחומס כמו פוטין בצ'צ'ניה

מלחמה במורדים, הפצצה, טבח, גירוש והשתלטות: השיטה הרוסית שהצליחה בגרוזני מיושמת כעת בסוריה. בהפגזה הכבדה היום נהרגו כ-70 בני אדם

סרטי הוידיאו המטלטלים שמעלים אזרחים סוריים לאינטרנט, הדיווחים שמספרים על הפצצות צפופות על רובעי מגורים בעיר חומס והתקפה בעיר הדרומית דרעא, מספר ההרוגים הרב - כרגע כ-70 בני אדם, בהם 20 פגים שמתו בגלל שהצבא הסורי ניתק את החשמל לרובע בו מצוי בית חולים - מעידים על האסטרטגיה של אסד פחות מיממה אחרי ביקורו בדמשק של שר החוץ הרוסי סרגיי לוורוב.

אחר הצהרים דווח כי מכונית ממולכדת התפוצצה בעיר חומס, וניתכו עליה הפגזות כבדות. בסך הכל נמנו 68 הרוגים בעיר עד השעה שלוש בצהרים. על פי דיווחים שמגיעים מהעיר נחרבו בה היום למעלה מ-20 בניינים. כתב הבי-בי-סי שנמצא כעת בפאתי חומס מדווח כי היא מופצצת מזה חמישה ימים ברציפות, וכי היום היתה ההפצצה הכבדה ביותר. הוא מדווח על חרושת של שמועות בעיר באשר להיקפי ההרס וההרג, ועל אווירה של היסטריה וייאוש.

נראה שאם יש משהו שאסד למד מן הניסיון הרוסי הוא סוג המלחמה שניהלה רוסיה בצ'צ'ניה: מערכה כוללת נגד מורדים, הפצצת ערים, טבח ללא אבחנה, גירוש אוכלוסיה ולבסוף השתלטות. זהו סוג הלחימה שמנהל עכשיו אסד נגד העיר חומס, עיר מפתח, השלישית בגודלה בסוריה שבה מתגוררים למעלה ממיליון ומאתיים אלף אזרחים, אשר ניצחון בה, להערכת המשטר הסורי, יחולל את התפנית שאותה רוצה הממשל להשיג.

אמנם גם בערים קטנות יותר, כמו אדלב ודרעא מתחוללים קרבות מקומיים, וכך גם בכפרים גדולים ובפרברים בקרבת דמשק, אבל השתלטות על חומס עשויה להשפיע על המשך המאבק בשאר חלקי המדינה. חומס מכותרת ונתונה בסגר קשה והמלחמה בה מתנהלת רובע אחרי רובע כאשר ברובעים באבא עאמר ואינשאאת זועקים התושבים לעזרה באמצעות רמקולי המסגדים.

חייל מכוחות המורדים באידליב, היוםאי–פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

הדיווחים מחומס מספרים לא רק על ירי של טנקים, מרגמות ורקטות, אלא על פחד לנוע ברחובות או להגיע למרפאה ולבית החולים. רשת החשמל והטלפונים מנותקת, קיים מחסור בתרופות ומוצרי מזון הולכים ואוזלים. אל מול ההתקפה הכוללת הזאת, צבא סוריה החופשי, שנשען על נשק קל, מקלעים וכמות קטנה של שריוניות, אינו יכול להשיב מלחמה של ממש, קל וחומר להשיג הכרעה. ללא סיוע צבאי מבחוץ, יכולים המפגינים לסמוך רק על נחישותם ועל מאמץ דיפלומטי שעד כה לא הצליח להשיג הפסקת אש

הלחץ והבדידות הדיפלומטיים, שכוללים את סגירת שגרירויותיהן של מדינות המפרץ הפרסי, של ארה"ב, בריטניה ספרד ובלגיה, גירוש שגרירי סוריה מאותן מדינות והמתקפה המילולית מפי אנקרה, וושינגטון ולונדון, אינם מרשימים את אסד - לפחות עד כה. גם הסנקציות שמתכוונות מדינות אירופה להטיל על סוריה, בהן הקפאת פעילותן עם הבנק המרכזי של סוריה ואיסור נחיתה של מטוסים סוריים בשטחן של מדינות אלה, אינו מנתק לחלוטין את סוריה מסביבתה. איראן, עיראק, רוסיה וסין משמשות עורף כלכלי ולוגיסטי למשטר, הצבא ממשיך לקבל את משכורותיו כסדרן, ותחמושת לא חסרה. המחסור בדלק בחלק מן הערים משפיע אמנם על אורח החיים ומשבית את כלי הרכב הפרטיים, אבל בחלקים רבים של המדינה החיים עדיין מתקיימים פחות או יותר כרגיל.

התחייבותו של אסד ללוורוב להביא להפסקת האלימות "מכל הצדדים" היא שפה נקייה לכך שהוא יביא תחילה לשקט מצד המפגינים ורק אחר כך ינצור את אש הצבא. אם לשפוט על פי הצהרותיו הפומביות של שר החוץ הרוסי, נראה שרוסיה מסכימה לאופן פעולה זה. מנגד, טורקיה יוזמת כינוס בינלאומי שיטפל במשבר הסורי, כאשר שר החוץ הטורקי, אהמט דבוטולו, יגיע היום לוושינגטון כדי לתאם עמדות, אך לכינוס זה לא תהיה משמעות ללא הסכמה לפעול בכוח נגד אסד.

כבר לפני שבועיים הציע שליט קטאר לשגר כוחות צבא ערביים לסוריה אבל הצעתו, כצפוי, נדחתה על יד חברות הליגה הערבית. ייתכן שככל שתתרחבנה התקפות צבא סוריה תחול תפנית בעמדה הערבית והליגה עשויה בסופו של דבר לדרוש התערבות כזאת. אז יצטרכו מדינות המערב, ובעיקר ארה"ב, להחליט האם הן מוכנות להתקפה עוקפת או"ם, לעימות מול רוסיה, שעלול להתפתח למערכה צבאית, ולכך שאיראן תצטרף גם היא למלחמה על ידי פתיחת חזית מקומית במפרץ הפרסי.

אל מול החששות הללו, ניצב שיקול חשוב אחר. התקפה זרה על סוריה עשויה להבהיר לאיראן שהמערב אינו נרתע מלתקוף את בת בריתה. מפגן כוח כזה יכול אמנם לעודד את איראן לתגובה צבאית, אבל הוא גם עשוי לדחוף אותה לשקול את צעדיה בכל הנוגע לפיתוח הגרעין. יש כבר מי שסבור שהתקפה על סוריה למען זכויות אדם עשויה למנוע מלחמה נגד איראן למען בלימת תכנית הגרעין שלה.
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 21
  סוריה

  כוחות המתנגדים חייבים להתאחד לגוף אחד, לקול אחד שישמע מאוחד לעולם הנאור, לא רוצים לחזור על הטעות של לוב. אחרת יהיה מרחץ דמים עכוב בדם בין העדות והכתות השונות בםוריה. ,תנו להם נשק להלחם על עתידם, עזרו להם להשתחרר מעול הצורר, הם כבר יודעים שהעזרה לא תבוא מרוסיה או סין. רק המערב יגרום לכריסת השלטון הנוכחי!!
  האויב של אויבי יכול ליהיות חברי? אולי?

 2. 20
  עוד נתגעגע לאסד

  עשרות שנות שקט לאורך הגבול הארוך מאד עם סוריה אינן דבר פשוט...
  חכו לכנופיות האחים המוסלמים שימטירו עלינו קאסמים וגראדים מסוריה - ראה תקדים עזה ומצרים המוסלמית.
  אסד לפחות "חילוני"...

 3. 19
  למה ישראל שותקת.

  צבא סוריה בהוראת אסאד מבצע טבח בחומס. כולם רואים ויודעים.
  ומדינת היהודים שותקת. לישראל יש אינטרס להפסיק את הטבח הזה. ולהביא להפלת שילטון-מיעוט-חסר-כל-מעצורים של אסאד. זה הזמן להפסיק את הטבח על ידי מהלך צבאי של ישראל. ועל הדרך גם לחסל את מאגרי הטילים של אסאד. אמריקה תדע לתגמל אותנו על זה.

 4. 18
  אז על סמך מה לכל הרוחות מסתמך השר-הפרשן-בטלן ברק כשהוא קובע שאסד ייפול?
 5. 17
  אסד נלחם על חייו ועל חיי עמו העלאווי - מה להם ול"סוריה"... התערבות צבאית תביא לרציחתו (כמו בלוב) ולתחילת מלחמת אזרחים מחרידה, בה מספרי ההרוגים הנוכחיים ייראו כחלום רחוק. מה הפתרון? אין פתרון. נשיא ארה"ב הפירומן דרס בעקבו מדיניות בת שני דורות בה חיזק המערב שליטים ערביים לאומניים בנסיון לבלום את השבטיות האיסלמיסטית.... התוצאה היא אסון ערבי, לא אביב. עזבו את אסד לנפשו. מיגורו יביא לתוצאה גרועה יותר. פוטין צודק. אובמה (כרגיל) טועה. דמוקרטיה? לא אצל הערבים. לא בדור הזה. מי עדיפה? מצרים של מובראק או איראן של חומייני?

  אסד נלחם על חייו ועל חיי עמו העלאווי - מה להם ול"סוריה"... התערבות צבאית תביא לרציחתו (כמו בלוב) ולתחילת מלחמת אזרחים מחרידה, בה מספרי ההרוגים הנוכחיים ייראו כחלום רחוק. מה הפתרון? אין פתרון. נשיא ארה"ב הפירומן דרס בעקבו מדיניות בת שני דורות בה חיזק המערב שליטים ערביים לאומניים בנסיון לבלום את השבטיות האיסלמיסטית.... התוצאה היא אסון ערבי, לא אביב. עזבו את אסד לנפשו. מיגורו יביא לתוצאה גרועה יותר. פוטין צודק. אובמה (כרגיל) טועה. דמוקרטיה? לא אצל הערבים. לא בדור הזה. מי עדיפה? מצרים של מובראק או איראן של חומייני?

 6. 16
  סוריה כבר משנות ה60 היא בית ספר לטרור ויש לה את הכלים להתמודד כנגדו
 7. 15
  חלק מתהליך השלום....:

  לפני פחות משנה קלינטון וכל ממשל אובאמה ראו באסד חלק מתהליך השלום.מתחילים להתפכח ? השאלה מתי יתפכחן מאבו מאזן.אולי זה יקרה כשביבי יעשה לו את תרגיל אולמרט,אבו מאזן שוב יבריז ויחשף שמאחורי המסכה הוא חאלד משעל.

 8. 14
  אסד ישרוד.
 9. 13
  מ

  ככל שהבלגן בסוריה התמשך והתארך זה יועיל לישראל וזה העיקר

 10. 12
  לאסור על מטוסים סורים לנחות, להקפיא כל עסקה כספית עם המשטר, עד שייחנק!
 11. 11
  וליברמן ; מרוב התפעמות כמעט נעתקו המלים מפיו-'אמרתי לכם שפוטין חבר בנפש,כשהוא תומך הוא תומך עד שנגמרות כל הנפשות,גם אם אצלנו יהיה כך הוא יתמוך(באיזה דיקטטור בדיוק ?..).חומר למחשבה לכל מעריצ ליברמן(ופוטין)
 12. 10
  אה? כמו פוטין בציצינה? אולי כמו ישראל בעזה ובלבנון וכמו הגברת האמריקאית בעירק, אפגניסטן, סומליה....
  1. חוסר האינטליגנציה כאן די מופגן. חבל לבזבז זמן ולהעמיד את הנ"ל על טעותו.
 13. 9
  "בלי בג"צ ובלי בצלם" נלחם אסאד על חייו,אין לו ברירה,המנוף הגבוה בעיר מחכה לו עם מתנדבים רבים לענוב את החבל על צווארו.כל ויתור מצידו יחסל אותו ורבים מאד מתומכיו ובני עדתו.
  1. זה נכון, חיה פצועה נלחם באכזריות רבה יותר משליט אהוב של ימי שלום. אבל החבל המתהדק מגיע גם מגיע לאסד הרוצח, ואין להצר על גורלו.
 14. 8
  פרשנות יפה, רק שאפשר למחוק מהראש רעיון שצבאות ערב יתאחדו ליותר ממצעד חגיגי

  הם מסוגלים להתאחד אם חיילים אמריקאים ובריטים ושאר המערב ילחמו והם יהיו אי שם ברקע כמו בעירק בסיבוב הראשון.

 15. 7
  וכמו שישראל טיפלה בעזה בעופרת יצוקה
  1. אין גבול לשינאה העצמית ולטיפשות. ישראל נלחמה באויב שתקף את אזרחיה בטילים. אסד שוחט את עמו שלו. הבנת את זה, מתוק?
  2. הוא מבין היטב, אך מתענג על השינאה הפתולוגית שלו לישראל.
 16. 6
  רוסיה נכשלה במלחמת צ'צ'ניה הראשונה, וגם אסד נועד להיכשל במלחמה בבני עמו
 17. 5
  שר החוץ הרוסי בו לאסד ללמדו איך לחסל את המורדים: יותר כח, יותר אכזריות - יותר טוב.... הם ודאי לא מעוניינים שאסד יפול, הכל כאן זה ביזנס.
 18. 4
  בתשע שנות לחימת ארה"ב בעיראק נהרגו כ-100,000 עיראקים...אז מה הם מטיפים מוסר לאסד?
  1. אובמה יצא מעיראק והתנגד מראש לפלישה ההיא, הוא לא אמור להיות עקבי עם בוש...
  2. עוד שטות חסרת בסיס אינטליגנטי.
 19. 3
  גם בגלל דוקטרוינה צבאית רוסית היה כדאי לאסד לקנות נשק מרוסיה

  מה יקרה ויפול לחובות של מיליארדים שישיר אסד לפוטין

 20. 2
  אסד מתווה את הדרך לטיפול באינתיאדה השלישית-והלקח מצ'צ'ניה או צפון קוריאה הוא שמול מדינה גרעינית אף אחד לא פועל צבאית.

  לישראל יש היום הזדמנות פז להגיע להסכם עם אסד והחיזבללה, דברי נסראללה מאתמול שלא בטוח שיפעל אם ישראל תתקוף את מתקני הגרעין האיראנים מוכיחים שהוא מתחיל להבין שאם אסד יפול, האחים המוסלמים שישתלטו על סוריה בברכתו של אובמה, יהיו עוינים כלפיו לא פחות מאשר לישראל-ומכאן הזדמנות פז לשיתוף פעולה מבוסס על אינטרסים משותפים נגד אויב משותף.

 21. 1
  הלחץ היחיד שהמערב מפעיל הוא הלחץ על המיקרופון. והוא יודע למה: מערך ההגנה האווירית של סוריה - מהמשובחים בעולם. הניחו לסרקוזי להצטלם עם שליט - בשחרור מחבלים רוצחים הוא מצטיין שכבה.
  1. ולכן לחיל האויר הישראלי היתה בעיה קשה לתקוף את הכור ב-2007, נכון?
  2. ולכן היתה לחיל האויר הישראלי בעיה קשה במיוחד לתקוף את הכור בדיר א-זור ב-2007, נכון?
  3. לא בגלל זה

   "יש כבר מי שסבור שהתקפה על סוריה למען זכויות אדם עשויה למנוע מלחמה נגד איראן למען בלימת תכנית הגרעין שלה."