הטבח בחומס

כ-140 הרוגים בהפגזה היום; האופוזיציה: אסד נערך לשימוש בנשק כימי

על פי גורמים המתנגדים לשלטון, צבא סוריה ריכז מצבור של נשק כימי בבית ספר בעיר; ראש ממשלת בריטניה: המצב מחריד, להגיב באופן הקשה ביותר

גורמי אופוזיציה בחומס מזהירים היום (חמישי) מפני אפשרות שצבא סוריה ישתמש בנשק כימי נגד המפגינים. בהודעות שעברו היום ברשתות החברתיות מסרו פעילים כי קיבלו דיווחים על כך שצבא סוריה חילק מסכות אב"כ לחייליו במחסומים וכי מצבור רימונים ופצצות מרגמה שמכילים חומרי לחימה כימיים רוכזו באחד מבתי הספר בחומס.

אם אמנם יתחיל הצבא הסורי להשתמש בנשק כימי נגד אזרחים תהיה בכך עילה מספקת להתערבות צבאית חיצונית. על פי אחד האתרים משגר צבא סוריה חטיבה משוריינת לעיר זבדאני, שנכבשה לפני כעשרה ימים על ידי צבא סוריה החופשי ונראה כי בכוונתו לכבוש את העיר במהלך היומיים הקרובים. על פי הדיווחים נהרגו יותר מ-140 בני אדם בהפגזות היום על שכונות מאוכלסות.

עומר חומסי, פעיל אופוזיציה משכונת באבא עומאר סיפר לסוכנות הידיעות ד-פ-א כי "לפחות 40 בני אדם מתו בהפגזה שהחלה עם שחר. הגופות של רובם היו כה שרופות שאי אפשר היה לזהותן", אמר. עשרה בני אדם נוספים נהרגו באזור זבאדני, סמוך לבירה דמשק, בעוד שישה נהרגו בפאתי העיר.

הלוויות באידליב, היוםאי–פי

גורמי אופוזיציה מדווחים כי ביומיים שחלפו הגביר הצבא הסורי את התקפותיו על הערים חומס, אדליב ודרעא באופן חסר תקדים, כשהוא פוגע בבתי חולים ובמרפאות, עוצר רופאים שמטפלים בהתנדבות בחולים, ובין היתר נעצר ד"ר ראלב אל-רנתיסי, בן אחיו של עבד אל-עזיז אל-רנתיסי, בכיר החמאס שחוסל על ידי ישראל בעזה.

במקביל פנה מפקד הצבא הסורי החופשי, הגנרל ריאד אל-אסעד, בקריאה פומבית לסיוע בנשק, תחמושת וציוד רפואי. אולם בינתיים ממשיכים מנהיגי מדינות ערב וטורקיה לבחון אפשרות לסיים את המשבר בדרכים דיפלומטיות, כאשר מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, הציע למזכ"ל האו"ם לשגר משלחת משותפת, ערבית ובינלאומית, לפיקוח על הנעשה בסוריה. שרי החוץ של המדינות הליגה הערבית צפויים להתכנס בשבת בריאד כדי להחליט על המשך צעדיהם, אולם נראה עתה כי ללא התערבות צבאית ספק אם אפשר יהיה להביא להפלת משטרו של אסד.

היום קראו מפקדים בצבא הסורי החופשי לאזרחי הערים המופצצות שלא לצאת להפגנות ולא לסכן את חייהם שלא לצורך. "זמן ההפגנות חלף ועכשיו יש לתת לצבא הסורי החופשי לפעול" נאמר בהודעות שהופצו ברשתות החברתיות. אולם לצד קריאה זו מגיעים דיווחים על כך שבעיר חלב, השניה בגודלה במדינה ואשר עד כה לא השתתפה במרי, מתחילים אזרחים להפגין בחלק מן הרבעים וכי מתרבים הקולות בעיר אשר קוראים להצטרף לתנועת המרי הארצית. אם חלב תצטרף למרי, היא תציב אתגר צבאי ופוליטי קשה במיוחד לצבא סוריה שכן היא עשויה לגרור אחריה גם את דמשק.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

במקביל להמשך האלימות בסוריה, החריפו היום גרמניה ובריטניה את התבטאויותיהן בנוגע לנעשה במדינה. שר החוץ הגרמני, גידו וסטרוולה, הודיע כי מדינתו גירשה היום ארבעה דיפלומטים סורים משטחה. נאג'י טיארה, מארגון האופוזיציה הסורי הלאומי, הגיב להחלטה ואמר: "אנחנו מברכים על הצעד, וקוראים לכל המדינות האחרות לקחת דוגמה מממשלת גרמניה".

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון תקף בחריפות את המשטר הסורי במסיבת עיתונאים שקיים בשטוקהולם, בירת שוודיה. "ברור שמה שאנו רואים דרך מסכי הטלוויזיה לא מקובל באופן מוחלט", אמר קמרון והוסיף כי "מחריד לראות את החורבן בחומס. די ברור כי המשטר נחוש להמשיך להרוג, לרצוח ולפגוע באזרחיו". קמרון הוסיף כי יש צורך "לנקוט בתגובה הקשה ביותר שאנו יכולים".

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, שערך בלילה ישיבה עם שגרירי מועצת הביטחון גינה פעם נוספת את הווטו שהטילו רוסיה וסין על החלטת הגינוי לסוריה, והגדירו אותו כ"מהלך שיש להצטער עליו עמוקות". לדבריו, "הכשלת הצעת ההחלטה היא אסון נורא לעם הסורי והווטו עודד את הממשלה בסוריה להגביר את המלחמה נגד אזרחיה".

המזכ"ל, ששוחח עם עיתונאים לאחר הישיבה במועצת הביטחון אמר: "אלפים נהרגו בדם קר (..) ואני חושש מאוד כי הברוטאליות שאנו עדים לה בחומס - כאשר נשק כבד מופעל נגד שכונות בעיר המאוכלסות באזרחים - הן בשורה עצובה לכך שהגרוע ביותר עוד יבוא. כמה צריכים עוד למות כדי לעצור את ההידרדרות המסוכנת למלחמת אזרחים?", אמר.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 37
  syria

  how it's possible the world keeps mouth shot

 2. 36
  מדינות ערב צריכות להחרים מוצרים מרוסיה וסין -ומיד
 3. 35
  כן נורא

  למס.19
  הינך מוזמן לאולפן לעברית ,עד אז למד נא " אם" ולא אים, "כמה" ולא קמה
  לגופו של ענין ,נעיר לך שלכל בן אנוש אבא ואמא וכאשר בניהם נהרגים אז זה כן נורא גם אם הם שיעים סונים ואחרים כמוך,מוטב איפוא שבעתיד תחשוב פעמיים לפני שתמשיך לבייש אותנו בפני כולי עלמא,

  1. צריך לאחל הצלחה לשני הצדדים. מי ייתן וייתישו אחד את השני עד שלא יוכלו לקום עוד הרבה זמן, בפרט שדוברי 'צבא סוריה החופשית' הודיעו כי אחרי סילוקו של אסד הם יהיו יותר חזקים להתמודד נגד היהוד
 4. 34
  שעת המבחן של נאורי העולם

  הטבח בסוריה שגבה ,עד כה,כעשרת אלפים קורבנות יש בו די הצדקה מוסרית וחובה הומנית להתערבות של ארה"ב +המערב +הליגה הערבית נוסח ההתערבות של ארה"ב תחילה ונא"טו לאחר מכן בלוב על אפה ועל חמתה של רוסיה ,
  אם לא יפעלו עתה ויניחו לרוצח בן רוצח בשאר ה "עלוי, להמשיך בטבח הסונים ההיסטוריה לא תסלח לאף אד מאיתנו .
  שעת המבחן של המדינות הנ"ל הגיעה להוכיח שעדיין לא כלו צדיקים בסדום -ארם,
  ההיסטוריה לאתשכח ולא תסלח גם לתושבי חלב ודמשק ההידוניסטים המעדיפים להסתכל ולא לראות מה קורה לאחיהם בכלל ובחומס בפרט,
  בשם משפחות אלפי הקורבנות אנו שואלים : עד מתי אלוהים ,עד מתי רשעים יעלוזו ועיני הצדיקים יזילו דמעה,

 5. 33
  1 כל הכבוד!!!!!!
 6. 32
  הנה אום שמום!!! אום ללא שיניים פחחח
 7. 31
  יש המון סונים וגם הרבה שיעים


  לא אסון גדול אים יהיו קמה אלפים פחות

 8. 30
  ישלחו עוד פקחים כדי לפקח על ההרג. יופי טופי!!!

  לא צריך הרבה התערבות מבחוץ, טיל מדוייק אחד על מקום המצאו של אסד יחסל אותו ואז יסתיים ההרג מיידית.
  האמריקאים יודעים בודאות היכן נמצא אסד בכול רגע, זה רק לקחת החלטה נבונה ומשתמעת מהמצב. לאחר שישלח לבתולות המחכות לו, אין ספק שאף אחד על כדור הארץ ירצה לנקום את דמו הטמא. ארה"ב לא לוקחת שום סכון בהדברת השרץ אבל יש לנו את אובמה חסר המעוף ובעיקר חסר הביצים!!!

 9. 29
  די להרג תושבים ! די לשחיתות התאגידים ! קומו אנשים קומו יא כבשים

  אין הצדקה , אין מחילה , אין הסכמה לדרך שבה 'מנהיגי העולם' טובחים בנו. אתם פושעים כולכם. הלו !

 10. 28
  זה מספר חודשים כולם מפחדים ואומרים הידרדרות מסוכנת בכיוון מלחמת אזרחים, ואף אחד לא מעז לומר את מה שקורה בפועל: זו מלחמת אזרחים
 11. 27
  הכל בשם "אללה וואכבאר" והנביא מוחמד שליח האל...או שה"שיטאן" צוחק על בהמיות האדם..
 12. 26
  עזבו אותכם מהשטויות האלו .מה עם הצרפתיה שניפגעה מרימון הגז? מתי מועצת הביטחון תדון בגינוי ישראל בענין?
 13. 25
  אסור לתת למגינה הזו להפסק. תענוג אמיתי לראות את האביב הערבי במייטבו...

  התענוג הגדול יותר הוא שתיקתם של ערביי ישראל ובמיוחד של הח"כ הערבים . גב' זובי השתתקה . הם רק יודעים להתגולל על ישראל.
  אגב אם האביב הערבי נראה כפי שהוא מעניין איך יראה החורף הערבי...

 14. 24
  פוטין יותר גרוע מסטלין.הוא פושע שמתנהג לעמו באותה הצורה שאסד עושה.
 15. 23
  זה באמת לא דומה למצב בעזה - שם חיילים ישראלים כן ירו פצצות כימיות על אזרחים - אסד עוד לא עשה את זה.
  1. איזה כיף אנחנו הכי רעים ביקום!! אנחנו הכי רשעים!! להרוג את כולנו!!
  2. cimichal warfare

   you are so wrong - we may have a strong army and many different ammunition - but one thing we don't have is chemical!!!!

   so stop your bullshit

  3. נו - אתה בטח סומך על זה שאף אחד לא יברר את הIP שלך, יתבע אותך על הוצאת דיבה - שהרי דבריך הם עלילת דם שרק טינופת מהזן המבחיל ביותר מסוגל לפלוט מלועו המבאיש - ויביא את הוריך לפשיטת רגל... 300 אלף ש"ח בלי הוכחת נזק. זוכר? חושב שזה מצחיק? שזה לא יכול לקרות? גם המטומטם ההוא בניו זילנד עם השיתוף קבצים שלו חשב ככה עד השבוע שעבר, בו תפסו אותו האף בי איי... שקשק, חבוב.

   נו - אתה בטח סומך על זה שאף אחד לא יברר את הIP שלך, יתבע אותך על הוצאת דיבה - שהרי דבריך הם עלילת דם שרק טינופת מהזן המבחיל ביותר מסוגל לפלוט מלועו המבאיש - ויביא את הוריך לפשיטת רגל... 300 אלף ש"ח בלי הוכחת נזק. זוכר? חושב שזה מצחיק? שזה לא יכול לקרות? גם המטומטם ההוא בניו זילנד עם השיתוף קבצים שלו חשב ככה עד השבוע שעבר, בו תפסו אותו האף בי איי... שקשק, חבוב.

 16. 22
  לא קונה. הרעשה ארטילרית במשך יומיים של מטרות אזרחיות רכות, גורמת לאלפי הרוגים רבים - לא 127. אסאד רוצח, אבל הדיווח שיקרי: או שבוצע ירי הרתעתי קל ולא הרעשה כבדה, או שיש אלפי הרוגים רבים
  1. it does not mater he kills people

   As long as you are not there you should not criticize the source

 17. 21
  לא מזיז לנו, אותנו רק מעניין סבלת הפלסטינים המסכנים כול השאר יכולים לעשות מה שבא להם
 18. 20
  תזכירו לי מי הפציץ את עזה ולמה? אולי בשל מחאתם הקולנית של הפליטים (כבר למעלה מ60 שנה) מבאר שבע ואשקלון ושדוד
  1. הלו פלוץ

   אתה באמת מאמין בפליטות של 60 שנה? גם אחרי שנתנו להם את האפשרות להיות אחראים לגורלם. במקום להוביל להתפתחות הם המשיכו בפעולות טרור, שאותם אתה מכנה "מחאה", עוד לא ראיתי מחאה שמורכבת מקאסמים וטילי גראד והמשך קריאה לחיסולה של מדינת ישראל.
   כאשר חוזרים ואומרים הרבה מאד פעמים שרוצים להרוג אותך אז תתחיל להאמין.
   בנוסף אני רוצה להזכיר לך שלפני 60 שנה גם הרבה מאוד יהודים היו פליטים ובכל זאת כל האודים העשנים האלה החליטו לא להישאר בסטטוס הזה ומצאו את הדרך לשוב ולהיות בני אדם נורמליים, מי בישראל ומי במקום אחר בעולם (לא כולם הגיעו לישראל).
   זה אומר, שאילו המנהיגות הערבית היתה מעוניינת לשנות את חייהם של הפליטים היה לה את כל האמצעים כולל כסף רב לבצע אתזה הם פשוט לא רצו, הפליטות שלהם היא פוליטית.

 19. 19
  למספר 3

  תתביש לך ילדים נהגרים שאלוהים יתנקם להם

 20. 18
  בגין הלך לעולמו אבל השטויות שאמר חיות ובועטות.אנחנו לבנטינים כמו שכננו.

  בגין הלך לעולמו אבל השטויות שאמר חיות ובועטות.אנחנו לבנטינים כמו שכננו.

 21. 17
  בהצלחה
 22. 16
  מנחם בגין בזבז הזדמנות לשתוק

  מנחם בגין בזבז הזדמנות לשתוק

 23. 15
  למה ארה"ב לא פועלת

  הרי היא יכולה בקלי קלות לשלוח לשם כמה מטוסים ומסוקים שיפסיקו מיידית את הטבח הנורא.
  ארה"ב מדברת, אומרת לא נרשה לא נסכים, בשורה התחתונה הם מחרישים.
  כמו בשואה, כמו בצפון קוריאה, כמו בפקיסטן, הם תמיד מדברים הרבה ועושים מעט ומאוחר.
  אח"כ הם מצפים שנסמוך עליהם, נתאפק נמתין נחכה בסבלנות.
  אסור לסמוך עליהם!

  1. ארה"ב לא משתוקקת להתעמת עם רוסיה

   סוריה מאז ומתמיד הייתה הבסיס הצבאי של בריה"מ ולאחר מכן של רוסיה באגן הים התיכון. הרוסים השקיעו סכומי עתק בבניית הבסיס הימי שלהם בטרטוס ולא "שכחו" את פמגוסטה ולטקיה. על ההשקעות האדירות בצבאה של סוריה ובכלכלתה אין צורך להכביר מלים וע"כ קיימת חלוקת עבודה (שליטה): ארה"ב לא תוחבת את חוטמה בסוריה והרוסים נמנעים מלהתקרב לישראל.
   מקווה שעלה בידי לנמק את דבר אי- התערבותה של ארה"ב במתרחש בסוריה.

  2. פמאגוסטה היא בקפריסין.ואין לזה כל קשר עים סוריה. לרוסים אין דריסת רגל בפאמגוסטה. מאיין האינפורמציה שלך.
 24. 14
  לא נותר לנו אלא - דברי מנחם בגין - לאחל הצלחה לשני הצדדים שם...
  1. אני מתבייש לחיות במדינה עם אנשים כמוך
 25. 13
  איפה העולם? מה יהיו התירוצים שלכם הפעם?
  1. מה העולם צריך לעשות?
  2. ....כמו בעולם הערבי, הפחד מוואקום שילטוני והשתלטות האיסלמיזם, באין אלטרנטיבה אופוזיציונית מאורגנת.... טרגדיה כפולה.
 26. 12
  זה הכלתעמולה, זה מצחיק שאנשים מאמינים לכל השקרים הללו

  אינטרנט הוא מקום גדול, אתם יכולים לחפש מידע יותר אמין בעצמכם זה יקח 5 דקות מזמנכם.

 27. 11
  דיוק כמו עם סדאם וקדאפי- המערב משקר במצח נחושה כדי להשתלט מחדש על המזרח התיכון....
 28. 10
  הצדקה להתערבות צבאית

  אז נשק כימי זה סיבה להתערבות צבאית ונשק קונבנציונאלי לא? הסטנדרטים בעולם ברורים להחריד

 29. 9
  מניין ה''אופוזיציה'' יודעת מה יעשה בשטח בקרוב? אולי הם אלה שיש להם נשק כימי (מעניין מהיכן?)...
 30. 8
  יותר גרוע מהמשטר בארהב או במדינות אירופה הנאורות

  או אפילו מישראל שלנו.
  מדינה שרואה חיסול שיטתי של אזרחים ולא מתערבת היא לא טובה יותר מהשלטון שרוצח באנשים.
  כמדינה כיהודית איבדנו את המצפון,מצידנו שייבנו תאי גאזים מעבר לגדר ,העיקר שלא יפגעו בנו.
  הפכנו לאפסים.

 31. 7
  ה''אופוזיציה'' אמרה? מישהו בדק את האמת? לא. האמת לא חשובה לתקשורת.
 32. 6
  העולם וישראל חייבים לעזור - אין ברירה , צריך לחסל את אסד ובכיריו בבליץ
 33. 5
  אוי נו באמת

  כאילו שיש הבדל בין דיקטטור שטובח בבני עמו עם נשק כימי לבין כזה שמשתמש בנשק קונבנציונאלי. האנושות חייבת להתערב.
  הווטו שהסינים והרוסים הטילו מהווה בושה אמיתית למועצת הביטחון של האו"ם. כאשר אוכלוסיה אזרחית נרצחת אין מקום להפגנות כח בין מעצמות. כנראה די קשה להם שם מצד אחד להגביל את זכויות האדם וחופש הביטוי במדינות שלהם ומצד שני לתמוך בבני עמים אחרים לזכות בחופש והגנה מהשליטים שלהם.

 34. 4
  אם כך נראה אביב במדינה ערבית-איך ייראה החורף ?!

  ניתן ללמוד כאן על קצה המזלג על הסוגיה המציקה-מדוע לא התערבו כוחות ברית במלה"ע ה-2 כשידעו על מעשי הזוועה המתבצעים על בסיס יומיומי במחנות.
  ולא שאני משווה בין הרוע התהומי שבא לידי ביטוי בשואה ובמלחמה ההיא-אבל העיקרון דומה.מדינות "נאורות" יכולות בהחלט לעמוד מהצד ולדעת על מעשי הזוועה ולא להתערב.
  תירוצים תמיד יהיו.נשמע אותם מעל כל במה ומכל מיקרופון,אפילו ללא עזרת הטלפרומטר.

 35. 3
  העולם שותק!

  וזה יותר רועש מתמיד. למה ישראל (שהיא לא מלאך ובכל זאת) היא תמיד השעיר לעזאזל אבל אסד (קדאפי, חוסיין, אחמידיניג'אד וכו') יכולים לטבוח כמה שבא להם.

  1. מפני שזה כמו במצריים שלפני כיפור: מאבק שליטה בין רוסיה לארהב
  2. כל הכתבה היא רשימה של גינויים מצד העולם כולו - מלבד רוסיה (החברים של עיווט) וסין.

   אז למה כמו כל ימני אתה מתחיל להתכיין "געוואלד! כולם אנטישמים!".
   והכי מגוחך: לאחר שהמערב יצליח להעיף את אסאד, הרי כל הימין יבכה שהיה יותר טוב איתו, ומה פתאום אובאמה המוסלמי תומך בהמונים הסורים שונאי ישראל, נכון?

 36. 2
  ברבים
  1. ביחיד.
 37. 1
  המשטר הסורי הוא משטר אפל, רשע ומרושע, כמו כמה משטרים מנוולים אחרים בעולם ותומכיהם. כל הניסיונות לקפוץ על העגלה ולהשוות את פשעי סוריה לישראל ו"פשעיה" בעזה -- הם חסרי בסיס, עובדתי, אינטליגנטי ובמיוחד מוסרי. די, מספיק עם זה. משעמם לכם?
  1. תקרא טוב: "על פי גורמים המתנגדים לשלטון...." מה באמת קורה שם רק אלוהים יודע

   תקרא טוב: "על פי גורמים המתנגדים לשלטון...." מה באמת קורה שם רק אלוהים יודע

  2. המישטר הסורי הוא ליגיטימי יותר מהמשיטר פשיסטי שלכם,ישראל עומדת מאחורי הכול.
  3. היות וישראל אינה מוזכרת בכתבה כלל והתגובה שלך היא הטוקבק הראשון, אני תוהה למי אתה בדיוק מפנה שאת השאלה שלך

   סתם "מקדים תרופה למכה"?

  4. לא הבנתי על מה אתה מתלהם
  5. צודק במעה עכוז. קול הקבוט. ישר קוח.
  6. אף אחד לא השווה

   ואם כן, הוא לא שווה התייחסות...