באופוזיציה הסורית מביעים תמיכה בחיזבאללה

הנחת העבודה הישראלית לפיה נפילת אסד פירושה ניתוק היחסים בין סוריה לבין איראן או חיזבאללה, איננה משקפת את דעתם של בכירי האופוזיציה

"חיזבאללה איננו האויב שלנו, להיפך. התמיכה הגדולה ביותר בעולם הערבי לחיזבאללה היתה בקרב הסורים משום שהוא ביצע מעשה אציל כאשר עמד נגד ישראל ובלם את ההתקפה הישראלית. אבל היום האנשים חושדים בחיזבאללה משום שהוא נקט עמדת תמיכה ברורה במשטר אשר נוקט בכל אמצעי האלימות נגד האזרחים", כך הבהיר ד"ר בורהאן רליון, ראש המועצה הלאומית הסורית, ארגון האופוזיציה הגדול ביותר, את עמדת ארגונו כלפי חיזבאללה.

בראיון שהעניק אתמול (שני) לעיתון האלג'יראי אל-שורוק, מבחין רליון בין דרישתו מחיזבאללה לשנות את עמדתו כלפי סוריה לבין תמיכתו בארגון בכל הנוגע למדיניותו כלפי ישראל. נראה כי הנחת העבודה הישראלית (והמערבית) לפיה נפילת משטרו של אסד פירושה בהכרח ניתוק היחסים בין סוריה לבין איראן או חזבאללה איננה משקפת את תפישתו של רליון ואת הארגון שהוא מייצג.

רליון מבהיר כי "אין מערכות איבה נצחיות ואין מערכות ידידות נצחיות. בריתות נשענות על אינטרסים ואנחנו רוצים להגשים את מטרותינו. אם חיזבאללה יחליט לתמוך במסע הדמוקרטיה בסוריה לא היה שום מכשול במערכת היחסים עימו. אנחנו לא נקריב את חיזבאללה אם חיזבאללה לא יקריב אותנו". רליון הדגיש כי עד כה לא התקיימו מגעים בין האופוזיציה כגוף לבין חיזבאללה, אבל נראה כי מפגשים כאלה התקיימו ברמה האישית.

ראש המועצה הלאומית הסורית, ד"ר בורהאן רליוןרויטרס

נגד רליון מוטחת מזה כמה שבועות ביקורת נוקבת על האופן שבו הוא מנהל את המועצה הלאומית הסורית, ביקורת שהגיעה לשיאה שלשום כאשר קבוצתה של כעשרים חברים (מתוך 270 חברים) במועצה, החליטה לפרוש ממשנה ולהקים גוף אופוזיציוני חדש. פורשים אלה דורשים פעולה צבאית מיידית נגד המשטר הסורי, ומבקרים את עמדתו המעורפלת של רליון בכל הנוגע לדרישה כזאת. אמנם חלק מן הפורשים הכחישו היום כי פרשו, אבל בכך לא בא לקיצו הסכסוך הפנימי בתוך המועצה או בין המועצה שפועלת מחוץ לסוריה לבין גורמי אופוזיציה שפועלים בתוך סוריה. זאת, כאשר גם זרועותיה הצבאיות של המחאה, הצבא הסורי החופשי והמועצה הצבאית העליונה, שכל אחד מהם מנוהל על ידי קצין בכיר אחר, אינם מצליחים להגיע להסכמה הן ביחס לפיקוד מאוחד והן ביחס לשיטת הפעולה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק

המחלוקות הללו מערימות קושי עצום הן על מדינות המערב ומדינות ערב לקבוע מי הוא הנציג הבלעדי של העם הסורי בעת המהפכה, ובאופן מעשי, למי לשגר סיוע בכסף ובנשק. דיווחים שונים מספרים על הזרמת כלי נשק ותחמושת דרך טורקיה ועיראק, מקורות שונים מדווחים על מימון סעודי וקטרי לרכישת נשק, אבל לא ברור ליד מי מגיע המימון או הנשק.

רליון עצמו מודה שאין פיקוח מרכזי לנשק שנכנס לארגוני המחאה, וכי הוא היה רוצה שפעולות הצבא הסורי החופשי בפיקודו של הגנרל ריאד אל-אסעד תיעשה בכפיפות למדיניות המועצה הלאומית, אולם אל-אסעד אינו מתכוון לקיים תיאום כזה, קל וחומר אחרי שבועידת המדינות שתומכות בסוריה שהתקיימה בתוניס ביום שישי, לא הוזכר כלל תפקידו במרי. רליון ציין כי הוא יהיה מוכן להעניק לבשאר אסד חסינות אם יעזוב את המדינה.

בתוך כך מדווחים פעילי אופוזיציה בסוריה כי מספר ההרוגים היום הגיע כבר לחמישים וכי אסד שיגר את הדוויזיה הרביעית בפיקוד אחיו מאהר כדי לנהל את המערכה בחומס. הפעילות הדיפלומטית של מדינות אירופה והלחץ של מדינות ערביות עדיין אינם מצליחים להניב תכנית פעולה יעילה או ישימה. הגינויים נגד סוריה בועדת זכויות האדם של האו"ם, והצהרותיהם של מנהיגי צרפת, בריטניה וארה"ב משתמשים שוב באוצר המילים השגור, ורק סעודיה עוד תולה תקוות ביכולתה לשנות את עמדתה של רוסיה ואילו אסד, חתם היום על אישור החוקה החדשה ש"אושרה" במשאל העם שהתקיים שלשום. מבחינתו הנתיב הכפול שקבע, הרג מתנגדיו ובחירות שיעניקו לו לגיטימיות, הוא הנתיב היחיד שהוא מוכן לאמץ.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 17
  מצטרף לברכות - בהצלחה לכל הצדדים "שאוהבים אותנו"
 2. 16
  האופוזיציה הסורית לא חייבת לישראל דבר, ובוודאי שלא חייבת לישראל התנערות מהחזבאללה

  זה צפוי. דרך אגב, זהו מהלך שנועד לנפץ את הברית המקודשת בין חזבאללה לבין אסד. הלוואי שהמהלך הנ"ל יצליח, ושמשטר אסד יתמוטט משום שבראשו עומד אדיוט אכזר בשם בשאר אסד, טיפוס בינוני, נבער, חסר כריזמה, חסר חן, מפלצת אכזרית, איש שאין לו כל כישורים אישיים מלבד ירושת השלטון מדי אביו. זאת להבדיל אלף אלפי הבדלות מהמנוול המתוחכם נצראללה, שבנה במו ידיו ארגון מוצלח למדי בעל זרוע אזרחית, ובאופן אישי הביא להגדלת השפעת חזבאללה בלבנון ובאיזור כולו.
  אני מעריך שנצראללה כבר הבין שאסד הוא משענת קנה רצוץ ומחפש דרך בלתית-מסוכנת להתנער ממנו תו"כ בניית בן-ברית חדש בסוריה. כשזה יקרה, זה יקרה במהירות הבזק והחרב המתנופפת מעל ראשו של בשאר תונחת בעוצמה רבה על ראשו כאחרון הפושעים הנידונים למוות. חזבאללה ואולי גם איראן יבינו כי אין כל אפשרות אחרת.

 3. 15
  לפי ההתבטאויות

  הרליון הזה הוא כנראה סוכן של המשטר הסורי. בכל מקרה הצפי שלי הוא חיסול חבונות פראי עם העלאווים ונקווה גם עם החזבאללה והפרסים.

 4. 14
  מדובר בפרופסור סורי גולה שאין לו יד ורגל בקביעת מדיניות והוא משמש שופר למורדים

  המורדים , בעיקר אלה שקשורים לאחים המוסלמים , יעשו מנאסראללה והשיעים בדרום לבנון קציצות - כך הם מבטיחים להם. כל תומכי חיזבאללה מפמפמים כל ערב בדוניה ( הטלויזיה הסורית ) על הפשעים של המורדים ומחרפים ומגדפים את כל הסונים - רק זה בלבד יגרום למורדים לטפל במפלגת השטן ביד של אש וברזל.
  באשר להצהרות של ע'ליון - המורדים סגרו עליו ותוך חודשיים יזרקו אותו ואת גיסתו באסמה קדאמני באשמת בגידה גדולה .

 5. 13
  דר' בורהאן מייצג מקרה הטוב רק את עצמו,שום אופוזיציה רצינית אין מאחוריו,תמיכתו בחזבאללה אינה מפתיעה, הערצה עיוורת למי שבעיני הערבי הוא אוייב היהודים היא טבעית.
 6. 12
  בראל כמי ששולט בערבית שמע בוודאי על תרבות נקמת הדם אצל הערבים

  "אלבדווי אח'ד' ת'ארו בעד 40 שנה וקאל 'סתעג'לת".ע'ליון (לא רליון)אינו מייצג את המציאות בשטח או שאומר דברי כיבושין כדי לשכנע את חיזבאללה להפסיק השתתפותו בטבח.אתמול שמעתי באל ג'זירה נציג בכיר אחר של האופוזיציה הסורית שקבע חגיגית שסוריה הפכה קולוניה של איראן וחיזבאללה ודרש התערבות צבאית של מדינות המערב כדי להציל את העם הסורי.כמו כן סיפר שמורדים תפסו 5 צלפים של המשטר האסדי בחומס ושלושה מהם היו אנשי חיזבאללה.במשאל בקרב הצופים בתוכנית מכל מדינות ערב תמכו 92%מהמשתתפים בהתערבות צבאית של מדינות המערב נגד אסד.

 7. 11
  אז חלק הולכים עם רוסיה והשאר עם ארה"ב?
 8. 10
  אין מערכות איבה נצחיות ואין מערכות ידידות נצחיות

  when will our leftist get it that no matter how mcuh you give the Arabs, if the interest is NO longer there, than there will NO longer be peace

 9. 9
  גם אם יתמכו גורמים מערביים ב"אופוזיציות", הם יוקעו לאחר מכן, כמו בעירק

  מתנגדי אסד וגם מדינות ערב רוצים התערבות מערבית נגד אסד, אבל אף אחד מגורמי האופוזיציה לא יכיר טובה למערב לאחר שיומלך. הם יילחמו אלה באלה, אבל כולם יאשימו את המערב בקולוניאליזם. גם מדינות ערב רוצות התערבות כדי לגנותה, אך אינן מוכנות להתערב בעצמן. כך היה בעירק וכך יהיה בכל מקום.

 10. 8
  המסקנה....

  לחמש את שני הצדדים
  בהצלחה לכולם

 11. 7
  בינתיים נראה שאסד מנצח, בכל מקרה
 12. 6
  נראה לי שרליון מנסה להמליך את עצמו מפריז מבלי קשר למציאות בשטח, לכן לא הייתי קופץ על כל "ברדעי" שמדבר הרבה

  כמו שברדעי קישקש בלי הכרה בעובדה שאין לו 10% תומכים בשטח (פעילים במהפיכה) וכולם נדבקו לפרצוף מוכר (שהוא גם חילוני), נראה לי שרליון הוא מקרה דומה. אין גם סתירה מעשית בין עמדתו לבין הנחת העבודה של ישראל וארה"ב. אף אחד לא ציפה למצוא שם אהבת ישראל אמיתית. מה שהוא אומר זה שהעמידה של חיזבאללה לצד אסד תעמיד אותו בהכרח נגד העם הסורי ובפועל זה מה שקורה עפ"י דיווחים כאלו ואחרים.
  "אנחנו לא נקריב את חיזבאללה אם חיזבאללה לא יקריב אותנו" - את זה אומר אדם חילוני ולכאורה נאור שהוא סמן קיצוני שמאלי. מה לעשות שמשם עוברים בקשת רחבה של דעות לקורבנות הטבח, סונים מאמינים וקיצוניים?
  לא הייתי יוצא להתאוורר בסוריה לו הייתי נסראללה.

 13. 5
  אסד העם אתך תעשה מה שאתה רוצה

  סוריה מדינה חזקה אף אחד לאיכול להפיל אותה בהצלחה לסוריה ולאסד

  1. אשכרה עז.
 14. 4
  לכן צריך לא לתמוך ולצדד באף אחד,אלה וגם אלה שונאי ישראל.אין שום בשורה גודלה עבורנו מהאופוזיציה הסורית.לכל השוגים באשליות.
  1. לא הייתי חותם על זה - יש מצב שהוא רק מנסה להרגיע את חיזבאללה, אבל לאחר ההפיכה הוא יבוא איתם חשבון.

   אבל במזה"ת באמת א"א לדעת מה יילד יום, ואכן ישראל היא הסמרטוט האדום של כולם.

 15. 3
  לא נראה שאתה מבין ערבית

  מי שטובח היום בסונים אלו אנשי החיזבאללללה ביחד עם השביחה אם היתה שומע לפעמים אז האימים של המתנגדים נבא אתכם חשבון.אחרי שאסד ימות.תאזין טוב יותר

 16. 2
  צבי בראל אתה טועה , אך במזרח התיכון הכל אפשרי

  נפילת אסאד וממשלתו תביא לשינוי פוליטי וחברתי בסוריה , המיעוט העלאווי עלול להיפגע , ובכל ממשלה שתקום ישלטו אנשי האיסלם הסוני . חיזבאללה הינה שלוחה שיעית של איראן בלבנון ותומכת בממשלת אסאד במצוות איראן .
  הכאוס בסוריה מתמשך מאחר ולא קימת אופוזיציה מאוחדת בתוך הבעת' או מחוץ לו היכולה לאחד סביבה את העם ולהחליף את הממשלה הנוכחית .

 17. 1
  אם כך אני מאחל בהצלחה גם לכם וגם לבשאר-מי ייתן ושיינכם תנצחו ותשגשגו במלחמתכם