דיווח: צבא סוריה הפציץ גשר למנוסת פליטים ללבנון

בימים האחרונים נמלטו דרך גבול לבנון 2,000 אזרחי סוריה וחשפו את מעשי הזוועה של המשטר. סין תגיש לאסד הצעה לסיום האלימות במדינה

מנהל המוקד הסורי לזכויות אדם, רבי עבדאל רחמן, מסר כי חיל האוויר הסורי הפציץ הבוקר (שלישי) גשר המשמש רבים מהפליטים הסורים, בעיקר פצועים, לצאת מהמדינה לכיוון לבנון. על פי הדיווח, מדובר בגשר באזור העיירה קסייר שבקרבת חומס.

אתמול דיווחה סוכנות הפליטים של האו"ם כי למעלה מ-2,000 סורים נמלטו מבתיהם וחצו את הגבול ללבנון בשלושת הימים האחרונים. בין הפליטים נמנו משפחות עם ילדים קטנים שנשאו עמם רק מעט שקיות עם חפציהם האישיים. "נמלטנו מההפגזות ומההתקפות", סיפרה לסוכנות הידיעות אי-פי חסנה אבו פיראס, שנמלטה מביתה באל קסיר שבמחוז חומס. "מה אנחנו אמורים לעשות?", אמרה. "אנשים יושבים בבתיהם והם מפגיזים אותנו בטנקים. אלה שיכולים לברוח בורחים, ואלה שלא ימותו".

בינתיים, הפליטים הנמלטים מחומס מתארים את פשעי המלחמה שחייליו של אסד אחראים להם בעיר. כתב הבי-בי-סי פגש בפאתי העיר אשה שסיפרה כי חיילים סורים שיספו את גרונה של בנה בן ה-12 ביום שישי, ביחד עם 35 גברים ונערים שנעצרו והוצאו להורג באזור מגוריה. בעלה סיפר שהתחבא במרחק 50 מטר מהמקום והבחין בחייל דורך על ראש בנו בעוד חייל אחר רצח אותו. "שמעתי את הצעקות שלהם", סיפר. כמה חיילים שערקו מיחידה מובחרת בצבא סוריה בשבוע שעבר סיפרו כי "אמרו לנו: תירו בכל מה שזז – חיילים או אזרחים – תירו בהם".

אתמול שידר ערוץ 4 הבריטי סרטון שהוברח מסוריה המציג עינויים קשים בפצועים בבית החולים בעיר חומס. עובד בבית החולים צילם את הסרטון והדליף אותו לערוץ הטלוויזיה הבריטי. בסרטון ניתן לראות פצועים כפותים למיטות של בית החולים כשענייהם מכוסות ועל גופם סימני התעללות. מספר אביזרים ששימשו לעינויים, דוגמת שוט מגומי וכבל חשמלי, מופיעים לצד המאושפזים.

שליח סיני בכיר צפוי להגיע היום לסוריה כדי לדון עם בשאר אל-אסד על היוזמה הסינית לפתרון המשבר במדינה. ייתכן כי הפעם, ועל רקע עמדתה התומכת של סין באסד, עשויה דווקא יוזמה זאת ליצור את התפנית במשבר ולהניח יסודות לדיאלוג בין האופוזיציה למשטר.

טיוטת הצעה, הכוללת שש נקודות. הנקודות הבולטות בהצעה הסינית הן הפסקת האלימות באופן מיידי וכינון דיאלוג בין האופוזיציה למשטר, שבו ייקבע לוח זמנים לביצוע הרפורמות שדורשת האופוזיציה. יחד עם ביקורו של הנציג הסיני, הודיעה סוריה כי היא מוכנה לקבל את פניו של קופי ענאן, שמונה לשליח המיוחד של מזכ"ל האו"ם, אשר ינסה להגיע להסכמה עם המשטר לפתוח את המדינה לסיוע הומניטרי ולאפשר לפצועים לקבל עזרה רפואית.

סוכנות הידיעות הסורית דיווחה מוקדם יותר היום, כי כוחות הצבא איתרו מעבדה לייצור אמצעי לחימה וכן מטוס ללא טייס, במהלך סריקות שערכו בשכונת באבא עאמר שבחומס.

פליטים סורים בדרך ללבנון בתחילת החודשאי–פי
עשן מיתמר מעל חומס לאחר הפצצה של הצבא בשבוע שעבררויטרס

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 16
  לא מבין למה חושבים שאסד ייפול. נראה שהוא חזק בשלטון.
 2. 15
  השמאלנים בכל העולם קצת נבוכים כי כל ענין סוריה הרס להם את האג'נדה עם ישראל
  1. הם לא נבוכים, הם פשוט ינקו את המצפון ע"י שליחת עוד משט לעזה.
 3. 14
  שתיקתה של הממשלה מבישה. יש לשלוח סיוע רפואי ושמיכות דרך ירדן טורקיה והאו"ם
  1. כן,עם סמלי המדינה.כמקובל.
 4. 13
  לנו מספרים על פליטים ואף מילה על הטרוריסטים הפועלים בחסות הפליטים אשר כל כך נח להסתתר ביניהם.לא מבין מדוע הצביעות.זה פשוט לנו לא מתאים ואולי כבר היינו גם אנו למחוקי מח ולזומבים כאזרחי ארהב שאפשר לאלץ אותם לבלוע הכל?
 5. 12
  אם הדיווח הינו נכון ומהימן, אז על ישראל להתערב מייד!!! הלו, מר נתניהו! אתה דיברת על תקיפה באיראן, אבל קורה משהו שחשוב יותר עכשיו (אך ורק לפי שעה, כמובן)! אתה יכול לדבר עם ברק - חברך הטוב? לא... לא אהוד, אלא זה ה-חוסיין אובאמה... תגיד לו שבני-אדם אולי נטבחים, אז שיעשה משהו! -מה זה השטויות האלה?! אם ארה"ב נכנסה לעיראק, אולי כאילו אך ורק בגלל שכה היה איכפת לה(...), אז מה יהיה עם הסורים שנטבחים??? מישהו צריך אולי להושיעם כעת...
 6. 11
  טורקי ^ איראני

  בואו נפסיק עם ההתחסדות ונעמיד דברים בפרופורציה:אסד הוא אוייב מובהק שלנו ועתה הוא טובח באלו שרקדו בסוריה כשבישראל היו מעשי הטבח של המחבלים באזרחינו.האלטרנטיבה לרוצח אסד הם הרוצחים האיסלמיסטים,בדיוק כפי שארע במצריים ובמדינות ערב האחרות ,זה נבלה וזה טריפה.מבחינתי טוב שהם עסוקים עם עצמם. .אחד התנאים להיות מנהיג מוסלמי הוא שאתה שונא ישראל.התנאי השני שאתה רוצח - כי אחרת לא תשרוד בתרבות הרצחנית של נתיניך. למערב אין את הרצון להתערב.רוסיה קרובה לזירה-כולל גבול משותף עם איראן- ויש לה את ההשפעה, העוצמה,והזמינות לחולל שינוי ואם היא רוצה- היא יכולה.איווט,מדבריך הבנתי שיש לך דיבור עם ולאדי(פוטין) בוא תראה לנו שאכן הוא הדרוג שלך..אגב השלב הבא זה עימות טורקי איראני...

  1. עימות טורקי איראני - אומר הנביא
 7. 10
  באותו עניין, תראו את זה
  achva1.wordpress.com

 8. 9
  שלב הבניים

  ובעצם דמוקרטיה קיצונית אינה מספקת ואף אינה יעילה בכל הנהגה כל שהיא.החיסרון שבה ריבוי פטפטת בוושט וקבלת החלטות איין.ומאידך חשש להבעת דעות קיצוניות ביותר שיש בכוחן לגרור ציבור שלם לתהום.אז מה עושים?דמוקרטית קווים האדומים.כלומר גם לדמוקרטיה יש קווים לבנים רצופים ולא מקוטעים שהעוקפם מכניס עצמו ואחרים בסכנה גמורה!

 9. 8
  פתרון לסוריה

  הפתרון האידאלי הראלי והנכון בעת הזו.להנהיג רפורמות ולהעניק לציבור הזדמנות להביע את רגשותיו ולהשמיע את קולו.אחרת סוף רודנות מביאה להחלפת השילטון.וכך הוכח מעל כל ספק בכל המערכות השונות

 10. 7
  מלחמת אזרחים בסוריה

  כול מלחמת אזרחים בהסטוריה מלווה בזוועות אבל בכול פעם מפתיעה תגובת המדינות הנאורות ומנהיגיהם השאלה היא כמה צריכים למות לפני שמי מצריך ויכול לעצור את שפיכות הדמים יקום ויגיד מספיק! ישראל יכולה וצריכה להצטרף לעזרה ההומניטרית לפליטים שצריכים סיוע ווללחץ על הסרבנים במועצת הבטחון

 11. 6
  זו התשובה

  מדינה דמוקרטית=דעה חופשית מול שמיעת האוזן! מדינה דיקטטורית=סתימת פיות מול אטימות האוזן.שאחריתה חורבן הרג ואובדן

 12. 5
  זה הר געש!

  חשבתם פעם מדוע במדינות מוסלמיות קורה ומתרחש חדשים לבקרים הפגנות ענק באופן מתפרץ ולא ממש צפוי המלווה עם פצועים והרוגים רבים?

  1. נו, אולי באמת תסביר לנו אתה מדוע ("דשים לבקים, עליק...)
 13. 4
  ומה שמעלה צחוק מריר בכל הסיפור העצוב הזה...

  זה שהאו"ם שמום שולח לסוריה את קופי ענאן.
  איזה דיפלומטיה חכמה
  איזה אומץ ותעוזה
  איזה מנהיגות
  איך לא חשבו על זה לפני שנה ?
  בטוח שהוא יגרום להפסקת הטבח...

 14. 3
  אני לא מבינה מה הבעיה. יש לתת לעם הסורי לפתור את בעיותיו לבד.
 15. 2
  כן כן

  כל הכבוד אסד אנחנו איתך , מחזקים אותך , חסל את המורדים , מי שמרים נשק נגד שלטונות הוא מונע מגורמי חוץ, וסופו למות , מידע שהגיע , שנתפסו בסוריה על ידי השלטונות 40 קצינים טורקים , ו13 קצינים צרפתיים , סופם למות גם .

 16. 1
  כואב הלב על הסורים - ילדים, זקנים, נשים וגברים.
  1. אדם הוא אדם רק אם הוא מתנהג בהתאם. במדינות ערב זה לא קורה. אם אתה לא מאמין לי תראה חדשות.