טורקיה מזהירה: נתקוף בסוריה אם נחוש מאוימים

אנקרה טוענת שדמשק מסייעת למורדים הכורדים ומאיימת לראשונה בתקיפה; אם תפעל, הדבר יהווה תקדים עבור מדינות נוספות

"ממשלת טורקיה עשויה לבקש את אישור הפרלמנט הטורקי לפרוש כוחות בתוך שטח סוריה אם האלימות במדינה תסלים ותהווה איום על הביטחון הלאומי הטורקי", כך הזהיר היום (חמישי) שר החוץ הטורקי אהמט דבוטולו. זו הפעם הראשונה שבה טורקיה מאיימת בשימוש בנשק ובפרישת כוחותיה בתוך שטח סוריה, אחרי חודשים ארוכים שבהם העלתה את חריפות הביקורת נגד משטר אסד אבל התנגדה כל העת למעורבות צבאית זרה. טורקיה, שדרשה אתמול להקים אזורי ביטחון בשטח סוריה עבור אלפי הפליטים שנמלטים מן הערים המותקפות על ידי הצבא הסורי, התנגדה עד כה ליצירת אזורים כאלה בגבול שבינה לבין סוריה.

הזהרתו של דבוטולו מגיעה לאחר שחקירות של המודיעין הטורקי העלו כי פעילים של מפלגת הפועלים הכורדית, פק"ק, שמוגדרת כארגון טרור, הסתננו לתוך שטח המדינה דרך סוריה. "לא נרשה לסוריה להשתמש בקלף הטרור הכורדי נגדנו", איים דבוטולו. טורקיה עמדה על סף מלחמה נגד סוריה בסוף שנות ה-90, כאשר התברר שהאחרונה מעניקה מקלט למנהיג הפק"ק, עבדאללה אוג'אלאן, שאסור כיום בכלא בטורקיה.

אין ספק שאם ממשלת טורקיה תבקש מן הפרלמנט היתר לפרוש כוחות בסוריה היא תקבל אותו, שכן הפרלמנט נשלט על ידי מפלגת הצדק והפיתוח, מפלגתו של ארדואן. אולם לצד נכונותה של טורקיה להשתמש בכוח כדי להגן על האינטרס הלאומי שלה, מתנגדת טורקיה לחימושה של האופוזיציה או להתקפת סוריה על ידי כוחות שאינם ערביים. טורקיה מבחינה בין שימוש בכוח כדי למנוע את זליגת הטרור מסוריה לשטחה, לבין שימוש בכוח נגד המשטר הסורי. אולם אם תשתמש טורקיה בכוח בשטח סוריה - מכל מניע שהוא - יהיה בכך כדי לפרוץ את הדרך בפני שימוש בכוח מצד מדינות נוספות.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

סורים המתגוררים בטורקיה מפגינים באיסטנבולאי–פי

להתנגדותה של טורקיה לחמש את האופוזיציה הסורית שותף עכשיו גם קופי ענאן, השליח המיוחד של מזכ"ל האו"ם למשבר בסוריה, אשר אמר היום כי "חימוש האופוזיציה עלול לסבך מאוד את המצב במדינה". ענאן, ששוהה עכשיו במצרים לקראת ביקורו בשבת בסוריה, שמע דברים דומים משר החוץ המצרי מוחמד עמרו, שהבהיר כי עמדת מצרים היא נגד חימושה של האופוזיציה שכן "חימושה עלול להגדיל את הסיכויים למלחמת אזרחים". כנגד העמדה המצרית דורשות סעודיה, קטאר וכווית לחמש את האופוזיציה שכן לדעתן רק באמצעות כוח צבאי אפשר יהיה לסלק את אסד, וכל עוד מדינות המערב אינן מוכנות לתקוף את סוריה אין מנוס מלחזק את האופוזיציה.

בשבת צפויים שרי החוץ של מדינות הליגה הערבית להתכנס בקהיר כדי לדון במצב בסוריה ובאותה הזדמנות הם ייפגשו גם עם שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, אשר ככל הנראה יבהיר להם שאין בכוונת רוסיה לשנות את עמדתה התומכת במשטר. בהמשך החודש צפוי להתקיים באיסטנבול כינוס נוסף של "ידידי סוריה", כדי לגבש תכנית לסיוע לאזרחי המדינה ולעשרות אלפי הפליטים שנמלטו ממנה לירדן, ללבנון ולטורקיה.

בשעות האחרונות דווח על הפגזות הצבא הסורי באזור מערת אנעמאן שבפאתי חומס, ועל פעילות צבאית כבדה במחוז אדליב שבצפון. על פי הדיווח בבי-בי-סי, פעילי זכויות אדם טוענים כי לפחות 44 בני אדם נהרגו היום בפרברי חומס, במה שהם מגדירים כ"טבח חדש". על פי הדיווח, 20 מבין ההרוגים השתייכו למשפחה אחת, ו-16 למשפחה נוספת.

בהכנת הידיעה השתתף ג'קי חורי

Read this article in English: When it comes to Kurdish rebels, Turkey doesn't have a problem invading Syria

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 19
  העולם המוסלמי, מטורקיה עד ערב הסעודית, מדבר הרבה, עושה כלום ומחכה שהמערב יבצע בעבורם את העבודה. תחילה יקבלו אותם בזריקת אורז ואחר כך במטעני צד.
 2. 18
  ארדואן מצוי ביצירת המשורר הטורקי הנודע בשערים: טי עז אל-יוט ומתכוון לסיים בהתאם ברעש מצילתיים; לא בגניחה חרישית

  במקור, בשיר "האנשים החלולים" [ממנו שאב גרוסמן אגב את ההתואר שהצמיד לעד לאולמרט ופרץ] כתוב:

  This is the way the world ends
  Not with a bang but a whimper.

  1. WHIMPER = יבבה
 3. 17
  רק מאיים כל הזמן תתקוף כבר !!!!!!!!!!!
 4. 16
  אופס... לזה לא ציפינו. בשפה אחרת קוראים לזה CONVERGENCE

  בבת אחת מטפלים בהכל...

  כורדים, יוונים, ארמנים (מה שנשאר) יהודים.

  YOU NAME IT

 5. 15
  הסורים שוחטים ושותקים. חכמים.
 6. 14
  זאב זאב...
 7. 13
  אני לא מאמין, אבל אלון ליאל וערד ניר אמרו שהוא איש דגול ואוהב שלום, לא יכול להיות
 8. 12
  למה אתה רק מאיים, ארדי'לה?
 9. 11
  ארדואן כנראה שסופו יהיה כשל חבריו

  לא להתלהב יותר מידי מארדואן סופו יהיה בדיוק כמו חבריו ממדינות ערב.

 10. 10
  ההצהרות המתלהמות כרגיל של הטורקים מתאימות נהדר למדיניותם שעליה הצהירו

  בעבר,כאשר תפסו את השלטון,והיא : אפס בעיות עם השכנים סביבנו.
  אותי זה מצחיק.

 11. 9
  אסד רוצח בדם קר את עמו

  אני שוב חוזר ואומר .ליבי עם העם הסורי שדורש שינוי במדינתו. אסור להם להפסיק את המחאות נגד רב המרצחים אסד. זה עובר מאב לבן הרוע הזה והמשפחה הזו. רק האל יודע מה למדים ילדיו של אסד מרצח העם שלהם ואיך הם יהיו לכשיגדלו.

 12. 8
  שלב ב׳ בתוכנית הטורקית להשמדת ישראל

  שלב א׳ ניתוק היחסים - בוצע שלב ב׳ השתלטות על מדינה שלה גבול עם ישראל ורצף טריטוריאלי עם טורקיה. שלב ג׳ הקמת ציר רשע חדש , טורקיה, איראן, מצריים ולבנון. שלב ד׳ ישראל מנחיתה מכת מנע אטומית על דמשק, טהראן , אנקרה וקהיר. ותשקוט הארץ 40 שנה

 13. 7
  ברגע שזה יקרה יש לעזור להקים את המדינה הכורדית.

  יש לעזור לכורדים בכדי להחליש את סוריה , תורכיה , עיראק ואירן ולשאוף ללגיטימציה של הכורדים , מדינת כורדיסטאן = טוב ליהודים , בכדי לחיות בגן החיות במזרח התיכון יש להחליש את הבהמות הסוררות בצורת מדינות ערב וכן מדינות טבעת שלישית כתורכיה ואיראן.

 14. 6
  שאלה מענינת: מה יעשה ליברמן כשרוסיה תתיצב לצד אסד במלחמה נגד טורקיה

  אפשר כבר לדמיין את האפסנטור איווט בשינל ובקסקט גורר גוריאנוב לגולן

  1. פוטין וביבי לא יתנו לטורקים להשתלט על סוריה. האיש החולה באמת חולה. אללה ירחמו
 15. 5
  התנאים להיות מנהיג מוסלמי ....

  " סרטון ממחוז דרעא מעלה בכלי התקשורת הערביים זיכרונות מהירי על האב הפלסטיני ובנו בצומת נצרים ב-2000".זה ציטוט מאתמול.לעניין א-דורה כבר הוכח ,כולל בבית משפט בצרפת,שזה היה מבויים.אם האזרחים הסורים טוענים שישראל אכזרית כאסד,למה הם מתחננים להגיע לישראל!?בואו נפסיק עם ההתחסדות ונעמיד דברים בפרופורציה:אסד הוא אוייב מובהק שלנו ועתה הוא טובח באלו שרקדו בסוריה כשבישראל היו מעשי הטבח של המחבלים באזרחינו.האלטרנטיבה לרוצח אסד הם הרוצחים האיסלמיסטים,בדיוק כפי שארע במצריים ובמדינות ערב האחרות ,זה נבלה וזה טריפה.מבחינתי טוב שהם עסוקים עם עצמם. .אחד התנאים להיות מנהיג מוסלמי הוא שאתה שונא ישראל.התנאי השני שאתה רוצח - כי אחרת לא תשרוד בתרבות הרצחנית של נתיניך. למערב אין את הרצון להתערב.אך רוסיה קרובה לזירה-כולל גבול משותף עם איראן- ויש לה את ההשפעה, העוצמה,והזמינות לחולל שינוי ואם היא רוצה- רוסיה יכולה.איווט(ליברמן),מדבריך הבנתי שיש לך דיבור עם ולאדי(פוטין) בוא תראה לנו שאכן הוא הדרוג שלך..אגב השלב הבא זה עימות טורקי איראני על ההגמוניה במרחב המוסלמי...ואם הטורקים יתקפו את סוריה יתכן שזה יקרה עוד מוקדם מהצפוי.לסיכום:המידל-איחס ,עדיין איחס.הערבי, נותר אותו ערבי .האסד בשאר,כמו החאפז אל אסד.הארדוגאן.נותר נותר האקדוחן והישראלי,ממשיך בהלקאה העצמית ....

 16. 4
  טבח-עם.שום מליצות "אופוזיציה" "מערב" "אום" לא ישנו את העובדה.טבח והעולם ה"חופשי" עומד וצוחק העולם השני מוחא כפיים ומאשר והעולם השלישי בינהם.אין צדיק אחד בממלכת ההמנים.אולי יקרה המקרה וסוריה תלחם בטורקיה שתהלום באיראן שותפתה לטבח ולרציחות של סוריה ובכך ייפטר הגלובוס מטרייומוורט של סחי במכה אחת.

  ישראל אל תתבונני כי אלוהי הנקם שאת מפעילה לשווא לא ימהרו לפסוח על הטינה והעויינות והצחנה בשערייך.
  "מבקש סליחה ומודה יינקה".

  1. כל תרחיש בו אויבותיינו מכסחות אחת את השניה בלי לערב אותנו - הוא דמיוני
  2. לך שתה כוס מים והנח להם להרוג האחד את השני. זו כדבריך ברכה כפולה. על ברכה אנו לא צריכים להתלונן. נתלונן כשיפסיק...לכשיתפנו מהרג של האחד את השני אזי יכוונו את נשקם כלפינו. כי הדבר היחיד המאחד את הערבים ויתר האנטישמים הוא השנאה ליהודים. הידד
 17. 3
  אסד יקרע לטורקים את הצורה.
  1. אסד יקרע את הטורקים מצחוק..
  2. אתה טועה ומטעה!!!

   לסוריה יש צבא מודרני שנשנען ברובו על טכנולוגיות אמריקאיות. לסוריה לא!!!

  3. חמוד; שכחת את הטילים הרוסיים שזלגו לחיזבלה בלבנון 2 ופגעו במרכבה

   מלחמה בטורקים היא החלום הרטוב של אסד. הוא יוכל לחסל כל התנגדות בתוך סוריה תוך ימים ספורים בסגנון אביו המנוח

  4. הטילים הרוסים Kornet-E לא היו הסיבה לכישלון הישראלי בלבנון

   הטיל הוא חדיש וקטלני יותר מטילים אחרים בזירה מדור קודם כמו המילאון, הטופאן (העתק איראני של הטאו/עורב), ספיגוט והספנדרל, ולא הוא שתקע את צה"ל בלבנון, אלא ההפעלה הכושלת של הכוחות ע"י הצבא והאסטרטגיה הכושלת עוד יותר של הדרג המדיני.

   חוץ מכמות קטנה של טילי נ"ט איכותיים וארטילריה מיושנת אך בכמויות גדולות, צבא סוריה הוא ערימה של גרוטאות משנות ה70 וחיילים לא מיומנים (חוץ מהחטיבות שבזמן מלחמה נשארות במעגל דמשק).
   כבר ב82 הם היו נחותים יחסית לצבא מערבי ומאז המצב אצלם רק התדרדר

 18. 2
  העותומנים לא יכולים לפעל צבאית. בעיני הערבים כמו פעולת צבאית ישראלית. לא יגמר טוב והטורקים מבינים זאת היטיב. איומי סרק.
 19. 1
  שגרה ‏-‏ ארדואן מאיים על כולם ולא ינקוף אצבע מול סוריה
  1. ארדואן יושב כל הזמן על האסלה ומחכה בסבלנות ליציאות!