קרבות עזים סמוך לארמון אסד

המלחמה בסוריה מתקרבת למודל העיראקי

המתקפה היום והפיצוצים בחאלב ובדמשק בימים האחרונים מסמנים מגמה חדשה בלחימה נגד משטר אסד, אף שאיש עוד לא יודע מי עומד מאחוריהם

ההתקפה על בנייני ממשל ברובע אל-מזה בדמשק בה נהרגו עשרות, התפוצצות מכונית ממולכדת בעיר חלב שלשום, שבה נהרגו לפחות שלושה בני אדם, פיצוץ הגשר ליד העיר דרעא בדרום סוריה, והתפוצצות שתי מכוניות התופת ליד מתקני הצבא הסורי בדמשק בשבת, שבה נהרגו כ-27 בני אדם, מסמנים כנראה מגמה חדשה במערכה נגד משטרו של באשר אסד בסוריה.

כל צד, הן המשטר הסורי והן הצבא הסורי החופשי, מכחישים בתוקף שהם אחראים לפיצוצים הללו ובה בעת הם מטילים האחד על השני את האחריות להם. האופוזיציה מצביעה על כך שהפיצוצים האחרונים ואלה שהיו לפניהם התרחשו תמיד לקראת בואה של משלחת בינלאומית, של האו"ם או של הליגה הערבית, וכי המשטר יוזם אותם כדי להוכיח שהוא נלחם נגד טרור בכלל ונגד אל-קאעדה. המשטר מצידו טוען שמדובר בפעילים של אל-קאעדה שחדרו לתוך סוריה וכי מחבלים אלה משתפים פעולה עם הצבא הסורי החופשי.

אולם נראה כי היעדים שאליהם כוונו הפיגועים, מתקני המודיעין של חיל האוויר ומבנה המשטרה בדמשק, או פיצוץ צנרת הנפט בעבר, עשויים דווקא להצביע גם על אפשרות שלישית, לפיה, מתנגדי המשטר, שאינם מאוגדים בצבא הסורי החופשי או במועצה הצבאית העליונה שהקים הגנרל מוסטפא אל-שייח, הם שהחלו להפעיל מלחמת גרילה בדגם העיראקי או התימני.

אין מדובר בהכרח בפעילים של ארגון אל-קאעדה אשר על פי חלק מן הדיווחים חדרו לסוריה מעיראק או בפעילים איסלאמיסטים רדיקאליים שמחזיקים בבסיס כוח בעיר טריפולי בלבנון ויכולים בקלות יחסית לחדור לסוריה יחד עם כמויות של נשק וחומרי חבלה. בסוריה פועלות עכשיו גם חוליות התנגדות שבטיות שמחזיקות בנשק, ואשר אינן מתאמות את פעילותן עם גופי ההתנגדות המרכזיים, בכל עיר גדולה פועלים אמנם גדודים של צבא הסורי החופשי אבל במקביל להם פועלות גם כנופיות שמנצלות את הכאוס לביצוע מעשים פליליים וייתכן שכמו שאירע בעבר, מוכנות כנופיות אלה לבצע פיגועים תמורת תשלום עבור כל דורש.

כל אלה אינם מבטלים את האפשרות למעורבותה של אל-קאעדה בפיגועים או בפעילות נגד הצבא הסורי בכלל. אתר האופוזיציה "אל-חקיקה" שפועל כבר שנים אחדות, דיווח למשל, כי את הפיגועים בדמשק ביצע גדוד אל-פורקאן, אשר הוקם על ידי סניף אל-קאעדה בסוריה שמכונה "חזית אל-נסרה" אשר קיבלה על עצמה בחודש שעבר את האחריות לפיצוץ בכיכר אל-מידאן בדמשק. אולם לא ברור עד כמה ארגון זה, שמגייס בעיקר פעילים אסלאמיסטיים, קשור בהכרח לארגון אל-קאעדה או מי מממן אותו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

מורדים סוריםאי-אף-פי

בסוף השבוע התפרסמו ברשת דיווחים על כך שסעודיה שיגרה נשק לצבא הסורי החופשי דרך ירדן. ירדן מיהרה להכחיש בתוקף. אבל אחד מאתרי האופוזיציה פרסם מסמך עליו חתום לכאורה עבדאללה מלך סעודיה שבו הוא מורה לשגר כוחות לסוריה והוא אף מינה מפקד לכוח צבאי שאמור להצטרף לכוחות נוספים שיפעלו בסוריה. סעודיה לא הכחישה. אבל אם לשפוט על פי האירועים שהתרחשו בעיראק בעשור הקודם, סעודיה סייעה בכסף ונשק לכוחות סונים שפעלו נגד הממשל החדש שקם בעיראק אחרי נפילת סדאם. בסוריה מדווח הצבא הסורי החופשי שהוא אכן מקבל כסף מסעודיה וקטאר אבל לא נשק או חיילים, אבל לא מן הנמנע שמתנדבים סעודים כבר נמצאים בסוריה. לכל אלה צריך לצרף גם את המיליציות העלאוויות שהתארגנו כדי להגן על אזרחים עלאווים שנמצאים בסכנת התקפה מצד מתנגדי המשטר, והתוצאה היא שכבר עכשיו פועל בסוריה ערב רב של כוחות שמהווה קרקע פורייה למלחמת אזרחים מן הדגם העיראקי.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 7
  לכולנו, כולל לעיתונאים, אין מושג מה באמת מתחולל שם, ומה תפקידם של האמריקאים בעניין.
 2. 6
  הבלתי נודע

  אין לדעת מה יותר טוב ליהודים?‏ ועד שנדע כדברי הפסוק ישחקו הנערים לפנינו !!!

 3. 5
  יש ליחל ולאחל הצלחה ניכרת לשני הצדדים
  1. סתם אחד אבל אידיוט

   הרג אנשים אינו משרת שום מטרה

  2. תקשיבי, הערבים הורגים אלה את אלה כדי ששמאלנים כמוך יתפכחו. אולי.
  3. הערבים .. השמאלנים .. ו-רק אתה בסדר :) חה חה חה חה

   איזה מח מלא הערצה עצמית ואויר חם. יאלה , שאפו. אולי נתחיל לחשוב במקום להקיא קלישאות מאמש??

  4. דווקא כן משרת מטרה

   המטרה היא שיהיו עסוקים בבעיות של עצמם

 4. 4
  זה לא סקופ ובכל זאת עיתונאים מפחדים לכתוב על הנהגת ארה"ב את המורדים וחימושם. ארה"ב תביא למלחמה כוללת באיזור ולמי שחושב שעתיד העולם בהנהגת ארה"ב טוב יותר, שיחקור את מצבה קיום ויראה את עתידנו
  1. עיתונאים פחדנים לא יעזו להתקרב לדמשק ולדווח על פשעי מלחמה.

   העיתונאים חזקים על ישראל שמאפשרת להם למצוץ לה את הדם.

 5. 3
  מה כל כך קשה להבין? הם עשו את הפיגועים במטרה לזרז כוחות משטר לצאת בדחיפות למוקדי המרד ולדכאם בעודם מתגנבים לתוך דמשק בניסיון לפגוע בלב המשטר.

  לא צריך להיות כזה מומחה, כולה מהלך פתיון של שח

 6. 2
  please god, let the oil end soon and rid us of the oil financed violence in the middle east
 7. 1
  בהצלחה לשני הצדדים
  1. אל תהיה בטוח שזה טוב ליהודים

   תשאל את יהודי טולוז.

  2. you make no sense

   We need to care about those who suffer, no matter if in the end it's good for us or not

  3. צריך לעודד את העלוים לסגת מעבר לאורנת ולהקים מדינה ידידודתית לישראל

   זה שהסונים יעלו לשלטון לא יעזור לישראל. אבל אם בחופי הים התיכון תקום מדינת כופרים חדשה על בסיס העלווים - זה דווקא יכול לעזור לנו מאד.
   ישראל צריכה לשכנע את ארה"ב ואת אסד - נסיגה או טבח בידי הסונים. כרגע העלווים בטוחים בעצמם ובבעלי בריתם אבל בסוף הם יפלו, לא יעזור להם כלום.