בתמיכת רוסיה וסין, מועצת הביטחון אישרה שליחת פקחים לסוריה

משלחת ראשונה בת 30 פקחים מוכנה לצאת לדרך, על רקע חשש כי הפסקת האש מתמוטטת. פעילים מדווחים כי 17 בני אדם נהרגו היום בהפגזות על חומס

מועצת הביטחון של האו"ם הצביעה הערב (שבת) פה אחד על פרישה בסוריה של משלחת ראשונה של פקחים להשגחה על הפסקת האש. קבוצה קטנה בת 30 פקחים נמצאת בכוננות לצאת לסוריה עם אישור ההחלטה. לדברי הבי-בי-סי, הם צפויים לצאת לדרכם בתוך שעות.

ההחלטה קוראת לאופוזיציה ולמשטר הסורי, ובראשו הנשיא בשאר אסד, לחדול באופן מיידי "כל אלימות על כל צורותיה", ודורשת מדמשק ליישם את תכנית השלום שהתווה שליחה המיוחד של האו"ם, קופי אנאן, הכוללת הסגת כוחות הצבא מהערים במדינה.

מטרת משימתם של 30 המשקיפים, שלא יהיו חמושים, היא ליזום קשר עם שני הצדדים הנלחמים בסוריה ולמסור דיווחים אם אכן הם מכבדים את הפסקת האש. עוד הוחלט כי האו"ם יקים גוף פיקוח נוסף וגדול יותר מזה הנוכחי. הדבר הוחלט לאחר התייעצויות בין מזכ"ל האו"ם באן והשלטונות בדמשק. דוברו של שליח האו"ם אנאן, אחמד פאוזי, אמר כי אנאן צופה כי במשלחת זה יהיו כ- 250 פקחים.

תמונה מסרטון שלפי פעילי אופוזיציה צולם היום בחומסאי–פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

ההחלטה, שזכתה לתמיכתן הנדירה של רוסיה וסין, התקבלה על רקע חששות כי הפסקת האש הולכת ומתמוטטת. הלילה והבוקר הפגיזו כוחות צבא סוריה שני רובעים בעיר חומס, ההפצצה הראשונה מאז שהפסקת האש נכנסה לתוקפה שלשום - כך מדווחים פעילי זכויות אדם. "היו הפגזות בלילה בחלק העתיק של העיר, בז'ורט אל שיאה ואל קראדיס. שמעתי שמונה פגזים מתפוצצים בשעה האחרונה", סיפר קארם אבו ראבעה, פעיל שמתגורר בשכונה סמוכה. הבי-בי-סי מדווח כי לפי פעילים, 17 בני אדם נהרגו היום בחומס.

עוד דווח כי כוחות הצבא פתחו באש חיה לעבר משתתפי הלווייה בחאלב שהפכה להפגנה נגד אסד. שלושה בני אדם נהרגו. מנגד, מורדים ירו לעבר כלי רכב צבאי בדרעא שבדרום המדינה. על פי דיווח אחר, של סוכנות הידיעות הרשמית במדינה סאנ"א, קצין בכיר בדרגת קולונל נחטף בחאמה בידי קבוצת חמושים למקום לא ידוע. כמו כן דווח כי אלף פליטים חצו היום את הגבול מסוריה לירדן.

בתוך כך, אניית נשק גרמנית, שהיתה בדרכה לסוריה עם תחמושת מאיראן, נעצרה בלב ים - כך דיווח הבוקר אתר האינטרנט של השבועון הגרמני "דר שפיגל". לפי הדיווח, האנייה, שמשקלה 6,200 טון, נעצרה אתמול כאשר היא נושאת אמצעי לחימה ותחמושת שמקורם באיראן, שנועדו להגיע לצבא הסורי ולכוחותיו של הנשיא אסד. דובר משרד האוצר בברלין אמר בתגובה לדיווח כי גרמניה תחקור כל אינדיקציה שמצביעה על הפרת אמברגו הנשק על סוריה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 8
  התמונה יפה.שווה 1000 מלים.לי זה אומר שישבו שם צלפים ולא אזרחים ועל ירי כדור קיבלו פגז.ככה כמו בלבנון בימי בגין היפים והעליזים.נחמד. לצ'ורקין יש גדול.נא להכנס.

  מה אומר צ'ורקין לארהב.אתם שותקים כי אני מדבר עכשיו. סיפור יוגוסלביה,לוב עיראק ואפגניסטאן הסתיים.סוף.האום ירקוד על פי החליל הרוסי ואם צריך, יהיה זה האורגן של סטאלין.מה אמר אותו צ'ורקין לקטארי זוכרים? "אתה אורח כאן.(במועצת הבטחון באום),אתה תשתוק.אחרת לא יהיה לך לאן לחזור". והוא שתק.וארהב שתקה.זה קרה אחרי שבקטאר השפילו גם פיזית את שגריר רוסיה שם ובעברית, סיבה של ממש להכרזת מלחמה.האמריקנים שתקו כי הבינו נכון ולא היה להם מה להגיב כי הם בישלו את ההשפלה ההיא והיה להם ברור כי אחרי 24 שעות לא יהיה להם על מי ועל מה להגן.כך שמה שקרה בלוב ויוגוסלביה ועיראק ואפגניסטאן, יכול לקרות גם לסעודיה וקטאר ולמי ומה לא.עכשיו מישהו צריך להתחיל להבין והם כבר מבינים,רוסיה בכל הלשונות, מה זה ומי הם הרוסים.הם עדיין לפחות לא קולוניליסטים ולא בוזזים אוצרות טבע של מדינות אחרות, אך ברור כבר כי גם הם יכולים להיות קולוניליסטים אם רק יחפצו בכך והעולם אינו קטן, כי עובדה היא שרוסיה הגדולה נמצאת גם היא בתוכו..

 2. 7
  נא לא להתערב. הם רבים בסך הכל על הזכות להרוג יהודים.
 3. 6
  רגע, ולמתנגדים לשלטון יתאפשר להפגין?
 4. 5
  יופי, שיביאו מזכרות מקסימות מהדיוטי
 5. 4
  ואם הם ימשיכו להרוג אז ישלחו אליהם אפילו יותר פקחים!

  מישהו עדיין רוצה הסכם שלום עם סוריה/הפלסטינאים וכו' בערבויות בינלאומיות?
  הרי אפשר להיות רגועים שאם יתקיפו אותנו אז הקהילה הבינלאומית לא תהסס ואחרי שנה של לחימה תשלח שלושים פקחים ואפילו שליח מיוחד לענייני משהו.
  אפשר לישון בשקט.

 6. 3
  לרגע חשבתי שהבניין שבתמונה הוא פרויקט מלחה של אודי "מעטפות-מזומנים" אולמרט, וליבי צהל בי.
 7. 2
  זה אומר שסוריה כבר סיימה להרוג את מי שרצתה להרוג ומתירה לחברותיה לתמוך במשלחת
 8. 1
  מה זה עניינה של מועצ הביטחון במתרחש בסוריה?סך הכל מלחמת אזרחים בעצימות נמוכה.למה מתערבים בעניינים פנימיים?בכל מקרה,בהצלחה.