הבחירות לנשיאות מצרים

ועדת הבחירות פסלה את מועמדות סולימאן ונציג האחים המוסלמים

עוד נפסלה מועמדותו של הנציג הסלפי, שזוכה לתמיכה רבה. למועמדים ניתנו 48 שעות לערער על ההחלטה. האחים הציבו מועמד חלופי למקרה זה

ועדת הבחירות במצרים פסלה הערב (שבת) את מועמדותם של 10 מתמודדים לנשיאות המדינה, בהם ראש המודיעין לשעבר, עומר סולימאן, מועמד האחים המוסלמים חירת א-שאטר והנציג הסלפי השייח חאזם סאלח אבו איסמעיל. למועמדים ניתנו 48 שעות לערער על ההחלטה.

לפי דיווחים בעיתונות המצרית, הסיבה לפסילתו של סולימאן היא שחסרים לו כמה קולות ברשימת התומכים בו. א-שאטר נפסל כי יש בעברו עבירה פלילית עם קלון ואבו איסמעיל נפסל כי לא הוסר החשד כי אמו מחזיקה באזרחות אמריקאית. מוקדם יותר השבוע קבע בית משפט בקהיר כי אבו איסמעיל יוכל להתמודד.

אם החלטת ועדת הבחירות לא תשתנה, המועמדים הבולטים, נכון לעתה, שנותרו במרוץ הם ראש הליגה הערבית ושר החוץ במשטר מובארק, עמרו מוסא, ומוחמד מורסי – ראש מפלגת "החירות והצדק" של האחים המוסלמים. האחים רשמו את מורסי כמועמד במקרה שהוועדה תפסול את א-שאטר מההתמודדות.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

אבו איסמעיל
השייח חאזם סאלח אבו איסמעילאי–פי
חירת א-שאטר
חירת א-שאטראי–פי

מועמד איסלאמיסטי בולט נוסף הוא עבד אל מונעם אבו אל פותוח, שהיה בעבר אחד מראשי האחים המוסלמים, אולם פרש מהתנועה כדי להציג מועמדות עצמאית לנשיאות. הוא הורחק משורות האחים כיוון שהמרה את צו התנועה, שאסר – עד לאחרונה – להירשם לבחירות לנשיאות מטעמה. כאמור, האחים החליטו לבסוף לבטל את הצו ולהציג מועמדים לנשיאות מטעמם.

החלטת הוועדה צפויה לעורר הפגנות. היום המשיכו מאות אלפי אזרחים מצרים, רובם תומכים של האחים המוסלמים, אבל גם כאלה שנמנים על התנועות החילוניות, להפגין בכיכר תחריר נגד מועמדותו לנשיאות של סולימאן. שלטים שבהם נראה סולימאן על רקע דגל ישראל, וסיסמאות שקוראות "סולימאן וישראל יד אחת" נשמעו ממגבירי קול ידניים, והבהירו לא רק לסולימאן, אלא גם לוועדת הבחירות שצריכה להחליט אם הגנרל כשר לבחירות, שמי שיאשר את מועמדותו כאילו הכשיר את כניסתה של ישראל לפוליטיקה המצרית.
 

הפגנה בכיכר תחריר נגד השתתפות מועמדים הקשורים במשטר מובראק, אתמולאי-אף-פי

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 9
  אם בחירות היו משנות משהו, הן היו לא חוקיות

  המערכת פועלת בצורה בלתי ניתנת להצדקה. שחיתות ורקב מלמעלה.

 2. 8
  מצד אחד נראה שיש שם סדר. ועדה עם סמכויות משמעותיות הפוסלת מועמדים גם על עבירות עם קלון (כמו אצלנו). מצד שני נראה שההמון של כיכר תחריר שולט במצב (מקווה שלא יהיה מצב כזה אצלנו). מי יגבר ?
 3. 7
  כל המוסלמים מפחדים מהאחים המוסלמים
 4. 6
  במערכת ״הארץ״ שורר אבל כבד...
 5. 5
  ליברמן צריך לבקר במצריים..או לפחות דני 'הכסא הנמוך' אילון

  למה אין ועדת חקירה על הזנחת הסכם השלום עם מצריים ? ממשלות של גנרלים לא הצליחו למצוא דרך ללב ולביזנס המצרי, מלחמות לבנון, הכיבוש, עזה... גם הם לא הוסיפו.
  שורה תחתונה - מסיכוי להתקבל כמדינה בליגה הערבית, הפכנו למשהו בלתי אפשרי באזור, בנתיים הגב האמריקאי הכתף האירופאית והחוסן הכלכלי לטובתינו, אבל צריך להתעורר לפני שנהפוך עבדים לתקציב הביטחון.

 6. 4
  עמרו מוסה יכול להיות נשיא טוב
  1. כן - מנקודת ראות של הנאציזם הערבי זה נכון
 7. 3
  יחי מוחמד מורסי הנשיא הבא של מצרים תחי איראן החדשה אסלמיה איסלמיה היא שרעיה היא שרעיה

  ראחת מסר אללה לא ירחם אה

 8. 2
  היכן אתה שמעון?
 9. 1
  זה לא את הכניסה של ישראל שהם מכשירים, זה את ההישארות שלה. המשטר הקודם היה כל כולו בשליטה ישראלית. בגלל זה ישראל לא רצתה שמובארק ייפול
  1. אולי מצב הערבים בכל העולם ישתפר אם תפסיקו להגות קונספירציות ותתחילו לרכוש השכלה כדי להיות מסוגלים לנתח את המציאות.