האש לא נפסקת

יום לאחר שהוחלט לשלוח פקחים, צבא סוריה שב להפגיז את חומס; 6 נהרגו

פעילי זכויות אדם דיווחו על הרעשה כבדה על שכונת חלדייה בצפון העיר; סמוך לחלב דווח על חילופי אש כבדים בין המורדים וכוחותיו של אסד

כוחות של צבא סוריה תקפו היום (ראשון) שכונות מגורים במרכז העיר חומס, כך דיווחו פעילי זכויות אדם מהאזור. במקביל, דווח על חילופי אש בין המורדים לכוחותיו של אסד סמוך לתחנת משטרה באזור כפרי ליד חלב. הקרבות נמשכים על אף שמועד הפסקת האש לפי מתווה אנאן נכנס לתוקף כבר בשבוע שעבר. לפי הדיווחים, 6 בני אדם נהרגו היום במדינה, ככל הנראה בחומס.

"בשעות הבוקר המוקדמות, ראיתי הליקופטרים ומטוסים מעלינו, ולאחר 10 דקות, התחילה הפגזה כבדה", אמר ואליד אל-פארס, פעיל זכויות אדם שמתגורר בשכונת חלדייה שבחומס, שנפגעה מהאש. פעיל זכויות אדם אחר הוסיף כי שמע ירי כבד מנשק קל באזור השכונה בקצב של אחת לדקה.

הירי עלול לטרפד את מתווה שליח האו"ם קופי אנאן להפסקת האש במדינה. מועצת הביטחון של האו"ם החליטה אתמול (שבת) לשלוח לסוריה 30 פקחים שאמורים להשגיח על יישום ההסכם המשקיפים, שלא יהיו חמושים, אמורים ליזום קשר עם שני הצדדים הלוחמים ולדווח האם הם אכן מכבדים את הפסקת האש.

ההחלטה, שזכתה לתמיכתן הנדירה של רוסיה וסין, התקבלה על רקע חששות כי הפסקת האש הולכת ומתמוטטת. אתמול הפגיזו כוחות צבא סוריה שני רובעים בעיר חומס, ההפצצה הראשונה מאז שהפסקת האש נכנסה לתוקפה שלשום - כך דיווחו פעילי זכויות אדם. "היו הפגזות בלילה בחלק העתיק של העיר, בז'ורט אל שיאה ואל קראדיס. שמעתי שמונה פגזים מתפוצצים", סיפר קארם אבו ראבעה, פעיל שמתגורר בשכונה סמוכה. הבי-בי-סי דיווח כי לפי פעילים, 27 בני אדם נהרגו אתמול בחומס.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בכפוף ליישום ההחלטה הנוכחית, תוכל מועצת הביטחון להגדיל את מספר הפקחים מ-30 ל-250. לדברי אנאן, קבוצה ראשונה של פקחים כבר מוכנה לצאת מיד לדמשק, אבל לא ברור עד כמה היא מחויבת לתאם את פעולותיה עם המשטר הסורי. סוריה מחויבת על פי תכנית אנאן לאפשר גם מעבר שיירות סיוע הומניטארי ולהתחיל בזמן הקרוב בניהול דיאלוג עם תנועות האופוזיציה, אולם על רקע ההתכתשויות בשטח ספק אם דיאלוג כזה צפוי להתקיים בזמן הקרוב.

כמו כן, אניית נשק גרמנית, שהיתה בדרכה לסוריה עם תחמושת מאיראן, נעצרה אתמול בלב ים כמה עשרות קילומטרים מחופי סוריה. כך דיווח אתמול אתר האינטרנט של השבועון הגרמני "דר שפיגל". לפי הדיווח, האנייה נשאה אמצעי לחימה ותחמושת שנועדו להגיע לכוחותיו של אסד. ממשלת גרמניה הודיעה שתבדוק אם מדובר בהפרה של האמברגו שהוטל על סוריה.

האונייה, Atlantic Cruiser, ששטה תחת דגל של האיים הקריביים, עגנה לפני כמה ימים בג'יבוטי שבקרן אפריקה, שם הועמסו עליה אמצעי לחימה כבדים ותחמושת, שהגיעו מאוניית משא איראנית.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 5
  היכן פעילי זכויות האדם האירופיים? מדוע הם אינם מארגנים משט או מטס לטובת האזרחים שנטבחים כל יום??????????????
 2. 4
  ואם הם לא יתנהגו יפה - ישלחו אליהם אפילו יותר פקחים.

  אז הם יראו מה זה.

 3. 3
  לפובלציסטים שבמשך שנים קוראים לחתימה על הסכמים מול שכנינו הערבים זה לא משנה, הם ימשיכו לקרוא לוויתורים שלא שווים את הנייר עליהם הם חתומים...
 4. 2
  גם יאסר ערפאת חתם על הסכם ומייד רץ להשוות אותו להסכם חודייבה של מוחמד. אח"כ גם דאג לטרור ורצח נשים וילדים .
 5. 1
  כנסו דחוף!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! חשוב מאוד!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  המדינה, בשיתוף משרד האוצר וחברות הביטוח לא מוכנים לספר ולהוציא רשימות שלמות של עשרות חברות שיש בבם כסף המוגדר "כסף אבוד". אזרחי ישראל שבעבר נתנו מלוות מדינה, אזרחים שעברו מעבודה אחת לאחרת, אזרחים שפוטרו ולקחו רק את הפיצויים... הערכה היא כי יש למעלה מ 15 מיליארד ש"ח( ניתן לבדוק לבד בגוגל) יש אתר בארץ שנקרא: החברה הארצית לאיתור זכויות. כל אזרח מעל גיל 47, וכל אזרח שאי פעם עבד בעבודה ועבר לאחרת וכמובן ילדים להורים שנפטרו, יש אפשרות לבדיקה מקיפה באתר במחיר של 49 ש"ח ( אגרה שצריך לשלם בדואר לדעתי..)בכל 250 הגופים הפיננסיים. תנסו גם לעזור למי שלא יודע להשתמש באינטרנט,פשוט להכנס ולרשום את שמכם, מי שסיכוייו נמוכים האגרה תעלה יותר וכנראה גם לא ממש משתלם לבדוק..בכל מקרה בהצלחה לכולם.

  1. לישראלי שמשתמש בכתבות על מוות בשביל ספאם מסחרי: אנא הסבר לכולנו איך אתה מצדיק זאת לעצמך. עורכי הטוקבקים - מה נסגר?

   התגובה כועסת על גברים אך מופנת גם לנשים במידה ואחת מכן היא האחראית.