המועמד המוביל לנשיאות מצרים: הסכמי קמפ דיוויד מתו

בשיחה עם תושבים בדרום המדינה הביע עמרו מוסא עמדה חריפה נגד ההסכמים עם ישראל. מבקריו בכל זאת טוענים: הוא שריד של שלטון מובארק

"הסכמי קמפ דיוויד הם מסמך היסטורי שמקומו על המדף לזיכרון, משום שסעיפיו מדברים על כך שמטרת ההסכם להקים ממשל פלסטיני עצמאי, בעוד שהיום אנחנו מדברים על מדינה פלסטינית עצמאית", כך הצהיר אתמול (ראשון) עמרו מוסא, המועמד המוביל כרגע בהתמודדות על נשיאות מצרים.

מוסא, שקיים פגישה המונית עם תושבים במחוז סוהאג שבדרום המדינה, הוסיף כי "לא קיים דבר כזה ששמו הסכם קמפ דיוויד. הסכם זה מת ונקבר. קיים הסכם בין ישראל למצרים שאותו נכבד כל עוד ישראל מכבדת אותו. המסמך היסודי שמתווה את היחסים בין ישראל לערבים הוא היוזמה הערבית משנת 2002 אשר ההתקדמות בו תהיה הדדית: צעד תמורת צעד, התקדמות תמורת התקדמות".

מוסא, שכיהן עשר שנים כשר חוץ תחת הנשיא לשעבר חוסני מובארק (ועזב את תפקידו על רקע חילוקי דעות עם הנשיא) מבחין בין הסכמי קמפ-דיוויד שכוללים את הסעיפים הפלסטינים, לבין הסכם השלום בין ישראל למצרים. אולם, הציבור במצרים אינו עושה בהכרח את ההבחנה הזאת. הסכמי קמפ-דיוויד נתפשים כחבילה אחת וכל התבטאות פומבית כלפיהם נהפכה למדד למדיניות החוץ הצפויה של המועמדים, ובעיקר כקוד מוסכם שעל פיו תיקבע מדיניותה של ארצות הברית כלפי כל אחד מן המועמדים.

עמרו מוסא עם רשימת המועמדים לפרלמנט המצריאי–פי

בביקור במחוז המערבי במצרים, לפני שבועיים, תיאר מוסא את ההסכם כ"דיו על נייר שתוקף סמכותו פג" מבלי שטרח אז להבחין בין הסעיפים "הפלסטיניים" לאלה שנוגעים לשלום עם ישראל. לעומת מוסא, שנשען על תמיכתן של חלק מן המפלגות החילוניות ושל קבוצות המחאה שהיו עמוד השדרה של המהפכה, דווקא הנציגים האיסלמיסטים טורחים להדגיש את מחויבותם להסכמי קמפ-דיוויד. כך למשל הבהיר ראש מפלגת אל-נור הסלאפית בחודש דצמבר כי תנועתו לא מתנגדת להסכמי קמפ-דיוויד וכי הוא מוכן לשאת ולתת עם ישראל. גם נציגי האחים המוסלמים, כולל מי שהיה עד לאחרונה המועמד לנשיאות, חיירת אל-שאטר, הדגישו את מחויבותם להסכמי קמפ-דיוויד ואף העבירו את התחייבותם זו לממשל האמריקני.

מוסא, לעומת זאת, מוליך מזה שנים קו תקיף נגד ישראל. הוא עיצב את מדיניות החוץ של מצרים ביחס ליכולת הגרעינית של ישראל, מדיניות שדורשת "פירוז האזור מנשק גרעיני", והוא גאה במיוחד על חלקו בהעלאת הבעיה הפלסטינית על סדר היום הבינלאומי בתקופת היותו שר חוץ.

למרות עמדותיו אלה, סופג מוסא בן ה-76, שמתחייב - אם ייבחר - לכהן רק תקופת כהונה אחת כנשיא מצרים, ביקורת נוקבת דווקא ממי שאמורים להיות תומכיו. כך למשל האשים ד"ר זכריא מטר, איש מפלגת אל-וופד החילונית, כי מוסא הוא "בחירתה של ארה"ב וכי אפילו ישראל לא הביעה את דאגתה מבחירתו. על כוונתו להתמודד לנשיאות הוא הודיע מביתו של השגריר הסעודי במצרים ואיש אינו יודע מה הם מקורות מימונו".

עמרו מוסא בסיור בחירות בקהיר
עמרו מוסא בסיור בחירות בקהיררויטרס

הכלכלן וההוגה השמאלי החשוב, ג'לאל אמין, קובע כי "מוסא הוא שריד למשטרו של מובארק. הרי איך יתכן שאדם יכהן עשר שנים כשר חוץ, שליש מתקופת כהונתו של מובארק, וישתוק על מה שמתרחש במדינה, איזה מין אדם הוא זה? האם אין בכך די כדי לראות במוסא שובל של המשטר הקודם?". נראה כי על רקע ביקורת זאת וכדי להרחיק עצמו ממדיניות המשטר הקודם מאמץ מוסא עכשיו קו ביקורתי כנגד הסכמי קמפ-דיוויד.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 75
  היום גם עוד 11 מצרים מתו.
 2. 74
  מוסא הוא משתף פעולה של מובארך

  מוסא הוא לא ישר הוא שר חוץ החזיק את קמפ דיוויד עם הישראל. כשיהי קמפ נאבי מוחמד אז אולי נדבר. מוסא הוא לא אוהב במצרים.
  אנחנו עם ישראלים מדברים לא עם בינתניהו.

 3. 73
  הארץ יקר כל כך מהר דחפתם את הידיעה הזאת לתחתית העמוד, מדוע ? האם הידיעה אינה מתאימה לתמונת העולם שלכם ?
 4. 72
  כל הקטע של התרבות הערבית זה התרברבות וכוחניות ואיומים... לא סתם נאמר עליהם פרא אדם - יד בו בכל ויד כל בו.
 5. 71
  אוטונומיה

  לפלסטינים לתת רק אוטונומיה אחרת הם יראו כמו מדינות ערב מדינה נחשלת עם שנאה לישראל ולמצרים שסוף סוף היתה להם הפיכה אז גם אותה הם דפקו כמו ההפיכה של הקצינים שנאצר עלה אבל היום ההפיכה תחזיר אותם אלפיים שנה אחורה ולהזכיר למצרים שאת ישראל לא קל לנצח בשדה הקרב ופעם הבאה הם כבר לא יקבלו את סיני חזרה

 6. 70
  למה המצרים

  למגיב שתמהה למה המצרים צריכים להתעסק עם העניין של הפלשתינאים. התשובה היא למה אנחנו מרגישים חובה להתעסק עם כל מדינה שמתעסקת עם היהודים.
  אנחנו מרגישים שבכל העולם יהודי זה יהודי והוא חלק מאיתנו. המצרים מרגישים את אותה הזדהות עם הפלשתינאים. אלה ואלה ערבים. הבעיה בעיתון הזה שכל מגיב בור וטיפש לתוספת הוא מלך בעיתון הזה. בושה להארץ עיתון של "אנשים חושבים". אולי הקוראים שלו חושבים, אבל המגיבים לידיעות ולכתבות בעיתוןהזה המציאו את הטמטום, הרוע והבורות (כערך מוסף).

 7. 69
  שמאלנינו+ממשלת ישראל: איך לעזאזל עושים מזה ספין חיובי?
 8. 68
  ערבים זה ערבים זה ערבים

  למה ציפיתם?

 9. 67
  המצרים כל כך

  טיפשים

 10. 66
  חכה...הבטיחו לנו 40 שנות שקט,יש עוד חמש שנים כמדומני ואנו בעצומו של אוסלו.
 11. 65
  ממש כמונו העם המצרי חושב שהוא בוחר את שליטיו...
 12. 64
  האיסלמיסטים המצרים עוד יחזירו לנו את סיני, ונקים מחדש את העיר ימית והאחזות הנחל בסיני ואופירה וטאבה ונביעות ודהב , וגם את השקם הנהדר בביר גפגפה (רפידים). היו ימים נהדרים, והם עוד ישובו במהרה. בהאחזות הנח"ל בסיני , המון דברים יפים ראו עיני , כמו למשל - חיילת יחפה , וצמתה מוטלת על כתפה. .ובחצר היו החיילים , צולים דגים גדולים על גחלים , המון דברים יפים ראו עיני , בהאחזות הנח"ל בסיני. שם כל השרות והדליות והרינות , פסעו לאט בתוך שדרת קזוארינות , עם כל האור וכל הפנאי , אשר ראיתי בעיני. בהאחזות הנח"ל בסיני , אני לא האמנתי לעיני , כשראיתי מעשה כשפים , ספרי שירה קטנים על מדפים , שירי רחל ו'כוכבים בחוץ' , כמו לפני שנות אלף בקיבוץ; , אני ממש שפשפתי את עיני, בהאחזות הנח"ל בסיני.
  1. יש לי שיר חדש בשבילך!

   "בהאחזות הנחל בסיני, המון בדואים ראו עיני, כמו למשל - בדואית רעולה והרעלה מוטלת על כתפה. ובחצר היו הבדואים, צולים גוויות של חיילים, המון זוועות ראו עיניי..." וכיו"ב.
   חביבי, יש היום בסיני חצי מיליון בדואים!!! אני מעדיף טנקים מצרים על הגבול מאשר מתן אזרחות לחצי מיליון בדואים!!!

 13. 63
  עכשיו הבנתם מה שווה שלום עם הערבים ?? שווה לאלף כפרות !!!
 14. 62
  אחלה, שיחזרו לנו את הסיני..
 15. 61
  מה שצודק צודק, הסכמים חייבים לכבד, לכן להפסיק מיד ולאלתר את הקשקשת על שתי מדינות, וחזרה למקורות, ממשל פלשניתי עצמאי (אוטונומיה)
 16. 60
  חרטטהו וחשדהו.

  מושחת ותועמלן ערבי ידוע. יכול להיות מקסימום שר הסברה. מה גם שאין לו סיכוי להבחר כי העם המצרי יצביע לאחים.

 17. 59
  המצרים ממש מתאמצים להוכיח שהם עם דפוק ומתאבד

  במצה הנוכחי של מצרים ביטול השלום עם ישראל כמוהו התאבדות המונית של מדינה.
  אין מינימום של שיקול דעת בהתנהגות זו.
  ללא קשר לאמונה דתית זו או אחרת. ביטול השלום עם ישראל מדרדר את מצרים שנות דור לאחור.התוצאה תהיה רעב המוני ומוות של מיליונים.

 18. 58
  תרגיעו. הוא לא דיבר נגד הסכם השלום עם מצריים

  אלא לקטעים הנוגעים לפלשתינאים. תקראו כמו שצריך.

  1. הרגענו. ועכשיו תסביר לנו למה המצרים צריכים להתעסק בבעיה הפלסטינית?

   מלבד הסחת הדעת מהבעיות שיש להם במצרים עצמה, כמובן.

 19. 57
  זה יבטל את הסכם השלום וזה יפציץ את סכר אסואן- תיקו!
 20. 56
  טוב, אם ההסכם מת, אז תחזירו את סיני
 21. 55
  רק מראה לכם מה שווה הסכם שלום עם ערבים. לא שהמלה שלהם שווה יותר בכל הסכם אחר. עדיף להמשיך בלי שלום ובלי מלחמה. בדיוק כמו היום.
 22. 54
  שיחזירו את סיני אם ההסכמים מבוטלים...
 23. 53
  עכשיו תצא בת קול מפי שמעון פרס,נשיא מדינת ארגוני הזכויות,ותאמר שהדברים נועדו רק לצרכים מקומיים(איסתיהילאכ מחלי-בערבית) ואין הם משקפים את דעתו"האמיתית" של מוסא עמרו.
 24. 52
  ויקם ביבי חדש על מצרים אשר לא ידע את יוסף.
 25. 51
  סבבה, אז תחזירו את סיני
 26. 50
  מי אמר לך

  עמר מוסא אינו המוביל לפי כל הסקרים האמיתיים וגם לפי המצרים שאינם רוצים להחיות את משטר מוהארק שהפגינו להפיל

 27. 49
  מחזירים את רצועת עזה וסיני-מגרשים את כל האוכלוסיה למצרים

  כולל את הבדואים של הנגב!!!!!!!
  וכל האסירים הביטחוניים בלי דם על הידיים.

 28. 48
  עדיף כבר שלטון איסלמי רדיקלי וחזק על פני מוסא!

  עמרו מוסא יהיה במקרה הטוב כמו ארדואן. גם יקבל כסף ונק מהאמירקנים וגם ימרר את חיי ישראל כדי לרצות את העם המצרי צמא הדם והפנאטי דתי. משטר איסלמי יהיה עסוק בעיקר בהישרדות, הרגעת העולם ולא יהיה לו צורך בהוכחת שנאתו לישראל כמו משטר חילוני. יש לייחל למשטר איסלמי ריכוזי וחזק שלא יאשפר טרור מסיני ולא יעז להתעמת עם ישראל.

  1. אז בוא תמנה משהו מהטליאבן שישלוט במצרים
 29. 47
  לכל מי שחושב שהסכם שלום משמעותו שלום נצחי:

  הסכם שלום, כמו כל הסכם בין שני צדדים, אפשר להפר כאשר אחד הצדדים חושב שכדאי לו. ככה פורצות מלחמות. המניעה היחידה - אינטרס. אם המצרים יחליטו, מכל סיבה שהיא, שהגיע הזמן לפוצץ את ההסכם (בדיוק כמו שפוצצו את צינור הגז וביטלו את ההסכם!) - זה מה שהם יעשו, ושום דבר לא יעזור לנו, שום תחינות, שום התערבות (נניח, אמריקאית) לא תשנה את זה.

 30. 46
  בכל מקרה מצרים בדרך לאבדון. הרעב הגדול ממשמש ובא.
 31. 45
  שרלטן היה, שרלטן יהיה, אוהב להשמיע מה שרוצים לשמוע

  שרלטן היה, שרלטן יהיה, אוהב להשמיע מה שרוצים לשמוע

 32. 44
  ליברמן- מאחוריך!
 33. 43
  סיני האהובה! יש סיכוי שתחזרי להיות שלנו!!!! יחי עמרו מוסא!
 34. 42
  עוד צבוע שרוצה להיות נשיא
 35. 41
  וזה אומר חלטוריסט שמחלטר במימון מדינות זרות עויינות... ומה זה בדיוק "היסטוריונים בעלי התמחות מיוחדת מאוד בהיסטוריה"... האם כוונתך לבורים שמאלנים המתחזים להסטוריונים? וזנד כתב שטויות, הוא בכלל לא הסטוריון בהכשרתו אלא בס"ה מתעד קולנוע המתחזה להסטוריון וכותב על תחומים שאין לו מושג בהם... ובענייני חמורים, אין ספק שהשמאל מומחה בהם, הרי אחד מכם עשה קריירה כחמורולוג ואפילו קיבל כאן טור על סמך "מומחיותו"... נשלח בשנית
  1. איציק, אתה לא איש משכיל במיוחד

   רוב הפקולטות עובדות כיום בצורה אינטרדיסציפלינארית. אני מאמין שאתה לא באמת קראת את זנד, שכתב מטא-מחקר על בסיס היסטוריוגראפיות של היסטוריונים חשובים, גם ציוניים, שכתבו רבות על ההבנייה של עמים, בהם עמינו.
   ויום נפלא לך, שתזכה למצוות ולנשיקות

  2. איציק, אתה לא אדם משכיל במיוחד

   רוב הפקולטות עובדות כיום בצורה אינטרדיסציפלינארית. אני מאמין שאתה לא באמת קראת את זנד, שכתב מטא-מחקר על בסיס היסטוריוגראפיות של היסטוריונים חשובים, גם ציוניים, שכתבו רבות על ההבנייה של עמים, בהם עמינו.
   ויום נפלא לך, שתזכה למצוות ולנשיקות

 36. 40
  לא נורא,ניסינו...

  שכל הגדעון לוים וחיים ברעמים ויוסי ביילינים וגלאון וגילאון לא יגידו שלא ניסינו

  1. לא ניסינו. קיבלנו הסכם שלום והכרה ראשונים. הכשלנו את כל החלק הפלשתינאי בכוונה.
 37. 39
  מה לעשות, הוא צודק

  בניגוד להסכם השלום שנחתם ב-1979, הסכמי קמפ דיוויד שנחתמו ב-1978 נקברו מזמן על-ידי ישראל. להסכמי קמפ דיוויד היו שני חלקים, האחד היה הקדמה להסכם השלום ולכן איננו רלוונטי עוד, והשני קבע שתהיה אוטונומיה פלשתינאית מלאה ונסיגה של צהל מהשטחים הפלשתינאים. ישראל לא זו בלבד שהתעלמה מהסכם חתום זה, היא אף האיצה את מפעל ההתנחלות והגדילה את מספר המתנחלים ממספר אלפים למאות אלפים.

  ישראל הבוגדנית קברה הסכם שעליו חתמה ומן הסתם מעולם לא התכוונה לקיימו.

  1. נכון, "ירושלמי". כל העולם תמיד צודק, רק אנחנו טועים.

   מה עניין מחט לת..ת? בהסכם השלום המצרים קיבלו מה שרצו. (ולא קיבלו את מה שלא רצו - את רצועת עזה)! הפלסטינים אינם מצרים, ומה שקורה איתם לא עסק של עמרו מוסא.

 38. 38
  שנה הבא אז מילואים בסיני?
  1. מהפה שלך לאלוהים!
  2. מילואים למה ?

   נפגש בכפר המחודש של רפי נלסון ....
   רץ לקנות ריזלה...ביי.

 39. 37
  זה נורא מעניין שאין כותרות ומאמרי מערכת על הנושא הזה, של ביטול הסכמי השלום

  אבל אם מחר, בעקבות כניסה של כוחות מצריים לסיני (יעני: "למה מה תעשו לנו?", אחרי שהם נוכחו לדעת מה קורה בישראל) יהיה איזה צורך לשקול או להרהר אפילו באיזו אופציה צבאית שלנו - מיד כל הפשפשים האלה יצאו מהחורים ....

 40. 36
  כאמור אין אדם קונה דעתו בפת לחמו

  ר חיים המוזג

 41. 35
  איזה כותרת בומבסטית ואז קוראים את הכתבה ורואים שסתם ניפחו את דבריו

  הרי הוא אמר שההסכמים עם ישראל בתוקף וימשיכו כל עוד גם ישראל מכבדת אותם (ומישהו מתווכח עם זה?)
  הוא התייחס למתווה השלום העתידי שדובר עליו בקמפ דייויד שבו דיברו על ממשל עצמאי פלשתיני (כלומר, אוטונומיה). והוא סה"כ אמר שהנושא הזה מת ונקבר כי כיום עוסקים כבר בהקמת מדינה פלשתינית.
  וגם עם זה אין כמעט ויכוח (הרי אפילו ביבי הסכים לזה).

  אז על מה הבלאגן והכותרות המפחידות?

 42. 34
  חברה, בקרוב חוזרים לסיני! אייזה קול!
 43. 33
  האיש סרב בתוקף לבקר ביד ושם ...! אימרו : זאת לא יריקה בפרצוף זה בסה'כ גשמי ברכה..!!
 44. 32
  ומצרים הולכת למלחמת אזרחים
 45. 31
  בהיותו שר החוץ של מצרים היחסים בין ישראל היו מצויינים. על כולנו לקוות שהוא יהיה הנשיא הבא של מצרים
 46. 30
  אין חולק שהאיש צודק ולכך נוסיף: גם הסכמי אוסלו בטלים ומבוטלים וישראל צריכה להזדרז ולספח לאלתר את שטחי B ו - C.
 47. 29
  בלי שגריר סעודי, תיירות, סיוע אמריקאי, וייצוא גז ונפט, מצריים היא סתם עוד מדינה אפריקאית נחשלת...

  תות ממש לא נח המון לאחרונה.

 48. 28
  אם אמנם המצרים יבטלו הסכמים ( הגז כבר בוטל) לאחר שקיבלו את כל התמורה , ישראל תצטרך לחשוב היטב לפני כל הסכם עם הפלשתינים. מצרים יותר רחוקה מיו"ש, ולכן כל הסכם שיכלול נסיגה מיו"ש עלול לסכן את מדינת ישראל.
 49. 27
  עמרו מוסא, לא נשכח לך את התמיכה רבת השנים הפורה והחשאית במדינת ישראל. כולנו מאחלים לך הצלחה!
 50. 26
  עמרו מוסא חולים עליך

  החלטתי להרוס לו את היום

 51. 25
  עיסקת הגז המצרי מתה. הסכמי קמפ דיווד מתו. כנראה המצרים "מתים" על הביטוי. עכשיו השאלה. עם מי עלינו לעשות הסכמים, הסכמי שלום?
 52. 24
  כותרת שקרית ומסלפת
 53. 23
  טמבל נשאר טמבל

  ייצא וילמד עמרו מוסא כמה כסף הרוויחה מצרים כתוצאה מהסכמי קמפ- דייויד וכמה כסף היא עלולה להפסיד כתוצאה מהתנערותו מהם.
  אבל..., טמבל נשאר טמבל והשינאה היוקדת מעוורת את עיניו ומטריפה את מוחו וע"כ, לעזאזל עם מצרים- העיקר ששינאה, הסתה, משטמה ושאר ירקות ישלטו בכיפה.
  שוב ושוב: טמבל נשאר טמבל !!!

  1. זה אף פעם לא מהווה שיקול אמל טוטאליטאריסטים מוסלמים,מצידם שהעם ימות מרעב,הקצנה נגד יהודים ואוייבים מדומים תמיד מהווה סחורה נרכשת ברחוב שלהם.
  2. אתה לא חכם אם אתה חושב שזה באמת מה שהוא חושב ויעשה

   הרי הוא אומר זאת רק על מנת להבחר מבחינתו להיות מובארק 2 זה חלום שהוא חולם כבר 30 שנה...

 54. 22
  מצרים יותר מסוכנת מאירן
 55. 21
  הכל בלה בלה בלה

  שקוף שזה רק דמגוגיה כדי לגייס קולות, ושהוא תומך בסטטוס קוו בדיוק כמו שפה.

  בלי שום קשר, ובנימה יותר חיובית, הוא נראה מצוין לגיל 76. מה הסוד שלו?

  lol

  1. אל תהיה כל כך בטוח,זה מתחיל בדמגוגיה ומילים.ואח"כ לך תדע
 56. 20
  אין בעיה!אז תחזירו את סיני ואת בארות הנפט לישראל.אה,ותיקחו את עזה בחזרה.
 57. 19
  הסכיתו השמאלנים לדברי מוסא, השכילו, ומילאו פיכם במים
 58. 18
  גם עמרו מוסא ימות בקרוב, בקרוב מאוד, חותם לכם...

  עמרו מוסא הוא אחד משונאי ישראל הכי גדולים במצרים ובעולם הערבי - מייצג נאמן של ה"אליטות" האנטישמיות של מצרים... בסך הכל רק 'חוליית בלימה' קלה בנפילתה של מצרים לעבר מדינת הלכה...

 59. 17
  הסכם השלום עם מצרים שבתהליך גסיסה (מת?) מזכיר אימרה של בגין ו"תשקוט הארץ 40 שנה" תקופה זו עומדת לפוג. מאז ביקורו של סאדאת (1978) חלפו 34 שנים. בראיה היסטורית זה פרק זמן קצר. כדאי לקרוא בעיון את הראיון של ארי שביט עם ההיסטוריון בן ציון נתניהו ז"ל, שחושש מצונאמי איסלמי ואשר התנגד לנסיגה מסיני.
 60. 16
  את שארם א שייך, חזרנו אליך שלישית...
 61. 15
  ועוד רוצים לדחוף לנו הסכם שלום עם הפלסטינים...
 62. 14
  אז נקבל את סיני בחזרה...
  1. התבלבלת,הוא לא יהודי מוכה
 63. 13
  אדוני, אם אתה מבטל הסכם - נא להחזיר את התמורה השמנה והנדיבה שקבלת עבורו !
  1. הוא לא חוצפן,אלא חכם המבין כי מדינת ישראל מתפוררת.
  2. הוא לא מדבר על ההסכם עם מצרים

   אבל למה לתת לעובדות להפריע כשאפשר להתלהם?

  3. אני מסכים להתנגדותך להתלהמות. לגופו של ענין

   האבחנה בין הסכמי קמפ דיויד להסכם השלום ברורה ומתוארת גם בכתבה, אבל זה לא משנה את המהות: תחשוב אילו מישהו היה ניתלה באבחנות מסוג זה, ומתנער ממחויבויות שלקח על עצמו בהסכם, לאחר ששילמת לו טבין ןתקילין

 64. 12
  לא יהיו "שטחים תמורת שלום " ביו"ש ובגולן במתכונת המצרית , בטח ובטח למשמע
  1. לא נראה כמו שלום, לא הולך כמו שלום, אז זה לא שלום.
 65. 11
  אם עמרו מוסא חושב שהוא גמאל עבד-אל-נאצר שהכריז "אהלן וסהלן" - הוא יקבל זפטה כזו כמו נאצר שירצה לשכוח מכיכר תחריר
 66. 10
  מצרים יכולה אפילו לנתק קשרים דיפלומטיים עם ישראל - אבל לבטל את השלום אין בכוטחה, כי אסור למדינה כלשהי בעולם היום להכריז כי היא ביחסי מלחמה (המשפט הבינלאומי של גולדסטון ושות' אוסר זאת)
 67. 9
  אינו מוביל

  אני מאוד מעריך את כל כתבותיך אבל מי אמר לך שעמר מוסא זה המוביל כרגע בין המתמודדים ، שתדע לך שעם מצריים לא רוצה להחיות מחדש את המשטר הקודם שהפגין להפילו

 68. 8
  מגיע לנו!!!!!!!!!!! עם מטומטם שכמונו
 69. 7
  המועמד המוביל?!?!

  מוסא הוא לא המועמד המוביל, אלא עבד אל-מנעם אבו אל-פתוח. מוסא ינצח רק אם יהיו זיופים נרחבים ביותר!

 70. 6
  אז כנראה צריך לחזור לגבולות 67 כדי שבעוד כמה שנים מנהיג פלסטיני יגיד שההסכמים שייכים להסטוריה וחייבים לדבר על גבולות 48

  אבל בגלל שהשמאל מאמין אמונה דתית בצדקתם המוחלטת של הפלסטינים כל זה לא משנה והם ימשיכו לנסות להוביל אותנו לאבדון.

 71. 5
  ובנוסף- אמא שלו יהודייה ואבא שלו כריש של המוסד
 72. 4
  בכל דבר שהנשיא קרטר נגע הוא נהרס.

  זוכרים את הנשיא ההזוי הדמוקרטי ,זה שהפעיל לחץ על השאח הפרסי... התוצאה חומיני עלה לשלטון ,האמריקאים נזרקו בבושת פנים ואת מחיר ההשפלה הם משלמים עד היום. כך "השלום" עם מצרים ,השפויי היחיד היה יצחק שמיר והנה מגיע היום. אותו ג'מי קרטר תקף את ישראל על הגדרות.

  1. ביל קלינטון ואובמה לא טובים מקרטר.

   בזכות ביל קלינטון קיבל העולם פקיסטן וצפון קוריאה גרעיניות, בזכות אובמה נקבל אירן גרעינית ואת ה"אביב הערבי"

 73. 3
  ואני ממשיך ואומר: למדינת ישראל עדיף שלטון איסלמי במדינות ערב, שיהיה תחת שלטון על דתי מאוחד ויעשה הודנה עם ישראל.
 74. 2
  גם הריבונות המצרית על סיני עלולה להיות רק חלק מההיסטוריה.
  1. הלוואי שיבטלו... מתגעגע לסיני. היתה טעות להחזיר.

   אם טנק אחד מצרי אחד יעבור את התעלה, זה יהיה סופו של השלטון המצרי בסיני. ותחילת סופו של סכר אסוואן, נותר לקוות שהאספסוף המצרי שהשיג "דמוקרטיה" באמת טיפש עד כדי כך שינסה את זה.

  2. רק מי שלא חווה מלחמה (או טיפש) מיחל למלחמה נוספת

   כן, ישראל יכולה לנצח במלחמה אבל מי שמייחל לכך הוא או ילד תמים או טיפש.

  3. נכון. אנחנו כבר נסתדר עם הבדואים וניתן להם אוטונומיה מוחלטת.
 75. 1
  ציוני חם ואוהב ישראל. הוא שתול של השב"כ.
  1. ציניות היא תכונה חביבה עלי!