קרבות קשים בדמשק בלילה

האופוזיציה בסוריה טוענת: חיסלנו את הצמרת הצבאית של אסד

אחד מארגוני המורדים טוען כי הרג את גיסו של הנשיא שאוכת, שר ההגנה ויועץ בכיר. 2 מההרוגים לכאורה התראיינו לטלוויזיה הממלכתית

כלי התקשורת הערביים השונים מדווחים על חילופי אש קשים שהיו הלילה במרכז דמשק, מלווים בשורה של פיצוצים. חילופי האש היו בין הצבא הסורי הסדיר לאנשי אופוזיציה חמושים. הדרכים הראשיות בדמשק נחסמו. על פי ערוץ אל-ג'זירה, המסתמך על גורמים באופוזיציה, חוסלה הלילה כל הצמרת הצבאית של סוריה. בין השמות שהוזכרו על ידי אחד מדוברי האופוזיציה, שר ההגנה הנוכחי, דאוד ראג'חה, שמונה באוגוסט 2011 לתפקיד, גיסו של הנשיא בשאר אל-אסד, אסף שאוכת, שהיה בעבר ראש המודיעין הסורי ונחשב כיום כמי שעומד בראש הכוחות המזוינים, וחסן תורכמני, שר ההגנה לשעבר ויועץ במעמד של שר לנשיא. לדיווח אין אישור מפי מקורות אחרים. בשיחת טלפון עם הטלוויזיה הממלכתית הסורית הכחיש שר הפנים את הדיווח והגדיר אותו כ"מגוחך - אני מתקשר אליכם כרגע מהמשרד שלי".

תורכמני ושר הפנים מוחמד שאער, שגם הוא הוזכר כמי שנהרג, התקשרו בעצמם לטלוויזיה הסורית והכחישו כי את הדיווחים. שר הפנים תקף את רשת אל ג'זירה על "השקרים שהיא מפיצה".

יש לציין כי רק לעיתים רחוקות מגיבים בכירים סורים לטענותיהם של המורדים, והכחשותיהם המיידיות היום הן מעשה חריג.

אסד, אחיו מאהר (במרכז) ושווכאתרויטרס

אתמול נהרגו ברחבי סוריה 36 בני אדם בעימותים בכמה מקומות ברחבי סוריה, ובכלל זה בשכונות המרכזיות של דמשק כמו אל-מזה והכפר סוסה. תשעה בני אדם נהרגו מפיצוץ מכונית ממולכדת ליד מטה חיל המודיעין הסורי, בעיר דיר א-זור במזרח המדינה. סוכנות הידיעות "סנא" דיווחה כי הפיגוע גרם לפציעתם של כ-100 בני אדם, בהם מאבטחים. בדיווחים נאמר גם כי המתקן הצבאי נפגע אף הוא. כמו כן, לדברי פעיל זכויות אדם במקום, אדם אחד נהרג כשהפיצוץ מוטט את גג ביתו.

חברי ארגון האופוזיציה הסורי המרכזי, "הקונגרס הלאומי הסורי", האשימו את נשיא המדינה בשאר אל אסד בתכנון הפיגועים שאירעו במדינה באחרונה. זאת, לדבריהם, כחלק מניסיון הנשיא להכתים את שמה של האופוזיציה ולחזק את טענתו בדבר קונספירציה זרה. פעיל אופוזיציה בדיר א-זור אמר כי הפיגוע "נראה כאילו תוכנן היטב. הפיצוץ פגע בשער האחורי והכי פחות שמור במתחם המודיעין הצבאי - מקום שבו מחנים את המכוניות".

בדיווחים ששודרו אתמול בטלוויזיה הממלכתית במדינה נאמר כי הפיגוע מהווה את העדות האחרונה לכך שסוריה מתמודדת עם קנוניה הממומנת על ידי הקהילה הסונית בעולם, ולא עם מהפכה עממית נגד אסד. כמו כן שודרו בטלוויזיה הממלכתית תמונות של עשן בשמי העיר, שלוליות דם בין ההריסות, נזק לחזיתות בניינים ומכוניות הרוסות.

בשידורי הטלוויזיה הממלכתית צוין גם כי צוות האו"ם שאמור לפקח על הפסקת האש שטרם נכנסה לתוקפה, עדיין לא הגיע לבחון את אזור הפיגוע. כמו כן, נטען כי הפיגוע הוא חלק ממערכה ממומנת בידי סעודיה וקטאר, מעצמות המפרץ העשירות שקראו להגיש סיוע צבאי לתנועת ההתנגדות הסורית, "צבא סוריה החופשי".

לפני עשרה ימים אירעו שני פיצוצים עזים בשכונת קאזאז שבדרום-מזרח דמשק. משרד הפנים במדינה דיווח על לפחות 55 הרוגים ו-370 פצועים בשני הפיצוצים. הטלוויזיה הממלכתית הסורית דיווחה על "שני פיגועי טרור" באזור בו שוכנת המפקדה של המודיעין הצבאי. הממשל הסורי, בתגובה ראשונה לפיצוצים, תלה את האשמה ב"טרוריסטים".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 10
  נראה שהמטומטמים חיסלו בעיקר את עצמם ואת אמינותם.
 2. 9
  בהצלחה לכל הצדדים. נא לחמש את כולם. הפסקת מלחמת איראן עירק הייתה טעות נא לא לטעות בשנית
 3. 8
  איפה ההפגנות באירופה על הטבח בסוריה ? איפה הסמול המאוס ? צבועים ומושחתים מוסרית.
 4. 7
  לא ברור מה טוב לישראל

  האם המשך משטרו המוחלש של אסד טוב לישראל או אולי המהפכה שתביא כוחות פונדמנטליים איסלמים במקומו. אז מדוע ראש אמ"ן דוחף את אפו ומדרבן את רוסיה וארה"ב להפיל את אסד? האם בכך הם חושבים להחליש את הכוח האירני באזור?
  לדעתי מוטב שישראל על כל פלגיה תשטוק כי בכל מקרה יאשימו אותה.

  1. מה זה תשטוק? באיזו שפה זה?
 5. 6
  מתאים לי דווקא המצב בסוריה, שימשיכו להרוג אחד את השני ויפחיתו את כמות הערבים על הגבולות שלנו, זה מעסיק אותם בעצמם במקום בשנאת ורציחת יהודים
 6. 5
  עכשיו ברור שזמנו של אסאד קצוב ומוגבל
 7. 4
  הראיון הטלפוני וההקפדה שלו לציין שהוא במשרד מרמזים שהוא פצוע בבי"ח
 8. 3
  ל-1

  זה שלא הצלחת בחיים ואתה מסכן, זה לא אומר שמדינת ישראל אשמה.
  יש הרבה ערבושים שכן הצליחו בחיים וחושבים אחרת, בלי שום קשר למצב הפוליטי. . .

 9. 2
  ימות אסד ולא המורדים

  אסד דיקטטור שהורג את עמו... וזה לא משנה לי בכלל (ואני ערבי) אם זו מתקפה צויונית / אמריקאית ואפילו ליברמנית..... צריך להורידו בכוח כמו שעלה לשלטון בכוח הוא ואביו...

 10. 1
  ימותו המורדים

  כולנו איתך אדון אסד נגד ההתקפה הפרו ישראלית אמריקאית. זוהי שערורייה גדולה כשאומרים שמדובר בשיחרור העם הסורי. לעולם כולו לא איכפת אם העם הסורי יהיה חופשי או לא כי לעולם לא איכפת בכלל מהעם הסעודי והבחרייני והקטרי אז למה שיהיה כן איכפת מהעם הסורי. מה שחשוב לעולם הוא התרסקות סוריה והחזרתה למאה ה 19 בדיוק כמו שנעשה בעירק. העיקר הוא לשמור על החזית הצפונית למדינת ישראל ועניין שחרור העם הסורי כול כולו ח׳רטה ברטנ

  1. כשעם ישראל יתעשת, מחבלונים ומשת"פים מהסוג שלך יהיו אצל אסד
  2. אם כבר שאסד ימות..

   אסד דיקטטור שהורג את עמו... וזה לא משנה לי בכלל (ואני ערבי) אם זו "המתקפה" פרו צויונית / אמריקאית ואפילו ליברמנית..... צריך להורידו בכוח כמו שעלה לשלטון בכוח הוא ואביו... .

  3. מחאמיד,תחיה ותסבול.