דיווחים במצרים: מועמד האחים המוסלמים מוביל עם 25%

אם נכונות התוצאות המפתיעות מהסבב הראשון בבחירות לנשיאות, צפויה להתגבש כעת קואליציה סביב מוחמד מורסי, כדי למנוע את "כשלון המהפכה"

על פי דיווחים במצרים, בתום ספירת רוב הקלפיות בבחירות לנשיאות, עולה כי נציג האחים המוסלמים מוחמד מורסי סיים ראשון מבין המועמדים, ויעלה לסיבוב השני. מולו יתמודד ככל הנראה אחמד שאפיק, ראש הממשלה האחרון בעידן מובארק.

מדובר בהפתעה גדולה, לנוכח הערכות הפרשנים וסקרי דעת הקהל, שטענו כי למורסי סיכויים נמוכים במיוחד לנצח בבחירות. הבוקר טענו נציגי "האחים המוסלמים" כי מורסי זכה במרבית הקולות. כעת הם מדווחים כי בתום ספירה של 12,800 קלפיות מבין 13,100, מורסי קיבל 25% מהקולות, שאפיק 23%, המנהיג האיסלאמיסטי המתון אל-מונעם אבו אל-פותוח 20%, והמועמד הנאצריסט חמדין סבאחי 19%. מי שנחשב ערב הבחירות למועמד המוביל, עאמר מוסא, שר החוץ לשעבר במצרים, נמצא במקום החמישי בלבד, ולא יעלה לסיבוב השני. התוצאות הרשמיות יפורסמו בעוד ארבעה ימים.

נראה כי בניגוד לציפיות השונות, לפיהן התמיכה ב"אחים המוסלמים" תפגע לאחר שחזרו מהחלטתם שלא להציג מועמד לנשיאות, הרי שהמנגנון הפוליטי המסודר והמאורגן של התנועה הצליח גם הפעם לקדם את המועמד מטעמו.

מוחמד מורסי בעצרת תמיכה בקהיר

הסיבוב השני יערך ב-16 ו-17 ביוני, וכבר כעת מסתמן כי קבוצות פוליטיות רבות יתאגדו סביב מועמדתו של מורסי, כדי למנוע את מה שהם מגדירים כ"כשלון המהפכה", ברומזם לניצחון אפשרי של שאפיק, הנחשב לנציג המשטר הישן. כבר היום נערכת פגישה תחת השם "ועדת היוזמה", בהשתתפות נציגים של מפלגות שונות במצרים, במטרה לגבש תמיכה במורסי אל מול שאפיק, ונראה ראה שסיכויו של שאפיק לנצח בסיבוב השני יהיו נמוכים במיוחד.

מלבד שני הזוכים המרכזיים, נרשמה אכזבה גדולה בקרב אנשיו של אל פותוח, שפרש מהאחים המוסלמים כדי להתמודד לנשיאות. בחודשים האחרונים נחשב האיסלאמיסט המתון למי שמחליש את "האחים המוסלמים" מחד, ומנגד למי שיוכל לגשר על הפער בין החילונים והדתיים במצריים. אם אכן יהיו אלה מורסי ושאפיק שיתמודדו בסיבוב השני, הרי שהקיטוב בין החילונים לדתיים רק יחריף, וצפוי להסתיים בניצחונם של האיסלאמיסטים.

מצרים עלולה להפוך כבר בתחילת חודש יוני לנשלטת על ידי נשיא מטעם "האחים המוסלמים", כשפרלמנט המצרי כבר יש לתנועה שליטה מוחלטת. בחודש הקרוב צפוי קרב פוליטי לא פשוט בין המועצה הצבאית העליונה לבין "האחים המוסלמים", בנושא סמכויות הנשיא. המועצה תבקש לקחת מסמכויותיו של הנשיא בתיקון לחוקה וללא אישור הפרלמנט, ו"האחים המוסלמים" כבר הודיעו כי יתנגדו לכך.

לפי ההערכות, האחים המוסלמים ינסו למנות מועמד לסגן נשיא מבין אחד מהמועמדים שפרשו מהתנועה. בקרוב הם יתחילו בשורה של התייעצויות ומגעים לקראת הסבב השני של הבחירות לנשיאות, כדי להציב קואליציה מאוחדת של כמה שיותר פלגים וארגונים אל מול שאפיק הנתפס כנציג המשטר הישן. בין היתר, נראה כי האחים המוסלמים יבקשו למנות מועמד לסגן נשיא מבין המועמדים הפופולאריים שלא עלו לסיבוב השני ולצרף אליהם כמה שיותר תנועות פוליטיות שיתמכו במורסי בסיבוב השני שייערך ב-16-17 ביוני.

כלי התקשורת השונים מדווחים על חשש של אזרחים כי שוב נגנבה להם המהפכה ומהתבטאויות שונות של פרשנים ואזרחים עולה כעס רב לנוכח תוצאות הסבב הראשון. בבחירות לסבב השני יתמודדו נציג המשטר הישן מול נציג האחים המוסלמים שכלל לא היו חלק מההפגנות בתחילת המהפכה. אחת הטענות שהושמעו הבוקר היא שה"רפובליקה השנייה", כינוי למצרים שלאחר המהפכה, מתה או אף טרם נולדה.
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 20
  נצחון האחים טוב לישראל

  הם מחויבים לאוכלוסיית מצריים וישימו את טובתה בראש מעיינהם. על רקע זה יש אפשרויות לשיתופי פעולה אמיתיים בין ישראל למצריים. מצריים יציבה ומשגשגת היא אינטרס ישראלי.

 2. 19
  תורידותתעוררו וירדו את כיסוי העיניים

  ומה אצלינו ?! לא בחרנו ליברמן ?? לא בחרנו ביבי ?? מה זה משדר לאזרח המיצרי ? הפלסטיני ? אם לא שאנחנו עם שמחרחר מדון. שמחפש מלחמה ועימות. כמו המנהיגים שבחרנו. ומה עם חברי הכנסת .. אני מתבייש ! מירי רגב, כל כך טיפשה !! פשוט בושה וחרפה ! איך בנאדם עם כל כך מעט אינטליגנציה מוצא את עצמו ביין נבחרי העם. אין לי ספק שבתוך תוכה היא מודעת לעובדה שהיא טעות סטטיסטית ! אין מה לבוא בטענות אליהם ! להוציא דגל לבן ולקוות לטוב !

 3. 18
  אובאמה עויין את ישראל בחוכמה...עוקף אותה באוייבים....
 4. 17
  די. נשיא איסלמיסט? איזו הפתעה!

  חשבנו שזהבה גלאון תיבחר כנשיאת מצרים.

 5. 16
  ל6 בשביל כבוד עלק המוסלמים רוצחים גונבים רכבים ועוד
 6. 15
  הפרשנים תמיד טועים ותמיד לאותו כיוון
 7. 14
  אפשר וצריך ללמוד לחיות עם האחים המוס' כמו שלמדנו להסתדר עם חמאס

  למה ציפיתם? המסיכה הוסרה וטבעו האמיתי של העם המצרי נחשף. השלטון של מובראק היה אשליה פיקציה שקופה שכל מי שמבין באמת את מצרים ידע כמה הוא שקרי ולא מייצג.

 8. 13
  וברקע, כמו אצלנו, הצבא מחזיק את המדינה
 9. 12
  אחרי בחירת הנשיא,מצרים תבחר לתמוך באירן.תהליך השלום ימשיך להיות תקוע..ואנו - נמשיך להתחמש ולילל
 10. 11
  ל 6 צריך להיות עיוור וחרש כדי להתעלם מזה שאסלם תרבות שקר ורצח
 11. 10
  החליפו דיקטטורה צבאית-חילונית בדיקטטורה דתית-קיצונית

  אין מנוס מהכרה במציאות - כל שכנינו הם עמים ניאנדרטלים חסרי תקווה. גם הפלסטינים.

 12. 9
  זה בסדר - זה יובל סמו

  בתחפושת

 13. 8
  זאת לא הפתעה

  ההפתעה היחידה היא שפיק, לא מורסי

 14. 7
  בחירות

  מי שחושב שקשה לתעסק עם המוסלמים הוא טועה מאד
  האיסלאם זה - צדק יושר אמונה כבוד וכל דבר טוב נובע רק ממנו
  מי שסונא איסלאם - זה שלא יודע לחיות בלי לשקר ולזייף ולשלוט באחרים

  1. איסלם טוב הוא ליברלי עד כדי התאבדות על מתנגדיו
  2. הוצאת לי את המלים מהפה. כל דבר טוב אצלי נובע מהאיסלאם. גם בן לאדן אמר את זה
  3. וואו בנאדם, אתה חי בלה לה לנד.
  4. במה אתה גאה בדיוק? שהמוסלמים עושים עכשיו את מה שעושים במערב מאות שנים?

   וואלה, איזה גאווה. בחירות דמוקרטיות במצרים. טוב שאתה מזכיר לנו שמצרים המציאה את הדמוקרטיה והיא לא קיימת במערב למשל כבר מאות שנים. המוסלמים במקרה הטוב מחקים את המערב ובאיחור רב, ועם כמות האלמות שמשתוללת במצרים, לא הייתי גאה דווקא.

  5. אתה מתבלבל בין כבוד לגאוותנות.
  6. יצפאן ? אח שלי זה אתה ?
 15. 6
  מצרים תתייצב אי שם בין טורקיה לאירן

  הפלשתינים בחרו בחמאס, המצרים באחים המוסלמים. מה זה אומר על בני האדם ועל דמוקרטיה?

 16. 5
  אני עוקבת אחרי האירועים במצריים... זה בכלל לא הפתעה! הרי גם ה"אחים המוסלמים" זכו לרוב.. מה ההפתעה פה בדיוק???
  1. הם עוד מחכים לניצחון מהפכת הפייסבוק.....
 17. 4
  עוד נצחון פירוס לאובמה המטומטם. סילק בן ברית וקיבל את ה"אחים"....
  1. צודק.
 18. 3
  כל הפרשנים והערביסטים שקשקשו שנה שהאחים המוסלמים בכלל לא רוצים להיות נשיא
 19. 2
  מהפכה אפשרית גם פה יא אדישים
 20. 1
  אחת מתרומותיו של הנשיא אובמה לאביב הערבי - וזו רק ההתחלה
  1. נורא מצחיק לקרוא את כל המקוננים על נפילת מובארק