"המקום נראה כמו אזור של הריסות"

תמונות לוויין חדשות חושפות: הריסת מבנים וטשטוש ראיות בבסיס בפרצ'ין

מכון מחקר אמריקאי מפרסם את התמונות שעל פי סבא"א מעידות על עבודות הסתרה בבסיס שבו ביצעה איראן על פי החשד ניסויים גרעיניים

יממה אחרי שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) הודיעה כי ברשותה תמונות לוויין חדשות המעידות על עבודות הסתרה נוספות שעורכת איראן בבסיס הצבאי פרצ'ין, מפרסם הלילה מכון מחקר אמריקאי את התצלומים המדוברים. בתמונות נראים שרידי שני מבנים שהושטחו, וסימנים שהותירו כלים כבדים שככל הנראה עסקו במלאכת ההריסה. עוד נראות עדויות לטמינת עפר ואדמה מחוץ ובתוך גבולות האתר.

סבא"א חשפה אתמול כי ברשותה תמונות לוויין, שצולמו בשבוע שעבר בפרצ'ין – אותו אתר שבו בוצעו על פי החשד ניסויים המעידים על פיתוח יכולת גרעינית צבאית. הנתונים החדשים נחשפו בפני דיפלומטים בתדרוך של סבא"א בווינה.

העדויות החדשות צפויות להחריף את חשדות המערב על כך שאיראן "מנקה" את האתר מראיות מפלילות, לפני שתרשה לפקחי סבא"א להיכנס אליו. עם זאת, שליחה של איראן לסבא"א, עלי אשגר סולטניה, ביטל את החשדות ואמר לתקשורת כי "הרעש וההאשמות האלה הם חסרי בסיס".

המבנים בפרצ'ין, לפני (מימין) ואחרי ההריסהIsis, DigitalGlobe

האתר בפרצ'ין הוא מוקד מרכזי להאשמות של מדינות המערב לפיהן איראן מפתחת ועורכת ניסוים בנשק גרעיני. טהראן מצדה ממשיכה להכחיש את ההאשמות. בשבוע שעבר כתבה סבא"א בדו"ח שנשלח לחברות הסוכנות כי תצלומים אווירייים מלמדים על "פעילות מקיפה" באתר, הנמצא מערבית לטהראן.

בפגישה שהתקיימה אתמול ושנועדה לעדכן דיפלומטים המעורבים בפעילותה של סבא"א, הציג סגן הסוכנות הרמן נקרטס כמה תצלומים אוויריים, בהם אחדים שצולמו בנובמבר ובתחילת החודש הנוכחי.

התצלומים מסוף מאי מצביעים על כך שבאתר הושטחו שניים או שלושה בניינים קטנים, הנמצאים באותו אזור בו עומד המבנה שמטריד את מנוחתה של סבא"א במיוחד. לדברי אחד הדיפלומטים, "המקום נראה כמו אזור של הריסות". נקרטס לא ציין מה הוא סבור שאירע באתר, אך אמר כי הסוכנות צריכה להגיע אליו כדגי להבהיר את הסוגייה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 11
  חחח

  מה עוד צריך?

 2. 10
  שעון החול הולך ואוזל....

  נשק כימי וביולוגי יכול להיות של גורמי איסלם קיצוני אם אסד יפול+נשק גרעיני בקרוב אצל האירנים (אולי יש להם כבר יד שניה)מצריים בהקצנה איסלמית ואפשרות ביטול הסכם השלום...חיזבללה,חמאס,רשות פלשתינית......אם זה ניראה כמו מלחמה ונשמע ככה אז זה בטח מלחמה.

 3. 9
  מזכיר את התמונות שהוצגו עם המשאיות בעירק וכל החפירים, מה זה משכנע!
 4. 8
  איפה כל השמאלנים ?!

  איפה כל מי שמתרעם על ביבי וברק ?! מה כבר צריך כדי להבין שאנחנו ורק אנחנו נוכל להגן על עצמינו ??

 5. 7
  הצילום מציג את תוצאות הפיצוץ שאירע בעקבות משלוח הוירוס הקטלני "דוקו" או FLAME - Made by M-o-s-s-a-d
 6. 6
  התבוננו היטב בתמונה: האין זה נראה כאקדח מעשן?
 7. 5
  רגע, רגע, זאת לא המצאה של ביבי להסית את תשומת הלב מ"הכיבוש"? תשאלו אפילו את דורון רוזנבלום
 8. 4
  הגרעין האיראני, תעשיית הנשק הסורית, נתניהו כ"חניבעל" וכו'

  כבר ב-1976 ייסדתי את מפלגת "הדור החדש".
  כמדומני, נתניהו איננו קרוץ מחומר של מהיגים לאומיים, אלא הוא מנהלן המתיימר להיות מנהיג מדינתי. חוששני, כי הוא יפחד לתקוף את הגרעין האיראני (במקרה שארה"ב ואובמה יחששו מלעשות כן), והיסוסיו הרבים יכריעוהו. כבר בעת כהונתו הראשונה של נתניהו כראש הממשלה (לפני כ-12 שנה או יותר) כתבתי לו לתקוף לאלתר את תעשיית הנשק הכימית והטילית של סוריה, כאיום קיומי בלתי נסבל על ישראל. מש שקיבלתי הוא מכתב תודה מעוזרו דאז, ארדן. הא ותו לא. את התוצאה אנו רואים היום.
  באשר לחניבל, הוא הביס את צבאות רומי ובכל הקרבות, אלא שהססנותו או חישוביו המוטעים גרמו לו שלא לתקוף את העיר רומא עצמה, מיד ובמהירות בתום נצחונו בקרב הקודם, וזאת בניגוד לעת מפקדים אחרים בצבאו ומנהיגים מקומיים, וזה עלה לו בגורלו. אילו תקף - היה מביס את האימפריה הרומית באופן סופי וגמור ונעשה שליטה.
  כן כתבי לכם קודם, כי "מנהיג" צורר אחר (ימח שמו) עשה טעות ממש דומה, במלחמת העולם השנייה (מוסקבה...,0 2,00 שנה אחרי חניבעל), בניגוד לעצת הגנרלים שלו, וזאת למזלנו הגדול והרב...

  צבי סער (משפטן, הוגה, מנהיג)
  בוקרשט, 31.05.2012

  1. אם יסדת מפלגה שבחרנו לא לבחור בה, ולהעלימה מהפה הפוליטית אז גם אתה לא מנהיג אלה בעיני עצמך וכנראה שגם את התובנות וחרחורי המלחמה שלך נעדיף לשכוח
 9. 3
  ברור שאחרי שמפנים את כל הבסיס מחומרים, הסיפור הוא: חסר בסיס
 10. 2
  הגרעין האיראני, סוריה, נתניהו כ"חניבעל" וכו'

  שלחתי לכם תגובתי בעניין מאמרו של אבי שביט על אובמה והיסוסיו וכו', אך התגובה הוקפאה ולא נשלחה, אלא נקראה ע"י הגורם האמריקאי (ה-סי.אי.איי) הוקב כל העת אחר מה שאני קורא ואחרי תגובותי, אך מונע ומסכל שלא כחוק את מישלוח התגובות אליכם, - ע"י חדירותיו הלא חוקיות לאינטרנט ולדוא"ל שלי ושלכם.
  צבי סער (משפטן, הוגה ומנהיג)
  בושרשט, 31.05.2012

  1. באמת אתה כל-כך חשוב שארה"ב מנטרת טוקבקים שלך? מדהים!!!
  2. הכל בסדר צבי ? צריך עזרה ?
  3. יש טפול לפארנויה, פנה לרופא המשפחה
  4. כנראה שהתגובה נכתבה לפני הכדור של הבוקר
  5. טענותיי

   לכל המגיבים הנכבדים: לימדונו: אל תדון חברך עד שתגיע למקומו. פשוט אינכם יודעים , כי מסתירים זאת מן הציבור ! כל טענותיי אמת !! מזה 27 השנים האחרונות הנני נטרד קשות ונרדף ע"י צוותים אובססיביים של השב"כ ("החטיבה היהודית") וגורמים נוספים שהם מפעילים שלא כחוק... וה-סי.אי.איי של ארה"ב. עיקר הפעולות נגדי נעשו ונעשות בארץ, אך הן ממשיכות גם בחו"ל, תוך שהגורמים הנ"ל מסיתים השלטונות המקומיים נגדי, במצגי-שווא ובמתן דיס-אינפורמציה. מעוולי השב"כ הללו, הרומסים את זכויות האדם והאזרח שלי, זוכים לגיבוי וחיפוי שלא כחוק מצד היועצים המשפטיים לממשלה בשנים האחרונות, פרקליטי ופרקליטות המדינה (לרבות בייניש וארבל, בזמנן), בישיבות סודיות ובפרוטוקולים חסויים (שאיזכורם עלה בתביעה אזרחית שהגשתי נגדם והוכשלה ע"י ביהמ"ש...: ת.א. 28658/01 , ע"י מתן חיסיון מלאכותי גורף לכל עדים עובדי המדינה (שב"כ ואח' שביקשתי לזמן לעדות, כשאין חיסיון או חסינות לעוברים על החוק ומבצעים פשעים באיצטלה של "בטחון", בשיטות הדומות לאלה של השטאזי...). והחיפוי עליהם נעשה גם ע"י מבקר המדינה ומי שממונה על בדיקת מוסדות הבטחון אלוף מיל. יעקב (מנדי) אור, הנמנע מכל בדיקה בתלונותיי הרבות ומשת"פ עם ידידיו מהשב"כ. דעו לכם, כי אגף זה בשב"כ ועובדיו ושיטותיהם העברייניות מהווים סכנה לבטחון המדינה ולאופיה הדמוקרטי ! גם עתירה לבג"ץ בנושא זה, חשובה מאין כמוה, נזרקה מביהמ"ש העליון, בשרירות ושלא כחוק, בתוך 24 שעות מעת הגשתה ! בבהלה, ואף בלא צו למדינה להשיב על העתירה (עתירה מפורטת ומנומקת מאוד (בת 32 עמודים + תיק נספחים בן 130 דפים), וזאת כדי לסכל כל חשיפה של פשעי עובדי השב"כ וראשיו נגדי (בכל שני העשורים האחרונים) ולנוע כל דיון ושימוע שעלול לגלות שיתוף הפעולה העברייני עימם מצד צמרת פרקליטות המדינה ! (בג"ץ 3519/00 , המוסתר מעיני הציבור). נא פיתחו ראשיכם והפימו את דבריי !!

  6. תגובתי לתגובותיכם

   שוב אני מנסה הבוקר הזה (10.06.12 ) לשלוח תגובתי לתגובותיכם, והתגובה נחסמת, ומופיע הכיתוב "תגובתך נשלחת" במשך דקות ארוכות ואיננה נשלחת !
   לימדונו רבותינו: אל תדון אדם עד שתגיע למקומו !
   כל טענותיי אמת !
   נא פיתחו ראשיכם והפנימו דבריי !
   וכן,

  7. תגובתי לתגובותיכם הציניות

   חבר'ה: האמינו, כל טענותיי אמת !

 11. 1
  "מכון המחקר האמריקאי" הוא מיקור חוץ של דוברות ה- CIA
  1. אז מה ? הם שקרנים ?
  2. בדו"חות קודמים שלהם ISIS אפילו תיעדו את חילוקי הדעות שלהם עם מפעיליהם מה- CIA
  3. הם לא שקרנים הם תועמלנים. הפרטים העובדתיים די מדויקים אבל האינטרפרטציה תעמולתית. אתה צריך גרעין של אמת כדי לעבוד על האנשים.