מובארק נשלח למאסר עולם

ההליך המשפטי הציל את מובארק מתלייה, אך נטל מהציבור המצרי את תחושת הצדק

לציבור המצרי לא מספיק תקדים העמדת הנשיא לדין - הוא דורש מוות, ולכן ניצב בפני דילמה: קבלת פס"ד של הליך ראוי או התחשבנות אלימה עם ההיסטוריה

ההתגוששות בין קהל הצופים לבין כוחות הביטחון באולם המשפט שבאקדמיה לשוטרים בקהיר, הועתקה בתוך זמן קצר אל כיכר תחריר בה מתגודדים בשעה זאת אלפי בני אדם שדורשים לשנות את פסק הדין. ה"עם" שהפיל את שלטונו של חוסני מובארק, הקים לעצמו פרלמנט חדש ועומד לבחור נשיא חדש, אינו מרוצה מפסק הדין ולא מתרשם במיוחד מתקדים ההיסטורי שבו נשיא מצרי עמד לדין בבית משפט. "העם רוצה להוציא להורג את הנשיא" צעקו המוחים בכיכר.

בית המשפט שהטיל מאסרי עולם על הנשיא מובארק ועל שר הפנים חביב אל-עאדלי, אבל זיכה את בניו של מובארק, עלאא וגמאל, ואת עוזריו של שר הפנים, הפתיע את המומחים המשפטיים המצרים ותסכל את הציבור. עורכי דינו של מובארק העריכו כי ייגזרו על מובארק בין 10 ל-25 שנות מאסר. על מאסר עולם, וקל וחומר על פסק דין מוות לא דיברו. ה"ציבור" רצה מוות.

נראה כי עיקר התסכול נובע מן הפער שבין תחושות הציבור והנרטיב ההיסטורי שהלך ונבנה במשך למעלה מ-30 שנים, על תפקידו הראשי של מובארק בדרדורה של מצרים למדינה של שחיתות ודיכוי, על "אונס המדינה" ועל אחריות לפשעים לאומיים, לבין פסק הדין אשר בין היתר זיכה את סמלי השחיתות, בניו גמאל ועלאא, שאחד מהם, גמאל, ושאיפתו לרשת את מובארק, הבעירו את האש מתחת לקלחת המהפכה.

הליכים דמוקרטיים, שמשפט ושלטון החוק הם חלק מהותי מהם, עלולים להיות מתסכלים ביותר, ולציבור מצרי שהיה צריך לסבול במשך דורות שיטת משפט שבדרך כלל דכאה את זכויותיו, זוהי דילמה אדירה. בין קבלת פסק הדין של בית המשפט "שלו" כחלק מן המהפכה, שהעניקה לציבור את כוחו, לבין ההתחשבנות עם ההיסטוריה שצריכה להישען עכשיו על אותם חוקים שנחקקו בתקופות הדיכוי, על דיני ראיות, על טיעונים טכניים וגם להעניק לנאשמים זכויות, הולכת לאיבוד תחושת "הצדק".

ספק אם איזה שהוא פסק דין, חוץ מעונש מוות, היה מספק את תחושת הנקם שמפעפעת בחלקים גדולים בציבור. אבל למשפט הזה יש חשיבות עצומה מעבר להענשתו של מובארק ונאמניו. זו הפעם הראשונה במצרים בה נשיא נענש בידי בית משפט בהליך משפטי שנתפש ומוכר על ידי הציבור כהליך נקי מפניות. מובארק הוא ראש המדינה היחיד מבין המנהיגים שהופלו במהפכות אשר לא נמלט מן המדינה כמו הנשיא התוניסאי זין אל-עאבדין בן עלי, נרצח כמו מועמר קדאפי, לא עשה עסקה להעברת שלטונו ולהצלת חייו כמו הנשיא התימני עלי עבדאללה סאלח, ובעיקר, לא בחר במלחמה עקובה מדם באזרחים כדי לשמור על שלטונו כמו בשאר אל-אסד.

משפטו של מובארק הוא מסר חשוב במיוחד לכל נשיא מצרי שעתיד להיבחר בעוד כשבועיים וזהו גם מסר חשוב לציבור אשר העביר לידיו את סמכות הפיקוח, הביקורת והענישה על כל נשיא וכל משטר אשר ינסה להחזיר את מצרים לתקופה האוטוקרטית. בה בעת, המשפט הזה ופסק הדין הם גם תמרורי אזהרה חשובים למנהיגים ולעמים במדינות ערביות אחרות.
פסקי הדין עדיין לא מסיימים את ההליך המשפטי. עורכי דינו של מובארק הודיעו כי בכוונתם לערער, אבל התקדים כבר נקבע. נראה עם זאת, כי בית המשפט עצמו היה נתון בלחץ זמן כדי שיספיק לגזור את דינו של מובארק לפני הבחירות לנשיאות. המועצה הצבאית העליונה שבראשה עומד הגנרל טנטאווי, הייתה נתונה לביקורת ציבורית על רקע מה שנתפש כסחבת מכוונת מצידה בניהול המשפט.

טנטאווי, שהבהיר למובארק טרם נפילתו שהצבא לא יפעל נגד הציבור ובכך חרץ את גורלו הפוליטי של הנשיא המודח, שאף לנקות את שולחנו מן ההאשמה שלפיה הצבא עדיין מגן על מובארק. פסק הדין יוכל לשמש את הצבא כדי להפגין את ניקיון כפיו ואת היותו משענת ראויה לציבור גם בתקופה שלאחר המהפכה. מעמדו של הצבא, שהיה "בעל בריתה של המהפכה" כפי שכינו אותו המפגינים, התכרסם בחודשים האחרונים, ועל רקע מאבקו הצפוי אל מול הפרלמנט האסלאמיסטי, היה חשוב לצבא לסיים את משפט מובארק מהר כדי שיוכל לשקם את הלגיטימיות הציבורית שלו.
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 19
  במקום לשמוח ?? התקף לב קיבל מקסימום 6 שנים (בן 84)
 2. 18
  קיום כורמים כמו ליברמן נתניהו ברק גורם לשנאה

  האיסלאם הקיצוני התחזק מאוד עם שליטת הימין הקיצוני בארץ

  1. המשבר הכלכלי באירופה החריף... כנראה גם בגלל התניהו
 3. 17
  מאסר עולם? חשבתי שהם יתנו לו עונש מוות בטוח .
 4. 16
  בעוד השמאל הישראלי חוגג את ה"אביב הערבי"- האיסלאם הקיצוני והמסוכן משתלט על מדינות ערב. אין דוגמא מובהקת יותר מאירועי השנה האחרונה בעולם הערבי לנתק בין התקשורת והאקדמיה בישראל לבין המציאות בשטח.
 5. 15
  עוד קשקוש. עד מתי תקשקש לנו ?
 6. 14
  תחושת צדק התבטאת בהרג? בהוצאה להורג? אההה, נכון מדובר בחיות נתמכות ע"י הארץ
 7. 13
  ובישראל הדמוקראטית יש ועדת חקירה על הרג אזרחים בהפגנות

  והמלצותיה אינן מיושמות עד עצם היום הזה.

 8. 12
  אקדח טעון במערכה הראשונה , השניה וכדו

  המאבק שהפך להיות אלים וקיצוני כמעט כמו השלטון במצריים בעשורים האחרונים יכול להוביל רק לשלטון אפל ונקמני לא פחות , נראה שמצריים מיטלטלת בין המון זועם נקמן וחסר רסן לבין שליטים אפלים כגון האחים המוסלמים. חבלי הלידה שלהם ושלנו כשכניהם עוד ארוכים ולא פשוטים, עד שנגיע ליחסי שכנות תקינים או ידידות.

 9. 11
  ההמון ניצח על הפרשנים הטוענים אחרת

  ההמון ניצח משום שמובארק נשפט על ארועים של מהפכה בה מחוייב המשטר לשמור על עצמו.
  ההרוגים במהלך המהפכה היו קורבנות שידעו את רצונם - למות.
  מובארק נשפט למאסר עולם. אך המדינה המצרית נשפטה לעבדות.

 10. 10
  הכותרת צריכה להיות: ההליך המשפטי הציל את מובארק מתלייה, אך נטל מהציבור המצרי צמא הדם את תחושת הנקם.

  תיקנתי בשבילכם.

 11. 9
  שופט חכם.

  שופט חכם - יודע שעוד חודשיים האחים המוסלמים בשלטון וסוגרים את מצרים.

  השופט קיבל כמה מיליונים ממשפחת מובארק- שיחרר את הבנים של מובראק - והם ביחד על הטיסה לבנק בשוויץ למשוך את הכסף ומשם הם טסים לקנות וילות בצרפת - ואני לא אתפלא עם טנטאוי והמועצה הצבאית גם איתם על המטוס.

  למובארק עצמו שהוא בן 84 עם סרטן זה לא משנה אם הוא גוסס בבית חולים על תקן של אסיר או על תקן של אזרח.
  בבתי החולים של הכלא אין מחלקות מיקצועיות לטיפול בחולי סרטן אז יעבירו אותו תחת שמירה לטיפולים בבית החולים בו הוא טופל עד היום.
  הוא ילך לעולמו בשיבה טובה כשהוא יודע שהילדים שלו מסודרים בחיים.

  1. רק נדמה לך שלא אכפת לו.
 12. 8
  הגיע הזמן לצעוק בחוצות הערבים

  השכנים שלנו כולם הם עמים ניאנדרטלים צמאי דם. קדימה הארץ, צנזרו אותי כהרגלכם

 13. 7
  הציבור המיצרי דורש גם מוות לישראל, הוא בכלל דורש מוות
 14. 6
  מוברק

  אצל המוסלמים התשובה הנכונה תמיד מוות

 15. 5
  הערבים מפותחים ומתקדמים ,והם לדעתי החוליה החסרה בין הקוף לאדם
  1. היהודים מפותחים ומתקדמים , והם לדעתי החוליה החסרה בין הקוף לאדם

   דרוין צ׳ארלס , ספר השלמה ל ״מוצא האדם״

 16. 4
  המצרים צריכים כעת לבחור בין קניבליזם לדמוקרטיה

  מה שקרה עד היום במצרים לא מבשר טובות למוברק...

 17. 3
  עוד בעל ברית של ארה״ב.
  1. אזוי. ואת מי אנחנו מעדיפים במקום ארה"ב? את פוטין?
 18. 2
  ברוך שלא עשני ערבי , דאראלחרב תורתם ושקר אמונתם
 19. 1
  לקרוא ולא להאמין! עיתונאי ב"הארץ" מצטער שמובארק לא הוצא להורג...

  אותו ליברל שיוצא מגדרו כשמדברים על הוצאה להורג של מחבלים שרוצחים נשים וילדים בדם קר עכשיו מצטער שנשיא מדינה שכנה שהיה אחד מנשיאים הטובים בעולם הערבי לא הוצא להורג בתליה? ועל כך שלמשפחות השכולות אין תחושת הצדק כשרוצחי ילדיהם מתפנקים בלימודים על חשבוננו ובצפיה באל ג'זירא, ואז יוצאים לחופשי בעקבות איזו עסקה שפלה והזויה אתה לא מצטער? באמת, שמאלנות זאת מחלה.

  1. אל תגזים - העורך זה מי שדחף את זה כדעה(בכותרת)

   הכתב עצמו מדבר על הרגשות של העם(תקרא את הטקסט), ולגבי ליברליות = הקטע הליברלי של הארץ זה להתאים את עצמו לבון טון המערבי, וככה העיתונאים במערב מתייחסים לעניין. בהארץ בדרך כלל עושים הר מגיגית כדי שתלחץ ותקרא (אז אין מה לתעצבן מזה).