בכיר חמאס: המוסד עומד מאחורי ההתנקשות בפעיל הארגון בדמשק

הבכיר אמר כי כאמל רנאג'ה, שחוסל אתמול, היה עוזרו של אל-מבחוח שנטען כי חוסל על ידי ישראל ב-2010. ברק: "לא מדובר באחד מצדיקי הדור"

חמאס הודיע אתמול בערב (רביעי) באופן חריג כי אחד מפעיליו בדמשק, כאמל רנאג'ה, שמוכר בכינויו ניזאר אבו-מוג'האד, חוסל אתמול בדירתו בבירת סוריה. בכיר בחמאס סיפר הבוקר כי קבוצה של כמה אנשים נכנסה לביתו של רנאג'ה באזור קדסיאן שבדמשק, ואחרי שירו בו למוות, הם לקחו עימם ציוד מתוך הבית. הבכיר האשים מפורשות את המוסד הישראלי כמי שעומד מאחורי החיסול.

שר הביטחון אהוד ברק התייחס הבוקר לראשונה לחיסולו של רנאג'ה. בראיון לגלי צה"ל אמר ברק כי "לפי כל הרקע שהתפרסם, לא מדובר באחד מצדיקי הדור".

לדברי בכיר נוסף שהתראיין לסוכנות הידיעות הצרפתית, כאמל רנאג'ה היה אחד מסגניו של מחמוד אל מבחוח, בכיר חמאס שחוסל בדובאי לפני כשנתיים וחצי. גם ערוץ הטלוויזיה אל-מיידין, ערוץ לבנוני המזוהה עם איראן והחמאס, טוען כי אבו מוג'האד היה עוזרו של אל-מבחוח.

כמאל רנאג'ה

חבר הלשכה המדינית של חמאס, עיזאת א-רשק, פרסם הודעה בפייסבוק בה הודיע כי אלמונים חיסלו את כאמל רנאג'ה, על פי ההודעה שפרסם רשק ברשת החברתית, החמאס פתח בחקירה כדי לגלות מי עומד מאחורי "הפעולה הנפשעת".

בהודעה נמסר גם כי אבו-מוג'האד היה פעיל חמאס במשך שנים רבות ושירת את תנועתו ועמו. א-רשק הוסיף ש"דמו לא נשפך לשווא". עם זאת, עד כה נמנע הארגון מלהאשים את ישראל מפורשות, ולא ברור עדיין אם גורמים סוריים, ישראלים או אם גורם אחר עומד מאחורי החיסול.

רוב פעילי החמאס יצאו כבר מסוריה ורק פעילים בודדים נותרו שם. לאחרונה נוצרה מתיחות רבה בין מטה חמאס לבין המשטר הסורי בעקבות עזיבת צמרת הארגון את דמשק. ראשי חמאס עברו להתגורר במדינות אחרות כמו מצרים, קטאר, עזה ועוד

מחמוד אל-מבחוח
מחמוד אל-מבחוח

מחמוד אל-מבחוח היה בכיר חמאס שהיה מבוקש על ידי ישראל כיוון שהיה אחראי לחטיפה והרצח של החיילים אבי סספורטס ואילן סעדון. ב-20 בינואר 2010 נמצאה גופתו במלון מפואר בדובאי, והמשטרה המקומית ייחסה את מעשה הרצח לסוכני המוסד. בהמשך פירסמה שמות ותצלומים של החשודים במעורבות בחיסול, כפי שנקלטו במצלמות האבטחה של המלון. ישראל מעולם לא אישרה את מעורבותה בחיסול.

מחמוד עבד א-ראופ אל-מבחוח נולד ב-14 בפברואר 1960 במחנה הפליטים ג'בליה. כבר בסוף שנות ה-70 הצטרף לשורות "האחים המוסלמים" ברצועת עזה. הוא היה אדם דתי מאוד ובתחילת שנות ה-80 ניסה לפגוע בבתי קפה שבהם התנהלו הימורים. ב-1986 נעצר לראשונה לשנה על ידי ישראל בגין החזקת רובה קלצ'ניקוב. לאחר ששוחרר חבר למייסד חמאס, השייח אחמד יאסין ולשייח סלאח שחאדה, שנחשב לאיש שהקים את הזרוע הצבאית של הארגון. הוא למעשה היה חלק מהחוליה הראשונה של עז א-דין אל-קסאם, שעליה פיקד מוחמד שראתחה. באותן שנים הייתה חוליה זו אחראית לחטיפה של אבי סעדון ואילן סספורטס. במאי 1989, בעקבות מידע על מעורבותו בחטיפה של החיילים, ניסה כוח מסתערבים לעצור אותו והוא הצליח להימלט מהמקום. אחיו הצעיר, פאיק, נפצע מהירי של החיילים ונעצר. אל-מבחוח הצליח להימלט מהרצועה ועבר להתגורר בדמשק, סוריה.

במסגרת תפקידו כאחראי על מערך ההברחות לרצועת עזה, עמד בקשר עם בכירים איראנים ואנשי חיזבאללה ויצא לחו"ל לא מעט. בין היתר ביקר בסודאן כמה פעמים ובנסיכויות המפרץ.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 24
  כריתת ראש, מחווה אפיינית למוסלמים נאמנים, שיעים בד"כ! אגב, שהיד רנאג'ה, מצטערים, 70 הבתולות, אחרי כווול אלפי השהידים, כבר אינן בתולות וגם סובלות מבלאי מואץ, יוצא עכשיו מכרז ל-70 בתולות טריות, סבלנות...
 2. 23
  למה סתם ללכלך עלינו?. לא לקחנו מהבית שלו שום "ציוד"! כולה חיפשנו אצלו איזה מחבט טניס ששכחנו להחזיר מהמלון בדובאי (ואת הכדורים שהזקן מהתשדיר שכח להביא מהבית).
 3. 22
  אללה ירחמו, פעיל בארגון התנגדות, נרצח.
 4. 21
  איזו מין תגובה זאת, מר ברק? גם אתה אינך אחד מצדיקי הדור
 5. 20
  מבחוח 2

  שר הבטחון הוא לא עובד בשרות לקוחות ב144

 6. 19
  על ל"ב צדיקים חמאסניקים העולם עומד...
 7. 18
  תדחפו כתבה של הועד נגד עינויים, אני מחכה... טרוריסט מסכן שנרצח באופן לא לגיטימי!!!
 8. 17
  למיטב הערכתי המוסד לא יתאמץ במיוחד לחסל זוטר עלוב בחמאס..!!
  1. כשניסו לחסל את משעל, הוא גם היה זוטר יחסית

   כנראה שהיה לאיש פוטנציאל

  2. טוב, לא צריך לשכוח את שמו של ה-"גאון" שהיה אז ראש הממשלה...
 9. 16
  נו, מה חדש... מבחינתם המוסד חשוד גם בהתחממות הגלובלית ובמשבר הכלכלי
 10. 15
  למשפחת רנאג'ה: משתתפים בצערכם. היו חזקים בשעה קשה זו. נא להעביר אלינו חומר על המנוח כדי שלא נאלץ למרוח חצי מהכתבה על מבחוח
 11. 14
  כולי תקווה ש-"בכיר חמאס" הבין שה- "מוסד" אינו (!) מקיים חוגי מקרמה ולא עוסק באיסוף פרפרים בטבע. כעת ברצינות: כל הכבוד לתמיר פרדו ולוחמיו!
 12. 13
  לכו ל- Y נט, הדווח שם הרבה יותר עניני.

  אין צורך להרחיב כ"כ על מבחוח - כולם זוכרים מי זה היה, והוא נחלת העבר. פתיחה בצטוט של דברי החמאס הבנאליים היא מחמאה שלא מגיעה לארגון הטרור הנפשע.

 13. 12
  הייתה שם אליפות טניס?
 14. 11
  איזה יופי
 15. 10
  חוסל בידי ממשל אסד!
 16. 9
  איזה שפם מפואר. לא חבל?
 17. 8
  ברור שזה המוסד,יש ווכוח על זה?

  המניאקים מחסלים איש את רעהו,אבל הצבע המאשימה היא תמיד
  על המוסד.זה נוח,זה פרובוקאטיבי,ויש בכך גם איום פוטנציאלי על אישים
  מאניאקים אחרים.

 18. 7
  נקמה על שבגד באסד .
 19. 6
  sounds like the Syrians found a good alibi to kill him
 20. 5
  יש חיסול שישראל *לא* אחראית עליו? כאילו, אני מבין שזה באופנה והכל להאשים את המוסד, אבל בטח יש מספיק ארגונים בעלי אינטרס לחסל טרוריסטים. איזה כיף זה בטח לכל סוכנויות הביון האחרות.על כל פעולה מאשימים את ישראל
 21. 4
  יש לנו מוסד חזק.

  למה לו חיסלו את הקצב מדמשק. בדרך אסד מס שש בעולם ברצח עם.

 22. 3
  סוריה בתגובה : חיסלנו אותו בטעות כי חשבנו שהוא ישראלי..
 23. 2
  For the people who took care of this CRIMINAL...THANK YOU
 24. 1
  לנעמי, אברום ונעמי - שלא תדעו עוד צער. משתזף בצערכם על לכתו בטרם עת של כמאל.