הממשל הסורי ממשיך להתפורר

בשאר על זמן שאול

עריקתו של רה"מ הסורי, ריאד חג'אב, היא המשמעותית מבין חברי משטרו של אסד. זו מכה קשה ליוקרתו של הנשיא וניצחון למתנגדיו, בעיקר במישור הסמלי

הדי הפיצוצים וקולות הירי הנשמעים בימים האחרונים בחאלב ובדמשק, שתי עריה הגדולות של סוריה, הם בגדר פרפורי הגסיסה האחרונים של משטרו של בשאר אל-אסד. ייתכן אמנם שהנשיא הסורי עוד יישאר בתפקידו לתקופה מסוימת שקשה להגדיר: ימים, שבועות, אולי אפילו חודשים. אולם המגמה ברורה - המשטר הסורי נמצא בתהליך התפוררות מואץ ועריקתו אתמול של ראש הממשלה, ד"ר ריאד חג'אב, ממחישה כיוון זה ביתר שאת. המהלך הזה מצטרף כמובן לאירוע הדרמטי הקודם, כאשר אנשי האופוזיציה הצליחו לחסל ב-18 ביולי ארבעה מהאישים הבכירים ביותר במשטר הסורי והקרובים לאסד.

העריקה של חג'אב היא המשמעותית ביותר עד היום מבין כל חברי משטרו של אסד שנמלטו מסוריה. זו מכה קשה ליוקרתו של הנשיא וניצחון גדול של מתנגדיו, בעיקר במישור הסמלי. חג'אב, שהתמנה לתפקיד לפני חודשיים בלבד ואינו נמנה עם הקליקה הקרובה ביותר לנשיא, הוא אינו דמות מפתח במשטר הסורי. בדומה לשאר המשטרים הערביים, ראש הממשלה בסוריה הוא פקיד ממשלה שמבצע את מדיניות הנשיא וממונה על ידו.

בנוסף, חג'אב הוא בן למשפחה סונית ולא נמנה עם האליטה העלאווית. לכל אלה ניתן להוסיף את העובדה שהוא תושב דיר א-זור, שחוותה בצורה אלימה את ניסיונות הצבא הסורי לדכא את המחאה נגד המשטר. ובכל זאת, מדובר במינוי אישי של הנשיא, דמות שאמורה להוציא לפועל את מדיניותו מבלי לחלוק עליו אפילו. והנה, דווקא איש זה מחליט להשפיל את אסד, לא פחות.

החלשות צמרת המשטר בדמשק. לחצו להגדלה
החלשות צמרת המשטר בדמשק. לחצו להגדלה

דוברו של חג'אב סיפר כי העריקה תוכננה למעשה מהרגע שנכנס לתפקיד, חודשיים בדיוק לפני שנטש את דמשק והגיע לירדן. הוא תיאם את המהלך עם "האויב" - "צבא סוריה החופשי", כדי לוודא את בואו למעבר הגבול עם ירדן בצורה בטוחה. הצבא הסורי הספיק עוד לירות כמה קליעים לעבר שיירתו של חג'אב (שכללה כעשר משפחות), אולם היה זה מאוחר מדי ומעט מדי כדי למנוע את העריקה.

עדיין לא ברור מי עוד התלווה לד"ר חג'אב. על פי הדיווחים באל-ערביה, לראש הממשלה הצטרפו עוד שלושה גנרלים ושני שרים – שר הנפט והשר להגנת הסביבה. אתמול דווח גם על עריקה של גנרל נוסף, אחיינו של סגן נשיא סוריה, פארוק א-שרע, שגם הוא עצמו לא נראה לאחרונה בציבור. זהו זרם בלתי פוסק של עריקים, שמבינים שהספינה הסורית טובעת. האליטה הסונית שצעדה לצדו של אסד עד לא מכבר נוטשת אותו ומותירה אותו מסוכן מתמיד. לעת עתה רוב הצבא הסורי אמנם ממשיך לעמוד לצדו של אסד והצליח להשיג בחזרה את השליטה בכמה משכונותיה של דמשק. אולם ניתן לומר בבטחה שעריקתו של ראש הממשלה רק תאיץ עוד יותר את זרם העריקים וזמנו של אסד הולך ומתקצר.

בשאר אל-אסד משביע את ריאד חג'אב לפני כחודש וחצירויטרס

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 17
  יששכרוף טועה וצודק

  טועהמכיוון שמלחמת הקיום של העלוים, האיראנים והחזבאללה רחוקה מהכרעה; המבנה הארגוני עדיין נשמר; המשטר מצליח להוציא מהלכי כוח משמעותיים נגד המורדים; השליטה האווירית נשמרת בידי המשטר; ולסיום - למרות הפיגוע הקשה בצמרת של אסד הוא מצליח להוכיח נחישות וגמישות, לייצב את השורות ולהמשיך בנסיונותיו לדכא הת המרד
  היכן צודק יששכרוף? ראשית העריקה היא ביטוי להתפוררות הקואליציה אותה ייסד אסד האב שכללה כמה קבוצות אוכלוסיה - ובעיקר את הבורגנות הדמשקאית הסונית, שקיבלה שליטה על המסחר וחלקים מהממשלה, ובני הספר - כולל דיר א זור ויישובים רבים אחרים, ששולבו במוסדות הסוריים - ממשלה צבא וכדומה. שנית - בכל זאת, חיסול רוב המעגל השני ותלותו של בשאר באחיו מאהר (מזכיר קצת את חאפט' אסד ואחיו...) הם ביטוי "לשמיכה המתקצרת של הנשיא הסורי, ופגיעה ביכולתו לנהל את המהלכים לדיכוי המרד
  לסיכום - ארוכה הדרך להכרעה, ולמרבה הצער דם רב עוד ישפך כנראה בסוריה

 2. 16
  תפסיקו לנסות ולפרשן. נכון שזו כנראה העבודה שלכם, אבל די. בסה"כ מדובר בניחושים.

  אנחנו עוד זוכרים את הכתבה על איך רוסיה מתרחקת מסוריה. מאז שלחה רוסיה ספינות קרב, הטילה וטואים, ובאופן כללי לא זזה מעמדתה.

  כל מה שאפשר לומר בבטחה זה שלאף-אחד אין מושג מה יהיה. זרם העריקים יגדל? גם זרם הפליטים גדל (ומכאן שכמות המורדים הפוטנציאלים קטנה). ואם אסד הופך ליותר מסוכן והצבא מחזיר לידיו את השליטה באזורים שאיבד, אז לא ממש ברור איך זמנו של אסד מתקצר.

  מה שכן, אם אסד יפול (אם!), הקהילה הבינ"ל חייבת לקרוא לחלוקת סוריה; כורדיסטן, סוריה הסונית וסוריה העלווית. מספיק לחזור על הטמטום הקולוניאליסטי שוב ושוב ושוב. אין סוריה אחת.

 3. 15
  אהוד ברק אמר עוד שבועיים

  הדביל

 4. 14
  זה כבר חדשות ישנות - ג'אלילי בדמשק ואכבר צאלחי באיסטנבול - סוגרים עיסקה

  הלאה...

 5. 13
  ברגע שהעכברים הבכירים נוטשים את הספינה זה סימן שהיא שוקעת.השאלה של המורדים אם לקבל אותם בשעה כמאוחרת של הנטישה לאחר 20000 הרוגים או לדחות אותם.
 6. 12
  מי שיבוא אחריו יהיה יותר טוב?

  מי שיבוא אחריו יהיה יותר טוב? אני בספק רב.

 7. 11
  מה אומרים על בשאר אסאד הסובייטים??? למה הם מגינים עליו?

  מה ייקרה בים השחור והכספי אם ייפול אסאד וייתרגזו האייטולות?

  אולי יש כמה דברים שלא מספרים לנו הישראלים, ובכלל לא קשורים אלינו?

  בעוד שבוע, שבועות, חודשים או שנים נדע. כך סיפרה לי הפותחת בקלפי הטארוט :-))))))))

 8. 10
  כבר שנה וחצי כל החכמים אומרים שהנה הוא עף
 9. 9
  עוד מומחה בלירה.

  עוד מומחה לענייני אסד שיושב במערכת עתון הארץ.אבי יששכרוב קובע שאסד חי על זמן שאול ואת זה קובעים גם כל מומחי המודיעין והבטחון בארץ.הם גם קובעים שלא נשאר לו הרבה זמן להיות בשלטון.אבל העובדות הן שהמומחים טוענים את זה כבר שנה וחצי וכנראה שאסד יישאר בשלטון גם אחרי שכל הפרשנים יפרשו מתפקידם.ממש פרשנים בלירה.

  1. תגובה בגרוש

   אם היו משלמים 2 זוזים על כל בקורת אנטיפטית לכותב, הוא היה מאוד עשיר

 10. 8
  זמנו של אסד "הולך ומתקצר" לאורך המון המון זמן כבר
 11. 7
  מסמל התעוררות סונית בסוריה. אחרי נפילת אסד יבוא תורו של נסראללה בלבנון
 12. 6
  פרשנים...

  זה כבר שנה וחצי בערך שזמנו מתקצר והולך/אזל/שאול וכדומה. גם שלי, אגב, ושלך, ושל כל אחד. מענין כמה זמן היה לו מלכתחילה.
  איך זה שאף פרשן לא שם לזה לב.
  איך זה שאף אחד מצרכני הפרשנות הזו לא שם לב לערכה האמיתי?...

 13. 5
  אנשאללה

  שיתלו אותו ואת אחיו מאהר בכיכר בדמשק, במהרה בימינו !

 14. 4
  כמה גנרלים יש בצבא הזה ?

  כבר חצי שנה שכל יום 5-10 גנרלים עורקים מהצבא הסורי. הצבא הזה מורכב מטוראים וגנרלים בלבד?

 15. 3
  כמה גנרלים יש בצבא הזה?

  כבר חצי שנה שכל יום עוד 5-10 גנרלים עורקים. הצבא הזה מורכב מטוראים וגנרלים בלבד?

 16. 2
  לא אזיל דמעה כשילך, אך אל לנו לצפות ליונות עם ענפי זית מהאופוזיציה. הם, כמו הימין הקיצוני אצלנו, שואפים למדינה אחת, פלסתין אחת.
 17. 1
  כבר לא בא לי חומוס בדמשק.