שטף הנמלטים הולך וגובר

האו"ם: מניין הפליטים בסוריה זינק לכ-700 אלף, 3% מהאוכלוסייה הכוללת

ארגוני הסיוע והמדינות השכנות מתקשים להשתלט על זרם הפליטים שגבר מאוד בשבוע האחרון. לפחות 80 גופות כפותות נמצאו בנהר סמוך לחאלב

סוכנות הפליטים של האו"ם מסרה היום (שלישי) כי מניין הפליטים שנמלטו מסוריה לארצות שכנות זינק לכ-712 אלף וכי עובדי הסיוע הבינלאומיים מתקשים להתמודד עם שטף הפליטים. מדובר בעלייה של כ-150 אלף פליטים מאז הדו"ח האחרון שפרסמה הסוכנות לפני כשבעה שבועות ובו דווח גם כי מאז החלה ההתקוממות העממית בסוריה לפני כמעט שנתיים, נהרגו במדינה לפחות 60 אלף בני אדם. בסוריה כ-23 מיליון תושבים ומשמעות הדבר הוא שכ-3% מהסורים, כך על פי הנתונים הרשמיים, הם פליטים.

מנתוני האו"ם עולה כי בירדן נמצאים כ-171 אלף פליטים רשומים ועוד כ-51 אלף פליטים הנמצאים בשלבי היקלטות שונים במחנה זעתרי ובעיר דרעא הסמוכה לגבול הירדני. אל מחנה זעתרי הגיעו בשבוע החולף 21 אלף בני אדם - פי חמישה מהממוצע. במחנה עצמו שוררים תנאים קשים ביותר: הוא מוצף מאז הגשמים העזים שירדו באזורנו לפני כשלושה שבועות ויש בו מחסור גדול באוהלים, מזון ותרופות.

בלבנון נמצאים על פי הרישומים כ-159 אלף פליטים סוריים ועוד 70 אלף נמצאים בשלבי היקלטות. בטורקיה שוהים 163 אלף פליטים ב-15 מחנות, בעיראק כ-68 אלף סורים, במצרים נמצאים כ-14 אלף ו-5,400 התפזרו ביתר מדינות צפון אפריקה.

מחנה הפליטים זעתרי. שטף הפליטים בשבוע החולף זינק פי חמישהרויטרס

בנוסף, קראה סוכנות הפליטים של האו"ם למדינות העולם להירתם ולתרום ביד רחבה בוועידת התרומות שאמורה להתקיים השבוע בכוויית. הקהילה הבינלאומית מעוניינת לגייס בוועידה 1.5 מיליארד דולר לצורך המשך הגשת הסיוע ההומניטרי לפליטים הסורים, אולם עד כה נאספו רק 3% מהסכום. 

בתוך כך, נמצאו היום סמוך לעיר חאלב גופותיהם של עשרות צעירים שהוצאו להורג. מורדים ופעילי זכויות אדם דיווחו כי לפחות 80 גופות נמצאו על גדות נהר שבפאתי העיר, כשידיהן קשורות מאחורי הגב ובראשיהן פצעי ירי. המורדים העלו לרשת סרטון המציג את הגופות.

מפקד בצבא המורדים אמר שכל הנרצחים היו בני נוער. לדבריו, ייתכן שיש עוד גופות רבות במים ומספר הנרצחים עלול לעלות על מאה. "איננו יודעים מי הם כי אין עליהם תעודות זהות", אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית, אזרח סורי שהתנדב לקבור את הגופות. גורם ביטחוני בכיר בצבא סוריה האשים את המורדים בטבח וטען כי רוב הקורבנות הם אזרחים מאזור בוסתאן אל-קסר, דרומית לחאלב, וציין כי הם נרצחו בשל תמיכה במשטר הסורי.

גופות הנטבחים ליד חאלבאי-אף-פי

במקביל, הודיעה היום קבוצת מורדים כי הצליחה להשתלט על בסיס מודיעין של הממשל הסורי במזרח המדינה לאחר חמישה ימי קרבות. לדברי המורדים, לפחות 11 בני אדם שהיו כלואים במתחם סמוך לעיר דיר א-זור - שוחררו. המורדים הוסיפו כי צבא סוריה ניסה לעצור את ההשתלטות על הבסיס בסדרה של תקיפות אוויריות אך ללא הצלחה.

כיבוש הבסיס בדיר א-זור מצטרף לשורת הישגים שרשמו המורדים הסוריים בשבועות האחרונים. כוחות צבא סוריה החופשי וקבוצות אופוזיציה לוחמות אחרות הצליחו באחרונה להשתלט על כמה בסיסי צבא ומתקני ממשלה מרכזיים גם באזור הבירה דמשק ושולטים בפועל בחלקים ניכרים מצפון-מזרח המדינה.

דווקא על רקע המשך שפיכות הדמים, אמר אתמול איש האופוזיציה הסורית, היית'ם מנאע, הנמצא בתוך המדינה, כי רוב העם הסורי אינו מזדה עם המאבק המזוין שמובילים, לדבריו, קבוצות חמושות בעלות אידיאולוגיה איסלאמית קיצונית. מנאע  קרא לקהילה הבינלאומית, ובעיקר לארה"ב ולרוסיה, לאמץ מתווה פוליטי שיביא לקץ המלחמה במדינה.

לוחם בצבא סוריה החופשי סמוך לנמל התעופה בחאלברויטרס

מנאע, שהשתתף השבוע בוועידה של נציגי אופוזיציה בז'נווה, אמר כי מי שמצדד בפתרון צבאי בסוריה אינו מודע לרחשי לבו של העם. "המאבק גולש למלחמת אזרחים עדתית. זה מה ששני הצדדים, המשטר והמליציות החמושות, מחפשים. זה לא המגרש שבו רוצה להימצא העם הסורי, שמשתוקק למדינה אזרחית וחילונית".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 20
  אוי יו איוי כותרת ראשית באתר הארץ אתמול: מ2005 נהרגו 10 פלסטינים בהפגנות
 2. 19
  את מי זה מענין אחד ?

  את העולם מענין רק דבר אחד. הרוג אחד בעזה וכולם קופצים מעל מאה אלף הרוגים בסוריה ואף אחד לא מצייץ. אני מבקש סיפרת מלאי להרוגים בסוריה.

 3. 18
  אבל רק את ישראצ יגנו באום ובמועצת
 4. 17
  ראו את תמונת 'לוחם החופש' שמעשן נרגילה. גם המורדים הם חיות אדם...
 5. 16
  תמיד חיינו בין ברברים תאווי רצח ונקם

  יש הרבה שמעדיפים לשכוח או להתעלם מסיבות נוחות. קשה להם לקבל את העובדות הקשות. לאן שלא נבית נראה רוצחים מסביבינו, בחסות הממשל המצרי, בחסות החיזבללה, בחסותהמורדים או הצבא הסורי, או סתם פלסטינים מתוסכלים.

 6. 15
  מה אכפת לנו מסוריה אנחנו נאבקים רק בפשעי ישראל
 7. 14
  זה מה שיקרה בישראל אם תניח את חרבה - ולו לרגע. זו התשובה לשוגים בהזיות השמאל. אנו חיים בין ברברים רצחניים. קשה? ככה זה.

  זה מה שיקרה בישראל אם תניח את חרבה - ולו לרגע. זו התשובה לשוגים בהזיות השמאל. אנו חיים בין ברברים רצחניים. קשה? ככה זה.

 8. 13
  מעניין איפה המועצה לזכויות אדם של האו"ם עכשיו?

  כמה צביעות כמה.... ואני עוד שמאלני!!

 9. 12
  כמו בשירה של חנה סנש הי"ד

  ".....שלא יגמר לעולם". עד אחרון הסורים.
  צדיקים, מלאכתם נעשית בידי אחרים.

 10. 11
  אבל ספינה עם פעלי זכויות אדם תשלח להפגין נגד ישראל כמובן. איזה עולם צבוע ואיזה שמאלנים הזויים.
 11. 10
  פשע מלחמה!! אף אחד לא אומר

  פשע מלחמה!! אף אחד לא אומר

 12. 9
  איפה זועבי? איפה צרצור? איפה טיבי? איפה חנין? איפה זחאלקה? איפה אללה?
 13. 8
  מה אומרים על כך חברי הכנסת הערבים ????!!!!
 14. 7
  אם כזאת יעולל ישמעאלי לישמעאלי - איך ינהג ביהודי?
 15. 6
  בסוריה, עוקדים יהיו לנעקדים, שוחטים לנשחטים - עד קץ הימים. המדינה הסורית - מיתוס.
 16. 5
  זוכרים ששאלנו את עצמנו, "איך יכול להיות שהעולם שתק"?

  זוכרים ששאלנו את עצמנו, "איך יכול להיות שהעולם שתק"? העולם שותק וכלכך קרוב אלינו עשרות צעירים נרצחים בזמן שכולנו נצפה בגמר של מאסטר שף. העולם אכזר!

 17. 4
  איפה חברי הכנסת הערבים

  למה לא שמעים את חברי הכנסת הערבים מדברים על מה שקורה בסורה
  רק הפלסטינים חשובים

 18. 3
  הטבח הזה הוא דוגמה קטנה למה שמצפה לנו אם אי פעם הערבים ינצחו אותנו. ובינתיים, בסוריה, אני מאחל הצלחה לשני הצדדים
  1. אם זה הישראלי האמיתי יש להכריז על יוםפ אבל
 19. 2
  כל פעם שאני קורא על המתרחש בסוריה אני מבין עד כמה אנחנו מתייחסים לפלסטינים בכפפות משי.
  1. אל תחמיא לעצמך מוקדם מדי. יותר טובים גם מפול פוט פרנקו ועוד כמה..-תראה למי אתה משווה את ישראל בכלל...
 20. 1
  הגופותבתמונות נראות כחיילים הרוגים.