בישראל מביעים דאגה מהשהיית הסיוע האמריקאי למצרים

"ארה"ב משחקת באש", אמר בכיר ישראלי, שהביע דאגה מהשפעת ההחלטה על היציבות באזור. אמש הכריז הממשל על הקפאת הסיוע עד התקדמות לדמוקרטיה

ארצות הברית תשקול את חידוש הסיוע למצרים על סמך פעולות הממשלה לקידום דמוקרטיה ובחירות, אמר היום (חמישי) שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי.

זמן קצר לאחר שנחת במלזיה התייחס קרי להשעיית חלק מהסיוע למצרים, עליה הוחלט אתמול בוושינגטון. "הממשלה הזמנית מבינה היטב את מחוייבותינו אליה. הצעד הזה אינו מהווה בשום אופן נסיגה מיחסינו, או פוגם ברצוננו לעזור לממשל הזה", אמר קרי. "אנחנו רוצים שהממשלה הזו תצליח, אך אנו גם רוצים שהאמריקאים ירגישו בנוח לתמוך בה", הוסיף.

שר החוץ האמריקאי אמר עוד כי חידוש הסיוע יהיה תלוי בצעדי הרשויות המצריות בחודשים הקרובים, "נמשיך להבהיר כי מטרת הממשלה הזמנית היא התקדמות במפת הדרכים שעוצבה עבורה... ככל שנחזה בהתקדמות, ניתן לצפות להשבת חלק מהסיוע".

משרד החוץ האמריקאי הודיע אמש (רביעי) כי ישהה מאות מיליוני דולרים מהסיוע הצבאי למצרים, העומד כיום על כ-1.3 מיליארד דולר בשנה, בשל הדחתו של הנשיא מוחמד מורסי וההתפתחויות במדינה מאז. דוברת המשרד אמרה כי חלק מהסיוע יוקפא עד להקמתה של "ממשלה שתיבחר בבחירות חופשיות והוגנות". עוד נמסר כי ארה"ב תמשיך לסייע למצרים בהגנה על גבולותיה מפני טרור ובשמירה על ביטחון בסיני, וכן בתחומי החינוך והבריאות.

טנקים של צבא מצרים שומרים על הכנסיבה לכיכר תחריר בקהיר, באוגוסטאי-פי

הציוד שהעברתו תוקפא כולל משלוחי חלקי טנקים, מסוקי קרב וטילים, וכן סיוע כספי בסך 260 מיליון דולר. ההחלטה ממחישה את הדילמה של ארה"ב, המעוניינת לקדם את הדמוקרטיה וזכויות האדם במצרים, וגם זקוקה לשיתוף פעולה עם קהיר בשל שליטתה על תעלת סואץ, הסכם השלום עם ישראל ומעמדה של מצרים כאחת האומות המאוכלסות ביותר בעולם הערבי.

בניו יורק טיימס דווח הבוקר כי גורמים רשמיים ומומחים בישראל הגיבו לחדשות על השהיית הסיוע באכזבה ובדאגה, על אף שההכרזה היתה צפויה בימים האחרונים. בישראל מחשיבים את הסיוע האמריקאי כנדבך מרכזי גם אם לא מפורש בהסכמי השלום עם קהיר, ומרכיב הכרחי בשמירה על היציבות באזור. בממשלת מצרים יודעו בתקופה האחרונה כי הם יכולים לסמוך על הלובי הישראלי בוושינגטון, שיפעל למען המשך הסיוע.

ישראל היתה מעורבת בדיונים בממשל אובמה על הקיצוצים בסיוע למצרים. גורם ישראלי רשמי, שדיבר עם הניו יורק טיימס, הזהיר כי השלכות צעדי הענישה על מצרים עלולות לחרוג מעבר ליחסי ישראל-מצרים. לדבריו, ארה"ב משחקת עם אש.

"לא ניתן לפרק את הסכם השלום ולהוציא את החלק הזה או ההוא", אמר הגורם הישראלי, "אולם יש אלמנטים נוספים בבעיה הזאת, שלא קשורים לישראל. הם קשורים לעמדתה של אמריקה בעולם הערבי". הגורם, שדיבר בעילום שם, אמר כי הסיוע האמריקאי הוא סימן לנוכחותה ומחוייבותה של ארה"ב. "אם ארה"ב תפנה את גבה למצרים, בעלת ברית ותיקה שלה, כיצד זה ייראה?", שאל.

בישראל ניסו בחודשים האחרונים לשכנע את האמריקאים ששימור הסכם השלום חשוב יותר מענישה של המשטר בגין האלימות בכיכרות. "כל עוד הסיוע האמריקני ממשיך להגיע לקהיר, הממשל במצרים יכול להדוף את הביקורת נגד המשך קיום הסכם השלום עם ישראל ולטעון שצריך להמשיך לדבוק בהסכם הזה", אמרו גורמים ישראלים לעמיתיהם בבית הלבן.

במערכת הבטחון אמרו בשבועות האחרויים שגם אם המשטר במצרים נוקט באלימות כלפי המפגינים בכיכרות, צריך להמשיך ולשתף איתו פעולה כי האינטרסים המשותפים לירושלים ולקהיר נגד האחים המוסלמים חשובים הרבה יותר. בראיון לגלי צהל נשאל הבוקר השר גלעד ארדן האם הקפאת כספי הסיוע תשפיע על יחסי ישראל מצרים והשיב, "אני מקווה שלא תהיה לכך השפעה".

לאחר הפלתו של הנשיא מורסי, פנתה ממשלת ישראל לממשל האמריקאי וביקשה שלא לפגוע בסיוע המועבר לקהיר, בטענה כי הדבר יכול להחליש את צבא מצרים לפגוע בסיכויים ליצב את האזור. "ביקשנו מהאמריקאים לתת להם צ'אנס", אמר הגורם, שציין כי שינוי במדיניות האמריקאית כלפי מצרים יכול "להפוך במהירות לקרע".

ג'ו אלטרמן, ראש התוכנית ללימודי מזרח תיכון במרכז ללימודים אסטרטגיים בוושינגטון, אומר כי ספק שוושינגטון תצליח להשיג את מטרותיה באמצעות הקפאת הסיוע. "זה גורם לכמה אמריקאים להרגיש טוב יותר בנוגע לתפקיד ארה"ב בעולם. אולם קשה לדמיין שזה ישנה את התנהגות ממשלת מצרים", אמר.

גורמים מצריים יודעים שהם יכולים לסמוך על הלובי הישראלי בוושינגטון שיפעל למען המשך הסיוע. הם גם יודעים שבעוד הסיוע הכרחי לצבא מצרים, שהראית תלויה בארה"ב או רוצה את תמיכתה, הוא לא פופולרי בקרב הציבור המצרי.

השתתף בהכנת הידיעה: יהונתן ליס

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 33
  לגבי התמונה: אלו נגמ"שים כמובן ולא טנקים !
 2. 32
  למה היהודים תמיד דואגים לאויביהם ולא לעצמם - מספקים חומרי בניה ומזון לאוייב ברצועת עזה,מספקים מים לאוייב הירדני, ועכשיו דואגים לאוייב המצרי...
 3. 31
  האדם לא לומד דבר מכשלנותיו במזרח התיכון, הוא יגרום לסעודיה ומדינות המפרץ לחבור לאירן, מתוך החשש האין לסמוך עליו, היחס למוברק, ועתה לשליטים האנטי אסלמיסטים מזעזע בטיפשותו, האם הוא רוצה להחזיר את האחים המוסלמים לשלטון!?
 4. 30
  ישראלים חצופים וחסרי תודה, אחרי שתמכנו בכם, מימון כלכלי וצבאי בטריליוני דולרים, סיפקנו לכם הנשק הטוב בעולם,הטלנו וטו במאות מקרים באו''ם כדי להגן עליכם, אתם עכשיו באים ומטיפים לנו מוסר? תגידו נפלתם על הראש? מי אתם בכלל? בלעדינו אין לכם קיום, בלעדינו ישראל תחזור להיות פלסטין לשמחת כל העולם. לפחות קצת נימוס, ברברים שכמוכם. נא לסתום הפה הגדול ולשבת בשקט. ולא לתת לי הרצאה על ההסטוריה היהודית. אנחנו מודעים להסטוריה היהודית, וארצנו היא המקום הטוב ביותר בעולם ליהודים.
 5. 29
  בתור מדינה שמקבלת מישראל 3 ביליון דולאר כל שנה, כולל תמיכה מדינית גורפת, על ארה"ב לעשות כל מה שנגיד. ואם לא אז שילכו לעזאזל, נראה את הרוסים תומכים בהם כמו שאנחנו עושים.
 6. 28
  ארהב מולדת הנאצים ומישהו בכל זאת קרא אולי את תגובתי בכתבה הקודמת..ארהב מעוניינת להחליש את מצרים והסתה מוסלמית בתוך מצרים נגד ישראל תעשה את שאר העבודה כדי שמצרים תהיה אחים מוסלמים וצבאה יהיה אחים מוסלמים שמיד יקבלו מארהב את כל הנשק הדרוש כי מישהו בארהב חושב שצבא האחים המוסלמים במצרים יאיים אם לא יצר על ישראל שפחות נשלטת ע"י ארהב היום מאשר אתמול אך עדיין נשלטת. עובדה. בארהב שהתחרבנה בסוריה ובמצרים כי אינן לוב, מבינים שיתחרבנו בישראל בכל מקרה, כי מלחמת אחים כאן לא תהיה,, ואולי כן, לך תדע..לנתניהו נגמרו האיומים על איראן והמשחק הזה ניגמר כי האמריקנים לא יכולים לסדר לישראל את מצרים כמו את עזה, כדי שלצהל יהיה במה להתעסק כי זה פשוט גדול מידי וגם המצרים לא רוצים בזה. אבל אם יהיו שם אחים מוסלמים ככה כמו חמס בעזה..חיזבללה שותק כי גם לו אין אינטרס וסוריה ואיראן גם..אני אומר לכם שוב.. נתניהו הולך להיכנס לפוטין מתחת לדלת האחורית בצורת מכתב..גם הוא הדיבל כבר מבין שאין יותר מה לעשות עם ארהב כי היא הרי מולדת הנאצים ונאצים זה רע מאוד לעם ישראל..
 7. 27
  ראשית 4 צודק לחלוטין, שנית למה שהבכירים הישראלים פשוט ישתקו במה מוסיפה התבטאותם הפומבית בזכות השת"ף עם צבא מצריים לנרמול היחסים עם העם המצרי. הרי גם האינטלקטואלים החילונים התומכים בצבא וגם האיסלאמיסטים ששונאים את הצבא לא רוצים לשמוע שישראל מתערבת במדיניותה של מצריים ובטח לא בעניין פנים מצרי, ולטובת צד אחד. גם בוושינגטון העיניין מתקבל במבוכה, עדיף לפעול מאחורי הקלעים בשקט.
 8. 26
  לא יכול להיות..מה ? ארה"ב מרשה לעצמה לנהל מדיניות-חוץ בלי לקבל את הסכמת ירושלים ? ועוד בדיוק כשיעלון ושאר שליחיו של המלך BB מנסים לקומם את חברי הקונגרס נגד אובמה ? איזו מין חוצפה..
 9. 25
  זה כמו לקצץ בסיוע הבטחון שלנו
 10. 24
  אם אותו בכיר כביכול אינו מוכן להזדהות אין להביא את דבריו,

  גם לא כאדם שאינו בכיר!!!! רק גורם לנזק ע"י התבטאות של הנפלים הללו

 11. 23
  הישראלים לא מבינים את המדיניות של אובמה

  או שהם עושים הצגה כאילו. הם עוד לא הבינו שאובמה לא באמת מאמין בדיקטטורות "חילוניות" של גנרלים שישלטו במדינות ערב. יש לו חזון. הוא לא מפגר מהמזרח התיכון עם אותה הודעה מוקלטת כל החיים. המנהיגים הצבאיים והמדיניים של ישראל של היום הם טכנוקרטים קצת מוגבלים. אולי החזון של אובמה דורש עוד עשורים רבים להתחיל להתממש, אבל הוא מנהיג עולמי, לא פשפש ממעלה שטות. זאת זכותו גם לכוון רחוק מאוד. רק בספרי ההיסטוריה שיכתבו עוד חמישים שנה יידעו את הערך האמיתי של מדיניותו. איזה פקידון או פוליטיקון או עיתונאי מישראל המעצמה הגדולה או מכל מקום אחר לא מנהל את ההיסטוריה.

  1. זה לא "חזון" של אובאמה. בוש התחיל עם הנסיון להשליט דמוקרטיה במדינות איסלאמיות. זה לא עובדץ אין טעם ב"חזון" שיהרגו עשרות אלפים בשבילו, הכל צריך להיות בזמן והמוסלמים לא בשלים לדמוקרטיה זו האמת.
 12. 22
  האמריקנים מתרחקים מאירופה ומהמזרח התיכון. עוד שרה פאלין המועמדת אמרה שאמריקה לא צריכה את הנפט של הסעודים שיש מספיק עתודות נפט בגז בארה"ב וזה מה שהם עושים היום. נמאס להם להילחם. נמאס להם לסבסד את פיצוץ האוכלוסין העולמי. יש להם מספיק מהגרים משלהם ממקסיקו (לפחות לא מוסלמים) וההמונים שמצביעים לדמוקרטים רוצים את החיים הטובים, דמי אבטלה, הרבה ילדים, ביטוח בריאות ממלכתי וכולי. שיישרף העולם. אז מה? שאירופה תזיז את הת-ת וגם רוסיה וסין. כן.
 13. 21
  אובמה אדיוט

  משעה סיוע למצריים ותומך באיראנים? מישהו שם התחרפן לחלוטין???

 14. 20
  חוסיין אובמה רע לישראל, רע מאוד!
 15. 19
  אמריקה התנתקה מהמזרח התיכון מזמן

  רק שלא הודיעה לאיש על כך,

  התנהלות של המון דיבורים ואפס מעשים,לאורך כל הדרך,

  אובמה נתן לפוטין את המפתחות,

  מזרח תיכון מבחינתו לא קיים,
  מה שמעניין את אמריקה זה אמריקה ,ולעשות עסקים איפה שיש כסף ונפט,

  מי שלא מבין ,במישמרת הזו באמריקה ישראל היא נטל וגיבנת,שלפי תפיסת אמריקה מזיקה לה ולא מועילה.

  זו המציאות,תבדקו---לוב ,מצרים,סוריה,וכנראה גם אנחנו לא מעניינים יותר.

 16. 18
  הבעיה שאנחנו מצפים מארה"ב למשהו.. הם לא יכולים לדאוג לעצמם. רדו מהעץ והתמודדו עם המצאות היהודים היו לבד מול העולם מאז ומתמיד וגם היום במדינה הקטנה שלהם הם מול כל העולם.

  מי בא לעזרת היהודים בשואה? אף אחד
  מי בא לעזור ליהודים ה 48 שכל שוחרי השלום מסביב התקיפו? אך אחד
  מי בא ביום כיפור דקה מאבדון? אף אחד
  מי יבוא כשלאיראן יהיה גרעין? אף..

 17. 17
  ישראל צריכה להגיע לידי הבנה עם ארה"ב על הפסקה הדרגתית של הסיוע לישראל. ניתן לעשות זאת בתקופה של 5 שנים בעזרת כספי הגז והנפט מהים. יהיו לכך יתרונות לתעשיה הצבאית הישראלית. ויש נושא של זקיפות קומה: התרגלנו שארה"ב "חייבת" לנו, ונהפכנו למדינת שנור. ישראל גם צריכה להתחיל שוב את פיתוח מטוס קרב, יחד עם הודו ואולי מדינות נוספות. כל עוד הסיוע נמשך לא ניתן לעשות זאת. כלומר הסיוע שומר אותנו במצב תמידי של מדינת חסות - והגענו לתיקרת הזכוכית. גם אם לא נעשה זאת, במוקדם או במאוחר האינטרסים של ארה"ב ישתנו, ונצטרך לעמוד בזכות עצמנו - עדיף שזה יבוא בתכנון ויוזמה שלנו.
  1. לא עם הודו ולא עםכל מדינה המצביעה נגדנו באו"ם. לאחרונה הודו הצביעה נגד ישראל וזה פוסל אותה להיכנס לקרביים של המדינה.
  2. נתניהו רצה לעשות זאת כבר בקדנציה הקודמת שלו כרה"מ, אבל האמריקנים דוחפים את ה"סיוע" הזה ממש בכוח, והם יודעים למה. זה נזק נטו לנו ורווח נטו להם.
  3. בנוסף, צריך להתגבר על תסביך השואה ולנהל מו"מ עם אירן, במקום שארה"ב תנהל אותו בשמנו לפי האינטרסים שלה. רוחני הוא אדם רציונלי שנתמך ע"י רובה בעם האירני, אבל הבעיה שקודם צריך לפתור את הבעיה הפלסטינית ע"י הצעה לפלשתינים להיות ישראלים. זה נשמע הזוי? נכון, כי התרגלנו להסתגרות והגזענות היהודית ולא למדנו היסטוריה, כל המדינות במערב אירופה היו במקורן ערב רב של עממים וקבוצות אתניות שונות שהחזק שבינהם בלע את היותר חלשים. הגיע הזמן שעם הכוח הצבאי העדיף נפעל אותו כעם חזק ובטוח ולא כמתבכיינים "הנה השואה השנייה מתקרבת..."
  4. עדיף שנשקיע בהשכלה ולא נשפוך עוד ועוד כסף לביטחון
  5. ישראל לא צריכה להגיע להבנה עם ארהב. ארהב צריכה להגיע להבנה עם ישראל רק יש כאן ראש ממשלה אינפנטיל וזה לא קשור בגז אלה בחבל התלייה המתהדק על צווארנו באמצעות ארהב וע"י אותה ארהב ששולטת גם בנו וגם באויבינו..כרגע מתרים היא הידידותית ביותר לישראל מאז קום המדינה.
  6. הודו הצביע באום בעד הקמת מדינת ישראל. חשוב פעמיים לפני
 18. 16
  הגיע הזמן שיורידו את הסיוע לישראל כל עוד לא נחתם הסכם עם הפלסתינאים
 19. 15
  האמריקאים יודעים שמה שלא יקרה יאשימו אותם בסוף. אם הם יתנו כסף יאשימו אותם בנסיונות לקנות השפעה, ואם הם לא יתנו כסף יאשימו אותם שלא איכפת להם. אז אם הם בכל מקרה יהיו אשמים בכל דבר רע שמתרחש בעולם כבר עדיף להם ללכת על האופציה היותר זולה.
 20. 14
  מצרים תלך אצל הרוסים והסינים, ואחריה כל מדינות ערב

  עוד בגידה נוראה של בעלת בריתנו, כמו שקורים לה הפוליטיקאים המכורים למערב. המשכילים ידענו מראש.

 21. 13
  רמז עבה לממשלת ישראל....
 22. 12
  ארה"ב חברה מאז היבחרו של אובמה למדניות הסינית-רוסית, אובמה זונח את הארצות שנחשבו לידידותיות ועוברת צד, ארה"ב מחמירה אצ המצב באזור , סוריה נענתה להסדר השמדת הנשק הכימי שברשותה וזה רק על פי בקשת ידידתה רוסיה ולא מחשש להפצצה , גם הרוסים קידמו כוחות כאשר ארה"ב איימה בהתקפה על סורה, התמיכה הרוסית בסוריה לא פסקה אף לרגע, למרות הפשעים החמורים שנעשו ע"י המנהיגים הסורים, וארה"ב רוצה דמוקרטיה במצרים שהיא שליטה דתית (מורסי) מוחלטת שאינה ודעת דבר על דמוקרטיה ואינה מוכנה בשום אופן לסבלנות כלפי אוכלוסיות שאינן דתיות , ארה"ב מאבדת את ההגמוניה של מעצמת על באזור , והחיוכים המאוסים של התאמי, שקונים את ליבו של אובמה כדי להתרחק מידידותיה באזור וזה קורה מול עיניינו. לכן ישראל והארצות הסוניות באזור חייבות לברית ולסמוך על עוצמתן מול הטיפשות של אובמה המנותק ובור בצרכים של האזור ותושבי האזור.
 23. 11
  ישראל יכולה לנצל את המצב להתקדמות בתהליך השלום בכך שבתמורה לסיוע ישראלי וסעודי למצרים(אינטרסים משותפים מול אירן)רצועת עזה תורחב לתוך סיני שבלווא הכי מאוכלסת בפלסטינים וישראל בתמורה תספח את גושי ההתיישבות לישראל תחת הכרה בין לאומית

  טוב לכל הצדדים..רק לצאת מהקיפאון

 24. 10
  האם ארה''ב לא רואה שמה שקורה במצרים זה גם לטובתה, האם היא העדיפה שלטון של שריעה ושל טרור איסלאמי קיצוני, למה למה הם עושים את זה,הרגשתי שאני חייב להגיב זה מקל עליי אנא תפרסמו את הטוקבק ועוד שעה אני יכנס לראות אם פרסמו את זה
 25. 9
  הוא לא נרגע אובאמה, עד שלא יראה שמדינת ישראל מוקפת באויבים וטרוריסטים
  1. שאובמה וביבי (יחד) עסוקים בדומינציה עולמית. ולעזאזל הכל.
 26. 8
  אובמה=חפרפרת איסלמיסטית שמונתה לנשיא ארצות הברית
 27. 7
  צריך לאמר את האמת לחברים. הם באמת משחקים באש המעמד שלהם כאן בקנטים, אין מוקש אחד שממשל אובאמה פספס ולא דרך עליו.
 28. 6
  אולי אנחנו בתור ?
  1. מגיב 4 אומר את הפיתרון לבעיה אמיתית שאתה מעלה .
  2. מה זאת אומרת הבאים? המדינה שלנו נכבשה על ידי גדודי הקרן החדש"ה כבר לפני שנים

   ואם הממשלה מנסה להעביר חוק שלא מתאים לקרן, אז הבג"צ מבטל אותו מייד.

   הכל שפיט, לא ידעת?

  3. השלטון הציוני מעוניין שארה"ב תמשיך לממן את חונטת הגנרלים הרצחנית שחזרה לשלוט על העם המצרי האומלל. כדי להמשיך להתקיים, החונטה הזו, המאוד לא אהובה על העם, משרתת את האינטרסים האימפריאליסטים של ארה"ב וישראל (חיסול ההתנגדות הפלסטינית, מצור על עזה), ולכן ישראל מפעילה את יהודי וושינגטון והאנטישמים של חגורת התנך של ארה"ב להטיל מורה על הסנאטורים האמריקאים כדי שילחצו על השלטון להמשיך לממן את הזוועה הרצחנית במצרים. בסופו של דבר, הולך וטש כוחה של האימפריה, ויכולתה להמשיך לתמוך בטרוריסטים במזה"ת הולכת ונחלשת. האימפריה נאלצת לסגת, וחלחלה עוברת בעמוד השידרה של השלטון הציוני. שורה תחתונה, המשטר הציוני מוצא את עצמו מבודד יותר ויותר.
  4. אוקיי, ולמה שלא נפעל בהתאם לאינטרסים שלנו בדיוק?! אנחנו מעדיפים את החונטה שאנחנו מכירים הרי גם החונטה השניה לא שמה בראש מעייניה את ההומניזם...
 29. 5
  האמריקאים ירדו לגמרי מהפסים:

  האם השתלטות "האחים המוסלמים" על המדינה היא החלום הרטוב של ממשל אובמה? הרי הם (ומי ששכח, גם הנאצים בגרמניה בשנות ה- 30) נבחרו בבחירות דמוקרטיות. ואז?

 30. 4
  האמריקאים פוחדים מהצל של עצמם-זה מה שקורה עם נמר של נייר
 31. 3
  הגיבו בדאגה? אולי כי בקרוב אצלנו? ישראל נהיית פחות ופחות דמוקרטית ועדיין נהנית מתמיכה אמריקאית רחבה...
 32. 2
  הסעודים הבטיחו שישלימו למצרים כל דולר שאובמה יקצץ. מצד שני מיום ליום נראה שאובמה התחלק על השכל.
 33. 1
  אקיצר כל המציאות במזרח התיכון לא קשורה עם איסלם ויהדות בכלל אלא עם תעשיית הנפט והנשק.