שלושה ימי דיונים בז'נבה הסתיימו ללא הסכם. קרי: דיפלומטיה לוקחת זמן

שני הצדדים טוענים שהושגה התקדמות, וישובו להיפגש בז'נבה בעוד 10 ימים. שר החוץ האיראני: אם הישראלים מודאגים מהשיחות זו בעיה שלהם

הסבב הראשון של שיחות הגרעין בין איראן למעצמות בז'נבה הסתיים ללא הסכם. סבב נוסף של שיחות יתקיים בעוד 10 ימים. אתמול (שבת) התחדשו השיחות בין שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון ושר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף. הצדדים נועדו במטרה לגבש הסכם ביניים, שיביא להשהיית חלק מתוכנית הגרעין תמורת הקלה בסנקציות. 

03:00: במסיבת עיתונאים נוספת, אמר שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, כי במהלך השיחות שני הצדדים צמצמו את הפערים והשיגו התקדמות. "הגענו לז'נבה נחושים למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני וזו עדיין המטרה שלנו". קרי הוסיף כי "לוקח זמן לבנות אמון בין מדינות שהיו בעימות במשך כל כך הרבה שנים. דיפלומטיה לוקחת זמן וכל הצדדים צריכים זמן כדי לחשוב על הנושאים הללו. אולם החלון לדיפלומטיה לא יישאר פתוח ללא הגבלה". שר החוץ התייחס להסכם עתידי ואמר ש"פלוטוניום הוא נושא מרכזי שחייב לקבל מענה בכל הסכם שהוא. אני משוכנע שניתן להצליח לסגור את העסקה הזו".

02:00: במסיבת עיתונאים קצרה במיוחד שהתקיימה הלילה (ראשון) עם תום הסבב הראשון של השיחות בז'נבה בין המעצמות לאיראן, אמרה שרת החוץ של האיחוד האירופאי, קתרין אשטו כין: "ישנה התקדמות רבה, אולם נותרו מחלוקות בין הצדדים". שרת החוץ הוסיפה כי הצדדים יתכנסו שוב בז'נבה ב-20 לנובמבר להמשך השיחות. שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר: "זה טבעי שכאשר נכנסים לפרטים בדיונים, יש חילוקי דעות", והוסיף כי הוא מקווה שהצדדים יוכלו להגיע להסכם בסבב השיחות הבא. "אם הישראלים מודאגים מהשיחות זו בעיה שלהם. אנחנו מקווים ש-6 המעצמות יקבלו החלטות בהתאם לאינטרסים הלאומיים שלהן עצמן". 

01:30: הסתיימה פגישת המעצמות ואיראן. מסיבת עיתונאים, ובה הודעה משותפת של הצדדים, צפויה תוך דקות ספורות. 

00:20: כתבים איראנים בז'נבה מדווחים כי צרפת, שהובילה את הקו הנוקשה כלפי איראן, הגמישה את עמדותיה. לפי הדיווחים, הפערים בין הצדדים הצטמצמו. 

23:50: שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף ושרי החוץ של שש המעצמות - ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, גרמניה וצרפת - מכונסים כבר כמה שעות לישיבה מכרעת במלון אינטרקונטיננטל בז'נבה בנסיון של הרגע האחרון להגיע להסכם בנוגע ל"צעד ראשון" להשעיית חלק גדול מתכנית הגרעין האיראנית בתמורה להקלה בסנקציות הבינלאומיות.

הישיבה מכונסת על רקע שורת ההסתייגויות שהציג שר החוץ הצרפתי לטיוטה אליה הגיעו אשטון, שר החוץ קרי ושר החוץ זריף. שר החוץ הרוסי לברוב שהגיע בשבת בצהריים לז'נבה לוקח חלק משמעותי במאמצי התיווך והניסוח. בשעה זו עדיין לא ברור אם המאמצים נשאו פרי.בסיום הישיבה צפויה להתקיים מסיבת עיתונאים משותפת של אשטון וזריף שבה יודיעו על תוצאות הדיונים ועל הצעדים להמשך.

23:02: הצדדים צפויים לכנס מסיבת עיתונאים בעוד כחצי שעה בז'נבה.

19:40: פגישה משולשת נוספת בין שר החוץ קרי, שרת החוץ של האיחוד האירופי אשטון ושר החוץ האיראני זריף החלה לפני כמה דקות בז'נבה.

18:34: שר החוץ האיראני זריף אומר שאם שום עסקה לא תושג אפשר יהיה לחדש את השיחות בתוך שבוע עד עשרה ימים. "היה סיכוי ועדיין ישנו שאם הכוונות תהיינה טובות נוכל להגיע להסכם כתוב", אמר זריף לכתבים בז'נבה. "אם נגיע לתוצאה עד סוף היום, נגיע. אם לא, התהליך יתחדש תוך שבוע או עשרה ימים. 

18:05: החלה פגישתם של שר החוץ הרוסי לברוב, ועמיתיו אשטון (האיחוד האירופי) וזריף (איראן).

16:06: בכירים ישראלים ל"הארץ": "הצרפתים מובילים את הקו התקיף ביותר מתוך שש המעצמות ורוצים טיוטה חריפה יותר של ההסכם".

15:00: החלה פגישתם של אשטון, קרי וזריף. כמו כן, סגן שר החוץ האיראני, עבאס עראקג'י, אמר לכתבים כי "השיחות צפויות להסתיים היום ואם לא ייפתרו כל המחלוקות יתקיים סבב שיחות נוסף בעוד כמה שבועות".

14:07: צרפת מובילה את הקו הקשוח בשיחות בז'נבה: אחרי פגישה משולשת עם אשטון וזריף הצהיר שר החוץ פאביוס כי עדיין נותרו מחלוקות. "אנו מקווים שנגיע להסכם כי הנושא האיראני חשוב מאוד לביטחון העולם. אבל יש עדיין נקודות חשובות שצריך לעבוד עליהן והעבודה נמשכת. מקווה שנשיג הסכם אבל כרגע יש עדיין מחלוקות".

13:02: לאחר ששר החוץ קרי נפגש עם שרי החוץ של בריטניה, גרמניה וצרפת ועם שרת החוץ של האיחוד האירופי אשטון, החלה סדרת פגישות משולשות נפרדות בין אשטון, שר החוץ האיראני זריף ושרי החוץ האירופים. הפגישות מתקיימות בזו אחר זו ושרי החוץ השונים נכנסים ויוצאים. שר החוץ הרוסי לברוב גם הוא הגיע למלון אינטרקונטיננטל ויצטרף לשיחות בשעות הקרובות.

11:56: שר החוץ הבריטי הייג אמר לפני זמן קצר כי "אין עדיין הסכם. ייתכן שנצטרך לשוב לכאן פעם נוספת". בשיחה עם כתבים במלון אינטרקונטיננטל בז'נבה אמר הייג כי "יש עדיין נושאים שצריך לפתור. הדברים לא הסתיימו. יש מומנטום שנוצר ואנחנו חייבים לעשות הכל כדי לתפוס את הרגע ולהשיג עסקה. כל עסקה חייבת להיות מפורטת ולהשיג את בשקיפות הנחוצה בנוגע לתכנית הגרעין האיראנית".

הוא ציין כי "ייתכן שנהיה צריכים להמשיך את השיחות כאן בשבועות הקרובים ולהתבסס על ההתקדמות שנעשתה בסיבוב בשיחות בזה. לעולם צריך להיות אמון בעסקה הזו. הייג התייחס לדברי הביקורת של רה"מ נתניהו ואמר: "עוד אין עסקה אז אנשים צריכים להגיב ולשפוט רק כאשר נגיע לעסקה".

11:10: שר האוצר יאיר לפיד התראיין הבוקר לתכניתToday Program ברדיו BBC על שיחות הגרעין עם אירן. "הסיבה היחידה שהאיראנים יושבים כרגע מסביב לשולחן הדיונים בז'נבה היא כי הסנקציות עובדות", אמר לפיד. "ברגע שהקהילה הבינלאומית תסיר חלק מהסנקציות על איראן הסכרים ייפרצו ללא יכולות לבלום את שטף החברות הבינלאומיות שרוצות לחזור לשווקים האיראניים, בשל הפוטנציאל הכלכלי שגלום בשווקים האירניים". לפיד הוסיף ש"האיראנים יודעים שברגע שתפתח הדלת להורדת הסנקציות, כל החברות הבינלאומיות ירוצו פנימה ולא תהיה דרך חזרה. זה בדיוק מה שהם רצו. אני מדבר עם שרי האוצר של מדינות המערב, וכולם מספרים לי אותו סיפור - החברות הגדולות שלהם רוצות לתפוס נתח מהשוק האיראני. איש אינו רוצה להישאר אחרון במירוץ הזה. ברגע שיתחילו להסיר את הסנקציות, אי אפשר יהיה לשלוט בתהליך."

10:56: מאמצים אינטנסיביים בז'נבה להגיע להסכם: בכיר אמריקאי אמר כי הסתיימה הפגישה בין קרי לאשטון. שר החוץ האמריקאי יפגוש בעוד כמה דקות את שרי החוץ האירופים - הייג, פאביוס ווסטרוולה ואשטון. לאחר מכן תתקיים פגישה משולשת של אשטון עם פאביוס ושר החוץ האיראני זריף, ואחריה תתקיים פגישה משולשת בין קרי, אשטון וזריף. 

10:35: פביוס הוסיף בדבריו לתחנת הרדיו "פראנס אינטר" כי צרפת לא תקבל "עסקה של פראיירים".כמו כן, הוא חזר על כך שצרפת תומכת בהסכם עם איראן, אך הדגיש כי עליו להיות רציני ואמין: "הטיוטה היתה התקדמות, אך היא עדיין לא מספיקה".

10:10: שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, אומר כי בשלב זה אין וודאות שאכן ייחתם הסכם בין המעצמות לאיראן. בראיון לתחנת רדיו בצרפת, אמר פביוס כי "יש לקחת ברצינות את הדאגה שמביעים בישראל וגם במדינות אחרות באזור באשר להסכם". הוא ציין כי המכשולים בהשגת הסכם, מבחינת צרפת הם המתקן בעראק ומצבורי האוראניום המועשר ברמה של 20%.

09:20: שר החוץ של ארה״ב, ג׳ון קרי, נפגש בשעה זו עם שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון. בהמשך צפוי להצטרף אליהם שר החוץ האיראני מוחמד ג׳וואד זריף.

אתמול קיימו השלושה פגישה ארוכה בת חמש שעות שבסיומה לא הצליחו להגיע להסכמה על נוסח ההסכם. כששבו קרי, אשטון וזריף למלון אינטרקונטיננטל אמש בסיום הפגישה הם לא סיפקו פרטים רבים על השיחות. בכיר אמריקאי אמר אמש כי ״השגנו התקדמות והמשכנו לצמצם פערים״. סגן שר החוץ האיראני עבאס עראקג׳י אמר כי השיחות היו טובות ומועילות.

בשעות הבוקר המאוחרות יגיע לז׳נבה שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ויצטרף לשיחות. לברוב מעוניין לסייע לסגור את הפערים האחרונים כדי לאפשר להודיע על עסקה. סגן שר החוץ הסיני צפוי גם הוא להגיע לז׳נבה במהלך היום.

00:55: אחרי חמש שעות הסתיימה הפגישה המשולשת בין שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי, שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון ושר החוץ האיראני זריף. השלושה שבו למלון אינטרקונטיננטל וסירבו להשיב לשאלות הכתבים. קרי הסתפק באמירה לקונית לפיה "אנו עובדים קשה ויש הרבה עבודה". סגן שר החוץ האיראני עבאס עראקג'י אמר כי הפגישה היתה "טובה ומועילה". השלושה ימשיכו בשיחות במהלך שבת יחד עם שרי החוץ של רוסיה, סין, בריטניה, גרמניה וצרפת שהגיעו גם הם לז'נבה.

23:53: נשיא ארצות הברית ברק אובמה שוחח הערב בטלפון עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על רקע המשבר החמור שנוצר בין המדינות בעקבות ההסכם המתגבש בין איראן למעצמות. אובמה ניסה בשיחה להרגיע את נתניהו באשר לתכני ההסכם המתגבש.

בהודעה של הבית הלבן נמסר כי אובמה עידכן את נתניהו בפרטי השיחות שמתנהלות בז׳נבה ואמר לנתניהו שהוא מחוייב למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. אובמה אמר לנתניהו כי יש לו מחוייבות חזקה למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני והבהיר כי זו בדיוק מטרת השיחות שמתנהלות כעת בז׳נבה בין איראן לשש המעצמות.

נתניהו הדגיש מצדו את חששה של ישראל מכך שמדובר בעסקה רעה שתוריד את הלחץ מאיראן ולמוטט את משטר הסנקציות.

השניים שוחחו כמה שעות אחרי פגישה קשה שקיים עם שר החוץ של ארה״ב ג׳ון קרי בנתב"ג לפני יציאתו של האחרון לז׳נבה כדי להשתתף בשיחות הגרעין עם איראן. הפגישה התנהלה באווירה מתוחה מאוד ונתניהו הביע מחאה חריפה על העסקה המתגבשת בין איראן לשש המעצמות.

במקביל, בז׳נבה נמשכת יותר מארבע שעות וחצי הפגישה המשולשת בה משתתפים קרי, שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון ושר החוץ של איראן מוחמד ג׳וואד זריף. בפגישה השתתפו גם מומחים לנושאי גרעין וסנקציות והצדדים מנסים לגבש נוסח סופי להסכם.

21:54: סוכנות הידיעות הרוסית נובוסטי דיווחה כי שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב צפוי להגיע מחר לז'נבה ויצטרף לשיחות הגרעין. סגנו של לברוב, סרגיי ריבאקוב, אמר הערב בהתייחס לשיחות כי "רוסיה צופה שהן יניבו תוצאה ארוכת טווח, שאליה העולם ממתין". כמו כן דווח כי מחר בבוקר תגיע לז'נבה משלחת מסין. לא ברור עדיין אם בראשה יעמוד שר החוץ או סגנו.

קודם לכן אמר שר החוץ הגרמני, גידו וסטרוולה: "אנחנו עובדים, עוד יש לנו דיונים ואנחנו עושים את המיטב".

19:42: החלה הפגישה המשולשת בין שרי החוץ של ארצות הברית, האיחוד האירופי ואיראן. שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף צפוי להציג בפגישה טיוטה איראנית להסכם ביניים. סוכנות הידיעות האיראנית "מהר" דיווחה כי הרפובליקה האיסלאמית דורשת שבכל הסכם ביניים יישקלו בשלב הראשון הקלות בסנקציות על מגזרי הבנקאות והנפט.

18:56: דובר הבית הלבן ג׳וש ארנסט הגיב במטוס הנשיאותי על הביקורת שהטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו בחתימה על הסכם עם איראן: "אין עדיין עסקה עם איראן ולכן הביקורת שנשמעת עליה מוקדמת מדי".‎ קודם לכן קרא נתניהו לשר החוץ האמריקאי קרי שלא לחתום על הסכמות עם נציגי איראן.

18:17: כעת נפגשים בז'נבה שרי החוץ של ארצות הברית ושל האיחוד האירופי, ג'ון קרי וקתרין אשטון. הוא צפוי להיפגש מאוחר יותר עם עמיתו האיראני, מוחמד ג'וואד זריף.

16:37: שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי אמר עם הגיעו לז'נבה כי עדיין לא הושג הסכם עם האיראנים, וכי עדיין נותרו סוגיות שלא נפתרו. הוא הוסיף כי בכוונתו לשוב ולהיפגש עם עמיתו האיראני זריף ועם שרת החוץ של האיחוד האירופי אשטון, כדי לנסות ולצמצם את חילוקי הדעות בין הצדדים.

13:30: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שב והפציר בשר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, לא לחתום על ההסכם הנוכחי שנדון במשא ומתן על תוכנית הגרעין האיראנית. לאחר פגישתו הבוקר עם קרי אמר נתניהו: "אני קורא למזכיר המדינה קרי לא למהר לחתום, להמתין ולשקול מחדש. להשיג עסקה טובה, אך זוהי עסקה רעה, עסקה רעה מאד. זו עסקת המאה עבור איראן, אך עסקה רעה ומסוכנת מאד לשלום ולקהילה הבינלאומית".

נתניהו נועד הבוקר עם קרי בשדה התעופה בן גוריון לפני ששר החוץ האמריקאי המריא לז'נבה לפגישה עם מקבילו הירדני ושרי החוץ של האיחוד האירופי, צרפת, בריטניה וגרמניה. דובר משרד החוץ הרוסי אמר כי שר החוץ סרגיי לברוב לא צפוי לבוא היום לז'נבה.

13:15: שר החוץ של צרפת, לורן פאביוס, בא למלון אינטרקונטיננטל בז'נבה כדי להשתתף בשיחות הגרעין עם איראן. פאביוס נפגש כעת עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון.

עם הגעתו אמר פאביוס: "באתי לכאן משום שמדובר במשא ומתן קשה אבל חשוב לביטחון האזורי והבינלאומי". הוא ציין כי בדיונים "יש התקדמות אבל בשעה זו עדיין לא הוחלט דבר". בהמשך היום צפויים להגיע לכינוס גם שרי החוץ של ארצות הברית, בריטניה וגרמניה.

12:19: שר החוץ של בריטניה, וויליאם הייג, ועמיתו הגרמני, גידו ווסטרוולה, יצטרפו היום לסבב דיוני הגרעין בז'נבה. הייג הודיע על בואו בציוץ בחשבון הטוויטר הרשמי שלו, ואילו על בצטרפותו של ווסטרוולה דיווח מקור לסוכנות הידיעות רויטרס. ווסטרוולה והייג יצטרפו לשר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, שהמריא היום לז'נבה מישראל ולשר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, שצפוי להגיע לפגישה גם הוא.

11:49: מייקל מן, דובר שרת החוץ של האיחוד האירופי, אמר בז'נבה כי "מתנהלות שיחות אינטנסיביות" כדי לסגור את העסקה עם איראן. "אנחנו משיגים התקדמות", הוסיף הדובר האירופי

11:35: שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, אמר כי איראן והמעצמות עשויות להסכים על "מפת דרכים" שתסיים את המחלוקות סביב תוכנית הגרעין של טהראן. בשיחה עם כתבים במוסקווה אמר לברוב עם זאת כי אינו רוצה לשפוט מראש את תוצאות השיחות. שר החוץ הרוסי ציין עוד כי יש להתיר לאיראן להחזיק בתוכנית גרעין אזרחית תחת פיקוח הוועדה הבינלאומית לאנרגיה אטומית.

11:28: רוסיה טוענת כי יש "שינוי חיובי מאוד" בעמדות שש המעצמות ואיראן בדיונים על תוכנית הגרעין של טהראן. דובר משרד החוץ הרוסי, אלכסנדר לוקשביץ', אמר את הדברים בתדרוך עיתונאים במוסקווה ואמר כי בממשל מצפים ל"תוצאות מוחשיות" שיספקו את שני הצדדים.

11:08: בשיחה עם כתבים לפני פגישתו עם שר החוץ קרי אמר נתניהו: "אני מבין שהאיראנים מאד מרוצים עכשיו והם צריכים להיות מרוצים. הם קיבלו הכל ולא נתנו דבר. הם קיבלו את כל מה שרצו, הם רצו הקלה בסנקציות לאחר שנים של משטר סנקציות קשה. הם קיבלו זאת מבלי לשלם דבר מכיוון שהם לא מפחיתים בכלל את יכולות ההעשרה שלהם, כך שאיראן קיבלה את עסקת המאה והקהילה הבינלאומית קיבלה עסקה רעה. זאת עסקה רעה מאד. ישראל דוחה אותה לחלוטין ורבים מהאזור שותפים למה שאני אומר, גם אם הם מביעים זאת פומבית ובין אם לאו. ישראל אינה מחויבת להסכם זה וישראל תעשה את כל מה שהיא צריכה על מנת להגן על עצמה ועל ביטחון אזרחיה".

לדברי נתניהו, "זה נכון גם ביחס למו"מ עם הפלסטינים. אני לעולם לא אתפשר על ביטחונה של ישראל והאינטרסים החיוניים שלנו, לא בפני כל לחץ בינלאומי. אני חושב שיש להפעיל את הלחץ במקום הנכון וזה על הפלסטינים שמסרבים לזוז. אך בכל מקרה, שום כמות של לחץ לא תגרום לי או לממשלת ישראל להתפשר על האינטרסים הביטחוניים והלאומיים הבסיסיים של ישראל. תושבי ישראל יודעים זאת ותומכים בכך".

10:33: קרי ביטל את ההצהרות המשותפות בפתח הפגישה עם נתניהו כדי להימנע מעימות פומבי. נתניהו החליט לצאת לבד למצלמות ותקף את העסקה עם איראן. 

10:13: סוכנות הידיעות הצרפתית מדווחת כי שר החוץ הצרפתי, לורן פאביוס, יגיע גם הוא לז'נבה ויצטרף לפגישה של קרי עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, ושר החוץ האיראני, ג'וואד זריף. 

9:50: ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר בנמל התעופה בן גוריון עם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, לפני המראתו לשיחות הגרעין בז'נבה. הפגישה התנהלה תחת אווירה מתוחה ביותר, וזאת לאור העסקה הממשמשת ובאה בין איראן לשש המעצמות. קרי צפוי לצאת מהפגישה היישר לז'נבה כדי לקחת חלק בשיחות.

בתחילת הפגישה אמר נתניהו לקרי: "אני שומע שהאיראנים מסתובבים בז'נבה מחוייכים. יש להם בהחלט סיבה לכך. ישראל לא מחויבת להסכם בין איראן למעצמות". 

שיחות הגרעין בין איראן למעצמות בז'נבה מתקרבות לרגע ההכרעה: שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי יגיע היום (שישי) לז'נבה באופן לא מתוכנן כדי להשתתף בשיחות עם איראן. בכיר אמריקאי אמר כי הוא יעשה זאת על פי הזמנתה של קתרין אשטון, כדי "לצמצם את הפערים בין הצדדים". בכירים ישראלים ודיפלומטים מערביים אמרו כי קרי צפוי להיפגש עם שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף ולהשתתף בפרסום הודעת הצדדים על השגת הסכם ל"צעד ראשון" בנושא הגבלת תכנית הגרעין האיראנית.

נשיא ארה"ב ברק אובמה התייחס הלילה לסוגייה האיראנית. בראיון לרשת אן-בי-סי אמר אובמה כי הסכם אפשרי עם איראן יביא להקלה "צנועה מאוד" בסנקציות מצד ארצו, והוסיף כי הסכם כזה עדיף על הגברת המתיחות בין הצדדים, מה שעלול להביא לעימות ביניהם.

הבוקר תתקיים בז'נבה פגישה מכרעת בין שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון לבין שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף, ביומן השני של שיחות הגרעין. נציגי איראן ושש המעצמות השיגו התקדמות משמעותית בשיחות וצפויים להתחיל בניסוח הסכם בין הצדדים. אם יסתיים הניסוח, הצדדים יפרסמו הערב הודעה משותפת.

השיחות החלו אתמול בשעות הבוקר המאוחרות, אחרי ארוחת בוקר משותפת של אשטון וזריף. אחרי ישיבה משותפת בת שעה של כל צוותי המשא ומתן התקיימה שורת פגישות נפרדות. המשלחת האיראנית נועדה במשך שלוש שעות עם המשלחות של בריטניה, צרפת וגרמניה וכן לפגישה נפרדת עם המשלחת האמריקאית.

במוקד הדיונים עמד המתווה ל"צעד הראשון" שאותו ינקטו איראן והמעצמות. במסגרת זו תשהה איראן חלק גדול מתוכנית הגרעין שלה למשך חצי שנה, ובתמורה תזכה להקלות כלכליות זמניות והפיכות כמו הפשרת כספים המוקפאים בבנקים בחו"ל והסרת סנקציות שהוטלו על סחר בזהב ומוצרים פטרוכימיים. בחצי השנה הזו יתנהל משא ומתן על הסדר כולל בין הצדדים על תוכנית הגרעין האיראנית.

העיתון הבריטי "טלגרף" דיווח אתמול מפי גורם בבית הנבחרים האמריקאי כי במסגרת העסקה איראן תשהה את העשרת האורניום לרמה של 20% ותמיר את האורניום ברמה של 20% שבידיה לדלק גרעיני. מלבד זאת, היא תגביל את מספר הצנטריפוגות שהיא מפעילה לצורך העשרה לרמה של 3.5% אך תוכל להמשיך העשרה מסוימת לרמה הזו. איראן גם תימנע משימוש בצנטריפוגות החדשות והמתקדמות שבידיה, המסוגלות להעשיר אורניום בקצב גדול פי חמישה. היא גם תתחייב לא להפעיל את כור המים הכבדים באראק אך תוכל להמשיך בבנייתו.

שר החוץ האיראני זריף וסגנו עבאס עראקג'י הפגינו אתמול אופטימיות רבה בנוגע לסיכויי ההתקדמות בשיחות. המסרים החיוביים של המשלחת האיראנית וניסיונם של הבכירים האיראנים להדגיש את הישגיהם נראו כהכנה של דעת הקהל באיראן להסכם.

שר החוץ זריף אמר בשיחה עם כתבים בז'נבה כי השיחות היו "מבטיחות מאוד". סגנו עראקג'י, שנשאל בשיחה עם כתבים במלון "אינטרקונטיננטל" בז'נבה האם העסקה טובה לאיראן, השיב בחיוך רחב: "טובה בהחלט". בראיון לסי־אן־אן אמר זריף כי ההסכם "ישמור על זכויותיה של איראן". הוא הוסיף כי ההסכם "לא יכלול השהייה מוחלטת של העשרת האורניום, אך אנחנו מוכנים לתת מענה להיבטים שונים שקשורים להעשרה".

מצד המעצמות נשמעה אופטימיות זהירה יותר. מייקל מן, דובר שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, המנהלת את המשא ומתן מטעם שש המעצמות, אמרה בסיום יום הדיונים כי "הושגה התקדמות" בשיחות עם איראן. בכיר אמריקאי שמשתתף בשיחות אמר כי הפגישה עם המשלחת האיראנית היתה "רצינית ומשמעותית". בתדרוך היומי של הבית הלבן ניסו גם כן לשווק את ההתקדמות עם האיראנים כהישג. "ההצעות בהן דנים בז'נבה יעצרו את תוכנית הגרעין האיראנית מלהתקדם לראשונה זה עשור", אמר דובר הבית הלבן.

הבוקר תיפגש אשטון עם צוותי המשא ומתן של שש המעצמות לישיבת תיאום אחרונה לפני הפגישה בינה לבין זריף. סגן שר החוץ האיראני עראקג'י אמר לכתבים בז'נבה כי איראן והמעצמות מעוניינות להתחיל בניסוח ההסכם כבר בפגישה זו. לפי המשלחת האיראנית, ההסכם צפוי לכלול שלושה חלקים: הגדרת המטרה המשותפת של המשא ומתן, הפעולות שאותן ינקטו איראן והמעצמות ב"צעד הראשון" ומאפייני "השלב האחרון", כלומר איך ייראה ההסכם הסופי בין הצדדים.

בירושלים עקבו בדריכות אחרי השיחות בז'נבה. בעקבות המידע שהגיע ללשכת ראש הממשלה על ההתקדמות בשיחות יצא ראש הממשלה בנימין נתניהו בשורת הצהרות בגנות ההסכם המתגבש. בוועידה עם ארגונים יהודיים בירושלים אמר נתניהו כי ישראל דוחה על הסף את ההצעה שעליה דנות המעצמות עם איראן והגדיר אותה כ"טעות היסטורית". נתניהו הוסיף כי ההצעה תקל את הלחץ על איראן בלי שזו ויתרה על שום דבר אמיתי ומשמעותי.

מאוחר יותר, בפגישה עם חברי קונגרס אמריקאים, אמר נתניהו כי "השיחות בז'נבה יתנו לאיראן את עסקת המאה. זו טעות ענקית". סגן שר החוץ האיראני עראקג'י הגיב על דבריו של נתניהו בראיון לגרדיאן ואמר כי "נתניהו הוא סמכות בנושא טעויות, כיוון שהוא עשה טעויות במהלך כל חייו".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 90
  ועידת ונזה של אובמה עם איראן גרעיני ומדינה פלסטיני = תורת השלבים
 2. 89
  קרי מתפקד כשר החוץ של האיסלאם ולא של ארה"ב
 3. 88
  הצרפתים מצילים את העולם מאווילי ממשל אובמה הרופס

  מזל שצרפת נזכרת בתקופה שבה הובילה את המהפכה ועמדה באומץ , בתבונה ובנחישות מול עריצות. כעת היא מוכיחה שעדיין היא יכולה. מצדיעה לצרפתים שמגלים תבונה ואחריות במקום בו נכשלת אמריקה בהנהגת אובמה,

 4. 87
  ממילא ביבי וחוטובלי לא יאשרו את ההסכם.

  סתם המעצמות מבזבזות זמן לריק, ביבי לא יסכים, חוטובלי לא תסכים, דני דנונה בטוח לא יסכים, פייגלין הצחקת אותי אם אתם חושבים שפייגלין יסכים, איתמר מרזל יסכים ?

 5. 86
  יפהפיה אמיתית אשטון!
 6. 85
  איחס איזה מכוערת אשטון
 7. 84
  אובמה הונה את כולם - מה שחשוב לעולם זה הסכם עם הפלשתינאים!!
 8. 83
  שגיאות כתיב בכתבה: "אין וודאות", "ווסטרוולה"

  מדוע יש ו' מיותרת לפני כל מיני מילים ? האם זו תקלה במקלדת שלכם ? השגיאות מופיעות מספר פעמים, גם בתוכן הכתבה וגם בדף הראשי במהדורת האיפון. נא הגיהו.

 9. 82
  כל הכבוד לצרפתים - סוף סוף הם אומרים משהו נכון!
 10. 81
  שובה של פריז

  ההסטוריה חוזרת על עצמה: הצרפתים תופסים את מקומם בליבות היהודים, לאחר שנדחקו משם על ידי האמרקאים החל ממלחמת ששת הימים. וויוו לה פרנס!!

 11. 80
  לכל אלה שאומרים לתקוף אני מבין שמילואים קרביים אתם לא עושים

  כי אם הייתם עושים הייתם יודעים בוודאות שאין לצבא הישראלי שום יכולת לתקוף ולצאת חיים מתקיפה איראנית . הצבא שלנו בדיחה, זה משאבת כסף שמטרתה לנפח משכורות לנגדים וקצינים שהם אנשים ממש מפגרים שב אזרחות היו אולי היו מצליחים למצוא עבודה בחברת ביטח . עכשיו אני אומר תקפנו , מה נראה לכם יקרה רגע אחרי? הצבא האירני צבא חזק פי 100 מהישראלי . מה נראה לכם שהם ישבו רגל על רגל? למעשה תקיפה ישראלית זה הכרזה על פתיחת מלחמת עולם שלישית והשמדה וודאית של מדינת ישראל. יש לנו גרעין להגנה עצמית וזהו חוץ מזה אנחנו תלויים באמריקאים כי ככה נווטו המנהיגים שלכם את המדינה. האמירקאים לא רותם לתקוף. ולכן אנחנו גם לא נתקוף. בלי קשר העם מפולג והצבא חלש וכל מלחמה אזורית תגרום למפלה. הייתי מציע לביבי הדביל הזה להשתמש בזמן שיש לנו ולנסות לתרום לעולם בצורה חיובית של ידע ומדע ולתת לאמריקאים את תפקיד המגן כי בעצם זה ככה תמיד. גם ביום כיפור בלי תגבורתאמריקאית היינו הולכים מזמן. קיצר אם נעביר את תקציב הבטחון לחינוך המצב של המדינה יהיה פי מאה יותר טוב
  כל מי שאומר לכם שאנחנו חזקים הוא שקרן ורואים זאת כל יום . כמו שאנחנו טובים בכדורגל ככה אנחנו שויים בקרב וזה הזמן להיות קצת צנועים להתפלל וללמוד כי זה מה שהביא את העם היהודי עד היום ובטח לא כוח צבאי או מנהיגים עלגים כמו שיש עכשיו

  1. אממ ... ברור ש*אתה* לא עושה מילואים קרביים. צה"ל יכול למחוק את איראן בתוך כמה ימים. הצבא האיראני הוא בדיחה.
 12. 79
  ראיתם את בוז'י ב"ענייני פנים"??
 13. 78
  ביבי מגן בלעדי

  טוב שיש ביבי-פרס מאכזיב כרגיל בנושאים חשובים -שלי חחחחחחח

 14. 77
  לכל אלה הקושרים בין הפלסטינים לאיראנים..

  חמינאי ישמח לדיל של אחד פלוס אחד.למחוק אותנו ואת הפלסטינים בפצצה אחת.אני רק לא בטוח לגבי הסדר המועדף עליו.

 15. 76
  אובמה תזהר- העכבר שאג
 16. 75
  אי התקדמות במו"מ עם הלפסטיניים=הקלת הסנקציות על אירן.

  ביבי הוא נזק בלתי הפיך למדינת ישראל.
  הוא לא מסוגל להתקדם עם הפלסטיאנים ולכן נקבל אירן גרעינית.
  כל מי שלא מבין את הקשר הוא מטמטם או תמים.

  1. אני לא מבין את ההקשר. כנראה שאני מטומטם. מאידך גיסא, ייתכן שבאמת אין שום קשר כי מניעת איראן גרעינית זה לא "פרס" לישראל ואובמה פשוט סמרטוט מטומטם.
 17. 74
  התמונה של קרי עם אשטון

  הם נראים כמו זוג גנבים שנתפסו בקלקלתם, וצריך להשעות אותם ללא השהיה

 18. 73
  ותודה לדיסקין דגן ואולמרט שראו הכל ממעוף

  היתוש...

 19. 72
  ביבי עושה רעש לרצות את בנט שקד ליברמן

  בעולם לא סופרים אותו וזה עצוב לנו כעם ככה הוא הרס את ההרתעה הישראלית.

 20. 71
  הרגעה ? זו הכותרת הנכונה ?

  מי בין השניים האלה היה המרגיע ?
  מי צריך להירגע ?
  מי זקוק להרגעה ?

 21. 70
  מופע האימים של ביבי מעיד יותר מכל על חיינו תחתיו

  הוא מעולם לא נשא נאום של תקוה, מעולם לא שידר אופטימיות, כשחזר מויי פלנטישן בכהונתו הראשונה, בשדה התעופה, כל מה שהיה לו לשדר לעם, הסתה נגד השמאל . החל מאביב 2012 הוא מאיים שיתקוף לבד (כנגד דעתם של כל ראשי מערכות הביטחון הישראליות) וכל העולם אמר לו:"לישראל יש זכות להגן על עצמה" - הוא מתנהג כמו ראש כנופיה שכונתית שמאיים ומאיים וברגע שיש קצת כוח נגדו, הוא מתקפל כמו קיפוד

 22. 69
  Bibi Forgot the Golden rule!c

  :The golden Rule
  Whoemver has the Gold
  !makes the rules

 23. 68
  קוץ בתחת

  אז נתניהו קוץ בתחת או לא?

 24. 67
  ביבי נרגע?

  הוא כמו תינוק בוכה שכל הזמן צריך להרגיע אותו. אולי מוצץ יעזור?

 25. 66
  כמה הוא מגוחך הביבי
 26. 65
  התגובה לעסקה בג'נבה

  זה הזמן להתקיף את אירן שכולם יבינו לאן הם הובילו את ישראל - להגנה עצמית שזו זכותה

 27. 64
  ביבי עוד לא הבין כנראה עד כמה ישראל תלויה בארה"ב. תלות מוחלטת. זו תוצאה של המדיניות שלו ושל אריק שרון שלפניו. הם לא השכילו לפתח אלטרנטיבות ואפילו סגרו בעזרת ליברמן הרבה אופציות.
 28. 63
  נתניהו נכנס קצת חזק מדי לקטע של לדחוף את איראן כמה שיותר לפינה. האיראנים כבר קיבלו החלטה איסטרטגית לא לבנות פצצה בשלב זה.
 29. 62
  ביבי החלש נכנע לללחצי הסמול ולא תקף לפני שנה, יש להדיח אותו
 30. 61
  נתניהו, הגמד השואג.
 31. 60
  ביביהו

  ביביהו חושב שהוא מלך העולם ובכל מילה שלו כל העולם יריע לו וישמע לו,
  הוא נשמע פטטי אף אחד לא באמת מקשיב לו ומתחשב בו.
  בנוסף לכך ביבי האו אובססיבי פחדן ומוביל
  אותנו לאבדון.
  שימשיך להצהיר על בניה בשטחים לאיים על כל צעד ושעל ולהתנהג כ״אני ואפסי עוד״
  ואז יבוא לבקש כשנורר
  מארצות הברית עוד כסף ועוד כלי משחית!
  גם אמריקה אינה צדיקה גדולה אבל אנחנו צריכים לקחת דוגמא מאלה שבסדר.

  1. חכם מי שעוזב לברלין
 32. 59
  בעית אירן איננה שמאל או ימין בארץ, מי שמנסח את זה כל פשוט מפגר. נתניהו לא מצליח להשפיע משום שהוא מאבד לגיטימציה ואמינות, וכולנו נשלם את המחיר.
 33. 58
  הגיע הזמן שמדינתי האהובה תתעסק עם הבעיות בביתה פנימה ובהשגת שלום עם שכניה ותפסיק לתחוב את האף לעניינים בינלאומיים שגדולים בכמה מספרים על מידות מנהיגיה
 34. 57
  נתניהו מפציר בארה"ב לא לחתום עסקה עם אירן...

  די מעציב להקשיב להכרזות המגונות והנישנות של נתניהו שחצובות בסלע. הטענה שהוא שואף להגן על ישראל בעוד שההפך הוא נכון. .מדובר באיש שמחבל בסיכוי לשלום באזור ולא מקדם את מעמדה של ישראל בעולם..

 35. 56
  הארץ זה עיתון שמאלני מגעיל

  עיתון שמאלני אני מפרסם מס תגובות ואתם לא מפרסמים אותם כי אתם שמאלנים זוהי מדינה דמוקרטית ואתם חייבים לפרסם את כל הדעות אני לא מקלל בתגובות שלי ולא מסית אני כותב דיברי עניין ואני רוצה להגיד לכם שהימין ישלוט בכם עוד 40 שנה כי רק אנחנו נשמור על מדינתנו

  1. את סובל הרבה זמן מפיגור? או שזה בזמן האחרון התחיל?
 36. 55
  כל הכבוד לאירן ולהנהגתה שמצליחה לחסל את מונופול הגרעין של ישראל באיזור ובסופו של דבר גם תקפל גם את נתניהו וחבריו ההיטלריסטים
 37. 54
  נתניהו במופע מטופש רוצה להראות לנו שהוא אחד ממנהיגי העולם. ההצהרה הפומבית שלו היא מעשה מטופש וחסר אחריות. נסיון לאחיזת עיניים ואזניים שלנו אזרחי ישראל. בנושא שהוא מטפל בו עליו לנהוג בצינעה ולא לעיני ואזני כל העולם. הוא נשמע כמי שמטיל ווטו על ארצות הברית והמערב. ממש מעשה מגוחך ומופקר. אוי לנו מהאנשים הנבובים שמנהלים את עניינינו, נתניהו, לפיד, בנט ואל חבורת הלא - יוצלחים האלה מצטרף תיכף גם ליברמן. עוד אחד שאוהב לנהום ולהטיף מוסר לעולם.
 38. 53
  לעם ישראל נמאס מאיומי הסרק של ביבי !!

  ביבי חי בעבר , הבן אדם לא מבין שהעולם מתקדם ונוהג אחרת , לא במלחמה ולא באיומי מלחמה הדרך הכי טובה היא הידברות של שלום , אולם ביבי החלשלוש חי בעבר וצעקות ההפחדה שלו הפכו לבדיחה !

 39. 52
  זה סוף הדרך של הבבון הזה ביבי נתניהו. זה כמו הסיפור על הרועה וה"זאב זאב". שנים זה הצליח לו אבל כשבאמת בא הזאב - התעלמו ממנו.
 40. 51
  הימין צריך להודות באמת: השמאל ניצח בנושא איראן - איראן תצליח להשיג את הנשק.
  1. נשאר רק לחכות להשלמת הנצחון של השמאל כאשר איראן גם תצליח להשתמש בנשק...
  2. ואוו אני עושה במכנסיים

   איזה פחד

 41. 50
  העיקר שהכרזנו על עוד כמה בניינים בשטחים

  למי איכפת האמריקאים, האיראנים, האינתיפאדה, הבידוד הישראלי וכו וכו. העיקר ש״הכרזנו״ על עוד כמה מבנים בעוטף ירושלים ובשטחים. מה באמת הקשר בין המבנים האלו לבין בטחון מדינת ישראל ? למה אנחנו צריכים להיות מבודדים ומוקעים בגלל מספר מבנים בהתנחלויות ? מי פה הצד שאינו מתפשר ? אני חושב שהאמריקאים הבינו את זה, וגם שאר העולם.

 42. 49
  זה רק מראה על כושר שיפוט לקוי שלו
 43. 48
  לך תסביר לישראלים שבמשא ומתן בין האמריקאים לרוסים, הרוסים קיבלו את המזרח התיכון אחרי לאמריקאים נשבר מהעז זאת. ישראל כמובן לא היתה חלק מהמשא ומתן הזה ועכשיו היא תחזור לפרופורציות.
 44. 47
  קרי צריך עצות מנתניהו ? ? ממתי ??
 45. 46
  הדיבור העקרי של מר נתניהו הוא עם הבוחר הישראלי הממוצע,,,
  1. ממוצע נמוך יש לציין
  2. עם הרוב המטומטם שבחר ב "ביביליברזיים"
 46. 45
  שלא ישכחו חס ושלום עד כמה אנחנו מחויבים לשלום , אבל לא להסכם עם איראן (שאיננו משתתפים בו בכלל )
 47. 44
  איראן

  ישראל בסופו של תהליך תעשה מה שאמא אמריקה רוצה כי לבד איננו יכולים. אל יעשה נתניהו שרירים מנופחים ,בלי אמריקה ישראל אינה נושמת.

 48. 43
  להציף עמודי פייסבוק של ממשל האמריקאית עם הסברים!
 49. 42
  אידיוט נשאר אידיוט

  עם מה האידיוט יתקוף באירן האם לא ישתמש ב f15 16 תוצרת ארצות הברית
  הוא הולך להשאיר אותנו מבודדים בעולם
  בעולם גלובלי ישראל מול כל העולם ועוד עם רוב פלסטיני בארץ ישראל השלמה
  ואחר כך עוד שואלים למה ישראלים מעדיפים את ברלין על פני ספריה של המשוגעים

  1. לכן אני חושב שנתניהו עושה הצגות כדי להצדיק המשך כיבוש
  2. למ"ס 27

   בגלל אידיוטים כמוך הפלסטינים הרימו את הראש אנחנו לא צריכים אנשים כמוך במדינה שלנו סע לברלין ותישאר שם אל תחזור כי אתה ועוד רבים כמוך יותר מסוכנים מהפלסטינים ומהאיראנים אנחנו נתקוף ועם המטוסים של האמריקאים שהם עצמם שיצרו אותם לא מכירים אותם

  3. יש גם טילים תוצרת הארץ. אפשר גם לשגר אותם מצוללות דולפין תוצרת גרמניה. חוץ מזה מרטין לוקהיד יצרנית F16 עוברת ליצר בארץ (!) כנראה זכות פיתוחי אוויוניקה ישראלים. בלי זה ארה"ב מפסידה בתחרות מול סין ורוסיה. המטוסים האלו יהיו בעצם שת"פ אמריקני-ישראלי. ולאורי: אם מה משהו חמור מזלזול באויב זה זלזול ביכולת העצמית.
  4. ביבי כמו פרנקו ומוסוליני בשעתו ועוד כמה וכך הוא שוטף את מוח העם
 50. 41
  אם צ'רצ'יל היה ראש ממשלת בריטניה ערב מלחמת העולם השנייה יכול להיות שהמלחמה לא היתה פורצת וחיי 6 מליון יהודים ועוד 50 מיליון מאזרחי העולם היו נחסכים. כנ"ל היום שבראש המעצמה הכי חזקה בעולם עומד אדם חלש אופיו שכל ניסיונו זה לעבוד במרכז קהילתי עירוני ,שכל דיקטטור מקומי מצפצף עליו, שיכול להיות שחקן נפלא בהוליווד אבל בג'ונגל המציאות מתנהג כמו אנטילופה מלחכת דשא.
 51. 40
  בישראל יש אלף גברים שייהפכו את החלום האיראני לאפר עשן.
 52. 39
  ישראל לא יכולה להרשות לעצמה התחיבויות סרק,לפי הן אירן תצא כשידה על העליונה בזירה הבינלאומית.כל בר דעת יודע מה מעשיה של אירן בשטח ולאו דווקא התחיבויות בעינין הגרעין שברור שאין לה כוונה לקימן.למעצמות אין פתרון ואין להן הסכמה כי דווקא בעיצומי האנרגיה והנפט המחלוקת!האינטרס העיקרי בציביליזציה שלנו הוא באנרגיה ונפט..וכך תתחיל להיסדק "האחדות" של בעלות הברית ולא חשוב שאובמה אמר שלא יוסרו העיצומים בנפט ואנרגיה..כרגיל השאר לא יענו לאובמה ואירן תציג הישג בדיפלומטיה הבינלאומית!ההמשך כבר צפוי:הנשיא יגבה את קרי כמזכיר המדינה וכו' ועולם כמנהגו נוהג..ומו"מ שנכשל יוצג כהישג גדול למערב והיו כבר דברים מעולם..
 53. 38
  לתקוף

  ביבי לתקוף לתקוף יש לנו את חיל האוויר וטייסים מ"ס 1 בעולם ויש לנו טכנולוגיה בין הטובות בעולם ומודיעין הכי נכון והכי מדוייק ביבי יש לך את כל הכלים לתקוף ולהראות לעולם ובמיוחד לרוסים שמובילים את כל המהלך המבויים הזה להראות להם שמדינת ישראל היא זו ורק היא שקובעת את הכללים במזרח התיכון ולא לפחד איראן מפחדת מתקיפה ישראלית ובגלל הפחד שלה היא באה ומוכנה לדיונים בז'נבה אז ביבי תתקוף יפה שעה אחת קודם

  1. חיל האוויר הכי טוב בעולם? הצחת אותי. טיב הצבא לא רק באיכות אלא גם בכמות ובעצמה. גם אם אתה סייף הכי טוב בעולם לא תוכל לעשות כלום מול מישהו שנמצא בטנק. ישראל קטנה מדי וחלשה מדי כדי להשמיד את התכנית האירנית. מקסימום נוכל לבלום אותה בשנתיים שלוש ובתמורה נקבל מאות אם לא אלפי טילים איראניים על כל השטח.
  2. ביבי כמו מנהיגים פשיסטים במאה הקודמת - מאיים, מפחיד, חסר תקוה
 54. 37
  נתנחהו: נמאסת על כולם. היית ונשארת אידיוט חסר מעוף, אתה לא מדינאי אתה פקיד במשרד הבטחון. תעזוב אותנו כבר עם הפחדים שלך, בעצם אולי אלה הצגות כדי להצדיק את ההתנחלויות.
 55. 36
  הבטיחו משא ומתן עם הפלסטינים ללא תנאים מוקדמים, אז הבטיחו. בפועל קרי לחץ לשחרר עשרות רוצחים ועתה הוא מאיים על אזרחי ישראל באינתפדה.
  1. תנאי ביבי: לא גבולות , לא מדינה דמוקרטית, לא בקעת הירדן - זה לא תנאים ???????????????????
 56. 35
  למערב המזדקן והנחלש אין כבר כח לצאת למלחמה. גם שם מבינים שההסכם בין איראן למעצמות זה פשוט הדרך לתת לאיראנים לפתח פצצה ולמערב לרדת מהעץ. כמובן שתופעת לוואי של הפצצה האיראנית תהיה פצצה סעודית ושישראל תהיה תחת סכנת השמדה לא מעניינת את האנשים בחליפות יוקרה שנפגשים בז'נבה.
 57. 34
  המימשל האמריקאי יהפוך עולמות כדי לעצור בנייתה של שכונת מגורים בירושלים, אבל מאפשר, בשאננות מסוכנת, השגת נשק גרעיני באיראן. להתרשמותי המימשל האמריקאי לא רק שאינו מנסה למנוע איראן גרעינית, אלא ממש מעוניין באיראן גרעינית ובהשמדת ישראל. זהו אותו ממשל שהפיל את מובארק ותמך באחים המוסלמים ואותו ממשל שחותר להקמת עוד מדינת טרור ערבית על חשבונה של ישראל. איך, לכל הרוחות הגיע מוסלמי מסוכן לבית הלבן.
 58. 33
  ביבי עם החשדנות שלו לא יכול לקבל כל הסדר סביר עם אירן, ובעצם, גם לא יכול להגיע להסדר עם הפלסטינים, והכל בגלל אותה חשדנות. אני די מבין אותו כי שקרנים כמוהו לא מאמינים לאף אחד. הבעיה היא שאנשים כמוהו מובילים אותנו באף, ולשום מקום. הגיע הזמן להעיף אותו. שילך הביתה.
 59. 32
  הוא מפחד

  לוקחים ממנו את הצעצוע.

 60. 31
  ועידת ונזה החדשה בז'נבה מכר את צכוסלבקיה החדשה לאייטולות
  1. את צ'כוסלובקיה מכרו לגרמניה בוועידת מינכן 1938. בוועידת וונזה ב-1942 הוחלט על הפיתרון הסופי.
 61. 30
  האלוהים הדתיים הקנאים שמגיבים כאן ומתפוצצים משוכנעים שאין מעצמה שתעמוד בקרב עם ישראל וצה"ל ישמיד את כל הגלובוס.שכחתם את המפלה הצורבת לחיזבוללה ולחמאס באופן סדרתי.אם בארזים נפלה שלהבת...קודם תלחמו בגרעין תג הדמים שמביס את צ ה ל הכל יכול אח"כ תפנו נגד כל העולם ובסוף תלחצו על כפתור השמד העצמוני סטייל הסיקריקי.
  1. אלוק .לא לקחת הבוקר את הכדורים הנכונים.
  2. אלוק(ים)? - למרות שאני מסכים לכל מילה בתגובה אתה חייב לשכתב אותה. העברית שלך תקועה עדיין בימי הביניים.
 62. 29
  חלום רטוב של אובמה איראן גרעיני ומדינה פלסטינית , תורת השלבים

  המזימה הסודית של מח' המדינה לחיסול ישראל
  עם הקמת מדינה פלסטינית מיליון חיילים איראנים יתקפו את ירושלים לכיבוש אלקודס

 63. 28
  מוישה גיבר

  ביבי ברור לכולנו שאתה אימפוטנט בנושא הרי אחרי 3 ימי לחימה ייגמר מלאי התחמושת ואירן מסוגלת להמשיך להלחם שנים ואז למי תרוץ להתחנן ?

 64. 27
  קיבל מייל מתעשיית הנשק האמריקאית....המעסיק האמיתי של בינג'מין ניתאי
 65. 26
  ביבי הוא הדון-קישוט של ישראל.
  1. דון קישוט היא דמות חביבה
  2. ולנו יש שיער שיבה
 66. 25
  זוכה "פרס התבונה הוירטואלית" על התגובה המטומטמת ביותר נכון לשעה זאת הוא מגיב משעה 10:17 מצדה2013
 67. 24
  כנראה ש...

  כנראה שהאמריקאים אומרים בגלוי מה שבארץ כבר מבינים.
  הגרעין האיראני זו עובדה,ועכשיו צריך לעבור לשלב הבא ,ולחיות עם זה(ואיתם)
  אף מדינה שפויה לא תצא היום למלחמה עם איראן ובטח שלא ארצות הברית שאין לה שום איום קיומי מכיוון איראן.
  מבחינתם אם אפשר לחיות עם צפון קוריאה,אז אפשר גם לחיות עם איראן.

 68. 23
  נתניהו ממשיך לשחק את התפקיד שמיועד לו במחזה - אמירת משפטים סתומים וחסרי חשיבות לנוכח מיקומו בסדר הכוחות העולמי.האם נתניהו מצהיר שישראל איננה מחויבת להסכם בין איראן למעצמות (כאילו שנדרש ממנה להצהיר על מחויבות) על מנת לרמוז שהאופציה הצבאית עדיין שרירה וקיימת מבחינתו ? האם לנתניהו יש יכולת לבצע מהלכים שנוגדים את ההסכמות הצפויות בין המעצמות לאיראן ? לפעמים נדמה שנתניהו,ברצונו לשאת חן בעיני הציבור הישראלי,שוכח שהוא עומד בראש מדינת חסות שתתקשה להתקיים ללא סיוע של חלק מאותן מעצמות.בעניין הפלסטיני כדאי להזכיר לנתניהו שהזמן שחולף ללא הסכם על חלוקת הארץ והקמת מדינה פלסטינית לצדה של ישראל משחק לטובתם של כל מי שמצדדים בפתרון המדינה האחת (פתרון שיביא את קץ המפעל הציוני) ומספרם של אלה גדל מדי יום.
  1. הדס מגיבה חכמה

   אני עוקב אחר תגובותייך ונהנה

  2. על ארה"ב לעשות כל מה שישראל אומרת כי ללא הסיוע הצבאי, כספי, ומדיני שלנו קנדה ומכסיקו כבר מזמן היו אוכלות אותה בלי מלח. הגיע הזמן להעמיד את האנטישמים האלו במקומם. רק ביבי הגאון וליברמן נקי הכפיים יכולים לעשות את זה. ועכשיו לעבודה- ובא לציון גואל!!!
  3. למי אכפת "המפעל הציוני"? הכי חשוב זה "מפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון" האנטי ציוני
 69. 22
  קרי הראה את חולשתו בראיון בערוץ 2

  ברור שצריך שלום, רוצים שלום וחשוב לעשות כל מאמץ בשביל השלום, כולל ויתור על שטחים ועוד. אבל קרי נכשל ביכולת שלו לשכנע את הקהל הישראלי בערוץ 2. שימוש באיום כל כך חלש הוא פשוט מגוחך. אחרי כל כך הרבה מלחמות, שתי אינתיפדות ומצב בטחוני רעוע במשך כל השנה, קר מגיע עם אינתיפדה שלישית ? זו ממש בדיחה. ישראל היום במצב הרבה יותר טוב להתמודד עם אינתיפדה נוספת שתחזיק מעמד כמה חודשים ואז מה הנשק הבא של הפלסטינאים, עוד אינתיפדה ? ומה המחיר שהם משלמים ? אה, כן הם ילכו לאו"ם. ברור. עוד בועה שמנפחים פה שיצא ממנה כל האוויר בכישלון הראשון שלהם שם. בקיצור. רצית לגייס את הקהל הישראלי ? תשקיע בציור תמונה אופטימית של העתיד המשותף בשלום ולא לאיים בעוד מלחמה. טמבל.

 70. 21
  צריך להפציץ את איראן גם אם אין לה נשק גרעיני. אחרת איך נמכור פצצות חכמות לעולם?
 71. 20
  ישראל מחויבת לימין הקיצוני בימי ה bb
 72. 19
  הממשל האמריקאי נראה כמו מיילי סיירוס - קצת מסטול, חסר כל בושה ולא מבין למה כולם בזים לו
 73. 18
  צריך לתקוף ישירות את נושאות המטוסים האמריקאיות, לא את איראן,
  1. יש לתקוף בכל האמצעים רק את מי שמצהיר שיש להשמיד את ישראל...אחרי זה כל השאר יתישרו.
 74. 17
  לצערי, גם בעקבות דבריו של ג'ון קרי שאיים מפורשות על אזרחי ישראל באינטיפדה, ארה"ב חברה לציר הרשע.. זה היה ברור שאובמה תלמידו של פרופ' אדוארד סעיד יעשה זאת בשלב מסויים.
 75. 16
  ביבי - את האף 16 והפצצות חודרות בונקר אתה מקבל מאובמה - שכחת?

  ביבי - את האף 16 והפצצות חודרות בונקר אתה מקבל מאובמה - שכחת?

 76. 15
  כל הכבוד לאובמה על ההישג!

  הנשיא הנאור של המעצמה הגדולה בעולם סוף סוף מתפייס עם החלק ה"אחר" של העולם!
  לנו, אזרחיה השפויים של ישראל, לא נותר אלא לברך את אובמה והנשיא רוחני על שמנעו את המלחמה המיותרת וינצלו את העשרת האורניום כדי לייצר חשמל וסוכריות טופי להמונים בטהראן!
  ואנחנו אולי סוף-סוף נאלץ לוותר לפלסטינים, ונחזור לאירופה... שם מקומינו

  1. גם טיפש וגם מטורלל.
  2. מר טיפש אופטימי, אם כך מקומך באושוויץ שבאירופה, לך מחכים לך שם
  3. איפה יהודי אמריקה שהעלו את אובמה הרופס לשלטון?

   איך הם יושבים בתוך סיר הבשר ולא משמיעים את קולם? בושה.

  4. איפה יהודי אמריקה שהעלו את אובמה הרופס לשלטון?

   איך הם יושבים בתוך סיר הבשר ולא משמיעים את קולם? בושה.

 77. 14
  התנגדות ביבי מראה כמה אנחנו חסרי אונים בלי ה פ ח ד מאירן ומה יהיה עכשיו גורלו של תקציב הביטחון המקביל שלנו לסיפור העגל
 78. 13
  כל העולם צבוע

  הרי ברור שהם לא וויתרו ולא יוותרו על נשק גרעיני הדרך היחידה להתמודד עם הנחשים האיראנים זה באמצעות מלחמה,ישראל יודעת את זה,כל מדינות ערב הסוניות יודעות את זה,חוץ מהעולם ה׳נאור׳ עלק שמנסה להתחמק ממלחמה בעזרת דיל שערורייתי,אבל זה יתפוצץ לנו ולהם בפרצוף

  1. צודק, ורק אנחנו נשארנו בשחור-לבן
 79. 12
  העסקה של ביבי: התנחלויות תמורת אירן
 80. 11
  נא בעין של ביבי
  1. אתה דפוק לגמרי.גש דחוף לראות רופא.
 81. 10
  יש לפתוח במבמע מתגלג עוד הלילה
 82. 9
  ביבי צודק אם אין אני לי מי לי

  ביבי צודק אם אין אני לי מי לי

 83. 8
  חי חי חי, איך הארץ חי בעידן האבן, מנסה לגרום לאנשים לשלם על אינפורמציה שנמצאת בכל מקום.
 84. 7
  ההסכם צריך להיפתח בהצהרת כניעה של ארה"ב. מה זה ההסכם האדיוטי הזה? לא ברור לי איך הם חושבים שיש איזשהם השגים כאן.
 85. 6
  ביבי צריך להקשיב לשלדון אדלסון כיצד לנהוג באיראן
  1. כן, מדינה ניאו לאומנית, שכספי זנות וקזינו מרפדים את מנהיגיה
  2. אדלסון יושב אי שם בקזינו ומשם מפעיל את המריונטה הקשקשנית הבלתי נלאית שמתעקשת להיקרא "ביבי"
 86. 5
  זה היה ברור אובמה= סמרטוט ושקרן ובעצם מכיר באירן גרעינית
  1. לא תכיר בישראל סופר-גרעינית ולא באיראן.אם בישראל כן אז בכל המזה"ת.זה שהיה יהיה.
 87. 4
  השנה היא 1938 וז׳נבה היא מינכן

  שוב המערב מעדיף להתרפס בפני משטר אימים במקום ללחום בו. שוב מנסים להקריב את מי שעומד בדרכם. מדהים עד כמה הם לא למדו שום דהר

  1. מאמצי השיווק של "הארץ" למפגרים מצליחים....

   ב 1938 להיטלר היה צבא מוכן ולצ'מברלין לא, המיטב שניתן היה לעשות זה לצאת בהצהרות שלום בכדי למשוך זמן. הכישלון הוא אסטרטגי מפני שקציני מודיעין צרפתי ואנגלי דיווחו ממלחמת האזרחים בספרד שגרמניה מתרגלת שיטת לחימה חדשה לחלוטין באמצעות מפציצי צלילה לסיוע קרקע ולקרב תנועה משולב, בניגוד למלחמת החפירות הקודמת. האנגלים לא התחמשו כראוי ולכן מצאו עצמם ללא ברירה מול תוקפנות. ישראל היום ו 1938 איננה קשורה, ישראל חמושה עד לשיניים ומאיימת על היציבות יותר משתורמת, אגדת הכניעה והפייסנות היא ימין טיפש, אין אחר, וכוללת גם את ההססנות של לוי אשכול , גדול מנהיגי ישראל, שהכין צבא לנצחון גדול, וגם מבקרת את דוד אלעזר גדול מצביאי ישראל ושרה שיר הלל לשקרנים מסוג שרון, פער אבולוציוני לא סוגרים בחינוך.

  2. גם צ'כוסלובקיה היתה חמושה עד השיניים וגל עליה אמרו שהיא מאיימת על היציבות באזור

   וגם אז, המעצמות העדיפו הסכם כניעה על פני מאבק.

  3. ומה היית אומר אם צ'מברליין היה מפייס את היטלר והיתה נמנעת השואה???

   מי ידע ב - 1938 בוודאות, מלבד נתניהו כמובן, שהסכם מינכן לא ישיג את מטרתו?

  4. משטרים טוטליטרים לא מסתפקים בפירורים

   בזבזת את זמנם של המורים בשיעורי ההיסטוריה.

  5. ל-אריק גאון הדור, כש"גאונים" כמוך מובילים את החשיבה ה"רציונלית" אין פלא שרוב הדור תקוע במצלמות האח הגדול.

   שורה תחתונה, כמו אז גם היום העולם בשמחה ישכיב כל עם על מזבח ה"שיחות השלום" רק כדי לא לעצבן את ציר הרשע הרלוונטי (ראה סוריה היום) . המלמול ההיסטורי שהצגת מראה את חוסר החיבור שלך למציאות העולמית. יש היום טבח המוני בעולם -עובדה , וחבר הלאומים beta מתעסק בדיוני חירום על בינת מרפסות של איזה אחד על איזה הר באיזה חור - עובדה.

 88. 3
  "נתניהו הוא סמכות בנושא טעויות, כיוון שהוא עשה טעויות במהלך כל חייו". לא נגענו.
  1. לפחות אינך מסתיר את מי אתה מייצג
 89. 2
  כששני הצדדים רוצים אותו דבר אז הכל קל

  שמעת ביבי ?

  1. כמו ב1938 אוירת הפיוס שוררת במערב . כמו אז הדבר רק יגביר את תאבונם וחוצפתם של האיראנים.
  2. מנהיגינו ועמנו שרויים בפאראנויה
  3. זוכרים איך המורה הייתה נותת את התפקיד הראשי למופרע של הכיתה רק שלא יהרוס את הטקס? אותה דינמיקה
 90. 1
  די! די כבר עם ה-"תשהה", "השהייה", וכן הלאה. איראן *תשעה*, תהיה *השעייה*.

  מעבר לעובדה שדעותיך תמיד פולשות לרפורטז'ות שלך, אתה פשוט עילג בצורה מחרידה.

  1. יכולה להיות גם השעיה וגם השהיה, זה לא סותר
  2. השהיה (delay, pause) = עיכוב או דחיה של פעולה. השעיה (suspension) = הפסקת שירותו של אדם שהואשם בעבירה עד לבירור אשמתו.
  3. אתה מפגשש

   אנחנו היינו רוצים שהיא תשעה. מה שיקרה זה שהיא תשהה, וגם זה במקרה הטוב.