אשטון: השיחות הסתיימו ללא הסכם. סבב שיחות נוסף יתקיים בז'נבה ב-20 לחודש - המזרח התיכון - הארץ
מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

אשטון: השיחות הסתיימו ללא הסכם. סבב שיחות נוסף יתקיים בז'נבה ב-20 לחודש

במסיבת עיתונאים קצרה הודיעו המעצמות כי הושגה התקדמות רבה, אך נותרו מחלוקות. קרי: לוקח זמן לבנות אמון בין מדינות שהיו בעימות ארוך כל כך

בסיום שלושה ימים של דיונים, שורה של פגישות משולשות ושעות של עבודה על ניסוח טיוטות הסתיימו שיחות הגרעין בז'נבה ללא הסכם. פגישת הסיכום של הוועידה נערכה בהשתתפות שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף ושרי החוץ של שש המעצמות - ארה"ב, רוסיה, ארה"ב סין, בריטניה, צרפת וגרמניה.

עם תום הפגישה התקיימו הלילה (ראשון) שתי מסיבות עיתונאים, האחת משותפת לאשטון ולזריף, והשנייה של שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי. אשטון אמרה, במסיבת עיתונאים קצרה במיוחד, כי במהלך שלושת הימים הושגה התקדמות רבה, אולם נותרו מחלוקות בין הצדדים, והוסיפה כי הצדדים יתכנסו שוב בז'נבה ב-20 לנובמבר להמשך השיחות.

צפו בשר החוץ האמריקאי, קרי, מסכם את סבב השיחות:

Article video embed code

שר החוץ האיראני זריף אמר ש"זה טבעי שכאשר נכנסים לפרטים בדיונים, יש חילוקי דעות", והוסיף כי הוא מקווה שהצדדים יוכלו להגיע להסכם בסבב השיחות הבא. "אם הישראלים מודאגים מהשיחות זו בעיה שלהם. אנחנו מקווים ש-6 המעצמות יקבלו החלטות בהתאם לאינטרסים הלאומיים שלהן עצמן".

במסיבת עיתונאים נוספת שהתקיימה בהמשך הלילה, שר החוץ האמריקאי קרי אמר גם הוא כי במהלך השיחות הושגה התקדמות ושני הצדדים צמצמו את הפערים בינם."לוקח זמן לבנות אמון בין מדינות שהיו בעימות במשך כל כך הרבה שנים. דיפלומטיה לוקחת זמן וכל הצדדים צריכים זמן כדי לחשוב על הנושאים הללו. אולם החלון לדיפלומטיה לא יישאר פתוח ללא הגבלה". קרי הדגיש כי "הגענו לז'נבה נחושים למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני וזו עדיין המטרה שלנו", והתייחס להסכם עתידי שבו יהיה חייב להיות מענה לפלוטוניום."אני משוכנע שניתן להצליח לסגור את העסקה הזו".

במהלך סוף השבוע כאשר היה נראה שהושגה התקדמות משמעותית בשיחות שהתקיימו ביום חמישי, החלו לנהור לז'נבה שרי החוץ של שש המעצמות. ראשונים להגיע ביום שישי היו שרי החוץ של בריטניה, גרמניה וצרפת ואחריהם הגיע קרי. ביום שבת הצטרפו אליהם שר החוץ של רוסיה וסגן שר החוץ של סין.

השיחות התנהלו בקצב אינטנסיבי, כאשר פגישה רדפה פגישה. שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון שניהלה את המגעים מטעם המעצמות ושר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף נפגשו בזה אחר זה לפגישות בהרכבים שונים עם שרי החוץ של המעצמות.

במוקד המגעים בסוף השבוע עמדה טיוטת הסכם ל"צעד ראשון" במסגרתו תקפיא איראן למשך חצי שנה חלקים גדולים מתכנית הגרעין שלה - תעצור את העשרת האורניום לרמה של 20%, תמיר את האורניום המועשר לרמה של 20% שבידיה לדלק גרעיני, תגביר את הפיקוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית על מתקני הגרעין, תימנע מהפעלת הצנטריפוגות החדישות שבידיה בעלות קצב ההעשרה הגבוה במיוחד, תגביל את מספר הצנטריפוגות שמעשירות אורניום לרמה של 3.5% ותתחייב לא להפעיל את כור המיים הכבדים באראק.

בתמורה יתחייבו המעצמות כי ישעו למשך חצי שנה הטלה של סנקציות חדשות על איראן, יפשירו כספים איראנים שמוקפאים בחשבונות בנק בחו"ל ויסירו את הסנקציות על סחר בזהב ובמוצרים פטרוכימיים עם איראן.

ביום שישי בערב נפגש שר החוץ של ארה״ב, ג׳ון קרי עם שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון ועם שר החוץ האיראני זריף. הפגישה נמשכה חמש שעות ובסיומה אמרו הצדדים כי השיגו התקדמות אולם לא הצליחו להגיע להסכמה על נוסח טיוטת ההסכם.

עם זאת, ביום שבת בבוקר התברר שהשיחות נתקלו במעצור. שר החוץ של צרפת לורן פאביוס הודיע כי ארצו מתנגדת לטיוטה. בראיון לתחנת רדיו בצרפת, אמר פאביוס כי "יש לקחת ברצינות את הדאגה שמביעים בישראל וגם במדינות אחרות באזור באשר להסכם". הוא ציין כי המכשולים בהשגת הסכם, מבחינת צרפת הם המתקן באראק ומצבורי האורניום המועשר ברמה של 20% שבידי איראן. "צרפת לא תקבל עסקה של פראיירים", אמר פאביוס.

הצרפתים דרשו כי איראן תקפיא לחלוטין את כל העבודות בכור באראק ולא תסתפק בהתחייבות לא להפעיל אותו. בנושא דרשו הצרפתים כי האיראנים ימירו את כל האורניום המועשר ברמה של 20% שבידיהם לדלק גרעיני או יוציאו את חלקו מהמדינה. הצרפתים אף דרשו להגביל עוד יותר את העשרת האורניום לרמה של 3.5 אחוז.

בכירים ישראלים אמרו ל"הארץ" כי "הצרפתים הובילו את הקו התקיף ביותר מתוך שש המעצמות ורצו טיוטה חריפה יותר של ההסכם". לדבריהם, הצרפתים עדכנו את ישראל באופן שוטף על התנהלות השיחות בז'נבה ותאמו עם ישראל את מהלכיהם. העמדה הצרפתית עוררה זעם רב בקרב שאר המעצמות.

דיפלומטים מערביים טענו כי הטיוטה המדוברת היתה על השולחן כבר כמה חודשים אולם הצרפתים התנהגו בשבת כמי שלפתע גילו שהיא קיימת. "פאביוס עשה הצגות רק כדי למשוך תשומת לב ולהציב את צרפת כמי שמשפיעה על הנוסח הסופי של ההסכם", אמרו דיפלומטים מערביים.

אחרי שבמהלך יום שישי השמיעו האיראנים אופטימיות לגבי היכולת להגיע להסכם, החלו האחרונים להתכונן לאפשרות של כישלון. בשבת בצהריים תדרך שר החוץ האיראני זריף את הכתבים כי קיים עדיין סיכוי להגעה להסכם "אך אם לא נצליח התהליך יתחדש תוך שבוע או עשרה ימים".
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות 01 כל הכבוד לנשים שבפורום ועכשיו גם אני משוכנע שה "ביביליבר" שלנו הוא המשוגע התורן  (לת) פלץ
 • 06:49
 • 10.11.13

02 ביבי ,בדברת הלא נגמרת שלו,סייע לאיראנים:איומיו בתקיפת מתקני הגרעין באיראן.נשאו פרי; האירנים? מפזרים את האמצעים במאה אתרים ועמוק בסלע האם.הם גם מפתחים יותר את מערכת הנ''מ ובמקביל גם את מערכת טילי קרקע קרקע.אפילו האמריקאים מודים שבתנאים אלו יתקשו לתקוף ולהשמיד את הגרעין האיראני.ובכן,סייג לחוכמה שתיקה והזורע רוח קוצר סערה...  (לת) ייאי
 • 07:28
 • 10.11.13

03 ביזבוז זמן. סמי
 • 07:44
 • 10.11.13

אני לא מאמין. הכל הצגה של האירנים.?

04 אשטון בלי כיסוי ראש? אני
 • 07:51
 • 10.11.13

על דאגה. עוד 20 שנה, באירופיסטאן, יהיה חוק שיחייב אותך לכסות את הראש...

05 כל הפארסה הזו של להגיע להסכם זה רק למראית עין. ארה"ב לא תחדול לשניה מהאימפריאליזם, גם במחיר של מלחמת עולם שלישית  (לת) רועי
 • 08:08
 • 10.11.13

06 ביבי ,בדברת הלא נגמרת שלו,סייע לאיראנים:איומיו בתקיפת מתקני הגרעין באיראן.נשאו פרי; האירנים? מפזרים את האמצעים במאה אתרים ועמוק בסלע האם.הם גם מפתחים יותר את מערכת הנ''מ ובמקביל גם את מערכת טילי קרקע קרקע.אפילו האמריקאים מודים שבתנאים אלו יתקשו לתקוף ולהשמיד את הגרעין האיראני.ובכן,סייג לחוכמה שתיקה והזורע רוח קוצר סערה...  (לת) ייאי
 • 08:12
 • 10.11.13

07 קתרין אשטון מאוהבת בשר זריף. רואים את זה עליה. זה התחיל ביום שביקשו ממנה לבוא בלי מחשוף לפגישות. אורן מפתח תקווה
 • 08:15
 • 10.11.13


לראשונה בחייה הרגישה סקסית. שהרי אם ביקשו ממנה לכסות את עצמה, כנראה שלראשונה בחייה היא מושכת גברים. ולא סתם גברים, גברים עם שנאה משותפת מבית אבא ואמא, שנאה לישראל.

 •   אורן: אפילו מקרב מגיבי הימין, זכית בתואר המגיב העלוב ביותר - שאפו. אזוב שבקיר
  • 12:03
  • 10.11.13

  אתה אשכרה מוציא שם רע לבבון.

08 ובלי שום התייחסות לעובדה הפשוטה : איראן יכולה לרכוש בתוך שבריר (יחסי) של זמן כמה ראשי נפץ גרעיניים,ממדינה גרעינית כגון : פקיסטאן,רוסיה,הודו או קוריאה הצפונית.כבר נשמעים אותות ראשונים של גישוש בכיון זה-ע"י סעודיה מול פקיסטאן.איך יאכפו המעצמות אי-ביצוע מהסוג הזה ?! לאיראן יכולות כספיות עצומות (נפט),כמובן בהינתן שהסנקציות תוסרנה,לאחר שהיא תתגמש ו"תגלה רצון טוב". חוששני שנתניהו צודק,אבל-הוא יורה לכיוונים הלא נכונים וכמוהו,עושה ארה"ב עם המערב.  (לת) סמי מפ"ת
 • 08:31
 • 10.11.13

 •   אולי תסביר לאיזה כיוונים ישראל צריכה לירות??? אם אתה כזה חכם
  • 15:31
  • 10.11.13

  הנה הגיע מלך המשיח שיכול לפתור לישראל ולעולם את בעיית הגרעין האירני שמאיים על העולם - רק הוא לא מגלה לנו כיצד.

  שנאמר: "נשיאים ורוח וגשם אין"....

 •   מגיב 15:31-קודם כל לא אמרתי שצריכים לירות (אולי כן-לא יודע). אני חושב שגרעין אצל האיראנים הוא-בסבירות גבוהה, בלתי נמנע. אבל אני כן חושב שאילו ישראל הפעילה פיצוץ גרעיני ליד אחד או שניים מהאתרים העיקריים בנתנז ואיספהאן,שייראו כמו תאונה או חבלה-כל עוד לא יודעים בוודאות מי ביצע-זה היה קובר את חלום הגרעין האיראני לדור או שניים לפחות.וכל זאת במחיר של כמה עשרות עד מאות הרוגים אצלם.מחיר נמוך באופן יחסי,שכן-פיצוץ מתקן גרעיני טאקטי קטן-משמיד שטח של כמה דונמים ספורים,די כדי להשמיד מה שצריך בלי מעגל נפגעים גדול. יש לישראל היכולות,כולל החדרת מתקנים כאלו דרך גבולותיה הארוכים של איראן.מה שצריך זו תחושת דחיפות ןהחלטה.ואין את זה כפי הנראה.ולאיראנים יהיה גרעין.  (לת) סמי מפ"ת
  • 21:45
  • 10.11.13

09 מי שמסתכל על התמונה צריך להבין... רועי
 • 08:48
 • 10.11.13

שכמו שבהסכם עם הפלסטינים, כך גם במו"מ עם איראן, האנשים שטענו לפני שנה ושנתיים שארה"ב תגן על ישראל ותמנע מאיראן להיות מדינת סף גריעינית, פשוט טעו. ארה"ב ניהלה מו"מ עם איראן מאחורי הקלעים. כשלנגד עיניה אינטרסים כלכליים ואזוריים. מדובר בכסף, בחיזוק איראן אל מול רוסיה וישראל. זניחה של מצרים, וכנראה גם ישראל. ברור לחלוטין שישראל עומדת לבדה בעניין הזה, וכל אלה שטענו אחרת שגו באשליות.

 •   לא מבין - למה המו"מ הזה, שטרם נגמר, אבל שכבר עולה ממנו שפצצה גרעינית לא תהיה להם בקלות, אם בכלל - אינו הגנה על ישראל? אזוב שבקיר
  • 12:02
  • 10.11.13

  אה, הבנתי: כי זה לא כולל הפצצה, דם, מלחמות לאורך שנים - ובעיקר סבל לשני הצדדים.
  לא מלחמה - לא טוב, נכון

10 קרי הוא שילוב גנטי של טפשות, נאיביות והיפראקטיביות חולה  (לת) ברברון
 • 08:49
 • 10.11.13

11 הדיווח הכי מעמיק בישראל אבל חסרים לי לינקים או הקשר-מה זה משנה 3.5% וכו  (לת) תרבותי פוליטית
 • 08:50
 • 10.11.13

12 הקשבתי בגלצ הבוקר לדיווח של רביד מזנבה ולא האמנתי למשמע אזני. רביד ייצג את העמדה של אירן בצורה מושלמת, הם "מסכימים ,מצמצמים, נענים" מה אנחנו רוצים, ארה"ב נותנת לנו הכל איך אנחנו מעזים להמרות את פי ארה"ב, נראה כי רביד שכח מה ארה"ב עשתה למוברק, והדישה להשיב את מורסי לשלטון, מה היא בעצם כיום עושה לערב הסעודית ומדינות המפרץ בהסכם שהיא חותמת עם אירן,הוא אפילו גינה את צרפ על עמדתה בושה לעיתון שזה מייצג אותו  (לת) את מי מיצג רביד?! דיווח לניב רסקין
 • 08:54
 • 10.11.13

13 עולם ללא מוסר וללא דרך. שש.. אתם תדברו הילדים הסורים ימשיכו להרג..אבל שש אתם תדברו זה חשוב. כולם שם מחייכים, רק כסף מדבר.
 • 09:14
 • 10.11.13

מאז שאובמה נבחר המוסר המדיני ירד לרמת שפל חסרת תקדים.

14 קרי יפתור את הסוגיה האיראנית ואחר כך יחלק את ירושלים יהיה בסדר
 • 09:25
 • 10.11.13

וזה טוב ליהודים.

15 בגין ואולמרט לא דיברו ובכך הרדימו את רנות האוייב (עיראק,סוריה) ושהגיע העיתוי הנכון הורו על תקיפה והכל הושמד.ביבי ,בדברת הלא נגמרת שלו,סייע לאיראנים:איומיו בתקיפת מתקני הגרעין באיראן.נשאו פרי; האירנים? שוכנעו שצריך להתכונן,מפזרים את האמצעים במאה אתרים ועמוק בסלע הם.גם מפתחים יותר את מערכת הנ''מ ובמקביל גם את מערכת טילי קרקע קרקע.אפילו האמריקאים מודים שבתנאים אלו יתקשו לתקוף ולהשמיד את הגרעין האיראני.ובכן,סייג לחוכמה שתיקה והזורע רוח קוצר סערה...  (לת) ייאי
 • 10:00
 • 10.11.13

16 קרי מתנהל כשר החוץ של הערבים והפרסים ולא של ארה"ב  (לת) גיחי גיכי
 • 10:01
 • 10.11.13

17 לאיראנים יש זכות להעשיר אורניום ולנו יש זכות לבנות ביהודה ושמרון. ומצידי שיעשירו כמה שהם רוצים.  (לת) י
 • 10:11
 • 10.11.13

 •   ההתנחלויות לא מהווה איום פיזי השמדה, אירן מכריזה בגלוי כי הפצצה נועדה "להשמדת הישות הציונית"  (לת) השוואה מסוכנת
  • 14:21
  • 10.11.13

18 חבל שהאירופים חסרי עמוד שדרה וכח להגיב לאיומים מחכים לפצצה הראשונה?
 • 15:26
 • 10.11.13

אולי הם מחכים לראות אם אירן תיצר את הפצצה הראשונה וגם תבצע איומים על מדינות בעולם?
כמה עלובים וחסרי אחריות אפשר להיות?

19 האם אתה חושב ששקט ישראלי היה מונע פיתוח גרעין אירני? שטויות!
 • 15:28
 • 10.11.13

כמה שטויות אפשר לגבב בכמה עשרות מילים?

20 תעלולי אובמה היו צפויים מראש. עכשיו צריך להיזהר מקרי קארינה.
 • 15:40
 • 10.11.13

אל לנו להיות טיפשים ולחשוב שאם נהיה ילדים טובים ונשתוק לאובמה בנושא הגרעין אזי קרי יהיה נחמד לישראל ויתחשב בדיעות שלנו במשא ומתן עם הפלשתינים.
לאמריקה יש אג'נדה קבועה מראש וכל הדיבורים והנסיונות לשכנוע לא שווים דבר. ברור מראש שאובמה וקרי רוצים לפייס ולרצות את הפלשתינים ולא את ישראל כי כל הענין שלהם פה הוא איזורי והם רוצים להביא למחנה שלהם מדינות ערביות, והם חושבים שאם ילקקו את התחת של הפלשתינים אז מדינות ערב ילקקו לאמריקה את התחת בתמורה. חבל רק שהם לא מבינים שמדינות ערב שונאות את הפלשתינים ורק משתמשות בהם כקלף משחק נוח עם אובמה שלא מבין דבר בפוליטיקה ובמשחקים של מדינות ערב באיזור.

21 ושאלה לקרי:.. ייאי
 • 21:48
 • 10.11.13

בגין ואולמרט לא דיברו ובכך הרדימו את ערנות האוייב (עיראק,סוריה) ומשהגיע העיתוי הנכון הורו על תקיפה והכל הושמד.ביבי ,בדברת הלא נגמרת שלו,סייע לאיראנים:איומיו בתקיפת מתקני הגרעין באיראן.נשאו פרי; האירנים? שוכנעו שצריך להתכונן,מפזרים את האמצעים במאה אתרים ועמוק בסלע הם.גם מפתחים יותר את מערכת הנ''מ ובמקביל גם את מערכת טילי קרקע קרקע.אפילו האמריקאים מודים שבתנאים אלו יתקשו לתקוף ולהשמיד את הגרעין האיראני.ובכן,סייג לחוכמה שתיקה והזורע רוח קוצר סערה...ושאלה לי לקרי:למה "חייבים להקל בסנקציוות"?הסיבה היחידה שהאיראנים במצג (שווא) של חיוכים ונימוסים זה משום שהכלכלה קורסת והמשטר חושש ממרד עממי כללי.זה הזמן להגביר את הסאנקציות

22 ושאלה לקרי:.. ייאי
 • 21:51
 • 10.11.13

בגין ואולמרט לא דיברו ובכך הרדימו את ערנות האוייב (עיראק,סוריה) ומשהגיע העיתוי הנכון הורו על תקיפה והכל הושמד.ביבי ,בדברת הלא נגמרת שלו,סייע לאיראנים:איומיו בתקיפת מתקני הגרעין באיראן.נשאו פרי; האירנים? שוכנעו שצריך להתכונן,מפזרים את האמצעים במאה אתרים ועמוק בסלע הם.גם מפתחים יותר את מערכת הנ''מ ובמקביל גם את מערכת טילי קרקע קרקע.אפילו האמריקאים מודים שבתנאים אלו יתקשו לתקוף ולהשמיד את הגרעין האיראני.ובכן,סייג לחוכמה שתיקה והזורע רוח קוצר סערה...ושאלה לי לקרי:למה "חייבים להקל בסנקציוות"?הסיבה היחידה שהאיראנים במצג (שווא) של חיוכים ונימוסים זה משום שהכלכלה קורסת והמשטר חושש ממרד עממי כללי.זה הזמן להגביר את הסאנקציות.

פרוייקטים מיוחדים