אובמה בפני יהודי ארה"ב: אף ממשל לא סייע ביטחונית לישראל כמו הממשל שלי

הנשיא האמריקאי נאם בפני הוועידה הרפורמית. "אני מחוייב ואמשיך להיות, לפתרון צודק של שתי מדינות לשני עמים"

הנשיא האמריקאי ברק אובמה נאם הערב (שישי) בוועידת הקהילות היהודיות שנערכה בוושינגטון. אובמה ענה בנאומו להתקפות מצד המועמדים הרפובליקאים וארגוניים שמרניים, בדבר היחס שלו כלפי ישראל. כבר בפתח דבריו הודה הנשיא לשר הביטחון ברק, עימו נפגש דקות קודם לכן, ואמר כי "שיתוף הפעולה בין הצבאות שלנו מעולם לא היה טוב יותר". בהמשך אמר אובמה כי יפעל ללא לאות כדי לממש את חזון "שתי מדינות לשני עמים".

"אני יודע שרבים מכם מתוסכלים, כמוני, מול אתגר שתי המדינות", אמר הנשיא. "אין שום ספק שהוא יגיע, וגם השאלה כיצד יושג די ברורה. אבל, אי אפשר להטיל שלום מבחוץ, והעובדה שקשה להשיגו לא יכולה להסיטנו מהניסיון. זה ברור ששלום ארוך טווח הוא האינטרס של כל הצדדים ולא אעצור מהשגתו כי זה הדבר הנכון והצודק לעשות".

אובמה גם התייחס לחשש הביטחוני של ישראל ואמר כי "השלום מתחיל עם ישראל חזקה ובטוחה. הקשרים בינינו הם עניין שחשוב לכל אמריקאי. אלו קשרים שהם מעבר לפוליטיקה. אנו ניצבים מאחורי ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית בעלת ערכים איתנים שאנחנו חולקים איתה. אמריקה ואני מחויבים אישית לישראל וזה אינו ניתן לערעור. אמרתי בספטמבר באו"ם וגם כאשר ביקרתי בשדרות – אף מדינה לא צריכה לסבול מטרור, רקטות ופיגועים. אמריקה נותנת כעת לישראל יותר תמיכה ביטחונית מאשר אי פעם, ושאף אחד אחר לא יגיד לכם אחרת".

אובמה נואם בפני הוועידה הרפורמיתאי–פי

הנשיא האמריקאי גם התייחס לסוגיה האיראנית ואמר כי "המדיניות שלנו ברורה: אנו נחושים לעצור את איראן מלהשיג נשק גרעיני". בניגוד למה שהיה בעבר אנחנו גם פועלים ולא רק מדברים. בתקופתי הוטלו הסנקציות החריפות ביותר נגד איראן". אובמה סיים ואמר כי ארצות הברית לא תוריד אף אופציה מהשולחן בכל הקשור לאיראן "נמשיך לעמוד עם בעלי בריתנו הישראלים".

בתחילת נאומו שיבח הנשיא אובמה את הקשר של הקהילה היהודית לארצות הברית, והילל את ערכי התנועה הרפורמית, בפניה נאם, לאורך השנים. "אני והמדינה כולה מכירים בעזרתכם לאמריקה ואת תרומתכם לזכויות האזרח. עשיתם את ההבדל בכל כך הרבה נושאים ובלי העזרה שלכם כנראה שלא הייתי כאן היום".  

הנשיא האמריקאי ותומכיו עושים בימים אלה כל מאמץ להבטיח למצביעים ותורמים מהקהילה היהודית שאובמה הינו ידיד אמת של ישראל. אבל המאמצים, כצפוי, לא משכנעים את השמרנים האמריקאים. השבוע, נשאלה כתבת "הארץ" כמה פעמים בטקסס, על-ידי רפובליקאים יהודים ולא יהודים, מדוע הנשיא אובמה "כל כך עוין כלפי ישראל".

אתמול פתחו השמרנים במתקפה נוספת נגד אובמה. הארגון "ועד החירום למען ישראל" פרסם מודעות בחמישה עיתונים בארה"ב, כולל ב"ניו יורק טיימס", בכותרת: "מדוע ממשל אובמה מתייחס לישראל כאל שק חבטות?"

לפני נאומו נפגש הנשיא עם שר הביטחון אהוד ברק. במהלך הפגישה, שארכה כחצי שעה, נדונו מכלול הסוגיות האזוריות, והאתגרים העומדים על הפרק במזרח התיכון, בפני ארה"ב וישראל. ברק הודה לנשיא אובמה על העמקת וחיזוק הקשרים הביטחוניים בין המדינות בשנות כהונתו.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 11
  מי שלא מסייעים לשלום זה ביבי וליברמן
 2. 10
  מי שסייע לכיבוש ----- ישלם את המחיר ----- באובדן התמיכה בעולם ובאביב הערבי!

  מגדלי הקלפים שבנו האמריקאים בעזרת מלכים נסיכים ושאר משת"פים יתמוטטו. חברות של שודדי הנפט יקרסו. גם נשק אמריקאי כבר לא יהיה סחורה מבוקשת. ומה אז? ----- ישאלו אז הפיל הרפובלקאי, החמור הדמוקרטי, והברווז.

 3. 9
  אובמה, למה אני לא מאמינה לאף מילה שךל?
 4. 8
  הנהגת מדינת ישראל לא צריכה סיוע היא צריכה אישפוז !!
 5. 7
  צודק. כולם סייעו יותר . . .
 6. 6
  לא הזכיר את ביבי (וטוב שכך)
 7. 5
  נכון, אדון אובמה - הרס הלאומיות הערבית המודרנית והקמת החליפות האיסלמית המקיפה את ישראל מאוד סייעו לנו מבחינה בטחונית. אתה ידיד אמיתי לישראל. ולערבים. ובכלל נשיא נהדר ואמיץ ומאוד מאוד חכם. רק תעשה תובה. בחייאת סבתא שלך הקנייתית. תחזור כבר לשיקאגו. די.

  נכון, אדון אובמה - הרס הלאומיות הערבית המודרנית והקמת החליפות האיסלמית המקיפה את ישראל מאוד סייעו לנו מבחינה בטחונית. אין ספק שלא הורדתם מהשולחן שום אופציה בנושא האיראני, ובלבד שאינה כוללת חלילה פעולה כלשהי. אתה ידיד אמיתי לישראל. ולערבים. וכלכלן מעמיק. ובכלל נשיא נהדר ואמיץ ומאוד מאוד חכם. רק תעשה תובה. בחייאת סבתא שלך הקנייתית. תחזור כבר לשיקאגו. די.

  1. לבהמודרניסט: ולאן אתה תחזור? הרי בשום מקום לא רוצים אותך...

   ]פלא שכל מה שנותר לך הוא להקיא כאן את מררתך? נעבעך...

 8. 4
  אובמה אמר

  אז אובמה אמר, אז מה?

 9. 3
  אובמה טוב לישראל!
 10. 2
  לשיטתו של אובמה תהיה תוצאה ברורה אחת: צבא תורכי בגבול הצפוני יחד עם צבא סורי איסלמי קיצוני

  צבא מיצרי של האחים המוסלמים על הגבול הדרומי. בקרוב גם יקדן תצטרף וסעודיה אולי תשלים עם איראן. זו לדעתי שאיפתו של אובמה. ביחס לאיראן אם היא תגיע לחלל הוא ממש ישבע נחת ... מוסלמים בחלל ממש "ביאת המשיח" שלו.

 11. 1
  למה ניתן לצפות מנשיא אמריקני אם גם בישראל חוזרים על המנטרה "פתרון שתי מדינות", כאשר ברור לכל בר דעת שלא מדובר בפתרון אלא בשלב נוסף בתורת השלבים לחיסולנו? אילו דיברו מנהיגינו אחרת, אפשר היה לשמוע תבונה גם בקול העולה מהבית הלבן.