הישג חשוב לאובמה

בית המשפט העליון של ארה"ב אישר את רפורמת הבריאות

ברוב של 5 לעומת 4 פסקו שופטי העליון כי רפורמת הבריאות אינה סותרת את החוקה, אך הגבילו חלק מסוים בה. אובמה: ההחלטה היא ניצחון לציבור האמריקאי. רומני: אצטרך לנצח בבחירות כדי להיפטר מהרפורמה

היסטוריה בארה"ב: בית המשפט העליון בוושינגטון פסק אחר הצהריים (חמישי) כי רפורמת הבריאות של הנשיא אובמה, שאושרה בקונגרס לפני כשנתיים, עומדת במבחן החוקתי. ההחלטה התקבלה ברוב של חמישה שופטים מול ארבעה, כשהשופט ג'ון רוברטס, נשיא בית המשפט שמונה על ידי הנשיא שעבר ג'ורג' וו. בוש ונחשב למתנדנד - נתן את ידו בסופו של דבר לחוק. מדובר בהישג משמעותי ביותר לאובמה כיוון שהרפורמה נחשבת להישג מדיניות הפנים הגדול ביותר של ממשלו.

במרכז הדיון המשפטי והוויכוח הציבורי הממושך עמדה השאלה האם הממשל הפדרלי יכול לחייב את האזרחים לרכוש ביטוח בריאות או שמא מדובר בצעד הנוגד את החוקה. השופטים קבעו כי ההחלטה להטיל קנסות על אזרחים שלא ירכשו ביטוח "נמצאת בגבולות החוקה" וכי מדובר למעשה במס נוסף על הציבור. עם זאת, בית המשפט הטיל סייגים על הרחבת תוכנית "מדיקאייד" (ביטוח הבריאות הממשלתי לעניים), אך לא ביטל אותה.

אובמה הצליח להעביר את הרפורמה בקונגרס ב-2010, עוד לפני שאיבד את הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים. ואולם, הרפובליקאים עתרו נגד הרפורמה וב-26 מתוך 50 המדינות של ארה"ב התקבלו החלטות משפטיות הקובעות כי הרפורמה אינה חוקתית. סקר של סוכנות הידיעות רויטרס שפורסם בסוף השבוע גילה כי 56% מהאמריקאים מתנגדים לרפורמה במתכונתה הנוכחית לעומת 44% שתומכים בה. מכון רסמוסן פרסם סקר מיד אחרי החלטת בית המשפט לפיו 54% מהאמריקאים מעוניינים בביטולה.

מפגינים סמוך לבית המשפט העליון בוושינגטון, היוםאי-אף-פי

בהתייחס לסעיף המרכזי – האם ניתן לחייב אזרח לרכוש ביטוח בריאות – אמרו 61% מהנשאלים אמרו "לא". עם זאת, חלק גדול מהאמריקאים הביעו תמיכה בסעיפים מרכזיים אחרים ברפורמה, וביניהם: האיסור שהושת על חברות ביטוח רפואי למנוע פוליסות מאזרחים שסבלו מבעיות בריאות קודם להרכבתה (%82 תמיכה), והסעיף המאפשר לצעירים עד גיל 26 לקבל כיסוי במסגרת ביטוח הבריאות של הוריהם (61% תמיכה).

כבר בשעות הבוקר התמלאה הרחבה שמול היכל המשפט בוושינגטון במתנגדי ובתומכי הרפורמה. צוותים רבים נמצאים אף הם במקום כדי לשדר את ההתפתחויות בזמן אמת. במטות של שני המועמדים לנשיאות נערכו לשני התסריטים האפשריים. כעת, עם אישרור הרפורמה, צפוי המועמד הרפובליקאי, מיט רומני, לדבוק בהבטחתו לבטלה אם ייבחר לבית הלבן. במסיבת עיתונאים שכינס זמן קצר אחרי ההחלטה אמר רומני כי מדובר ב"חוק גרוע" וכי יהיה חייב לנצח את אובמה בבחירות על מנת שיוכל "להיפטר מרפורמת הבריאות".

תשעת שופטי העליון של ארה"ב
שופטי העליון בארה"ב. השופט רוברט יושב במרכז. לחצו להגדלהאי–פי

הרפורמה תאפשר כיסוי ביטוחי ל-30 מיליון אמריקאים שאינם מכוסים היום. בשנת 2009, היו בארה"ב 50 מיליון תושבים מתחת לגיל 65 נטולי  ביטוח בריאות. המשבר הכלכלי האחרון תרם להחמרת המצב, שכן רוב המבוטחים בארה"ב מקבלים את הפוליסה מהמעסיק שלהם. חשוב להדגיש כי בניגוד לסטראוטיפ, יותר מ-75% מהלא מבוטחים באים ממשפחות עובדות, 61% מהם באים ממשפחות העובדות במשרה מלאה. 40% מהלא מבוטחים הם עניים ו-32% הם צעירים בני 19-29. יצויין כי הרפורמה אינה מכסה מהגרים לא חוקיים, שמספרם נאמד ביותר מ-11 מיליון.

בשנת 2010 הסתכמו עלויות ביטוח הבריאות למעסיקים ב-13,770 דולר לשנה בממוצע. מרבית העובדים נדרשו לשלם 30% מהסכום. לנוח העלויות הגבוהות, ביטוח הבריאות הוא עניין של חיים ומוות עבור מי שלקה במחלות קשות. על פי הסטטיסטיקה 89% מהנשים שלקו בסרטן השד והיה להן ביטוח חיו חמש שנים ויותר אחרי גילוי המחלה לעומת 76% מאלה שלא היה להן ביטוח או שהיו מבוטחות במסגרת "מדיקאייד". אמריקאים שאין להם ביטוח נוטים לפנות פחות לרופאים, כמעט שלא מקבלים טיפולים מונעים, ונוטים להגיע לחדרי מיון במצב גרוע בגלל בעיות בריאות שלא אותרו בזמן.

מפגינים בעד ונגד הרפורמה מול היכל המשפט בוושינגטון, היוםאי-אף-פי

בשל מורכבותו, נמתח הדיון בבית המשפט העליון על פני תקופה ארוכה והפך לדיון המשפטי הארוך ביותר זה 45 שנים. יישום הרפורמה החל כבר ב-2010 ונעשה בהדרגה כשבמקביל החוק עומד בסכנת ביטול. בממשל אובמה קיוו שככל שהציבור האמריקאי ייחשף להשפעה החיובית של הרפורמה - כך תגבר גם התמיכה בה. ואולם, הסעיף המרכזי של הרפורמה נותר במחלוקת קשה. אחת הסיבות לכך הוא חשש המבוטחים הקיימים שאיכות הטיפול תיפגע. טענה נוספת כלפי הרפורמה באה מבעלי העסקים הקטנים, שטענו כי העלויות הגבוהות של ביטוח הבריאות לעובדים תמנע מהם להעסיק עובדים נוספים.

בעקבות הפסיקה קרא מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, הארי ריד, לרפובליקאים "להפסיק להילחם את הקרבות של אתמול. אני מרוצה מכך שבית המשפט העליון שם את שלטון החוק לפני מפלגתיות. לצערנו, הרפובליקאים בקונגרס ממשיכים לתקוף אותו - הם רוצים להחזיר את האחריות על החלטות בענייני חיים ומוות לחברות הביטוח. אף אחד לא חושב שהחוק מושלם, אך הדמוקרטים נכונים לעבוד יחד עם הרפובליקאים לשפר אותו". לעומתו, אמר מנהיג הרוב הרפובליקאי בבית הנבחרים, אריק קנטור, כי בית המשפט העליון "הנחית מכה על מטופלים בכל המדינה".

הנשיא אובמה אמר שעה קלה אחרי פרסום ההחלטה כי היא "אישרה מחדש עקרון בסיסי: שום מחלה או תאונה לא צריכה להוביל להרס כלכלי של משפחות". הנשיא האמריקאי הוסיף שהוא לא רואה טעם בהמשך הדיון על מי ניצח ומי הפסיד. "אני רוצה לדבר על משמעויות ההחלטה לאמריקאים. אם את או אתה אחד מ-250 מיליון האמריקאים שיש להם ביטוח בריאות - הוא יישאר. כל מדינה תעצב את תפריט אפשרויות הביטוח שלה. חברות הביטוח לא יוכלו להפלות יותר. אנשים שהפכו חולים, עכשיו יהיה להם סיכוי".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 25
  You write so honestly about this. Thanks for sharnig!

  You write so honestly about this. Thanks for sharnig!

 2. 24
  שטיפת המוח השמאלנית נמשכת. אנשים לא מתים ולא ימותו בארה"ב בגלל חוסר טיפול רפואי. חכו שיצטרכו לשמוע שההפניה שלהם לסי.טי. בוטלה כי קופ"ח לא אישרה והתרופה גם מחוץ לסל.

  ופקידים יקבעו לאיזה רופא תלך ואיזו תרופה תקבל החודש כי עשו עיסקה למחיר טוב לתרופה שלא הולכת. חכו חכו. אנשים צריכים ללמוד על בשרם.
  נכון שיש בעיות בביטוח הבריאות בארה"ב אך לא מתקנים בעיה ע"י יצירת בעיה גדולה יותר.

 3. 23
  ברכות לבית המשפט ולאובמה. הלוואי שייבחר שוב לנשיאות ארה"ב
 4. 22
  מאברוק לאובמה, חדשות רעות מאוד לנתניהו, חדשות טובות מאוד לישראל. אובמה II יגרום לנתניהו הדוחה הסידרתי, להזיע. אחרי כל השטיקים והטריקים והנאום הספינולוגי בקונגרס, עכשיו אובמה יעשה לו בית ספר תיכון ואוניברסיטה. היידה אובמה
 5. 21
  זהירות עם העובדות

  "ג'ון רוברטס, נשיא בית המשפט... ונחשב למתנדנד " -- לא!!!
  זאת הפעם הראשונה ש ג'ון רוברטס מצביע עם הליברלים. הוא אף פעם לא התנדנד. הוא ההפתעה הגדולה של היום

 6. 20
  obama kinig
 7. 19
  Disgusting promotion of racism

  The headline for this story on the main page of Haaretz shows a picture of Obama with a Hitler moustache. If any other newspaper in the world showed such a picture of Netanyahu you would call it antisemitic..

 8. 18
  ארה"ב הייתה אימפריה של חופש ונאורות. היא בשקיעה והקומוניסט בבית הלבן מחיש את הקץ
  1. And you don't klnow what you are talking about.
 9. 17
  Depicting the American president as Hitler-bad taste and politically foolish

  This will certainly endear Israel to him. And we are surprised he is not madly in love with us.

 10. 16
  Obama 2012!!!
 11. 15
  הקפיטלסטים לא ישתקו על זה בטוח
 12. 14
  The story is inaccurate

  The medical assistance plan for poor people isn't Medicare, it's Medicaid. Medicare is the public health plan for all retired people. The only thing the supreme court reversed is the provision of the law that withholds federal Medicaid funding from states that don't expand their Medicaid coverage.

  1. כתוב "מדיקאייד"
 13. 13
  מס בריאות

  מס הבריאות שהאזרח משלם למען בריאותו, עדיף על מס שפתיים שנאלצים להשתמש בה

 14. 12
  מאברוק. חדשות טובות לישראל ורעות לנתניהו
 15. 11
  two notes

  1.John Roberts is not "a justice", he is the chief justice of the USA.
  2. The caption of the 2nd picture says "for and against", but all three girls obviously support Obama's reform.

 16. 10
  אובמה ממשיך לרמוס את הכלכלה בארה"ב ולהוציא לפועל את המשנה הקומוניסטית שלו. שלטון שיצא משליטה, הנהגה מטורפת שזורעת הרס וחורבן בכל העולם וגם בארצה
  1. נכון, קומוניזם... זה כמו שנכנה את הרפובליקנים נאצים. מסתבר שההסתה העיוורת שלכם כלפי הציבור הנאור בארץ נמשכת גם כלפי הנאורים בחו"ל.

   כל מה שלא תואם את דעתכם - קיצוני! קומוניסטי! שונא ישראל! חברים של החמאס!

  2. הציבור ה"נאור" קובר את הנאורות, אבל הוא לא תופס את זה.
  3. הנאו-קפיטליזם נכשל (ל-10)

   לקפיטליזם יש צורות רבות - הנאו-קפיטליזם שהונהג ע"י רייגן ותאצר (וביבי בארץ) נכשל - השווקים לא באמת חופשיים, הם לא באמת יעילים, העושר לא באמת מחלחל למטה. הפערים גדלים מאד העניים נהיים יותר עניים ומעמד הבניים נשחק - זה בדיוק מה שרואים בארץ. זה לא עובד. וזה גם לא היה תמיד כך - גם לא בארה"ב.

   לא כל מי שלא נאו-קפיטליסט מבית מדרשם של מסיבת התה הוא קומוניסט. זוהי דמגוגיה.

   וכל זאת בלי להכנס לשאלות מוסריות על הזכות לטיפול רפואי, על יצירת מעמד עבדים מתוקף הביטוח הרפואי הקבוצתי שבודדים במיוחד אם הם כבר חולים לא זכאים לו.

   וכל זאת בלי להכנס לחוב העצום שממשל בוש הכניס את ארה"ב בשתי מלחמות. ולכך שמסיבת התה כמעט הביאה את ארה"ב למצב של חדלות פרעון טכני רק כדי לנגח את הדמוקרטים, ובלי להיכנס לפיליבסטר שהרפובלקאים עשו ממנו אומנות כדי ורק כדי לנגח את הדמוקרטים.

   והעיקר בלי להכנס לרפרמות שמיט רומני עצמו הנהיג כמושל.

   אז בבקשה ...

 17. 9
  כתבה טובה, בהירה ומקיפה.
 18. 8
  זה היה התיק שנמשך הכי הרבה זמן בבית המשפט הפדרלי העליון זה 45 שנים! התיק נמשך פחות מ-3 שנים. ואצלינו - הבג"צ נגד הפרת חוק ביטוח בריאות ששוחקת את הרפואה הציבורית במליארדים נמשך 9(?) שנים
 19. 7
  BiBi - eat your heart out! regards, Barak

  and it's your a$$ next after re-election!

 20. 6
  Obama 2012 !!!!!!
 21. 5
  איזו הפתעה נעימה!! הייתי בטוח שהשמרנים יגברו ו-50מיליון אמריקאים יקבלו את כל הז.. ברכות לאנשים הנאורים והשפויים בארצות הברית! ברכות לעניים שלא יכלו לאפשר לעצמם לרכוש ביטוח בריאות כמו בני אדם נורמליים!

  רק בזכות הרפורמה האמיצה, החשובה והענקית הזו ייזכר אובמה כנשיא גדול שהזניק עשרות מיליוני אמריקאים קדימה ונתן להם פוש רציני לחיים!

  1. חבל רק שהרפובליקנים לא מסוגלים לראות מעבר לקצה אפם,ובשל תאוותם להעיף את אובאמה לא אכפת להם שאנשים ימותו

   העיקר אכפת להם מעוברים בני יומם... גם להם הרי הם לא היו נותנים ביטוח בריאות, ונהנים לראותם קמלים ברחובות.

 22. 4
  the end of the free world ,till election time>
 23. 3
  ביהמ"ש העליון האמריקני מקבל היום ציון לשבח על עצמאות מחשבתית,למרות שרובו שמרן,הצביע בעד תכנית של נשיא דמוקרט.וביהמ"ש עצמו הוא תעודת הצטיינות לעם האמריקני שלמרות רובו הפרוטסטנטי-מינה (באמצעות נשיאיו) בימ"ש עליון של תשעה שופטים-מהם שישה קתולים ושלושה יהודים,ואף לא פרוטסטנטי אחד ! פלורליזם ופתיחות במדינה הנחשבת די שמרנית. דמוקרטיה במיטבה.
  1. Nobody in America cares about the religious affiliation of the justices. Why do you? Most of them are sensible people, which means they are probably atheists.
  2. ואם הפסיקה היתה הפוכה, מה היית כותב ?
  3. כאילו דמוקרט-זו דעתי על ביהמ"ש האמריקני מזה עידנים,לא משנה מה היה פוסק.לעצמאותו המחשבתית-שורשים עמוקים הנטועים בין השאר בחוקה האמריקנית אותה הם לוקחים ברצינות תהומית. ול ELAN - זה לא דבר מובן מאליו בעיני ישראלים הקרועים מבחינת זהותם ושאלות של נאמנות לחוק ולמדינה ולזהות היהודית ולזהות האנושית וכו וכו'.

   וגם לאמריקנים זה לא תמיד קל.אתה חושב שבקלות בחרו בקנדי הקתולי- לנשיא ?! זה לא עבר חלק,אם כי הוא נבחר בסופו של דבר.

 24. 2
  הנשים בתמונה הם אשכנזיות ,מה הבדל בין הגזע הלבן לאשכנזים ,האם האשכנזים באמת מהגזע השמי.
  1. No I'm not and I'm a Kuzari.
  2. איזו הערה גזענית ואינפנטילית

   מיהו יהודי? גזען אותנטי?

  3. "יהודי אותנטי", אנא גש לטפל ברגשי הנחיתות שלך
 25. 1
  השופטים פשוט קראו לזה "מס" ועכשיו מתחיל הבלגן האמיתי.
  1. נכון, גם כי הוא טען שלא מדובר במס ופתאום שינה את ההגדרה מול בית המשפט וגם כי הוא הבטיח שאנשים לא יהיו חייבים לעשות את זה. עכשיו הם אומרים שזה עונש, למי שבחר שלא. אם ObamaTax זה כזה דבר חיובי, למה זה מצריך כ"כ הרבה טיוח ?!