אדלסון בראיון נדיר: אתרום "כל מה שדרוש" כדי להביס את אובמה

מכתבה נרחבת של אתר "פוליטיקו" על המיליארדר היהודי-אמריקאי בן ה-79 עולה כי שבר שיא בסך תרומותיו הפוליטיות, שהגיעו ל-70 מיליון דולר

שלדון אדלסון קבע ב-2012 שיא בתרומות פוליטיות, כשתרם לרפובליקנים סכום של כ 70 מיליון דולר, כמעט פי שלושה מהסכום הקודם הגבוה ביותר, כך פורסם היום (שני) בכתבת פרופיל על המיליארדר היהודי-אמריקאי באתר החדשות "פוליטיקו".

אדלסון, בן 79, יו"ר "לאס וגאס סאנדס קורפ'", מסמל את העידן החדש במסע הבחירות בארה"ב, שבו צובר תורם עשיר אחד עוצמה פוליטית אדירה באמצעות מימון הוצאות בלתי מוגבלות של ארגונים המכונות "ועדות פעולה פוליטיות". ארגונים אלה מממנים מודעות בחירות במיליוני דולרים למען מועמדים שונים. אדלסון אמר בראיון נדיר לכלי תקשורת כי הוא מתכנן להוציא כמאה מיליון דולר - "כמה שיהיה נחוץ" - כדי להביס את נשיא ארה"ב ברק אובמה בבחירות שייערכו ב-6 בנובמבר, עמדה שהביע גם בראיון למגזין הכלכלי "פורבס" ביוני.

לפי הדו"חות, שהוגשו לוועדת הבחירות הפדרלית, אדלסון ואשתו מרים תרמו כ-37 מיליון דולר, כולם כמעט לארגונים התומכים במועמדותו של מיט רומני, ולפני כן לניוט גינגריץ' ולחברים במפלגה הרפובליקנית שהתחרו על מושבים בקונגרס ובסנט האמריקאים. שאר הסכום נמסר ככל הנראה לארגונים הפטורים ממס, שאינם חייבים לדווח על התורמים להם. "פוליטיקו" דיווח כי ארגונים כאלה קיבלו בין 20 ל-30 מיליון דולר מאדלסון, אך לא מסר פרטים נוספים.

שלדון אדלסון במלון שבבעלותו במקאו, בתחילת השבוערויטרס

"פורבס" מעריך שרכושו של אדלסון הוא כ-20.5 מיליארד דולר, שאת רובם עשה מפריחת בתי הקזינו שלו במקאו שבסין, שהם מטרה לחקירות ולתביעות משפטיות בארה"ב ובמקאו. השיא הקודם במתן תרומה למסע בחירות הושג על ידי ג'ורג' סורוס, שתרם ב-2004 כ-27.5 מיליון דולר בניסיון - שעלה בתוהו - להביס את ג'ורג' וו. בוש.

אדלסון היה כמעט התורם הגדול היחיד שתמך במועמדותו של יו"ר בית הנבחרים לשעבר, ניוט גינגריץ', לנשיאות. הוא ובני משפחתו תרמו כ-20 מיליון דולר ל Our Future Winning, ארגון שתקף את רומני ואת כל מי שניסה להתחרות על המועמדות לנשיאות מטעם המפלגה הרפובליקאית.

שלדון ומרים אדלסון תרמו בין השאר 10 מיליון דולר ל Restore Our Future המצדד ברומני, 5 מיליון דולר ל-YG Action Fund, קרן המנוהלת על ידי עוזרים לשעבר של אריק קנטור, שהיה מנהיג הרוב בסנאט, ועוד 5 מיליון דולר ל-Leadership Fund, קרן הקשורה ליו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר.
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 28
  חשיפה חשובה ותמרור אדום

  חשיפה עיתונאית חשובה. מגלה עד כמה הושחתה מערכת הבחירות בארצות הברית וגם כאן אצלנו. הכסף הוא האמצעי להשתלטות על משרות בממשל. כך אנו קוראים שאדם אחד מממן את המועמד ורוכש כוח עצום במסדרונות הממשל . הגילוי העיתונאי הזה בכותרתו צריך לעורר מחשבה שנייה על ניקיון הליך הבחירה בבחירות מקדימות. ברור עתה כי ללא מימון כבד אין סיכוי להיבחר. ברור עתה שהזכות להיבחר היא זכות תלוית התחייבות למי שמממן אותך. בעגה המשפטית הפלילית קוראים לזה שוחד. אבל כאשר המציאות הפוליטית כופה את התנאי הזה שבלעדיו אין אפשרות לממש את הזכות להיבחר , השוחד איננו עוד מעשה עבירה אלא מציאות חיים שהוכשרה. נדמה לי שהפתרון צריך להיות בידי הבוחרים. עליהם להעניש את המועמדים הזוכים למימון כזה ולא להצביע עבורם. כך ירד המימון הכבד לטמיון. המלחמה בהון הפוליטי הזה צריכה להתנהל כפי שמצנהלים אותה כנגד ארגוני הפשיעה - באמצעות הפגיעה הקשה בכיס, באמצעות סגירת ערוצי המימון. כך גם נלחמים בארגוני הטרור . וההון הפוליטי הזה הממן את המועמדים הוא ארגון טרור פוליטי שמטרתו לחסל את צורת המשטר הדמוקרטית. ממש אבל ממש.

 2. 27
  אדלס' אני המעריץ הכי גדול שלך!!!
 3. 26
  זוג מקסים

  הם ״קנו״ את רומני כדי שיהיה פרו ישראלי. ידעתם למשל שד״ר מרים אדלסון פתחה מרפאות לגמילה מסמים בארץ? ידעתם שהיא תורמת לבי״ח איכילוב?? ידעתם שהזוג הזה מממן את ״תגלית״ - הבאת נוער יהודי יהודי לארץ וקירובה לישראל וליהדות??? ידעתם שהם תרמו מיליונים ל״יד ושם״?? וכו׳ וכו׳. תפסיקו ללכלך !!

 4. 25
  המערכת האמריקאית מושחתת וזו הבעיה ולא אדלסון/אובמה/רומני

  מה שאדלסון עושה הוא בלתי חוקי בישראל, ולפי הבנתי במדינות דמוקרטיות אחרות. לא שהבעיה היא אדלסון כמובן. כך עושים כולם. גם בארהב יש מגבלה על הסכום המקסימלי שאדם יכול לתרום למועמד (נדמה לי 5000$) אבל הפוליטיקאים - ובית המשפט העליון - עשו צחוק ממגבלות התרומות ומכשילים כל נסיון ל campaign finance reform. ההתחכמות הזו של ה PACs ש"כאילו" זה לא תרומה למועמד כל כך שקופה שאדלסון מצהיר בגלוי שהוא תומך ברומני. אבל כמובן פורמלית הוא לא תומך ברומני אלא "רק" בעמותות פוליטיות שמפרסמות מודעות עבור רומני. אפשר היה לקוות שלאמריקאים ימאס וסוף סוף יעבירו חוק שימנע את זה, אבל זה כנראה לא הולך לקרות עד שלא תהיה התקוממות בוחרים כללית.

 5. 24
  תחשבו מה שתרומות כאלה היו יכולות לעשות לעמותות ניזקקות כאן

  לא חבל לזרוק 100 מיליון דולר על מועמד שיפסיד?

  1. המיסכנים בארץ לא מענינים אותו כי מהם הוא לא רואה רווח
 6. 23
  כולם עושים שימוש בכספם למטרותיהם.רק אצלו זה בגלוי, ומהמקפצה.
 7. 22
  תרומה

  בשום דמוקרטיה אמיתית זה לא היה אפשרי, רק בדמוקטית הבלוף של ארה"ב. ולא, הוא לא עושה זאת לשם שמים אלא לשם שמירת הטבות המס למיליארדרים שאובמה רוצה לבטל

 8. 21
  הלך הכסף.

  הבן אדם לא יודע להמר.

 9. 20
  אז מה יבי הוא פיון בשח של אדלסון? כנראה שאדלסון יצליח עם רומני כפי שהצליח עם גניגריג'
 10. 19
  האם התמיכה שלו בעתון "ישראל היום" שתומך בביבי מותנת בכך שביבי יתמוך במיט רומני ?
 11. 18
  אדלסון מאבד פרופורציות. הוא יופתע ב-6 לנובמבר ויראה כי גם לכוח הכסף יש גבול בלתי-עביר. אולי בישישותו ילמד משהו כפי שאנחנו מרחיבים דעתנו גם עליו והשקפת עולמו המוגבלת.
 12. 17
  הוא לא סתם מבזבז כסף. אם רומני זוכה ומיישם את תוכנית המיסים שלו, אדלסון צפוי להרוויח 2 מיליארד דולר.
 13. 16
  אדלסון, אתה תשאר יהודון ממורמר ואובמה ישאר הנשיא. כל הכסף בעולם לא יעזור לך.
 14. 15
  לחרב הזו יש שני פיפיות והיא מסוכנת

  יבוא יום וההון הסעודי ינצח מערכת בחירות ואז ממש נתגעגע לאובמה, במקום לסגור את הפירצה מרחיבים אותה ושוחכים שלא לעולם חוסן..היום הכל סובב סביב ישראל וביבי מבסוט עוד עשר שנים יעלה טרנד חדש, צריך להמנע מקיצורי דרך ולחסום לאחרים את הדרך לקיצורים כאלה כל עוד אפשר, ביב יכול לחגוג עשר שנים אבל ארבע שנים רעות ואבדנו.

 15. 14
  תתרום הכל כי הכסף כבר לא יעזור לך תראה איך אתה נראה

  גזען עלוב ומכוער

 16. 13
  והנבלה הזה שוטף לנו השראלים את המוח
 17. 12
  לא יעזור ליהודון ,הוא ישאר ממורמר ואובמה יזכה בבחירות שוב.
 18. 11
  מפעל הפיס מקים מבני חינוך רבים
 19. 10
  ההון העתק שמפזר שלדון בארה"ב ובעקיפין גם בארץ הוא בסך הכל כסף מלוכלך שנוצר מהרס מאות אלפי משפחות במזרח הרחוק שבצורה זו או אחרת מכורות להימורים.ינו.
 20. 9
  מבינים למה ביבי מקלקל את היחסים עם אובמה וארה"ב?
 21. 8
  אסור שכספו של אדלסון יקנה לו שלטון בארה"ב או בישראל

  האינטרס הישראלי ויהודי הוא למנוע מכל מי שממומן על ידו להתחזק ולמנוע את השפעתו על הזירה הפוליטית.

  1. ההפך, חמוד.
 22. 7
  אל תדאג הפעם אתה מהמר על סוס מת ואת נבלה אתה תאכל
 23. 6
  אידילסון ציוני ויהודי חם הדואג לעתיד ישראל שאובמה מסכן,
 24. 5
  יהודי יקר
  1. מאוד יקר -- אבל את המחיר ישלם העם היושב בציון. הוא מהיקרים שאחרים משלמים את החובות שלהם -- כמה פואטי! הוא התעשר מהימורים וזנות (לא רק מינית) -- אפילו עוד יותר פואטי!!
 25. 4
  Amen. We can't have Obama for 4 more years
  1. get used to it

   Obama will win! thanks god. oops i do not belive in god but i do believe in America

 26. 3
  זה הסרסור הימורים שמחזיק את :ישראל היום"? לא היה מעניין את עם ישראל לדעת בכמה הטיפוס הזה מממן את ראש ממשלתנו?
  1. אני שמח שעושים עם הכסף שלי דברים טובים:)
  2. אם זה כל כך מעניין אותך, אז לאחרונה פורסם שלביבי יש 40 מיליון דולר, אז תעשה חשבון כמה מזה הוא חסך מהמשכורת....
  3. אדלסון הוא לא רק סרסור הימורים
 27. 2
  בתקווה שאדלסון לא יצליח
  1. יהודי טיפש אתה. שונא עצמו ועמו
  2. תקוותך תתבדה. הוא משקיע את כל הונו על ביבי, וביבי הוא כוכב עליון במצע הבחירות של רומני, כך שבטוח שרומני ינצח.
  3. בתקווה שאדלסון כן יצליח.ציוני ואוהב ישראל כמוהו לא נראה בחוגי הנהנתנים מעולם.

   אובמה הוא אסון לאמריקאים ולכל בעלי בריתה .הקרב שישראל מנהלת נגד קיצוני האיסלם הוא לא רק שלה.הבעיה היא שעומד נשיא שכולו שואו אחד גדול ובמהותו הוא כלומניק.

 28. 1
  Poor Sheldon, such a waste of money...all this fortune has gone down the drain ארויס געוורפען די געלט:

  האם לא היה הנודניק הזקן מייטיב לעשות אם היה תורם חצי מן הסכום להקמת מכון לחקר ספרות יידיש בסין, או בית חולים למכורים להימורים?
  רק צדק פואטי הוא שכך הוא נפרד לשווא מכספו. EASY COME EASY GO...