לא כל עבירת מין היא אונס

אונס הוא פשע נתעב ושכיח, ככל הנראה מעל ומעבר למה שהדעת ה”נורמטיבית” תופשת. "המאבק באסון הזה הוא משימת הדור. זהו נשק להשמדה המונית”, כותב ספי רכלבסקי (“תרבות האונס”, “הארץ”, 13.9). ואולם, מי שמבקש לפעול כדי לשים קץ לאימה חייב להיזהר מפני הרחבה של מושג האונס עד כדי זילותו. בעולם המשפט מדקדקים, בקפדנות הנראית לעתים נוקדנית, בסימון ההבדלים בין מה שמוגדר הטרדה, מעשה מגונה, ולהבדיל - תקיפה מינית או אונס. זהירות זו אמנם אינה מבטיחה “אמת”, או ודאות, ועלולה להוות מקור לכאב ואפילו עוול כלפי הנפגעות, אך מחייבת קשב והבחנה דקה. אונס מתבלט אז במלוא העוול. בניגוד לאלה, מסתמנת בשיח הציבורי מגמה כמעט...

כתבה זו זמינה למנויים בלבד

רוצים להמשיך לקרוא?

הירשמו חינם לאתר באמצעות הטופס או לחצו כאן לרכישת מנוי ב-4.90 ₪ בלבד לחודש הראשון. כבר יש לכם מנוי?

 • יש להזין שם המורכב מ-2 אותיות לפחות וללא מספרים
 • יש להזין שם המורכב מ-2 אותיות לפחות וללא מספרים
 • אנא הזינו מספר סלולרי
 • אנא הזינו כתובת אימייל
 • אנא הזינו סיסמה בת 6 תווים לפחות
 • אנא הזינו את אותה הסיסמה שוב
נא לאשר את תנאי השימוש

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 19
  about that

  This terrible crime ,police judges also encourage that (parlament also maybe)!!! My offer! Stay at home forever orgo outside and be armed!!! Poor and idiots girls!! Think! And do something!! Police ,judges against u!!

 2. 18
  עוד אחת שמטיפה לנשים להתגבר על השיתוק

  ולזהות סכנות במקום לטפל בתוקפים! האחריות לאונס ותקיפה היא רק על המבצע, כתבת את זה בעצמך ועכשיו תפנימי. לכן הטיפול המשפטי, חברתי וכו׳ צריך להיות מכוון לתוקף ורק בו. אין צורך לחנך נשים, להעצימן ועוד רעיונות נשגבים כאלה. מאבק באונס ללא טיפול באלימות מינית היא כמו לטפל בשוד ולהשאיר פריצות וגניבות לזמן נוח יותר

 3. 17
  אין ספק שהפמיניזם המיליטנטי עושה עוול ראשית-כל לקרבנות-אונס, משני המינים, לא רק נשים. ושנית, מגמד את מעמדה של האשה , כאילו היא עלה נידף ברוח..היום הנשים חזקות ודעתניות ברובן. ולפעמים הן חוטאות בשובניזם מתלהם נגד הזכרים. בכך הן בעצם פועלות נגד עצמן ובשרן..שהרי רובן אמהות לבנים כמו לבנות, לכולן יש אב ביולוגי, לחלקן יש אחים שהם זכרים..נוצר כאן דימוי שלילי גורף בחברה קרועה. לא כל גבר הוא אנס בפוטנציה, ולא כל אשה היא קרבן-אונס בפוטנציה. שמשון היה ללא ספק חזק עשרות-מונים מדלילה, אבל היא הכריעה אותו בעורמה נשית..
 4. 16
  חבל שאין הגדרה של אונס כי לא כולם יודעים מהי
 5. 15
  כל יחסי מין ללא הסכמה מפורשת הם אונס.

  כלומר גם אם מדובר ברב, מורה, ידיד או בן-זוג קבוע, ש'חושב שמגיע לו' אך לא קיבל אישור מפורש - הרי זה אונס.

 6. 14
  לדפנה בירנבוים-כרמלי: חבל מאד שלא הבאת את ההגדרה הרשמית והמשפטית, גם אם בקצרה, כי תראי מה קורה: מופרעים שונים רואים בכך אישור למעשיהם, למשל מס. 04
 7. 13
  הפרוייקט התמוה של "אחת מאחת"

  לומר שכל אחת היא קורבן של עבירות אונס מדרגות שונות, ולהכניס לאותו הסל את זו שנאנסה באכזריות באונס קבוצתי, יחד עם זו שסירבה לבעלה, יחד עם זו שהותקפה מינית בידי החבר, יחד עם זו שהוטרדה על ידי הבוס, יחד עם זו שפועלי הבניין שרקו לה מעל הסולם שהם אוהבים אותה עד ראש הגג, יחד עם המחמאה המחוספסת שנתן הרמטכ"ל לשעבר לאורלי וילנאי, זו שטות איומה.

  תחשבו רגע על פרוייקט "אחד מאחד", שיקבע שכל היהודים הם קרבנות של האנטישמיות. יש כאלו, יהודים, יטען הפרוייקט, שהיו בקרמטוריום, אחרים בקבר אחים ביער באוקראינה, יהודים אחרים עבדו עבודות כפייה, לאחרים ציירו צלב קרס על בית הכנסת הסמוך. לא נתקלתם בדבר מכל אלו? אז בטח צעקו לכם ז'יד ברחוב.
  לא?
  אז אולי קראתם מאמר אנטי ישראלי בעיתוןן בזמן היותכם בחוו"ל?
  אם גם זה לא, אז לפחות נחשפתם לנאום ארסי במיוחד של אחמידיניג'אד.
  הנה, גם אתם מסתופפים תחת קורת בלוג אחד יחד עם תאומי מנגלה.

  מי שהגו את הרעיון "אחת מאחת" התכוונו לטוב. הם רצו להראות לנו את הרצף של הפגיעה בנשים. הם רצו להעביר מסר חינוכי.
  אבל התוצאה היא זילות נוראה של מעשי האונס הברוטאליים בקצה החמור של הסקאלה .

  לא נותר לנו אלא לומר להן:
  כוונותיכן רצויות, אבל מעשיכן אינם רצויים.

 8. 12
  תודה. יפה אמרת
 9. 11
  אחת מתוך אחת

  המונח אחת מתוך אחת בא לתאר שכל אישה נפגעה מאלימות מינית, לא בהכרח מאונס. אנחנו בעמוד לא מדרגות תקיפות מיניות. יש מקום להטרדה מינית כמו שיש מקום לאונס וגילוי עריות. הרעיון של העמוד להראות כמה אנחנו נפגעות מאלימות מינית על כל גווניה. נכון שלא כל אלימות מינית היא אונס, אבל לא רק אונס הוא משהו שמשפיע על נשים.

 10. 10
  רק לשם האיזון חייבים לתקן בחקיקה ראשית

  שבכל מקרה בו מתברר במהלך המשפט שהיה זה מקרה קלאסי של סחיטה ע'י האישה בנסיון לנצל את הגבר אז העונש של האישה יהיה 30 שנות מאסר - ללא זכות חנינה!!
  רק בדרך זו אפשר יהיה בעתיד לצמצם את כל המקרים הנבזיים בהן האישה יוזמת וסוחטת באפס סיכונים מבחינתה. חייבים איזון.

 11. 9
  מאמר הזוי.

  אחת מתוך אחת לא עוסקת באונס אלא בהטרדות ותקיפות מיניות למרות שמובאים שם גם עדויות על אונס. מהטרדות סובלת ממש כל אחת כתוצאה מהנורמות החברתיות הלקויות שנותנות לזה לגיטימציה ותמיד מאשימות את הקורבן. את המציאות הזו בא הדף הזה לשנות. כך שלמרות שנשים הן אמנם קרבן לשיטה הזו ולנורמות האלה, הן בו בזמן גם פועלות באופן אקטיבי, אמיץ ומעורר הערכה לשינויה. זה לא סותר. הקורבנות היא לא אשמתן אלא אשמת החברה שמפקירה אותן ואת גופן ומתירה אותו לכל מי שיחפוץ.
  להאשים אותן בעצם הקורבנות זה שיא של התממות, צביעות והאשמת הקרבן.

  אף אחת בשיח הפמיניסטי לא אומרת שהכל אותו דבר והכל אונס. אין לי מושג מנין לקחת את הרעיונות ההזויים האלה. אבל אווירה מתמידה של הטרדה והטרדת רחוב (כשבקצה המדרג אורב גם אונס) היא חמורה דיה.

  ודי כבר עם המושג "זילות האונס". אונס זה לא דבר קדוש. זה פשע חמור.
  לא אתם תגידו לנפגעות איך להרגיש ואיך להגדיר מה שעבר עליהן לנוכח הפגיעה באוטונומיה שלהן על גופן.

 12. 8
  אונס הוא הפגיעה הקשה ביותר בשרשרת של פגיעות

  בתרבות שמעודדת את הפגיעות האלה. שמציגה נשים כזמינות תמיד למין, כרוצות במין תמיד, ומזמינה גברים לגעת בהם כאילו היו חפץ או קישוט ולא יצור אנושי אוטונומי. פגיעות מיניות מתקבלות בהבנה, האשמת הקורבן היא עניין תדיר והעונשים על פשעי מין הם קלים.

  העמוד "אחת מתוך אחת" לא טוען שכל אשה נאנסה אלא שכל אשה עברה פגיעה מינית כזו או אחרת. ראוי שהכותבת היתה מתבוננת סביבה ומקשיבה לעדויות נשים, בלי לקטלג אותן כקורבנות. או לטעון שכל אשה היא קורבן מעצם היותה. לא, לא מעצם היותה אלא משום יחס של גברים רבים אל נשים. וזו הבעיה - הבעיה של יחס הגברים אל הנשים.

  ולכן אל הגברים צריך לפנות ולא אל הנשים. הפניה הזו אל נשים שיתקנו דרכיהן, יתחזקו ויתמודדו, היא מקוממת. את התוקפים, המטרידים והמשפילים - אותם צריך לחנך כדי שישנו דרכיהם. כל דרישה אחרת היא בריחה מהמציאות ואי הבנתה של אותה מציאות.

  מאמר אומלל.


  1. ברוח של "אחת מכל אחת" גם אין אדם שלא חווה אלימות כלפיו בכל צורה שהיא

   ובכל זאת איננו חברה של קורבנות אלימות, בניגוד ל"אחת מכל אחת" שמנסה להפוך את כל הנשים לקורבנות המין הגברי. בוודאי שחוויתי הטרדה מינית, האם יש מי ששרתה בצה"ל ולא ניסו לנשק אותה או לחבק אותה בלי לבקש רשות? היתכן שאשה צעירה ולא מכוערת במיוחד לא תזכה להצעות מגונות או קריאות סקסיסטיות המתייחסות לאיך שהיא נראית? בגיל שישים גברים כבר לא מנסים "להתחיל" אתי ברחוב, אז אפשר לנשום לרווחה על שיצאתי מסטטוס ה"קורבן". אונס זה משהו אחר ומי שנאנסה יודעת זאת. היתר מקשקשות ופוגעות בנשים כולן. אני מעולם לא הרגשתי שאני קורבן ולא נגרם שום נזק לבטחון העצמי שלי כתוצאה מההטרדות. אונס באיומים בסימטה חשוכה זה סיפור אחר.

 13. 7
  מה את מקשקשת? רבע מהגברים בדרום מזרח אסיה הודו שאנסו!

  במאמרו של ספי רכלבסקי נטען במפורש ש"רבע מהגברים... הודו!!!!"
  האם את קולטת את גודל האסון, שבמאמר זה את מבקשת למזערו, כאילו בשם ה"שפיות" וה"איזון"
  לא מדובר במישהו שנצמד אליך באוטובוס. לא מדובר בנקמנית הזויה, גם לא בטענת הקורבן .
  הגברים עצמם הודו שאנסו!
  על איזו זילות את מדברת?

  1. סביר שהמחקרים האלה לקויים מתודולוגית.
 14. 6
  הגיע זמן שפיות! להחזיר את הפמיניזם לימים הטובים של בטי פרידן!
 15. 5
  זה מסוג המאמרים שלמרות שתוכנם אמור להיות מובן מאליו, חשוב שיאמרו באופן ברור ומפורש!
 16. 4
  אונס הוא הזדוגות שנעשית בניגוד לרצון הצד השני, תוך הפעלת כוח או איום על חיי הצד השני. כל צורת כפיה אחרת, כולל מין עם קטינים בהסכמה ואפילו שימוש בסם אונס וקיום יחסים כשהבחורה חסרת הכרה, אפשר להגדירו כעברה מינית שחומרתה שקולה לאונס (או אפילו גדולה יותר, אם כך חושב המחוקק), אבל באמת צריך להפסיק עם זילות המילה אונס. בחורה שהחבר שלה נפרד ממנה בניגוד לרצונה יכולה לספר שכל היחסים שקיימה איתו היו בניגוד לרצונה ולכן הם אונס, אבל אם היא לא יכולה להוכיח שימוש באלימות או איום ברצח, שתמשיך לחפש מישהו אחר להטפל אליו.
  1. אמירה מצמררת

   בעיקרון אני מסכימה עם הכתוב במאמר, אני פגועה והמומה מהמשפט החותם של התגובה הזו. אישה שלא יכולה להוכיח שיחסי המין עמה נערכו בכפייה, לא בהכרח "נטפלת" למישהו. אני לא מאחלת לך להיות שם. כמי שהיתה, לצערי, אני יכולה להבטיח לך שישנן סיטואציות עם בן הזוג שהן אונס לכל דבר ועניין, והנזק שהן גורמות הולך עם האישה לאורך כל חייה. לא הגשתי תלונה למשטרה אלא פניתי לעזרה, אבל עד היום אני לא בטוחה שצדקתי. "תודה" על שהחזרת אותי לטראומה והבהרת לי שהאישה היתה ונשארה כלי. אני מקווה שב"הארץ" יורידו את המשפט האחרון, שללא ספק מעורר בנשים מסוימות אותה צמרמורת שהוא מעורר בי.

  2. כפית אנסת. נקודה. לא צריך איומים על חיים או אלימות.

   כדאי לך לחשוב טוב טוב מה גורם לך לחשוב שמותר לך לכפות עצמך על מישהי כל עוד לא נדרשת לאלימות.

  3. רוני תודה על התיקון המתבקש, ואוסיף עוד תיקון ל"הגדרה" כביכול: שימוש בסם אונס- הוא אונס, כפיית יחסי מין לאשה שאתה נשוי לה - גם היא אונס. יחסי מין עם קטינים (תברר בחוק מה הגדרת קטין!) גם היא נחשבת אונס ועוד איך! גם אם הם לדעתך 'בהסכמה': איך יכול קטין או קטינה שמעולם לא חוו יחסי מין, או שחלשים ממך פיזית ומעמדית, להסכים ליחסי מין? . קטין/נה, תלמיד/ה, בת-זוג או בן זוג שלא נתן הסכמתו - גם הם נאנסו

   וכדאי מאד שתקרא את נוסח החוק הוא מאד ברור ומפורש, ושאף 1 לא יאמין להגדרה האישית שלך!
   אם עשית או אתה חושב לעשות או עדיין עושה דברים שכתבת כאן - פנה מיד לטיפול או לעו'ד שיסביר לך, כי צפויות לך שנים רבות מאד בכלא.

  4. 4 - יש לך משהו לספר לנו? תתוודה בפני החוקר או התביעה, אל תגרום לאחרים לחשוב שמעשיך אינם אונס!
  5. יעל, האמירה הזו אולי מצמררת אותך אבל גם כל האמירות האחרות של האיש בתגובה 4 מצמררות ולא נכונות: יחסי מין בכפיה, ללא הסכמה, הם אונס, גם אם לא הופעל כוח פיזי או איום פיזי, דוגמא בפנים

   האנס עלול לאיים על הקטין שאם לא ישתף פעולה - אימו או אחותו תסבול, או אביב יאבד את מקום עבודתו,או - אם זו אשה שאינה קטינה - האיום כול להיות שייקח ממנה את מפתחות האוטו ויכה את הילדים ויסגור לה את חשבון הבנק - כל אלה איומים שעלולים להביא אשה להאנס כלומר לקבל יחסי מין שלא-בהסכמתה החופשית - וזה אונס.
   ואשה שללא הכרה??? מה אתה ממצליץ, איש חולה?

  6. אונס הוא הזדווגות שאינה מתבצעת באופן הדדי ע'י שני המשתתפים ומרצונם החופשי
  7. אני סקרן אם אחרי המקרה הראשון שבו החבר שלך קיים איתך יחסים בניגוד לרצונך, האם המשכת להתרועע איתו ולשכב איתו (אולי כי מצא חן בעינייך) למרות המעשים. בתגובה מעלייך מדובר על מספר מקרים ולא אחד. גם א אצל קצב המשיכה לעבוד אצלו, ולכן גם שם מתאימה הגדרה של יחסים בכפיית סמכות, ולא אונס.
  8. תשובה לשאלתך

   הסיפור שלי יוצא דופן, מפני שהאיש הלך אתי בסופו של דבר למרכז הסיוע לנפגעי תקיפה מינית - וזה צעד חריג מאוד, לדבריהן של הנשים שעמן נפגשנו. אחר כך גם הלכנו לפסיכולוגית ביחד.
   הייתי אתו אחר כך במיטה והמעשה מעולם לא חזר, ואני חושבת שבכך עזרתי לעצמי. למרות זאת, הרגע הנורא שבו ריתק אותי לסדינים כך שלא אוכל לנוע כלל וחדר אלי בניגוד לרצוני המפורש - לא יישכח לעולם. הוא השפיע מאוחר יותר על קשריי עם גברים, הכניס אצלי אי אמון וחשד למערכות יחסים שרגשות כאלה לא היו צריכים להיות בהן. חיי לא יחזרו אף פעם להיות כמו קודם.

 17. 3
  אני אגלה לכם עוד סוד: נשים אינן מדוכאות והפטריארכיה היא תאוריית קונספירציה טיפשית. אישה שרוצה להצליח תצליח!
 18. 2
  סוף סוף מאמר שפוי ב"הארץ"!
 19. 1
  רגעים קטנים של שפיות, בתוך ים שנאת הגברים והמגדריזם. בקצב הזה עוד יראו ממני 4.90