מגרש האימונים של צה"ל

אי שם בנגב, בבסיס המשמש לאימוני יבשה, עומדת "עיר ערבית" שצה"ל הקים לפני מספר שנים ובה 472 מבנים, שבעה קילומטרים של דרכים סלולות ושלל מתקנים עירוניים - בתי ספר, מוסכים, מחנות פליטים ומסגדים. כדי לדמות למתקן נופך אותנטי הובאו אליו פחונים, צמיגים וכביסה נתלתה ממרפסות הבתים. מדי שנה מתאמנות במתקן יחידות צה"ל, ושירותיו אף מושכרים לכוחות מצבאות זרים, המגיעים מרחבי תבל על מנת להתאמן בסביבת הלחימה שהקים צה”ל. אבל חרף העובדה שגודל המתקן כ"שלוש שכונות ממוצעות בעיר מודיעין" (כפי שנכתב באתר של זרוע היבשה) ולמרות שהושקעו בו כמאה מיליון דולר, נראה שבצבא מעדיפים את הדבר האמיתי. צה"ל מתאמן דרך קבע...

כתבה זו זמינה למנויים בלבד

רוצים להמשיך לקרוא?

הירשמו חינם לאתר באמצעות הטופס או לחצו כאן לרכישת מנוי ב-4.90 ₪ בלבד לחודש הראשון. כבר יש לכם מנוי?

 • יש להזין שם המורכב מ-2 אותיות לפחות וללא מספרים
 • יש להזין שם המורכב מ-2 אותיות לפחות וללא מספרים
 • אנא הזינו מספר סלולרי
 • אנא הזינו כתובת אימייל
 • אנא הזינו סיסמה בת 6 תווים לפחות
 • אנא הזינו את אותה הסיסמה שוב
נא לאשר את תנאי השימוש

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 12
  הדבר הבא

  הרי אם אומר יהודונאצים יאכלו אותי אז אני אהיה פרודוקטיבי ואציע את הדבר הבא, זה שבוודאות יכתיר אותנו בתואר הנכסף, ניסויים רפואיים באסירים פלסטינים. י
  בעצם גם זה לא יספיק כי זה בכלל לטובתם. זה יקדם מדעית את בתי החולים שלנו שהם כידוע פתוחים לרווחה בפני פצועים וחולים פלסטינים ששורדים את ההמתנה במחסומים. י
  דווקא בימים אלה, של פריצת דרך מוסרית שהולידה מחסור חמור של קופים במעבדות, יוכל כיבושנו הנאור, אם יאמץ את ההצעה שלי, להתהדר בשיפור דרמטי נוסף של שרותי הבריאות שהוא מעניק לנתיניו.

 2. 11
  לאור זה אני מתפלא שמה שקרה בעפולה לא קורה כל שבוע...
 3. 10
  לאן התדרדרנו ? לאן ? אחרי 50 שנים בארץ דרכון זר בטיפול
 4. 9
  והיום תל-אביב בכוונת

  ואז כשמגיעה לה "שעת האפס" חיזבאללאה עושה לצה"ל בית-ספר וכל האימונים והכסף נזרקים לטמיון.

  בזכות ההתנהלות ה"מדהימה" של "מה שלא בא בכוח בא ביותר אימונים וכוח", אנו נמצאים במצב היום שאין ולו חזית אחת שבה לא יהיה ירי על תל-אביב.

  הידד, אני קורא לממשלות לסור קדימה בדרך המוצלחת וביד קשה

 5. 8
  העיקר שאצלנו קיים "טוהר הנשק". לא הורגים סתם, רק אם נדמה לחייל שצריך. די בכך שנדמה לו

  צה"ל נכשל בחינוך חייליו ומפקדיו ורובם אינם רואים בפלשתינים בני אדם ממש כמונו, שרובם רוצים רק לעבור את היום, וגם את הלילה, בשלום. בחיים האזרחים הם כבר אינם רואים בעובדים זרים או בזרים בכלל בני אדם הראויים לכבוד וליחס אנושי. זו חברה מתנוונת ושוקעת מוסרית. כשהצללים מתארכים סימן שהשמש שוקעת.

  1. ל-22:52 כל מה שכתבת נכון. עכשיו רק צריך לציין שבדיוק מילים כאלה נכתבו ביחס לנאצים ואז תראה איזו מהומה תתחולל כאן.
 6. 7
  ל ב כ ו ת ! רק לבכות ממה שכתוב במאמר הזה. לבכות מהדיווחים של עמירה הס ושל העיתונאים האחרים המדווחים מלב האוכולסייה הפלסטינית. המתנחלים, המדינה הכובשת, הצבא והחיילים שמסכימים לקחת חלק בזוועה הזאת - זרים לי. אין לי בררה אלא לגור כאן, כי כאן ביתי, אבל הם ואני לא אותו העם.
 7. 6
  בעת שאני קוראת עדויות של חיילים וחיילות שמפרסם ארגון שוברים שתיקה אני תמיד תוהה באשר להעדר היכולת של החיילים והחיילות להבין בזמן אמת את עוצמת העוול שהם גורמים לתושבים הפלסטינים ואת הסיכון המיותר שנוצר בשטח לחייהם ולחיי התושבים.מדוע אותם חיילים וחיילות לא אומרים למפקדיהם שהם לא מוכנים להשתתף במעשי הנבלה הללו ? מדוע אין קצינים ברמות הזוטרות שמעלים השגות לגבי אופן הפעילות הזו ? אותם חיילים וחיילות שמדווחים ומעידים על המתרחש בשטחי הכיבוש עוברים ללא ספק תהליך של זיכוך והיטהרות אבל אפשר לתהות מדוע כאשר היתה להם אפשרות לשנות ולהשפיע הם בחרו לשתוק ולשתף פעולה ? רק תיעוד מצולם של אחד התרגילים המיותרים והכוחניים הללו (או חלילה מוות של חייל במהלך פעילות שכזו) יעורר את ראשי הצבא ויביא לשינוי.הפרקליטות הצבאית היא גוף מנוון מבחינה ערכית ואין לצפות מהעומדים בראשה לקבל החלטות מוסריות בנוגע לגורלם של התושבים הפלסטינים.
 8. 5
  בהנחה שאתה מציג בה"ד חדש בנגב וזהו סיגנון:מגרש האימונים של צהל במאה ה-21 צריך לכלול גם דברים מודרניים שצהל לא התנסה בהם בעבר.אני יכול לציין 2 דברים:א.לוחמת אב"כ ב. לוחמת טילים.הלב"ב של המאה ה-21 לא דומה ללב"ב של המאה ה-20.בין אם חשבו על כך או לאו אז מה שנתגלה לגבי האמל"ח הסורי לעולם הרחב,ז.א המצאות סארין כדוגמא והאפשרות ל"ראש חץ" "קונבנציונלי " המכיל גז עצבים ולא חרדל אומר דרשני לגבי המוכנות וצורת ההדרכה והאימונים במאה ה-21.אחרת מאמנים צבא מיושן של המאה ה-20
 9. 4
  תגיד את זה לבן דרור ימיני

  שבוע שעבר הוא טען שהארץ יצא מדעתו.
  ניסיתי להסביר לו שמדינת ישראל יצאה מדעתה, אם היא חושבת שהפתרון לסכסוך הוא הכנעת הפלסטינים, כך שיקבלו את התכתיב הישראלי אמריקאי.
  הם נמצאים מעבר לנקודת השבירה.

  הנה ההסבר:
  הוא לקוח ממדעי הטבע, ונקרא חוק השימור (תנע, אנרגיה חומר).
  כל מה שישראל מכניסה לסכסוך עם הפלסטינים יצטרך בבוא היום להשתחרר.
  על כך מבוסס חוק הקארמה.
  זה חוק מנדטורי (מחייב) ואין ממנו מנוס.

  יבוא יום וכל זה ישתחרר כבומרנג.
  כשאתה על הסוס אתה כופר בחוק הזה,
  אבל הוא תוקף דווקא כשאתה בדרך למטה,
  ואז זה מאוחר מידי.

  מסקנה:
  להכיר בכך שבארץ חיים שני לאומים: לאום ישראלי ולאום פלסטיני.
  הם חייבים להתפייס ולמתוח קו על העבר.
  הם חייבים להבין שהם נועדו לחיות ביחד, בצורה כזאת או אחרת.

  אין ערך לשיחות שלום בלי הפיוס הזה.
  כל הדברים שבמחלוקת: פליטים, ירושלים, גבולות, משאבים וכו' יפתרו רק אחרי הפיוס הנדרש. כי זה לא דברים טכניים, אלא סימפטומים של הסכסוך.
  כדי לפתור אותם צריך קודם לפתור את הסכסוך.
  וכדי לפתור את הסכסוך צריך להבין אותו

  1. לפוסט ציוני

   זה שאתה פוסט ציוני זה ברור. מה שעוד ברור שאתה דוגמה קלסית לאותם שלושת הקופים, שלא רואים, לא שומעים ובעיקר לא מנסים להבין מה באמת אומרים הערבים בשפה שלהם. אפשר כמובן להמשיך לחלום חלומות על מזרח תיכון יפה וחדש, על אחוות עמים ו"מדינת כל אזרחיה", שזה בסך הכול הזיה אחת גדולה. וכבר אמר פעם ראש המוסד לשעבר מאיר דגן- "גם כשיבוא היום של חזון הנביאים, ויגור זאב עם כבש, ונמר עם גדי ירבץ, אני מעדיף להיות הנמר או הזאב, ולא הכבש על השיפוד"...

  2. ישראל שייב וגורודיש אמרו את זה קודם
  3. השלב הבא זה להפריד דת ומדינה, לאט לאט לא נשמע עברית ברחוב ואחרוני הישראלים יעזבו ואז שניהיה בחול לגלות נוספת אתה תאשים אותנו שבגלל הכיבוש הערבים גם אחרי השלום הפכו עוינים. חביבי, בחול אנחנו נסגור חשבון בצור אינדבדואלית, אתם השמאלנים תצטרכו וויטנס פרוטקשן
  4. לרודף הצדק

   מה שאתה רודף זה לא צדק אלא דם, מלחמה ומוות. אתה רוצה להמשיך לחיות על החרב. אם לא תאמין במזרח תיכון חדש ולא תזיז אפילו את האצבע הקטנה שלך כדי להביא אותו, אז ברור שהוא לא יבוא. אין דבר קל יותר מלהגיד "זה לא אפשרי" או "אין מה לעשות" כדי שלא תצטרך חס וחלילה לקחת אחריות, להתאמץ ולקחת סיכונים למען עתיד טוב יותר.

  5. יופי! ספר את זה לערבים. כשהם יסכימו "להתפייס" -

   לא יהיה צורך ב"הכנעתם". בינתיים הם לא מראים שום סימני שבירה. ובדבר אחד אתה בהחלט צודק: צריך להבין את הסכסוך. הבעיה היא שאתה לא מבין אותו. הסכסוך לא התחיל אתמול, אלא בתחילת המאה העשרים. הערבים לא הסכימו שיהודים "יגנבו" להם את ארץ ישראל ועשו כל שביכולתם כדי למנוע את זה. השיא היה אחרי החלטת החלוקה - מלחמת השחרור, שבה השתתפו כל המדינות הערביות השכנות + עירק. אז סליחה שניצחנו, אבל לא ניצחנו מספיק, כי היינו יישוב קטן ומסכן, ואחר כך, לא הצבנו לעצמנו כמטרה לנצח ניצחון מוחץ מספיק כדי להוריד את ערביי ארץ ישראל על הברכיים ולהתחנן שנפסיק.

 10. 3
  הכותב ואירגונו עושים עבדות קודש

  תודה, ואנא המשך בעבודתך החשובה. לקוראים, להורים, תשאלו עצמכם טוב טוב, לצבא זה אתם מעוניינים לשלוח את ילדכם? זה מה שאתם רוצים שילדיכם יעשו בלילות? צבא הרדיפה לישראל.

  1. צודק
 11. 2
  "הארץ" מעדיף פיגועי התאבדות בישראל
  1. ההסבר השבועי לילד, חלק ב

   הכותב ציין מפורשות שמדובר באימונים. שוב, לא תעסוקה מבצעית למניעת פיגועי התאבדות. אימונים, סתם. כשבדרום כבר הקימו חלופה יקרה וטובה להפרעות המיותרות האלה לשגרה של בני אדם. אז מה קשור פיגועי התאבדות לסיפור? תמצא תירוץ אחר..

  2. מר אדון זיפתי, ולמה אני צריך להתייחס ברצינות לכתב חד צדדי מובהק?
  3. כי הוא לא היחיד

   אני יכול להעיד, כאדם שסולד מהביקורת המוגזמת וחסרת הפרופורציות של רבים מארגוני השמאל (בעיקר באירופה), כאדם שמסכים עם חלק גדול מהביקורת של הימין על חוסר האיזון והחד צדדיות בסיקור של הסכסוך הישראלי פלסטיני, שלפחות בהקשר הזה, הכתב דובר אמת.
   צה"ל משתמש בבתים פלסטיניים כבמגרש אימונים, למרות שישנן חלופות מתאימות (לש"ביות בלשון הצבאית), ואף כאלה שהושקע בהן כסף רב ואיכותן גבוה מאוד. אין שום צורך מבצעי להטריד את תושבי חברון, תרקומייה ובית-עומאר באימונים האלה. פשוט אין.

 12. 1
  אכן: במלחמה נגרמת לאוייב אי נוחות, במקרה הטוב ביותר. לפלסטינים נמאס? שיגיעו לפשרה עם ישראל. לא רוצים? שישתו מהים של עזה.

  אכן: במלחמה נגרמת לאוייב אי נוחות, במקרה הטוב ביותר. לפלסטינים נמאס? שיגיעו לפשרה עם ישראל. לא רוצים? שישתו מהים של עזה.

  1. אתה מתלוצץ או שאתה סתם לא יודע לקרוא?

   או שמא פשוט מעולם לא שרתת בשטחים.
   הכותב ציין מפורשות שמדובר באימונים. לא במלחמה, לא בפעילות צבאית הכרחית, באימונים.
   מדובר במשפחות חפות מפשע ש"זוכות" לביקורים של חיילי צה"ל, במהלכם הן מכונסות בחדר צדדי (לעיתים קרובות בסלון), בצעקות, וכל שגרת היום שלהן מופרעת. כל זאת, כאמור, בלי שעשו דבר שיצדיק את הפגיעה.
   נסה לדמיין את עצמך בארוחת שישי עם המשפחה, ואיך תרגיש אם יכנסו באמצע אנשים חמושים וידרשו ממך ומכל הנוכחים לעצור הכל ולהמתין (תחת שמירה) כמה שעות, והכל לטובת תרגיל.

  2. אתה מדבר אל אוזניים ערלות ואל לב ערל. אבל הם צורחים כשעורכים השוואות לנאצים.
  3. מודרניסט לא מתלוצץ וכן, הוא יודע לקרוא...

   מה שאומר שהוא פאשיסט לא קטן. הוא מאמין באמונה שלמה שהוא גזע עליון.