בועז גנור | מישהו מחכה לנתניהו?

איש בעולם אינו מחכה לבנימין נתניהו, העסוק בשכתוב נאום השלום האנכרוניסטי שלו. סאלם פיאד, ראש הממשלה הפלסטיני, לא מחכה. הוא כבר הקים את אושיות מדינתו. גם ברק אובמה לא מחכה. הוא פירסם את יסודות תוכנית השלום שלו, המדברת על מדינה פלסטינית בגבולות 67'. ניקולא סרקוזי והאיחוד האירופי הודיעו שבכוונתם להכיר במדינה שתקום, ובכך ניסו לאותת לנתניהו כי כדאי שיזדרז, אולם הוא לא פתר עדיין את השאלה איך מאייתים "הסכם ביניים ארוך טווח".

מחמוד עבאס לא מחכה עוד לנתניהו. הוא חתם על הסכם שלום עם החמאס, ובכך בעצם סגר את הדלת בפני הסכם שלום עם ישראל. ומדוע יחכה? הרי כבר סידר לעצמו רישום בספרי ההיסטוריה כמקים המדינה הפלסטינית, לצד תוכנית פרישה מכובדת. בחודשים האחרונים צפה בגורל המר של חבריו לשעבר, השליטים הערבים הפרגמטיים, וקלט את המסר: אם אינו רוצה למצוא את עצמו מודח, מושפל, ואולי אף תלוי בכיכר העיר, רצוי שימהר ויחתום על הסכם שלום, עם החמאס.

בכך עבאס מנטרל כל סיכוי למהפכה פנימית ברשות, עד שיפרוש מתפקידו עם קיום הבחירות בתוך כשנה. מבחינה זו, הדיון בישראל אם הפיוס יחזיק מעמד או לא מחטיא את הכוונות של שני הצדדים להסכם. מדובר בהסכם לפרישת עבאס והעברת מפתחות הרשות, באמצעות הבחירות, לחמאס. עד אז ינסו החמאס והפתח להציג חזית אחידה. לשם כך תקום ממשלת המומחים, שתנטרל את הביקורת כלפי החמאס הן מצד מי שרואים בחמאס ארגון טרור והן מצד הקיצונים הסבורים שהוא פרגמטי מדי.

יש לישראל חלון הזדמנויות להשפיע על המהלכים ההיסטוריים. חלון שייסגר ככל הנראה בספטמבר, ולאחריו לא יוכל שום מנהיג פלסטיני להסכים לפשרה טריטוריאלית כלשהי. על ישראל להציג כעת יוזמה מדינית כוללת לפתרון הסכסוך. אם תשכיל לעשות זאת, תוכל למנוע הכרה במדינה פלסטינית בספטמבר באו"ם. אולי כדאי שגם בישראל נקים ממשלת מומחים, ממשלה שתבין את התהליכים המתרחשים סביבה, ולא תיסחף כקליפת אגוז במים סוערים.

ד"ר גנור הוא מנהל המכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי הרצליהתגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות