רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

במה חופשית | דה לגיטימציה כתירוץ

תגובות

מאז פרסום דו"ח גולדסטון סוערות הרוחות בההנהגה הפוליטית ובציבור בישראל. הדו"ח נתפש כחלק ממאמץ עולמי אנטישמי לדה-לגיטימיזציה של המדינה היהודית. רוב הישראלים, והממשלה הנוכחית בתוכם, בחרו להתעלם מהגינויים החוזרים ונשנים של הקהילה הבינלאומית את הגזל השיטתי של שטחים פלסטיניים בידי ישראל, תוך הפרה בוטה של החוק הבינלאומי, אולם תגובתם למה שנתפש על ידיהם כמתקפה על ה"לגיטימיות" של מדינת ישראל - רעיון זר לחוק הבינלאומי - גובלת בהיסטריה.

האמת היא שהקהילה הבינלאומית לא קראה מעולם תיגר על הלגיטימיות של ישראל בגבולות 1967. התנגדות הקהילה הבינלאומית, כולל כל הממשלים האמריקאיים, היתה להתנהגותה של של ישראל בשטחים שמחוץ לגבולותיה. יהיה זה אבסורד לפרש את גינוי הפרות החוק הבינלאומי כאנטישמיות.

לא היה זה אנטישמי שרצה להביא לדה לגיטימציה של המדינה היהודית, אלא תיאודור מרון - משפטן בעל שם עולמי והיועץ המשפטי של משרד החוץ הישראלי - שהעביר לאחר מלחמת ששת הימים לשר החוץ, אבא אבן, את חוות הדעת הבאה: "התיישבות אזרחית בשטחים תהווה הפרה ברורה של סעיפי אמנת ז'נווה הרביעית", שישראל חתומה עליה. האיסור על העברת אוכלוסייה שמופיע באמנה הוא חד-משמעי - מטרתה היא "למנוע התיישבות של אזרחים מהמדינה הכובשת בשטחים הכבושים".

מדינות אינן מאבדות את הלגיטימיות שלהן משום שממשלותיהן נוהגות שלא כחוק. החוק הבינלאומי מניח שיש המשכיות למדינה גם אם הממשלה כושלת. למרות כל הגינויים הבינלאומיים של ממשלות איראן וצפון קוריאה, איש מעולם לא הטיל ספק בזכות הקיום של מדינות אלה. משום כך יש משהו מוזר בהתעקשות של ישראל, שהגינויים נגדה על הפרת החוק הבינלאומי בשטחים הם בעצם ערעור על זכותה להתקיים. אם ישראל תמשיך כך, זו עלולה להפוך לנבואה שמגשימה את עצמה.

ייתכן שממשלת נתניהו סבורה שהאשמת הקהילה הבינלאומית בניסיון להביא להכחדתה של ישראל תסיח את הדעת מהעדר התקפות של הטענה שישראל היא דמוקרטיה לדוגמה, שמקדשת גם את ערכי היהדות. כשהתכחשותה של מדינה לזכויות האישיות והלאומיות של חלק גדול מאוכלוסייתה הופכת לקבועה - מצב שהוא למעשה מטרת פרויקט ההתנחלות של ישראל מלכתחילה - המדינה אינה עוד דמוקרטיה. כשזכויות אזרח נשללות מאוכלוסייה מסוימת בשל דתה או מוצאה האתני, המדינה מתנהלת למעשה בתנאי אפרטהייד גזעניים. העובדה שאזרחיה של ישראל, יהודים ברובם, נהנים מזכויות דמוקרטיות, אינה יכולה להסתיר את השינויים החלים (או שכבר חלו) באופיה. הסדר פוליטי שמגביל את הדמוקרטיה למעמד מסוים ומותיר אחרים מעבר למחסומים, גדרות תיל וחומות הפרדה אינו מתאים להגדרת הדמוקרטיה. הוא מגדיר את העדרה.

הטענה שישראל היא השומרת האולטימטיבית של ערכי היהדות עומדת בסתירה להתייחסותה לאוכלוסייה הערבית, שבמשך יותר משני דורות חיה תחת שליטתו של צבא כובש. זהו מצב המנוגד לחלוטין למוסר הנביאים התנ"כי.

בעייתה של ישראל אינה הסירוב הפלסטיני או הערבי להכיר בה כבמדינת העם היהודי. בעייתה האמיתית היא הקושי הגובר של יהודים להכיר בה כבמדינת העם היהודי. במקום לדרוש מהפלסטינים להכיר רשמית בזהותה הדמוקרטית והיהודית של ישראל, או להמציא איומים דמיוניים על קיומה של המדינה, מוטב שנתניהו וממשלתו ינהגו בעם השרוי תחת כיבוש צבאי אכזרי באופן שמכבד את מקורותיה היהודיים והדמוקרטיים של המדינה. גישה זו תתרום ללגיטימיות של ישראל ולביטחונה בטווח הארוך הרבה יותר מאשר התנהלותה הלא דמוקרטית והמאוד לא יהודית כיום.

הכותב הוא מנהל US/Middle East Project, ופרופסור אורח בבית הספר ללימודי אפריקה והמזרח באוניברסיטת לונדוןתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות