הודעת "הארץ" בנוגע לאורי בלאו - מאמרים ודעות - הארץ
מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

הודעת "הארץ" בנוגע לאורי בלאו

  • הארץ, ""
  • 25.10.2010
  • 07:04
  • עודכן ב: 07:54

1. העיתונאי אורי בלאו חזר לארץ בעקבות הסכם שנחתם בין באי כוחו לבאי כוח המדינה, הסכם השומר הן על ביטחון המדינה והן על חיסיון המקורות העיתונאיים של בלאו.

2. כזכור, בנובמבר 2008 פורסמה בעיתון הארץ כתבה של אורי בלאו שחשפה מסמכים הקשורים בהתנקשויות שביצע צה"ל במבוקשים פלסטינים. הכתבה, לרבות המסמכים שהוצגו בה, אושרה לפרסום על ידי הצנזורה הצבאית.

בעקבות הפרסום הוקם צוות חקירה מיוחד שכלל את צה"ל, השב"כ ומשטרת ישראל, במטרה לאתר את מי שנטל מסמכים סודיים אלה ללא רשות והעבירם לתקשורת.

3. במהלך אותה חקירה נחתם הסכם בחודש ספטמבר 2009 עם העיתונאי אורי בלאו ובו התחייב העיתונאי להעביר לשב"כ מסמכים סודיים מסוימים המצויים ברשותו, כולל אלה שלא פורסמו ברבים. בהסכם התחייב השב"כ כי המסמכים לא יהוו בסיס לחקירה פלילית נגד בלאו או נגד מקורותיו ולא ישמשו כראיה בהליך משפטי נגד החשוד בהדלפה. בנוסף ניתנה לבלאו חסינות מהעמדה לדין בגין אחזקת המסמכים. בעקבות ההסכם בלאו מסר לשב"כ כ-50 מסמכים סודיים.

4. בתחילת חודש דצמבר 2009 נחקרה ענת קם בחשד שהוציאה מהצבא מסמכים מסווגים. באותה עת שהה בלאו בחופשה ללא תשלום מהעיתון במסגרתה יצא לטיול בסין. בעקבות החלטתה של קם לוותר על החיסיון, העבירו עורכי דינה תצהיר לעורכי דינו של בלאו, מיבי מוזר וטל ליבליך, שבו היא מבקשת מבלאו להחזיר לשב"כ את המסמכים שמסרה לו. מיד לאחר מכן העבירו עורכי הדין לשב"כ את כול המסמכים המדוברים. בלאו העביר למדינה כאמור מעל 1500 מסמכים שקיבל מענת קם. אלא שהמדינה לא הסתפקה בכך ודרשה לקבל לידיה את כול המסמכים שנמצאים ברשותו של בלאו, גם כאלה שנמסרו לו על ידי מקורות אחרים ושאינם קשורים לענת קם.

5. שובו לארץ התאפשר לאחר משא ומתן שניהלו עורכי דינו עם השב"כ והפרקליטות במטרה להבטיח שהחזרה והשמדה של כל המסמכים תוך שמירה על ביטחון המדינה ושמירה מוחלטת על חיסיון המקורות העיתונאיים. ההסדר שהושג שומר על העקרונות אשר הגדירה מועצת העיתונות בישיבתה כמליאה בדצמבר 2009, לפיהם לא יואשם עיתונאי בשל החזקת מסמכים אשר קיבל במסגרת תפקידו.
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
פרוייקטים מיוחדים