אסתר ונדר | אני מתפטרת

אני הגב של ממשלת נתניהו. אמנם לא בחרתי בו וגם לא רציתי בו כראש ממשלה, אבל בהיותי ימנית (לפחות כמו ביבי), דוסית (לפחות כמו ישי) ומתנחלת (לפחות כמו ליברמן) - אני הציבור שעליו נשענת הממשלה "הימנית ביותר" בתולדות ישראל. ובזאת אני מגישה את התפטרותי.

אחת הטענות המושמעות נגד הימין היא שאין לו דרך אמיתית ולא אלטרנטיבה. כביכול, מי שלא מסמן את השלום כיעד עיקרי, מי ש"מעדיף אדמה על בני אדם", מותיר בהכרח רק מוצא של שפיכות דמים ואבדון. הימין נהג לענות באותו מטבע - שיח מלחמה והתעקשות על כוח ועל ההכרח להיפרע מאויבינו. לעתים, צורפו אל "אויבינו" גם סתם שמאלנים.

היה זה עולמם של העשבים השוטים המתראיינים לתקשורת, כך הנחתי. בעולמי הפרטי (ואיני יחידה בו, יעידו מן הסתם בוגרי "בני עקיבא" לדורותיהם ורבים וטובים אחרים), האמונה שזכותנו לגור בקרית ארבע לא כללה שנאת שמאלנים. גם לא שנאת ערבים. האמונה בארץ ישראל שלמה היתה חלק מתפישת עולם אמונית, שכללה גם ערכים חברתיים וכלכליים שניתן לתרגמם לסוציאליזם, צדק ואחריות חברתית.

הטענה שאין לימין מה לומר מלבד "שטחים", נתפשה בעינינו כשטות מוחלטת. אולם ממשלת נתניהו מוכיחה בפעולותיה את צדקת המלעיזים. אם היא רואה דרך להישאר ביהודה ושומרון מתוך מחשבה ערכית ומעשית, בלי לכוון בעיקר לתקיעת אצבע בעיני אחרים - היא אינה משכילה לעשות זאת. אם יש באמתחתה ערכים ודאגה לציבור - אין להם זכר בפעולותיה.

ממשלת נתניהו מתנהלת בעיקר מכוח הפרנויה והתפישה המעוותת כאילו היא בועה פטריוטית בתוך אומה של עוכרי ישראל, על כוכב לכת של אנטישמים. רצף החוקים המטורפים שהממשלה הזאת מקדמת, מעיד על פחדנות וחוסר אמונה בדרך.

הימין השותק, שמקבל זאת מתוקף הקיבעון ש"זה הצד שלנו", מן הראוי שיקום וירענן את חלקי נפשו ותודעתו שאינם קשורים בהתנחלויות ובפחד משמאלנים. הממשלה הזאת, עושה לנו בושות ובוודאי שאינה משקפת את דרכנו.

הכותבת היא עורכת כתבות ב"הארץ"

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 88
  המציאות-והגיון, גברו על האיטרס!

  תוך קריאת הכתבה,בדברים היוצאים מן הלב, סביר להניח,שהשם:אסתר-גם הוא אמיתי. בדברייך הוכחת:ללא מורא-ופחד",שיטילו עליך חרם-ונידוי, אותם זרמים-מהם יצאת. קרוב לודאי, שיקראו אותו רבים,אשר חשבו -ולא העזו,"לטרק הדלת אחריהם".אולי יציעו לך לקבל דעתם./// לא-היה מזיק,להקדיש זמן למחשבה, על תחליף-תואםה-והגון(בתקוה כי יש-כאלה?!) בין ים ההשקפות האפשרויות: הקימות-והחדשות. אזרח בלתי תלוי(גם-לא בפייסבוק!).

 2. 87
  יא...מה נעשה בלי אסתר וונדר?

  הרי לאשה הזו אין תחליף וחסרונה יורגש כפל כפליים. בבקשה אסתר,אל תעשי לנו אתזה,אל תתפטרי.בלעדייך, אנא אנו באים.

 3. 86
  כל הכבוד ימנית שמדברת לגופו של ענין

  ולא לגופו של אדם. אני לא מסכים עם סדרי העדיפויות של המתנחלים אבל אני מוכן לכבד כל מי שיצהיר בראש חוצות שמבחינתו שטחים קודמים ל:חינוך רווחה תשתיות וכד'. אני לא בטוח שכל מצביעי הימין מודעים לגמרי לסדרי העדיפות כאשר הם מצביעים. יש לי הרושם שאם היינו מעמתים כל מצביע עם סדרי העדיפויות לימין הייתה פחות תמיכה.אין ספק שסיסמאות הימין עונות הרבה יותר על רצונות ה"עם" שלא יסבכו לו את החיים וידברו אליו קצר מרגש וממלא גאווה , ולעזזל המחיר אל תספרו לו.

 4. 85
  הדבר הטוב ביותר שיכול לקרות לנו הוא חשיבה

  עצמאית ובקורתית בסקטור הדתי ובין המתנחלים.

 5. 84
  אילו מילים מרגשות!

  אני שמאלנית. אני חושבת שלא מעט זוועות התחילו כבר בממשלת ברק. גם הוא לא מייצג את השמאלנים מי יודע מה. תודה שכתבת את המילים המרגשות והמאוד חשובות הללו. אמן שנצליח כולנו.

 6. 83
  נתניהו זרק את גלעד שליט לכלבים. בקליפת אגוז זה כל הסיפור.
 7. 82
  קול של שפיות מתוך העדר הימני העיוור!
 8. 81
  תגובה ל79

  היא רוצה להמשיך לקבל את משאבי המדינה. היא רק לא רוצה שהאנשים שהממשלה חומסת את פרי עבודתם יכעסו עליה.

 9. 80
  מרבןי המחאות והמוחים,זו בינתים הראשונה המדברת אלי.
 10. 79
  כתוב לתפארה

  אבל לא הבנתי מה את רוצה.

 11. 78
  Yofi Esther ! You are a courageous woman and an honest person
 12. 77
  ישר כח על הכנות והאומץ!
 13. 76
  למסית השמאלני הבור[66], בקר נא באריאל, מעלה אדומים ועוד ותמצא חיל

  חילונים רבים. יתירה מכך, הרי אתם וענים שגם ירושלים היא התנחלות, הביקרת פעם בשכונות ירושלים וראית כמה חילונים יש שם? וערב טוב לך.

 14. 75
  הגיע הזמן לסיפוח יו"ש ובניית המדינה הדו-לאומית
 15. 74
  טוב לדעת שיש גם ימין אחר, מתון והגון. וחבל שאתם נותנים לקיצוניים

  אצלכם להשתלט על השיח ועל סדר היום. חבל.אולי סופסוף גם אתם תתעוררו.

 16. 73
  מתחזי השמאל[54] ממשיכים לחבל בדיון הציבורי עקב אפסותם, אפסות טיעו

  טיעוניהם ואי אמינותם. למי שיש טיעונים טובים אינו נזקק לשקרים, רמאויות והתחזויות. אך זה מה שנשאר מהשמאל באתנן של מדינות זרות עויינות.... אגב, הפנימו, אתם מיעוט זעיר הממומן ע"י מדינות זרות עויינות ומפומפם ע"י אנשיכם בתקשורת, זה יגמר. בנוסף, למה שהמתנחלים יפגינו בשבילכם, אתם הפגנתם בשבילם כשהם מוקפאים?

 17. 72
  "אני הציבור שעליו נשענת הממשלה 'הימנית ביותר' בתולדות ישראל"

  אמת ויציב. פעם היה לכם ציבור ערכי. מכרתם את הבכורה בעד נזיד עדשים. כעת לאנשים שעבדו קשה, וקיבלו מעט, נמאס לבשל את נזיד העדשים בשבילכם. אף אחד לא רוצה ליהיות פרייר של נתניהו. הגיע הזמן לעזוב את הספינה השוקעת ולמצוא פריירים אחרים.

 18. 71
  תודה על ההארה.
 19. 70
  A spark of sanity.
 20. 69
  מעניין איך שאנשים עם דעות כאלה נשאבים להארץ, כמו פרפרים לאור
 21. 68
  מי שמבקש להקים כאן את מדינת הגטו היהודי שיקום
 22. 67
  החבית הריקה של הימין

  במאמר זה חשפה הכותבת את ערוות הימין כולו. במיוחד הימין הדתי המתנחל (אין כמעט ימנים חילונים בהתנחלויות). אם תצא ישראל מהשטחים מחר בבוקר, לא יישאר מהם, ה"כיפה הסרוגה" כמעט כלום, שליש יחזרו בשאלה, שני שליש יהפכו לחרדים גמורים אנטי ציונים, להערכתי. מלבד הדיבורים על השטחים ועל ה"התישבות" אין בהם כלום, שום גוף ידע, שום אידאולוגיה ובוודאי שום מעשים מעבר לכך. החבית הריקה והמרעישה המתגלגלת של הימין מתחילה לרדת במדרון.

 23. 66
  אהבתי

  במלוא הערכתי

 24. 65
  משמעותי לי לשמוע.

  ואם העמדה שלך מייצגת קול לא נשמע בימין, יש לי תקווה גדולה.

 25. 64
  את לא הצבעת בשבילו אבל התפקדת לליכוד

  ובחרת בחוטובלי וחבריה כסוס טרטיאני שלכם בליכוד בעוד בבחירות בחרתם ימין קיצוניעוד יותר מהליכוד.זו השיטה בדוקה להכפלת כוח בבית המחוקקים.

 26. 63
  ואני אומרת לא

  אני מבקשת כיסוי חדש לימים סגריריים.

 27. 62
  סמי בחייך, אולי תפסיק להטריד את האנשים

  שעולים כאן לטוקבקים. פשוט בושה התגובות שלך. אני ממש נבוך מהבושות שאתה עושה לנו.

 28. 61
  מאמר נבוב רדוד ומתחסד. מה רצית לומר? שאת טובה יותר. ממי
 29. 60
  תגובה ימנית = היא עושה את זה בשביל כסף, זאת לא באמת הדיעה שלה

  החיים קלים כשלא צריך לחשוב

 30. 59
  ל"דג ושותק" 09:18

  אין מקום לכל דברי הרהב שלך, מוטב תענה היכן אתה היית כשגאד נאמן קרא למלחמת אחים במתנחלים? http://www.youtube.com/watch?v=VDUgG6MB_5M האם אתה אחראי לכל דבר שטות שעולה מהערב רב שנקרא מחנה השמאל? האם גם אתה מעביר שמות חיילי צה"ל לארגוני שמאל בינלאומיים שייתבעו אותם באנגליה בלגיה וספרד? אם לא, היכן ה"אחריות" שלך, דמגוג.

 31. 58
  אבל את יודעת שהבחירה המוסרית כוללת גם וויתור על זכויות יתר ?

  אפילו אם את מאמינה שהאלוהים היעודי "שלנו" ייעד לך ולחברייך את ארץ ישראל כולה (קראת את "עשבים שוטים" של פרופ' לאוך שלף ז"ל 2002 , שבו הוא בוחן את העניין מתוך הדת והמקורות ?) עדיין היתה לך אפשרות נוספת: לאמר לאלוהים "לא תודה, הנני מוכנה בזאת לוותר על המתנות של ארץ ישראל השלמה משום שאיני מוכנה שייגרם סבל רב לאחרים משום כך, שיושפלו משום כך: וכי בגין האפשרות שהאלימות שבגיבוי כידוניה אתיישב בקרב הפלסטינים רק תפרח מכך ותרעיל את נפשנו". זה שאת נפש זכה ושוחרת טוב ורוח אלוהים מנשבת מבעד ליבך - זה אינו משליך על כך שכת המתנחלים שממנה באת, רק הקצינה כתוצאה מפיתויי הכיבוש והתמלאה שנאה ואלימות ותג מחיר ופולסאות וטבחים ושואפת להביאנו לסוף הסיקריקי האופייני. אז מתי תקחי אחריות?

 32. 57
  מאחל לך שלא ייתלו אותך בכיכר גולדשטיין ויערכו עליך החרמות ופולסות
 33. 56
  אבל הביקורת יפה גם ל?גב? של השמאל, אותו זן שראוי לו שייעלם

  אי אפשר לפתור את הסכסוך הזה ע?י התמקדות ב?שלום? בלבד. אי אפשר לקרוא לצדק לערבים מבלי לקרוא לצדק בין היהודים לבין עצמם. אין צדק אחד מדיני וצדק אחר חברתי. לא צריך לפנות התנחלויות או להחרים אותן. לא צריך להתנגד למדינה פלסטיניות או לתמוך בה. יש לדאוג שכל מליוני בני האדם שחיים בין הים לנהר יזכו לצדק וליחס מכבד, כבני אדם שנבראו בצלם. אם הם חיים בקרב הפלסטינים כשכנים, כשווים בין שווים, לשם מה לפנות את כותבת המאמר ואת שכניה? שתי מדינות, מדינה אחת, את זה כבר אפשר לפתור, זה פחות משנה. קודם כל יש לדאוג לצדק חלוקתי, בין היהודים לבין עצמם,תבין ערבים לבין עצמם, וכמובן גם בין יהודים לערבים. הצדק ניתן לבני האדם כולם.

 34. 55
  המגזר היחיד שלא הצטרף למחאת הדיור הם המתנחלים המפונקים
 35. 54
  עתון דמוקרטי?

  בהחלט לא. הוא עתון שמגלה סובלנות רבה לדעות זהות ודומות לשלו. פה ושם הוא גם נותן במה לדעות מנוגדות, בבחינת "ראו את מי אנחנו צריכים לסבול לידינו".

 36. 53
  35 תגיד לי איפה נשפך הכסף. אבוא לשם עם דלי. יש לי מה לעשות בכסף.
 37. 52
  אנא, אסתר היקרה, אנא, אל תתפטרי

  וכי מה נעשה, ואנה נלך, ולאן נבוא אם גם את תרימי ידיים? מילא מירב (הידועה גם בשמה המחתרתי - מרב) אבל לא את, בבקשה.

 38. 51
  ביבי זה לא ימין. ביבי זה נוכל

  הימין בישראל צריך מנהיג עם שכל ולא נוכל צבוע

 39. 50
  אסתר, את לא רואה את הסתירה בתפיסתך ? את עושה רושם של אישה רצינית

  כנה ומוסרית. איך אינך רואה שלשלוט בבני אדם מנוגד למוסר ולערכים אנושיים. איך אינך מבינה שבני אדם חשובים מאדמה ???

 40. 49
  ההיסטריה של הממשלה הגיעה כדי רדיפת ארגוני זכויות אדם!
 41. 48
  מסקרן ןמעודד שיש כמה אינטלקטואלים ושפיות בימין נותרו

  כן ירבו!!

 42. 47
  כתבה מעולה! כל הכבוד.
 43. 46
  לא הבנתי אף מילה, ברצינות

  למרות שאני מבינה בדרך כלל גם טכסטים לא פשוטים

 44. 45
  לשחר- נדמה לי שאברושמי הרג את גרינצוויג ועמיר את רבין

  ה"סלב" יונה אברושמי הודיע השבוע שהוא שלם עם מעשהו. מדובר על אירוע מלפני קרוב ל-30 שנה. מעבר לשאלה "מי התחיל" ואפילו לשאלה "מי רצח", קיימת השאלה, מי בשנאתו מונע את היכולת של האחר לחיות כאן. בכנסת האחרונה חוקקו חוקים רבים שמטרתם הייתה להקיף, לרדוף ולמנוע חופש דיבור ממיעוטים. אלה חוקים שמתנוסס דגל שחור עליהם. אני לא הופתעתי מהמאמר: הימין המפד"לי או הליכודניקי-חירות-ליברלים הקלאסי היה דמוקרטי לא פחות מהעבודה (מפלגת כל הממשלות)- מפא"י -מפ"ם (עם ה"אדמו"רים" והרוח הסובייטית שלה). שיירים לאותה רוח דמוקרטית אפשר למצוא אצל ריבלין, מיכאל איתן, מרידור ובגין, ןלצערי, אין עוד זכר מפד"לי כזה. הכוח המאיים הוא מפלגת "ישראל ביתנו" שסימנה סמאלנים וערבים כשנואים, ונראה שהרוח הדמוקרטית וכללי המשחק הדמוקרטיים זרים לה.

 45. 44
  סוף סוף קול שפוי מכיוון בלתי צפוי!!

  מקווה שיתאפשר לך להמשיך ולהשמיע קולך. את לא מלהגת סיסמאות נבובות - וזה חידוש נאור. המשיכי!!

 46. 43
  הזכות להשמדה עצמית

  כמו אסתר ונדר, תמיד סייגתי ביני ובין השוליים הימניים הקיצוניים, אלה שעולים על גבעות בשומרון וצועקים "מוות לערבים". אבל אם הימין השפוי הוא גם זה שמאמין בזכות להשמדה עצמית, מוותר על זהותו, דעותיו והחופש שלו להתקיים למען הערך הנעלה של "חופש הביטוי", בכאב רב ובגאווה גדולה אני מוציאה את עצמי מתוכו.

 47. 42
  אני שמח גברתי שהכרת באמת, היה אסור לקפח אותך,

  עם כוח כמוך שהענקת להם, אשא כמוך אמורה לצאת בבוקר רעננה ומרועננת? מכבד אותך על התפטרותך, ממנעמי השילטון????????

 48. 41
  גדלתי בהתנחלות

  גדלתי בהתנחלות, לא אידאולוגית במיוחד, והייתי בשמאל (זה קורה). ואני חייבת לציין שאסתר ונדר היא תמימה ולא מאתמול. שנאת השמאלנים הייתה שם תמיד. גם בשנות ה-90, עוד לפני הטבח מעשה ידי גולדשטיין הארור. זכיתי לכינויים 'בוגדת' באופן שגרתי, ועלבונות אחרים, גם הם דבר של יום יום. נכון שהיה פער בין המבוגרים שהכרתי שהיו מתונים יותר ולא אפשרו השתלחות בי ובאחרים (הבודדים) שכמוני. צרות המוחין, התפיסה שיש רק דרך אחת, שויתור על חלקי ארץ ישראל הוא פשע לא יסולח (כן, כזה שאפשר לשנוא עד מוות בגללו) היו הדיבור המצוי. ועל גזענות כלפי ערבים אני בכלל לא מתחילה לדבר. כי אם הם לא היו שקופים בעיניהם אז הם היו אבק אדם. וכאן אסור להכליל... יש גם אחרים שנותנים טרמפים לערבים מבוגרים, ומקפידים לקנות אצלם פירות על אם הדרך. ולמה הרבנים שותקים על 'תג מחיר'? כי זה נוח להם שיש מי שעושה את זה בכל זאת... אז אני לא יודעת מאיפה ונדר שאבה את התמימות הזאת, ולמה היא מתפטרת רק עכשיו ולא לפני 20 שנה. אולי בכל זאת המערכת של 'הארץ' זו חממה.

 49. 40
  יופי של כתיבה

  מאמצת בשתי ידיים.

 50. 39
  כל הכבוד!!!!

  נשמח לשמוע קולות דומים בזמן הקרוב, כדי שלא תתנו לקומץ המטורף לקעקע אתכם

 51. 38
  התנחלות ביחד עם חברתיות וצדק זה כמו הפאודליזם עם שוויון

  תודה לגברת גב אולי היא מאמינה באמת בצדק של ההתנחלות בחברתיות שלה אולי היא אפילו בטוחה שהערבים צריכים להודות לה על כיבוש דיכוי וגזל של עשרות שנים ממש כמו שביבי בטוח שיש לתת לעשירים ולמנוע מהעם דיור חינוך בריאות ושרותי כיבוי אולי הוא מאמין שזה לטובת העם או שכך ניתן לסמם אותו עם לאומנות להפוך אותו למוכה ובור וגם קורבן שמחפש מנהיג חזק שיגן וינקום אז היגיע הזמן להשתחרר מהשקרים פעם גם האמינו שהשמש סובבת תארץ גם אם יפול האסימון או לא הפיצוץ כבר פה

 52. 37
  ומה כן?

  הסברת יפה מה מתנחלת חרדית מהימין השפוי אינה רוצה. ומה היא כן רוצה? כיצד ניתן לקדם אג'נדה דמוקרטית שיוויונית כאשר אנו רומסים את זכויותיו של עם שכן והופכים אותו לחוטב העצים ושואב המים שלנו? כיצד ניתן בתקציב אחד לקדם התנחלות שואבת משאבים ולהקטין פערים? לעודד ילודה במגזרים לא יצרניים שאינם תורמים לבטחון המדינה ובה בעת להגדיל את העומס על הצבא? לקדש את החיים ולתמוך בעונש מוות בו זמנית?

 53. 36
  תחשבו כמה יחידות דיור היו נבנות במקום הכסף שנשפך להתנחלויות

  את כל מצוקת הדיור, החינוך,והרווחה. נכון עכשיו יתקיפו אותי כל אנשי הימין שהם לא פחות סובלים ממצב זה.אנחנו חייבים לשנות את זה.

 54. 35
  יש הבדל בין זכות לחובה.

  הבעיה (אסתר) שלך היא שכל המניות שמנית ופרטת על עצמך שייכים לצד החובה.ביבי פועל למען ביבי ולא למען המדינה. את לא מתנחלת את מתיישבת.(לא מצאתי קושאן) בין מסמכיך.אלי ישי הוא לא דוס ישי הוא חרד-מקיים מצוות מתוך פחד(חרדה) ולא מתוך הכרה. כך,שאת הגב של עיתון הארץ, המאפשר בזכותך,ובזכות עוד מספר חובשי כיפה,להראות את טלפיהן הכשרות. לסיום,לא הבנתי בעצם מה את רוצה להגיד. בוקר טוב גב וונדר- הנפלאה.

 55. 34
  בכל מקרה תמשיכו להעלות מנהיגים כושלים חסרי יכולות לשלטון

  נתניהו כבר נכשל בכהונתו הראשונה, זה לא הפריע לכם - בוחרי הימין - להעלות אותו שוב לשלטון, ולו רק שיהיה מנהיג ימני שאיננו ציפי לבני. הכותבת הנכבדת טוענת שערכיה כוללים "גם ערכים חברתיים וכלכליים שניתן לתרגמם לסוציאליזם, צדק ואחריות חברתית" מגוע אם כך העלת את הפוליטיקאי הקפיטליסט והכי אנטי-חברתי שיש בישראל לשלטון? שוב ? רק כדי שיהיה מנהיג ימני בשלטון ? ולעזאזל עם העם וזכויותיו הסוציאליות ?

 56. 33
  כשעורכת הכתבות כאן מדברת על שנאה, האם היא קוראת לפעמים את מה שהיא

  עורכת? יום יום נשפכת כאן השנאה כלפי כל מי שלא פו"צ והעוכרת המיתממת מדברת על שנאה של הימין ועל עשבים שוטים? העורכת הנכבדה המקבלת משכורת ממקום עבודה שמטרתו המוצהרת היא מלחמה בציונות ובמדינת היהודים, מימנה פושע נמלט [ללונדון, ללונדון...] רק משום שהוא ניסה לפגועי במדינה, היא זו שתטיף על שיקול דעת, שכל ישיר והוגנות? אך גם הטענות של העורכת חסרות בסיס, האם כאשר כל העולם משקשק כלכלית, האבטלה בעולם גבוה, מדינות בשפיטת רגל רק מדינת ישראל היא אי של יציבות, זה כלום? ויש ליציבות הזאת כתובת, קוראים לה ביבי, גם כשר אוצר גם כראש ממשלה, בדיוק כפי שעשה גם בממשלתו הראשונה כשאסף את שברי כלכלת רבין ובייגה. אז את מודה שלא בחרת בו, לא ממש פלא במערכת הארץ, כנ"ל אי תמיכתך בו, אך את טוענת להיותך ימנית לא פחות מביבי, אולי ראוי שתספרי לעם היושב בציון במי בחרת? שכן גוש הימין/מרכז רצה בביבי כראש ממשלה, כל 65 המנדטים, כך שאינך שייכת לו, אז את שייכת במקרה הטוב למפלגות השמאל העבודה או קדימה, זה לא ממש להיות ימני... את יודעת, יש דבר כזה שנקרא הגיון, יש גם ניתוח אמירה, הימין/מרכז לא שוטים ואתם לא כ"כ חכמים.

 57. 32
  "להישאר ביהודה ושומרון מתוך מחשבה ערכית ומעשית" - וואו. מעניין...

  אשמח לשמוע מהכותבת איך בדיוק היא מתכננת לעשות זאת. או שאולי "לפגוע באחרים" לא כולל ערבים מבחינתה?

 58. 31
  מאוחר מדי

  איני מאמינה לכותבת. חברי בני עקיבא שיצאו להתנחל מעבר לקו הירוק לא עשו זאת משום סיבה חברתית או רוחנית למעט השאיפה להפוך את השטח שבין הירדן לים לחטיבה אחת שכולה מדינת ישראל, מבלי לחלום אפילו שיום אחד יזכו הנתינים בשטח באזרחות ישראלית ובזכויות שוות לשלהם. חברי בני עקיבא, שהפכו ב 1974 ל"גוש אמונים", נושאי הדגל האחד והוא ההשתלטות הבלתי הפיכה על השטחים ברוח הרב קוק, התנערו מכל משימה אחרת, חברתית או פוליטית ונרתמו בשרות הרעיון, שהיום אולי חלקם מתבייש בו, כי פתאום התברר להם שלמדינה ולאזרחיה בעיות מעיקות אחרות והם כבר אינם ממש חלק מאתנו, ולא כל הציבור אוהב אותם. נכשלתם בהתנחלות בלבבנו, אז תתנחמו בבתים המטופחים שלכם ובנוף הקדומים הנשקף מחלונותיכם, הכפרים הערבים ומטעי הזיתים שחבריך נהנים לחבל בהם.

 59. 30
  מתחזי השמאל[1], ממשיכים לחבל בדיון הציבורי עקב אפסותם, אפסות טיעו

  טיעוניהם ואי אמינותם. למיש שיש טיעונים טובים אינו נזקק לרמאויות, בלופים והתחזויות. אך זה מה שנשאר מהשמאל באתנן של מדינות זרות עויינות....

 60. 29
  תענוג לקרוא

  הגיע הזמן שאנשים כמוני המגדירים את עצמם שמאל ואנשים כמו הכותבת שהגדירה מצוין את עצמה יקימו ביחד מדינה וחברה צודקת שתדאג לבטחון ולרווחה של כל תושביה הויכוח יכול להמשך אבל ברור שמגיע לנו מנהיגים שאינם מטיפים לשנאה בין אזרחים שחושבים אחרת

 61. 28
  מסכימה עם הרוב,

  "האמונה שזכותנו לגור בקרית ארבע לא כללה שנאת שמאלנים. גם לא שנאת ערבים. " נו, בטח. הגברת עליה צרחתם "שרמוטה" שמעה כבר על אהבת האדם שבכם? אז למה לא סתמתם את הפה של המקללת? ושל ילדיכם המשליכים חיתולים צואים?

 62. 27
  יש סיבה מדוע כך נראה הימין

  הימין נראה כך כי כך חושב הציבור הימני. החקיקה של הממשלה הזו קולעת הישר ללב הקונסנזוס בגלל שהציבור איננו מבין מהי דמוקרטיה, וצדק ואחריות חברתית מעניינים אותו רק כשזה נוגע לו באופן אישי (ראו הפגנות מעמד הביניים, שבטעות קוראים להן הפגנות למען "צדק חברתי"). הימין לא מצליח להציג משנה מדינית ברורה ומציאותית בגלל שגם לציבור אין מושג מה הוא רוצה (פרט לכך שהוא לא רוצה ערבים בסביבה). גם אסתר ונדר לא הציגה עדיין איזה רעיון מדיני ברור שייתן השראה לימין ויאתגר את השמאל. למה היא מחכה?

 63. 26
  חזק
 64. 25
  רעמסס קטן שלי,אולי הימין רוב,אבל אתם המתנחבלים מיעוט מסואב ומתועב
 65. 24
  את מתפטרת ממה? מעתון הארץ? מלהיות משענת לביבי? מההנחות שלך?
 66. 23
  הבלים, אין לכם דרך! לפחות לא דרך דמוקרטית!

  אם חיים בשטחים אז צריך לבחור: לספח אותם ולתת זכויות שוות לפלסטינים ולהפסיק להיות מדינה יהודית, או (מה שהרוב המכריע של הימין רוצה): לספח בלי לתת זכויות ולהפוך ע"י כך למדינת אפרטהייד פאר-אקסלנס! לא יהיה חלקנו עמכם בהרס הציונות והדמוקרטיה!!!

 67. 22
  מה זו השטות הזו?

  השנאה הגיע מהשמאלנים כלפי הימין, הרבה לפני שהתפתחה כאנטיגוניזם מצד שני. לגבי הערבים. ובכן, קשה לאהוב אותם כשהם רוצים להשמיד אותך. חבל שכל אחד מקבל היום טור בעיתון הארץ (יודע שהתגובה תסונן, כיאה לעיתון דמוקרטי).

 68. 21
  וואו

  סוף סוף. אני לא ימני, אבל מסוגל להבין את האידיאולוגיה הימנית. לא מסוגל לקבל פאשיזם מהסוג של ביבי והפסיכים שלו, אבל את מה שקראתי כאן אני בהחלט מקבל. לא מסכים, לא בעד, אבל רואה את ההיגיון. כל כך משמח לדעת שאנשי ימין ומתנחלים בפרט רואים את חלקם במשחק הדמוקרטי. זה הכי חשוב. אני ואולי אפילו העם רוצים להפיל את השלטון. לא כדי להמליך את השמאל, אלא כדי להתחיל את התהליך הארוך של הבראת המדינה. המוטיבציה של המנהיגים שיבואו בעתיד תהיה הפחד מהעם. הרי כל הפוליטיקאים רקובים, אין אחד שלא נדפק לו השכל בשלטון או הרבה לפני כן. אין יותר בן גוריון או בגין. מה שהמנהיגים החדשים מבינים זה את זעם ההמון. לכן צריך לעשות מביבי דוגמא ולהשליכו לפח. בסך הכל - מגיע לו.

 69. 20
  עם ימנים כמוך אשמח להיות בדיאלוג!!
 70. 19
  מאיפה זה בא?
 71. 18
  יישר כוח לאסתר ונדר על מאמר אמיץ וכנה

  הלוואי שירבו במחנה המתנחלים בשטחי יו"ש אנשים כמוה, שאינם רדופי פראנויה ופאניקה, אנים שונאים ערבים או שומרי זכויות אדם בארץ ובעולם, אינם בזים ל"שמאלנים" הנאבקים למען שלומם ואיכות חייהם של כל המסכנים שבין הירדן לים. הומאניזם ציוני לשמו ולא קולוניאליזם דורסני מהסוג הנאלח ביותר המיוצג על ידי נוער הגבעות, אנשי תג מחיר, רבניהם, שריהם ומחוקקיהם.

 72. 17
  וואו! לדעת שבצד האחר, אבל מולי ממש, יש כמונו, כי הדת שלהם היא נטו

  ולא ביטוי משיחי בגבולות הטירוף, כאלה שהנם נורמאליים, הומניים, לא מתלהמים, רואים את השקרים... בכלל לא חלק מההוויה הפשיסטית שמנסים לכפות עלינו... שגם הם מקיאים מבחילה משלטון הטירוף... WELLCOME

 73. 16
  אוי לנו עם גב כזה

  הכותבת היא לא גב ולא בטיח. ברגע שהיא כותבת בעיתון זה היא תשרת את אדוניה מהשמאל הקיצוני וזאת עבור בצע כסף. האכזבה של הכותבת היא מהרגע הראשון לממשלת נתניהו. כתבת לא אמינה שאם היתה עובדת בעיתון עם זיקה ימנית הכתבה היתה שונה לחלוטין.

 74. 15
  ההלואי ותחזור אהבת אחים שהיתה כאן בתחילת הדרך
 75. 14
  אסתר, הדהמת אותי. יש ב"צד ההוא" גם כמונו. בואו לבקר בהפגנות, גם,
 76. 13
  הכותבת היא לא גב ולא בטיח.
 77. 12
  מאמר מעודד. חבל שהוא קצת מבולבל.
 78. 11
  אסתר ונדר,לא ייאמן,מוכיחה שיש גם ימנים שפויים.הם הפכו מיעוט בתוכם
 79. 10
  וואו! את אמיתית?

  מדי פעם אני שומע את הביטוי "הימין השפוי". זו פעם ראשונה שאני נתקל במישהו ממנו מאז שהוקמה הממשלה הזו. סחטיין עליך, כן ירבו. אני לא מסכים עם דעותיך המדיניות, אבל שמח לדעת שיש בצד שלכם מישהי כמוך. אם יש לך עוד חברים שחושבים כמוך, אתם צריכים לדבר יותר, צריכים לשמע אתכם יותר; כדי שנדע שיש לנו, "השמאלנים", עם מי לדבר ושאנחנו לא חייבים למצוא אלטרנטיבות כמו להיות אדישים / לרדת מהארץ / לצאת למלחמת אחים.

 80. 9
  לגב' אסתר ונדר

  מאמר מעולה, רהוט ובעיקר מלא אומץ מצידה של מישהי ששייכת "לצד שלהם".אני תקווה שיש ביניכם עוד כמה "אסתר ונדר" שחושבים וחושבות כמוך. אני לוחץ לך את היד בחום רב.

 81. 8
  עיזה פזיזה.

  חבל. עוד תתחרטי על מעשך הפזיז. הניתוח שלך גם הוא שטוח.

 82. 7
  בבקשה להבחין בין ארץ ישראל למדינת ישראל ובין ציוני לישראלי
 83. 6
  כל הכבוד!!!
 84. 5
  מענין מאוד. כן ירבו.

  בלי צדק חברתי אין הצדקה לקיום המדינה.

 85. 4
  דוגמה קלסית למקבילה של "דתי מחמד" זו "מתנחלת מחמד" =מלחכת פינכה!!
 86. 3
  האנרכיה המקודמת ע"י חניכי שד' רוטשילד כולה פרי באושי "הקרן החדשה"
 87. 2
  הימין הוא הרוב, אתם המיעוט- אז צירחו כאוות נפשכם- מפונקים.
 88. 1
  מי שראה בעיות דיור בהתנחלויות הארורות שיקום............