נחמיה שטרסלר | הטעות של עוז

עד השבוע לא ידעתי שישראל היתה פעם גן עדן. זה קרה בשלושים השנים הראשונות לתקומתה. "העוני לא היה ממאיר... מי שעבד, יכול היה לפרנס את ביתו בצניעות אבל בכבוד", כותב עמוס עוז ("אנשים אחים אנחנו", "הארץ" 2.8). עוז ממשיך להתרפק על העבר הזוהר וכותב שהיינו חברה שוויונית, ושהעולים, הפליטים ודרי המעברות, זכו לחינוך, לרפואה ולדיור ציבורי. אלא ש"כל זה נהרס בשלושים השנים האחרונות, כאשר ממשלות ההון הגדול עודדו ואף ליבו את חוקי הג'ונגל הכלכליים".

הבעיה היחידה בתיאור האידילי הזה היא שהוא לא נכון. כי נוסטלגיה היא יועצת רעה. היא צובעת את העבר בצבעים ורודים עזים, למרות שהצבע השולט היה אפור כהה. שלושים השנים הראשונות לקום המדינה היו שנים קשות, שנים של עוני ומחסור, אפליה על רקע עדתי, ורמת חיים נמוכה. מזל שאנחנו לא שם.

אני זוכר עד היום את השכן שלנו נוסע בוקר בוקר באופניים מצפון אבן גבירול ועד למקום עבודתו ביפו, כי לא היה כסף אפילו לאוטובוס. למי היתה אז מכונית? מי יצא לבילוי במסעדה? מי חלם לנסוע לחוץ לארץ? רק העסקנים הפוליטיים. מאוחר יותר, כשכבר החלו הנסיעות לחו"ל, הסיור המדהים ביותר לא היה ללובר, אלא לסופרמרקט המקומי; לראות את שפע המזון, את המגוון, את הצבעים - כאשר אצלנו היו על המדפים רק משחת שיניים שנהב, קפה נמס עלית ואטריות של אסם.

עוז כותב ש"כמעט כל הנשים והגברים עבדו". אפילו זה לא מדויק. כי כדי לעבוד באותן שנים מאושרות היית צריך להחזיק בפנקס אדום. של ההסתדרות. והחברה השוויונית של עוז חילקה דירות יפות בחצי חינם רק ל"אנשי שלומנו" בעוד ששכונות המצוקה התבוססו בדיור מחפיר.

חינוך לכל? מה פתאום. היה חינוך מצוין, עם מורים טובים, לאליטה האשכנזית, אבל לשכונות ולעיירות הפיתוח נשלחו "מורות" שהיו לא יותר מאשר חיילות בוגרות שמינית, שלא היו מסוגלות להחזיק כיתה חמש דקות בשקט, אפילו אם חייהן היו תלויים בכך.

רפואה? גם זו אגדה. הרי עד לרפורמה של חיים רמון, בראשית שנות התשעים, לא היה ביטוח בריאות ל-250 אלף איש, כי הם לא שילמו דמי חבר להסתדרות. רק מ-94' יש לנו חוק בריאות ממלכתי, וכולם יכולים לקבל שירות רפואי, אפילו אם אתה לא עובד כלל, לא משלם פרוטה, ויש לך 10 ילדים. וזה קרה דווקא בשלושים השנה האחרונות. לא בראשונות.

פעם היית יכול להינמק בעוני, ואז פקידה חמורת סבר של משרד הסעד היתה מגיעה לביקור בית, ואולי זורקת כמה גרושים. אבל בשלושים השנה האחרונות יש קצבאות ילדים שאותן מקבלים כולם, ויש גם הבטחת הכנסה שלא היתה קיימת כלל בגן העדן של עוז. הרי לא יכול להיות שעוז שכח את מרד "הפתרנים השחורים" בראשית שנות השבעים.

המזל שלנו הוא שהאבות המייסדים, למרות שהגיעו מהמהפכה הסוציאליסטית באירופה, הבינו שהסוציאליזם מוביל בסוף לעוני ומחסור, והם החלו לעבור לכלכלת שוק די מהר. התהליך הזה, שעוד לא נגמר, הציל אותנו. רמת החיים שלנו עלתה באופן חד בשלושים השנה האחרונות. היבוא נפתח, המגוון עלה, המחירים ירדו. ממשק סגור ומפגר שמסתמך על יצוא תפוזים הפכנו ליצואני היי-טק שנמצאים בחזית הטכנולוגיה.

אבל כמובן, המצב לא מושלם. הפערים גדולים ממדי והם דורשים תיקון. כי כלכלת השוק היא שיטה שזקוקה לרגולציה חזקה ולדאגה מתמדת לחלשים בחברה. לכן טוב שפרצה מחאת האוהלים.

כדי לשפר את מצב המעמד הבינוני יש לטפל במונופולים ובקרטלים, בוועדים הגדולים, בבעלי ההון שמחזיקים בחלקים גדולים מדי של המשק, בתקציב הצבא המנופח, ובמכסים המטורפים המוטלים על מוצרי המזון. וגם בבעלי זכויות היתר: החרדים והמתנחלים. בנקודה אחרונה זו אין מי שמסכים יותר ממני עם דבריו של עמוס עוז.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 295
  הבעיה ההרסנית האמיתית של ההפרטה והשוק החופשי...

  ... היא שמחברה שמעודדת ערבות הדדית אחווה ועזרה לזולת - למרות שזה לא יכות להיות מושג באופן אידיאלי - הפכה לחברה חזירית שבו כל אחד דואג לעצמו והכסף = הקפיטל - הוא העיקר. זו המהות של חברה קפיטליסטית שסותרת לחלוטין את רעיון הציונות. זה פשוט לא כלכלי להחזיק את מדינת ישראל על בעיותיה !!!

 2. 294
  אני חרדי ורוצה ששטרסלר

  יסביר לי איפה יש לי זכויות עודפות. תקציב הישיבות? הוא מאית או אלפית מהאוניברסיטאות. שיכון? אתה מכיר מישהו שמקבל דירות בחינם? תעסוקה? כמה מראשי הדיקרטוריונים, מנהלי חברות ממשלתיות או חצי ממשלתיות הם חרדים? ואתה יודע למה בחרתי בדוגמאות אלה. אתה מוכיח שגם אדם חכם - השנאה מעבירתו על דעתו.

 3. 293
  נח,נחמ. נחמו ,נחמיה הבנטמטם את זה???

  בשלושים השנה האחרונות, הצלחנו להבין הרבה ממה שניסית להסביר למטוטמים שסביבך. אבל מסתבר שהטימטום אינו נופל רחוק מהעץ המסביר. התגובה שלך אינה רחוקה מזו של מרגול. לא בגל נימוקיה אלא בגלל חוסר הרלוונטיות שלדבריך. המחאה היא מחאה והיא כבר יצרה מהפכה תודעתית והפרדיגמה שבה אתה שבוי אינה רלוונטית יותר.והיא מיתרת אותך ואת דבריך. אתה הבנת את זה מר שטרסלר?!?!

 4. 292
  מקווה שמשרד האוצר משלם לך לפחות על הדוברות שאתה עושה עבורו
 5. 291
  עמוסלה עוז

  ההבדל בן עמוסלה עוז לעמוס שוקן שמר שוקן הצהיר לפני הבחירות "אני חי בימין ומצביע שמאל" עמוסה ב הסוציאליסט ברח מהקיבוץ שבו נולד כי לא רצה לתרום את חלקו למערכת הסוציאליסטית,סתם צבוע!

 6. 290
  שטרסלר אולי תחפש את הדמיון ביך לבין אלי זעירא?

  העובדות בכלל לא חשוובת לך, המחאה זהנ רק ביטוי חולף הדורש תיקון קטנטן. עוז טועה, המוחים טועים, המפגינים באים לשמוע את שלמה ארצי.הזקנים משועמממים ובאם לצפות ורק ורק שטרסלר צודק. ואולי מר שטרסלר היקר, אולי בכל זאת מישהו כאן טועה , ובגדול???

 7. 289
  גם לקיבוצים מרוחקים שלחו מורות חיילות
 8. 288
  הפסקה האחרונה המטופשת קלקלה הכל

  אבל,מדינה היא פרויקט של מאות שנים ולא 60 שנה. ביחס ליתר המדינות שהוקמו לאחר המלחמה,אנחנו הצלחה אדירה.

 9. 287
  התוכנית הכלכלית שלי נחמיה תמליץ

  להפחית את המעמ ל 6 אחוז על מוצרי יסוד מזון חומרי בניה וכו? במקביל להטיל מע'מ על ירקות ופירות ועל אילת להפחית מכסים על מוצרי יבוא שונים ובמקביל להקפיא את הפחתת מיסי חברות ל3 שנים (ובעוד 3 שנים להפחית את מס החברות ב3 אחוזים). לבנות דירות להשכרה לזכאים יוצאי צבא וסטודנטים ! להמליץ על משכנתאות מסובסדות לחילי חיר וקרביאים על סך 500 אלף שח. יש הרבה ביניינים נטושים במרכז הארץ לשפץ אותם ולהשכירם לזכאים יש לי עוד רעיונות ! אני בעלים של מיפעל בשר באזור ומעסיק 30 עובדים  

 10. 286
  עמוס עוז הוא פלצן נהנתן תמיד היה והווה עוד מימיו בחולדה

  הייתי מציע לו להיות יותר צנוע .ההשפעה שלו על אנשים אפסית .

 11. 285
  שטרסלר צודק, עדיף שעוז יסתום את פיו וגם ביתו נהיו לנו היסטוריונים

  משפחה של שרלטנים. מלחכי פנכה של שלטון מפאי. בושה וחרפה. נגמרה התקופה הזאת.

 12. 284
  אגרוף מונף לעברך - בעודי זועק שטרסלר!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  נהגתי במיצובישי כריזמה כחולה ועברתי על פנייך בשכונה בה אני גר- תמיד רציתי לזעוק לעברך-בזעקת שטרסלר!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! והשבוע זכיתי לעשות זאת.למזלך שיעשעתי את שנינו בכך,יש , יש אלוהים !!! אני מוכרח לשתפך שאני סולד לחלוטין מגישתך הכלכלית הימנית הבורגנית קפיטליסטית חזירית............

 13. 283
  כל תלמיד ישיבה מקבל על לימודיו ב 40 שנה 1.256 מ' ש"ח

  הם אמנם עניים אבל את מה שהם צורכים הם לא מייצרים בעצמם. בשנה זו רשומים 30,000 תלמידי ישיבה שזה 37 מיליארד שקל רק על חשבון לימודים - שכר לימוד, קצבת אברך,ומענק ממשלתי לאברך. לא הזכרתי את ההנחות במסים, את העזרה בדירה את העובדה שכמעט שום חילוני לא מעלה על שפתות מחשבתו להביא לעולם 4 ילדים שגם בהם המדינה תתמוך במפעלי הזנה נסיעות חינם לבתי ספר... ותחבורה ציבורית היא אינה ציבורית כי חילוני נאלץ להחזיק רכב כי התחבורה הציבורית אינה ציבורית אלא סקטוריאלית ולא רק שהיא משמשת את הציבור שומר השבת אלא שחרדים משלמים מחירים אפסיים עבור התחבורה. אתם שותים את הכספים שאנשים עובדים עבורם בזיעת אפם. צדיק באמונתו יחיה - צדיק על אמונתו ועל חשבונו יחיה. אז נכון שעיר בצפון עולה לבנות כמו עיר בשטחים ועיר בשטחים שתוחזר תהיה כסף שירד לטמיון . אבל מה אכפת לכם בין כה אתם לא משלמים על זה בגבכם בזיעת אפכם. אתם אפילו חומקים מהצו הראשוני של האלוהים שלכם שאמר לכם בזיעת אפכם תאכלו לחם. בקיצור לנו נמאס לשאת את הנטל שלכם.

 14. 282
  תודה לקובי.יישר כוח.מי שקרא בעיון את עמוס עוז מבין ששטרסלר דמגוג
 15. 281
  אתה הצדיק בסדום,אכן התאור שלך של אותם השנים מדויק

  לעומת כל המסלפים שהמעברה היחידה שהם ראו בחייהם היא בסרט סלאח שבתי. רוב האנשים עבדו באותם שנים והמדינה ספקה לפי יכולתה את צרכי החנוך , הבריאות והרווחה (שאז נקראה הסעד)

 16. 280
  חשבתי שרק המזרחיים סבלו באותם שנים

  ואילו את האשכנזים שכנו בוילות

 17. 279
  תגיד לי בבקשה כאשר יהודי ממרוקו אומר

  ,אני הולך לשלם למוחמד" , או כשהוא אומר " אפילו חמישים שנה בקבר ,אל תאמין למוסלמי"למה הוא מתכוון? ואל איזה רקע נולדו האמרות הללו?

 18. 278
  מקצועיות של שטרסלר מול פוליטיקה שיקרית של עוז
 19. 277
  עוז שמלאני בזוי,
 20. 276
  עמוס היה שותף בדיכוי וגזענות של 30 שנות ראשונות ולכן משקר
 21. 275
  למטורף גבאי[173], איני נוהג להתדיין עם מטורפים כמוך, מוני יקים, ש

  שפתי כהן,צבי, וכיוצ"ב. אלא משפנית אלי ישירות הנימוס מחייב להשיב, הציונות באה בכדי להשיב את ארץ ישראל לעם היהודי, מי שאינו יהודי וחי בארץ ומקבל, מתקבל בברכה, מי שמורד, מטופל כמורד. ובור כמוך יכול לטעון שהגיע סיוע כלכלי במלחמת העולם השניה, רק ספר נא לנו ממי ומתי... נכון שאנשים מתו מרעב בירושלים באותה תקופה, לא רק מעדות המזרח, לא רק מאנשי הישוב הישן, מה שבטוח שלא עשרות אלפים, הבלופים שלך רק מלמדים באיזה רצינות יש להתייחס אליך ולשכמותך... ואין דבר כזה "יהודי האסלם", או יהודי, או מוסלמי... ויהודי ארצות האסלם ברחו הנה, אתה גם יודע היטב למה, לא מאהבת הסלם ליהודים... ורק גזען כרוני ומקצועי כמוך יכול לעטון שאין שוויון זכויות כאשר יש נשיאים, רמטכ"לים, מפקדים בכירים, ראשי עיריות ועוד מעדות המזרח. הבן נא, ציטוט אינסופי של טכסטים הזויים וחסרי ערך לא המהוו תחליף לטיעונים ראויים ולראיות. ושבוע טוב לך.

 22. 274
  ללני[207], למה לבלף ולקלל במקום להשיב לעניין? כאשר אתה מספר על די

  דירות של 40 מ"ר בקיבוצים, אתה אומר חצי אמת שהיא גרועה משקר משום שמדובר רק חדרי הלינה, חדר האוכל היה שיתופי, המועדונים היו שיתופיים, הילדים בבית הילדים בקיבוצים רבים ועוד ועוד והכל על חשבון הציבור. רק שאתה מנסה לטעון שההשקעה הייתה כדאית, לידיעתך, רוב הלוחמים הקיבוצניקים, גדלו בעיר והסתפחו לקיבוץ באותם שנים, נא את האמת, כמו שגם בעיר לא כולם לחמו אלא בעיקר בני שכונות מסיימות. וכן גם הערים קבעו את הגבולות, אתה שוכח את הלחימה בהם, בתל אביב, ירושלים, חיפה, נהריה, צפת, טבריה ועוד. ולא סיפרת היכן התחנכת בכדי לסתור את דברי, האם בקיבוץ? העתונאים אינם חכמים מהעם,תדיר הרבה פחות, הם שייכים ברובם הגדול לשמאל הקיצוני, לא חשודים באובייקטיביות ומסיתים באופן שיטתי נגד הימין. ושוב, הבעיה הייתה גם בצבא בשמאל, בפלמ"ח ובראשי צהל ודרך מינויים אצל בן גוריון, אצל ולחי התפרקו מרצונם בכל הארץ טרם הרצח באלטלנה, רק בירושלים נשארו נפרדים עקב החלטת הבינאום, נא למד את העובדות. קצין כרבין, שכשל בכל אשר עשה במלמת השחרור נשאר במהל והתקדם רק משום זהותו הפוליטית, אל נא תיתמם. ושבוע טוב לך.

 23. 273
  הזקן ואחריו, השאירו ירושה של עוולות, וחוסר צדק?
 24. 272
  למד לקרוא או הפסק להגיב

  טפל בבעיה החמורה של הבנת הנקרא שלך לפני שאתה מעז להאשים את עמוס עוז בצביעות. עמוס עוז מספר באוטוביוגרפיה שלו "סיפור על אהבה וחושך" שאביו, ד,ר לספרות ואדם משכיל שמעטים כמותו "נדפק" ולא זכה להתקבל כמרצה באוניברסיטה העברית, האוניברסיטה היחידה בישראל לפני קום המדינה, דווקא בגלל הדוד פרופסור קלאוזנר הרביזיוניסט, ונאלץ להסתפק במשרה של ספרן בספריה הלאומית. הוא גם מספר שמשפחתו התגוררה בדירת מרתף חשוכה וטוחובה בת חדר וחצי בירושלים. וצחוק הגורל הוא שדווקא עוז שאין לו תואר דוקטור והשכלתו הכללית אינה מתקרבת, לעדותו לשם אביו, היה לפרופסור באוניברסיטה העברית.

 25. 271
  גרמניה, דנמרק ונורבגיה אינן מדינות סוציאליסטיות. גם אין אצלן

  אופוזיציה שבמשך כל זמן כהונתה של הממשלה הנבחרת, דורשת בחירות חדשות. בנורבגיה למשל מעולם לא נערכו בחירות שלא במועדן החוקי. השמאל הליברלי בישראל תמיד היה אספסוף נעדר כבוד, וזו תמצית הוויתו.

 26. 270
  והאמת היא:

  א.שבשביל לחלק צריך קודם לקחת. ב. תמיד אפשר לשפר אבל, המעמד הבינוני שבשמו מוחים, יהיה גם זה שישלם ולכן, אין סיכוי שירויח מהמחאה. ג.עד שלא תהיה הפגנה של 4 מיליון אנשים, אין למחאה שום משמעות אמיתית, מעבר לכך שיש אופוזיציה כמובן ושכיום קל לארגן מחאות והפגנות דרך האינטרנט. ד. צדק חברתי הוא מושג כל כך אמורפי, שבעצם מתאים לכל לכל אזרחי המדינה מכל המפלגות. ה. צריך לקוות שבשם הססמאות לא נטבע בים בדרך לצדק החברתי של יוון למשל.

 27. 269
  דמגוג חסר תקנה

  טוב הוא ממש דמגוג השטרסלר הזה, בעל חוש לעיוות ההסטוריה. כדי להבין עד כמה, צריך להפוך רק עמוד אחד ולקרוא את מאמרה המצוין של הסופרת אסתי ג' חיים: "הרווחה שהובטחה לנו" http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1237207.html אני יליד קרית חיים הסוציאליסטית. ברחוב שבו גדלתי היו רומנים והונגרים, ייקים ופולנים, בולגרים ורומנים, עירקים ותימנים, הודים ומצרים. המשותף לכולם היה שכולם עבדו והתפרנסו בכבוד, גרו בדירות שיכון שהיו בבעלותם, וילדיהם - אנחנו - הלכו לאותו בי"ס. לא היו פערים משמעותיים. כולם לבשו אותם בגדים -"אתא" - והיו מאושרים. היה להם סיכוי והם חיו בכבוד. נכון, רמת החיים עלתה מאז, גם בשוודיה הסוציאליסטית, בגרמניה הסוציאל-דמוקרטית ודומותיהן. אז מה? ההפרטה הרסה את חיינו, יצרה פערים בלתי נסבלים, עוני מחפיר וזקנים שאינם מסיימים את חייהם בכבוד

 28. 268
  בישראל הנציונל-ציונית קמו ממשלות על-פי ה"מפתח המפלגתי", חילקו בינ

  ביניהם את יהודי ארצות האיסלאם כעדרי צאן ובקר, ניצלו אותם באכזריות, ומנעו מהם אפשרות להשמיע את קולם. כתב אידיאולוג מפלגת העבודה הנציונל-אשכנזי דב בן מאיר; "כיוון שבנושא עדות המזרח היה קיים הלחץ, נענתה לו העילית השלטת בארץ בדרך משלה, היינו על ידי מתן ייצוג סמלי. כשם שכל מפלגה מוצאת לנכון לקשט את רשימותיה בקציני צה"ל בדימוס, בפרופסורים וכו', כך שימש השילוב של בני עדות המזרח ברשימות כקישוט, שמטרתו היתה לגרום קורת רוח לעדות ולהבטיח את תמיכתן ביום הבחירות.(דב בן מאיר, "משבר בחברה הישראלית", ע' 116) (מ. גבאי, "פורע", עמ' 313)

 29. 267
  ל-251 ה-DICKHEAD הימני ; כדאי שלפעם הבאה תכין שיעורי בית...

  שמעת פעם על ארץ אירופית בשם גרמניה? על דנמרק? על נורווגיה? בכל הארצות הללו קיים שילוב בין שוק חפשי ותחרותי (אבל באמת - לא כמו אצל ביבי כשהשוק הוא מכרזים תפורים בשירות האינטרסים של מממניו ומקורביו) ואילו חוקי התעסוקה הם סוציאליסטיים למהדרין: קביעות, תנאי שכר מוסכמים.איגודים מקצועיים מוכרים ומכובדים והשקעה של המדינה בחינוך (חינם מגיל שנה כולל אוניברסיטה), בבריאות, בדיור בר השגה ובתשתיות. ועד כמה שידוע לי המדינות הללו שבהן יש יותר מקורטוב של סוציאליזם, אינן דווקא מן העניות שבארצות אירופה... אז כנראה שיש דבר כזה "סוציאל-דמוקרטיה". הכל תלוי ביכולת להתגבר על חמדנות ועל אגואיזם ועל פרימיטיביות מה שלימין הניאו קוני בחיים לא היה יהיה. לך ספר את זה לגלן בק ול FOX TV אבל אלה הם הרי RED NECKS שאפילו לא יודעים איך למצוא את גרמניה, דנמרק או נורווגיה על המפה. אולי תנסו אצל גב' פיילין או גב' בכמן...

 30. 266
  ל-251 ה-DICKHEAD הימני ; כדאי שלפעם הבאה תכין שיעורי בית...

  שמעת פעם על ארץ אירופית בשם גרמניה? על דנמרק? על נורווגיה? בכל הארצות הללו קיים שילוב בין שוק חפשי ותחרותי (אבל באמת - לא כמו אצל ביבי כשהשוק הוא מכרזים תפורים בשירות האינטרסים של מממניו ומקורביו) ואילו חוקי התעסוקה הם סוציאליסטיים למהדרין: קביעות, תנאי שכר מוסכמים.איגודים מקצועיים מוכרים ומכובדים והשקעה של המדינה בחינוך (חינם מגיל שנה כולל אוניברסיטה), בבריאות, בדיור בר השגה ובתשתיות. ועד כמה שידוע לי המדינות הללו שבהן יש יותר מקורטוב של סוציאליזם, אינן דווקא מן העניות שבארצות אירופה... אז כנראה שיש דבר כזה "סוציאל-דמוקרטיה". הכל תלוי ביכולת להתגבר על חמדנות ועל אגואיזם ועל פרימיטיביות מה שלימין הניאו קוני בחיים לא היה יהיה. לך ספר את זה לגלן בק ול FOX TV אבל אלה הם הרי RED NECKS שאפילו לא יודעים איך למצוא את גרמניה, דנמרק או נורווגיה על המפה. אולי תנסו אצל גב' פיילין או גב' בכמן...

 31. 265
  ?השפעת הרבנים הורגשה, לרוב, בריכוזי עולים ובעיירות פיתוח, שעל-פי

  המפתח המפלגתי הוקצו מראש למפלגות הדתיות, או שנאמנותו הפוליטית של הרוב במקום הובטחה למפלגה החילונית. ואכן, השפעתן של מפלגות פועלים (בעיקר מפלגת העבודה) בקרב היהדות הדתית הספרדית גדולה לאין ערוך מהשפעתן בקרב היהדות הדתית האשכנזית. (דב בן מאיר, "משבר בחברה הישראלית", עמ' 116) (מ. גבאי, "פורע", עמ' 311) על כך נאמר: אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהינה:

 32. 264
  אם חד הורית+2 זכאית לקצבה של 3,180 ש"ח נוסף לקצבאות ילדים ואחרות

  שהיא זכאית להן. ר' "הבטחת הכנסה" באתר הביטוח הלאומי. העיתונאי שטרסלר הוכיח כבר לפני כמה שנים שלזוג +2 לא כדאי בכלל לצאת לעבודה. מהקצבאות יקבלו יותר.

 33. 263
  ל-15:48, הפוסל במומו פוסל, כדי לסתור את דבריו של גבאי המדבר בתיעו

  בתיעוד, אתה חייב להסתמך על תיעוד. לך ל("עידן 8 עולים ומעברת, 1952-1948", מרכז רחל ינאית בן-צבי, ללימודי ירושלים), לך לדב בן מאיר ב"משבר בחברה הישראלית"; ל-"49", ולמיליון השביעי" של תום שגב, ל"זכרונות" של בן גוריון

 34. 262
  202 - תגובה לעניין.
 35. 261
  בואו להפגין, כי אין לנו ארץ אחרת!
 36. 260
  ל-13:02 ? גבאי הביא ציטוטים מכתבי עוז עם ציון מקורות, וציבור הטוק

  הטוקבקיסטים המורעלים בשנאת ערבים, ללא הבדל דת ? שותקים!! אפשר, שמוחותיהם הורעלו במידה כזו, שהם שותפים לדעותיו, או שאינם יורדים למשמעות דבריו

 37. 259
  נחמיה כתבה יפה מאוד כל הכבוד

  וכל הכבוד נוסף וחשוב איך שדיברת אתמול באולפן שישי מול יו"ר ההסתדרות אתה היית הפה של רוב עם ישראל כל הכבוד תמשיך כך חייבים לזעזע את המערכת של הקרטלים ולדאוג למי שלא יכול להופיע בתקשורת. שבוע טוב

 38. 258
  מאמר של מלחך הפנכה של ביבי, פופליסטי ושקרי כמותו
 39. 257
  מילה חדשה נולדה "שטרסלריזם"= קפיטליזם חזירי
 40. 256
  שטרסלר אתה שקרן. פשוט ש - ק - ר- ן

  כל מה שכתבת רצוף בשקרים, עם מעט חצאי אמיתות. אתה לא פרשן אתה farshan, יעני הכל פארש, העיקר לרצות את הבוס הביבי שלך.

 41. 255
  שטסלר מסכים עם עמוס עוז קיראו את השורה הסופית

  דרך מצויינת לא לקחת אחריות

 42. 254
  שטרסלר גם דמגוג וגם שקרן--עבד של הטייקונים

  לפי שיטתו אין כמו הקומוניזם--כמה מטוסי סילון היו ברוסיה ערב המהפכה? כתה לוויינים? כמה רכבות חשמליות? כמה בתים עם מעליות? כמה טנקים?כמה פצצות אטום?כמה צוללות גרעיניות? לפי שטרסלר זה מעיד על הצלחת השיטה. אין מה להתווכח עם השקרן--הח"מ רכש דירה בשיכון לזוגות צעירים במחיר שווה לכל נפש ובמשכנתא מסובסדת שום אנ"ש ושום המצאות שטרסלריות--אני יכול להביא דוגמא על דוגמא להוכיח ששטרסלר מעוות את העובדות.

 43. 253
  ל-14:5 מהגולג; גבאי התנגד/מתנגד לאידיאולוגיה הגזענית של ממשלות

  ישראל, המשמשת כאגרוף ברזל נגד אזרחיה והעולם המוסלמי, בשרות הקולוניאליזם האמריקני, שמחר-מחרתיים יטוש את נושאת המטוסים שלו, את ישראל, ויותיר את הימין הישראלי ההזוי, עם "רבני" העוולה בין 85% מהציבור הישראלי, שהודר מזכויותיו האלמנטאריות כאזרח, ומליארד וחצי מוסלמים, שבעי השפלות ותלאובות

 44. 252
  המזה"ת בתקופה האחרונה לאחד ממרכזי השלום בעולם

  המזה"ת בתקופה האחרונה לאחד ממרכזי השלום בעולם "המזרח התיכון, שהיה בדורות שעברו אחד ממרכזי התסיסה והבלבולים, נהפך בתקופה האחרונה לאחד ממרכזי השלום בעולם. בשביל אתא-תורכ וריזה-שאח פהלוי, שניהם אנשי-צבא לפי מקצועם, שימש הצבא אמצעי לשחרור לאומי ולא מטרה, וברוח זו חונך העם והצבא עצמו בתורכיה ובאיראן. (אליהו אפשטיין, "כנסת", לזכר ח.נ. ביאליק, כרך ששי, עמ' 457) (מ. גבאי, "שואה", עמ' 280)

 45. 251
  האנלפבתים השמאלנים מתבקשים לתת שם של מדינה סוציאליסטית 1 באירופה.
 46. 250
  ל-10:11 האירופאי: "מעטים חלקי העולם, שהישגיהם החברתיים, הכלכליים

  והמדיניים מאז מלחמת העולם הקודמת ישוו להישגי ארצות המזרח התיכון בפרק זמן זה. בתורכיה ובאיראן חלו בתקופה זו שינויים יסודיים בכל מערכת החיים של העם והמדינה ונקבעו עקרונות להתפתחותם. הערבים הניחו אבני-יסוד לבנין עצמאותם במדינות, שגדלו מחורבות הקיסרות העותומנית. החלה להתפתח חברה בעלת נטיה עזה ונמרצת לשנות, במהירות או באיטיות, את פני המזרח הנחשל למען התקדמותו ושגשוגו הלאומי והאנושי-כלכלי #

 47. 249
  "כשסוקרים את הישגי מדינות המזרח התיכון, מן הראוי לדון עליהם לא רק

  מבחינת מספרים וחישובים סטטיסטיים בלבד, אלא מתוך תשומת-לב לרקע החברתי והמוסרי של ההישגים הללו. "הקו הבולט והחשוב ביותר, שציין את אפיו הרוחני של המשטר החדש בארצות הללו, התבטא בשאיפה הכנה והעזה שלהן לשלום. פעולה רבה נעשתה על-ידי תורכיה ואיראן. הסכם סעד-אבאד מ-1937 על יחסי אחוה ושכנות טובה בין תורכיה, איראן, אפגאן ועיראק, מהווה תאריך היסטורי בתולדות היחסים בין עמי המזרח-התיכון. הסכם זה נבע מן הצורך החיוני של המדינות הצעירות הללו, שאך זה יצאו לדרך-המלך בבניין חייהן החופשיים, ביצירת יחסי שלום בינן לבין עצמן ובין המזרח-התיכון לבין אומות העולם לשם המשכת עבודתן הקונסטרוקטיבית. #

 48. 248
  ל-215# גבאי- אחרוני דיירי המעברות הועברו ב-1959 לדיור קבע. לא "3

  עשורים" כשקרנותך.(ויקיפדיה "מעברות") אשר ל"קיפוח המזרחים בשנות ה-50", כל כך הרבה חוזרים על השקר הזה עד שבסוף יחשבו שזו האמת. איזה קיפוח אפשרי לגבי עולים שהביאו אותם כשהם חסרי השכלה, חסרי הכשרה מיקצועית וגם חסרי חינוך בסיסי. 100% נטל נטו על המדינה. מי שבאמת נפגע היו העולים מפולין שנאלצו לשהות במעברות ואח"כ בשיכונים עם אנשים שנראו בעיניהם כפראי אדם שזה עתה יצאו מהגונגל.

 49. 247
  הסרטן ההתנחלותי אוכל כל חלקה טובה בישראל 67
 50. 246
  38 שרים וסגני שרים חדלי אישים אוכלי חינם ובזבזנים תופת
 51. 245
  ל-10:11 האירופאי: מאז תחילת המאה, שליטי ערב הם סוכנים של ארה"ב,

  ולא מעט בעזרת ישראל. כל שליט ערבי, שפעל למען ארצו, הופל במהפכה, שהעלתה סוכן אמריקני. מי שאשם בעקת אי הידע של הישראלי, בכל הנוגע לעבר שלנו בארבע מאות השנים האחרונות, זה בין גוריון, שהנחה את מוסדות החינוך למחוק את העבר, משום שיש קפיצות בהיסטריה, וישראל הינה המשך לתקופת יהושע. והוא פעל כישוע מהמיתולוגה היהודית, שלא היה קיים במציאות

 52. 244
  ל-08:42, בכוונה ותכנון מוקדם הביאו את יהודי האסלאם, כשבויים ללא

  הונם ורכושם, ובמשך שלושה עשורים לא הוציאו פרוטה עבורם מתקציבי הפיתוח של המדינה, 15-10 שנות ייבוש במעברה בתנאי זוועה, ללא חינוך והשכלה, וללא תעסוקה ואפשרות קיום, שאילצו אותם למסור את ילדיהם לתנועות הנוער והקיבוצים, שדחסו לתודעתם את שנאת הערבים, את שנאת עצמם ? כתרבות. ולאחר ששבעו הבטחות שוא, ובגין התסכול וחוסר הידיעה, הם מצטרפים למפלגות הקנאות הדתית השחורה, ותוך עשור או שנים, ישלוט הימין הקיצוני המרחף, עם "רבני" העוולה, עובדי השטן, בארץ כהומינים

 53. 243
  מאמר לא מעניין מלבד הפיסקה האחרונה אבל שטסלר ייעף אותנו בנוסטלגי

  יש מחאה וזה מה שחשוב למה אתה לא מתגייס להתוות דרך להשיג את היעדים אותם אתה מציין בסוף בצינעה וחושף את אלה שמעמידים מכשולים להשגתם. זה לא עמוס עוז. אם הוא טועה? את מי זה מעניין.

 54. 242
  בין קפיטליזם פרוע לסוציאליזם מנוון

  מדוע אין שטרסלר קורא לילד בשמו: סוציאל-דמוקרטיה?

 55. 241
  מדינה בתהליך התאבדות: שיא חדש למסתננים ביולי: 1686. היכנסו.

  התקשורת השמאלנית בקשר שתיקה והשתקה. שיא חדש ביולי: 1686 מסתננים מאפריקה. בעוד שבועיים הם ברחובות תל אביב, מחפשים קורת גג (הם משלמים הרבה, לידיעת השמאלנים מרוטשילד). היכנסו לאתר רשות האוכלוסין וההגירה: http://www.piba.gov.il/SpokesmanshipMessagess/Pages/2011-16320.aspx ובנוסף: אלפי נשים (כן, אלפי) זרות ומסתננות מסתובבות בהריון בדרום ת"א, אילת, ערד, פרדס כץ ועוד.

 56. 240
  כוראות נוחות למר נחמיה...

  כורסאותך בעיתונות הכתובה והמשודרת, נוחות לך מדי, מר שטרסלר. מי בדיוק מינה אותך לחוות דעותך, אם לא בעלי האינטרסים עצמם ? בחסות חופש הדיבור ההיפוקריטי של משטר הריקבון הטוטלי, אתה, עצמך מייצג את הקונפורמיזם האטום ! ולו ידעת לכתוב כראוי, מר נחמיה. קום, קום, פנה את הכורסאות שלך עבור אלה שבאמת מבינים משהו בכלכלה. קום ותלמד לכלכל את דבריך ואת כתיבתך. קום כבר! "הסוציאליזם מוביל בסוף לעוני ומחסור" כתבת בעצמך. על דנמרק, שוודיה, צרפת, שמעת? לא השיטה היא זו שמובילה לעוני ולמחסור, אלא השימוש לרעה בעקרונותיה, מר נחמיה. קום, קום כבר. קום ולמד משהו אדוני.

 57. 239
  טיפול בקרטלים, בחרדים ובמתנחלים תשנה דרסטית את פני המדינה.
 58. 238
  תגובה ל220# גבאי-

  נכון שיש שמאלנים כאלה שציינת. אלה היו שנואים במיוחד על הקומוניסטים בבריה"מ, ורק מעטים שרדו. אבל שמאל זה גם גולאגים בסיביר. זה אלפי אנשים שמוצאים ממיטותיהם באישון לילה ומובלים לקברים שהוכנו עבורם (למשל, הרצח ביער קאטין). אנשים שכל חטאם היה להימנות על המעמד הבינוני (בורגנות). שמאל זה גם מעשי ג'נוסייד כמו ההולודומור באוקראינה 1932/3 שקטל מיליוני איכרים על משפחותיהם. אבל למה צריך לספר זאת לקומוניסט, חבר מפלגה ותיק כמוך שמתנגד בכל מאודו לקיומה של מדינה יהודית.

 59. 237
  תועמלני ה"מחאה" והנהגתה מייצגים אליטה אשכנזית שוקעת.
 60. 236
  הם "רוצים" כביכול מדינת רווחה. שטויות. נוסטלגיה להגמוניה שאבדה.

  הכסות ל"מחאה" זו הדרישה ל"מדינת רווחה", כביכול. הם רוצים מדינת רווחה כמו שאני רוצה לקבל כולירה. פשוט, הם לא יכולים לומר כמה הם מתגעגעים לימי השלטון האשכנזי המוחלט, כשהפרענקים השנואים עליהם ישבו בעיירות פיתוח ובשכונות ויצאו משם רק כדי לנקות את הלכלוך האשכנזי, אז הם מברברים על "מדינת רווחה" כביכול. אל תאמינו לאף מילה שלהם.

 61. 235
  היסודות לשפע של היום הם שיוויון ובצניעות של פעם

  השמאל הציוני בנה והימין האנטי ציוני הורס כל מפעלי החינוך וההשלכה והתשתיות החברתיות והמדעיות והמסגרות הכלכליות נוצרו אז בימי האנשים שהיו מחוננים במבט חברתי ותפשו את מימושם האישי כחלק ממרקם חברתי גדול יותר, מאז שהימין הכחני והחמסני עלה לשלטון כל האוצר האדיר הזה נחמס בידי הבגינים והביבים שלא מסוגלים לראות ולחשוב אלא על עצמם ולכן הכל נמכר בזול וברמאות לבני דמות שקנו בפרוטות את מה שהתמימים הקימו בדם ויזע בדמעות, אוצרות המדינה הועברו לאנשים שלא יודעים ליצור ולחשוב אלא רק להתעלק ולחמוס, מה שיש קיים לא בזכות הקפיטליזם אלא למרותו, בשביל לדעת את זה צריך להבין מעט בכלכלה ובחברה, לצערנו אין מי שילמד או ילמד כלכלה כיום באקדמיה ולכן אין גם מי שיישם אותה בצורה ראוייה ויעילה.

 62. 234
  למיכל כהן, יישר כוח! בנערינו ובזקנינו נבוא להשתתף הערב בהפגנות.
 63. 233
  שטרסלר יחצ"ן הטייקונים

  לאחר מעקב הדוק אחרי המאמרים בעתון הארץ והאמירות שלך בערוץ 2 בשבועות האחרונים ניתן לומר בודאות שאתה מייצג בחריצות ונחישות את תפיסת העולם של הטייקונים. והחיבור שלך אליהם מעורר חשד ומוריד את האמינות שלך כעתונאי לאפס. על פי תפיסתך, מר שטרסלר, שכר שהוא מעל שכר המינימים איננו לגיטימי. ההתמקדות שלך בעופר עיני ובועדים הגדולים מגוחכת ולא רלבנטית מול כשל סדר העדיפות של הממשלה הנוכחית . האם הריווחיות החזירית של "קרטל " היצרנים המקומיים של מוצרי החלב קשורה למשכורות של עובדי הנמל ? קשה להשתחרר מהתחושה שהפכת מעתונאי מכובד שראוי היה להתייחס בכבוד לדעותיו לעתונאי "מטעם " אני מצפה שערוץ 2 יעמיד מולך עיתונאי כלכלי מאזן

 64. 232
  שטרסלר המציא תדמית מסולפת של עמוס עוז.קיראו את הרונימוס ותבינו.
 65. 231
  עוז הצבוע בסיפרו,טען שקלאוזנר לא "סידר" לאביו ג'וב טובאוניברסיטה.
 66. 230
  שטרסלר מדווח אמת מן השטח

  קראתי בעיון כל מילה שכתב נחמיה שטרסלר. אני יכול להעיד ממקור ראשון - הייתי שם - הכל מדוייק. אני דוקא הייתי בין הזוכים. כאשר התחתנתי נתבקשתי על ידי חתני שהיה פקיד רם דרג בהסתדרות לרוץ ולסדר פינקס אדום, ואז קיבלתי דירה שנשמרה לאנשי שלומינו במחיר מצחיק. כדי לקנות מקרר (קטן ועלוב) צריך הייתי להפקיד את כל המחיר מראש ולהתחנן שיתנו לי אותו באיחור של חצי שנה. שטרסלר מציג לכם את העובדות ורבים מכם פשוט מסרבים להסתכל. זה מקלקל לכם את האשליה שפעם היה טוב והיום הכל גרוע. כדי לדעת איך היה אז, תקראו את חוות החיות של אורוול.

 67. 229
  לא האבות המייסדים הצילו את המדינה אלא פרס וביבי בכלכלת שוק
 68. 228
  שטרסלר הפודל של ביבי והמבין יבין
 69. 227
  "מצפון אבן גבירול ועד למקום עבודתו ביפו"

  מה שישמע ולא מכיר, עוד עלול לחשוב שמדובר ברכיבה של עשרות ק"מ! אמנם נכון שלא ליקקו כאן דבש לפני 30 שנה (גם היום לא....עניין יחסי), אבל דבר אחד וודאי. אם הורי היו צריכים לנהל תא משפחתי הזהה בגודלו בתנאים של היום, היינו חיים בצריף - אם אז חיינו בדירת 2.5 חדרים (כשאר אני הגעתי לעולם...לפני כן, הם היו במעברה).

 70. 226
  אז עמוס עוז לא מדייק - כך גם נחמיה

  מסופר, שבמהלך סיור של הדיקטטור ניקולאי צ'אוצ'סקו, נתקל שוב ושוב בתורים ארוכים, ולשאלתו לפשרם, נענה ע"י מלוויו כי אלו תורים ללחם, תפוחי אדמה, שמן, בשר וכד' ומששאל, מה? אין לנו לחם, תפוחי אדמה, שמן בשר, השיבו מלויו, "לנו" יש הכל, למה נזכרתי בכך? כי לפי נחמיה "לכולנו" טוב, ל"כולנו" יש מכוניות, ובתים, "כולנו" נוסעים לחו"ל, ואוכלים במסעדות, ובקיצור חיים משוגעים הוא רק שכח דבר פעוט שזה לא נכון, שאחוז העניים באוכלוסיה, ומבין אלה שובדים רק הולך וגדל,שלאוכלוסיית הקשישים אין ממה להתקיים, ושהרוב חי על אוברדרפט.

 71. 225
  לני-אני מעריץ את מאמציך להתמודד עם השקרן הבור השוטם

  היקה פוץ מיסטר שפיציק המאוס. חובה להפריך את טונות השקרים,הדמגוגיה,המשטמה וההסתה שהדובר אחר הזה משפריץ. מדובר בקבוצות שהמייסדים, בבלי דעת, סיפקו להם מדינה וכמו כל קרציה הגונה הם משמידים את נותן חסותם ולחמם.

 72. 224
  "פתאום, במהירות מהממת, אתה מוקף בהם, נצור ומאובן. עיניהם יוקדות

  בשנאת-עולם. פיותיהם פעורים ומתנשפים בכבידות, והסכינים העקומים מבהיקים בידיהם. הם מקללים אותך בהברות קטועות, חנוקות מחרון. שיניהם המצחינות, הרקובות, נחשפות אל מולך באיום בהמי. ידיהם המזוהמות מחטטות בבשרך בקדחתנות זועמת. בזיק-חיותך האחרון אתה מסיט את המתג ומכבה את ההזיה. (עמוס עוז, "ארצות התן", אגודת הסופרים בישראל, 1965, עמ' 24)

 73. 223
  למגיב 50 החרדי-לשאלתך:זה מזכיר לי את החקלאי שניסה

  להרגיל את הסוס שלו לא לאכול. כשהסוס התפגר החקלאי לא הבין מדוע. הרי הוא כבר התרגל. עם כל מאמצינו עדיין איננו מצליחים להפוך אתכם,הדתיים בכלל כולל המתנחבלים,לעשירים מפני שאתם שורפים את כספנו הטוב על גידול עוד ועוד פרזיטים. בינתיים אנחנו "מתרגלים" לא לאכול. אבל......אנחנו לא סוסים והבנו את המצב החדש שהתהווה בתהליך שמתמשך מאז 1977 כאשר הקרימינלים מהימין עלו לשלטון על גב המזרחים.מזרחיים שלא הבינו,וכמה שלא דופקים אותם,עדיין לא מבינים, שהם החליפו אשכנזים חכמים באשכנזים אווילים). בפנינו שתי אפשרויות: להסתלק מכאן ולהשאיר אתכם עם עצמכם. להתמרד,גם אם זה יהיה כרוך באלימות.אם לאבד את הדמוקרטיה החשובה לנו אז לא לפני מאבק אמיתי. ל-2 שלך הנה ההמשך

 74. 222
  מסכים ....כתבה מצויינת

  נחמיה - כל הכבוד, שמעתי אותך גם מגיב בערוץ 2 לעופר בלופר, אתה מייצג אותנו , מעמד הביניים שווה שתצטרף למחאה - מי יודע אולי תעמוד בין ראשיה, חזק ואמץ חיים בת ים

 75. 221
  ל-21:48, ה"מזביר"; התורה בעניין ההתנחלויות: גזל מריש ובנאו בבירה

  "וישובו איש מדרכו הרעה ומן החמס אשר בכפיהם מאי ומן החמס אשר בכפיהם אמר שמואל אפילו גזל מריש ובנאו בבירה מקעקע כל הבירה כולה ומחזיר מריש (תענית טז) ובכן ההתנחלויות בשטחים כבושים, הם בבחינת פשע לא רק על פי אמנת ג'נבה הרביעית, אלא על פי תורת ישראל. ואם עבור מריש (קורה) מחריב בירה, כל שכן לגבי התנחלויות הכיבוש!!

 76. 220
  נחמיה היקר, מאמרך רצוף בהתעלמות

  נחמיה , אתה מתעלם וכנראה בכוונה, משתי עובדות יסוד.האחת, שמדינת ישראל קמה תוך כדי מלחמה נוראית וביחד עם זה קלטה עליה במימדים ענקים של אוכלוסיות פליטים חסרי כל מאירופה של אחר השואה ומארצות המזרח, בעלי מנטליות ותרבות כל כך שונים ואם נגרמו עוולות (ונגרמו) או שלאנשים לא היה כסף לאוטובום, זה לא מפני שלא הייתה כלכלת שוק חופשי. והעובדה השניה, אם אנשים עובדים ולא עושקים אותם, אז מתקדמים בחיים.וזאת עשו בשלושים השנים הראשונות גם בלי כלכלת השוק שאתה כלכך מפאר. חוץ מזה, אתה מבין אלה שכשמראים להם ג'ירפה הם יגידו שזה לא יכל להיות כי אין חיה כזאת!! הגיע הזמן שתחליף דיסקט, מה שאתה מציע פשוט לא עובד.

 77. 219
  ל-21:48, ה"מזביר"; שמאל ממוסד לא היה מעולם בישראל, ועמוס עוז עדות

  לכך. תורת ישראל היא השמאל, מי שנאבק נגד עוולות - הוא שמאל, מי שנאבק נגד חפים מפשע - הוא שמאל, מי שנאבק נגד עושק ? הוא שמאל, מי שנאבק נגד "רבני" העוולה המתירים דמם של פלסטיני- הוא שמאל, מי שנאבק נגד התנחלויות, שוד וגזל אדמות הפלסטינים ? הוא שמאל

 78. 218
  עליה ניכרת ברמת החיים

  כל מי שחי כאן מאז קום המדינה ואפילו רק בשלושים השנים האחרונות,לא יכול שלא לשים לב לעובדה המנקרת עיניים.חלה עליה מדהימה ברמת חיינו,ברמת חיי כולנו, לרבות ברמת החיים של העניים שבינינו.קו העוני המוזכר בכל הזדמנות, היה אז הרבה יותר נמוך מהיום.חל שיפור מאוד משמעותי ברמת המזון,ברמת הדיור,ברמת ההשכלה,ברמת הטיפול הרפואי,בתוחלת החיים.מה שחורה לנו הוא לא כל כך העוני והמצוקה האמיתתיים,אלא הפערים ההולכים ומתעמקים.זו אכן בעיה חמורה ומוסדות המדינה והנבחרים שלה חייבים לטפל בה בדחיפות.צריך לשנות את סדר העדיפווןת.

 79. 217
  הערב תהיה האים אמא של כל ההפגנות! בואו להפגנה, זה חשוב!
 80. 216
  לגבאי 190/ על אופים של הערבים ניתן ללמוד מאופי המשטרים שבשליטתם

  בכל מדינה אירופית שבה הם נמצאים, הם סכנה לדמוקרטיה, לתרבות ולחוק והסדר. בצרפת המוסלמים הם כ-10% מהאוכלוסיה, אבל 60-70% בין דיירי בתי הכלא. (ר` מאמרו של ח"כ דניאל בן סימון כאן באתר 30.4.08).

 81. 215
  ל-18:23, הירונימוס; שנאת ערבים ללא הבדל דת הופכת לחרב פיפיות בידי

  השלטון. המורעלים יטו כל ויכוח או מאבק, לאפיק שנאת הערבי והערברי, הישראלי היהודי, ולעמוס עוז תרומה נכבדה בהחדרת השנאה לאחר. בשלוש העשורים הראשונים להקמת המדינה, היה גן-עדן ל"אשכנזים" מהמזרח הרוסי, וגהינום למאות אלפי יהדות האסלאם, שיובשו במעברות. התוצאה, צאצאיהם בעיירות הפיתוח ובמבואות החשוכים בשולי החברה. מי שמבקש חיים חייב להיאבק למען חוקה לישראל והפרדת דת מהמדינה, שיתכן רק בשיתוף פעולה של כל חלקי האוכלוסיה. אחרת - שלטון "רבני" העוולה הליטאים ישרור בישראל בעוד עשור אחד או שנים.

 82. 214
  המדינה רק הוקמה והיתה צריכה לקלוט מיליון עולים מארצות ערב,אז עשו

  טעויות,אך לא במכוון להרע ולנצל את הציבור. את ההבדל הגדול בין אז להיום תיאר חיים גורי לפני ימים מספר בראיון בטלוויזיה: "בימים אז היה יותר קשה,אך לא יותר רע - והקושי מחשל והרוע מפורר".... כל כך קצר,כל כך קולע.ומה יש לך להגיד על כך נחמיה??

 83. 213
  לא יעזור דבר,מטרת הימין היא שגשוג של הבערות,כי רק זה יבטיח שלטונם
 84. 212
  אני מעריך מאד את עמוס עוז כסופר אבל...

  עמוס עוז הוא סופר אינו כלכלן, אינו מדינאי, האם השקיע מזמנו להבין את המשמעויות הכלכליות של המחאה הציבורית? האם בקיא מספיק בהבנת החוב הלאומי של ארה"ב ומשמעויותיו לגבי מדינת ישראל. האם בקיא בנעשה במדינות האיחוד האירופי הנתונות למשבר היורו? איני בטוח בכך. איני בטוח שכשהשפיעו על ההחלטות הקשורות להסכמי אוסלו ידעו אותם סופרים שהתייחסו לנושא בכתיבתם הפובלציסטית את "מצב העינינים" לאשורו. כי אם היו יודעים מה היא עמדתו האמיתית של ערפאת יתכן שלא היו ממהרים לתמוך ותוצאות הרי ידועות. נראה לי ש"השעור" של אותה תמיכה שהביאה בסופו של דבר לתוצאות כאובות היה אמור להנחות אותם במעורבות בנושאים מורכבים מאד - לעניות דעתי חבל שלא למדו מניסיונם. יעסקו הם בספרות שזהו תחום התמחותם ויכירו בכך שישנם תחומים שאולי אין הם בקיאים מספיק כדי להיות המובילים בראש המחנה.

 85. 211
  שום הפגנה לא תהפוך מדינה שתושביה לבנטינים לבעלת תרבות אירופית.
 86. 210
  גימלאית-לא שורדת- עושק בנקים ומחיה-טיפולי שיניים?

  לי הפסיקו את החיים, אני בכדי להתקיים נלחמת כל יום לשרוד, קיצבת זיקנה ללא פנסיה, עמלות בנקים ,טיפולי שיניים ? אין תרבות ובקושי מזון ועוד. בושה למדינה ולמנהיגיה.

 87. 209
  לאיציק 174 - די לשנאה ולקטנוניות- 1. ברור שלמפקדים בצבא

  היה עבר והיו נטיות פוליטיות ( קיים גם היום). אבל ההשג של פרוק המילציות אצ"ל לח"י פלמ"ח - והקמת צבא אחד , שסר למרות אחת, תוך עימות חריף עם המתנגדים, הוא השג פנומנלי. 2. חינוך- אני אישית קבלתי חינוך איכותי ביותר,מבלי להתגורר בצפון ת"א או ברחביה לצערינו הרב, לאין שיעור יותר טוב ממה שקיבלו ילדי בשנות השמונים והתשעים . 3.הקיבוצניקים באותן שנים גרו בדירות של 40 מ"ר, חיו בתנאים ספרטניים ביותר, נפלו במלחמות בשעור של פי 5 מחלקם בישוב ,וקבעו את גבולות המדינה בפועל. צריך להפסיק את הסילוף ההסטורי שהחל בו בגין. 4. הבעיה הגדולה היא קפיטליזם דרוויניסטי חסר מיגבלות ואיזונים , שביבי הנהיג. נכון - הוא הצהיר בדיוק מה שהוא הולך לעשות. מי שאשם ( לעם אין השכלה וכילים להבין את המשמעות האמיתית של "שוק חופשי" " הסרת רגולציות" , "אג"ח קונצרני","הגמשת שוק העבודה" ואפילו הפרטה ) , אלה העיתונאים שלא השכילו להסביר לעם בזמן אמת, מה שעושים לו.

 88. 208
  הבעיה עם השמאל הישראלי היא בשורשים

  הבולשביקים או הקרובים לבולשביקים שלו ולכן הדמוקרטיה אצלם מוגבלת. אם העם בחר בניגוד לדעתם העם מוגבל ולא יודע מה טוב לו. אם בפקולטה יש רוב פוסט ציוני ענק התקשורת מבטאת מיעוט קטן בעם זה סביר אבל עיתון שלא רוקד לפי החליל הנכון יש לסגור אותו מינוי שלא מהחברה' חובה לבטל.

 89. 207
  נחמיה,האם שכחת במקרה או במכוון את הבנקים והעמלות הדרקוניות שלהם?
 90. 206
  שבדיה נורווגיה פינלנד דנמרק קנדה ואוסטרליה

  סע לשם שטרסלר, תספור את מספר חברות ההיי טק המצליחות בכל מדינה, תבדוק את פערי המעמדות, תבדוק את רמת החינוך, תבדוק את כמות ההון הממשלתי בשוק, תבדוק מה קורה שם ותחזור עם תובנות. אתה יכול גם לנסוע לגרמניה ולחזור. אנחנו לא עצלנים כמו היוונים, הספרדים והדרום אמריקאים שלא עובדים. אם נבאר פה את השחיתות מהיסוד אנחנו יכולים להיות כמוהם. הפיתרון שלי: מה שהוא זכות בסיסית ולא סחורה- ממשלתי! דהיינו בריאות, חינוך, מזון בסיסי. מה שנוטה למונופול טבעי ו/או בעל חשיבות אסטרטגית ציבורית- חברה ממשלתית. מה שנוטה לקרטליזציה- שוק חופשי עם חברה ממשלתית שתהווה רגולטור טבעי. איפה שהשוק יכול להסתדר לבד- רגולטור שבודק שהוא לא משתולל

 91. 205
  למכופף הבננות

  מכופף יקר, האשכנזים העולים קבלו דירות במרכז הארץ ואת עדות המזרח שיכנו בפריפריה ולאורך הגבול. ללא חינוך נאות, ללא מקומות עבודה ועוד ועוד דברים איומים. והכל כתוב בתקצירי ישיבות הממשלה. תבא מארה על ראשם של עושי העוולה ועל המכחישים!!!!!!!!!!

 92. 204
  נחמיה טועה ומטעה

  איך בכלל אפשר לעשות השואות מלפי 50-60 שנה להיום אז המדינה היתה ענייה עם גלי עלייה עצומים שהיה צורך לקלוט אותם ולתת להם מזון ודיור ואמנם כך היה. בעשרים השנים הראשונות רמת החיים בישראל עלתה בצורה חדה . המשק צמח וצמח בצורה מסחררת , וגם הפער החברתי היה בין הנמוכים בעולם , אבטלה כמעט ולא היתה , וגם העובדים קיבלו זכויות סוציאליות בלי הלנה במשכרורות ובלי עובדי קבלן [ עבדים ] . טוב שנחמיה לא הזכיר את תקופת הצנע ותקופת האדם הקדמון כי המסקנה היתה שבזכרות נתניהיו והקפיטליזים החזירי שלו הגענו לאן שהגענו

 93. 203
  מה מעיק על שטרסלר, או :"א נקמה אוייף די ואנצען אז דער הויז ברענט"

  שפירושו בווזווזית מדוברת:"נקמה בפישפשים כשהבית בוער".שטרסלר לא היה מטריח עצמו לכתוב בהתרגשות כזאת על ענינים "קלקליים".הרי בעולמה של הבינוניות העיתונאית השטרסלרית העולם אינו אלא ג'ונגל.מי שלא מבין זאת הוא לכל היותר צמח ולא אחת מחיות הגו'נגל שבו יש טורפים ויש נטרפים.רק לטורפים יש זכות להיות מאושרים.אם הנטרפים היו פעם בפאזה של אושר.טוב,לא נגזים.הבה נתפשר על "היתה להם איזו תקווה בעולמם"(וזה מה שעוז טען)הרי שמן הראוי לבוא ולטעון שרעיון אבסורדי כזה המפר את סדרי עולמו הג'ונגלי של שטרסלרנו (בעצמו מכרסם שהוא מין הכלאה בין נמיה לגירית האוכל שירי פגרים ממה שזורקים לו הטייקונים שהוא כה מעריץ)-יכול לצוץ רק במוחו הקודח של סופר.הרי לא יעלה על הדעת שיתכן עולם בלתי-שטרסלרי.עולם כזה חזקה עליו שיהיה פיקציה נוסטלגית.ובעצם זה מה שמבדיל בין סופר לכתב:היכולת לראות מבעד למציאות בהווה ובעבר.שטרסלר לא סולח לעוז כפי שלא סלח לראשי תנועת העבודה על שהעזו בחייהם למרוד בג'ונגליזם.עוז מרד בראשי מפא"י שמרדו בצעירותם באורתודוכסיה היהודית.שטרסלר,לקקן עכוז מקצועי כה שמח לאידו של עוז עד שלא שם לב שהאש כבר אוחזת בבגדיו שלו.

 94. 202
  שפה יפה, תגובה מצויינת וזהו.
 95. 201
  שטרסלר, אתה יודע: סילוק רוב העוב' הזרים יעלה העובדים החלשים מעלה
 96. 200
  מי שלא סבל אפליה- יכול להתרפק על העבר, מר עוז.

  מדהים איך העבר נראה ורוד כל כך בעיניו של עוז, כשבעצם כל ראיתו מושתתת על כך שחי בצד אחד של החיים. בתמימותו, הוא בטוח שכולם חיו כך. אם היתה עבודה להוריו- לכולם היתה. מי הם כולם? שכניו, חברים של הוריו- כולם שייכים לצד אחד של החברה. הוא פשוט לא ידע שהיה צד אחר, גדול לא פחות ואולי אפילו גדול יותר מהצד אליו השתייך- האליטה האשכנזית. אני לא מאלה שבוכות על קיפוח. אני מעדיפה לראות את הכל כחלק מתהליך טבעי של חברה חדשה ומתגבשת. אך עוז ממשיך לספר לעצמו סיפורים על שיוויון ועבודה לכל- גם בגילו המופלג, גם לאחר שהייתה לו ההזדמנות ללמוד את העבר. הוא בחר להתעלם, ומתוך עיוורון זה- הוא גוזר מסקנות לגבי המציאות היום. כשסבתא שלי עבדה עד גיל 82 בניקיון אצל "בעלת הבית", לאחר שעבדה כל חייה קשה ועדיין לא היה לה מה לתת לילדיה- דבר שקבע כמובן את הכלום שההורים, ילדיה- נתנו לנו..זאת לעומת משרות מסודרות בקופת חולים, בהסתדרות, באגד, טיולים שנתיים וקיטנות בית הבראה ועוד להם זכו ההורים השכנים- כאילו היו מעולם אחר. היה צד אחר מר עוז, והוא לא זוכר את העבר בגעגועים כאלה. וכדאי שתלמד עליו.

 97. 199
  שטרסלר, אל תרתע. אני רואה אותך בטלויזיה, אתה דובר האמת החברתית.
 98. 198
  מי "השכן" שנסע כל בוקר באופניים מאבן גבירול ליפו? אבא של שטרסלר!

  טוב, רצית להצטנע. אתה צודק.

 99. 197
  The settlers are the heroes of the nation

  The settlers bear most of the load in defence and otherwise. It is a pity that an article that make s sense is thus downgraded.

 100. 196
  כמה קל בדיעבד: אם שטרסלר חושב שהיינו מצליחים להרים פה מדינה בימים

  ההם - בעזרת הכלכלה החברתית השיוויונית הנוכחית - שיבושם לו.

 101. 195
  פופוליסט של נתנייהו

  תחקור כמה ניתן היה לקנות במחיר שעלה לפתוח סתימת ביוב וכמה ניתן לרכוש בזה היום. נאום ארז השרברב... ב88 המחיר היה בדיוק כמו היום - וזה הספיק לקניות של שבועיים. היום זה מספיק ליום אחד!

 102. 194
  And yet socialism is the only solution
 103. 193
  שטרסלר ולענין

  כל מילה מלמיליאן. עמוס עוז מתרפק על חלומות כמו שמעון.

 104. 192
  נחמיה- הפרטה ומתנות חינם לטייקונים -שטרסלר, בדוק את עצמך קודם כל
 105. 191
  עמוס עוז עושה רצח אופי קולקטיבי לכל הערבים "צמאי הדם",

  ו"עד שלא הרגת ברמון-יד בתת-מקלע מטווח מטר וחצי או בכידון לתוך בטן ערבושית לא תדע מה זה חיים לא תרגיש בבטן שלך מה זה התענוג שבשבילו נולדנו. (עמוס עוז, "מנוחה נכונה", עמ' 139)

 106. 190
  ערביאים פראי-מדבר הישמו את הארץ, החריבו את מדריגות-ההר שבנו אבותי

  לאחר שחרב מקדשנו וגלינו מארצנו, באו בנחלתנו ויטמאוה. ערביאים פראי-מדבר הישמו את הארץ, החריבו את מדריגות-ההר שבנו אבותינו, ושילחו את צאנם לבער כל עץ רענן ולכלות את צמחיית-הארץ. וכאשר עלו ובאו ראשוני-חלוצינו לבנות ולהבנות בה ולגאול אותה משיממותיה, מצאוה ריקה ושוממה. אכן שוטטו בה מעט נוודים פראי-אדם, ופה ושם היו כפרים מזוהמים ומוכי-בערות. היו בין ראשונינו אחדים שסברו כי על הישמעאלים לשוב אל המדבר אשר ממנו התגנבו ארצה, ואם ומאנו - "קום רש!", כמסורת "כובשי כנען בסופה", שעליהם התנבא שאול טשרניכובסקי: "מנגינת דם ואש... עלה בהר ורעץ הכר, כל מה שתראה - רש!". (עמוס עוז, "באור התכלת העזה", ספרית פועלים 1978 עמ' 79-78)

 107. 189
  הצטרפו, הזדמנות להיות חלק ממשהו גדול

  קחו זאת כמשימה אישית, לבוא מחר להפגנה האזרחית הגדולה ולדאוג שעוד 2 אנשים חוץ מכם יבואו. המטרה היא להוציא מאות אלפי אנשים להפגנה וזה אפשרי. לא חשוב אם אתם בימין או בשמאל, לכולנו מטרה דומה ? לגמור את החודש בכבוד, לשלוח את הילדים לאוניברסיטה, לקבל שירותי בריאות טובים, אולי אפילו ללכת לקונצרט או הצגה פעם בחודש ופעם בשנה לצאת לחופשה. מוגזם? לא נראה לי. אני בטוחה שכמו שמחיר הדלק לא עלה החודש, אפשר לעשות עוד כמה שינויים קטנים בחלוקת הנטל, בלי שהמדינה תתמוטט או חס וחלילה תהפוך למדינה קומוניסטית. שמענו מכל המומחים בממשלה שיש לנו כלכלה מצויינת וחזקה, בואו נדאג שחלק מהשפע הזה יגיע גם לידיים של העשירונים הפחות נוצצים. זה בהחלט בידיים שלנו, הפגנה גדולה יכולה לעשות את השינוי המבוקש. בחישוב מתמטי פשוט, אם כל אחד מאיתנו יגיע להפגנה וידאג שעוד 2 אנשים יגיעו ? תהיה לנו הפגנה של חצי מליון איש או יותר. ההפגנה יוצאת מחר בשעה 21:00 מבור שיבר (גן הסוס) רחוב קינג ג'ורג' ליד המשביר לכיוון כיכר פריז ליד מלון המלכים, שם תיערך עצרת גדולה. אל תשמעו להפחדות של ראש הממשלה וממשלתו ? זו לא הפגנה של השמאל, או של מפלגה אחרת, סתם מנסים לפלג בין המפגינים, הדמיון בינינו גדול מהשוני, לכולנו צרכים דומים. אל תשמעו להפחדות ? כלכלת המדינה לא תתמוטט, בסה"כ מנסים לחיות כאן בכבוד.

 108. 188
  זה לא רק הדיור,השכר,הבריאות,החינוך:זה ה-כ-בוד!,לימין אין כבוד לאז

  לימין אין כבוד לאזרחים:אין יחס לכבוד האדם ולחירותו. פשוט הם לא גדלו על הערכים האלה מלכתחילה, מהנעורים. וכך ראש ממשלה יכול בשיא האדישות להפריט שירותי רווחה, או לא להתערב בשביתת הרופאים, וכמוהו בשעתם אולמרט והירשזון צדיקים מצודקים שלא התערבו בשביתת המורים הארוכה בשעתה, או שרון שאיפשר כנסת כה דוחה בימיו ותעתועים בפנסיונרים באמצעות השתלטותם של ידידיו מבלי לתרום ולשפר את מצב הקשישים או ניצולי השואה. כן זה הכול סיפור אחד ארוך של תת-התייחסות לאחר, וצמיחתה של תת תרבות חברתית אנושית. מהמצב הזה נגעלו הצעירים בימים אלה, זה הבסיס למחאה, גם אם הם עצמם לא ממש מגדירים אותה בקווים האלה.

 109. 187
  הסמול החתרן דאג בעיקר לרווחת האויב הפלשתיני ולמהגרים הבלתי חוקים

  הסמול הגן על מהגרי העבודה ושאר מסתננים בלתי חוקים שהגיעו לישראל. הסמול מנע את גירושם וכך הגענו למצב שיש היום בישראל כ-300 אלף שוהים בלתי חוקיים שתפסו כ-75 אלף דירות למגורים ובכך גרמו לעליית מחירים דרסטית וחוסר בדירות לישראלים וכן תפסו מאות אלפי מקומות עבודה ובכך הורידו את רמת השכר לישראלים. מפלגות הסמול הזניחו את החברה ואת הכלכלה, ופעלו רק בעניין "השלום". מזלנו שרה"מ הוא נתניהו שדואג ליציבות הכלכלית והביטחונית של ישראל. ביבי, אוהבים אותך.

 110. 186
  הסמולנים החתרנים חיים על חשבון המתנחלים שמגינים עליהם מסביב לשעון

  וכן, גם הילדים וגם הנשים בהתנחלויות הם חיילים בפועל ששומרים על הסמולנים המשתמטים שחוגגים בבומבמלה שלהם בת"א. אף סמולן לא היה מחזיק שעה מעמד בקרוואן לוהט שמוצב על צלע הר במקום שלדעת גורמי הביטחון הינו אסטרטגי לביטחון ישראל ע"מ שתושבי המקום יהוו יגנו על מדינת ישראל וישמשו חיץ חי בין טרוריסטים פלשתינים לאוכלוסיית הנהנתנים הבכיינים מהסמול. קדימה מפלגה שנולדה בחטא ומורכבת ברובה מבריונים כדוגמת בראון ליצנים כדוגמת חסון הגמד אנאלפביתים כדוגמת דליה יצחק, שרלטנים כדוגמת מופז ואובססיביים כדוגמת לבני. לא רואים את המדינה ממטר. מבחינתם,שהמדינה תלך לעזאזל. בקדנציה הקצרה שלהם היו כאן 2 מלחמות, 2 חטיפות חיילים, קריסה כלכלית, ראשי ממשלה שהיו ראשי הפשע המאורגן. מחליפה פתטית וחסרת אחריות שאינה יודעת להתנהל פוליטית ומוסרית ורוצה להובילנו לאבדון.

 111. 185
  מאות מילייארדי דולרים הושקעו בקיבוצים וירדו לטמיון.בריכות שחיה
 112. 184
  אתה טועה

  משנות החמישים(להוציא מספר שנים לפני מלחמת ששת הימים) התל"ג היה בסביבות 10% לשנה והוא התחלק בין כל האזרחים לחינוך ,בריאות ורווחה. היום האלפיון העליון לוקח את התל"ג איליו

 113. 183
  מסכים למעט החלק של המתנחלים

  ההתנחלויות זה לא הגורם לפערים זה ספין פוליטי

 114. 182
  שטרסלר מטעה את ציבור הקוראים בציטוט חלקי המעוות את עמוס עוז(כנסו)

  המילים הראשונות במאמרו של עמוס עוז הן מפורשות בזו הלשון:"ישראל אף פעם לא היתה מדינה שוויונית". בהמשך טוען עוז שהמצב הנוכחי גרוע בהרבה בהשוואה למה שהיה בשנותיה הראשונות של המדינה מבחינת הסולידריות והערבות ההדדית. בא שטרסלר ומעוות את דברי עוז כבר בראשית מאמרו זה בנסותו להציג ברטוריקה דמגוגית כאילו אמר עוז שישראל היתה פעם גן עדן("עד השבוע לא ידעתי שישראל היתה פעם גן עדן"). מתעורר החשד שיש כאן כוונה זדונית לסלף, שכן ספק אם הכתב שטרסלר מפגר עד כדי כך בהבנת הנקרא.

 115. 181
  לקטול את עוז כשהוא פעם אחת לשם שינוי צודק

  ראיתי 163 חשבתי עוד סופר ויצא עוז. זו הפעם היחידה בה הינני מסכים עם עוז. דעתי, אכן היו 30 שנים טובות למדינה, אך לא מ - 48אלא מסוף שנות ה-50 של המאה שעברה, עד חילופי השלטון ואתו המפנה האידיאולוגי-כלכלי-מדיני. נכון שלרוב לא היה. אך אנשים צעירים שרצו לבנות את חייהם, מסוף שנות ה-50 והלאה ולא ישבו וחיכו שיתנו להם כי "מגיע להם"?, היו יכוים בעזרת הלואות סבירות, ולא "נשכניות", כהיום, לקות דירה צנועה, להתבסס בפרנסה טובה, לקנות רכב צנדע, לחסוך לילדים ללימודים גבוהים, שסיימו אפילו תואר שני. ברבות השנים נסעו לחו"ל, שהיה "אז" קפריסין,יוון, ואירופה הרב-גונית. לא היה אחד שלא הסתדר בחייו, כך או כך. היום אפשר רק לשבת להיזכר ולהאנח. מסכן הדור הצעיר.

 116. 180
  נחמיה, ספר לנו בדיוק כמה מילארדים הושקעו בהתנחלויות עד עכשו

  אין ספק שיש לך מספרים פחות או יותר מדוייקים. אפילו אם לא תתחשב בתקציב הבטחון האסטרונומי בגללם, עדין תגיע למילארדים אז שינוי סדר העדיפות הלאומית היא הדרך היחידה והפשוטה (אם רק אומרים לעם את האמת , כמה זה עולה לנו ) לעשות שלום, להחזיר את המתנחלים המבודדים הביתה

 117. 179
  הטענה שפעם היה יותר גרוע חבוטה כמו הטענה שפעם היה יותר טוב.

  לא בזה העניין. העניין הוא בזה שהיום, בכל מקום שהוא ציבורי או מחובר לשלטון שרק תניח עליו אצבע (לפני 30 שנה עוד היה צריך ללחוץ), בכל מקום שכזה האצבע שלך תשקע בתוך רקב ותחורר חור שהצחנה העולה ממנו היא פצצה סרחונית שעוצמתה האורגנולפטית שווה לסך כל מולקולות הצחנה שמדיפים כל בתי השימוש הציבוריים של יבשת אסיה כולה בחזקת 12. +זה לא היה פעם+

 118. 178
  נחמיה, ספר לנו בדיוק כמה מילארדים הושקעו בהתנחלויות עד עכשו

  אין ספק שיש לך מספרים פחות או יותר מדוייקים. אפילו אם לא תתחשב בתקציב הבטחון האסטרונומי בגללם, עדין תגיע למילארדים אז שינוי סדר העדיפות הלאומית היא הדרך היחידה והפשוטה (אם רק אומרים לעם את האמת , כמה זה עולה לנו ) לעשות שלום, להחזיר את המתנחלים המבודדים הביתה

 119. 177
  סמול זה שקר,מרמה,זיוף וסילוף בלעדיהם הוא קורס.מייפה פה משחיר שם.
 120. 176
  מה בין עוז לשטרסלר. הראשון מדבר ערכים הומנים, והשני - רווח וחמדנו
 121. 175
  המיליארדים נקברו בהתנחלויות ולא נותר די לנזקקים
 122. 174
  ללני[107], אינך צריך לשכנעני כי נעשה מפעל מדהים ובתנאים קשים ביות

  ביותר, על כך אין ויכוח גם אין ויכוח כי נעשו טעויות וכי במפעל כה אדיר ובתנאים של אז לא ניתן להימנע מטעויות. אך מכאן מתחיל הויכוח בינינו, לעשות אידיאליזציה של התקופה ההיא כאילו היה טוב, או כי הצבא היה א פוליטי זה שטויות, אנשים מונו גם בצהל לפי השייכות הפוליטית ולא סוד שרבין, דיין ואלון הלכו לכינוסים מפלגתיים, עיתים גם קיבלו הוראות משם. החינוך היה איכותי במקומות מאד מסויימים, צפון תל אביב של אז, רחביה, אחוזה ובמשקים, אל נא תיתמם. הקיבוצים לא עשו יותר מהתל אביבים ומקביליהם מערים אחרות, אך קיבלו הרבה יותר ועשו יותר רוח. הם פשטו את הרגל לא רק בגלל המשחק בבורסה, בניגוד לכל האידיאולוגיה שלהם וגם בשלומיאליות, אלא גם משום שהזרמת המשאבים אליהם צומצמה, אלה עובדות, משק קיבוצי לא יכול להצליח ללא סיוע גדול מבחוץ. היזכר נא גם גם בשנות החמישים היה להם משבר גדול כספי, המדינה שנשלטה על ידם הזרימה כסף, אשראי זול, בינוי, נחל, אחר גם מתנדבים. אמצעי הייצור כולם באו מהמדינה, קרקעות, מים, אשראי "מיוחד", בינוי גם לדיור גם ציבורי גם מקלטים, הכל. נכון שצריך איזון, אין דבר כזה קפיטליזם טהור אך גם לא טיפשות

 123. 173
  ל-15:38, איציק עם הנשמה של נער גבעות, גלדיטור כמכונת-מלחמה, חסר

  הבנה ושיקול-דעת. האור, האמת שאינך מסוגל לראות היא שה"ציונים" לא באו לארץ לחיות עם יושביה, גם לא היהודים, עובדה בהזדמנות ראשונה, במהלך מלחמת-העולם הראשונה, כאשר כספי הסיוע עברו דרך החלוצים, הם מנעו את הסיוע מהישראלים וגרמו למותם של רבבות יהודי א"י בייסורי רעב. היום לאחר לממעלה מששים שנה, מאז שבן-גוריון הביא את יהודי האסלאם, עדיין הם מודרים מזכות האזרח האלמנטארית, להתארגן ולהגן על זכויותים. מפלגות טרסט הפשע "המפתח המפלגתי", המקנה למפלגות ה"ציונים" את הזכות להשתתף בשלטון, ולזכות בחלק מהשלל, שברה כל ניסיון להתארגן. השאירו להם את הזכות לבחור ברשימוות המועמדים של מפלגות הממסד.

 124. 172
  If it's so good, why is it so bad

  The Paradise is here, why do people protest

 125. 171
  תודה לגיא 144 - בגללו קראתי את השטויות של הרונימוס על

  עמוס עוז. העובדה שהייתה שיוויוניות יחסית בשנים הראשונות הייתה כמו בכל מדינה עניה שלאף אחד אין בה כלום. גם בקובה יש שיוויוניות מרשימה - לאף אחד אין כלום וכל המעוניין שילך לשם יחד עם עמו8ס עוז - שהוא גם זייפן ספרותי שנהנה ממערכת יחסי ציבור מדהימה שיום אחד אולי תזכה אותו בנובל. אחרי הכל גם ערפאת קיבל

 126. 170
  שטרסלר - דמגוג!

  העם עם עמוס עוז.

 127. 169
  זו לא הטעות הראשונה של עוז - הוא גם תומך ב"שלום עכשיו"
 128. 168
  אינך מסוגל להתווכח ענינית ולתת הנמקות לעלילות הדם שלך בנושא אוסלו

  רק מנטרות שקריות. זו הרמה של הימין הלאומני......

 129. 167
  לאלכס מהכרמל -2. מתנחבלים משרתים בהגנה על מוצבי הכיבוש בהם הם....

  מתתגוררים. לגבי מיסים, אני לא כל כך בטוח שיש להעריך מיסים שמשולמים מעבודות פיקטיביות במשרדי ממשלה שונים.

 130. 166
  גם הזכרון של שטרסלר כבר לא משהו

  וכילד באותן שנים עליהן הוא מדבר בסלידה ברור שקשה להסתמך על עדותו. גם אני הייתי ילדה בשנים הראשונות לקום המדינה. בעוונותי להורי היה הפנקס האדום שקיבלו כשברחו מגרמניה בסוף שנות השלושים. הם גם התנדבו לצבא הבריטי, שרות שהקנה להם מעט זכויות וכך זכו בשנת 1951 לרכוש דירה בשיכון ותיקי ההסתדרות ברמת גן. למי שעלה לארץ בחוסר כל, וגם ירושה מההורים שנספו, לא ציפתה להם, דירה של 45 מ"ר, שני חדרים עם הול מואר, עם משכנתא גדולה, היתה הישג סוציאלי גדול להם ולרבבות ישראלים שנהנו ממנה. ומולנו הוקם שיכון לעולים החדשים, דירות מרווחות לא פחות, ללא הפנקס האדום של ההסתדרות. עשירים גדולים לא הכרנו אז, גם לא נהוג היה לנעול את דלת הדירה כשיצאו מהבית, במכולת קנינו בהקפה וגם בגלנטריה, בה קנתה כל השכונה את אותם הדגמים. אין בי געגועים רבים לימים ההם, אך אז לפחות היה לאן לחתור, היו אידיאלים להאמין בהם. היום גם החזון והתקווה אבדו.

 131. 165
  עמוס עוז צודק והתיאור שלו נכון ..שטרסלר משרת את השטן

  נתניהו (ושטרסלר השפוט שלו) יוצר מציאות אשר מקשה על החיים זו כלכלה שהיתה נהוגה ברומא כלכלה של אדונים ועבדים. בכלכלה של רומא גם העבדים יכלו לצבור רכוש "ולנסוע לחו"ל".....

 132. 164
  לילות זעופים, מלאים קולות פרועים, מוצפים קרני ירח-פרא, רוחשים

  תסיסה עויינת. קולות זרים מפאת הכפר הערבי הסמוך, ריחות עשן, אדים לחים, שאגת מיצהלותינו בחצי הלילה, מחולותינו שכוחי-הנפש, שירי-דבקות מלאים שמחה, מלאים תוגה... (עמוס עוז, "מקום אחר", ספרית פועלים, 1966, עמ' 85)

 133. 163
  בלא מהלומה מוחצת, מהלומה עסיסית, כמו שאומרים, לא יבוא סוף שחור ל

  תומר גבע, האחראי לענף המספוא, מניח כף-יד גדולה על שכמו הרזה של פודולסקי ואומר לו: פודולסקי פודולסקי, בלב נשבר עלי להודיעך, כי הערבים היקרים לא קראו לא בבורוכוב ולא בברל ויש חשש שאפילו בנחמן סירקין אין הם בקיאים להפליא. בלא מהלומה מוחצת, מהלומה עסיסית, כמו שאומרים, לא יבוא סוף שחור לחוצפתם השחורה של הטרדנים השחורים. (עמוס עוז, "מקום אחר", ספרית פועלים, 1966, עמ' 161)

 134. 162
  אבותיכם ואימותכם לא באו לכאן בכוונת-מלחמה, לא לימדו ידם להכות

  אבותיכם ואימותכם לא באו לכאן בכוונת-מלחמה, לא לימדו ידם להכות באגרוף. אבל הפראות לא יכולה לשאת את מפעלם הטוב. כת של בני ריק ובטלה רקמה סביבם מזימות-זדון, והמזימה נמשכת - (קולו של ראובן מלא סערת-נפש עצורה) - עד עצם היום הזה. יד מהרסת ומתנכלת נשתלחה אל מפעלינו. יד מהרסת ומתנכלת... (עמוס עוז, "מקום אחר", 1966 עמ' 82) זאת כאשר עוז מספר כיצד ההתנחלות שלו נדחקה ליד כפר ערבי ובקרבת הגבול, ובפרובוקציות הם מכים באלה ואלה

 135. 161
  הציע סבא שאומות העולם יסייעו כעת לישראל להשיב את כל ערביי הלוונט

  במלחמת ששת הימים, הציע סבא שאומות העולם יסייעו כעת לישראל להשיב את כל ערביי הלוונט 'בכבוד גדול, בלי להפיל אפילו שערה אחת מראשם ובלי לגזול אפילו תרנגולת אחת מרכושם' החזרה למולדתם ההיסטורית, שנקראה בפיו בשם 'סעודיה-ערביה'... (עמוס עוז, "סיפור על אהבה וחושך", "כתר", 2002, עמ' 124)

 136. 160
  המוני ערבים צמאי דם, מיליוני מוסלמים משולהבים, יקומו ובתוך ימים

  ומי יודע מה עוד יעשו לנו הבריטים בטרם צאתם. ואחרי צאתם. הלוא המוני ערבים צמאי דם, מיליוני מוסלמים משולהבים, יקומו ובתוך ימים אחדים ישחטו את כולנו. לא יותירו בחיים אף ילד. (עמוס עוז, "סיפור על אהבה וחושך", "כתר", 2002, עמ' 341)

 137. 159
  ההרים מתכוונים לקברנו חיים באשדות הצללים הכבדים. קרניים אחרונות

  "עכשיו גושי-צל ענקיים גולשים מן הרכס ונופלים. יורדים עלינו בדממה גמורה מכוח חוקי-כובד זרים. ההרים מתכוונים לקברנו חיים באשדות הצללים הכבדים. קרניים אחרונות לוכדות לרגעים יצורים של מתכת, עדות מנצנצת לנוכחותם המאויימה של מוצבי האוייב ב מ ע ל ה ה ה ר. אורות קטנים, אורות צהבהבים וירקרקים ניצתים במשלטי האויב. שכנות רעה, כיבדת- מזימות, מרחישה חרדות... (עמוס עוז, "מקום אחר", 1966, עמ' 47)

 138. 158
  אובדן הבושה, מרוץ החומריות , אובדן הסולדריות

  גם פעם לא היה גן עדן אבל היו ערכים . היתה בושה. היתה חמלה. היתה תחושת ערבות. היה כבוד לזולת . מילה היתה מילה. חוזים היו עם פחות סעיפים . היתה אמונה איש באחיו .

 139. 157
  צודק שטרסלר...

  צודק שטרסלר. כל מילה בסלע! לא מתאים להתרפק על העבר, שגם היו בו עיוותים לא מעטים, הגענו להישגים נפלאים מאז, רק שבשנים האחרונות הזנחנו ערכים חשובים ואין לנו מנהיגים עם ראייה וחזון, ולכן חשובה המחאה! שתעורר אותם לעבודה...

 140. 156
  כל מלה בסלע

  האליטות האדומות סגדו לסטלין. רק אנ"ש נחשבו והיו שווים יותר בחברה שבה הרוב היו שווים פחות. היה מצב קשה להחריד אנשים רעבו ללחם , ואדוני הארץ חגגו בלי סוף ( עע משה דיין ) . תודה לאל שהתקופה כבר מאחורינו. אלא שהיום שולטת שיטת שוק קפיטלסיטי חופשי (קפיטליזם חזירי) וצריך להחליף אותה בכלכלת שוק מנוהל. ועל עמישראל מאמיני במשיח נדבר בפעם אחרת

 141. 155
  להגיח מן המדבר לשחוט ולבוז ולשרוף אותנו ביללות-זעקות גרוניות

  הייתי כורת ברית עם אנגליה, מקים יחד עם הבריטים את חזית עמי התרבות הנאורים מול גלי הפראות המזרחית עקומת-האותיות, עקומת-הסיף, המשולהבת והניחרת, המאיימת להגיח מן המדבר לשחוט ולבוז ולשרוף אותנו ביללות-זעקות גרוניות המקפיאות את הדם... (עמוס עוז, "סיפור על אהבה וחושך", "כתר", 2002, עמ' 83)

 142. 154
  עמוס עוז לא טועה , הוא איש חכם!!

  שטרסלר יש לו אג'נדה, תומכת קפיטליזם , אבל עכשיו הוא מרכך אותה מול המחאות. אין להשוות את שתי התקופות, לכל תקופה קנה המידה שלה. לזכותם של מייסדי המדינה יאמר שהם עשו נפלאות עם מעט המשאבים שהיו אז, ובנו משק מפואר. לא היו פערים עצומים, לא היה עושק בחסות החוק, היתה תחושה של ערבות הדדית , גם אם פה ושם היו טעויות ומעידות אנושיות , הן היו בממדים נסבלים. ואילו היום התחושה היא של כל אחד לנפשו, ואם תנסה להיות סולידרי הרי אתה מפסיד פעמיים. השוק מכתיב לך להתנהג בצורה שאדם מצפוני לא חש נוח. הטעויות הגדולות שנעשו בדרך להפרטה חייבות לבוא לתקון דחוף, הנטל חייב להתחלק שוה בשוה, והמדינה חייבת לתרום את חלקה במעורבות ובפיקוח על שוק ההון, שוק העבודה והרווחה של האזרח, אחרת היא בוגדת בתפקידה. ההפחדות כאילו תבוא התרסקות אינן במקומן, התיקונים חייבים להיות מאוזנים, והאזרח חייב להשתכנע כי נעשה כל האפשרי, אנחנו רוצים להיות עם חופשי , ולא לחיות במועקה הזאת של חיים נוקשים בארץ שגם כך קשה מאוד לחיות בה. אחרת למה הקמנו מדינה, כדי להיות עבדים , במציאות שלא אנו שולטים בה?!

 143. 153
  האיש הערבי הרחום... גם הוא יחתוך גרוני ואת גרונות הורי ו'להטביע

  "והאיש מחנות בגדי-הנשים של הדודה גרטה? האיש הערבי הרחום שהציל אותי ממלכודת החושך ונשא אותי בזרועותיו כשהייתי רק בן ארבע או חמש, האיש המנומנם והנלבב ההוא שחיוך מבויש היה מהבהב לרגע על שפתיו ומיד היה שב ונחבא מתחת לשפם-השיבה הרך, זה הקול שאני כל ימי אזכור אותו בכמירת-לב, 'די ילד הכול טוב ילד הכול טוב': מה, גם הוא? 'לוטש עכשיו את פגיונו בעיקל, משחיז את הלהב ומתכונן לשחוט את כולנו'? גם הוא יתגנב לרחוב עמוס באמצע הלילה עם סכין ארוכה עקומה בין שיניו, לחתוך את גרוני ואת גרונות הורי ו'להטביע את כולנו בדם'? (עמוס עוז, "סיפור על אהבה וחושך", "כתר", 2002, עמ' 474)

 144. 152
  כתוב יפה וכל כך נכון - יפה לנתץ פרות קדושות כמו הסופר

  המומחה לספרות בדיונית וכ"הוגה דעות" עושה רומנטיזציה של המציאות האפילה, והופך גם אותה לבדיונית - אבל הוא עמוס עוז, מתנשא מתמיד, וכמובן הוא מקבל שטח בעיתון - מסוכן וחובבני למדי גם מצד המערכת שלא עורכת מאמרים כראוי, וביחוד מצד הסופר הדגול.

 145. 151
  מאיפא לילד הפליטים את כל השנאה הזו לערבים שלא הכיר!

  מאיפא לילד הפליטים את כל השנאה הזו לערבים שלא הכיר! "... הלוא זה שישים דורות, כך למדנו, הם התרגלו לראות בנו עם עלוב, עם של אברכים שפופים, עשי-לילה רופפים הפורחים בבהלה מפני כל צל, אולאד-אל-מות, בני מוות, והנה עכשיו סוף-סוף עולה יהדות השרירים על בימת החיזיון, הנוער העברי החדש מפציע במלוא אונו, וכול רואיו נרעדים מפני שאגתו: כגשת אריה אל אריות. (עוז, "סיפור על אהבה וחושך", "כתר", 2002, עמ' 372) "אולאד אל-מות", ו"מוסלמים צמאי-דם" שייכים למיתוס "הציוני" שבא לצבוע אלפי דפי היסטוריה ורודים, המספרים על אחווה וריעות בין היהודים והמוסלמים השמים הערבים - בצבע שחור .

 146. 150
  בתל אביב נתנה ארוחה חינם לילדי השכונות בבית הספר.
 147. 149
  לא לשכוח את ההיסטוריה

  מר עוז "שכח" את מהומות ואדי סאליב בחיפה (1959),"הפנתרים השחורים" בירושלים 1971 ועתה ברחבי הארץ...

 148. 148
  כולבם סלפנים

  הדבר העיקרי הגורם לעוני זה הקפיטליזם החזירי ופעילות האוליגרקים שאתה מגנה לפעמים אבל מגן עליהם כאילן שאם הם יעלמו תגמר המדינה. הסוציאליזם מיוסם בלי השפעה של המוצצי דם האלה הוא פיטרון לעוני.

 149. 147
  חרדה מהערבי, וגם מהצומח, הדומם, וגם מהרוח והצל;

  בין שתי מלחמות-העולם הארץ היתה סגורה בפני יהודים, ורק לחלוצים של מפלגות הממסד ומקורביהם, התאפשרה כניסה לארץ. כאן חולקו בין המפלגות על פי גדלם היחסי. המפלגות דאגו לגלדיטורים שלהם בכל צרכי חייהם. הם שוכנו בשכונות נפרדות, מנעו מהם קיום יחסים חברתיים עם הפלסטינים, והחדירו לתודעתם חרדה מהערבי עם הסכין העקומה, שמחכה להזדמנות לטבוח את היהודים, טף ונשים נער וזקן. כתיבתו של עמוס עוז, טובעת בחרדה חרדה מהערבים, אך לא רק מערבים, אלא חרדה גם מהצומח, הדומם וגם מהרוח ווהצל

 150. 146
  "... לפני שהקימונו כאן עיר השתרעו גבעות-החול והגיעו עד קו החוף.

  המדבר נגע בים. אנחנו, משמע, באנו והרחקנו זה מזה את שני היסודות הזועפים האלה. את ראשינו, כביכול, תחבנו בין מלתעות הים והמדבר. יש רגעים, בימי-שרב, שבהם נדמה לי לפתע כי המלתעות שואפות בחוזקה להיסגר מחדש. עלינו. העיר כולה נדמית לי פתאום רופפת במידה אשר לא תיאמן כמעט. אפילו עצי הנוי שנטענו על גדות המדרכות, לכאורה אינם מחוברים היטב אל הקרקע. כמדומה, דקורציה של קרטון ולא עיר. כמדומה, כמעט בחזקת שדרות-פוטיומקין בין הים והמדבר. שלג רוסי כבד אילו בא ונפל על העיר בסערה בחורף, אומר אני, הלא כליל מוחה היה את תל-אביב מעל פני האדמה. הלובן בלובן היה ניתך. ואצלי הלב מתכווץ בחוזקה למחשבה הזאת: כל כך אנחנו שבירים. כל כך פריך כל זה. "מתחת לפני הקרקע יחתרו ויבואו פתאום. מן השמים הבהירים. "והים, מצידו, רובץ לו לרגלי העיר ומאיים דומם. "נשימת המדבר על פנינו. "שנאת השמש. (עמוס עוז, "עד מוות", כתר, 1971, עמ' 39)

 151. 145
  בשנים הכי קשות למדינה חוק חינוך חינם וארוחה חינם לילדי בית ספר
 152. 144
  תודה להרונימוס.קראתי את מאמרו של עמוס עוז ומצאתי ששטרסלר אכן מסלף

  מוזר איך זה קורה שעיתונאי בכיר כנחמיה שטרסלר מתקשה מאוד בהבנת הנקרא בלשון עדינה.כבר המשפט הראשון של עמוס עוז קובע במפורש כי "ישראל אף פעם לא היתה מדינה שוויונית". ואילו שטרסלר מאשימו כאילו אמר "שישראל היתה פעם גן עדן". לא ארצה להאמין שזה סילוף זדוני. אבל גם אם לא הרי מדובר בעיתונאי שנכשל בהבנת הנקרא.

 153. 143
  ההבדל טמבלים..שאז יהודים בנו את המדינה !!

  פועלי בניין מכל העליות שברו את גבם לבנות את המדינה של אז.. והיום סינים וטורקים נפלים ופליפינים..אין בניה יהודית ורוב החקלאות טאילנדים! וכך נוצר מצב שרוב העובדים ומשלמי המסים.נושאים עול הטפילים ובעלי ההון החזירים !!

 154. 142
  CAPITALISM KILLS!!!
 155. 141
  שטרסלר מפיץ את הספין של ביבי כאילו ביקשנו קומוניזם פתטי ועילג.
 156. 140
  לשקרן השמאלני הבור[97], הזיות אוסלו=אלפי נרצחים ונכים, כמדומה ש

  שזו הנמקה מצויינת, לצערנו.... ויום טוב לך.

 157. 139
  לא סוציאליזם

  מר שטרסלר, אף פעם לא היה סוציאליזם בארץ וזאת ככלכלן אתה הלא יודע. אבל היו אפשרויות היה אופק. כולנו היינו יותר, הרבה יותר עניים. אבל הרגשנו שהכל אפשרי. אבי עלה לארץ ב1949 מאירופה עם 2 מזוודות זוג אופנים ומכונת תפירה. את הבגדים במזוודות קיבלנו מהג"וינט. היה לו רק מטען חשוב הוא היה נגר. עם האופניים נסע לעבודה ואימי תפרה ותקנה לנו בגדים. לאחר 20 שנה בארץ הוא קנה בית וגם נגריה הכל מעבודה, הצליח לחנך שני ילדים ולדאוג להם גפ כלכלית. תראה לי איך אפשר לעשות זאת כיום, עם הכלכלה החזירית החופשית. איבדנו את הסולידריות ואת הפן האנושי, הכסף סינוור אותך וכשכמותך. כולם רקדו מסביב לעגל הזהב, עד שגביע של קוטג שבר את הכלים. תחזור לספרים, הכלכלה היא אנשים ולא מספרים מרצדים על המסכים ובמצגות POWER POINT

 158. 138
  מומלץ לכל חובבי עמוס עוז לקרוא שוב ושוב את המאמר הזה שמצביע

  בעדינות יתרה על אישיותו ותפיסותיו שלן עמוס עוז. כמי שבא ממשפחה ללא הפנקס האדום זכרו לסר אני יודע בדיוק על מה שטרסלר מדבר הסוציאליזם שבא לגונן על החברה מהדיקטטור הפאשיסטי - עשה זאת באמצעות יצירת מיליוני פאשיסטים קטנים. עמוס עוז הוא אחד מהם כמו כותב נוסף במדור היום - יוסי שריד.

 159. 137
  steresler the jail wait for you as well
 160. 136
  Amos Oz writes about self respect which Stressler cannot understa

  nd Yes it was hard in the early days but nobody felt poor to the point of "ani marud " Comparing 1950ies to 2011 is simply not fare The only way to compare is emotionally and self respectly

 161. 135
  שטרסלר. כל מילה אמת. רק שכיום אין תקווה.
 162. 134
  ל-Hienorymus Pronafus (בערך)

  מי שמתפרנס מקיטוב ופלגנות זה רק השמאל הליברלי. כך אצלנו וכך בכל העולם. אלה מסיתים עובדים במעבידים, נשים בגברים, הומואים במי שאינם כאלה, ערבים ביהודים, מזרחים באשכנזים, חילונים בחרדים, את יושבי הפריפריה בתושבי המרכז ואת אלה וגם אלה במתנחלים. האויב של השמאל הליברלי אלה האחדות והלכידות החברתית. גם כל מה שמחזק אותם כמו הדת, המסורת ואהבת המולדת. מטרת השמאלנים הליברלים היא להפוך עמים גאים ומלוכדים לעדרים כנועים מונחי התקשורת הליברלית. עד כמה שהמטרה הזו כבר הושגה, ניתן לראות אצל האירופאים שאפילו לא מרגישים איך כל מה שעבדו למענו ולחמו למענו במשך אלף שנות היסטוריה, הופך למרמס לרגלי הפולשים המוסלמים הברברים.

 163. 133
  ה"ציונים" גלדיטורים; "יקראו לנו מחר להציל את צבא-הקבע - הקיבוץ

  יירתם. לשגר שליחים אל גולה זו או אחרת - ודאי. לרדת לנגב, לעלות לגליל, להתנחל ברמת-הגולן, ליישב את פיתחת-רפיח, להקים היאחזות על גדות תעלת המים המתוקים באיסמעיליה (אם חלילה תביאנו לשם מלחמה נוספת) - למה לא. תמיד תהיה אצלנו היענות, ... (עמוס עוז, (אוסף מאמרים ומסות), "באור התכלת העזה", ספרית פועלים 1978 עמ' 142)

 164. 132
  עמוס עוז כ"בן שלזיה" מספר על "אשכנזים"; "...במוצאי יום

  קיץ מדיפה שכונת כרם אברהם ריח מהגרים אשכנזים. זהו ריח חמצמץ. ואם אנסה לבודד את היסודות: זיעתם. דגיהם. שמן-הטיגון הזול שהם משתמשים בו. עיכול עצבני. מזימות-שכנים קטנות עם חמדנות עצורה. פחדים ותקוות. פה ושם איזה צינור-ביוב סתום-למחצה. לבניהם המתייבשים על חבלי-הכביסה בכל מקום, ובעיקר לבני הנשים, הם בנוסח חסוד. הייתי אומר: פוריטאני. ועל כל אדן-חלון הולכים ונכבשים כאן מלפפונים בצנצנות-ריבה לשעבר. מלפפונים צפים במי שום ושמיר ופטרוסיליה ועלי-דפנה. האם גם זה הוא מקום אשר ברבות השנים יהיה לו מי שיתגעגע אליו?... (עמוס עוז, "הר העצה הרעה", כתר, 1976, עמ' 136)

 165. 131
  מאמר מעולה וצודק. אל תרתע מצריחות הפנטים מהצד הדתי והשמאלי
 166. 130
  עוז והממסד ה"ציוני" גלדיטורים; "... חברי-קיבוצים, ודווקא הטובים

  שבהם, יש להם טמפרמנט ומיבנה-נפש של "חיילים קרביים" ממושמעים. הם רגילים להישלח ולא להתוות דרך . להוציא משימות אל הפועל ולא להגות רעיונות. הלך-הרוח הרווח בין המסורים והאידיאליסטים שבחברי-הקיבוצים, אפשר לתאר אותו בעזרת שורה ידועה משירה של חנה סנש: "קול קרא לי - והלכתי". ואפשר לצייר אותו, אולי במעט אירוניה, על-ידי שורה ידועה מתוך פזמון ישן של להקת-הנח"ל: "לאשר ישלח - שם פנינו". (עמוס עוז, (אוסף מאמרים ומסות), "באור התכלת העזה", ספרית פועלים 1978 עמ' 142) #

 167. 129
  בוכים על האדמות שגנבתם
 168. 128
  הטעות של שטרסלר

  שהוא לא רואה. ואם הוא רואה, הוא לא מבין.

 169. 127
  עמוס עוד תיבת תהודה של הממסד!; "אני כותב חופשי, מה שבא לי,

  ישר מהראש אל הדף, לא חייב לעשות כל מיני מחקרים, להכיר כל מה שנכתב על הנושא וסביבתו, לבדוק מקורות, לבסס על אסמכתאות, להשוות מובאות, לספק הוכחות, לשלב הערות שוליים - שום כלום... - מי בכלל יוכל להתווכח אתי? (פתיחה) (עמוס עוז, "מתחילים סיפור", כתר, 1996, עמ' 7)

 170. 126
  אתה השקרן היסטוריון בגרוש, כל מילה

  שנכתבה מגובה בעובדות. תנסה את זה פעם אולי תהיה היסטוריון.

 171. 125
  ביבי צריך לומר את האמת, מעמד הבינים סוחב על גבו, חרדים,ושטחים
 172. 124
  נחמיה, עמוס עוז אינו טועה אבל אתה מטעה

  שנאתך לסוציאליזם, גם אם היא מוצדקת, אינה צריכה לעוור אותך עד כדי כך שלא תבין מאמר יפה ונכון של כותב מחונן. ראשית, אין כל טענה אודות שוויון אלא אודות פערים מתרחבים וזה רק בפתיחה. עקר המאמר תוקף את 3 הגורמים ששודדים את המדינה: המתנחלים, החרדים ובעלי ההון וזה אכן כך. יש להלחם בכל 3 גורמים אה מלחמת חרמה. את המתנחילים יש להחזיר, בכח, למדינת ישראל. לחרדים יש להציע חינוך כמו לכולם. ומול בעלי ההון יש להציב תחרות הולמת שתיטיב עם הצרכנים. מעניין לציין שכל שלשת הגורמים הללו הם במיעוט שעולה כפורח לאחר העלמות השמאל

 173. 123
  המחירים ירדו? אתה מברבר על ישראל

  היבוא נפתח, המגוון עלה, המחירים ירדו? אתה מברבר על ישראל

 174. 122
  אכן פעם לא היו רשתות שיווק ומבחר עצום, אבל

  הריכוזיות היא בזה שסופרסל ומגה שולטות שליטה מוחלטת, ומציעות אומנם מבחר וחווית קניה, אך למעשה בעליהם קובע כמה ישאר לנו בנטו מהמשכורות העלובות במדינה שלנו, וכמה יתפח חשבון הבנק שלו, ומדובר בהרבה אפסים. הם לוקחים יותר ממה שמקובל בעולם. הטייקונים הם החולי, כי הם רוצים יותר ממה שאפשר. ממדינה קטנה כישראל, לא יוכלו להתעשר ולהוסיף להונם ולעלות בדירוג עשירי העולם, כי אנחנו לא ארה"ב, והמחזור העסקי הרבה יותר מוגבל. אז מה עושים עם העוקץ שבא עם הדבש? מוותרים על הכל וחושבים מחדש. צריכים שיטה אחרת, אולי קצת דומה, אבל אי אפשר להמשיך כך. די. הם גונבים מאיתנו בכל ומכל, וכל שקל שאנחנו מוציאים ביום יום, הולך לאותם אנשים, מעט אנשים, ששולטים עלינו, משפחות הטייקונים. והם משפחות פשע שגונבות כיוון שהן לוקחות הרבה יותר ממה שההגינות מחייבת, ברשיון ממשלתי כמובן. חייבים שינוי. די!!!

 175. 121
  בשנת 2011 עם ישראל קונה3/4 מיליון טלוויזיות חדשות - כלומר כל

  משפחה שלישית קונה מכשיר טוב מזה שיש לה. הקיץ הזה 1.1 מיליון ישראלים עוברים בנתב"ג - לא בטוח שיספיקו לבוא להגנת מחאה זו או אחרת רבע מיליון מכוניות חדשות - לא האחים עופר קונים עשרות אחוזי עליה במכשירי חשמל מה לעשות - נתוני רשות המסים פורסמו השבוע

 176. 120
  דחוף לפני שנחמיה ועמוס הולכים לנו כאן מכות.

  בעלי הפנקס האדום של פעם, הם וילדיהם הטייקונים של היום. כאז כן היום, אמור לי היכן אתה גר, באיזה תיכון למדת, ואיפה שירתת בצבא ואומר לך באם כדאי לך לחפש אצלנו עבודה, או לפנות ישירות לקבלן השרותים האזורי, אולי ימצא לך משהו. בפניה חמורות הסבר של פקידת הסעד לא נתקלתי, אבל יש לי כל הסיבות להעדיפן על פניו של זכיין "ויסקונסין" שגובה עמלתו נקבע ככישוריו וכעוולת תחמנותו לשלילת זכויות הנזקק. בקיפוח "עדתי" לא הזדמן לי להתנסות (כאשכנזי מצוי) אבל בהחלט כן בחרפת הפער המעמדי-חברתי שהקורולציה בין תופעות אלו מאפשרת להציגה את זו האתנית ככורח עליון, באופן המאפשר את הדחקת הבעיה ולפטור עצמנו מחרפתה ומהמאמץ הכרוך בביעורה. ולסיום, איך אפשר בלי מעטפות "הולילנד" שראשיתן בפתק שחסר למימוש זכותם של הורי בתכנית "חיסכון לשכון" שממנה נופנפנו בשנות השישים, מבלי לדעת אפילו לטובת מי בדיוק. כנראה גם אותו "פתק קסם" שבהעדרו נשללה מאבי תוספת הוותק (גם לצרכי חישוב פנסיה) שהוענקה כחוק לעובדי המדינה משוחרר הצבא הבריטי, אבל מה לעשות, לא ממש לכולם.

 177. 119
  שטרסלר אתה צודק

  לפי מאמרך נראה שעמוס עוז לא דייק אתה לעומתו תמיד מבטא את מחשבותיך בדיוק וכבר ברור שאתה אוהב ותומך בטייקונים שאתה תומך בדפיקת מעמד הביניים והעניים כדי שבהרצליה פתוח ןבסביון לא יפול רעף זהב אחד,לדעתי

 178. 118
  "..המחירים ירדו,..", לא שמתי לב.
 179. 117
  שטרסל נשארת מאחור מעמד הביניים התקדם

  שטרסלר אתה ממשיך לדקלם את הסיסמאות של ביבי ושינמיץ, שכל כך טוב לנו בקפיטליזים החזירי, אבל מעמד הביניים לא קונה את הסיסמאות החלולות האלה. אנחנו לא קונים שחייבים להיות פערים מפלצטיים בשכר בין מנהלים לעובדים, אנחנו לא קונים שחייבים להיות מגזרים טפילים שרק יושבים על הוריד של המדינה כמו המתנחלים, החרדים והערבים. אנחנו לא קונים שמותר לטיקונים לקחת הלוואות מהעם ולא להחזיר. אנחנו לא קונים שבעל שכר של 100,000 ש"ח בחודש צריך לשלם מס כמו בעל שכר של 25,000 בחודש. אנחנו לא קונים שאי אפשר לחיות בכבוד בארץ אחרי ושרתנו בצבא ולמדנו ואנחנו מרוויחים משכרת נאה.

 180. 116
  נכון מאוד.
 181. 115
  מתנחלים אוכלים ואוכלים

  מדהים אותי לקרוא תגובות של מתנחלים למחאת מעמד הביניים. הם תמיד מופתעים וקוראים לנו בכיינים. הם היחידים שמוגדרים "מעמד ביניים" שמתייחסים אלינו כ"בכיינים". עד שראיתי שזה ממש תופעה, לא הייתי בטוח איך להתייחס לאמירה "שהמתנחלים עושקים אותנו כלכלית". חשבתי שאולי זו פרופוגנדה שמאלנית. אבל הדיבור של המתנחלים מוכיח שהם חווים משהו אחר. גם הם "מעמד ביניים", אבל הם חווים רווחה ואופטימיות כללית כלפי העתיד ששאר בני מעמד הביניים לא חווים. מה, זו האמונה באלוהים שנותנת להם את זה או שאיך שהוא יש להם יותר כסף מאיתנו כי מישהו דואג להם על חשבוננו? מה לגבי תחקיר שמשווה בין בן מעמד ביניים בת"א לבין זה שבשטחים (אפשר לזרוק איזה מישהו מהפריפרייה בשביל רפרנס): כמה מתפרנסים, כמה מוציאים, איפה מקבלים עזרה מהמדינה וכו'... "הארץ"? מישהו?

 182. 114
  הוכחה שחור-ע"ג-לבן שתנובה שודדת אותנו

  במסגרת המאבק החברתי על יוקר המחייה- ביקרתי בארצות הברית, נכנסתי לסופר וראיתי את גבינות תנובה שבמדף- ולא האמנתי למראה עיני לגבי המחירים- גבינה צהובה "אדם", אריזה כפולה של 400 גרם 200x2 תוצרת "תנובה תל יוסף" והכוונה היא במחלבות כאן בארץ. מחיר ל 400 גרם (2 אריזות) ? 6.59 דולר!! שהם 23 שקלים!!! 11.5 ¤ ליחידה. כן- גבינה תוצרת הארץ המיוצאת לארה"ב ומשונעת גם לקצה המערבי- ללוס אנג'לס נמכרת שם ב 11.50 ¤ ליחידה. המחיר בארץ ? 18 ¤ ליחידה. גם גבינת פטה-אריזת 1.94 ליברה שהם 950 גרם בקירוב ל 2 יחידות. המחיר שם 9.39 דולר ?כ 33 ¤ או 16.5 ¤ ליחידה בעוד שהמחיר בארץ הוא 26.50 ¤ ליחידה!!! האם יש לתנובה הסבר הגיוני , למעט חזירות לשמה? יש פשוט להחרים ולא לקנות גבינות צהובות של תנובה!!! אנא העבירו מייל זה לכל רשימת התפוצה שלכם, הגיע הזמן לפעול! למי מורידים את המחיר לליטר חלב לחקלאים שהם החולייה החלשה ולא נוגעים בטייקונים. מה שברור הורדת מחיר החלב לרפתנים לא תגיע לצרכנים אלה לטייקונים. מצויות בידי החשבוניות המקוריות המוכיחות כל האמור לעיל...

 183. 113
  full of nonesense that baloon

  maybe he has what to eat and fancy clothing, we, at home, were almost hungry , cold in the winter and hot in summer. if at least his literature wouldnt be so acessive, pathetic ,almost kitsch. well... kish kish karia, this istra bilgina

 184. 112
  שבשבת

  שטרסלר אפסון שכמוך. מתי למדת את המילה רגולציה. הרי היא

 185. 111
  תודה נחמיה הפעם קלעת בול
 186. 110
  שטרסלר תוקף כי ההגנה הטובה ביותר היא התקפה

  שטרסלר יודע מה זה לטעות

 187. 109
  תמונתו של שטרסלר מעוותת ,יליד שנות החמישים.
 188. 108
  רק דבר אחד היה אז טוב יותר

  המשכנתא אז לא היתה צמודה עד 1982~ וגם הלירה /שקל נשחקו וזה פעל לטובת האזרחים משלמי המשכנתא כל היתר תיאור מדויק הפנקס האדום שלט בכיפה!גם למי שהיה מפ"מניק עירוני ושמאלה מזה.

 189. 107
  שטרסלר תפנים: הקפאת הבניה ביו"ש היא הסיבה לעליית מחירי הדיור
 190. 106
  לאיציק- מובן שלא הכל היה אידאלי בשנים ההן. אבל

  עם כל המגרעות, מדובר במפעל תקומה והקמת מדינה, בתנאים קשים ביותר שאין כמוהו בהסטוריה . מקיבוץ של פליטים לרוב חסרי כל, תחת איום בטחוני, עם פלגים שלכל פלג יש חינוך משלו וצבא ( פלנגה ) משלו, עם צורך לקלוט עליה גדולה מארצות נחשלות, הוקמה כאן מדינה דמוקרטית, עם צבא לא פוליטי ( למרות הלחצים משני הכיוונים), עם חינוך מעולה - מיסודי עד גבוה, עם מערכת משפט מפוארת ועם כלכלה צומחת במהירות. הכלכלה היתה ריכוזית, אבל בשנים הראשונות בהעדר כל תשתית תעשיתית הדבר היה הכרחי. לגבי הקיבוצים, חלקם רב בבנית המדינה, בבטחון ובקליטת עליה. רובם פשטו את הרגל לא בגלל אי הזרמת משאבים אלא בגלל כניסה ( נכון מטומטמת ) לבורסה המטורפת בימי ארידור. יסודות אלו, עומדים לנו עד היום. בניפוץ ההשגים הגדולים של השנים ההן, אנחנו כורתים את הענפים עליהם אנחנו יושבים.

 191. 105
  בזמן האחרון שטרסלר כותב נהדר, ומספר את האמת, הכה נדירה במקומותינו
 192. 104
  נחמיה, עמוס עוז אינו טועה אבל אתה מטעה

  הערצתך לשוק החפשי מעוורת אותך. עד כדי כך שאינך מבין מאמר פשוט ויפה שכתוב בידי אמן. עמוס עוז אינו מתנגד לנפלאות הכלכלה החפשית אלא לחסר ריסונה על ידי הממשלה. ומה זה כלכלה חפשית בכלל? למה אין בישראל 20 בנקים מסחריים עם נציגות בינלאומית מכובדת ולמה אין 10 ספקים לתקשורת סלולרית? מה חפשי בהגבלת מספר השחקנים בשוק כדי שהצרכנים ישלמו יותר? ולעם העניין, בקורתו הנוקבת של עמוס עוז בעניין 3 הגורמים ששודדים את המדינה בחסות הממשלה, המתנחלים החרדים ובעלי ההון, תקפה ונכונה. ייתכן ומהפכה של ממש דרושה כדי להחזיר את ישראל למסלול נורמלי

 193. 103
  כל השפע של נחמיה בזכות התשתית של אז...

  נכון, השתמשנו במשחת שיניים שנהב, אבל: בנינו (כולנו) את המוביל הארצי, את האוניברסיטאות, את הכור בדימונה, את נמל אשדוד, את התעשייה האווירית. מה בנה הליכוד הקפיטליסטי? את השטחים. את כולם נצטרך להחזיר בעל כורחנו. לך לוול-סטריט נחמיה, ראה את הנגזרים, האופציות, התספורות, המיידורפים לסוגיהם. מס על טיפשים...

 194. 102
  עמוס עוז מדבר דברים נבובים וחלולים

  אולי יודע לכתוב מדמיונו, אבל פובליציסטיקה חייבת להיות נאמנה למציאות ולא לתאר מציאות הזויה כאילו היא אמיתית.

 195. 101
  הפתרון הוא כלכלה שפויה והוגנת כיום אין הוגנות יש חזירות

  ביב שגדל על התאוריות הכוזבות של מילטון פרידמן מדבר על כלכלת שוק חופשית אבל הוא מיסם כאן כלכלה חזירית כי כלכלת שוק ללא איזונים ללא פיקוח כשאת הכיוון קובעים בעלי הממון היא כלכלה חזירית בעלי ההון דואגים רק לעצמם חיים בוילות מוקפות חומה ומקיפים את עצמם בחומה תרתי משמע ומהמציאות מקומו של ביב בדיר חזירים כי התנהגותו מביישת גם חזירים עוד ביב כזה ואבדנו

 196. 100
  אחלה מאמר

  כל הכבוד על מאמר שפוי. אני בעד המחאה ובעד שיפור מצב מעמד הביינים, אך נגד מהפכות סוציליסטיות שנשלם עליהם ביוקר.

 197. 99
  צודק לחלוטין שטרסלר. טועה בענק עוז היומרני והנפוח

  האידיאליזציה של העבר משכיחה את כל מוראותיו גם את תקופת השקט הבטחוני הנוכחי ואת מצבה הכלכלי של ישראל בעולם. שונאי נתניהו יגיגו כל דבר שקר מבחיל כדי להביא להפלתו.

 198. 98
  טול קורה מבין עיניך. מעולם לא נימקת את עלילות הדם שלך נגד אוסלו..
 199. 97
  זה נבלה וזה טריפה, סופר גרוע מולך קפיטליסט בהמי

  בשלושים שנה ישראל שילשה וריבעה, את אוכלוסייתה, נלחמה 5 מלחמות הרואיות..., היה עוני אבל הוא הייה עוני של אלו שלא התמזגו עדיין בתרבות השלטת דאז...ובעיקר זה לא היה עוני של מעמד הביניים..., שהיום תחת הכלכלה ששטרסלר מטיף לה, למרות שהוא עובד , הוא לא גומר את החודש... שטרסלר יותר משהוא בעד הכלכלה החזירית של ביבי, הוא נגד מדינ הרווחה. עוז ? סתם סופר גרוע שכל חובב ספרות אמיתי, לא בדיוק מבין כיצד האיש קיבל את הילת הסופר הדגול כאן.

 200. 96
  לצאת בהפגנה בסיסמה "המרכסיזם לא יעבור"
 201. 95
  הקונספציה של שטרסלר קרסה, והוא מסרב להבין שבחברת שפע המחסור כואב

  כלכלה אינה רק עניין אובייקטיבי. ברור שיש היום יותר טיסות לחו"ל ויותר אפשרויות תחבורה - לכך קשורה גם הטכנולוגיה ועוד מליון סיבות שלא קשורות למדיניות ממשלה כזו או אחרת. העניין הוא שפעם גם הילדים לא היו צריכים מחשב (אכן - צריכים!), לא פליימוביל (כמו לחברים), לא טלביזיה ולא שום דבר - מספיק היו שלושה מקלות מהרחוב כדי להעסיק אותנו שעות. עד היום באפריקה ילדים משחקים במקלות שעות בחוץ, אבל שלא נטעה, ילדים היום לא יכולים להסתפק בכך משום שהם לא משווים את עצמם לילדים בקונגו אלא לילדים בבנין שלהם או בצד השני של העיר. פעם היתה גבינה לבנה וגבינה צהובה, והיום יש מאה סוגים של גבינות, שמתוכן תשעים מחוץ לתחום למרבית משקי הבית. אז ברור שכשהלכו פעם לחו"ל נדהמו מההיצע, אבל זה לא משנה לעצם העובדה שכלכלה היא יחסית לא פחות משהיא אוביקטיבית. בחברת שפע אפשר בקלות להרגיש בחסר. אז נכון פעם לכולם היה מעט והיום יש לחלק המון-המון ולחלק מעט, אבל זה נכון גם בימי הביניים - לרוזנים היה המון-המון ולאיכרים מעט. האם זה המודל של שטרסלר? בהשוואה שבין החינוך בשנות השבעים לזה של היום (ולא שנות החמישים), המצב גרוע. טול קורה!

 202. 94
  מדיניות הדיור היתה כלי ביצירת היהודי החדש האשכנזי העליון
 203. 93
  טור נהדר :-)
 204. 92
  שטרסלר-רגל פה רגל שם-סימפוניה בשני קולות
 205. 91
  נחמיה, בכך שאתה דוחק את הרעות החולות היום לפסקה רזה בסוף המאמר

  כן, וגם למורות החיילות של אז היתה יותר השכלה, כבוגרות תיכון, מהשכלת המורות של היום. הן בוודאי דברו עברית טובה יותר...פעם המנקים עבדו במשרד זה או אחר והיום דחקו אותם לעבד אצל קבלן שמוציא את נשמתם. כן, יש לנו ממשלה שלא רק שאינה מרסנת את הקפיטליזם החזירי אלא מפטמת אותו והציבור השוטה והנדחק עוד מצביע עבורה

 206. 90
  אף פעם לא היה קיפוח עדתי היה מאבק לאומי בין שני עמים יהודים
 207. 89
  המחאה היא של העולם המערבי נגד העולם השלישי והמשיחי
 208. 88
  להשוות את רמת החיים ב30 השנים הראשונות ל30 שלאחריהן זה מביש
 209. 87
  שטרסלר צודק ב100% הגעתי בשנות ה50 עולה חדש ששוכן במעברה

  הגענו מאוסטריה ושוכנו במעברה ברמה ואחר עברנו עשרות שנים מדירה שכורה אחת למשניה. לאחר מעל עשור הצליח אבי לרכוש דירה צנועה 2.5 חדרים ברחובות. אימי הפילה כי לא יכלו לפרנס מעבר ל2 ילדים. גדלתי בעוני !למרות שאני בעל השכלה רחבה מאד, לקח לי ולאשתי, שנינו עבדנו ועובדים עד היום ואני מעל גיל62 להתבסס ולהגיע לעשירון ה2. עמוס עוז, שעבר וגדל בקיבוץ חולדה , ליד רחובות מנותק ממה שהתרחש בעיר וכונות העוני שסביב לה.שערים מרמורק, כפר גבירול ,סלע, כולן קרובות לקיבוץ חולדה שבה צמח. ,עמוס עוז פונק על ידי בן גוריון ומפלגתו,הרי הוא מבשרם. עמוס עוז - איני מתגעגע לשלטון מפא"י ולסוציאליזם המקולל שלך!

 210. 86
  נתקלנו באויב, זה אנחנו, אם תגזרו על נורמליות תקבלו 0
 211. 85
  עמוס עוז לא טועה,הוא מנסה להגן על -

  "החצר הביזנטית" שהוא ושותפיו הקימו בספרות.שטרסלר לא טועה,הוא פשוט לא היה שם-במושבי חבל לכיש,בכפרי חבל עדולם,בשכונות העוני של ירושלים,יפו,באר שבע, בשיכון ד' בטבריה שילדים סחרו בסמים והציעו שירותי מין ו"מורות חיילות" נשמע כמו שם של סרט הוליוודי.כך גם בשלומי,בבית שאן,בשכונות העולים בעכו,בחיפה ובאילת.וחוץ מזה מה ששטרסלר כותב זה אולי לא ספרותי אבל זה חלק מהאמת הקשה הרבה יותר.

 212. 84
  יש לשלוח את החרדים העצלנים לעבוד

  ולהפסיק לממן להם חיים בחינם

 213. 83
  ככה בדיוק: "נוסטלגיה היא יועצת רעה"...

  א. עוז מתרפקבנוסטלגיה על עבר שלא היה בדיוק כזה כמו שהוא מתאר. מתקן עובדות ואימג'ים בני 30 שנה מעט או הרבה, כדי שייקל לו להתעמת עם מפלצות שבלוניות ששורטטו כבר לפניו: קפיטליזם חזירי, הרחבת הפער החברתי כתוצאה מפער בצריכה, שלמען הדיוק לא היתה ירידה ממש בצריכת שכבות נמוכות אלא שנוי אופי וממדים של צריכת השכבות העליונות, בעיקר של הבירוקרטיה הצפונית) - כאן עיקר חצי האמת של הסופר המצליח. (ועד כאן) ב. לעוז בעיה: הוא שואף- בתוקף יוקרה שעזרו לו לקנותה פוליטיקאים בבריטניה, הדיליטנט הספרותי שמעון פרס - להפוך, בלי להתלכלך- לפוליטיקאי-צמרת ישראלי אבל "מתון" משהו כמו ברל, טבנקין (לדעתי-למחוק) סנה, בצד נובל, ולוי סטראוס. ג. תוחלת החיים שנותרה לעוז -פרס נובל (for what ( it worth כנראה כבר לא יכתוב.(וכמו שטרסלר) תוחלת חיים זו היא רק מכאן, עד לא רחוק, גיל 80, שזה פרק המוות הפיזי או הקוגניטיבי של כל אוחז בעט. מעטים עשו בו משהו ראוי. ד.ונעזוב מה יקרה לכם.. מה יעשו ב-10 השנים הבאות אותם הנחבאים עדיין בשורות גילאי 25- 35, מנהיגי מחאת האהלים נגד דנקנר, נתניהו, ושות'. זו השאלה המענינת.

 214. 82
  כיצד זו קלקלת שוק שמשרד השיכון בונה ומעניק רק לחרדים, חריש

  האם ידעת למשל שבעפולה חרדים יכולים לקנות דירה במאתיים אלף ש"ח.כל המענקים שמבטיחה הממשלה הם בעיקר לחרדים, לא לפנקס האדום.הערים אלעד קרית ספר חשמונאים ביתר עילית צפון ירושלים,וכ"ו כולם חילוני ריין.מענקים וסובסידיות מכאן ועד להודעה חדשה.כמו חריש היום 8000 יחידות דיור.לחרדים.ההשואה בין ישראל המשלשת עצמה בשנתיים הראשונות לקיומה+מלחמהשנהרגו בה 10% מאזרחיה, בהשואה כלכלית זו טיפשות כאשר המתחרות כאירופה ההרוסה נבנות מתוכנית מרשל,כמובן שהיה מחסור היו גם תלושים בילדותנו לשוקולד ומחברת ודב יוסף עם הקיצוץ. היו גם אז טיקונים כמו רשימת המזווה של משפחת שוקן.היהע רגש של שותפות ובנין הארץ אבי שעלה ארצה כחלוץ ב1929, ומיד הצטרף להגנה, ואח"כ כנוטר בשליחות , נפצע פעמיים ולא ביקש נכות, גאוותו היתה הקמת מדינת ישראל, נכון שעשו טעויות ואפליות ,אבל בבסיס כולם היו ענייםבמדינה מפגרת, שהפכה תוך שנים למעצמה, אפשר להאשים היום את קפלןז"ל שדחה השקעות אבל הוא הקים כלכלה בארץ,וספיר עם הפנקס השחור הקים מפעלים בכל חור, נכוןשהם לא היו יעילים, אבל רוב העולים בפריפריה גם לא היו מיומנים.ובעלי השכלה מערבית נמוכה.

 215. 81
  שטרסלר צודק!!! עמוס עוז היה גם נגד הטלויזיה הצבעונית של ארידור
 216. 80
  כן, שטרסטלר, כן, העיקר שחוק הוונדליסטים עבר.
 217. 79
  ל-2: חצי צבא וחצי מסים

  ליתר דיוק.

 218. 78
  הויכוח בין נציג ההון שטרלסר, לעוז האינטלקטואל השרלטן לא מעניין!

  זה נזכר לתמוך בחסרי הדיור במאוחר, וזה מגן על מדיניות טצ'ריסטית.

 219. 77
  עמוס עוז עדיין מחכה לנובל. אז שיחכה.
 220. 76
  לני[44], לא ממש התייחסת לדברי שטרסלר ולעובדות שהוא מביא והוא אף נ

  נמנע מלהביא הכל מטעמים פוליטיים, היותו איש השמאל. אנשים קיבלו עבודה בהתאם לצבע הפנקס, דירות היו למקורבים ותחת סיסמאות שווא המנהיגים והמקורבים אליהם ידעו לחיות היטב. רק שהעתונות המגוייסת של אז שיתפה פעולה ולא סיפרה את האמת לעם. גם בעניין הפנסיות רימו, לחזקים נתנו יותר על חשבון החלשים רק שהגרעון המצטבר התגלה רק לאחר שנים, זו גם שחיתות. הדוגמא הקלאסית הייתה בקיבוצי השמאל אשר התמוטטו כאשר נגמר השלטון של השמאל כמו גם הכסף והם התמוטטו. פעם לא היה טוב יותר, בכך שטרסלר צודק, המדינה גם הייתה גם תחת חשש תמידי לפשיטת רגל, זה לא קיים היום. ויום טוב לך.

 221. 75
  תמהני על הארץ שהעמיד לרשות עוז את העמוד הראשון. שטרסלר מנסה לתקן
 222. 74
  נחמיה מציע "לטפל" בכולם, רק לא לשנות את הקפיטליזם שהוא כלבו הנאמן
 223. 73
  קישור למאמר של עמוס עוז: אנשים אחים אנחנו

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1236837.html

 224. 72
  יש להוקיר את נאמנותו של נחמיה להון הגודל.
 225. 71
  כמו ביבי גם שטרסלר תקוע באידיאולוגיה מלפני 40 שנה

  כל כך הרבה שטויות במאמר אחד.

 226. 70
  לשקרן השמאלני הבור[8], "הסטוריון" לא אמורלנמק ולהוכיח? אה, אתה הס

  הסטוריון חדש, אלה, לא קשורים לעובדות אלא רק ל"נראטיבים"... ויום טוב לך

 227. 69
  שטראסלר, כבן דורך אומר שסלפת את התמונה במידה רבה לטובת הקפיטליזם
 228. 68
  עוז מתכוון לרפואה שהייתה בקיבוצים, שלימו רבע מחיר וקיבלו פי עשר מ

  מהעירוניים. עוז מעולם לא היה מחובר לעובדות ולמציאות, הוא גם חייב ל"הצדיק" רדיפה אחר פרסים שמחלקים שמאלנים בארץ ובחו"ל... לא סתם בתו כתבה כאן לפני ימים מספר דברים שגבלו בהמרדה, העץ לא נפל רחוק מהתפוח...

 229. 67
  פעם באמת היתה תקווה לעתיד כלכלי סביר, אבל זו התממשה, מה לעשות...

  ...בעיקר למקושרים דאז שהפכו הודות "לשיטה" לטייקונים של היום. הכבדים כרישי הנדל"ן הבורסה ותאגידי העוולה, והזוטרים ראשי הוועדים הדורסניים שלא סופרים ממטר את מיליון חבריהם (החורגים להסתדרות) שמתחת לקו העוני. אותם גם לא תמצאו ברוטשילד, בטח לא בשבת קודש.

 230. 66
  היום אין קיפוח עדתי או אחר אבל יש העדפה

  לא מאמינים?יש העדפה ברורה למתנחלים והחרדים .מפורסמות שאינן דורשות ראיה.והכי חשוב תסתכלו על המגישים בכל ערוצי הטלביזיה.אני לא מדבר רק על קרייני החדשות אלא על כולם/כולן. כתבתנו לענייני הזה וכתבנו לענייני ההוא .ואז תבינו שהקפוח התחפש לטיפוח והעדפה כי ככה נהוג במחוזותינו.

 231. 65
  גם אתה מגזים לכול הכיוונים.

  זה נכון שנוטים להגזים ולעשות אידיאליזציה של עבר הרחוק, אך גם אתה,ברצונך להצדיק את תפישת עולמך הקפיטליסטית ולפסול מכל וכול את הסוציאליזם חוטה בהגזמה פרועה. בעוד כשנה(בעזרת הרופאים)אחגוג 50 שנה בארץ,מתוכם כ-37 ההתיישבות העובדת. עדיין בגיל 75+ אני זוכר שהיו זמנים קשים,מלחמות וקשיים כלכלים, אך בעיניים שלי ראיתי איך שמשפחות לא אשכנזיות בעיירות פיטוח גידלו את ילדיהם בכבוד ובנים/ות לכבוד מדינת ישראל.. לא כולם, זה נכון, אך מי שרצה לעבוד, עבד ופרנס את משפחתו, בנה את ביתו והיה גאה בחייב והשגיו. מעולם לא ראינו אנשים קשישים נוברים בפחי זבל. יש דרך ביניים בין הקצבות (קפיטליזם/סוציאליזם),נהול כלכלה שלא דורסת, שחיה ונותנת לחיות, שהפער בין העשיר (טייקון בחובות שחייב לכול העולם, ושבסוף אנחנו העובדים השכירים, העצמאים,המשלמים את רוב ההכנסות של המדינה, את הקיום של הפרזיטים בישיבות ואת החוליגנים בהתנחלויות, וגם נשלם את חובות הטייקונים עם הפנסיה שלנו).פער של פי אלף ! מר שטרסלר, ממגדל השן שבו אתה יושב ומטיף לכולם, תעשה נכון אם תפרשן באוביקטיביות את הכלכלה הדורסנית שאנו חובים, כאימברתך "ושלא יעבדו עלינו"

 232. 64
  מה ששטרסלר שוכח

  לשטרסלר נוח להמעיט בחשיבות הרגולציה שאותה הוא אומר במילים רפות "יש לתקן" ובכן, הממשלה הנוכחית לא רק שלא מתקנת היא מחמירה את הפערים ולא במקרה. רגולציה אליבה דה ממשלה זו היא שם נרדף להתערבות ממשלתית ולצנינים בעיניה. רגולציה = אחריות ממנה מתנער נתניהו השקם וערב. ובאשר לחרדים ולמתנחלים - נחמיה, עליהם נשענת הממשלה הזו. היא בנויה על תמיכת הימין הקיצוני. ולא דרוש פה "תיקון" דרושה הנהגה אחרת שאינה נשענת על פגלים לא יצרניים במשק. זה הערה בדרך אגב - זה שורש כל רע במצב הנוכחי. לדעתי אתה מתבלבל בין טפל ועיקר. ולא פלא שזה מקביל לגישת נתניהו של טיפול בשיטת כיבוי השריפות ולהימנע בכוונה!!! בטיפול שורש. שבת שלום

 233. 63
  עוז טועה בפסאודו דיווח ששרטט, אבל אתה טועה בעניין ההתיישבות
 234. 62
  עוז טועה בכול, הוא סופר - מותר לו, שטרסלר טועה בסיום - הוא

  פרשן, מותר גם לו.

 235. 61
  עמוס עוז לא הציג את העבר שלנו כ"גן עדן" במאמרו הנדון, הוא פשוט

  ביקש להצביע על כך שהקיטוב החברתי גדל בהרבה בהשוואה לשנים הראשונות של המדינה. כך למשל הוא פותח את מאמרו במלים הבאות:"ישראל אף פעם לא היתה מדינה שוויונית,אבל היא היתה יותר שוויונית מרוב מדינות העולם" וכו'. בא שטרסלר ומעוות את עמוס עוז לצרכי יצירת אפקט עתונאי (סנסציוני) ומספר לקוראיו כי עמוס עוז "כותב שהיינו חברה שוויונית". ולא היא. מומלץ לקוראי העיתון לחזור ולעיין במאמרו החשוב של עמוס עוז מיום 2 באוגוסט המסביר בלשונו הנאה (לא של עיתונאי רודף סנסציות, אלא של סופר מחונן בעל רגישות אמיתית לתופעות של עוול חברתי)מדוע הוא עומד בכל ליבו לצידם של הצעירים המוחים נגד מצוקת הדיור ומכאן הוא מרחיב את הדיבור נגד הניכור וחורבן הסולידריות החברתית. אנא קיראו את עמוס עוז ולא את מסלפיו. תודה.

 236. 60
  מדד אי השוויון

  מדד אי השוויון היה הנמוך ביותר בשנת 1976. מאז גדל הפער מאוד מאוד והגיע לממדים גדולים מאלה שבארצות הברית

 237. 59
  24- נ-כון!, היה משהו עם אופק,אנשים לא היו כחיות מטורפות,כסף לא הי

  אז, בראשית ימי המדינה, כסף לא היה _ה-כול_!!! היום אחרי כ-30 שנים עם נבחרי הימין, ובראשם ביבי, אספסוף גאה כלשונו, המדינה הגיעה לקו הזבל. אפשר עוד לרדת, וגם נרד, אם רוב הציבור, כולל ובעיקר, הנעלבים משנות ה-50 לא יפסיקו להיעלב, ויתחילו במיידי לבעוט את העסקנים האלה החוצה מבמת הכנסת שלנו. יש פה הזדמנות ליצור חיים בכבוד גם למי שאיננו איש עסקים ממולח/נוכל, יש להשיב את התקווה גם למי שכסף לא עונה לו על כווווול הצרכים שלו--------

 238. 58
  שטרסלר נלחם את מלחמתו של הקפיטליזים החזירי

  הוא גם לוקה בחוסר הבנה בתוספת שקרים פופוליסטים . ב-30 השנים האחרונות שוחררו מאות אלפי חרדים מהשרות הצבאי וממעגל העבודה. ב- 30 השנים האחרונות נשחק מעמד הביניים והפך למעמד עני . באותו זמן צצו חברות הקבלן שהפכו את העובד השכיר לעבד של הטיקונים וגם משרדי הממשלה. ב-30 השנים האחרונות לוו טיקונים מהציבוור העובד מאות מיליארדי שקלים כדי לרכוש את המשאבים של המדינה. חלק גדול מההלואות לא יחזור לציבור. באותה תקופה התחילו לשלם משכורות עתק לבכירים , שכירים, במיגזר הציבורי . כמובן שהכסף נלקח מהעובדים באותם אירגונים. ב-30 השנים האחרונות ניתקה עצמה הצמשלה מאחריות לאזרחים( למעט אזרחים חרדים או מתנחלים וערבי) . אין יותר שרותי תמכה בחלשים, רפואה ציבורית כושלת, תחבורה ציבורית תקועה. חינוך ציבוריי נכשל. הסר קורה מבין עינך שטרסלר. אתה לא חי במדינת ישראל

 239. 57
  57 אתה מצקצק בלשונך , כשאתה יודע שעוז פשוט מוליך שולל את כולנו.
 240. 56
  עוז יודע בדיוק לאן נפלנו עם הימין.אלה בניו של אלעזר בן יאיר,ולא

  הימין הם בניו של אלעזר בן יאיר איש גוש חלב עד מצדה, ולא בניו של האדם המעולה רבי יוחנן בן זכאי ש"תודה לאלוהים שהוליד אותו", כי אחרת בכלל לא היה פה נצר לתרבות היהודית בארץ ישראל. זה הכול: בן יאיר מול בן זכאי, והציבור שהיה מטומטם ב25 השנים האחרונות נדרש עכשיו לבחור!, והוא התחיל להבין שלא כדאי לו ללכת עם בני-יאיר, זה לא עושה לו טוב בכיס ולא בנשמה!!!

 241. 55
  Nostalgia or propaganda or both

  The problem now is concentration, greed, corruption and various forms of parasitic behavior by many who have no clue how they are being used by their religion and nationalism waving "leaders". I did not read OZ but if he actually wrote that he is really out of it - I know -- I was there - may be he is developing Alzheimer.... or may be he was in some isolated environment -- a Kibuz? Where is he from? In any case he should go have a his memory check

 242. 54
  הקונטקסט של מדינה מתחילה, בראשית דרכה שמקימה-יהודים חסרי כל
 243. 53
  ש ק ר נ י ם !!!
 244. 52
  נו,מזל שהצעירים מבינים מאיפה הדג משתין,ודי לברברת !!!!!!!!!!!!!!
 245. 51
  העולם הפוסט קפיטליסטי מתמוטט וש בשלו

  ארה"ב רוב אירופה קורסות במידה לא מעטה בגלל המדיניות הפוסט קפיטליסטית איש באמונתו יחיה ודאי אם קוראים לו נחמיה

 246. 50
  זה רק עינין של נראטיב - או סיפור רשומון

  כמובן שאף אחד מהשניים אינו צודק באופן מוחלט. מכיוון שלאמת פנים רבות. אבל לדעתי מר שטרסלר מתעלם משני דברים. אז הוקמה מדינה יש מאין, נעשו טעויות בתום לב ונעשו דברים (שלא מקובלי ביודעין) והיום המדינה קיימת ומבוססת אבל היא זונחת את אזרחיה. אז יש לנו ביטוח בריאות ממלכתי, יופי ! אבר התמורה הולכת ופוחתת ואם זה לא יטופל אז נשלם הון ולא נקבל כלום. כל זה בחינוך, בבריאות, בטחון פנים, עבודה, דיור ועוד. מר שטרסלר אני רוצה להזכיר לך שגם בארצות הברית היה רע בשנות השלושים, גם במדינות אירופה היה רע אחרי מלחמת העולם השניה אבל הן יצאו מזה במהירות משום שאצלהן המלחמה תמה במאי 1945 (ולכל המאוחר באוגוסט 1945) ואילו אצלנו היא עוד נמשכת. הקמתה של מדינת ישראל וביסוסה הצבאי והכלכלי (תחת שלטון סוציאליסטי, הסתדרותי רחמנא ליצלן) הציל את קיום מדינת ישראל. עתה תחת שלטון קפיטליסתי (חזירי, יש אומרים) נראה שהמדינה נהרסת לפחות בכל מה שנוגע לאזרחיה. לפיכך נראה לי שהפסדת בנקודות בויכוח עם מר עוז.

 247. 49
  'עוז טועה' חח איזו עדינות. עוז משקר במצח נחושה לדור לא ידע הזוועה
 248. 48
  טוב שהןספת את המשפט האחרון אחרת היית צריך להתנצל כמו מרגול! ...

  מהתקשורת הבנתי ש"העם" רוצה שינוי - הם משקרים! מסתבר שישנו אדם אחד כמוך שחושב אחרת. אל תתנפח מהמחמאה כמו "מנהיגי" המחאה, אף אחד בתקשורת לא רוצה שינוי "הם מפחדים" שמחירי הנדל"ן שלהם ירדו ושמשכורות השוחד שהם מקבלים מטיקוני התקשורת שמעסיקים אותם - יקוצצו. שמת לב שהם כבר מזמן לא מתעסקים עם משכורות השחיתות (גם שלהם) כי הם תלויים בתקציבי הפרסומות הנשלטות ע"י אלפיון העליון. הדילמה שלהם היום היא מצד אחד לחמם את הציבור בסיסמאת פופליסטיות מעומעמות ומצד שני לטרפד כל מהלך שיביא לשינוי שבסופו של דבר יבוא על חשבונם. ההגיון במהלך הוא הרחקתו של ביבי, פרוק כל ההתנחלויות כולל העיר אריאל והקפצת הנדל"ן - הם כבר השקיעו את "האובר-דראפט" שלהם. ה"סופרטאנקר" יחזור אליהם כבומרנג!

 249. 47
  מאמר רדוד ופנאטי לטובת השוק החופשי שטוב להון
 250. 46
  שכל כך טוב לנו. תודה
 251. 45
  שאלה חרדית - איך זה כולכם ממנים את החרדים והחרדים עדיין עניים ?

  2) לבנות יישוב בגליל או בנגב עולה לא פחות מלבנות ביו"ש.

 252. 44
  לא צריך שיור ציבורי, זה יקרה לבד, כשהריבית תעלה

  הבנקים יפלו עם המשכנתאות ויולאמו ויהיה המון דיור שיושכר בזול. אי אפשר לשמר את רמת המחיר הקיימת וזה יקרוס כי אין מקורות לזה. ארה"ב יוון ספרד ואירלנד כולם יותר טובים וחזקים מכאן, לא להתבלבל

 253. 43
  עמוס עוז צודק. מנסיוני האישי

  ובלי להיכנס לסילופים ולדמגוגיה הבסיסית של השוואת מצב המדינה כיום, לזה שבשנות הקמתה ( שהיו מפוארות והבסיס לכל היפה והטוב שיש לנו היום) ההבדל הבסיסי בין אז והיום הוא: אז זוג צעיר טיפוסי( לרוב האישה נשארה בבית וגידלה את הילדים) יכול לראות אופק של רכישת דירה במשכנתה מסובסדת, עבודה עם בטחון תעסוקתי סביר, התקדמות (איטית אומנם) אבל בטוחה, ויציאה לפנסיה שקטה מובטחת. כיום, הוא קורע את עצמו מבוקר עד ערב בשתי משכורות, לא מצליח ליצר חיסכון כלשהו, לא יכול לראות אופק של רכישת דירה, בהגיעו לגיל חמישים, עתיד להיזרק לרחוב ( שוק חופשי) כמו חתיכת ריהוט ישן, והפנסיה שלו ניתנת ( כמו כל משאבי המדינה) לטיקונים.

 254. 42
  כל הקורא בספרו האוטוביאוגרפי של עוז על שנאתו לאביו מבין את טירופו
 255. 41
  כל הכבוד לנחמיה, קול רציונלי באפילה
 256. 40
  שטרסלר ממשיך את השפה והעמדות של אמצע המאה ה-20

  מה סוציאליסט, מי סוציאליסט. אף פעם לא היה כאן סוציאליזם. תקרא את שטרנהל. אוצר המילים הרוללנטי להיום הוא מדינת רווחה וסוציאל דמוקרטיה שקשורוים עמוקות לאספקטים מסויימים של כלכלת שוק אבל לא לאידאולוגיה הרייגנית שלה. אתה תקוע בתוך שבלונות כל כך עמוק שזה מייאש.

 257. 39
  אין ברירה אלא להסכים עם כל מילה של שטרסלר. כך היה וגם יותר גרוע

  עוד כמה פניני "נוסטלגיה" מן השנים האפלות ההן: לא היה חינוך חובה חינם אחרי כתה ח' ושכ"ל בתיכון היה גבוה יותר משכ"ל באוניברסיטה. חופש הביטוי היה מוגבל ביותר. לא היתה זכות לבקר את צה"ל, בנימוק של "פגיעה בבטחון המדינה". כשחייל נהרג בתאונת אימונים הדבר הושתק והמידע היחיד על כך היו מודעות אבל שבהן צויין שהוא "נפל במילוי תפקידו", וכל הנ"ל הם רק טיפה בים. עמוס עוז הוא הישר באדם וסופר דגול, אבל בשנים ההן הוא ישב בבועה של הקיבוץ ולא ידע בכלל מה נעשה בחוץ. עדיף שיתרכז בצד החזק שלו שהוא כתיבת סיפורים ויימנע מפובליצסטיקה. אחרת הוא ימשיך לכרסם בתדמיתו שלו.

 258. 38
  הוועדים החזקים, המתנחבלים הפראזיטים והחונטה הצבאית הם הבעייה.....
 259. 37
  אולי עוז דיבר על מדינה אחרת
 260. 36
  ישראל היום במקום הראשון בפער הכלכלי-חברתי במערב

  איך אפשר להתעלם מכל הקשר היסטורי כלכלי - עולמי ומקומי, ומהמשאבים שעמדו אז והיום לרשות המשק. יחסית, אין ספק שהיתה אז צמיחה הרבה יותר גדולה, שוויוניות רבה , מדיניות של שוויוניות, וחיים טובים הרבה יותר לרוב האוכלוסייה, למרות תנאי פתיחה גרועים בהרבה. מי שמעוות את העובדות הוא שטרסלר, שחיי השפע שהוא נהנה מהם היום כעיתונאי בכיר בהארץ, ערפלו את דעתו והקהו את חושיו.

 261. 35
  שטרסמן נהנה מרווחה כלכלית אז הכול כאן בסדר
 262. 34
  מוזר. כבר 9 וחצי ועוד אין תגובות?

  האם ההמון מעדיף להתעלם מהמציאות?

 263. 33
  נכון

  שטרסלר אתה בדיוק במקום. אכן הדברים מאזנים. אבל עמוס עוז הוא סופר. לא כלכלן. ואת דבריו צריך לקבל בממד הסימבולי. עוז צודק בתיאור של מה שהיה כאן מבחינת ההרגשה הפנימית של האזרח. כלכלת השוק אכן הלכה אצלנו רחוק מדי ואת זה צריך לווסת ולבלום ע"י כך שהמדינה תחזיר את האחריות המדינתית בכמה תחומי יסוד שגם הקפיטלסטיות שבמדינות לא השליכו מאחורי גוון. חינוך, דיור, בריאות כבר מזמן נחשבים לזכות טבעית מעוגנת חוקתית במדינות הדמוקרטיות הנאורות.

 264. 32
  ניתן לנהל וויכוח רציונלי על הכל חוץ מהאשמים החרדים והמתנחלים

  כשהשנאה מבעבעת ומציפה את המוח אז יש את הנקודה שסביבה מתאחדים שנאה לאחר כלומר חרדי או מתנחל

 265. 31
  ללא כלכלה ריכוזית , המדינה לא היתה שורדת

  נכון מר שטרסלר היה אז הרבה עוני פה, אבל היה שיוויוניות מדהימה. תחשוב לרגע מה היתה נקודת ההתחלה של המדינה. ולאילו הישגים המדינה הזו הגיעה, ב "כלום כסף" במיוחד כאשר משווים את מקורות ההכנסה שעומדים למדינה היום. נכון, היו בעיות, אבל ממדינה שקמה במלחמה אכזרית, שגבתה חייהם של 1% מהאוכולוסיה, שהייתה צריכה לקלוט אוכלוסיה כפולה מגודלה ההתחלתי, שלא הייתה בה כמעט תעשייה מתקדמת. שתשתיות לא היו קיימות בה בכלל, ההשגים ב 20-25 שנה ראשונות היו מדהימים. גם הצמיחה בתקופה הזו הייתה כפולה מהתקופה שבה הפכנו ל "כלכלת שוק". צא לסקנדינביה, ואז תעז לכתוב פה ש "סוציאליזם מוביל לעוני"...

 266. 30
  אתה טועה

  אולי לא גן עדן אבל בת הדודה שלי שהגיעה מברזיל רצתה לראות מקרוב פרוייקט שיקום שכונות. יצאתי להראות לה שכונות מצוקה והיא עמדה נפעמת - אם אלו הן שכונות המצוקה שלכם אתם במצב טוב. היא גם התרשמה מזה שלא ראתה קבצנים והומלסים ברחובות ובחזרה לא הפסיקה לשבח את המדינה הקטנה שמתמודדת עם מלחמות ולמרות זאת מקיימת חיי רווחה ותרבות. עם השנים בכל ביקור שלה בארץ היא ראתה את התמורות ומאוד הצטערה. נזכרתי בה כרגע.

 267. 29
  עמוס עוז לא כבול למציאות המציאותית. הוא תעמלן שכותב מפרי דמיונו .

  הקטע המשוגע הבא של עמוס עוז מראה הכל על סלידתו מהמציאות המציאות , כשהוא מעדיף את המציאות לפי המניפסט הקומוניסטי . עמוס עוז על "גוש אמונים" - החבורה הנפלאה אוהבת עם ישראל וארצו: "כת משיחית, אטומה ואכזרית, כנופיית גנגסטרים חמושים, פושעים נגד האנושות, סדיסטים, פוגרומיסטים ורוצחים שהגיחה... מתוך פינה אפלה של היהדות... מתוך מרתפי התבהמות וסיאוב... על מנת להשליט פולחן דמים צמא ומטורף." ( " בשם החיים והשלום", ידיעות אחרונות, 8.6.89) אני יודע שכתבנים אוהדי הבראנז'ה של עמוז עוז יפגידו עכשיו כתיבה שינאתית מהסוג המאפיין אותם .

 268. 28
  תודה שטרסלר- דברים נכוחים ונכונים.
 269. 27
  עושר ופערים חברתיים.

  לומר שלפני 30 היה גרוע יותר זו בדיחה עצובה. האמירה שלפני 30 שנה לא היו מכוניות, איך להגיד? זו אמירה של מי שלא מבין מהחיים שלו. אפילו שהוא מבין "בכלכלה". איזו משמעות יש לאמירה שלפני 30 שנה "לאף אחד" לא היה תור ל s.t - ליישור שיניים? להפריה מלאכותית. עוד מעט, ייקח שטרסלר את אטיליה ההוני וישווה את חיינו לחיי בני תקופתו. יש שלוש שאלות שיש לתת להן תשובה. 1 האם הממשלה עושה ככול שביכולתה לעודד צמיחה במשק. 2. האם בדרך שהיא בוחרת - יש העברה של ההון הלאומי למתי מעט. 3. האם בתוך כך, לא נוצרים פערים בלתי סבירים בין מתי מספר - לשאר תושבי המדינה. התשובה לשאלה 1 היא ? לא! כיוון שהריכוזיות שנוצרה עקב ההפרטה (העברת ההון הלאומי, שנבנה בכספי משלם המיסים, למעטים), פועלת נגד צמיחה. התשובה ל 2 היא כן. הממשלה מעבירה את ההון הלאומי למתי מעט. התשובה ל 3 מצויה ברוטשילד. לא המיליונר, בשדרה. ותודה לשטרסלר.

 270. 26
  כמה שטחי!! השנים הראשונות היו טובות יותר כי היו שוויוניות יותר

  אף אחד לא טוען שהיו אלה שנים של שפע, הרי השנים הראשונות היו שנות צנע - במלחמת השחרור נהרגו אחוז אחד מהתושבים, המדינה קמה מאפס לקלטה כמות עצומה של עולים חדשים! איך בכלל אפשר להשוות מבחינת העושר? וגם העולם כולו - לאחר מלחמת העולם השנייה, חי ברמת חיים נמוכה מעולם השפע של היום. וברור שלא היו הטכנולוגיה של היום. אבל היתה תחושה אזרחית- חברתית טובה יותר, יותר שוויון. כן, למרות ההתמרמרות שלואדי סאליב, יחסית למצב קליטת עלייה שבאה מארצות ערב ואוכלוסיית מצוקה אחרת - היה חינוך טוב יותר! הם בטכנים והן בהשגים. גייסו מורות חיילות שלימדו עברית והשכלת יסוד במושבי העולםים, במעברות ובעייירות פיתוח. היה דיור טוב יותר, כן הרבה יותר!גולדה מאיר, שהיתה שרת השיכון, הקימה את מפעל השיכון עממי, וכך נבנו מאות שיכונים צנועים עם רבבות דירות צנועות, עבור רבים מאוד מאזרחי המדינה, תושבי הארץ. לעומת המשאבים שהיו קטנים מאוד עם קום המדינה ועם קליטת העלייה העצומה, מה שישראל הצליחה לעשות באותן שנים ולתת לאזרחיה - היה עצום.יחסית למשאבים הענקיים הקיימים היום במדינה, המצב עלוב ומביש, גם אם לרוב האנשים יש טלפון סלולרי.

 271. 25
  מסכים כמעט עם כל מילה אבל בעינין המתנחלים

  בניגוד לחלק גדול מהחרדים הם ציבור שכן עובד, יוצר משרת בצבא ויוצא למילואים הם ובניהם. ולכן בלי קשר לענין הפוליטי מגיע להם ובגדול מה שמגיע לכל אזרח אחר. ולמאות האלפים שגרים באריאל ובאלקנה, בגילה, פסגת זאב, גוש עציון, פסגות יקרני שומרון היה צריך למצוא דיור בכל מקרה כולל תשתיות וכבישים. וההוצאות ההבטחוניות קיימות בלי קשר נ.ב אני מבין את ההמנעות מלהאשים את המגזר הערבי רק זה חסר לנו

 272. 24
  האפלייה היתה נוראה. אבל היה רושם שיש עתיד.
 273. 23
  אתה ועוז 2 קיצונים בקטע הכלכלי.האמת באמצע.בנו מדינה מאפס

  לא הכול היה מושחת. דבר אחד ברור-מי שבנו את המדינה אינם המחתרות. מרמור שיצא בהפיכת המקופחים למקפחים עם שנאת בגין לקיבוצים ולכל מה שמריח עבודה. הוא ידע לקעקע את הקיפוח והשנאה, שאת פירותיו כולנו אוכלים עכשיו במרץ. במחאה של גם בוחרי הימין, שרוצים להקיא את המושחתים, אבל עדיין הם לא מסוגלים לדלג על הקיפוח. הם עם רגל אחת כאן ואחרת שם, בעבר. ובמצב זה של חוסר מסוגלות להקיא, אתה אימפוטנט ומחזק את הבחירות הרגשיות. אלה שגדלת עליהן בבית המקופח.זה אסוננו. בעולם שפוי והגיוני, אנשים כמו ביבי ליברמן, רגב, אקוניס, סער, ודומיהם, היו מועפים מזמן מהשלטון. הם היו שוליים, שלא בטוח שהיו עוברים אחוז חסימה- כי מיץ אנושי כזה ששום ייחוד אין בו, פרט לעובדת היותם אוכלי חינם עלוקות פוליטיות אין בהם כלום.

 274. 22
  עמוס עוז בונה על כך הרוב הקוראים והמוחים צעירים מדי לזכור

  בשלטון מפאי השב"כ ריגל אחרי יריבים פוליטיים של השלטוןת מפ"ם וחירות. בשלטון מפא"י הבן של ראש הממשלה ומפכ"ל המשטרה שיקרו בבית משפט להסתיר שחיתות ופרוטקציות (שורת המתנדבים) בשלטון מפא"י המשק היה אפילו פחות חופשי מהיום ועל פי הפנקס האדום ישק הכל (קיראו קצת מאפריים קישון)

 275. 21
  החינוך?המדינה הייתה אז בין 10 הראשונות בעולם!,וזה מה שחשוב

  מה שחשוב זה התשתית של החינוך שבן-גוריון דאג להעניק לציבור, אומנם היו חלקים שלא נהנו מזה באופן גורף ומיידי, אבל גם הם נחתו על תשתית טובה בשלב כלשהו, ויכלו להתקדם, והתקדמו. היום החינוך בזבל באופן שיוויוני...ח ח ח... ויהיה טוב ...מחר, כשהימין כבר לא יהיה ה"מותק" של ה"כפרות"...כשהציבור יחדל להיות מטומטם, ויבחר במפלגה שאנשיה באמת יעשו למענו, ולא יבואו לשדוד אותו עם איים יווניים וקזינו והולילנד...

 276. 20
  החבר שטרסלר צריך לעבוד בפראבדה

  או שהוא כבר עובד בו.

 277. 19
  קבצבאות ילדים היו חלק מרפורמת

  מס הכנסה של בן שחר ב 1975. שזה לפני 36 שנים, וזה בשלטונו הראשון של יצחק רבין עם רבינוביץ כשר האוצר. סתם עובדה אחר כך הן הפכו למכשיר פוליטי

 278. 18
  החינוך?המדינה הייתה אז בין 10 הראשונות בעולם!,וזה מה שחשוב

  מה שחשוב זה התשתית של החינוך שבן-גוריון דאג להעניק לציבור, אומנם היו חלקים שלא נהנו מזה באופן גורף ומיידי, אבל גם הם נחתו על תשתית טובה בשלב כלשהו, ויכלו להתקדם, והתקדמו. היום החינוך בזבל באופן שיוויוני...ח ח ח... ויהיה טוב ...מחר, כשהימין כבר לא יהיה ה"מותק" של ה"כפרות"...כשהציבור יחדל להיות מטומטם, ויבחר במפלגה שאנשיה באמת יעשו למענו, ולא יבואו לשדוד אותו עם איים יווניים וקזינו והולילנד...

 279. 17
  ++ טועה או מטעה? אולי משקר? את האמת הוא יודע ++
 280. 16
  לא הייתה הפליה כמו שלא שדדו אדמות ערביות
 281. 15
  עמוס עוז טועה? - לא יתכן.

  טוב שיש מתנחלים שחובה לשנוא, אחרת לא היית מסכים עימו על שום נושא.

 282. 14
  אשכנזים גרו בקיבוצים בחדרים קטנים והמזרחיים קיבלו דירות בטבריה,

  בעכו, אשדוד, יפו, ערד, יהוד, על מה הם בוכים?

 283. 13
  טוב נחמיה הבנו שאתה קפיטליסט

  הבנו שאתה קפיטךיסט מעריץ של השוק החופשי חסר הגבולות ומתרץ את עריצות ההון ב "דרישה לרגולציה" אבל נחמיה אףף פעם לא אומר מה צריכה להיות הרגולציה עד איפה, מה צריכים להיות הפערים,נחמיה כמו כל הכלכלנים הבריז בשנה א' בשיעורי מיקרו כלכלה, אז נשארנו עם כל המקרו. חוץ מזה צריך להזכיר לכל הכלכלנים שהתחום שאתם עוסקים בו אינו מדעי! זה לא פיזיקה או כימיה שם הניבוי הוא כמעט מדויק, הכלכלה מנסה לנבא וככזאת היא בחזקת מדעי החברה.אבל כלכלנים כנראה שכחו מהחברה ומסתכלים על המספרים, אז שוב בוא נזכיר לכם אתם שייכים למדעי החברה לא למדעים המדוייקים, את הדיוק והניבוי תשאירו לנו הפיזיקאים הביולוגים והכימאים אתם תדאגו לחברה.

 284. 12
  צודק מאוד ! לקרוא עד הסוף. על כולם להגיע להפגנה ולדרוש שינוי !
 285. 11
  כשנוח לו, משתמש שטרסלר בשד העדתי. מאמר רדוד.
 286. 10
  תרומתו של אובמה למשבר המאיים עתה על ישראל החלה בהפקרת מוברק

  גישתו לכלכלה בארה"ב שמביאה להדרדרות השווקים חופפת את תפיסתו לגבי העולם האיסלמי

 287. 9
  אתה שקרן. כל כך הרבה שקרים במאמר אחד, מדהים!
 288. 8
  המיסדים האשכנזים היו נגד הפליה, הם פשוט סלדו מהמזרחיים עד היום
 289. 7
  זלזול השלטון

  שטסלר צודק אבל הבעיה היא שבישראל השלטון שהוא חיבור של אנשי שררה, הון ובטחון דאג תמיד לעצמו והיטיב עם אנשיו והסקטורים הזעירים שהיוו את לשון המאזניים.רוב האזרחים הם כאסקופה הנרמסת בעיני השליטים.הפתרון הוא קודם כל הורדת מס הכנסה ליחדים וצמצום המסים העקיפים.כשלאנשים יהיה יותר כסף הם יהיו פחות תלויים בשלטון.בנוסף צריך לצמצם את הבירוקרטיה הנוראית היורדת לחיינו בכל תחום ואת כוחן הבלתי מוגבל של מפלצות השלטון כמו מס הכנסה,בטוח לאומי העיריות וגופי הרישוי היורדים לחיינו.

 290. 6
  עמוס עוז הוא סופר. לפחות בזה הוא טוב. כנראה
 291. 5
  שטרסלר - תודה לאל כולנו זוכרים. תיכנס לשבלול.
 292. 4
  לא צריך לבחור בין כלכלה סוציאליסטית או קפיטליסטית- ניתן למזג

  ראו איך זה עובד בארצות הנאורות כמו אוסטרליה, קנדה, שבדיה ונורבגיה... השילוב הנכון בין סוציאליזם ובין קפיטליזם הוא התשובה. ואין לשקוט על השמרים אחרי כן, אלא יש לבדוק מחדש בכל שנה את המינון היחסי ולעשות בו תיקונים. אסור להתעצל.

 293. 3
  חרדים וערבים. מתנחלים משרתים בצבא ומשלמים מיסים

  חוץ מזה המאמר בהחלט ריאלי ומשקף את המציאות. עוז, כרבים אחרים, חדור נוסטלגיה לא לשיטה ולמצב הכלכלי בשנות ה-60 וה-70 אלא לימי נעוריו היפים.

 294. 2
  כתבה מצויינת

  כל מילה בסלע. תגובה ראויה למאמרו של עמוס עוז.

 295. 1
  שטרסלר היקר מסכים עם כל מילה עד הפיסקה האחרונה

  אני מהמעמד הבינוני סולד ומזועזע ממחאת המגיע לי והתנו לי שפרצה במלוא עוזה בתקשורת עוד יותר מאשר בשטח וכמון בשכל שונאי ביבי יצאו מחוריהם ברגע שהריחו דם וגם אתה עוד תשלם בקללות ונאצות על ראשך על המאמר הנכון והצודק הזה. אבל אולי לא , זרקת את ליטרת הבשר למחנה השנאה הישראל אחרי הפרכת שקרי (טעויות?) עוז לגבי העבר הנפלא בימי הסוציאליזם הצטרפת אליו לשקרי העבר הנפלא בימים שלפני "הכיבוש" ולהשמצה נגד המתנחלים שהם בשר מבשרו וחלק מהעם כשרובם מעמד ביניים עובד ויגע ולא רק זה אלא שהמתנחלים אינם ציבור חוגדר ופתרונות דיור אם יהיו מעבר לקו הירוק פתוחים בפני כל אזרחי המדינה. בקיצור הקו הירוק אינו קו כלכלי. וגם הממשלה כבר ביטלה בהדרגה את כל ההטבות שהיו בעבר להתנחלויות. אני מאתגר אותך לצאת ולבדוק והפריך גם את השקר הזה. ובקשר להגנה מול מחנה השנאה אל תדאג יישארו לך החרדים. (שגם שם זה פחות תקציבים ויותר צורך בשילוב בשוק העבודה כפי שעושה ביבי אבל זו כבר אופרה אחרת)