מה אם לא יטילו סנקציות?

הנה הנוסחה הישראלית של דילמת האסיר: אם דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) ומבול הדיווחים על כוונת ישראל לתקוף באיראן יניבו מנת סנקציות חדשות על טהראן, תצטרך ישראל להחליט האם היא מסתפקת בהן או שעליה לתקוף בכל זאת.

אם, לעומת זאת, יתקשה האו"ם לקבל החלטה על סנקציות משמעותיות, בגלל התנגדותן של רוסיה וסין, היא תעמוד בפני דילמה איומה: אם לא תתקוף את איראן, תאבד לחלוטין את אמינותה. שהרי כמה פעמים יוכל עוד העולם להשתכנע מאיומי סרק? ואם תחליט לתקוף בתואנה שהקהילה הבינלאומית אינה עושה די, היא תהפוך את ה"בעיה האיראנית" לבעיה ישראלית וכך תעניק לקהילה הבינלאומית פטור מטיפול באיראן.

די היה לשמוע השבוע את נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, אשר הצהיר כי "קיומה של ישראל, אחרי מה שקרה במלחמת העולם השנייה, הוא מאורע פוליטי מרכזי במאה ה-20, ואנחנו לא מתכוונים להתפשר על כך", כדי להבין עד כמה הצליחה ישראל לכווץ את האיום העולמי של איראן לאיום על ישראל. זהו, אגב, אותו סרקוזי אשר הזהיר באפריל ש"התקפה ישראלית על איראן תהיה אסון".

הפטפטת הישראלית היזומה מצליחה לא רק להסיט את מוקד ההתעניינות והאימה מן הגרעין האיראני לחרדה מפני תגובה ישראלית, היא גם הופכת את שאלת התגובה הישראלית מדילמה אסטרטגית לדילמה לוגית. דילמה שבה השאלות המרכזיות אינן האם יש לישראל יכולת לתקוף, האם היא יודעת היכן לתקוף, האם היא מסוגלת לספוג מתקפת נגד איראנית, ומה יהיו ההשלכות המדיניות? השאלה המרכזית עכשיו מצטמצמת לתהייה האם הגיוני שישראל תתקוף, כלומר האם תפעל כמדינה מטורפת שאיננה מתחשבת כלל בתוצאות מעשיה.

השאלה הזאת מציבה את ישראל בעמדה זהה לזאת של איראן. שהרי גם כלפיה התהייה המרכזית היא לוגית: האם איראן תהיה מוכנה לסבול קריסה כלכלית ופגיעה עצומה בנפש, רק כדי לקיים את פרויקט הגרעין שלה? המאמץ הבינלאומי להטיל על איראן סנקציות נוספות או לשכנע אותה באמצעות גזרים לחדול מפיתוח פצצה, נשען על ההנחה כי מדובר במדינה רציונלית, ולפיכך היא בסופו של דבר תתרצה. אם, לעומת זאת, תתקבל התפישה הישראלית, שלפיה איראן איננה רציונלית אלא מדינה של מתאבדים, אזי אין אפילו טעם להטיל עליה עוד סנקציות, כי אלה ממילא לא יוכלו לשכנע מטורפים לשנות את מדיניותם.

כאן גם טמונה הסתירה בלוגיקה הישראלית. שהרי אם הרעמים והברקים שיוצאים מממשלת ישראל נועדו להאיץ בקהילה הבינלאומית להטיל עוד סנקציות, שיבלמו את "הטירוף הישראלי", הם ממילא מעידים על כך שישראל עדיין רואה באיראן מדינה רציונלית שעשויה לשנות את טעמה כתוצאה מלחץ בינלאומי. מסקנה כזאת היתה צריכה להביא להפעלת שורה של צעדים מדיניים ולא איומים צבאיים, אשר כולאים גם את מתנגדיה של איראן - כמו רוב מדינות אירופה ומדינות ערב - בשוחה אחת שבה נשמע רק קול אחד: לא למתקפה צבאית. כשזאת המחלוקת, שבה גם ידידיה של ישראל - אלה שעוד נותרו - מתנגדים לפעולה צבאית, הופכת גם הנוסחה השגורה שגורסת כי "כל האופציות על השולחן, כולל הצבאית" לנוסחה חסרת ערך.

כי כשישראל דוחפת לפעולה צבאית, מתברר שדווקא האופציה הצבאית היא זאת שנתקלת בחומת מגן בינלאומית. וכך, גם האיום המרומז שנועד להרתיע את איראן הופך לאיום חלול אם ישראל לא תקום עכשיו ותתקוף. אלא שאת זה היא איננה באמת רוצה לעשות, הרי היא רק רצתה לאיים, לחולל התנערות בינלאומית, והנה היא הקדיחה את תבשילה.

כי עכשיו מתייצבת ישראל מול איראן למשחק פוקר של שני שחקנים, שבו איראן יכולה לחשוף את הבלוף הישראלי או להסתכן במתקפה. בשני המקרים ישראל תיקלע למצב קריטי, שממנו תוכל לחלצה רק הקהילה הבינלאומית אם תטיל סנקציות על איראן. ומה אם לא?

Read this article in English: Israel is facing Iran in a two-person poker game

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 22
  ככל שמדינות המערב, יאיים, או נקיטת סנקציות, גורם לאירן מוטיבציה,סכנה חריפה?

  ככל שהמערב מבודד את אירן, ותחת איום מתמיד על אירן, היא לא תהיה
  חברה וחלק ממעצמות גרעיניות, ולא תכיר בחוקים,? עדיף לקבל אותה כחברה במועדון הנשק הגרעיני, ועל ידי כך ניתן לביית אותה,
  המערב ירצה או לא ירצה? אירן בסופו של דבר היא תגיע לפצצות גרעין,
  אין מנוס?
  יש להגיש תלונות למדענים של המערב, כולל ממשלות, אשר דאגו שלא יהיה להם חורפים קרים, והנפט זורם בתמורה לנשק הגרעיני שיהיה לאירן????

 2. 21
  מה אם לא?

  הירושימה זוכרים?

 3. 20
  כל השיקולים מאד נבונים אבל יש רק פתרון אחד

  פצצה גרעינית על טהראן. שטיחים פרסיים כבר אמרנו?

 4. 19
  אכן לא פשוט, האזרח הממוצע מוצף בכזבים ודיסאנפורמציה,

  ולכן השיפוט שלו הוא רגשי גרידא ללא אחיזה במציאות, שהרי אין לו במה להאחז - למעט אבינו שבשמיים

 5. 18
  המנהיגות הישראלית שואפת למלחמה ללא שיקול תוצאות ההרס למדינה,ולסביבה.

  הרי מתקפה שתהיה שהצלחתה ללא האמריקאים שואפת ל0 העולם המוסלמי גם הוא יהיטה נגדנו, למרות הסונים השמחים. והתגובה שלהם שתהרוס חלקים גדולים מהארץ האהובה שלנו. לפי המומחים במצב הנוכחי אין סכנה קיומית לישראל.

 6. 17
  הסבר למגיב 9 שלא מבין את ההבדל בין ישראל לאיראן

  איראן חתומה על האמנה ל"אי הפצת נשק גרעיני" (NPT). האמנה מחייבת את החותמות עליה, שלא לפתח נשק גרעיני, ותמורת זה הן רשאיות לרכוש טכנולוגיה גרעינית למטרות שלום. הסכמה זו מפוקחת ע"י וועדת פקחים מקצועית הרשאית לסקר את מתקני הגרעין של אותה מדינה.
  איראן קיבלה מרוסיה טכנולוגיה גרעינית בדרך זו, וניצלה אותה על מנת לפתח תוכנית גרעין מלחמתית חשאית תוך כדי הונאת העולם, לכן היא מגונה ומוטלות עליה סנקציות.

  ישראל מעולם לא הצטרפה לאמנה (ההצטרפות היא וולונטרית) וממילא לא קיבלה טכנולוגיה גרעינית לצרכי שלום ולא נהנתה מפירותיה. ישראל פיתחה את יכולותיה בעצמה ולכן לא חייבת כלום לאיש. ייתרה מזו: יש טענה, שטרם הוכחה מטעמים מובנים, שלישראל כבר היו היכולות במועד שבו הוכרז ה"מועדון הגרעיני" כלומר המעצמות שעל פי ה NPT רשאיות להחזיק נשק גרעיני. כך שכנראה שאם ישראל תצטרף יום אחד לאמנה היא תצטרף דווקא למועדון המחזיקות בגרעין, בין אם זה מוצא חן בעיניך ובין אם לא...

 7. 16
  המטרה של ישראל-לשרוד

  בואו לא נתבלבל ביית לעם היהודי נוצר לאחר שהשמידו שליש מעמנו כל מעשה שיבטל את האיום הוא בסדר ובעזרת השם נטבור גם את זה בכל דור ודור קמים עלינו לכלותנו והקדוש ברוך הוא מצילנו מידם של הרשעים

 8. 15
  cforan50@gmail.com

  You are right about complaining about Israel. Its leaders have to "be right " instead of doing the right thing

 9. 14
  Foran

  Cforan50@gmail.com

 10. 13
  אצל בראל, כשל לוגי רודף כשל לוגי

  המטרה הראשית של ישראל הייתה ונותרה לא להיות מעורבת במלחמה עם איראן, בודאי לא לבדה. האפשרות היחידה הגרועה מאפשרות זו היא שלאיראן יהיה נשק גרעיני. זה לא כל כך מסובך להבין את זה.
  לכן ישראל נוקטת בטקטיקות שונות על מנת לדחוק במעצמות לטפל טיפול יסודי ושורשי במצב, בודאי כשנראה שלא אצה להן הדרך במועצת הביטחון. הדוח האחרון הוא רוח גבית חזקה להזהרותיה התקיפות של ישראל. איש לא יתפלא אם ישראל תגיב לאיום ברור ומפורש. האיום הישראלי לפעול עצמאית, מקבל משנה תוקף כשנזכרים שנתניהו ליברמן וברק עומדים בקודקוד הפירמידה. שלושתם לא נהנים מתדמית שקולה במיוחד, כך שהאיום דווקא נעשה יותר אפקטיבי. מטרת האיום הישראלי וה"פטפטת" בעת הזו היא לשמש כמנוף על מנת לדחוף את רוסיה וסין להחמיר את העיצומים על האיראנים. עיצומים זו לא מלחמה. לכן אם האחרונים יאמינו ל"טירופה" של ישראל אולי ישקלו שוב את גרירת הרגלים בנושא האיראני. נראה שבראל "חושש" לאמינות ההרתעה הישראלית לכן הוא עושה כל מאמץ כדי לסקל המהלך...

  על פי בראל אין היגיון בהחמרת העיצומים, בין אם מקבלים את הרציונאליות של איראן ובין אם שוללים אותה. אבל בראל מתעלם משבריריותו של משטר האייתולות באיראן, ומהאופוזיציה שלעת עתה מדוכאת בכוח. יש יסוד להאמין שאם יוחמרו העיצומים יחול זעזוע פנימי באיראן שישנה שם את סדרי העדיפויות וכך תימנע המלחמה שנראית כרגע בלתי נמנעת. פרמטרים שונים מראים שהחמרת העיצומים עשויה להיות הקש שישבור את גב הגמל האיראני, כל זאת בהנחה שעוד לא היגענו לדקה ה 90.

 11. 12
  In the past 6-8 years Israel is

  looking more and more to the outside world like an irrational country, if not crazy .
  The last " debate " among the Israeli's themselves, is making the Israeli government look as a bunch of tugs, with no brain , or direction. Going out with statements to came themselves down, and show the world that they steal " have it ". They deliberately aimed at they idiotic messianic base that do not have a connection to the state of Israel, but more to the religious concept of Israeli.
  Barking dogs do not bite, but dogs with rabies are the most dangerous one, to themselves, and to others..... They bite out of fear, and then you must shut them down .

 12. 11
  אחמדי אדם מאוד מופרע, אם תהיה לו פצצה, כולנו נחיה כאן בפחד כבני ערובה
 13. 10
  סנקציות זה שטויות. צריך להפיל את שלטון האייטולות הטרוריסטי באיראן ולחסל את תכנית הגרעין האיראנית בכוח הזרוע.
 14. 9
  למה לא מסבירים למה לישראל כן מותצר להחזיק נשק אטומי ולאיראן לא?
 15. 8
  חבל שבראל נפל בפח (הדיון) האיראני. מי שאינו מכיר את פרטי הפרטים, ראוי לו לעסוק בשאלה אחת בלבד: האם לתקוף ללא תאום עם ארה"ב.
 16. 7
  מי המדינה המטורפת פה? החקיקה הפשיסטית בכנסת, ההתעללות הנמשכת בפלסטינים, השקרנות הכפייתית של ראש הממשלה וזנבו ברק - מבשרים על חסרון שיקול דעת סביר ועל קטסטרופה מתרגשת.

  אי לכך אם בוחנים את הקונפליקט המתעצם בניצוחנו, את ההרסנות המוכנית בממשלותינו האחרונות לאור ההרפתקאות האחרונות בלבנון ובעזה, את ארסנל ההרס העצום של ישראל ("מקורות זרים"....כמובן) - ישנה אפשרות שדווקא ארסנל נשק גרעיני איראני יהא זה שירסן את ההרסנות הצבאית הישראלית ואת היוהרה הבוטה שלנו כלפי עמי האזור והקהיליה העולמית בכללה. אולי זה מה שירפא אותנו ויכין אותנו לרצון אמיתי להסדר ושלום עם עמי האזור ובפרט עם הפלסטינים - שכן עודף ההסתמכות על כח ההרס שלנו -מסתבר שפגע באיכות שיקולינו והרדים נטיות אלו בקרבנו.

  1. מסתבר שדווקא האזרח הוא המטורף. שתה את חצי הכוס המלאה שלך, ותרגע.
  2. סוכני האויב בקירבנו- מסוכנים יותר מהאויב עצמו.
 17. 6
  ביבי את ליברמן הרסו את קשרי החוץ והפכו אותנו מצורעים בעולם. בכך שמטו את שמירת עוצמתנו הכלכלית והצבאית, וגרמו לכך שארצות הברית ואירופה מסכימות בשתיקה שאיראן תערער את הרתעתנו הגרעינית, שבגינה שרדנו באזור כמעטים נגד רבים. ביבי מסיט נגד אובמה בחצר האחורית של הנשיא, השמח באופן טבעי לאידנו, ואין שום סיכוי שאיראן לא תשיג את יעדה הגרעיני. כי הרי בלי האמריקנים איננו יכולים לאיראנים, ששתי חטיבות שאומנו על ידם, עשו לנו בית ספר בלבנון השנייה.
 18. 5
  ישראל חייבת לתקוף כי אין לה ברירה, אם נסמוך על אירופה, נישרף פעם שניה.
 19. 4
  לא יאומן ששני הפטפטנים ההיסטרים ביבי-ברק היו פעם בסיירת מטכ"ל.
 20. 3
  מה אם לא?

  נפציץ. הרי הדרך הטובה ביותר להגדיל את התל"ג של שתי המדינות הוא לבנות על עיי חורבות

 21. 2
  כל ראשי הביטחון הנוכחיים וגם הקודמים להם מתנגדים להפציץ את איראן. מאיר דגן שהיה ראש המוסד בשמונה השנים האחרונות ואיש ימין בדעותיו, אף אמר שתקיפת איראן יהיה מעשה טירוף.
  1. גם על צ'רצ'יל שקרא לצאת למלחמה בגרמניה בתחילת שנות ה-30, אמרו כולם שהוא מטורף....
  2. ושוב מסיתי השמאל מתחזים למגיבי ימין/מרכז בכדי לחבל בשיח הציבורי עקב אפסותם, אפסות טיעוניהם ואי אמינותם, למי שיש טיעונים טובים אינו נזקק לרמאויות, בלופים והתחזויות אך זה מה שנשאר מהשמאל באתנן של מדינות זרות עויינות...
  3. ואתה חיי בלא לא לנד אם אותה תגובה אדיוטית כל פעם
 22. 1
  Iran is a rational country, no less than Israel

  They are not crazy
  they do not want to die
  they love their children as much as we do
  Yes they are fanatic religious
  but so are the settlers and the dosim
  who control the government of israel

  1. נכון מאד. אחמדיניג'אד מנהיג רציונאלי. שוחר שלום ואמת.

   הוא לא מכחיש שואה, רק מבקש שיסבירו לו כיצד היטלר הצליח להשמיד שישה מליון תוך חמש שנים, בעוד הוא הצליח להרוג רק כמה מאות תוך עשר שנים. חוץ מזה המחקר הגרעיני לא נועד לפיתוח פצצה. אלא לפיתוח תרופה חדשנית שמסוגלות להסיר גידול סרטני בבת אחת. ללא כאב. העולם פשוט לא מבין עד כמה מטרותיו נעלות. טוב שאתה מסביר.

  2. אתה בסך הכול מתחכם. תקרא שוב את המאמר ותבין עד כמה הגישה של ביביברק לא הגיונית בטיפול בסוגית אירן