בעקבות היוונים

תראו את היוונים, מאיימים עלינו מומחי הכלכלה. חיו על חשבון אירופה, ביזבזו כאילו אין מחר, ועכשיו הם משלמים את המחיר. רקדו בלילה וישנו ביום, כמו הצרצר. ותראו אותם לעומת הנמלה: הגרמנים היעילים, החרוצים. המסתפקים במועט, היצרניים.

"יותר משהמשבר הכלכלי מאיץ את ההיסטוריה", כתב השבוע הפובליציסט וההיסטוריון ז'אק ז'וליארד בשבועון השמאל הצרפתי "מריאן", "הוא חושף את טבען העמוק של האומות". במסגרת זו, הוא חושף את עולם הדימויים הקלישאי שלהן.

דימויה של חברה בעיני חברה אחרת מעיד על עולמה ובעיותיה של המתבוננת יותר מאשר על אלה של המתוארת. משום כך מעניין לבחון את הדימוי של יוון בעיניים ישראליות. חלקו מבוסס על אידיאליזציה הוליוודית של הפרא האציל: היוונים מתגוררים בבתים ציוריים באיים קסומים, שותים אוזו ואוכלים אוכל פשוט ובריא, אוהבים לחיות ונותנים לאחרים לחיות, מגדלים שפם, שרים בטברנה, שוברים צלחות, רוקדים סירטאקי (אין ריקוד כזה, אבל מה זה חשוב), וצועקים יאסו בשמחה.

חלקו האחר של הדימוי נראה, אמנם, כהיפוכה השלילי של האידיליה, אך למעשה הוא השלמתה: היוונים עצלים, שונאים לעבוד, שעה אצלם היא לא שעה ומלה לא מלה, רובם עובדים בשירות הציבורי, מרוויחים המון ולא עושים כלום עד שהם פורשים לגמלאות בגיל 50. החופים והאיים אמנם יפהפיים, אבל הערים מוזנחות, המוניות, עממיות מדי. דומות - למה הן דומות בעצם? אה כן, לעזה.

הנה כך חושף מכלול הקלישאות את דימויו העצמי של המתבונן ואת דעתו המצוינת על עצמו. מי שרואה כך את היוונים משוכנע שהוא הרבה יותר "אירופי" מהם, יותר מפותח, יעיל, משוכלל וחכם, בין השאר כי הוא מקיים כלכלה מפוארת שלא תלויה באיש. אלא שהתבוננות כזאת, המתעלמת מכך שהכלכלה הישראלית תלויה בארה"ב לא פחות מאשר יוון תלויה באירופה, מחמיצה אפשרות להתבונן ביושר ובאומץ במראה, באמצעות הסיפור היווני.

המשבר הכלכלי ביוון הוא רק חלק משבר ישן, עמוק ומעמיק, של האומה היוונית המודרנית. נקודות ציון אחדות, שהיתה להן השפעה עצומה על עיצוב החברה היוונית, היו, למשל, השלטון העותמאני, קליטתם של יותר ממיליון פליטי מלחמת יוון-טורקיה בערים שלא היו ערוכות לכך, העברת האיים בין ידיים קולוניאליות שונות, הכיבוש הנאצי והרעב והמחסור הנוראים שהוליד דלדול המשאבים במהלכו, מלחמת האזרחים, שלטון הקולונלים, ועוד. בכל אלה היה לגופים פוליטיים לאומניים (וקומוניסטיים) ולאילי הון, ולקשר השוביניסטי שבין לאומיות לבין הדת והכנסייה, תפקיד מרכזי.

התרכובת היוונית מכילה, אכן, מערכת שלטונית רקובה וביורוקרטיה מנופחת, בצד נוף מרהיב, אך גם שפה ומורשת תרבותית נפלאה, זיקה מגלומנית להיסטוריה הרחוקה, והשתייכות אמביוולנטית לאירופה ולבלקן. היא מתאפיינת דווקא בזריזות מחשבה, יוזמה, חריצות וערנות, כפי שמעידה הצלחתם המרשימה של אנשי עסקים ויזמים יוונים בארה"ב, אוסטרליה, ניו זילנד וארצות אירופיות רבות. כמה עצוב שמכל אלה צמחה חברה שאיננה מצליחה לבחור לעצמה מנהיגים שיחלצו אותה מטבעת החנק הסוגרת עליה.

השבוע, לאחר זיגזגים מביכים, התפטר ראש הממשלה יורגוס פפנדריאו, ויורשיו ינסו להקים ממשלת חירום לאומית. אבל אם פפנדריאו, שנשען על רוב עצום בפרלמנט, לא הצליח ליישם את הרפורמה החיונית ליוון כאוויר לנשימה, האם יצליחו יריביו לעשות זאת? האם הם מעוניינים בכך בכלל? האם הם עובדים למען האזרחים או נאחזים בכיסא למען עצמם עד הקטסטרופה הבאה?

כשמחליפים את הכשל הכלכלי-חברתי באווילות מדינית ובהבערה מתמדת של הסכסוך, מתקבלת תמונה אחרת. מביכה. תמונה שלא רצינו לראות במראה. זאת שבגללה הבטנו ביוונים ולא ראינו אותם. אז תראו, באמת, את היוונים.

Read this article in English: The Greeks and us

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 15
  ל--11 המשעשע.

  התל"ג ומדד הפיתוח האנושי ביוון הוא כפול מאשר פולין. יוון סבלה יותר מפולין במלחמת העולם השנייה.
  הפולנים נחשבים כסילים ואנשים מאוד פשוטים ונקראים בכל אירופה המערבית -"הצוענים החדשים של אירופה" כי הם מחפשים עבודה בכל רחבי היבשת. ראוי שישובו לביתם.

  1. נכון וכל יהודי הוא זוכה פרס נובל בפוטנציה
 2. 14
  נראה לי כי אבירמה. . .

  גולן מתקשה בבחירה בין טוביה לזורבה. . . מבחינה
  אמנותית הייתי בהחלט נוטה לאחרון אולם מהבחינה
  הפוליטית הראשון הוא דבר ואילו האחרון חולירע. . .

  [13:14, 18:46, 11:17]

 3. 13
  פסיכולוגיה בגרוש. מה הקשר ביין כלכלת יוון יוון לסיכסוך שלנו עם הערבים.

  יוון נפלה כמו אירלנד וכנראה איטליה מכיוון שהנהגת מטבע האירו חיסלה את הבנק הממלכתי שלה שהנפיק דרכמות, ושהיה אמור לשנות את הריבית על פי ההתנהגות הפיסקאלית של הממשלה. כך כאשר הממדלה משתוללת בהוצאותיה, עולה הריבית וגורמת למיתון, והפוליטיקאים הרוצים להיבחר שנית, נאלצים להתיישר. מי שאשם במשבר ביוון היא הנהגת מדינות אירופה שהנהיגה את האירו, ובמיוחד הממשלות הסוציאליסטיות של יוון וצרפת באותה עת. וכן אשמה דווקה הממשלה השמרנית הארונה של יוון. אין קשר בין אוזו ובוזוקי לבין כלכלת יוון. אז אבירמה מכרתי, קצת צניעות.

 4. 12
  אבירמה, אני מחפשת אצלך מידע ולא מוצאת

  זו פעם שניה שאני נכנסת לטוריך על יון כדי לגלות שם מידע שיפריך את ההסתכלות השקרית, לטענתך, על העם היוני, ולא מוצאת אותו. (האם זהו עם חרוץ שמנהיגיו רימו אותו? האם הם עבדו קשה והבנקים הגלובליים עשקו אותם?) את משתלחת במי שמאשים את היוונים בעצלנות, אבל בסוף מסתפקת בצרור תירוצים ובדרישה שנסתכל במראה, מבלי לתת הסבר חלופי למשבר.

 5. 11
  מה שיוון עברה במאה XX. פולין עברה יותר. נ1989 היה תוצר שלה 4000$ לנפש. לפולין היום חוב של 53% . ליוון 2000% פולין משגשגת.
 6. 10
  קשקוש ולא ניתוח
 7. 9
  ד"ש לצ'רקס

  האיש שלנו בים התיכון

 8. 8
  מעניין מאוד ומחכים!
 9. 7
  קורס להסטוריה וללוגיקה, נצרכים ביותר לכותבת...
 10. 6
  אבירמה לא תפרגן למדינת ישראל אפילו בגרוש...

  ... האמת היא, שאסור לעולם לומר "תראו אותם..." ולשמוח לאיד.
  צריך פשוט ללמוד לקח מכל כישלון שקורה בעולם, בשביל שלא ניפול ח"ו באותו כישלון.

 11. 5
  כל הכבוד על הניתוח!

  יש עוד דבר שבו ניתן לעשות השוואה בינינו לבין היוונים: אין זה משנה באיזה גודל צרה יימצאו תמיד נפשם תהייה שמחה והם יביעו את שמחת החיים שלהם באומר ובצליל. בדיוק כמונו כמתואר בשיר "לא נפסיק לשיר". הם לא יפסיקו לשיר לרקוד ולשתות ואני מאמין שהם מספיק חזקים נפשית לצאת מהמשבר.ועוד משהו: יש להם לא מעט לחנים ערבים לאוזן ובעלי קצב שמח אבל מי שמבין יוונית יודע ש ברוב המקרים מתוארת בשיר קטסטרופה כלשהי וזה מדהים איך הם מערבבים צרה בשמחה. יאסו לכולם!!

 12. 4
  מה השטויות האלו?

  הסיוע הכלכלי האמריקאי לישראל, הוא אפסי ביחס למה שהיוונים קיבלו מהאיחוד האירופי מאז הצטרפוטתם לגוש האירו. כל הדימויים הקלישאיים מיצגים מציאות, שמצאה את ביטויה בחוב אדיר ופשיטת רגל למעשה של יוון.
  אין שום דמיון בין המשל לנמשל, אפילו בתחום המדיני, ממשלות ישראל קיבלו החלטות אמיצות כשהוכרחו לעשות כן.

 13. 3
  כתבה מדויקת, נטולת דמגוגיה , מביטה בפרצוף של פופוליסטים ובנוסף, מעניינת
 14. 2
  לא הצלחנו ב60 שנה להחליף אצלנו את האוולת המדינית ואנחנו נגררים שוב ושוב חתהומות המוסר והצדק הבסיסי
 15. 1
  הקשר האמריקני

  על פי ההנחה בכתבה ישראל היתה אמורה להיות במשבר כלכלי עמוק מ2008 עקב הקשר ההדוק לארצות הברית ולא הוא הסיוע האמריקני הוא כסף כיס פוליטי על תשתית כלכלית מבורכת אינני מכיר את יוון אבל אני חושב שהקבלה לישראל היא בעייתית