הרוצחים עדיין חופשיים ומאושרים

יגאל עמיר בכלא, אך שותפיו הבכירים לרצח ראש הממשלה עודם חופשיים ומאושרים. עמיר עצמו העיד על אותם שותפים כבר בליל הרצח, כשאמר בחקירתו: "ללא פסק הלכה או דין רודף שחלו על רבין מפי מספר רבנים שאני יודע עליהם, הייתי מתקשה לרצוח; רצח כזה חייב להיות מגובה. אם לא היה לי גב... לא הייתי פועל".

החוק הפלילי קובע כי מי שמשדל את זולתו לדבר עבירה "בשכנוע, בעידוד, בדרישה" נושא באחריות פלילית שווה לזאת של העבריין שאותו שידל. כלומר, הרבנים שהוציאו "דין רודף" על ראש הממשלה ובכך נתנו "גב" לעמיר הם רוצחים כמוהו, והיו אמורים אף הם להינמק בכלא כל חייהם. אלא שהם נותרו חופשיים, ומן הסתם גם מאושרים. מבחינתם, רצח ראש הממשלה היה פשע מושלם ומשתלם - הוא השיג את מטרתו, והם לא שילמו עליו שום מחיר.

האחריות למחדל המדהים של מתן חסינות לאותם רבנים רובצת בעיקר לפתח רשויות החוק. מדוע נכשלו? את ההסבר המשכנע היחידי שמעתי מפי הרב יואל בן-נון, הראשון שהוקיע את הרבנים שהתירו את דמו של יצחק רבין. כשנשאל הרב בן-נון מדוע לא פנה עם השמות של אותם רבנים למשטרה אלא לרבנות הראשית, השיב, כי למד לדעת שרשויות האכיפה פוחדות להתעסק אתם ועם חסידיהם הקנאים.

כלומר, יש כאן מלכוד נורא: כשמדובר ברב קיצוני שחסידיו קנאים, הרשויות פוחדות שאם ישפטו אותו על פסיקותיו תהיה התפרעות אלימה של חסידיו. אבל הרי רב קיצוני כזה, שחסידיו מוכנים לנקוט אלימות בשליחותו, הוא גם זה שפסיקתו יוצרת את הסכנה המוחשית ביותר להתרת דם. מתברר, אפוא, שהפחד שציין הרב בן-נון משתק את יכולת הרשויות להתמודד דווקא עם ההסתה מן הזן המסוכן ביותר, הזן שכבר חולל כאן רצח ראש ממשלה.

הפחד הממאיר הזה והכורח הקיומי להתגבר עליו היו צריכים לעמוד במוקד הטקסים בימי השנה לרצח רבין. במקום להדליק נרות ולשיר את "שיר הרעות" ו"שיר השלום", היה חיוני למחות על כך שהאחראים לרצח ראש הממשלה מהלכים חופשיים ולהתריע כי לדמוקרטיה שהרשויות פוחדות בה מהרוצחים במקום להיפך - אין תקומה. אך מארגני הטקסים העדיפו, רובם ככולם, להמיר את התמודדות הקשה עם לקחי הרצח בהתרפקות נוסטלגית על פועלו המפואר של הנרצח. אולי היתה כאן הדחקת הטראומה ואולי גם המארגנים פחדו לעורר את זעם הקנאים האלימים.

כך או כך, להמרה הזאת של טקסי הזיכרון לרצח בטקסי הנצחה לנרצח יש השלכות קשות. בסיכום דו"ח ועדת החקירה הממלכתית על רצח רבין ציטטו הנשיא בדימוס של בית המשפט העליון, מאיר שמגר, ופרופ' אריאל רוזן-צבי, את מאמר חז"ל "קשה תרבות רעה בתוך ביתו של אדם יותר ממלחמת גוג ומגוג"; "חיוני", התריעה ועדת החקירה, "שנדע לבער תרבות רעה שקמה בתוכנו". אבל ההדחקה וההדרה של הרצח, מחולליו ולקחיו, מטקסי הזיכרון, מבטיחות שהתרבות הרעה ומפיציה ימשיכו להשחית כאן נפשות, מוחות ולבבות באין מפריע.

הכותב הוא הפרשן המשפטי של "קול ישראל" ומרצה בכיר באוניברסיטה העברית

Read this article in English: The murderers are still free and happy

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 43
  האחראי לרצח הוא בנימין נתניהו שהשתלח והסית ציבור קנאים

  הוא היה דמות ממלכתית - ראש אופוזיציה וראה מה הולך סביבו, אולם הוא המשיך בהסתה שלוחת רסן נגד יצחק רבין ז"ל לא בגלל הסכמי אוסלו אלא לקחת את השלטון מידיו.
  נתניהו אגב היה מחזיר בשמחה את יהודה ושומרון לפלסטינאים, אם זה היה תלוי בו והממשלה לא הייתה ממשלת ימין קיצוני

 2. 42
  הנגבי .... מדוע אינך מפרסם את שמות אותם רבנים חולירות ?
 3. 41
  חוצפה והוצאת דיבה לקרוא להם "רוצחים". משה נגבי חצוף, שטחי וופשטני
 4. 40
  עכשיו גם ביבי בסכנה

  שהרי כדי לאפשר לאמריקאים לפעול נגד איראן בצירוף הבריטים יהיה עליו לבטל כמה התנחלויות ולעשות צעדים מוחשיים לקראת מו"מ. אם ביבי לא יעשה זאת. האשמה על העדר פעולה נגד איראן תיפול על כתפיו. אם יעשה זאת הימין הקיצוני שהליכוד זרע באדמות הגדה יאיים על ראש הממשלה. וכבר היו דברים מעולם. זה העוקץ האירוני של המצב.

 5. 39
  הרוצחים אלו אנשי השב"כ שעשו סיבוב ארוך עד לאיכילוב ומי שמתעקש לא לחקור את העובדות וזה מוביל עד למ"מ ראה"מ!!!
 6. 38
  בדיוק כמו שהיום המשטרה לא מתעסקת עם ונדליסטים חרדים שמשחיתים אוטובוסים ושלטים בירושלים שמופיעות עליהם נשים. הפתרון - אין תמונות נשים וילדות במרחב הציבורי. נשים לא צריכות להתטרף לאדי. נשים וילדות לא צריכות להיזהר מפסי הרכבת הקלה. נשים וילדות לא משתמשות ברב-קו.
 7. 37
  שמאלני

  למה אתה לא תוקף את המסיתים נגד החרדים וקוראים לשפוך את דמם. ע״ז לא שומעים אותך. יא שמאלני צבוע

 8. 36
  היו גם שותפים נוספים

  אמיץ אתה וראוי להוקרה. אילו עוד היו כמוך

 9. 35
  לא מאמין לגירסה הרשמית. יותר מדי חורים בסיפור. מסכים שהרוצח ושולחיו חפשיים...מאושרים? תשאלו את...
 10. 34
  יצחק שמיר היה לר"מ שנים אחרי שפקד לרצוח את מתווך האו"ם Folke Bernadotte ובנימין נתניהו היה ר"מ אחרי שהסית נגד רה"מ יצחק רבין ז"ל

  ישראל היא המדינה ה י ח י ד ה בעולם בה ישב על כס רה"מ אדם שהורה לרצוח שליח או"ם. ועוד שיא יש לישראל ב GUINESS Book of Records -- "על כסאו של רבין יושב בנימין נתניהו, שבעומדו בראש האופוזיציה הבטיח לחסל את הסכם אוסלו. הבטיח וקיים". כך כתב עקיבא אלדר, וצדק.

  1. שכחת את 'יצחק' שירה בתותח הקדוש
 11. 33
  משה נגבי -משפטן,עתונאי, איש מוסר "מגדלור ירושלמי" אולי תקיים יום עיון בנושא

  ל-120 "חכמי חלם" שיושבים במבנה "מט ליפול" בגבעת רם בירושלים.
  משה -חיזקו כבר את היסודות של מבנה הכנסת?

 12. 32
  אכן "רצח כזה חייב להיות מגובה". ובין מגבי הרצח של יצחק רבין היה גם בנימין נתניהו

  אכן "רבני השטחים" לא שילמו על ההסתה לרצח רבין שום מחיר. גם ביובי לא! אבל אנו, הציבור, ממשיכים לשלם את המחיר, בריבית דריבית.

 13. 31
  הנה הפיתרון: קשה לאתר אנשים שנמצאים רק בדמיונו של

  של הכותב הנכבד. באמת איפה הם? מה, קשה לזמן אותם למשטרה? באמת מי הם , אותם רבנים אלמונים שמפרנסים טענות שחוקות והזויות? התשובה בגוף השאלה ובמוח הפרשן נ״י.

 14. 30
  רוצים לדעת מי הרבנים האלה?

  הנגבי משפטן הומניסטי ומוערך על ידי ועדיין , נא לפרסם את שמות הרבנים שנתנו לאמיר הכשר ולו ״ לטענתו״ . בואו נשמע תגובתם!

 15. 29
  הרבנים הם הבעייה וכל עוד הרבנים האחראיים לא בכלא כל הרבנים כולם הם בחזקת אשמים

  כל עוד לא הוקעו הרבנים שעודדו את הרצח ולא הוחרמו על ידי שאר הרבנים כל הרבנים כולם הם בחזקת אשמים
  זה רק מוכיח עד כמה מסוכנת הרבנות לישראל
  וזאת שני דורות אחרי ששלחה רבים תמימים למותם במצוות ישועת השם כהרף עיין
  קשה להבין איך יש אנשים שעוד נשמעים לרבנים בדור אחרי מות האלוהים

 16. 28
  לכך בדיוק התכוונו בחקיקה נגד בגידה במולדת. משרתו של הכותב בקול ישראל נמחקה.
 17. 27
  כמה נכון,והיה צריך כל שנה ,תחת כל עץ רענן להזכיר את מעורבותם .
 18. 26
  היכן מפעיליו של אבישי רביב, שהכיר את עמיר וידע על תכניותיו, והפיץ - לפי דו"ח שמגר, לא לפי ערוץ 7 - את תמונות רבין במדי אס-אס?
  1. מיתוס 'דין רודף' המושמע נגד רבנים, כדי לסתום פיות הרבנים ולהקטין כוח השיכנוע שלהם
 19. 25
  דווקא אלו שאוסלו רצח לא מסתובבים , גם עליהם חבל

  אולי נגד אוסלו דיברו הרבנים ולא נגד האדם?
  זה פשע אצלך אביר זכויות הדיבור?

 20. 24
  אם יגאל עמיר היה כלי בידי המשדלים לרצח, מדוע טוענת המדינה שהוא מהווה סיכון ביטחוני עד היום, כסיבה שאין להעבירו על פי בקשתו לאגף התורני בכלא?

  אם משה נגבי צודק, ושותפיו הבכירים לרצח ראש הממשלה עודם חופשיים ומאושרים - אזי משהוא לא מסתדר כאן.
  את הרוצח השפוט למאסר עולם ללא אפשרות חנינה, מגדירה המדינה באופן עקבי כסיכון ביטחוני ומסרבת לתת לו לעבור לאגץ התורני בכלא או להתראיין, בעוד שבמשלחיו (אם הם קיימים) לא נוגעים...
  יש לך הסבר לזה משה נגבי?

 21. 23
  משה נגבי טוען שיש רבנים ששידלו את יגאל עמיר לרצוח את רבין, ועל סמך זאת הוא קורא להם רוצחים!

  זוהי האשמה חמורה מאד, ואם אין לו שום הוכחה שישתוק. ואם יש לו הוכחה, שיפנה לרשויות.
  אלא, שנראה לי שנגבי פשוט סתם מסית!
  אני קורא לרשות השחדור לפטר אותו מעבודתו עקב ההסתה הפרועה הזאת.

  1. של נעליך מלפני האיש...רפי שכל לרוב כאן,ושם ! גם אתה.
  2. אני אומר דברים של טעם, ואתה עונה לי בהטלת רפש... יחי ההבדל!
 22. 22
  זה לא פרשן משפטי אלא פרש, מה בדיוק פרשנות משפטית בבוקי סריקי הפוליטי שאלני הזה...
 23. 21
  הרוצחים חופשיים

  ואני לתומי חשבתי שאתה מתכוון לאלף ומאה רוצחים ששוחררו לאחרונה.
  אבל כמובן זה לא מכובד ל"הארץ" להדפיס.

 24. 20
  עובדות נוספות שתומכות במשה נגבי:

  כך אמר יגאל עמיר בחקירתו במשטרה בליל הרצח:

  " ללא פסק הלכה או פסק דין רודף שחלו על רבין מפי מספר רבנים שאני יודע עליהם, הייתי מתקשה לרצוח. רצח כזה חייב להיות מגובה. אם לא היה לי גב ולא היו עומדים מאחורי אנשים רבים נוספים, לא הייתי פועל" - (מופיע בדו"ח ועדת שמגר, ע' 89).

  לאחר שיגאל עמיר נוכח לדעת שנוצרה אווירת עליהום כלפי רבני יש"ע הוא שינה את גרסתו ואמר שלא הרבנים השפיעו עליו.

  בדיוק אותו תהליך קרה עם הרב המתנחל יואל בן- נון. למחרת רצח רבין הוא הפנה אצבע מאשימה לעבר רבנים מקרב הציונות הדתית שהכשירו את התשתית הרעיונית והמנטלית לרצח. הוא מסר לשני הרבנים הראשיים אז, ישראל לאו ואליהו בקשי-דורון, את שמות הרבנים נחום רבינוביץ', ראש ישיבת ההסדר במעלה אדומים, ודב ליאור, ראש ישיבת ההסדר בקרית ארבע, כמי שפסקו לרבין דין רודף. על כך הוא שילם ביוקר: הוא הותקף, הושמץ ונודה ולכן גם שינה את גרסתו הראשונית.

  בראיון עם ארי שביט ב"הארץ" 28/1/05 אמר יואל בן נון על חבריו לשעבר בהנהגת גוש אמונים: "הם צריכים לעלות לקברו של יצחק ולבקש מחילה, הם צריכים לעשות תיקון גדול ולבקש כפרה".

  הוכחה נוספת לכך שההסתה גרמה ליגאל עמיר לרצוח את רבין מצויה במכתב ששלח אחיו של עמיר, חגי, לרבה של מזכרת בתיה אפרים זלמנוביץ' לאחר שזה פירסם פסק הלכה האוסר להתחפש בפורים ליגאל עמיר בנימוק שמדובר ברשע. במכתבו ציין חגי עמיר כי "הוא (אחיו יגאל) קיבל פסק הלכה מרב והוא עשה זאת על פי ההלכה ובקדושה, ביודעו שהוא הולך למות על כך".

  1. ושוב מסיתי השמאל מתחזים למגיבי ימין/מרכז בכדי לחבל בשיח הציבורי עקב אפסותם, אפסות טיעוניהם ואי אמינותם, למי שיש טיעונים טובים אינו נזקק לרמאויות, בלופים והתחזויות אך זה מה שנשאר מהשמאל באתנן של מדינות זרות עויינות... ולמה להזכיר כי משהתבקש המשמיץ בן נון לספק שמות, התברר כי בס"ה בעליל עלילת דם... ולטעון שבאוירת הרדיפה דאז נגד הימין לא בדקו את הבלופים של הנגבי, פשוט מגוחך...
  2. עוד איש ימין קיצוי והזוי ורדוף שנאה

   לא יעזור לך ולמי ששלח אותך, גם לשמאל יש זכות דיבור, ואגב מב אתם הוצאת מקרבכם? רוצחים, ומסיתים

 25. 19
  אני מכיר אישית כמה רבנים כאלו כנסו!!!


  כבוד הרב א' וכן כבוד קדושת האדמו"ר ב', ואפילו מרן הגאון ג' שליט"א

  אולי במקום לבלבל את המוח על אותם רבנים כל זמן ,תתנו כבר פעם אחת בבקשה שמות של רבנים , ואם אתם לא מכירים כאלו אז תשתקו כבר. תודה

  1. בודאי. ואלו הם: אברהם שפירא, אברהם הכט, שמואל דביר שאיים להרגו, דב ליאור, דניאל שילה, אליעזר מלמד, שמואל דביר, נחום רבינוביץ'
  2. תודה!
 26. 18
  צודק, האשמים האמיתיים מהלכים חופשי!

  יגאל עמיר לא רצח את רבין! האחראים האמיתיים לרצח מכהנים במשרות חשובות ביותר! רוצים לדעת את האמת? תשאלו את "הנשיא" שמעון פרס שתפס את מקומו של רבין כראש ממשלה ואת ראש השב"כ בזמן הרצח כרמי גילון, שקיבל תפקיד שגריר מיד לאחר הרצח!

  1. תמשיכו עם השטויות -רבין התאבד

   וביבי המלך המשיח

 27. 17
  להימק בכלא, לא להינמק. אם כי במקרה הזה אני קונה גם גם הניסוח של נגבי. אלא שזה לא יקרה
  1. שיתמקמק.
 28. 16
  מאמר ראוי לכל שבח. אכן, כשלו וממשיכים להכשל רשויות החוק כל אימת שעליהם להיתעמת עם מנהיגים דתיים, ולא רק בקשר לרצח רבין. בוודאי שרוצח רבין צריך להיענש-אבל הוא לא לבד. הוא הוציא לפועל פסק הלכה שפסק מנהיג דתי כזה או אחר. המנהיגים הדתיים האלה צריכים גם הם לשאת בעונש, משל שייכים לחבורת הרוצחים.
 29. 15
  ושם, בקבוצת הלא נקיים בלשון המעטה, תופס לו מקום של כבוד ראש ממשלתנו המכהן שגם הישתתף בתור נואם בכיר בהפגנת ההסתה בכיכר ציון, בה הותר דמו של רבין, וגם בהפגנה ברעננה שבה הוביל תהלוכה שבה נישא ארון מתים. יש צדק בעולם ויבוא יום וההיסטוריה תגבה את חובה ממנו
  1. ארון המתים כידוע לכולם משמש בהפגנות בישראל מזה שנים כסימן שחוק לקבורתה של ההשכלה הגבוהה, של הציונות, של מוסדות שונים ושל מדינת ישראל אך מעולם לא שימש כהסתה נגד אדם מסויים. למה לשקר?
 30. 14
  אם אתה יודע על רב, אתה בטח גם יודע על נהג: לאן ומדוע נסע דמתי אחרי היריות? מתי יקבל הציבור תשובה סופית לשאלה זאת?
 31. 13
  אין שום הבדל בין הממשלה הנוכחית למדיניות המתנחלים שמגובים ע"י חבריהם בשילטון.

  רק ממשלת שמאל תוכל להביא לשינוי אמיתי במדינה ולמגר את כל תופעות "תג מחיר "למיניהם ואת השתלטות המתנחלים על המדינה.

 32. 12
  רצח רבין=מותה של ישראל. הימין יביא חורבן בשם האלילים שלהם.
 33. 11
  והמלחמה הבאה כאן תהיי בין אותם רבנים וכל מחרבי יהודה ושומרון הקוראים לעצמם יהודים לבין הישראלים החילוניים שמתעבים את אותם פושעים בחסות איזה אלוהים
 34. 10
  הפרדת הדת מהמדינה לאלתר - צו השעה!!!
 35. 9
  להכניס את בן-נון לכלא עד שיפתח את הפה. הוא אשם באי מניעת פשע. הוא מחפה על פושעים ועונשו צריך להיות כעונשה של מרגלית הר-שפי!!!
  1. מעניין שבן נון מעצבן אותך ולא דב ליאור שהסית לרצח וממשיך להסית גם היום.
 36. 8
  מי הם הרוצחים?

  יש כאן שתי אפשרויות:
  1 - אתה לא יודע על מה אתה מדבר.
  2 - אתה יודע, ואומר את ההיפך.
  בכל מקרה, מציע לצפיה:
  http://www.youtube.com/watch?v=XjVupko_CpA&feature=related

 37. 7
  האם לא יתכן שהשותפים הם פרובוקטורים של שירותי הבטחון?
 38. 6
  עוד לא מאוחר - יש להעמידם לדין
 39. 5
  משה נגבי פופוליסט צדקן
 40. 4
  מישהו יכול להסביר איך דב ליאור המסית עדיין מסתובב חופשי? איך הוא עדיין מקבל שכר מהמדינה? איך עדיין מרשים לו לחנך דורות בדמותו?
 41. 3
  אולי ברצח הבא יתעוררו !! הפרדת הדת מהמדינה מיד !!
 42. 2
  אני מסתובב חופשי ומקבל משכורת מהמדינה
 43. 1
  הרבנים לא היו מנותקים ממערכת פוליטית שקולה נשמע גם אתמול בכנסת

  במקום לקיים חשבון נפש מעמיק, מערכת פוליטית שלמה ומסורת חינוכית בעלת אתוס בעייתי מבחינת היחס לדמוקרטיה, נכנסה לעמדת התגוננות ועלבון מתוזמנים ומניפולטיביים (ר' נאומו של יו"ר הכנסת ריבלין), שהצליחו למנוע דיון אמיתי ועקירת שורש האלימות בחברה שלנו. ההשקפה האחת, שהרבנים המסיתים עומדים מאחוריה, מקדשת את השטחים הכבושים כחלק מארץ ישראל. האחרת, רואה בשלטון הכיבוש חילול של ערכי הדמוקרטיה שהאדם באשר הוא אדם עומד במרכזה. ההשקפה הפוליטית-מוסרית הראשונה היא שמתירה את הרצח.