דנציגר עדיין מחכה

ייתכן ששופט בית המשפט העליון (בהשעיה זמנית למעשה) יורם דנציגר יכעס עלי בגין המאמר הזה. מבחינתו, סביר כי מוטב להיות שופט בית משפט עליון בחופשה כפויה, אף אם היא מתמשכת, מאשר מי שנקבע כבר כי לא יוכל להמשיך בתפקידו. ואולי דחיקת הקץ תביא דווקא להחלטה שלילית, בעוד המתנה סבלנית תסיר את הספקות ותאפשר המשך כהונתו?

אבל אני לא באה מטעם השופט דנציגר. אני אזרחית מן השורה. ואני מסרבת לראות בפרשה הזו רק הוכחה ניצחת לעיקרון החשוב של שוויון בפני החוק. כאילו היא מכריזה: הנה, הם עושים עינוי דין לא רק לסתם אנשים, לסתם חשודים, או לפוליטיקאים. הנה, חזקת החפות היא עיקרון לא חשוב לגבי כולם. הנה, טחנות הצדק טוחנות לאט לא רק בעבור אלה אלא גם בעבור שופט בבית המשפט העליון!

המצב הזה מקומם אותי ומעורר אצלי שאלות. משהו כאן פגום בצורה יסודית. וראוי אכן לתקן אותו. בעבור כולם. ולא נורא אם המודעות הזאת תתעורר דווקא כאשר העוול הזה קורה לשופט בבית המשפט העליון. כי במובן מסוים, דווקא מעמדו הרם היה כאן בעוכריו. במשרה אחרת היה צורך ביותר מאשר עצם ההחלטה לחקור כדי להביא אדם להפסיק את עיסוקיו. קשה להאמין שהשופט דנציגר סבר כי חודשים ארוכים יעברו עליו במין מציאות הזויה שכזאת.

בדבר כזה לא נכון לקבוע קווים נחרצים. יש חקירות שמתמשכות כי אין ברירה. לעתים, בגלל שהנחקר מערים מכשולים על החקירה. יש חקירות שמסתעפות. גם אז ראוי למצות את החקירה ולא להרפות רק כי לא הושלמה במועד. אבל צדק צריך לא רק להיראות אלא גם להיעשות. כאן לא שמענו על גורמים מעכבים. או על נושאים נוספים ומורכבים שצריך לחקור בהם. החקירה בוצעה. לא נאמר כי יש מקום להשלמתה. אז במה תהיה ההחלטה טובה יותר אם יתארך הזמן שאנחנו ממתינים לקבלתה?

מדוע לא מתכבדים כל העוסקים במלאכה בפרקליטות, מקצים לנושא את כל כוח האדם הנדרש, בדרגים הנדרשים למקרה המיוחד הזה, ומגיעים להחלטה שתאפשר הכרעה לכאן או לכאן? לביטול ההשעיה וחזרתו של השופט לפעילות מלאה, כפי שהיה נראה מתבקש מן ההדלפות (עוד רעה חולה של המערכות האלה), או - למרבה הצער - להמשך חקירה או למסקנות שנראה כי אינן מאפשרות מהלך כזה.

מכל מקום, התמשכות הזמן אינה עוזרת לאיש. היא רק עלולה ליצור מצב שבו, כאשר סוף סוף תיפול ההחלטה, רמת האמון בה תיחלש בגלל העיכובים. צריך יהיה להסביר לא רק את ההחלטה לגופה, אלא גם את העיכוב הגדול בקבלתה ובפרסומה.

ואם בעקבות פרשות כאלה תגבר התמיכה במהלך החשוב והנדרש של הקמת גוף המבקר את הפרקליטות, הפרקליטות, לרבות היועץ המשפטי לממשלה האמור לפקח עליה, לא יוכלו להלין אלא על עצמם. ואם בעקבותיהן ניקח יותר ברצינות את חזקת החפות, ולא ניתן לחשד או אף החלטה על חקירה לגרום להשעייתו של אדם, גם זה יהיה רק לטובה. אדם חייב לשתף פעולה עם חקירה. אין שום סיבה שיניח לה, או שאנחנו נצפה שיניח לה, להרוס את חייו.

Read this article in English: Danziger is still waiting

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 19
  מי שישן עם כלבים, אל יתפלא כאשר הוא קם עם פרעושים

  זוהי אמירתו האלמותית של יצחק מודעי המנוח, באשר לשחיתויות בשולי החברה.
  עכשו כבר עברנו לmain stream . חבל על דנציגר, אבל, סוף מעשה במחשבה תחילה.

 2. 18
  6 נקודות ...בתיק קצב,גזרו את דינו.ודי לחכימא,ברמיזא!!!!
 3. 17
  בגלל שהנחקר מערים--טעות

  כתוב בגלל שהנחקר מערים--וצ"ל בגלל שהנחקר עורם

 4. 16
  עליון מטעם עצמו

  אל תזרי לנו חול בעיניים, ואל תקוממי גוף בירוקרטי נוסף. התעלמות המערכת שבאת ממנה מקביעת לוח זמנים קשיח להליך השיפוטי ועמידה בו , בשם הוצאת האמת לאור, אינה רק בעוכרי המערכת אלא מובילה את המדינה ואזרחיה לתקופה חשוכה. אין במקרה זה תכנון או תכמון, אלא סתם סימפטום ניווני.

 5. 15
  וינוגרד

  איך אישה כל כך נבונה חתומה על דוח ועדת וינודגרד המטופש? רוצה צדק?תתנצלי בפני אולמרט עמיר וח לוץ

 6. 14
  אוהב אותך - איזה החמצה של אהרון ברק

  חבל שגביזון לא הגיע לעליון.

  1. לא החמצה, הכשלה מכוונת
 7. 13
  מידע נוסף

  הפרקליטות בבעיה מצד אחד רוצה לסגור התיק נגד השופט מצד שני מי יודע איזה חומר נוסף מצוי בידי אחרים , גם הלחצים על הנשיאה והחקיקה הקרבה לא עושים טוב למערכת , כך שלא משנה מה תחליט הפרקליטות המערכת מפסידה בכל מקרה , הרע במיעותו לשלוח השופט ברגישות הביתה לאור הסירחון .

 8. 12
  שיחכה בסיבוב כמו כולנו. תחנות "הצדק" (בדיחה עצובה) תוחנות לאט לאט.

  בסוף כותבים פסקי דין "חמורים ביותר" ונותנים לפדופילים שנה על תנאי.

 9. 11
  איןאביביים עליך רותי

  מיטיבה לבטא.

 10. 10
  פרופ' גביזון ניסחת את זה הכי נכון. כל מילה חקוקה בסלע

  פשוט לא יאומן שזה קורה במדינתנו. פשוט בושה וחרפה לפרלקיטות ולעומד בראשה.
  אני לא מבין מה אתם חושבים שהשופט דנציגר יתאדה לו מהעולם? תנו כבר את החלטתכם לכאן ולכאן כדי שהשופט דנציגר יידע היכן הוא עומד ואיך הוא מקלקל את צעדיו.

  אני אזרח מהשורה שאיכפת לי ממה שקורה במדינה ובמערכת המשפט ואני חושב שאני אקח את המושכות לידיי ואגיש בימים הקרובים בג"ץ !!


 11. 9
  יתכן שמישהו בפרקליטות מעוניין להאריך חקירתו של דנציגר

  אני לא יודע אם דנציגר יחזור לביהמ"ש או לא, אבל דנציגר ייזכר כמי שעיכב את מאסרו של קצב עד להחלטת פסק הערעור של קצב.
  החלטה זו הייתה מוזרה, תמוהה, וחסרת תקדים בנוף המשפט הפלילי בארצנו.
  החלטה זו חרגה באופן מהותי מהפסיקות הקודמות בעניין עיכוב ביצוע גזר דין, כשמדובר בעונשי מאסר כבדים כעונשו של משה קצב.
  באופן אישי- אני סבור שאם דנציגר יחזור אל כס השיפוט, אזי שזה יקרה בעוד זמן רב מאוד, אולי שנה, אולי 5 שנים, ואולי...
  זה גרוע שמשה קצב קיבל יחס מיוחד בבקשתו לדחיית ביצוע.

 12. 8
  יש כנראה בפרקליטות מי שעינם צרה בשופט שלא בא מקרבם והצלחתו בתפקידו צורמת להם

  במשך שנים היתה בית המשפט העליון בחזקת אלה שצמחו מן הפקרליטות או מתפקיד היועץ המשפטי. הכנסת שופטים שבאו מהמזגר הפרטי היתה חיונית והישג של פרופ דניאל פרידמן. השופט דנציגר הוכיח עצמו כשופט חרוץ ויעיל והיכרותו עם החיים האמיתיים ספקה תובנות שהיו חסרות מאוד בבתי משפט שוהרכבו מפקידים ועובדי מדינה שלא באו במגע בלתי אמצעי עם העולם שבחוץ.
  אין בכך כדי להסכים עם כל מה שהחליט השופט דנציגר או להצהיר שהוא אדם נחמד ומקובל עלי. ממש לא.
  צריך גם לזכור שאיסורים המוטלים על העסקת עורכי דין בעיריות חלות על העיריות ועל ראשיהן - המעסיקים ואליהם כיוון המחוקק. אין זה אומר שעורך דין פרטי חייב לבחון אם העסקתו על ידי עיריה פלונית היא כדין או ששכרו אושר בהליכים חוקיים. אלה חובות החלות על נבחרי הציבור ועליהם בלבד.

 13. 7
  דנציגר שלל פנסיה לפרודת איש אגד שנפטר- והעבירה לידועה בציבור שזכתה בה בזכות 3 שנים
  1. אז מה? אילו היה נשאל למי היה מצווה את רכושו? למי שאהב סמוך למותו או למי שאולי ניהל נגדו מאבק גרושין מר?
  2. אז מה ? לכל שופט בכל פסיקותיו יש 50% בלתי מרוצים

   דווקא בדוגמא שציטטת הפסיקה נשמעת הגיונית ביותר.

  3. לכל המעוניינים: פנסיה זה כסף שנחסך מכספי המשפחה והמעביד מוסיף את חלקו ולכן זה לא רק רכושו הפרטי של הבעל אלא שייך במספר השנים שנחסך לאישה שהייתה איתו באותו זמן. וכך גם פנסיית האישה שייכת לבעל למשך השנים המשותפות ולא למי שלא נשא בעול החיים המשותפים באותו זמן.
 14. 6
  ליברמן מחכה כבר 15 שנה,
  1. אבל ליברמן גם בוחש ומשבש ודוחה את הקץ בעצמו...
 15. 5
  דוגמא מהחיים: הייתי בפרקליטות הצבאית. מותר היה לעצור חשוד (חייל) עד 25 ימים לפני שיראה שופט

  כתבי אישום היו מוגשים ביום ה - 25, במקרה הטוב.
  כשהחוק השתנה, ופרק הזמן צומצם, ראה זה פלא - פתאום כן אפשר היה להגיש כתבי אישום בתוך פרק הזמן הנכון.
  מה המסקנה: אם החוק יקבע פרק זמן מקסימלי, שלאחריו תיק חקירה פשוט ייסגר מאליו - פתאום בפרקליטות יצליחו להגיע להחלטות ומסקנות בזמן.

 16. 4
  רות, כפי הנראה , ישנו מישהו המעונין לעכב את תוצאות החקירה(כי זו קרוב לוודאי כבר הסתימה) עד לאחר מנוי השופטים לעליון,שאז יוחלט אם נוכחותו של דנציגר בעליון טובה או רעה לכת השלטת.
 17. 3
  הפרקליט תפרה תיק לשופט דנציגר משום דעותיו ותפיסת עולמו.
 18. 2
  האם את מעלה חשד לאג'נדות זרות, אם כם מטעמו של מי, הקשר עם ראש עירייה

  האם תחנות הצדק לא רק שטוחנות לאט, אולי הן מצביעות על חוסר רצון לטחון בכלל...מה באמת קורה בפרשה הזאת...האם נעשה עוול לשופט, או אולי ישנם דברים שקורים בגללו...לנו הציבור, בכלל אין יכולת אמיתית להצביע על המקור לעיכובים...דבר אחד ידוע לנו כבר שנים רבות, העיכובים הפכו לנורמה חברתית שגורמת לציבור סבל רב...בעיכובים האלה למדו כולם להשתמש...אף אחד כבר לא ממש מבין , מי מעכב ולמה...כך מתפתחת לה האדישות של האזרח שלא יכול לעזור לעצמו...נראה לי שרק דיבורים ברורים, מנומקים, מלווים בעובדות שיוצגו לדיון ציבורי, אולי יגרמו לציבור להתעורר ולנסות להשפיע

 19. 1
  המערכת המשפטית בישראל כל כך מוכשרת עד שלפעמים המכשיר נופל לה על הרגל
  1. לא רק מערכת המשפט, גם המשטרה היא פיקציה. טלפנו 100 והיוכחו!