האגדה על צהר

קול ששון וקול שמחה: כלי התקשורת מבשרים לנו כי מיזם הנישואים האלטרנטיביים של ארגון צהר חזר לפעול, רבני הארגון ישובו לרשום זוגות לנישואין, ושמדובר בבשורה של ממש לחילונים. השם "נישואים אלטרנטיביים", כמו גם הדיון ברישום הנפרד של צהר, נותן תחושה כאילו יש רישום לנישואים שאינו ברבנות, וכאילו מדובר בנישואים שאינם הנישואים היהודיים האורתודוקסיים הרגילים. אבל לא נישואין אלטרנטיביים ולא נעליים, לא ששון ולא שמחה.

הנישואים שעורכים רבני צהר אינם אלטרנטיביים כלל ועיקר; אלה נישואין יהודיים אורתודוקסיים בדיוק כמו אלה שעורכים הרבנים שעובדים ברבנות. חשוב לא פחות: הרישום שעורך ארגון צהר לנישואין הוא רישום באותה רבנות.

כלומר, כל מי שנישא דרך צהר רשום ברבנות ומשלם את האגרה לרבנות וכפוף לכל העקרונות של הרבנות, בדיוק כמו מי שנרשמו ברבנות שלא דרך צהר. מי שמתחתנים דרך צהר יצטרכו להתגרש ברבנות, ויהיו כפופים לחלוטין לחסדי הדיינים בבואם להתגרש. רבני צהר אינם מוכנים לערוך נישואין למי שלא רוצה להירשם ברבנות; הם גם לא עורכים טקס נישואין שאינו מציית לכל כללי ההלכה כפי שהיא מפורשת באורתודוקסיה. מה הם כן עושים? הם מדברים יפה.

האם יש סיכוי לנישואים אזרחיים בישראל? עשו לנו לייק ודברו על זה בפייסבוק

וזה לא עניין פעוט. מיזם הנישואים של צהר מצליח משום שהוא נתן תשובה לתחושת מיאוס שיש בציבור מאנשי הרבנות שמנצלים את היותם מונופול חוקי כדי לנהוג בציבור בגסות ובחוסר התחשבות, וגם לגבות על עריכת חופה כספים שלא לפי החוק.

אז צהר נחמדים לחילוניים. הם מסבירים להם בשפתם הם, הם מרשים לכלה לתת לחתן טבעת - אחרי הקידושין - כולם שינויים קטנים בסגנון. במהות, אלה אותם נישואים שלא מאפשרים למי שאינו יהודי או יהודייה כהלכה להינשא למי שכן; אותם נישואים שלא מאפשרים לממזרים להינשא, או לכהן וגרושה; אותם נישואים הייררכיים לא שוויוניים שבהם הגבר מקדש את האשה ולא להיפך; אותם נישואים שרואים את "המשפחה" כקדושה על חלוקת התפקידים המגדרית המסורתית שבה.

רבני צהר אינם מוותרים על העליונות והבלעדיות של האורתודוקסיה, לא מוותרים על העליונות והבלעדיות של ה"רב" כאדם קדוש יודע-כל, שיכול להתיר או לאסור על אדם אחר לעשות או לא לעשות, הם לא מוותרים על העליונות של הגבר בנישואין, במשפחה ובעולם הציבורי: הם לא יתנו יד למינוי דיינות נשים, הם לא ייצאו נגד הדרת נשים בשירה ובהופעה פומבית בכלל.

למען הסר ספק, אין סיבה לגנות את צהר; זה ארגון של רבנים אורתודוקסים שזאת דרכם ואמונתם, וכוונותיהם טובות. אדרבה, זהו ארגון שקם אחרי רצח רבין מתוך תפישה שצריך לעשות מאמץ לגשר ולחבר בין חלקי העם שהתחיל להיקרע. הגינוי הוא למדינה, שמשאירה את מונופול הנישואין והגירושין ברבנות.

המאבק שהתחולל בשבוע שעבר הוא מאבק כוח בתוך המונופול הזה בין חרדים לחרד"לים, מעל לראש של החילוניים. צהר ניצחו בו כי לרבנות אין באמת דרך חוקית לסרב: הם רבנים, הם מחתנים לפי ההלכה, הם רושמים את הנישאים ברבנות. ספק אם הרבנות מבינה עד כמה צהר טובה להם: אלמלא צהר, ייתכן שאטימותה של הרבנות היתה מביאה חלק מהחילוניים לדרוש צדק חתונתי, אלטרנטיבה אמיתית לנישואים בישראל: נישואים אזרחיים, רפורמיים, קונסרבטיביים; נישואים לפי מצפונו ואמונתו של כל זוג.

מי שמקווה שנישואים דרך צהר הם ההתחלה של "הפרטה" של הנישואים, ושבעקבותיהם יבואו בתי דין אחרים ואופציות אלטרנטיביות באמת של נישואים, לא מכיר כנראה את העליבות והפחדנות החילוניים, שמממשיכים להפקיר את זהותם היהודית ואת חוזי הזוגיות שלהם בידי כל מי שנושא בתואר "רב". התנדבותה של התקשורת החילונית לקרוא לנישואי צהר "אלטרנטיביים" ולהוביל את המאבק למענם, היא כל הסיפור בקליפת אגוז.

Read this article in English: The Tzohar fairy tale

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 81
  שכחת שזו מדנת היהודים

  מירב, זו מדינה יהודית. לכן המינימום זה שנמשיך להתחתן כמו לפני 2000 שנה.

  1. מה שכתבתי לאלי:

   1. זאת לא רק מדינה יהודית, זו גם מדינה דמוקרטית. כך שלכל אזרח יש זכות לבחור איך להינשא.

   2. גם לחילונים יש זהות יהודית. אין שום קשר בין זהות יהודית לדת היהודית, ובטח שחילונים לא צריכים להתחתן בצורה דתית כדי לשמור על זהותם היהודית.

   3. היהדות לא שייכת רק לאורתודוקסים, יש גם את הזרמים הקונסרבטיביים והרפורמיים שלמרבה האירוניה מוכרים בכל העולם מלבד בישראל.

   לכן צריך שתהיה בישראל אלטרנטיבה אמיתית לרבנות. אתה לא חייב להשתמש בה, אבל יש הרבה שמעוניינים בזה.

 2. 80
  קודם כל, הגיע הזמן להפריד דת ממדינה

  חוץ מזה, חשוב גם להפיץ שמנצלים כאן את הבורות של הציבור החילוני בארץ ומאלצים אותם להתחתן ברבנות למרות שהרוב לא מעוניין בכך. רוב החילונים לא יודעים שאפשר פשוט להירשם כידועים בציבור ולקבל בדיוק את אותן זכויות שזוגות נשואים מקבלים. אפשר גם להביא לעולם ילדים ללא נישואים והם יהיו זכאים לכל הזכויות שילדים להורים נשואים מקבלים. הם גם לא ייחשבו ממזרים, כי ממזר הוא בן של אישה נשואה מגבר שאינו בעלה. את כל המידע הזה צריך להפיץ.

 3. 79
  כח הסיפור בקליפת אגוז?

  אם אתה רוצה תאמר כל הסיפור על רגל אחת.

 4. 78
  ואולי לכם החילוניים אין בכלל זהות יהודית??

  שכל אחד יתעסק במה שהוא טוב: לאמור "הטבח אל ינגן והנגן אל יטגן".
  מצחיק שאתם החילוניים מנסים לסחוט מעצמכם זהות יהודית מוגדרת מחדש. אם אתם חילוניים אז תשלימו עם זה...מה לכם וליהדות. חילוני שרוצה קורטוב של יהדות מבורך הוא אך שיתן למומחים ,קרי הדתיים, לבצע את מלאכתם.

  1. זהות יהודית ודת יהודית זה לא אותו דבר

   אפשר לשמור על זהות יהודית ועדיין להיות אתאיסט גמור. אין קשר בין הדברים. היהדות לא שייכת רק לדתיים, ובטח שלא רק לדתיים אורתודוקסים.

  2. זהות יהודית ודת יהודית זה לא אותו דבר

   אפשר להיות אתאיסט גמור ועדיין לשמור על זהות יהודית, זה לא סותר. היהדות לא שייכת רק לדתיים, בטח שלא רק לאורתודוקסים.

 5. 77
  פתרון: לא להתחתן בכלל. חתונה זה דבר מיותר!
 6. 76
  הכתבה רק מוכיחה שלא כל ידוען יש לו משהו בקודקוד-לא רוצה נישואין יהודיים?בבקשה זה מיועד לאלה שכן רוצים
  1. סליחה?

   להזכירך אין לנו זכות בחירה במדינה. זו הדרך היחידה להתחתן כאן. בדיוק על זה מתקוממת מרב. מה עם אופציה לאנשים שרוצים להתחתן אבל לא רוצים לעבור ברבנות בשביל זה?

 7. 75
  קיוויתי שיבטלו את צהר כדי שחילוניים יאלצו לקלוט את מה שכתבת כאן

  כל כך נכון.
  חבל שלא ביטלו. אז אנשים לא היו יכולים לשקר לעצמם יותר.

 8. 74
  הפרדת כל הדת מהמדינה

  כאדם מסורתי ,חשוב למאמינים - להפריד את מהמדינה וטובה שעה אחת קודם.....הדתייםלמיניהם כל כך דאגו לכך שהחילוניים יבחלו בדת שעל ידי הפרדת הדת מהמדינה לפחותהדור הבא יפסיק להתיחס לדת כמו למחלה .

 9. 73
  ראייה מעוותת

  לצערי גם הכותבת וגם רבים מהטוקבקיסטים לוקים בעיוורון של המציאות ובהסתכלות צרה ופרטית, היהדות היא של אף אחד וכן אתם חיים המדינה יהודית, ליהדות כמו לעוד הרבה דברים בחיים יש הגדרה והיא לא זאת שהכותבת נותנת לה. העתיד יוכיח את טעותה

  1. הראייה המעוותת היא שלך

   1. זאת לא רק מדינה יהודית, זו גם מדינה דמוקרטית. כך שלכל אזרח יש זכות לבחור איך להינשא.

   2. גם לחילונים יש זהות יהודית. אין שום קשר בין זהות יהודית לדת היהודית, ובטח שחילונים לא צריכים להתחתן בצורה דתית כדי לשמור על זהותם היהודית.

   3. היהדות לא שייכת רק לאורתודוקסים, יש גם את הזרמים הקונסרבטיביים והרפורמיים שלמרבה האירוניה מוכרים בכל העולם מלבד בישראל.

   לכן צריך שתהיה בישראל אלטרנטיבה אמיתית לרבנות. אתה לא חייב להשתמש בה, אבל יש הרבה שמעוניינים בזה.

 10. 72
  כל כך קל להרוס עם

  אחד הסממנים של עם זו התרבות וההיסטוריה שלו. חלק מהיותנו עם זה נישואים דתיים. ראיתי לאחרונה מספר חתונות אזרחיות והן היו בדיחה אחת גדולה. אולי היה בהם המרדה והתרסה כנגד הממסד הדתי אבל בפועל זה פוגע בהיותנו עם עם תרבות עתיקה שעלנו לשמרה אחרת נפסיק להיות עם.
  בהיותי חילוני אני מעדיף נישואים ע"י רבני צוהר שיוצרים טקס יפה ומודרני והילכתי וכך משמרים את המסורת היהודית. לעומת טקס הזוי ומתריס עם המון שטויות כפי שצעירים המנסים למרוד בדת ובדרך הורסים את עמנו.

  1. באיזו זכות אתה מזלזל בחילונים וברצונם

   וגורם להם מורדים ומתריסים? אין קשר בין התרבות ההיסטורית של העם לבין טקס הנישואים שלו, שהוא דתי ולא מדבר לחילונים. לחילונים יש זכות לחיות את חייהם כרצונם ולעשות טקס משלהם, כמו שלדתיים יש זכות כזו. הטקסים החילונים לא הורסים את עם ישראל, מה שהורס אותנו זו הכפייה הדתית והזלזול של אנשים כמוך.

  2. באיזו זכות אתה מזלזל בחילונים וברצונם

   וגורם להם מורדים ומתריסים? אין קשר בין התרבות ההיסטורית של העם לבין טקס הנישואים שלו, שהוא דתי ולא מדבר לחילונים. לחילונים יש זכות לחיות את חייהם כרצונם ולעשות טקס משלהם, כמו שלדתיים יש זכות כזו. הטקסים החילונים לא הורסים את עם ישראל, מה שהורס אותנו זו הכפייה הדתית והזלזול של אנשים כמוך

 11. 71
  קולעת בול כל פעם מחדש

  מירב - אני נהנית לקרוא את הטורים שלך. נחמה שיש נשים כמוך במדינה הזאת

 12. 70
  תיקון קטן אך חשוב - מי שמתחתנים דרך צהר יצטרכו להתגרש ברבנות, אבל גם מי שמתחתן בחו"ל יצטרך להתגרש דרך הרבנות (או ממסד דתי אחר), אם רשם את נישואי חו"ל במשרד הפנים. כ-ל-ו-מ-ר: מסורבי הנישואין מטעם הרבנות (כהן-גרושה, ספק יהודי וכו'), אלה שמתחתנים בחו"ל ונרשמים פה אח"כ כנשואים במשרד הפנים - אם ירצו להתגרש יהיו חייבים לעשות זאת דרך הרבנות אם ירצו שהמדינה תכיר בגירושים שלהם.
 13. 69
  מה הבעיה

  נישאתי פעמיים, נישואין אורתודוקסיים, היה כיף. לא מבין מה הבעיה בדיוק.
  (הבעיות האמיתיות היו דווקא אחרי הטקס... בלי קשר לרבנים)

  1. כי אתה גבר

   אשתך היא זו שנאלצה לעבור הדרכת כלות וטבילה במקווה. ואני מניחה שחיתן אתכם גבר, רק גברים החזיקו את החופה, רק אתה קידשת אותה ולא להיפך, וחתמת על כתובה שבאמצעותה אתה כביכול קונה אותה. עדיין אתה לא מבין מה הבעיה פה?

 14. 68
  הרבנות מתעללת באבות גרושים

  אני מציעה למרב מיכאלי לקרוא פסקי-דין של הרבנות בנושא גרושין. הכתובה מחולקת ביד קלה למרות שהאשה יוזמת את הגרושין.נפל פחד הממסד הפמיניסטי על הרבנים. יש לא פחות מעגנות מאשר מעגנים. לא הבנתי את הקשר בין חופה לתפקידים מגדרים בנישואין. אולי מספיק עם הקלישאות הנבובות ?

  1. אין מה להשוות

   בין מצבם של העגונים לבין מצבן של העגונות. גבר שאשתו לא נותנת לו גט יכול להמשיך בחייו כרגיל, לחיות עם אישה אחרת ( לפעמים אפילו מאשרים לו לשאת עוד אישה, או לקבל גט מרחוק, בלי שאשתו תסכים) ולעשות איתה ילדים. אישה עגונה לא יכולה להתחתן עם גבר אחר ולא לעשות ילדים עם גבר אחר, כי הם עלולים להיחשב לממזרים. חייה של אישה עגונה בעצם תקועים ותלויים ברצון של בעלה לתת לה גט.

 15. 67
  הם חלק מהבעיה

  מזל שיש את מירב מיכאלי לומר את הדברים!!! חלק מהרעה החולה של המדינה שלנו שמפחדת שהפרדת דת ומדינה יערערו את זכותינו כאן.

 16. 66
  גם טקס ברית המילה מראה את העליבות והפחדנות החילוניים

  אכן מירב צודקת, עליבות ופחדנות של החילונים. גם בעצם העובדה שרובם עושים את טקס ברית המילה רק כדי להיות כמו כולם, מבלי לחשוב על המשמעות של המעשה הזה.

 17. 65
  תזכירי לי מי היה סבא שלך?

  את מייצגת 1% מהאוכלוסיה החילונית. 99% אחוז מהם רוצים חתונה יהודית ומאסו ברבנות החרדית, לכן הולכים לצוהר בשמחה.

  גם סבא שלך אגב ייצג רק 1% מהיהדות ההונגרית, אבל התיימר להגיד שהוא מייצג את כולם.

 18. 64
  זוג שמתחתן בנישואים דתיים במדינת ישראל צריך להיות עיוור או מטורף.

  הדרך היחידה להנשא תוך בטחון בהמנעות משחייה במי המדמנה הצואים של בתי הדין הרבניים, ואובדן שנות עבודה שייקטפו על ידי עורכי דין - פסולת החברה האנושית - הוא חתימת הסכם לחיים משותפים שיכלול בחובו הסכם פרידה.

  העובדה שהזוג יהיה רשום כרווק במשרד הפנים איננה רלוונטית כלל.

  שום רב, לא צהר, לא חב"ד, לא ראוי שישיא זוג שפוי.

  שליש מהזוגות בישראל יתגרשו על פי הססטיטיקה.

  אלה שיעמדו בפני בתי הדין הרבניים - מובטח להם שיהפכו לאנטישמים מוצהרים. אז למה בכלל להגיע לשם ? גם לא באמצעות צהר....

  זה ארגון המנסה ללקט את השברים ולתקן את נזקים שגרמה האורתודוכסיה הממוסדת. אלא שנזקים אלה לא ניתנים לתיקון .

  לא בכדי מחריג חוק יסוד כבוד האדם וחרותו חקיקה שקדמה לו. צהר הוא אותה יהדות מלאת כיעור מעוררת סלידה - בעטיפת שי צבעונית.

  1. זאב היקר, תיקון קטן ותוספת קטנה.

   היהדות אינה מכוערת, שליחיה שעושים בה קרדום לחפור בו הם המכוערים, אמת רבני צהר הם אותה הגברת בשינוי אדרת ושלא יספרו לנו סיפורים, אכן דייקה מאוד מירב בדבריה.ולכן לדוגמה ביתי נישאה בנישואי חוזה אך הינה יהודיה שלא תהיה שפוטה של אף אחד, ואגב, חוזה הינו הרבה יותר רציני מהכתובה המבישה והמשפילה שאין בה באמת כלום זולת השפלת האישה והאדרת הגבר. החוזה שוה ועיניני ומבטיח את עתידם של שני הצדדים במידה שוה והגונה.

 19. 63
  צהר - חלון הזדמנויות. . .

  לאותה הגברת בלי שינוי האדרת. . . אותה הרבנות
  לגויי היהדות. . . חילונים בואו בהמוניכם - רק היום,
  רק היום! אצלינו הרבנים מבינים! מבינים בגורנישט!
  מן הפח אל אותה פחת. . . פחד. . .

  [10:26, 11:50, 12:15, 16:12]

 20. 62
  מירב מיכאלי,היכן את מתחתנת? אם עדיין לא עשית את זה?

  מזל טוב וסימן טוב.

 21. 61
  אף אחד לא אמר אלטרנטיביים. רק קצת יותר קלים לעיכול. גם כך זה רעיל.
 22. 60
  כותבת נפלא כותבת נכון, כייף לקרוא ולהזדהות המשיכי בעשיה זו
 23. 59
  זו ממש הונאת הציבור

  גורמים לציבור להאמין ש"צהר" הוא אלטרנטיבה לרבנות, בעוד שזה בדיוק אותו דבר, רק קצת ידידותי יותר. בפועל "צהר" היא חתונה יהודית אורתודוקסית לכל דבר, עם כל השוביניזם הנלווה. וגם בה נרשמים ברבנות. הכי טוב לא להתחתן בכלל או להירשם כידועים בציבור, עד שבאמת תהיה אלטרנטיבה ראויה בישראל שלא קשורה לרבנות.

 24. 58
  מאמר מעולה, נכון מאוד!
 25. 57
  כל מילה בסלע!
 26. 56
  תודה מרב על שהארת את עיננו

  שוב תודה מרב על כתבה מאירת עיניים: לא רבני צהר - או כל רב אחר - הם העיקר, אלא זכות האדם (והאישה) הבסיסית ביותר: הזכות לבחור לא רק את בן או בת הזוג, אלא הזכות לבחור את אופי ההתקשרות עם אותו בן זוג. ברצותו, יבחר הזוג הטרי להתחתן באופן דתי, מסורתי, או יהודי. ברצותו, יבחר הזוג קשר אזרחי, משפטי, ישראלי חילוני. והכל כמצוות הרצון החפשי, החפשי מכפייה. לדת היהודית - או הנוצרית, או ההינדית - לא אמור להיות שום משקל בנושא, בוודאי לא משקל מכריע; בוודאי ובוודאי לא משקל מכריע המגובה בחוק המדינה החל על כל תושביה היהודים. טעותו הקריטית של בן גוריון בהסכימו לפשרת החזון-איש ממשיכה להכות בנו 63 שנה (או קצת פחות, היות וחוק נישואים וגירושין התקבל בכנסת בראשית שנות החמישים) לאחר ניסוחה. הגיע הזמן לפעילים חברתיים ופוליטיים - לא רק פמיניסטים, אלא כל מי שזכויות אדם בראשו או ראשה -- לשנות מציאות עצובה זאת ולקבוע, אחת ולתמיד, כי האזרחים (ולא קבוצות לחץ שוליות באוכלוסיה) צריכם לקבוע את מהותה של האמנה החברתית שמשמעותה חיים במדינת ישראל. שוב תודה מרב על הארת העניים, כרגיל.

 27. 55
  יהודים מלאים = חתונה יהודית נישואים מעורבים = חתונה אזרחית פשוט וקל
  1. שום דבר פה לא פשוט וקל

   מה עם יהודים שלא מאמינים בהלכה ובכל זאת רוצים להתחתן? מה עם יהודים שכן מאמינים בהלכה אבל רוצים חתונה שוויונית? מה עם פסולי חיתון?

 28. 54
  הנה רשימת דברים שמירב מבקשת ורבני צהר לא מסוגלים לספק

  רבני צהר לא יכולים להשיא יהודי עם שאינו יהודי.
  רבני צהר אינם יכולים להשיא גבר עם גבר.
  רבני צהר אינם יכולים להשיא אשה עם אשה.
  רבני צהר אינם יכולים להשיא ממזר עם כשר.
  רבני צהר אינם יכולים להתיר נישואי יהודים ללא גט.
  רבני צהר אינם יכולים להתיר אשה מעגינותה באם בעלה נעלם.
  רבני צהר אינם יכולים להתיר חד צדדית אשה מסורבת גט, אלא רק להפעיל על הבעל מנופי לחץ.
  כמה חבל שרבני צהר אינם כל יכולים.
  כדאי הרבה יותר לפנות אל מירב מיכאלי הכל יכולה, מלפנות אל רב מרבני צהר, שיכולותיו כל כך מוגבלות.

  1. דנצ'יק, על מי שהיה משמיע בענין מסויים "רש"י ותוספות" מתחכמים ובלתי רלבנטיים כמו שלך כאן היתה סבתה של סבתי הרבנית פערל לייפר (לבית אייכנשטיין) אומרת : "ער האט געזוגט און האט געבליבען לייבענדיק"

   שפירושו אחד מקרא ושניים תרגום: "אמר ונשאר בחיים".

 29. 53
  עשו לכם חוזה במקוןם רב - הפסוק "עשה לך רב" מסביר שגם עורך דין דינו כרב ביום החתונה. אל תרוצו לפינגווין במקום שאתם צריכים אדם חכם
 30. 52
  תודה לך!

  סוף סוף מישהי בתקשורת כותבת מה שאני חושבת על "צהר". איזו מן אלטרנטיבה זו אם גם שם צריך לעבור הדרכת כלות וטבילה במקווה, וגם משם את עלולה לצאת בסוף עגונה ועם ילדים ממזרים? אני בטוחה שאם היהדות הייתה משפילה גברים ולא נשים, אז ראשי המדינה כבר היו דואגים לנו לאלטרנטיבה, אבל את המדינה הזו מנהלים גברים, אז מה אכפת להם שנשים מושפלות? כאילו הצביון היהודי במדינה ייפגע אם יהיו כאן עוד אופציות מלבד הרבנות האורתודוקסית.

 31. 51
  You're a little low on your usual female-supremacist hate speech today
 32. 50
  מה קרה לכם צנזרתם את שתי התגובות שלי היום?? גם פה וגם בכתבה על הגנרלים שקוראים לרמטכ"ל להפסיק את ההקצנה הדתית בצה"ל!

  לא מתאים!

 33. 49
  ובכל זאת שהנישואין נסתיימו במפח נפש עקב הונאת בן הזוג

  צוהר היו שם בשביל לשמוע, לתת סיוע ויד מנחמת...

 34. 48
  צודקת, מהלך צוהר הוא חיזוק הרבנות ולחילונים אין מה לעשות שם

  אכן, אם אוש באמונתו יחיה, חילונים צריכים להתחתן בחתונות חילוניות ודתיים ברבנות. חד וחלק. יש גם דתיים הבועטים ברבנות ולא בכדי.
  ידועים בציבור, באופן פורמלי, נישואי קפריסין וכד' עם טקס תרבותי יהודי הם , בשלב זה הפתרון החילוני, כשנהיה מסה קריטית, נוכל למסד נישואים אזרחיים בארץ. לכן חילונים- התחתנו רק נישואים חילוניים.

 35. 47
  התחתנתי דרך צהר לפני חצי שנה- הכותבת מדייקת במאה אחוז

  חוץ מהיחס החביב המאפיין את צהר- המערכת היא אותה מערכת- את זוגתי החילונית למהדרין, חייבו לקבל הדרכת כלות שהייתה לכל הפחות מבישה, וחייבו לטבול במקווה, ועל אף שנתנו לסבי (שומר המצוות) לערוך את טקס החופה, הרב המלווה מטעם צהר, לא נתן לאחותי להיות אחת ממחזיקי העמודים של החופה- דבר שאין לו שום מניעה הלכתית. דבר זה יותר מכל, מראה את ה"מחמירנות" המאפיינת גם את הדתיים הפלורליסטים לכאורה.

  יותר מכל צדקה מיכאלי כשכתבה שארגון צהר רק מסייע לשימור המונופל של הרבנות בענייני נישואין. עם כל כוונותיהם הטובות של רבני צהר- מחלקת הנישואין של הארגון אינה אלא שכבת איפור דקה על פניה מלאי החטטים של הרבנות

 36. 46
  על זוגיות כמיהה ואהבה - עגנון ועוד

  אפשר להמשיך וללהג, אבל מומלץ להתחיל ללמוד ולדבר פנים אל פנים. אז כדאי לדעת כי בדיוק בימים אלו נפתח סמינר חורף ללימודי עגנון ומקורותיו - תנ"ך תלמוד, חסידות ועוד. על זוגיות, מוסר, משפט, צדק . לימוד דיאלוגי בנוף מהמם של המדבר. בחבורה רצינית עם מרצים רחבי ידע. המעוניינים בפרטים - agnon.machon@gmail.com 052-8646154 /

  1. לייק!
 37. 45
  ישראלי-יהודי-חילוני

  מירב היקרה את פשוט מדברת שטויות.
  רבני צהר כן מוכנים לערוך נישואין לאלה שלא מעוניינים להרשם ברבנות.
  הם, מניסיון, מוכנים לעשות שינויים מרחיקי לכת בטקס מתוך אמונה שהיהדות האמיתית איננה מושתת על הטקסט של הטקס האורתודוקסי המסורתי, אלא על ערכי הכבוד ובאהבה לדת כפי שהיא וכפי שהזוג תופס אותה.
  הם כן מוותרים על עלינות הגבר ומובילים קו של שיוויון וכבוד לנשים. רוב רבניהם כן יוצאים כנגד הדרת נשים ובעד שירת נשים.
  את מעלילה עלילות שווא ומוליכה אנשים שולל.
  דבר אחד את כן צודקת, הם מחתנים דרך הרבנות. זאת מתוך אמונה כי ככל שיותר ישראלים מכל הגוונים יתחתנו דרכם זו תהיה דרכם לתקן ולשנות את המוסד מבפנים.
  דרכך, דרך ההפרדה, הפסילה וההרחקה של כאילו במגזר הדתי ששואפים לדרך האמצע של הקירוב רק מובילה ליותר קיטוב בחברה הישראלית וליותר ריחוק מהיהדות.
  צאי ודברי עם רבני צהר ולמדי מהם מה היא הדרך היפה למצוא את דרך האמצע מבלי ללכת לקיצוניות. מבלי לסמן דברים בשחור ולבן. האמיני לי, ישראלי-יהודי חילוני... האפור הוא גוון הכי יפה.

  1. לא נכון

   כל אישה שמתחתנת דרך צהר עדיין חייבת הדרכת כלות וטבילה במקווה. ואישה לא יכולה להחזיק את החופה ב"צהר". אז איפה פה השוויוניות?

  2. הם לא מוכנים לערוך נישואים לזוגות שלא מוכנים להירשם ברבנות. זה פשוט שקר
 38. 44
  בדיוק!
 39. 43
  סוף סוף, די להתבטלות בפני היהדות האורטודוקסית (והיהדות בכלל)
 40. 42
  אומרים: פתפותי ביצים?

  אני ידע שזלחלק מהקוראים זה נשמע מופרך, איך יתכן דבר כזה? אבל בואו נודה על האמת: פעם אחר פעם, במגוון נושאים שעומדים על סדר היום, העם מצביע ברגליים, והעם רוצה מסורת יהודית - גם מי שמתקרא בכינוי המעליב "חילוני".
  העם שבו אנו חיים הוא מסורתי, שמרני, מאמין בערכי משפחה ומאמין במסורת שלו, ולכן פעם אחר פעם הוא מתחתן ברבנות, גם באופן בלתי מודע לחלוטין.
  בכל פעם אני תמה על חוסר הנכונות לקבל את זה שרוב האזרחים אינם חושבים כמו כותבי "הארץ".

  1. קשה להשלים עם זה שרוב העם מפגר כמו "ישראל היום"
 41. 41
  איפה אתם חיים? מי הם אותם "חילונים"? כמעט לא נשארו כאלה. כולם "מסורתיים".

  אפילו מיעוט משמעותי בישראל לא יגדיר את עצמו כחילוני,
  רוב הישראלים "מסורתיים" כלומר מקיימים מצוות ספורות, מנהגים מסוימים,
  וברית המילה, החתונה והלוויה הם הליבה שישראלים מעטים יוותרו עליה
  מטעמים שונים. גם מי שנוסע בשבת עם ג'יפ על חוף הים וכמעט דורס ילדים
  אולי מפריד בין בשר לחלב או הולך מדי פעם לבית הכנסת, והכול בסדר,
  כולם שומרי מסורת עם אג'נדה...

  1. יש בארץ עדיין חילוניים

   רובם הגדול אכן מקיימים כמה מצוות
   אני לדוגמא לא רצחתי אף בן אדם
   אני גם מאוד מכבד את הורי
   אלו לא סתם מצוות אלא 2 מעשרת הדיברות שאני מקיים
   זה אומר שצריך להחשיב אותי כשומר מסורת?

   אם הקיום של מספר מצוות מספיק כדי להגדיר מישהו בתור יהודי אז מה זה אומר על כל אותם נוצרים, מוסלמים, בודהיסטים, טאואיסטים ואתאיסטים שלא רצחו בני אדם ואולי אפילו מכבדים את הוריהם
   מבחינתך הם גם יהודים מסורתיים?

 42. 40
  דת כל דת= גזענות בישראל הדת בחסות המדינה חונקת ומקבעת נורמות חשוכות
 43. 39
  אין כמו ארגון צוהר- הטובים לחופה וקידושין
 44. 38
  לפי ההלכה מספיקים 2 עדים כל שהם, שיעידו, שראו ושמעו את הגבר אומר לאישה, "הרי את נשואה לי כדין (או כדת) משה וישראל", בכדי שגבר ואישה זאת, יחשבו לזוג נשוי כהלכה. וגם כשקיים כבר מאגר ארצי לרישום אוכלוסין כולל, זה שבמשרד הפנים, יותר מזה לא צריך, כל זוג שיבוא למשרד הפנים עם תעודת נשואים, החתומה ע"י רב או נוטוריון, המוסמכים מטעם הרשויות בארץ או בחו"ל, לערוך טכסי נשואים, ירשם כזוג נשוי.

  אגב,
  שני שושלות המלכים שהיו בעם ישראל, בית דוד והחשמונאים, החלו מגויים גמורים.
  דוד המלך היה צאצא של רות המואביה,
  הורדוס המלך היה בכלל אדומי שהתגייר.

  1. מה קשר בין הורדוס לחשמונאים?
  2. החשמונאים היו כהנים. הורדוס רצח את החשמונאים

   מבחינה היסטורית טעית קשות - הורדוס היה בנו של אנטיפאטר האדומי שאכן התגייר- וכלל לא היה חשמונאי, להיפך. הוא רצח את החשמונאים- גם את הענף של בית אריסטובולוס השני האנטי-רומאי והפרו-צדוקי, וגם את הענף שגידל אותו וטיפח אותו של הורקנוס השני שנתמך ע"י הפרושים. החשמונאים היו כהנים ויהודים לחלוטין.

   הורדוס אמנם התחתן עם בת למשפחת החשמונאית אך רצח אותה וחלק מצאצאיו. אגריפס 1 היה מלך עם שורשים גם חשמונאיים וגם הרודיאניים ונחשב למלך טוב.

   לגבי הכתבה עצמה- אני אתאיסט , ודווקא בעד אותם חשמונאים צדוקיים שהתנגדו לממסד הפרושי-רבני של אז (למעשה היתה מלחמת אזרחים).

 45. 37
  מילים כדורבנות גם 1 וגם 2 צודקים והמסקנה עשו מעשה יורם קניוק כי אין אופציה אחרת
 46. 36
  צודקת
 47. 35
  אמן ואמן. כל מילה בסלע! אנשים יקרים: אל תתחתנו ברבנות! סעו לקפריסין או לפראג! גדלו ילדים ללא נישואים כלל! עם או בלי טקס רפורמי/קונסרבטיבי או אחר. כל דבר - רק לא רבנות!!!
  1. אל תסעו לקפריסין או לפראג! מי שמתחתן בחו"ל ונרשם בארץ - מחוייב בגירושין ברבנות. רק נישואי חוזה ללא רישום במשרד הפנים! זכאים לכל הזכויות כידועים בציבור, הילדים לא ממזרים ולא צריכים לעבור ברבנות לעולם.
  2. נכון מאד

   אל תתחתנו ברבות, אל תעשו ברית, אל תשמרו שבת, אל תחגגו חגים, תעבדו שבעה ימים בשבוע, כי מה אתם בסך הכל - קוף אינטיליגנט [בספק לגבי אינטיליגנט] לפחות אל תכנה את עצמך יהודי אתה מעליב אותי.

  3. יובב די להשמיץ חילונים

   אנחנו לא פחות יהודים מכם.

  4. יובב המיבב, אם להיות יהודי זה להיות אורתודוכס עיוור כמוך, הרי שלמדנו ממך מוהר"ר יובב, שלהיות יהודי זה אכן עלבון. ואם אמנם כך הם פני הדברים תורתך הרי ממליצה מפורשות איך לנהוג במקרה זה: "וביערת הרע מקירבך" ..., לא כן?
 48. 34
  צודקת במסקנה- טועה בהנחה

  ההנחה שלך היא שאנשים טיפשים- עובדים עליהם. מציגים להם את אותה גברת בשינוי אדרת, והם אוכלים את זה. טעות. אף אחד לא אומר שצוהר מחתנים בצורה רפורמית, או כל עניין שכזה. הם פשוט נותנים אלטרנטיבה למי שרוצה להתחתן בצורה אורתודוכסית (עם כל הבעייתיות וחוסר השיוויון שציינת)- אבל לא מעוניין ברב שהיהדות ממנו והלאה (רב שלוקח כסף, מבלבל את המוח בחופה, ומעביר את החתן והכלה מדורי גהנום לפני החתונה ללא התחשבות (רישום, מקווה, הדרכת חתן וכלה, כתובה וכו')).

  1. השאלה היא

   אם הם באמת רוצים להתחתן אורתודוקסית, או שאין להם ברירה כי זו האופציה היחידה במדינה אז הם בוחרים ברע במיעוטו.

 49. 33
  כשבגרוש היה חור.

  כאשר בן גוריון האגדי החליט על הקמת המדינה, הוא יצא מתוך הנחה כי העולם הדתי היהודי הולך ודועך וסופו להיעלם. לכן הוא היה כה נדיב לב כאשר סיכם עם נציגי הרבנות דאז לשמור על הסטטוס קוו שנקבע על ידי השלטון הבריטי בתקופת המנדט. כלומר תחום הנישואין והגרושים הוא באחריות הרבנות. והסוף ידוע. הדת היהודית במדינת ישראל לא גוועה אלא להיפך הלכה מחיל אל חיל וסופה שתכבוש את העם כולו. על כן המאמצים הפטטיים של הכותבת הנכבדה לסובב את הגלגל אחורנית לא ישנו דבר.

  1. הכותבת לא מנסה לסובב גלגלי היסטוריה

   רק את גלגלי המוח שלנו, ולאפשר לנו נקודת חשיבה נוספת בעניין
   צהר עם כל הכבוד (ואין יותר מידי) הם רבנות דור 2.3 זה הכול.
   את סיוט הרבנות צריך לעבור בכול מקרה כך או כך
   פשוט לא לסבול רב הזוי בחתונה זה הכול.

 50. 32
  סיפור חתן \כלה זה סיפור מהאגדות.
 51. 31
  למה אני צריך לקרוא את דברי ההבל האלה ? לא הצלחתם למצוא פמיניסטית אינטליגנטית ?
 52. 30
  את כל כך צודקת שזה עצוב.
 53. 29
  התחתנו ברפורמי. שיקפצו לי כולם.
  1. למה רפורמי ? לא מצאת כנסייה?
  2. יובב היהדות לא שייכת רק לך ולאורתודוקסים
 54. 28
  מחפשת פרנסה?? אין מספיק?
 55. 27
  חתונה זה חוזה וחוזה עורכים אצל עורך דין ולא ברבנות
 56. 26
  כל כך צודקת!
 57. 25
  הארת את עיני. תודה
 58. 24
  האגדה היא לא צהר, האגדה היא טקס הנישואין האורתודוכסי. יש ציבור חילוני גדול, שממש לא רוצה להתחתן בטקס אורתודוכסי, אבל אחוז פחדים רבים, לא מוצדקים, שמבוססים על ידיעות שגויות, בנוגע לשאלה: "מה יקרה אם לא אתחתן טקס אורתודוכסי". רק מעטים טורחים לברר האם יש ממש בפחדים אלה. לדעתי, אם אפשר היה לשרש את התפיסות המוטעות הללו היינו חוזים בגידול משמעותי בפניה לטקסים לא אורתודוכסיים.
  1. ממש לא נכון, הציבור שוקל ומחליט - שיהיה

   כלומר, מי שרוצה טקס אלטרנטיבי יעשה זאת בכל מקרה, אבל מחשש שהנישואים שלו לא יוכרו ע"י עדות וקבוצות אחרות, הזוג מחליט: שיהיה, למה לא, אם לא יעזור עכשיו אז לא יזיק בעתיד.

  2. כדי לסבר את האוזן - לפי ההלכה אם אדם מקדש אישה בטבעת בנוכחות שני עדים, הזוג נשוי. נקודה. "בשלוש דרכים האשה נקנית - בכסף, בשטר ובביאה" זוג שנישא כך, אם ירצה לפרק את החבילה ולהינשא ברבנות יצטרך לעבור קודם כל גט.
 59. 23
  צהר = ארגון שמטרתו לקרב בין חלקי העם

  ואכן עושה את עבודתו נאמנה בנעם הליכות וללא תמורה כספית ויש לברך על כך

 60. 22
  מצטערת לאכזב אותך, אבל רוב הציבור הח-ל-ו-נ-י רוצה חתונה יהודית ערוכה באופן נעים ומובן לכל. את במיעוט זניח, רק מה לעשות לך יש טור וזה נותן לך במה לחשוב שאת מייצגת את הרוב...
  1. ממש לא נכון

   בכל הסקרים תמיד יש רוב גדול לאזרחים שרוצים נישואין אזרחיים בישראל. הם מתחתנים בצורה דתית כי אין אפשרות אחרת בארץ ויש המון בורות לגבי ידועים בציבור ונישואי חוזה, שזכאים לאותן הזכויות שאנשים נשואים זכאים לה.

  2. הראה לי 2. סקרים המאמתים את דברך ,
  3. בבקשה:

   http://www.haaretz.co.il/news/education/1.1294243
   http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4128666,00.html

 61. 21
  "במהות" - מה זה במהות? כולה טקס. אין מהות מעבר למה שאת מייחסת לזה.
  1. אז למה רבנים כלכך מתעקשים על זה?

   סימן שזה לא "כולה" טקס.

  2. נו באמת, אם זה היה כולה טקס

   לחרדים לא היה אכפת שיהיו כאן עוד אלטרנטיבות. מה זו ההיתממות הזו? חתונה זה לא כולה טקס. זה טקס שמשקף דרך חיים והשקפת עולם. שלא לדבר על הרישום ברבנות שחושף נשים לכל האפלייה ביהדות.

 62. 20
  לא לזלזל

  צהר הוכיחו בדיוק את הפער בין הדת לבין מה שהרבנות עשתה ממנה. מה שרוב הציבור סולד ממנו זו הרבנות ולא הדת. אז נכון, את הגירושים עוד לא הצליחו לנתק מהרבנות אבל בכל זאת, יש עדיין כמה שלא מגיעים לשם...

  הלוואי ואותה הפרדה והפרטה תחול גם על כשרות ובתי עלמין. אולי פחות יהודים יימלטו מיהדותם.

  1. אבל

   גם להתחתן ב"צהר" זה להתחתן דרך הרבנות.

 63. 19
  חותמת על כל מילה וקוראת לזוגות חילונים - התחתנו בחו"ל עד לשבירת המונופול

  ואני כבר קיויתי שביטול ההקצאות לצהר יגרום לחילונים להתעורר.. הרי עלות נישואים בחו"ל בטלה בששים לעומת הוצאות חתונה ממוצעת. אפשר עדיין לעשות טקס כהלכה למי שרוצה לרצות סבים וסבתות בלי להירשם ברבנות.

  1. גם אם לא תתחתני ברבנות תחוייבי להגרש ברבנות
 64. 18
  גם מי שנישא אזרחית יתגרש ברבנות

  כל התמרונים שלכם לא עוזרים במיוחד באחוזי הגירושין אצלכם בסוף תפגשו את הרבי(תרתי משמע...)

  1. לא נכון. נישואי חוזה בלי רישום במשרד הפנים לא דורשים מעבר ברבנות בגירושין (אם חס וחלילה) ומזכים עדיין בכל הזכויות כידועים בציבור.
  2. אני צודקת. נישואי חוזה אינם נישואים אזרחיים. אלה שתי קטגוריות שונות. אבל אם ידועים בציבור רוצים להינות מזכויות מוכרות ואח"כ לפרק את החבילה כדי להתקשר כידועים בציבור עם בני זוג אחרים, אז עלולה אולי לצוץ בעיה. בכל מקרה הזכויות של ידועים בציבור הם מול כל ממסד בנפרד (ביטוח לאומי, למשל) ולא מול מדינת ישראל שמפרה אמנות בינלאומיות בכך שאיננה מאפשרת לאחוז גבוה של אזרחיה להתחתן במדינתם ישראל. ואם כבר מדברים - בעניין ההתנגדות לנישואים אזרחיים בישראל יש קונצנזוס מקיר לקיר בין כל העדות החיות בארץ :-)
 65. 17
  רק דבר אחד השמטת, הרצון שלנו להתחתן בחתונה יהודית.

  ממש פלורליזם... אילו השמצות... מי שלא חושב כמו מיכאלי נחשב בעיניה נחות. את מי זה מזכיר לי?... אהה נכון את החרדים! ההקצנה הדתית וההקצנה החילונית רוצים להשתלט לנו על החיים! (רדיקליזציה- בלועזית זה נשמע יותר ״מתקדם״...)

  1. סוף סוף קול שפוי!

   אכן- חמורים שכמותנו- רוצים אנו (על אף היותנו "חילוניים") להינשא בנישואים יהודיים, כפי שעשו הורינו וסבינו לפנינו, דורות רבים אחורה. גב' מיכאלי - למה לגנות כל דבר שהוא "יהודי"? מדוע להטיל ספק בדרכם של מיליוני אנשים שעודם מאמינים שלמסורת יהודית יש משמעות בחיי העם הזה - כעם ולא כקבוצת פריטים שחיה, לגמרי במקרה, באותה מדינה? כל אחד יבחר את דרכו. גם אם דרכנו לא נעימה לך - הרי שאין לך הזכות לגנותה. אדגיש כי לולא צהר - ספק אם הייתי בוחרת להתחתן בנישואים אורתודוכסים, ולא בגלל הדת, אלא בגלל החרדים. אני שמחה על קיומו של צהר ועל כך שלא הצליחו למגרו משורותינו. הם עושים שירות חשוב מאוד לכולנו.

  2. כמה חרדים הכרת מימיך

   את האמת , כמה חרדים הכרת מימיך?.
   אתה שונא אותם כי אתה שונא אותם, בלי שדברת עם מישהו מהם, בלי שחקרת עליהם, אלא ממה שמעתה בשיחות קיטור.
   לך ללמוד עליהם להבין ואחר כך תדבר, לך ללמוד, אבל לימוד אמיתי לעומק
   שלום ובצלחה.

  3. חתונה יהודית יכולה להיות גם רפורמית

   או קונסרבטיבית. לאורתודוקסים אין מונופול על היהדות ולמרות זאת המדינה נותנת לזרם הקיצוני והשובינסטי מכולם להיות האחראי כאן לענייני נישואין וגירושין. וחוץ מזה, לא כולם רוצים להתחתן חתונה יהודית, לכן נישואים אזרחיים צריכים להיות פה כדי לתת מענה לכל האזרחים במדינה. מרב לא השמיצה שום רצון ובחירה של אף אחד, אתה זה שמשמיץ.

  4. תודה וכל הכבוד על תשובתך . תודה
  5. נעמי, התודה היא למתן או לאורית?
  6. מי מונע ממך?

   מישהו אמר כאן אפילו ברמז שאסור לך להינשא בנישואים יהודיים?

 66. 16
  קפריסין- עדיין האופציה השפויה.
 67. 15
  מירב בזכות אותם רבנים שאת משמיצה הנוהגים לפי תורת משה עם ישראל קיים עד

  היום וכך מתאפשר לך לכתוב את דברי ההשמצה ההבל ורעות הרוח שלך

  1. רבני צהר

   למספר 15 ,מרב אינה משמיצה היא מספרת עובדות,ואפילו מברכת.

  2. האנשים שהקימו את הארץ הזו היו חילונים!

   העם שלנו, העם הניפלא, העם היהודי (שחלקו גם בעל דת יהודית וחלקו חסר דת) היה במצב הרע, כולו נספה בשואה, או במצב הטוב, מפוזר בכל העולם ותורם לאנושות בעיקר פרושי גמרא.
   בזכות חילונים שעבדו ולמדו "למודי מדע" (להבדיל מתורה) הארץ שלנו התפתחה כ"כ מהר ב63 שנה. הדת לא תרמה לכבישים, לביניינים, לכלכלה, למדע, להיי-טק וגם לא לעיתון "הארץ" שמירב כותבת בו.

   אז דע לך בור ועם הארץ, על האגדה שהעם היהודי נשמר בזכות דתו עד קום המדינה ניתן להתווקח, אך העובדה שהדת (או יותר נכון המאמינים בדם ואנשי הדת) לא הקימה את המדינה ואנשיה מובילים את המדינה לאבדון אין וויקוח.

  3. שבוש ההסטוריה

   מי הקים את המושבות הראשונות נכון אנשים דתיים בפ"ת זכרון יעקב ראשון לציון וכ"ו העליה הראשונה ברובה של אנשים דתיים

  4. האורתודוכסיה,מויישלה טיירינקע,המיטה על עם ישראל את אסון ההיסטוריה שלו והוא לא נשמד רק הודות לאילו מבין בניו ובנותיו שלא נשמעו לרבניה המנוולים. אלה שהעמיסו וממשיכים להעמיס על הנוהים אחריהם איסורים שאין להם סוף מחשש ה"ספק ספיקא" ובעצמם נהנים מכל הבלי העולם הזה. כך למשל יזכרו לדראון עולם אדמו"רי בעלז וסאטמאר שרדפו לפני השואה את התנועה הציונית במזרח אירופה בחרי אף אך כשנאלצו לאכול את פרי הבאושים של התנגדותם לציונות רצו מהר אל ה"ציויינים" השנואים כדי שיצילו אותם מהיטלר ובעצמם הורו לחסידיהם להשאר במקומם ולקבל "יסורים באהבה" (כשהסיבה העיקרית לציווי זה שציוו על צאן מרעיתם היתה, כמובן, למנוע מן הגרמנים לשים לב למנוסתם שלהם...
 68. 14
  האמת עדיף היה שלא תהיה אלטרנטיבה אורתודוקסית נוחה למשתמש החילוני ויותר אנשים היו פונים לאלטרנטיבות אמיתיות

  בסך הכל, על עצמם הם באים להגן. כל החשש שלהם הוא שתוך דור שניים הם לא יוכלו לדעת אם בניהם ובנותיהן מתחתנים עם ממזרים וכד'.

 69. 13
  "למען הסר ספק, אין סיבה לגנות את צהר; זה ארגון של רבנים אורתודוקסים שזאת דרכם ואמונתם, וכוונותיהם טובות" למה?

  יש גם תומכי טרנספר מרצון ושאר רעות חולות שהגזענות היא דרכם וכוונותיהם טובות. למה שינאת נשים ועמלקים כן, ושנאת ערבים ספציפית לא?

 70. 12
  נכון אבל -

  אני שמחתי מהפסקת המימון לצוהר כי חשבתי שסוף סוף זה יעיר את החילונים. תיקון אחד - גם אנ שהתחתנתי אזרחי (בחו"ל) בגלל המיאוס מהאורתודוכסים, אצטרך (אני מקוה שלא) להתגרש ברבנות. כך שזו שאלה נפרדת. גירושים בחו"ל לא תופסים כאן.

 71. 11
  תודה מרב! וצריך להוסיף:

  רבני צהר הם מלב הממסד הציוני-דתי שכפה ועדיין כופה עלינו את ההתנחלויות והמאחזים תוך צפצוף גס על החוק, הם מגדולי התומכים בהמשך הכיבוש האנטי-מוסרי. אין דבר מגוחך מהצגתם כמתונים.

 72. 10
  אני דווקא אופטימי

  אף לא אחד מחברי ובני משפחתי התחתן נישואים דתיים בעשרים השנים האחרונות. הדוסים מרגישים את זה.

  1. אשליית הייצוג

   החברים שלך ובני משפחתך דומים לך, ואינם דומים לרוב הגדול של הציבור. טעות נפוצה היא לחשוב שהסביבה הקרובה של אדם מייצגת את הציבור הכללי. (כמו אותה עיתונאית אמריקנית, שלא הבינה איך ניקסון ניצח בבחירות 1972 - היא לא הכירה אף אחד שהצביעה עבורו).

 73. 9
  רבנות גוף מושחת

  הגיע הזמן למאבק מול הגוף המושחת הזה שנקרא רבנות.

  1. יש כמה מושחתים גדולים יותר שצריך לטפל בהם קודם
 74. 8
  נכון. כל חילוני שמתחתן ברבנות משתף פעולה עם האוייב.


  הרבנות היא גוף ארכאי ומסואב, מפלה נשים, נלחם בחילונים ומלא באמונות טפלות ובחוקים מזעזעים (למשל, חליצה, ממזרות, ועוד).

  כל חילוני שמשתמש בשירותי הרבנות, גם אם זה דרך צהר, משתף פעולה עם הגישה המפלה והלא נאורה של הרבנות.

 75. 7
  מירב, זה לא תחילת הפרטה ולא זה הכיוון, אבל הם תחילת שינוי וכידוע לך, מה שמתחיל לזוז, קשה לעצור ממה שעומד תקוע.
 76. 6
  יפה כתבת.
  1. לא
 77. 5
  כן, מירב: וכולנו מסכימים עם רבני צהר...

  באשר לנישואין, למשפחה וכו. כולנו איתם. חוץ, את יודעת, מכמה צנוניות מיובשות...

  1. לא כולנו איתם

   יש רבים שרוצים להתחתן ולא יכולים גם דרך צהר. יש בארץ מאות אלפי חצי יהודים (רק האב יהודי) שהמדינה כולל צהר אוסרת עליהם להתחתן. אזרחים, רובם שירתו בצה"ל אבל להתחתן אסור להם. אם הם רוצים אז שיסעו לקפריסין על חשבונם שיתחתנו לבד (כי לאורחים אין כסף להגיע לחתונה) ואז שיחזרו ישלמו מיסים, ישרתו את המדינה ושימותו ייקברו מחוץ לגדר. לר רק צנוניות לא אוהבים את זה. גם גזרים ואפילו יש מלפפון אחד

  2. אין דבר כזה חצי יהודים אתה מתכוון זכאי חוק השבות
  3. בהמודרניסט - מי זה "כולנו"? אתה כולך אפילו לא בן אדם שלם. בקושי חצי. ועל החצי השני ניתן ללמוד מגעייותיך והעלאת הגירה הימנית הנצחית שלך ...

   בכל אופן בחסדי האל וישוע המשיח - אני כבר לא תלוי בממסד הדינוזאורי הזה שזמנו עבר כבר בימי פירסום ה"שולחן ערוך" (לך וברר מה זה ותזהר שלא תתנגש באיציק ב"ויקיפדיה")...

 78. 4
  צודקת! צהר רואים בעצמם מגיני היהדות האורטודוקסית

  הם באמת נחמדים אך הם נלחמים לשמר את המצב הקיים בו לרבנות האורטודוקסית יש מונופול על נישואין וגרושין במדינה. הם באמת הופכים את המצב הקיים לפחות בילתי נסבל עבור החילונים.

 79. 3
  עשה לך רב...

  כתוב בפרקי אבות - "עשה לך רב וקנה לך חבר". איך קונים חבר - בכסף? מקור זה גם סתם ולא פירש מאיזה חומר עושים רב. זה כנראה כיד הדמיון הטובה של היוצר. ודאי שמעתם על מקרים בהם אמנים יוצרים מוצגי אמנות מחומרים משונים - בין היתר כאלה שמפיצים ריח.

  1. האם כשאתה מציג עצמך כ'שפוי' בא לומר שכל שאר השמאלנים אינם שפויים?
  2. מה שהוא בא לומר

   אם את הבורות המחרידה הזו בפרשנות בסיסית של פרקי אבות מציג שמאלני שפוי , לא רוצה לחשוב מה יציג שמאלני אחר.

   אל יתהלל חוגר כמפתח , גם בור ועם הארץ , וגם צועק את זה ברבים.

 80. 2
  הבעיה היא שגם מי שהתחתן בנישואים אזרחיים בחו"ל צריך להתגרש ברבנות
  1. what?

   ?even if he doesn't want to divorce

 81. 1
  צודקת מאוד. לכן המאבק והמחאה האמיתית היא דת לחוד מדינה לחוד

  ואת זה מבצעים בגיוס כל הקדר החילוני בעיקר השמיניסטים תחת הסיסמא
  "לא מתגיסים לצבא עד להפרדת הדת מהמדינה"
  ביטול מועצות דתיות ,ביטול הקצבות מכל סוג שהוא לדת ופולחן הנהגת נישואין אזרחיים ,שיוויון של זרמי היהדות.
  נכון יתכן שבהתחלה ביבי יצחק ויבוז למחאה כי הליכוד מתקצב בהתלהבות רבה דת ופולחן משנת 77. אבל החיוך ימחק כאשר מחזור אוגוסט 2012 או 2013 לא יופיע לבקו"ם.
  תיקון של מדינה עושים בהקרבה בנחישות בהתמדה .
  מדינה מערבית לא מתקצבת דת ופולחן נקודה.