הטרגדיה של ברק, הטרגדיה שלנו

צפירת הרגעה: שר הביטחון מבטיח בראיון לירון דקל ב"הכל דיבורים", שלא יהיו חמישים אלף הרוגים, גם לא חמשת אלפים. יתר על כן, אפילו חמש מאות הרוגים לא יהיו אם כווולם ייכנסו לבתים.

מאחר שלא כולם ייכנסו לבתים, המשפט האחרון נכון באופן אוטומטי. יש כלל בלוגיקה: מהנחה שגויה נובע כל דבר. לכן גם המשפט "לא יהיה אפילו פצוע אחד אם כולם ייכנסו לבתים" הוא תקף לוגית, וכמוהו גם המשפט "כל המתים יקומו לתחייה אם כולם ייכנסו לבתים". אפשר להמליץ לשר הביטחון להשתמש במשפטים האלה בראיון הבא שיעניק, וכך לגייס תמיכה גורפת לתקיפה ישראלית באיראן.

אותו שר ביטחון, שעכשיו משדר צפירת הרגעה, שידר בקיץ האחרון צפירת אזעקה קולנית. הוא דיבר על חמישים טון חומר נפץ שצפויים לנחות עלינו מדי יום ביומו במלחמה הבאה, ב"פיזור סטטיסטי" שאמור כנראה לנחם אותנו - מי יודע, אולי הטיל ייפול לא עלינו אלא על השכנים. תמיד אפשר להתפלל לאלת המזל. בהקשר זה מעניין לשאול אם שר הביטחון עצמו מתפלל לעתים לאלת המזל, והאם היא מסייעת לו.

אהוד ברק הוא כנראה ברוך כישרונות, כפי שמעידה התקדמותו המהירה בצבא, בפוליטיקה ובעסקים. רבים מייחסים לו חשיבה אנליטית, כישורים מתמטיים ומוסיקליים, וכיוצא באלה. אבל משהו רע רודף אותו פעם אחר פעם, והדוגמאות אינן מעטות: אסון צאלים ב' בתקופת כהונתו כרמטכ"ל, הסיום המביך של כהונתו כראש ממשלה בשנת 2000, כישלון מפלגת העבודה בראשותו בבחירות ב-2009 והתפוררותה לאחר מכן, ההשתלטות העקובה מדם על ה"מאווי מרמרה" בהיותו שר ביטחון ותוצאותיה המדיניות ההרסניות.

הציפיות מאהוד ברק היו גבוהות והוא כמעט הגשים אותן. ב-1992 הוא כמעט הצליח להתנקש בשליט עיראק סדאם חוסיין (על פי מקורות זרים); הוא כמעט גיבש הסכם שלום עם סוריה ועם הפלסטינים בשנת 2000 (כאשר במקום שלום הגיעה אינתיפאדה); הוא כמעט שיקם את מפלגת העבודה כשקיבל הזדמנות שנייה ונבחר לעמוד שוב בראשה ב-2007 (אבל למעשה הרס אותה). לנוכח כל זה, ולנוכח חוקי הסטטיסטיקה, טבעי לחשוש שמא ברק כמעט יצדק בתחזיותיו לגבי מספר ההרוגים הצפוי כאן, וגם כמעט ינצח במלחמה נגד איראן.

הבעיה האיראנית היא קשה ביותר, ודו"ח סבא"א שפורסם זה עתה חושף בפני העולם כולו אקדח מעשן. מהראיות לכך שאיראן עוסקת בפיתוח נשק גרעיני אי אפשר יהיה להתעלם. יש להניח שארצות הברית ומדינות נוספות ישדרגו בקרוב את פעילותן לבלימת איראן, המהווה איום גם עליהן.

לרעיון שישראל צריכה או יכולה להתמודד לבדה עם האתגר האיראני, יש אופי מגלומני. החרדה ממנו גוברת כאשר רעיון זה מהווה בסיס לברית בין ראש הממשלה לשר הביטחון - ברית טורדת מנוחה בין מי שמדבר ואינו עושה, לבין זה שעושה ונכשל.

יש ויכוח אם סדרת כישלונותיו של ברק היא תוצאה של אופיו ושל העדר כישורים מתאימים, או שמא ברק הוא דווקא מנהיג מבריק וראוי אבל, מה לעשות, חסר מזל. ויכוח זה כבר איננו רלוונטי. נפוליאון נשאל פעם: איזה כישרונות אתה דורש מהגנרלים שלך? הוא ענה: הכישרון היחיד שאני דורש מהם הוא מזל. הטרגדיה של אהוד ברק, שעלולה להפוך בקרוב גם לטרגדיה שלנו, היא שהכישרון האחד שאין לו הוא מזל.

Read this article in English: Luckless Barak

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 48
  מה כוחו של המזל בענייני יצורי אנוש וכיצד יש להתנגד לו

  יודע אני כמה רבים החזיקו ועדיין מחזיקים בדעה שאת ענייני העולם הזה מנהלים המזל ואלוהים, ושבני האדם אינם יכולים לתקן עניינים אלה בעזרת תבונתם. יתרה מזו: אין להם כל דרך הצלה. לכן יכולים בני האדם לחשוב שלא כדאי להזיע הרבה בעשיית דברים, אלא להניח לגורל שימשול בנו.

  .... ובכל זאת, בשביל לא לבטל את הבחירה החופשית שהוענקה לנו, אני חושב שאמנם אפשר שהמזל הוא אדון למחצית מעשינו אולם עדיין הוא מניח את ניהול כל המחצית השנייה - או כמעט כולה - בידינו. ואדמה את המזל לנהר גואה, שבשעה שהוא זועם, הוא שוטף את השדות, סוחף והורס עצים ובניינים, מסיר קרקע מכאן ומעביר אותה לשם, וכל איש בורח ממנו, והכל נכנעים לזעמו, בלי שיוכלו לעמוד נגדו בשום אופן.

  ואף שכזה הוא טיבם של הנהרות, בכל זאת לא נמנע מבני האדם בימי הרוגע, להקדים רפואה למכה בסכרים.

  לסיכום: המזל מפגין את עוצמתו במקום שבו לא תוקנו סדרים לעמוד נגדו.

  1. מצוין

   נתןח יפה מאוד

 2. 47
  משוגעים רדו מהגג.

  ביברק בצרות לכן הם מסוכנים הכל שיך לכסא.

 3. 46
  ברק לא זוכר את מה שהוא אומר.

  דרש קודם שלום עם סוריה. זה לא היה כל כך מזמן.

 4. 45
  ברק אשף בפסוקים קליטים.

  אנחנו פה והם שם, זה האסון של חוסר הבנה בסיסית, הרי יש גם ערבים בארץ.
  הזקנה במסדרון עוד שוכבת שם בגלל ברק המגלומן שאוכל את כל התקציב.

 5. 44
  לא מאמין לכשרונותיו הכל כוחנות ותקשורת..

  אף כשרון לא עמד מול אישיות מגלומנית .

 6. 43
  לברק זו לא טרגדיה, הוא חגג הרבה שנים.

  נהנה מהשררה, נהנה מנסיעות בכל רחבי העולם, נהנה מכבוד, נהנה כשעשה את כספו.זו טרגדיה? למפלגת העבודה זו טרגדיהלשלום זו טרגדיה. לרווחה זו טרגדיה.כל כשלון של ברק הוא מעשה ידיו בלבד.

 7. 42
  ברק, קופה מלאה שרצים.

  ברק מנהיג כושל, לא מזל ולא בטיח. לעבודה זו טרגדיה גדולה, לברק לא. ברק מצפצף על כ ו ל ם.

 8. 41
  ,,אנחנו חזקים אנחנו חזקים"מנטרה של ברק. חכם הוא לא.

  ברק אוהב מנטרות, וכולן לא חכמות במיוחד, כמו אין עם מי לדבר," אנחנו כאן והם שם."ברק אנחנחנו כאן ואתה לך כבר לעשות לביתך

 9. 40
  מה זה הקשקוש ששמו מזל?

  נו באמת! אתה מאמין במזל? מנהיג שנכשל שיחפש למה נכשל. וברק נכשל
  כי הוא מנהיג כושל.קח כל כשלון שלו ותראה שרק הוא אשם בכשלונותיו. לא מזל ולא בטיח.

 10. 39
  זו לא טרגדיה זו פשלה אחת גדולה.אישיות מגלומנית מסוכנת.

  מאמר מצוין. עזוב אותי עם מזל . לא מאמין בזה ברק פשוט כשלון אמיתי.

 11. 38
  ברק מבאס אותנו. זו לא טרגדיה זו חרפה. האיש מסוכן .

  תאוות שלטון ונסיעות, וכשלון אחרי כשלון. היציאה מלבנון הנחשבת לחשובה נעשתה בצורה כה פשלאית עם הפסד גדול להרבה ציוד.כך לא נוהג איש צבא מסודר.ולא מקבלים את תירוציו המצוצים מהאצבע.

 12. 37
  כמה שאתה צודק.

  ברית ביברק טורדת מנוחה, מאוד טורדת מנוחה.

 13. 36
  אני לוקח אחריות אמר ברק לפני הפעולה למען שחרור וקסמן.

  ולא לקח אחריות. לא אמר מילה.

 14. 35
  צדקת , אירן היא בעיה עולמית. ברק מגלמון מסוכן.

  רק למגלומן כמו ברק יש אוסף כזה של תצלומי פנים, וסטרפיז חוצות.

 15. 34
  לא מאמין במזל. ברק כשלון כמנהיג בגלל אישיותו, המגלומנית תאבת השלטון.

  דווקא היו לו רעיונות טובים אבל יחסי האנוש שלו, עם עמיתיו ועם אויבנו פוסלים אותו לחלוטין כמנהיג.
  ברק פסה, אין לו מפלגה מאחריו ולכן הוא מסוכן. הוא עשוי לשקול שיקולים אישיים.

 16. 33
  ברק נפוליאון מסוכן למדינה.

  אין לי אמונה בברק.הוא עוד יביא הרבה נזקים.

 17. 32
  ברק לא יודע להודות בשגיאותיו, תמיד הוא צודק בעיני עצמו. אבל הוא כשלון גדול.

  שמעתם פעם שברק לקח אחריות על איזושהיא פשלה שלו? ויש לו פשלות רבות. לא רואה ולא יודע גם מה שקורה בביתו. הוא מסוכן לדמוקרטיה.

 18. 31
  ברק אשף תשקורת מנגן עליה בעזרת יחצניו.

  תנו לו את פרס בטחון ישראל ושילך לעשות לביתו השני.

 19. 30
  די לזריקת הזבל היומי

  מספיק לשיגרה של זריקת זבל יומי על ברק .תתחזקו את הערמה רק עם דברים חשובים ומהותיים .מיחזור עלוב ולא רלווטי .והכי חשוב זה מחליק

 20. 29
  מאמר מצוין. מבחן התוצאה אצל ברק אכזבה ענקית.

  רבים מאתנו האמינו בברק עד שנכשל בגדול כראש ממשלה.
  ברק כוחני, אין רגע שקט ממנו בתקשורת, יש לו עיתונאי חצר, הרס את מפלגת העבודה ולא יסולח לו על כך, והעיקר פספס בגדול שלום עם סוריה. בקצור אין עם מי לדבר אתו. הוא בוחש בבטחון יותר מדי זמן, ונמאס ממנו. שיצא לפנסיה.

 21. 28
  חוכמתו של ברק

  אנשים פה עם פתיל זיכרון קצר שכחו שברק כינה את אסד מנהיג חשוב והיה מוכן לתת לו לשכשך בכינרת

  1. מצוין

   אני זוכר

 22. 27
  האם אני האפיפיור?

  "יש כלל בלוגיקה: מהנחה שגויה נובע כל דבר" (פסקה שנייה).

  הדבר מזכיר לנו מעשה נורא ששמענו מפיו של פרופ' שלו עצמו: מעשה במתמטיקאי שנתבקש ע"י מאותגר מתמטית (כלומר, לא-מתמטיקאי) להוכיח לו במפורש שמההנחה 5=2+2 נובע שהוא (המתמטיקאי) הינו האפיפיור. ענה המתמטיקאי: אם 5=2+2 הרי ש-5=4. מפחיתים 3 משני האגפים ומקבלים 2=1. אני והאפיפיור שניים – מכאן שאנחנו אחד. Q. E. D.

  (נשלח ע"י יצחק לוסטיג-בדיחי)

 23. 26
  חיים באזור מסוכן ועוין ומתוכחים מה אמר אלמוני ומה ענה לו פלמוני

  כאילו שבהבל פה נוכל לשנות את המציאות הקשה

 24. 25
  האישיות של ברק הורסת את השגיו ופוגעת בנו
 25. 24
  מבריק. אני בטוח שברק, המחשיב עצמו למתתמטיקאי, יבין.

  גם אני שמעתי את ההערכות שלו על מספרי ההרוגים והצטמררתי. אני בטוח שלברק אכן יהיה בית מוגן שיוכל להיכנס אליו. לרובנו יהיה סתם בית עם גג רגיל, אז לא בטוח שיעזור לנו להיכנס.

 26. 23
  דמגוגיה בשקל

  צאלים ב' הייתה תאונת אימונים. היו כאלו לכל רמטכ"ל. לא בטוח בכלל שזה באחריותו. על כמות הההצלחות שלו בשירות הצבאי לא נדע מעולם. נשאר רק לסמוך על רבין שהייתה לו סיבה טובה למנות אותו לרמטכ"ל. ברק אמנם לא השיג שלום עם הפלסטינים ועל זה השמאל רודף אותו אבל כנראה שאי אפשר לעשות שלום עם העם הזה. עובדה שאף אחד אחר לא הצליח. ואף אחד לא יכל לטעון שברק לא הלך עד הסוף בסיפור הזה.

  1. הדמגוג הוא אתה

   הדמגוג הוא אתה.

 27. 22
  אויש, ענר, למה? למה?

  כן, חומרי נפץ רבים יפלו עלינו וכן - אם אזרחי ישראל יטרחו למלא אחר ההוראות, כמות הנפגעים תהיה מעטה, בטח ובטח ביחס לסיכון הרב שכרוך באי תקיפת איראן. זו אמירה מאוד מאוד נכונה של ברק, גם אם אתה לא אוהב אותו (הוא הרס את מפלגת העבודה? בטוח שזו לא מפלגת העבודה שהורסת את מפלגת העבודה שוב ושוב תחת שלטונו של כל יו"ר מכהן?), ואין טעם לבזות את העט הוירטואלי בלהקביל אותה לכלל הלוגי לפיו שקר תמיד גורר כל דבר.

 28. 21
  אם רבין לא היה נרצח ע"י בן עוולה בשליחות רבנים, הוא היה מסתכל בתדהמה איך בן טיפוחיו שתלה בו תקוות כמו יורש, ברק ,נהפך ללא רלוונטי
 29. 20
  אכן, כמעט ברוך כשרונות. מאמר מצויין

  כשרונותיו של ברק הן בגדר שמועה עיקשת, בפרט בכל הקשור לפסנתרנות ומדינאות. וודאות יש רק בכל הקשור לנהנתנותו וליהירותו.

 30. 19
  ברק גם הצליח פה ושם...

  לשקם את צה"ל לאחר לבנון 2.0 הפשלונרית. "עופרת יצוקה" נתפסת כהצלחה, גלעד שליט בבית. היחידים שלא נכשלים הם העיתונאים ובעלי הטורים, אבל אנשי מעשה, וברק הוא כזה, נכשלים פה ושם. אי השגת שלום עם משטר האימים הסורי, זו הצלחה - לא כשלון. אכן, ברק לא פועל עפ"י התוכנית הסדורה של נחום ברנע וגדעון לוי, אבל בקונטקסט הכולל זה בטל בשישים.

  1. בנוסף, אם אני לא טועה עליית שרון להר הבית גרמה לפרוץ האינתיפאדה
 31. 18
  לברק יש לא רק חוסר מזל אלא עוד כמה חסרונות: הוא מגלומן וככזה מרוכז רק בצרכיו האישיים אבל הצרה הגדולה ביותר איתו שגם הופכת אותו לבלתי ראוי לכל תפקיד ציבורי שהוא בעל אנטלגנציה ריגשית EQ של ילד בן 3.
 32. 17
  אוי, כמה חוסר הבנה

  מהמאמר למדתי שענר שלו שונא את אהוד ברק ולכן הוא מחפש היכן לפגוע בו ובלגיטימיות שלו. זכותו. אבל ההתנפלות הזו על ברק מעוורת את ענר שלו לחלוטין ופוגמת אצלו בשכל הישר.

  :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

  ברק יצא להתראיין לאחר שאמצעי התקשורת התחרו ביניהם בהטלת פאניקה על הציבור. זה אמר 50 אלף הרוגים, השני מאה, ואחר "העריך" אפילו חמש מאות אלף נפגעים מטילים! ברק, מתוקף מתפקידו כשר הביטחון, ניסה לומר שלמרות שזה לא צפוי להיות פיקניק, הרי שמספר ההרוגים כתוצאה מתקיפת טילים איראנית יהיה נמוך בהרבה. הערכת ברק הסתמכה על זמן ההתרעה הארוך שיש לטילים היוצאים מאיראן, המאפשר לאזרחים להגיע למקומות מוגנים, ולידע שנצבר בשני העימותים האחרונים והוכיח שמי שמסתתר כמעט לא נפגע.

  :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

  נכון להיום מטרתה של ישראל לשכנע את העולם שאם לא יהיה מוצא אחר היא תצא לפעולה צבאית נואשת לבדה מול האיראנים. אם ישתכנע העולם ברצינות הכוונות הישראליות הוא יאולץ לנקוט בפעולות מניעה משל עצמו כדי למנוע הידרדרות אזורית, וזהו בעצם האינטרס הישראלי האמיתי.

  :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

  כאשר התקשורת הישראלית מנסה לסקל את האופציה הצבאית הישראלית בעודה באיבה, ממניעים פוליטיים ואישיים כמו שעושה שלו במאמר זה, היא פוגעת בראש ובראשונה בסיכוי של סיום העימות ל ל א פעולה צבאית ישראלית.
  כמה שנאה נדרשת כדי לא לראות את זה?

 33. 16
  מבריק
 34. 15
  אני דווקא אוהבת את ברק כשר ביטחון
  1. אשריך ברק שמשהו אוהב אותך, אולי יחצנית שמקבלת כסף
 35. 14
  לא עדיף "אהוד כמעט"?
 36. 13
  ברק הוא אחד האסונות הגדולים ביותר שידעה מדינת ישראל! הוא הרס את השלום והפיל בקלילות את האשמה על הצד השני!

  כך גרם להתגבשות השקר לפיו הפלסטינים אשמים בזה שאין שלום. ובכך הרס למעשה כל סיכוי להסדר עתידי!

  1. כן, כן. שמענו.
 37. 12
  ברק מתנהל בפטרונות מתנשאת כאילו הוא מחזיק בחכמה

  הבעיה היא שהוא אובר חוכם כלומר חוכמולוג שאיבד את האמון של העם

 38. 11
  בעת הזאת יש לשלב ידיים ולא להתעסק בהשמצות. נדע מה לעשות.
 39. 10
  מצוין
 40. 9
  ׳מהנחה שגויה נובע כל דבר׳

  כמובן שאין שום כלל כזה. הכלל המדובר הוא שמסתירה נובע כל פסוק אחר, אבל ׳כולם ייכנסו לבתים׳ בוודאי שאיננו סתירה אפילו אם הוא פסוק שקרי בעליל.  

 41. 8
  לך לעומת זאת, יש מזל. אתה כתב בהארץ. ואאו
  1. הוא לא כתב בהארץ

   ענר שלו הוא פרופסור למתמטיקה באוניברסיטה העברית

 42. 7
  מאד חמוד השימוש בכלל הלוגי "סתירה גוררת כל דבר". כמה שטויות של ברק מתאימות לכך!
 43. 6
  בוקר טוב גם לך ענר שלו. רשימה טובה
 44. 5
  אין שום אפשרות למנוע מאיראן להשיג פצצה גרעינית. היום היא יכולה לקנות פצצה כזו מפקיסטן או צפון-קוריאה ולשלם כל סכום שיידרש. לכן הפצצת איראן שבעקבותיה עלולים להיהרג אלפי ישראלים היא בגדר טירוף בדיוק כפי שאמר ראש המוסד בשמונה השנים האחרונות מאיר דגן. זה אותו דגן שהיה חבר ליכוד טרם הפך להיות ראש מוסד.
 45. 4
  Self Hate

  A leader is only judged by the information available prior to making a decision. Barak has always excelled in executing the best possible decision. I advise Mr. Aner to keep builking T. Livney.

 46. 3
  ברק לא שלימזל ,ברק נוקט בדרכים שאינן אהובות עלי,כוחני, מניפולטיבי,שחצן נרקססטי.למה ללכת איתו או אחריו?הכזיב אותי די והותר.
 47. 2
  Barak is a creep with luck or without
 48. 1
  נו, עוד מאמר שנכנס בברק. מעניין ת'תחת

  מה קשור עכשיו צאלים ב' תגידו לי?